Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 22 Απρ 2022, 12:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:28
nik_killthemall έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:41


Πως αντιλαμβάνεσαι το "ανθρωπάρεσκοι" nik; :lol:
ξερω γω σαν γιουβετσι να πουμε ... :lol:

Εδω ο Παυλος συμβουλευει τους δουλους να υπακουουν στους κατα σαρκας αφεντες τους απο γνησιοτητα και οχι για το φαινεσθαι, δηλ. επιζητει ο "ανθρωπος" την αυθεντικοτητα της δουλειας σε εναν δουλο ! Να μην ειναι δηλαδη δουλοι που υποκρινονται πως υπακουουν και απο πισω απο τον αφεντη να τον βριζουν και να τον εχθρευονται (μπλιαχ), αλλα να ειναι δουλοι με την ψυχη τους !

Οποτε καλυτερα να πουμε πως το ανθραπαρεσκοι ειναι γιουβετσι κι ο Παυλος ο τσελεμεντες ...
Bρε πες ό,τι θες για δούλους. Στο πχόρουμ είμαστε.

:lol:
Εγω τι να πω, τα πε ολα ο Παυλακας, που το πχορουμ μπροστα του είναι μια θριξ
stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:58


Ο Παύλος απευθύνεται σε κοινωνίες που είχαν αναγκαστική δουλεία, δηλαδή τσιφλικάδες κι εργάτες. Σκοπός του δεν είναι να πει στους εργάτες να γίνουν τσιφλικάδες στη θέση των τσιφλικάδων. Ούτε και να παρατήσουν τις εργασίες τους που τους προσφέρουν (στην κοινωνία τους) τον άρτο τον επιούσιο.
Τα γραπτά σου θα άξιζε να είχαν μια θεση διπλα στα γραπτα του Παυλου. Κατα βαση εισαι η αποδειξη πως ο Παυλακας σιγουρα ηταν υπαρκτο προσωπο και μαλιστα σε χιλιαδες αντιτυπα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 22 Απρ 2022, 12:43, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 22 Απρ 2022, 12:42

nik_killthemall έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:20
stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:14
nik_killthemall έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:11

Η «διδασκαλία» του Παύλου και οι θέσεις του για την δουλεία
«Και ο ελεύθερος, δούλος του θεού είναι, αγορασμένος με αντίτιμο• μη γίνεσθε λοιπόν δούλοι των ανθρώπων» (Ρωμ., ζ', 22-23).
Άψογος ο Παύλος.
Εκτός αν διαφωνείς μαζί του.
Ο Παύλος ειναι εγκληματίας γιατί αντιφάσκει με 100 χιλιομετρα την ωρα όπως ο τελευταίος απατεώνας του πεζοδρομίου, με τη διαφορά πως ο Παύλος το κάνει στο ονομα του άφαντου θεού, και όχι στο όνομα το δικό του. Προφανως εσύ που λατρεύεις την πολιτική απάτη εις το όνομα του θεού τον επικροτείς κρατώντας το 1 και σβήνοντας τα 100 που ειναι αντιθετα με το 1, και καλά κάνεις, αφού αυτοί είστε που λέει κι ο Κουτσούμπας.

:smt023
"Πατρώα θρησκεία" διδεκτεντ
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 22 Απρ 2022, 12:48

jey_pap έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:42
nik_killthemall έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:20
stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:14


Άψογος ο Παύλος.
Εκτός αν διαφωνείς μαζί του.
Ο Παύλος ειναι εγκληματίας γιατί αντιφάσκει με 100 χιλιομετρα την ωρα όπως ο τελευταίος απατεώνας του πεζοδρομίου, με τη διαφορά πως ο Παύλος το κάνει στο ονομα του άφαντου θεού, και όχι στο όνομα το δικό του. Προφανως εσύ που λατρεύεις την πολιτική απάτη εις το όνομα του θεού τον επικροτείς κρατώντας το 1 και σβήνοντας τα 100 που ειναι αντιθετα με το 1, και καλά κάνεις, αφού αυτοί είστε που λέει κι ο Κουτσούμπας.

:smt023
"Πατρώα θρησκεία" διδεκτεντ
Σωστα όποιος καταδεικνυει την απατη μιας θρησκειας, σιγουρα ανηκει σε καποια αλλη θρησκεια, δεν υπάρχει περίπτωση να ειναι αθρησκος, γιατί αυτό χαλάει τον πραγματικό πυρήνα όλων των θρησκειων : τον οπαδισμό !

"ὁ πιστεύσας καὶ βαπτισθεὶς σωθήσεται, ὁ δὲ ἀπιστήσας κατακριθήσεται." Κατά Μάρκον Ευαγγέλιο Κεφ. 16. Στ.16

χωρίς το δίπολο και τον οπαδισμό, οι θρησκείες θα κατέρρεαν σε μια νυχτα. Οπως ακριβως και οι ποδοσφαιρικοι συνδεσμοι.

"ἐν πυρὶ φλογός, διδόντος ἐκδίκησιν τοῖς μὴ εἰδόσι Θεὸν καὶ τοῖς μὴ ὑπακούουσι τῷ εὐαγγελίῳ τοῦ Κυρίου ἡμῶν Ἰησοῦ Χριστοῦ,
οἵτινες δίκην τίσουσιν ὄλεθρον αἰώνιον ἀπὸ προσώπου τοῦ Κυρίου καὶ ἀπὸ τῆς δόξης τῆς ἰσχύος αὐτοῦ," Προς Θεσσαλονικείς Β, Κεφ.1, Στ.8,9


Πραγματι το "αγαπατε αλληλους" ειναι ο πυρηνας του χριστιανισμου.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 22 Απρ 2022, 12:52

taxalata xalasa έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:18

νικ_κιλλδεμολ...

ξεφυγες.... ειπα να βαλουμε νημα για τον σαουλιαρη μετα τις γιορτες και συ τα ξερασες ολα χωρις ανακριση μεγαλοβδομαδα.... :003:
ντροπη μου ... :lol:

Ριξε στην οθονη τζιζας οφ ναζαρετ φρανκο τζεφιρελι να αποκατασταθει η αληθεια.

Αλλα ξερω τι θελετε εσεις οι απιστοι, να ειχατε γεννηθει στο ισλαμ να δουμε αν ειχατε το θαρρος να τα λετε αυτα. Να θα σας πηγαινε. Ποτε θα ξαναρθουν οι παλιες καλες εποχες των εκκαθαρισεων της Αλεξανδρειας επι Υπατειας, ωραια χρονια
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Απρ 2022, 12:59

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:01
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:47

Και τι κάνουμε εμείς φίλοι μου; Αντί να αντιταχθούμε, αντί να εξοργιστούμε με το θάνατο του φωτός, στρατευόμαστε σε μία άθεη μα κυρίως απάνθρωπη σταυροφορία.
Νταξ, μην τα παραλές. Μέχρι το Μεγάλο Σάββατο κρατάει η Αντίσταση των πεφωτισμένων. Μετά δεν την βγάζουν με αντιστασιακά σουβλάκια αλλά ενσωματώνονται ενθουσιωδώς στα θρησκευτικά δρώμενα, χωρίς να βγάλουν κιχ μπροστά στα ταλιμπάνια, όπως όλα τα επαναστατικά λιγούρια. :lol:
Αγαπητή Γάλλοι αυτό προσπαθώ να πω τόση ώρα. Ετούτη είναι χριστιανοί κατ' επίφαση όχι κατ' ουσίαν. Τους γνωρίσω και εγώ αυτούς τους χριστιανούς που τιμούν τους ναούς με τις επισκέψεις τους τις συχνές επισκέψεις τους και μέσα στην μαύρη ρέμβη της αυτολύπησης τους ακόμα και εκεί δεν αναγνωρίζουν τον εαυτό τους. Πως είναι Κίβδηλοι και πλαστοί. Πόσο βίος τους βασίζεται στο συμφέρον τους στις χαρές που μπορούν να αποσπάσουν τέλεια. Θυμάμαι πριν από χρόνια σε φιλικό σπίτι άκουσα τον οικοδεσπότη να διηγείται μία ιστορία με τόση αφέλεια Που ανατρίχιασα. Ο χριστιανός δρομέας με άλλους 32 εκ των οποίων ητο γιατροί συνάντησαν ξημερώματα στο τρέξιμο τους μια γυναίκα στην άκρη του δρόμου να κείτεται και να φωνάζει βοήθεια. Ουδείς την πλησίασε. Έτσι ερμηνεύουν ετούτοι οι ψευδό χριστιανοί Την αγάπη του Χριστού. Σε ένα αδέξιο προσωπείο, σε μία αστραφτερή πανοπλία που θα τους προστατεύσει από πάσα μαλακία. Τι να κάνουν όμως που την μαλακία την κουβαλούν μέσα τους. Πόση θλίψη αισθάνονται με τα πρωινά και πως τους φόβους έχουν κρύψει; Πόσα φαντάσματα;
Καλέ μου Πορφύριε, το να μπαίνεις σε διαδικασία τέτοιας συναισθηματικής φόρτισης επειδή άκουσες πριν κάποια χρόνια έναν οικοδεσπότη να διηγείται μια τόσο συγκλονιστική ιστορία, χωρίς να ρωτήσεις τον ίδιο αν ήταν παρών ή αν του τη διηγήθηκε κάποιος δρομέας γιατρός του κόσμου, είναι λάθος.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Απρ 2022, 13:05

nik_killthemall έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:52
taxalata xalasa έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:18

νικ_κιλλδεμολ...

ξεφυγες.... ειπα να βαλουμε νημα για τον σαουλιαρη μετα τις γιορτες και συ τα ξερασες ολα χωρις ανακριση μεγαλοβδομαδα.... :003:
ντροπη μου ... :lol:

Ριξε στην οθονη τζιζας οφ ναζαρετ φρανκο τζεφιρελι να αποκατασταθει η αληθεια.

Αλλα ξερω τι θελετε εσεις οι απιστοι, να ειχατε γεννηθει στο ισλαμ να δουμε αν ειχατε το θαρρος να τα λετε αυτα. Να θα σας πηγαινε.
Οκ, αναμενόμενα τα πλάγια αλλά σε κάθε περίπτωση ισχύουν.

Και ακριβώς γι' αυτό, μπορείτε να τραγουδάτε όσο θέλετε.

Έχει και την πλάκα του, δε λέω. :P
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 22 Απρ 2022, 13:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 13:05
nik_killthemall έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:52
taxalata xalasa έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:18

νικ_κιλλδεμολ...

ξεφυγες.... ειπα να βαλουμε νημα για τον σαουλιαρη μετα τις γιορτες και συ τα ξερασες ολα χωρις ανακριση μεγαλοβδομαδα.... :003:
ντροπη μου ... :lol:

Ριξε στην οθονη τζιζας οφ ναζαρετ φρανκο τζεφιρελι να αποκατασταθει η αληθεια.

Αλλα ξερω τι θελετε εσεις οι απιστοι, να ειχατε γεννηθει στο ισλαμ να δουμε αν ειχατε το θαρρος να τα λετε αυτα. Να θα σας πηγαινε.
Οκ, αναμενόμενα τα πλάγια αλλά σε κάθε περίπτωση ισχύουν.

Και ακριβώς γι' αυτό, μπορείτε να τραγουδάτε όσο θέλετε.

Έχει και την πλάκα του, δε λέω. :P
Όλα τα πλάγια ισχυουν Γαλη, όχι τα μισα :

Αλλα ξερω τι θελετε εσεις οι απιστοι, να ειχατε γεννηθει στο ισλαμ να δουμε αν ειχατε το θαρρος να τα λετε αυτα. Να θα σας πηγαινε. Ποτε θα ξαναρθουν οι παλιες καλες εποχες των εκκαθαρισεων της Αλεξανδρειας επι Υπατειας, ωραια χρονια

Ο μονος που μπορει να λεει πως τα πλαγια ισχυουν, είναι αυτός που είναι νοσταλγος της περιοδου που ο χριστιανισμος ήταν σαν το ισλαμ, κανεις αλλος !

Και ο λογος που τραγουδαμε, δεν ειναι γιατι οι νοσταλγοι του ισλαμοχριστιανισμου εγιναν ξαφνου ανεκτικοι, αλλα επειδη συνεβει ο διαφωτισμος πότε στο πνευμα και πότε στις χατζάρες. Το κενο του πρωτερου χριστιανισμου, ηρθε κατευθειαν το αδελφακι του το ισλαμ και το γέμισε.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Απρ 2022, 13:28

nik_killthemall έγραψε:
22 Απρ 2022, 13:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 13:05
nik_killthemall έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:52


ντροπη μου ... :lol:

Ριξε στην οθονη τζιζας οφ ναζαρετ φρανκο τζεφιρελι να αποκατασταθει η αληθεια.

Αλλα ξερω τι θελετε εσεις οι απιστοι, να ειχατε γεννηθει στο ισλαμ να δουμε αν ειχατε το θαρρος να τα λετε αυτα. Να θα σας πηγαινε.
Οκ, αναμενόμενα τα πλάγια αλλά σε κάθε περίπτωση ισχύουν.

Και ακριβώς γι' αυτό, μπορείτε να τραγουδάτε όσο θέλετε.

Έχει και την πλάκα του, δε λέω. :P
Όλα τα πλάγια ισχυουν Γαλη, όχι τα μισα :

Αλλα ξερω τι θελετε εσεις οι απιστοι, να ειχατε γεννηθει στο ισλαμ να δουμε αν ειχατε το θαρρος να τα λετε αυτα. Να θα σας πηγαινε. Ποτε θα ξαναρθουν οι παλιες καλες εποχες των εκκαθαρισεων της Αλεξανδρειας επι Υπατειας, ωραια χρονια

Ο μονος που μπορει να λεει πως τα πλαγια ισχυουν, είναι αυτός που είναι νοσταλγος της περιοδου που ο χριστιανισμος ήταν σαν το ισλαμ, κανεις αλλος !

Και ο λογος που τραγουδαμε, δεν ειναι γιατι οι νοσταλγοι του ισλαμοχριστιανισμου εγιναν ξαφνου ανεκτικοι, αλλα επειδη συνεβει ο διαφωτισμος πότε στο πνευμα και πότε στις χατζάρες.
Θα επιμείνω ότι τα πλάγια ισχύουν σήμερα, ακόμη και αν δεν έχει γεννηθεί ή ζει κάποιος στο ισλάμ και ότι υπάρχουν διαφωτισμένοι προχωπαπάρες σήμερα, που επιμένουν στις σύγχρονες εκκαθαρίσεις.

Το αν έχουν καεί τα λαμπάκια τους, είναι δικό τους θέμα.

Και θα επαναλάβω ότι είναι γελοίο να ισχυρίζεται κάποιος σήμερα ότι καταπιέζεται από το χριστιανικό καθεστώς στην Ελλάδα.

Όποιος καταπιέζεται από το σόι του ή το περιβάλλον του ας πάει να βγάλει την ίδια γλώσσα σ' αυτό και όχι να παίζει τον ανεξάρτητο μάγκα στο πχόρουμ.

Άλλο θρησκευτική προσέγγιση και άλλο ψυχοθεραπεία. Βασικό.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 22 Απρ 2022, 13:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 13:28

Θα επιμείνω ότι
Εγινε, κι εγω θα βαλω πλυντηριο χρωματιστα
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9878
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 22 Απρ 2022, 13:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:59
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:01


Νταξ, μην τα παραλές. Μέχρι το Μεγάλο Σάββατο κρατάει η Αντίσταση των πεφωτισμένων. Μετά δεν την βγάζουν με αντιστασιακά σουβλάκια αλλά ενσωματώνονται ενθουσιωδώς στα θρησκευτικά δρώμενα, χωρίς να βγάλουν κιχ μπροστά στα ταλιμπάνια, όπως όλα τα επαναστατικά λιγούρια. :lol:
Αγαπητή Γάλλοι αυτό προσπαθώ να πω τόση ώρα. Ετούτη είναι χριστιανοί κατ' επίφαση όχι κατ' ουσίαν. Τους γνωρίσω και εγώ αυτούς τους χριστιανούς που τιμούν τους ναούς με τις επισκέψεις τους τις συχνές επισκέψεις τους και μέσα στην μαύρη ρέμβη της αυτολύπησης τους ακόμα και εκεί δεν αναγνωρίζουν τον εαυτό τους. Πως είναι Κίβδηλοι και πλαστοί. Πόσο βίος τους βασίζεται στο συμφέρον τους στις χαρές που μπορούν να αποσπάσουν τέλεια. Θυμάμαι πριν από χρόνια σε φιλικό σπίτι άκουσα τον οικοδεσπότη να διηγείται μία ιστορία με τόση αφέλεια Που ανατρίχιασα. Ο χριστιανός δρομέας με άλλους 32 εκ των οποίων ητο γιατροί συνάντησαν ξημερώματα στο τρέξιμο τους μια γυναίκα στην άκρη του δρόμου να κείτεται και να φωνάζει βοήθεια. Ουδείς την πλησίασε. Έτσι ερμηνεύουν ετούτοι οι ψευδό χριστιανοί Την αγάπη του Χριστού. Σε ένα αδέξιο προσωπείο, σε μία αστραφτερή πανοπλία που θα τους προστατεύσει από πάσα μαλακία. Τι να κάνουν όμως που την μαλακία την κουβαλούν μέσα τους. Πόση θλίψη αισθάνονται με τα πρωινά και πως τους φόβους έχουν κρύψει; Πόσα φαντάσματα;
Καλέ μου Πορφύριε, το να μπαίνεις σε διαδικασία τέτοιας συναισθηματικής φόρτισης επειδή άκουσες πριν κάποια χρόνια έναν οικοδεσπότη να διηγείται μια τόσο συγκλονιστική ιστορία, χωρίς να ρωτήσεις τον ίδιο αν ήταν παρών ή αν του τη διηγήθηκε κάποιος δρομέας γιατρός του κόσμου, είναι λάθος.
Ίσως δεν ήμουν σαφής. Ήταν ο ίδιος. Ο αδερφός του που είναι γιατρός. Και ένας συνάδελφος ακόμα γιατρός.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Απρ 2022, 14:00

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2022, 13:52
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:59
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:31


Αγαπητή Γάλλοι αυτό προσπαθώ να πω τόση ώρα. Ετούτη είναι χριστιανοί κατ' επίφαση όχι κατ' ουσίαν. Τους γνωρίσω και εγώ αυτούς τους χριστιανούς που τιμούν τους ναούς με τις επισκέψεις τους τις συχνές επισκέψεις τους και μέσα στην μαύρη ρέμβη της αυτολύπησης τους ακόμα και εκεί δεν αναγνωρίζουν τον εαυτό τους. Πως είναι Κίβδηλοι και πλαστοί. Πόσο βίος τους βασίζεται στο συμφέρον τους στις χαρές που μπορούν να αποσπάσουν τέλεια. Θυμάμαι πριν από χρόνια σε φιλικό σπίτι άκουσα τον οικοδεσπότη να διηγείται μία ιστορία με τόση αφέλεια Που ανατρίχιασα. Ο χριστιανός δρομέας με άλλους 32 εκ των οποίων ητο γιατροί συνάντησαν ξημερώματα στο τρέξιμο τους μια γυναίκα στην άκρη του δρόμου να κείτεται και να φωνάζει βοήθεια. Ουδείς την πλησίασε. Έτσι ερμηνεύουν ετούτοι οι ψευδό χριστιανοί Την αγάπη του Χριστού. Σε ένα αδέξιο προσωπείο, σε μία αστραφτερή πανοπλία που θα τους προστατεύσει από πάσα μαλακία. Τι να κάνουν όμως που την μαλακία την κουβαλούν μέσα τους. Πόση θλίψη αισθάνονται με τα πρωινά και πως τους φόβους έχουν κρύψει; Πόσα φαντάσματα;
Καλέ μου Πορφύριε, το να μπαίνεις σε διαδικασία τέτοιας συναισθηματικής φόρτισης επειδή άκουσες πριν κάποια χρόνια έναν οικοδεσπότη να διηγείται μια τόσο συγκλονιστική ιστορία, χωρίς να ρωτήσεις τον ίδιο αν ήταν παρών ή αν του τη διηγήθηκε κάποιος δρομέας γιατρός του κόσμου, είναι λάθος.
Ίσως δεν ήμουν σαφής. Ήταν ο ίδιος. Ο αδερφός του που είναι γιατρός. Και ένας συνάδελφος ακόμα γιατρός.
Και για ποιο λόγο έτρεχαν 32 γιατροί και λοιποί χριστιανοί νοματαίοι, ξημερώματα;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9878
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 22 Απρ 2022, 15:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 14:00
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2022, 13:52
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:59


Καλέ μου Πορφύριε, το να μπαίνεις σε διαδικασία τέτοιας συναισθηματικής φόρτισης επειδή άκουσες πριν κάποια χρόνια έναν οικοδεσπότη να διηγείται μια τόσο συγκλονιστική ιστορία, χωρίς να ρωτήσεις τον ίδιο αν ήταν παρών ή αν του τη διηγήθηκε κάποιος δρομέας γιατρός του κόσμου, είναι λάθος.
Ίσως δεν ήμουν σαφής. Ήταν ο ίδιος. Ο αδερφός του που είναι γιατρός. Και ένας συνάδελφος ακόμα γιατρός.
Και για ποιο λόγο έτρεχαν 32 γιατροί και λοιποί χριστιανοί νοματαίοι, ξημερώματα;
Αχ βρε γαλη. Ποιοι 32 γιατροί έτρεχαν, 3, 2 εκ των οποίων ήσαν γιατροί. Δε μπορώ να γράψω μακροσκελές κείμενο στο κινητό και χρησιμοποιώ την υπαγόρευση. Για τον ίδιο λόγο σε λέω Γάλλοι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Απρ 2022, 15:23

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2022, 15:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 14:00
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2022, 13:52


Ίσως δεν ήμουν σαφής. Ήταν ο ίδιος. Ο αδερφός του που είναι γιατρός. Και ένας συνάδελφος ακόμα γιατρός.
Και για ποιο λόγο έτρεχαν 32 γιατροί και λοιποί χριστιανοί νοματαίοι, ξημερώματα;
Αχ βρε γαλη. Ποιοι 32 γιατροί έτρεχαν, 3, 2 εκ των οποίων ήσαν γιατροί. Δε μπορώ να γράψω μακροσκελές κείμενο στο κινητό και χρησιμοποιώ την υπαγόρευση. Για τον ίδιο λόγο σε λέω Γάλλοι.
Αχ βρε Πορφύριε, εγώ απλώς διάβασα αυτό:
Ο χριστιανός δρομέας με άλλους 32 εκ των οποίων ητο γιατροί
Ενιγουέι, καλή η γραμματειακή υποστήριξη αλλά συν κινητό και χείρα κίνει.
Gavalas for President! :grfl:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Απρ 2022, 22:04

nik_killthemall έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:40
Τα γραπτά σου θα άξιζε να είχαν μια θεση διπλα στα γραπτα του Παυλου.
Τέτοια τιμή δεν μου έχει κάνει κανείς ως τώρα, Νικ.
Εν τούτοις θεωρώ ότι ο Παύλος, ως βιωματικός μαθητής του Χριστού, έζησε διδασκαλία που δεν διδάσκεται με μη βιωματικό τρόπο.
Άλλο πράγμα να ζεις τη διδασκαλία του Χριστού κι άλλο να τη διαβάζεις και να τη μελετάς.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 22 Απρ 2022, 22:11

stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 22:04
nik_killthemall έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:40
Τα γραπτά σου θα άξιζε να είχαν μια θεση διπλα στα γραπτα του Παυλου.
Τέτοια τιμή δεν μου έχει κάνει κανείς ως τώρα, Νικ.
Εν τούτοις θεωρώ ότι ο Παύλος, ως βιωματικός μαθητής :o του Χριστού, έζησε διδασκαλία που δεν διδάσκεται με μη βιωματικό τρόπο.
Άλλο πράγμα να ζεις τη διδασκαλία του Χριστού κι άλλο να τη διαβάζεις και να τη μελετάς.
τι λεει το υπο-ατομικο σωματιδιο ρε;

ο ιστορικα βιωματικος φονιας του στεφανου, ονομαζεται στην ελλαδα του 21 αι. βιωματικος μαθητης του χριστου.... :o
μαζι κοβανε βολτες καθε μερα και βιωναν μαζι τα παντα σαν δασκαλος και μαθητης...

τι ωραια που τα λες ρε στραβομαν...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών