Σχεδον παντου!

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από BigChiefWahoo » 01 Ιούλ 2022, 22:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 22:26

Eγώ δεν έχω πρόβλημα με τα φράγκα που βγάζει ο καθένας, ούτε θεωρώ υπερβολή το να δίνει χίλια ή περισσότερα ευρώ το μήνα για να τρώει έξω. Για κάποιους αυτά τα ποσά είναι αστεία. Ο καθένας διαθέτει τα χρήματα που έχει όπως γουστάρει και είναι δικαίωμα του αυτό.

Η ψιλοπαράνοια ξεκινά, όταν θεωρεί ο κάθε ένας ότι το λάιφ στάιλ που έχει επιλέξει (ανεξαρτήτως χρημάτων) είναι οδηγός ζωής για τους άλλους. Ε, κάποιες φορές δεν είναι.
Συμφωνώ κι επαυξάνω.
Φυσικά και δεν έχω πρόβλημα με τα λεφτά του άλλου,αν τα'χει με γεια του με χαρά του.
Εγώ γελάω περισσότερο με το ότι νομίζουν ποιος ξέρει τι τρώνε έξω,αν λάβεις υπ'όψη τις συνθήκες υγιεινής και συντήρησης τροφίμων που επικρατούν στα μαγειρεία,ακόμα και στα πιο κυριλέ.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από Volk » 01 Ιούλ 2022, 22:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 22:26
BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 21:36
Δεν ξέρω τι είναι.
Στο φλόρουμ είσαι ό,τι δηλώσεις.
Αλλά εδώ σκεφτόμαστε να αγοράσουμε πλέον ένα και μόνο πιτόγυρο.
Δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή,πόσα φράγκα βγάζουν μερικοί και τρώνε κάθε μέρα έξω.Και μάλιστα κρεατικά πολυτελείας.
Eγώ δεν έχω πρόβλημα με τα φράγκα που βγάζει ο καθένας, ούτε θεωρώ υπερβολή το να δίνει χίλια ή περισσότερα ευρώ το μήνα για να τρώει έξω. Για κάποιους αυτά τα ποσά είναι αστεία. Ο καθένας διαθέτει τα χρήματα που έχει όπως γουστάρει και είναι δικαίωμα του αυτό.

Η ψιλοπαράνοια ξεκινά, όταν θεωρεί ο κάθε ένας ότι το λάιφ στάιλ που έχει επιλέξει (ανεξαρτήτως χρημάτων) είναι οδηγός ζωής για τους άλλους. Ε, κάποιες φορές δεν είναι.
Βλεπεις παρανοια και υπερογκα ποσα επειδη γραφω οτι καινε τα σουβλακια και τα σερβιρουν με ωμες ή καρβουνιασμενες πιτες;

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12146
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από Sid Vicious » 01 Ιούλ 2022, 23:37

Volk έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 19:09
killzone έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 18:45
Volk έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 18:11


Συνηθως οταν ζητας χωριατικη, βαζουν και πιπεριες ελιες κτλπ και δεν γουσταρω
ααα θα σε μαλωσω....γιατι δεν γουσταρεις πιπεριες ελιες ;
Πιπεριες διοτι βγαζουν κατα το ψησιμο τα υγρα τους πανω στη πιτσα και νερουλιαζει το θεμα και ελιες επειδη εχουν πολυ αλατι, αρκει το αλατι απο τα τυρια και τη ζυμη!
Σιγα τα υγρα που βγαζουν οι πιπεριες, οι ντοματες που εβαλες βγαζουν πολυ παραπανω υγρα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14594
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 01 Ιούλ 2022, 23:47

Volk έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 16:40
waldorf έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 16:13
Awesomatic έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 15:35
Αν το κρέας δεν είναι καλοψημένο δεν αξίζει. Τι φετίχ έχουν κάποιοι να τρώνε και μέσα να είναι ροζ :hammer:
Βαρετή έχει γίνει αυτή η κουβέντα,αλλά μιά ακόμη φορά δεν με χαλάει.
Δεν είναι φετιχ το κρέας να είναι σωστά ψημένο,και δεν εννοώ ροζ μέσα αλλά κόκκινο.Αλλά οκ αυτό είναι απλά το γούστο μου.
De gustibus non est disputandum.
Όμως απ`το "καλοψημένο" κρέας μέχρι το "καρβουνιασμένο" στεγνό κρέας,μεσολαβούν 38 περίπου βαθμοί ψησίματος.
Μείνετε στον 3ο περίπου ενδιάμεσο βαθμό ψησίματος,δηλαδή όταν το κρέας έχει μαυρογκαρνιάσει,έχει στεγνώσει,έχει χάσει άπαντα τα θρεπτικά του συστατικά,αλλά κάπου στο κέντρο του έχει μιά υποψία "υγρασίας",μιά υπόνοια γεύσης,ένα κάτι βρε αδερφέ που θα θυμίζει κρέας και όχι γυψοσανίδα.
Πάλι κρέας δεν θα φας,αλλά μιά χαρά θα νομίζεις ότι έφαγες.
Από`κει και πάνω,μαρινάρισε μιά γυψοσανίδα και δάγκα την.Την ίδια γεύση θα καταλάβεις.
:+1::goodpost:

Παραδειγμα: Στη περιπτωση της φωτο, ο ανθρωπος ξερει να ψηνει! Δεν σου σερβιρει σουβλακια καρβουνο και καρβουνιασμενο ψωμι!

Η μη αποδοχη της μαλακιας που σερβιρει ο καθενας και δεν σεβεται τα λεφτα που πληρωνεις, δεν λεγεται γκρινια!








Εικόνα
Δεν έχει κανένα λόγο ο ψήστης να κρατήσει το κρεατικό περισσότερη ώρα πάνω στη σχάρα. Αντιθέτως έχει 1000 λόγους να μην την καθαρίζει κάθε φορά προτού ρίξει κάτι επάνω. :lol:
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

xioni
Δημοσιεύσεις: 1606
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από xioni » 02 Ιούλ 2022, 00:30

BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 21:36
xioni έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 19:22
BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 17:17
Η πλάκα είναι ότι κάθε μέρα ποστάρει φωτό από το τι έφαγε έξω και πάντα όλα όσα τρώει κοστίζουν στάνταρ πάνω από 30 ευρώ.
30 ευρώ Χ 30 ημέρες = 900 ευρώ μόνο για φαγητό ξοδεύει ο Volk :o
:D

Άμα υπολογίσεις και αυτά που ξοδεύει σε ουίσκι και τυριά πάμε στο κατοστάρικο την ημέρα. :D

Ο τύπος είναι απατεώνας ρε. Πινόκιο.
Δεν ξέρω τι είναι.
Στο φλόρουμ είσαι ό,τι δηλώσεις.
Αλλά εδώ σκεφτόμαστε να αγοράσουμε πλέον ένα και μόνο πιτόγυρο.
Δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή,πόσα φράγκα βγάζουν μερικοί και τρώνε κάθε μέρα έξω.Και μάλιστα κρεατικά πολυτελείας.
Πρόσεξες ότι δεν μου απαντάει ποτέ ο Πινόκιο ; Ξέρει ότι δεν τον παίρνει. Είναι ξεκάθαρο ότι είναι ψευτρούλης. Τα ίδια κάνει και ο Άγις, το ίδιο κάνουν όλοι οι μυθομανείς.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από BigChiefWahoo » 02 Ιούλ 2022, 00:32

xioni έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 00:30

Πρόσεξες ότι δεν μου απαντάει ποτέ ο Πινόκιο ; Ξέρει ότι δεν τον παίρνει. Είναι ξεκάθαρο ότι είναι ψευτρούλης. Τα ίδια κάνει και ο Άγις, το ίδιο κάνουν όλοι οι μυθομανείς.
Δεν γράφεις και πολύ συχνά όμως.

xioni
Δημοσιεύσεις: 1606
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από xioni » 02 Ιούλ 2022, 00:33

Γράφω όποτε μπορώ. Συνήθως παρακολουθώ και πίστεψε με πως έχω την εμπειρία να καταλαβαίνω τύπους σαν το Volk και το Άγις.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από killzone » 02 Ιούλ 2022, 01:45

Ελα ρε τυπε προφανως δεν πας σε καλες πιτσαριες για να σου κανουν νερο την πιτσα

Πριν χρονια οι πιτσες ηταν καλοψημενες κ οχι νερουλα με την κριση ομως γαμηθηκαν τα παντα

σκεψου οτι μετα απο τοσα χρονια κρισης βρηκα παλι πιτσαρια που κανει σωστες πιτσες

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από Volk » 02 Ιούλ 2022, 02:00

killzone έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 01:45
Ελα ρε τυπε προφανως δεν πας σε καλες πιτσαριες για να σου κανουν νερο την πιτσα

Πριν χρονια οι πιτσες ηταν καλοψημενες κ οχι νερουλα με την κριση ομως γαμηθηκαν τα παντα

σκεψου οτι μετα απο τοσα χρονια κρισης βρηκα παλι πιτσαρια που κανει σωστες πιτσες
Ονομα του μαγαζιου;;;
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από killzone » 02 Ιούλ 2022, 02:16

Volk έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 02:00
killzone έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 01:45
Ελα ρε τυπε προφανως δεν πας σε καλες πιτσαριες για να σου κανουν νερο την πιτσα

Πριν χρονια οι πιτσες ηταν καλοψημενες κ οχι νερουλα με την κριση ομως γαμηθηκαν τα παντα

σκεψου οτι μετα απο τοσα χρονια κρισης βρηκα παλι πιτσαρια που κανει σωστες πιτσες
Ονομα του μαγαζιου;;;
Αθηνα μενεις ;

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από Volk » 02 Ιούλ 2022, 02:40

killzone έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 02:16
Volk έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 02:00
killzone έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 01:45
Ελα ρε τυπε προφανως δεν πας σε καλες πιτσαριες για να σου κανουν νερο την πιτσα

Πριν χρονια οι πιτσες ηταν καλοψημενες κ οχι νερουλα με την κριση ομως γαμηθηκαν τα παντα

σκεψου οτι μετα απο τοσα χρονια κρισης βρηκα παλι πιτσαρια που κανει σωστες πιτσες
Ονομα του μαγαζιου;;;
Αθηνα μενεις ;
Αρκετα συχνα ναι
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιούλ 2022, 10:32

Volk έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 22:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 22:26
BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 21:36
Δεν ξέρω τι είναι.
Στο φλόρουμ είσαι ό,τι δηλώσεις.
Αλλά εδώ σκεφτόμαστε να αγοράσουμε πλέον ένα και μόνο πιτόγυρο.
Δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή,πόσα φράγκα βγάζουν μερικοί και τρώνε κάθε μέρα έξω.Και μάλιστα κρεατικά πολυτελείας.
Eγώ δεν έχω πρόβλημα με τα φράγκα που βγάζει ο καθένας, ούτε θεωρώ υπερβολή το να δίνει χίλια ή περισσότερα ευρώ το μήνα για να τρώει έξω. Για κάποιους αυτά τα ποσά είναι αστεία. Ο καθένας διαθέτει τα χρήματα που έχει όπως γουστάρει και είναι δικαίωμα του αυτό.

Η ψιλοπαράνοια ξεκινά, όταν θεωρεί ο κάθε ένας ότι το λάιφ στάιλ που έχει επιλέξει (ανεξαρτήτως χρημάτων) είναι οδηγός ζωής για τους άλλους. Ε, κάποιες φορές δεν είναι.
Βλεπεις παρανοια και υπερογκα ποσα επειδη γραφω οτι καινε τα σουβλακια και τα σερβιρουν με ωμες ή καρβουνιασμενες πιτες;

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Διάβασε πρώτα τι έγραψα.

Απλώς δεν πείθεις ως μπον βιβέρ. Στο ψάξιμο για να πουλάς ψιλομουρίτσα, είσαι.
Gavalas for President! :grfl:

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από Volk » 02 Ιούλ 2022, 11:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 10:32
Volk έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 22:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 22:26


Eγώ δεν έχω πρόβλημα με τα φράγκα που βγάζει ο καθένας, ούτε θεωρώ υπερβολή το να δίνει χίλια ή περισσότερα ευρώ το μήνα για να τρώει έξω. Για κάποιους αυτά τα ποσά είναι αστεία. Ο καθένας διαθέτει τα χρήματα που έχει όπως γουστάρει και είναι δικαίωμα του αυτό.

Η ψιλοπαράνοια ξεκινά, όταν θεωρεί ο κάθε ένας ότι το λάιφ στάιλ που έχει επιλέξει (ανεξαρτήτως χρημάτων) είναι οδηγός ζωής για τους άλλους. Ε, κάποιες φορές δεν είναι.
Βλεπεις παρανοια και υπερογκα ποσα επειδη γραφω οτι καινε τα σουβλακια και τα σερβιρουν με ωμες ή καρβουνιασμενες πιτες;

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Διάβασε πρώτα τι έγραψα.

Απλώς δεν πείθεις ως μπον βιβέρ. Στο ψάξιμο για να πουλάς ψιλομουρίτσα, είσαι.
Αν ηθελα να πεισω για κατι δεν θα μιλουσαμε για σουβλακια, θα ανεβαζα συνεχως ακαταπαυστα φωτογραφιες και βιντεο. Δεν εχω σκοπο να πεισω για κατι, για σουβλακια μιλαμε, λαθος τα χεις καταλαβει.

Αλλωστε, εδω μεσα να πεισω ποιον και με τι σκοπο; :102:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από Naida » 02 Ιούλ 2022, 11:34

Εγώ γύρο σταμάτησα να τρώω πάντως. Είναι πολύ εύκολο να πάθεις κάτι καθότι δεν ψήνεται καλά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Δημοσίευση από Volk » 02 Ιούλ 2022, 11:35

Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:34
Εγώ γύρο σταμάτησα να τρώω πάντως. Είναι πολύ εύκολο να πάθεις κάτι καθότι δεν ψήνεται καλά.
Δεν ειναι μονο αυτο που σωστα λες. Ειναι οτι ολοι οι γυροι οταν τους φτιαχνουν, ριχνουν μεσα νιτρικα. Διαβασε τι ειναι αυτα, μιλα με γιατρους και θα καταλαβεις το τι εννοω.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών