«Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Ιαν 2022, 14:16

ethereal έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:08
Ενώ το "έτσι γουστάρω" όλων των υπολοίπων που εύστοχα περιγράφεις δεν είναι αναπαραγωγή, αλλά σχεδόν θεσμοθετημένο παράδειγμα "συστημικής" συμπεριφοράς.
Αυτό όμως τι μπορεί να σημαίνει; Ότι όλα επιτρέπονται οπουδήποτε;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 08 Ιαν 2022, 14:20

ethereal έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:08
Αίγαγρος έγραψε:
08 Ιαν 2022, 13:50

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως κανένα μήνυμα από μόνο του δεν "είναι", ως αυθύπαρκτη οντότητα, αλλά ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται πάντα σε σχέση με τις δικές του προσλαμβάνουσες και τη δική του αισθητική. Συνεπως, εγώ το βρίσκω χυδαίο στο βαθμό που θέλουν να περάσουν το μήνυμα της ασυδωσίας, κάνουμε δηλαδή αυτό που γουστάρουμε και λογαριασμό δεν δίνουμε σε κανέναν (γιατί αυτή ήταν η βασική τους απάντηση). Ένα χαρακτηριστικό δηλαδή που έχει εμποτίσει την ελληνική κοινωνία, τον περίγυρό μας, όλους μας. Αλήθεια, με αυτή τους την πράξη σε τι διαφέρουν από έναν που πετάει σκουπίδια κάτω επειδή έτσι γουστάρει, που καπνίζει σε κλειστό χώρο όπως ο πρώην υπουργός υγείας επειδή έτσι γουστάρει, επειδή γνωρίζει πως είναι θετικός σε Covid-19 αλλά θα πάει για καφεδάρα ή στο πάρτυ επειδή έτσι γουστάρει, επειδή μπορεί να φοροδιαφύγει γιατί έτσι γουστάρει, επειδή μπορεί να κλέψει επειδή έτσι γουστάρει, επειδή μπορεί ρε αδερφέ να πάει να γαμήσει στην Ακρόπολη μπροστά σε κόσμο, προσβάλοντας τη δημόσια αιδώ, να το βιντεοσκοπήσει χωρίς άδεια όπως επιβάλλουν οι κανόνες της Πολιτείας επειδή έτσι γουστάρει; Δεν καταλαβάνουν δηλαδή οι συγκεκριμένοι αιρετικοί μικροί επαναστάτες ότι με το "έτσι γουστάρω", αναπαράγουν απλά στερεότυπα και συμπεριφορές, αυτό που υποτίθεται μισούν και κατακρίνουν: τον νεο-Έλληνα. :102:
Ενώ το "έτσι γουστάρω" όλων των υπολοίπων που εύστοχα περιγράφεις δεν είναι αναπαραγωγή, αλλά σχεδόν θεσμοθετημένο παράδειγμα "συστημικής" συμπεριφοράς.
Οπότε ο καθένας κρίνει και κρίνεται ανάλογα με τα "συγχωροχάρτια" που αφειδώς μοιράζεται με τους ομοίους του και το "περιθώριο" (ακόμα και με ηλικιακούς όρους) αποτελεί ένα πρώτης τάξης άλλοθι υπεροχής και νομιμότητας.
Δεν πιστεύω ότι θα περίμενε κανείς από αυτές τις συγκεκριμένες μειονότητες να επιδείξουν ωριμότερη σκέψη. Δεν θα επέτρεπε στον εαυτό του να χάσει τέτοιο βόλεμα, αν με εννοείς.
Είσαι η κρίση της κριτικής προσωποποιημένη ρε *ούστη, :), μ' αρέσεις, μ' αρέσεις πολύ, μου θυμίζεις έντονα τον εαυτό μου απλά έχεις ταμπουρωθεί τόσο άσχημα στον πύργο της ηθικής που δύσκολα μπαινοβγαίνει κάποιος, αν ο πύργος που έχτισες ήτανε απλά ένα τσαντίρι στη μέση του πουθενά θα ήταν όλα πχιο καλλίτερα, και για εμένα (εμάς) και ακόμη περισσότερο για εσένα, νομίζω.
Υγεία, δύναμη και ευτυχία σου εύχομαι για φέτο και για πάντα.
:wave:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 08 Ιαν 2022, 14:23

ST48410 έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:16
ethereal έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:08
Ενώ το "έτσι γουστάρω" όλων των υπολοίπων που εύστοχα περιγράφεις δεν είναι αναπαραγωγή, αλλά σχεδόν θεσμοθετημένο παράδειγμα "συστημικής" συμπεριφοράς.
Αυτό όμως τι μπορεί να σημαίνει; Ότι όλα επιτρέπονται οπουδήποτε;
Με λίγη εξουσία - λεφτά παραπάνω αυτό έτσι κι αλλιώς ίσχυε και ισχύει παντού και πάντα, ακριβώς τόσο όσο ισχύει και το σχήμα της τραγωδίας. Οι αρχαίοι ήτανε αναμφίβολα σοφοί, το θέμα είναι, εμείς, καλέ μου φίλε, τι κάνουμε;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Ιαν 2022, 14:31

sys3x έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:23
ST48410 έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:16
ethereal έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:08
Ενώ το "έτσι γουστάρω" όλων των υπολοίπων που εύστοχα περιγράφεις δεν είναι αναπαραγωγή, αλλά σχεδόν θεσμοθετημένο παράδειγμα "συστημικής" συμπεριφοράς.
Αυτό όμως τι μπορεί να σημαίνει; Ότι όλα επιτρέπονται οπουδήποτε;
Με λίγη εξουσία - λεφτά παραπάνω αυτό έτσι κι αλλιώς ίσχυε και ισχύει παντού και πάντα, ακριβώς τόσο όσο ισχύει και το σχήμα της τραγωδίας. Οι αρχαίοι ήτανε αναμφίβολα σοφοί, το θέμα είναι, εμείς, καλέ μου φίλε, τι κάνουμε;
Αν εννοείς ότι υπό προϋποθέσεις όλα νομιμοποιούνται ή μπαίνουν στο περιθώριο, ναι, ίσως.

Εμείς καταλαβαίνουμε ότι αυτό εκεί πάνω στο βράχο είναι κάπως σημαντικό για ό,τι πιστεύουμε ότι είμαστε και δεν χρειάζεται να κάνουμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι για λίγη δημοσιότητα. Αν ας πούμε δεν είμαστε σίγουροι για κάτι το αφήνουμε στην ησυχία του. Πολλοί χώροι υπήρχαν να πάνε να κάνουν τον ακτιβισμό τους. Δεν χρειαζόταν να πάνε εκεί. Και δεν κρίνω αν είναι γκέι, στρέιτ ή ανήκουν σε κάποιο από τα υπόλοιπα 56 (;) "φύλα". Ας πάνε κάπου αλλού να κάνουν ό,τι επιθυμούν. Ανεξαρτήτως του αν απαγορεύει κάτι το επίσημο κράτος ή όχι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70971
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Ιαν 2022, 14:32

vantono έγραψε:
08 Ιαν 2022, 12:54
Κόσμος δεν υπήρχε καθόλου εκει πάνω, τουρίστες κτλ? Γιατί και για σεξ μεταξύ ετερόφυλων να μιλούσαμε, αυτό δεν εμπίπτει σε προσβολή δημοσίας αιδούς? Αν ειχαν συνεννοηθεί με τους υπεύθυνους εκεί τριγύρω οτι "κοιτάξτε μάγκες, θέλουμε να γυρίσουμε μια ταινία, κάπως ιδιαίτερου περιεχομένου και θα χρειαστούμε τον συγκεκριμένο χώρο αποκλειστικά και μονο για εμάς και τους συντελεστές, και για όσα χάσετε απο τους επισκέπτες σήμερα σας αποζημιώνουμε εμείς", θα ηταν οντως ξηγημένοι μάγκες! Τωρα δεν ξερω τι παιχτηκε.
Δηλαδή θα μου επιτραπεί και εμένα να αρπάξω τη δικιά μου και να πάω να την περνάω πριονοκορδέλα στο όρθιο να ακουμπάει σε μια Καρυάτιδα, ή στα τέσσερα εκεί πάνω από το Ηρώδειο και δεν τρέχει μία?
Εδώ ακριβώς είναι το θέμα. Πρώτον, αν δεις την ταινία θα διαπιστώσεις ότι ακριβώς η ίδια σκηνή θα μπορούσε να παίξει και με στρέιτ, σ' αυτήν ή σε κάποια άλλη στάση. Δεύτερον, γίνεται κρυφά και προφανέστατα δεν είναι εκτεθειμένη σε δημόσια θέα. Τρίτον, θα μπορούσε να γίνει το ίδιο ακριβώς μέσα σε κάποιο άδεια εκκλησία. Ουσιαστικώς είναι μια παιδιάστικη συμπεριφορά τύπου "γουαου, δείτε που κάνω σεξ" που είναι σαφής προσομοίωση του κάθε τζεϊσοναντιγόνου και αρματηλάτη μπελιντάνσερ.
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιαν 2022, 13:29

Μα εγώ δεν είδα κάποιο σεξ με φόντο τον Παρθενώνα. Η ίδια σκηνή θα μπορούσε να έπαιζε σε κάποιο γιαπί που έχουν μπει για να πάρουν τη δόση τους κάποια πρεζόνια. Με τα περιφερειακά γέλασα. Και ειδικώς στο τέλος, με το διάλογο Σωκράτη - Αλκιβιάδη, ομολογώ ότι δάκρυσα.
Με λίγα λόγια μετά τα "παλλόμενα πέη" του Φαμπρ, μας προέκυψαν και οι ερασιτέχνες μιμητές "παλλόμενοι νέοι".

Σε κάθε περίπτωση η αρχαία Ελλάδα είναι κάτι σαν βιάγκρα για τους παλλόμενους γενικώς. Λένε, λένε, λένε αλλά όλο σ' αυτήν καταλήγουν. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70971
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Ιαν 2022, 14:44

ST48410 έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:16
ethereal έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:08
Ενώ το "έτσι γουστάρω" όλων των υπολοίπων που εύστοχα περιγράφεις δεν είναι αναπαραγωγή, αλλά σχεδόν θεσμοθετημένο παράδειγμα "συστημικής" συμπεριφοράς.
Αυτό όμως τι μπορεί να σημαίνει; Ότι όλα επιτρέπονται οπουδήποτε;
Νομίζω ότι το ζητούμενο δεν ήταν να επιτρέπεται το σεξ στον Παρθενώνα ή οπουδήποτε άλλου μνημείου/αρχαιολογικού χώρου αλλά το απαγορευμένο της φάσης.

Αυτό είναι που εξιτάρει τον κάθε παπάρα. Χρειάζεται το στοιχείο της αμαρτίας για να λειτουργήσει.
Το ημίφως, το κρυφό, την κλειδαρότρυπα, την τιμωρία. Διαφορετικά δεν.

Είναι η τεράστια συμβολή του χριστιανισμού στο ερωτικό πεδίο των προχωκάγκουρων που το παίζουν επαναστάτες συνείδησης και όχι μόνον. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Ιαν 2022, 14:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:44
Νομίζω ότι το ζητούμενο δεν ήταν να επιτρέπεται το σεξ στον Παρθενώνα ή οπουδήποτε άλλου μνημείου/αρχαιολογικού χώρου αλλά το απαγορευμένο της φάσης.

Αυτό είναι που εξιτάρει τον κάθε παπάρα. Χρειάζεται το στοιχείο της αμαρτίας για να λειτουργήσει.
Το ημίφως, το κρυφό, την κλειδαρότρυπα, την τιμωρία. Διαφορετικά δεν.
Ναι, μάλλον. Δεν έχω δει και τι δείχνουν τέλος πάντων αλλά είναι φαίνεται ότι ακόμα και σήμερα πουλάει σαν πρόκληση κάτι τέτοιο ώστε να σε μάθουν κάποιοι πέρα από φίλους και συγγενείς.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23753
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Ιαν 2022, 14:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:32


Σε κάθε περίπτωση η αρχαία Ελλάδα είναι κάτι σαν βιάγκρα για τους παλλόμενους γενικώς.
:lol:
Ζούμε σε μία οικονομία.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 08 Ιαν 2022, 14:58

ST48410 έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:16
ethereal έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:08
Ενώ το "έτσι γουστάρω" όλων των υπολοίπων που εύστοχα περιγράφεις δεν είναι αναπαραγωγή, αλλά σχεδόν θεσμοθετημένο παράδειγμα "συστημικής" συμπεριφοράς.
Αυτό όμως τι μπορεί να σημαίνει; Ότι όλα επιτρέπονται οπουδήποτε;
Για ακόμα μια φορά θα σε παρακαλέσω να μην απομονώνεις θραύσματα προηγούμενων διαλόγων.
Εάν παρέθετες τα όσα έγραψε και ο Αίγαγρος και εγώ, πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε κανείς "φορουμικός στρατοδίκης" που να τολμούσε αβασάνιστα να ρωτήσει "όλα επιτρέπονται οπουδήποτε;" χωρίς να υποψιαστεί καν ότι θα χαρακτηριστεί ως επιφανειακά ανόητος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70971
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Ιαν 2022, 15:09

AlienWay έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:52
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:32


Σε κάθε περίπτωση η αρχαία Ελλάδα είναι κάτι σαν βιάγκρα για τους παλλόμενους γενικώς.
:lol:
Η αλήθεια είναι ότι οι δικοί μας, παραπέμπουν σε τυφλούς υπνοβάτες που κουτουλάνε προσπαθώντας να βγάλουν άκρη δια της αφής επειδή αντί να πάρουν βιάγκρα πήραν υπνωτικό.

Ανεβασμένοι παλμοί είναι αυτό:



Όχι, αυτό δεν έπαιξε στην Επίδαυρο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Ιαν 2022, 15:22

ethereal έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:58
ST48410 έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:16
ethereal έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:08
Ενώ το "έτσι γουστάρω" όλων των υπολοίπων που εύστοχα περιγράφεις δεν είναι αναπαραγωγή, αλλά σχεδόν θεσμοθετημένο παράδειγμα "συστημικής" συμπεριφοράς.
Αυτό όμως τι μπορεί να σημαίνει; Ότι όλα επιτρέπονται οπουδήποτε;
Για ακόμα μια φορά θα σε παρακαλέσω να μην απομονώνεις θραύσματα προηγούμενων διαλόγων.
Εάν παρέθετες τα όσα έγραψε και ο Αίγαγρος και εγώ, πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε κανείς "φορουμικός στρατοδίκης" που να τολμούσε αβασάνιστα να ρωτήσει "όλα επιτρέπονται οπουδήποτε;" χωρίς να υποψιαστεί καν ότι θα χαρακτηριστεί ως επιφανειακά ανόητος.
Δεν το έγραψα σε σένα αλλά περισσότερο με αφορμή αυτό που έγραψες. Για να το πω με άλλα λόγια παρότι αναγνωρίζω ότι τα θεσμοθετημένα "επιτρέπεται" είναι συζητήσιμα και μερικές φορές προβληματικά, η λογική του "κάνω ότι γουστάρω" μου μοιάζει βαθύτατα αντικοινωνική.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 08 Ιαν 2022, 15:26

ST48410 έγραψε:
08 Ιαν 2022, 15:22
ethereal έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:58
ST48410 έγραψε:
08 Ιαν 2022, 14:16


Αυτό όμως τι μπορεί να σημαίνει; Ότι όλα επιτρέπονται οπουδήποτε;
Για ακόμα μια φορά θα σε παρακαλέσω να μην απομονώνεις θραύσματα προηγούμενων διαλόγων.
Εάν παρέθετες τα όσα έγραψε και ο Αίγαγρος και εγώ, πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε κανείς "φορουμικός στρατοδίκης" που να τολμούσε αβασάνιστα να ρωτήσει "όλα επιτρέπονται οπουδήποτε;" χωρίς να υποψιαστεί καν ότι θα χαρακτηριστεί ως επιφανειακά ανόητος.
Δεν το έγραψα σε σένα αλλά περισσότερο με αφορμή αυτό που έγραψες. Για να το πω με άλλα λόγια παρότι αναγνωρίζω ότι τα θεσμοθετημένα "επιτρέπεται" είναι συζητήσιμα και μερικές φορές προβληματικά, η λογική του "κάνω ότι γουστάρω" μου μοιάζει βαθύτατα αντικοινωνική.
Πράγμα το οποίο έγραψε και ο Αίγαγρος και θα είχε προχωρήσει η κουβέντα, αντί να αναλωνόμαστε στα ευκολόπεπτα και πιασάρικα.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43678
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Ιαν 2022, 15:29

Οι συντηρητικοί πατάτε σε δύο βάρκες. Από τη μία στη βάρκα του φιλελευθερισμού στην οικονομία, στηρίζετε το άτομο ως την απόλυτη μονάδα, απορρίπτοντας την κοινωνία. Καθένας για την πάρτη του. Από την άλλη όταν ο ίδιος φιλελευθερισμός διαχέεται σε όλα τα θέματα (γιατί η οικονομία είναι το κύριο στοιχείο), σοκάρεστε και επικαλείστε κάποιες άλλες αξίες. Δεν κατανοείτε τη σύνδεση μεταξύ της απώλειας των συλλογικών αξιών και της απώλειας της ίδιας της συλλογικότητας ως αξία.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Ιαν 2022, 15:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Ιαν 2022, 15:29
Οι συντηρητικοί πατάτε σε δύο βάρκες. Από τη μία στη βάρκα του φιλελευθερισμού στην οικονομία, στηρίζετε το άτομο ως την απόλυτη μονάδα, απορρίπτοντας την κοινωνία. Καθένας για την πάρτη του. Από την άλλη όταν ο ίδιος φιλελευθερισμός διαχέεται σε όλα τα θέματα (γιατί η οικονομία είναι το κύριο στοιχείο), σοκάρεστε και επικαλείστε κάποιες άλλες αξίες. Δεν κατανοείτε τη σύνδεση μεταξύ της απώλειας των συλλογικών αξιών και της απώλειας της ίδιας της συλλογικότητας ως αξία.
Όσοι ενοχλήθηκαν είναι συντηρητικοί και για αυτούς ισχύουν όλα τα παραπάνω;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43678
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: «Ξεπαρθενών»: «Το κάναμε γιατί έτσι γουστάρουμε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Ιαν 2022, 15:37

ST48410 έγραψε:
08 Ιαν 2022, 15:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Ιαν 2022, 15:29
Οι συντηρητικοί πατάτε σε δύο βάρκες. Από τη μία στη βάρκα του φιλελευθερισμού στην οικονομία, στηρίζετε το άτομο ως την απόλυτη μονάδα, απορρίπτοντας την κοινωνία. Καθένας για την πάρτη του. Από την άλλη όταν ο ίδιος φιλελευθερισμός διαχέεται σε όλα τα θέματα (γιατί η οικονομία είναι το κύριο στοιχείο), σοκάρεστε και επικαλείστε κάποιες άλλες αξίες. Δεν κατανοείτε τη σύνδεση μεταξύ της απώλειας των συλλογικών αξιών και της απώλειας της ίδιας της συλλογικότητας ως αξία.
Όσοι ενοχλήθηκαν είναι συντηρητικοί και για αυτούς ισχύουν όλα τα παραπάνω;
Δεν μπορώ να ξέρω τι ήταν όλοι.
Με τα προηγούμενα δικά σου σχόλια συμφωνώ, άρα μπορείς να πεις ότι ενοχλούμαι κι εγώ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών