Υπερ γυναικων...

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Ιούλ 2022, 22:33

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:31
Naida έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 20:10
Οπότε οι επαρχιώτες φέροντες αυτές τις νοοτροπίες ερχόμενοι στα αστικά κέντρα δεν μετέφεραν και αυτές τις νοοτροπίες μαζί τους; πως είναι δυνατόν να μην τις έχει απαντήσει ουδείς πρωτευουσιάνος;
Αμ, γιατί νομίζεις γράφαμε στους τοίχους το 1975 "έξω οι βλάχοι απ' την Αθήνα"; :102:
Γιατί;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2196
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 27 Ιούλ 2022, 22:43

Naida έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:33
Γιατί;
Άντε μια ζωή με τα αυτονόητα: για να μη μας κολλήσουν τη χωριάτικη νοοτροπία τους :a108:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιούλ 2022, 22:44

:lol:
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 20:30
Εδώ που τα λέμε, στις αρχές του 60, το αισθητικό κριτήριο ήταν κλάσεις ανώτερο από τα προχωκαγκούρικα "μαμαζελ ντου γιου λάικ δε γκέι γκρίκ" και τα γυφτοτραπαριά του σήμερα.
Δεν είναι τυχαίο ότι τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του 1960 στην Ελλάδα ονομάστηκαν "πολιτιστική άνοιξη" -και δεν επαναλήφθηκαν έκτοτε...
Έτσι ακριβώς.

Οδός Ονείρων Vs Όμορφη Πόλη

Ιούνιος 1962 και το Μετροπόλιταν φιλοξενεί την ιστορική παράσταση της «Οδού Ονείρων», που πλημμυρίζει από τη μουσική του Μάνου Χατζιδάκι. Η σκηνοθεσία είναι του Αλέξη Σολωμού, τα σκηνικά και τα κοστούμια του Μίνωα Αργυράκη και οι χορογραφίες του Μανώλη Καστρινού.

Παίζουν, μεταξύ άλλων ο Δημήτρης Χορν, η Ρένα Βλαχοπούλου (που αναφέρεται ως guest star - αν και μάλλον υπήρξε η εμπνεύστρια του έργου), η Ζωή Φυτούση, η Μάρω Κοντού, ο Γιώργος Κωνσταντίνου και ο Γιώργος Μαρίνος. Ακόμα, ως guest stars θα εμφανιστούν η Αλίκη Βουγιουκλάκη (που θα τραγουδήσει κινηματογραφικές επιτυχίες του Χατζιδάκι), η Νάνα Μούσχουρη και ο Ευγένιος Σπαθάρης με τον Καραγκιόζη του.

Στην παράσταση θα ακουστεί ο περίφημος «Ηθοποιός» από τον Δημήτρη Χορν, καθώς και τα τραγούδια «Μαύρη Φορντ» με τη Μάρω Κοντού, «Μανούλα μου» με τον Λάκη Παππά, «Έφυγε το τρένο» με τη Ζωή Φυτούση κ.ά.

Την ίδια αποχή ακριβώς εποχή παίζεται στο Θέατρο Παρκ η «Όμορφη Πόλη» του Μίκη Θεοδωράκη, σε σκηνοθεσία Μιχάλη Κακογιάννη και χορογραφίες Βαγγέλη Σειληνού, που συγκεντρώνει τις προτιμήσεις του αριστερού κοινού (και όχι μόνο).

Σ’ αυτήν θα εμφανιστούν μεγάλα (αλλά και ανερχόμενα) ονόματα ηθοποιών και τραγουδιστών, όπως οι αδελφές Καλουτά, ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, ο Γιάννης Βογιατζής, η Ντόρα Γιαννακοπούλου, η Σμάρω Στεφανίδου, ο Ανδρέας Ντούζος, η Ταϋγέτη, η Μίρκα Καλατζοπούλου κ.ά. Ακόμα, θα προσφέρει αφιλοκερδώς τη συνδρομή του και ο Στέλιος Καζαντζίδης, ο οποίος όμως -όπως αναφέρεται- θα δυσαρεστηθεί από κάποια συμπεριφορά που θεώρησε προσβλητική.

Από τα τραγούδια της ιστορικής εκείνης παράστασης μνημονεύουμε ιδιαίτερα το ομώνυμο (ή «Θα γίνεις δικιά μου»), από τον κύκλο «Λιποτάκτες» -σε στίχους Γιάννη Θεοδωράκη- ερμηνευμένο με τη μοναδική φωνή της Ντόρας Γιαννακοπούλου.

https://www.ogdoo.gr/erevna/thema/odos- ... -monomaxia



Και μετά ήρθαν οι άγριες μέλισσες και πήξαμε από περικεφαλαιοφόρους που χόρευαν πεντοζάλι και καπάκι από περιστεριώνες στα άγρια γένια των ανυπότακτων και άι σιχτίρ γενικώς.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Ιούλ 2022, 22:44

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:43
Naida έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:33
Γιατί;
Άντε μια ζωή με τα αυτονόητα: για να μη μας κολλήσουν τη χωριάτικη νοοτροπία τους :a108:
Και; σας την κόλλησαν;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2196
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 27 Ιούλ 2022, 22:47

Naida έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:44
Και; σας την κόλλησαν;
Για τους άλλους δεν ξέρω, αλλά για μένα είσαι καλά που θα μου την κολλούσαν;;; :g030:
Αφού το είχαμε κάνει και παιχνίδι η παλιοπαρέα: όπως λέγαμε "πάνω σου ο παπάς", έτσι λέγαμε "πάνω σου ο βλάχος"!
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Ιούλ 2022, 22:50

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:43
Naida έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:33
Γιατί;
Άντε μια ζωή με τα αυτονόητα: για να μη μας κολλήσουν τη χωριάτικη νοοτροπία τους :a108:
Αν επιτρέπει η αφεντιά σας, μιαν ερώτηση φίλτατε. Εσείς έχετε γνήσια καταγωγή από Πειραιά, ή βαστάει και από αλλού η σκούφια σας;
Συγχωρείστε με, την αφελή επαρχιώτισσα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19484
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 27 Ιούλ 2022, 22:51

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:31
Naida έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 20:10
Οπότε οι επαρχιώτες φέροντες αυτές τις νοοτροπίες ερχόμενοι στα αστικά κέντρα δεν μετέφεραν και αυτές τις νοοτροπίες μαζί τους; πως είναι δυνατόν να μην τις έχει απαντήσει ουδείς πρωτευουσιάνος;
Αμ, γιατί νομίζεις γράφαμε στους τοίχους το 1975 "έξω οι βλάχοι απ' την Αθήνα"; :102:
Γιατί είσαστε ΡΑΤΣΙΣΤΈΣ

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Ιούλ 2022, 22:52

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:47
Naida έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:44
Και; σας την κόλλησαν;
Για τους άλλους δεν ξέρω, αλλά για μένα είσαι καλά που θα μου την κολλούσαν;;; :g030:
Αφού το είχαμε κάνει και παιχνίδι η παλιοπαρέα: όπως λέγαμε "πάνω σου ο παπάς", έτσι λέγαμε "πάνω σου ο βλάχος"!
Περίμενε , γιατί σπερνω τώρα. Δηλαδή εσύ γύρω σου δεν είδες αλλοίωση της κοινωνίας σε πιο πατριαρχική λόγω των επαρχιωτών και την νοοτροπία που κουβαλούσαν και σας την έφεραν; γιατί γνήσιοι Αθηναίοι ελάχιστοι είναι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2196
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 27 Ιούλ 2022, 22:53

Εσύ αν δεν γράψεις σωστά το "συγχωρείστε", απάντηση δεν έχει...
Αλλά και σωστά να το έγραφες, δεν θα απαντούσα για πρόδηλους λόγους που αφορούν βέβαια το ανέξοδο ζορμπαλίκι που επιδεικνύεις κάθε τόσο :wave:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19484
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 27 Ιούλ 2022, 22:55

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:31
Naida έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 20:10
Οπότε οι επαρχιώτες φέροντες αυτές τις νοοτροπίες ερχόμενοι στα αστικά κέντρα δεν μετέφεραν και αυτές τις νοοτροπίες μαζί τους; πως είναι δυνατόν να μην τις έχει απαντήσει ουδείς πρωτευουσιάνος;
Αμ, γιατί νομίζεις γράφαμε στους τοίχους το 1975 "έξω οι βλάχοι απ' την Αθήνα"; :102:
Έκανα καταγγελία για ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΉ ανάρτηση

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Ιούλ 2022, 22:55

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:53
Εσύ αν δεν γράψεις σωστά το "συγχωρείστε", απάντηση δεν έχει...
Αλλά και σωστά να το έγραφες, δεν θα απαντούσα για πρόδηλους λόγους που αφορούν βέβαια το ανέξοδο ζορμπαλίκι που επιδεικνύεις κάθε τόσο :wave:
Πόσο στα παπάρια μου. Κάθε φορά που ''σηκώνεις'' τη μύτη σου ψηλά, καλό θα είναι να σκέφτεσαι το ριζιμιό σου λιθάρι. Ψωνισμένε. :wave:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιούλ 2022, 22:57

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:47

Για τους άλλους δεν ξέρω, αλλά για μένα είσαι καλά που θα μου την κολλούσαν;;; :g030:
Αφού το είχαμε κάνει και παιχνίδι η παλιοπαρέα: όπως λέγαμε "πάνω σου ο παπάς", έτσι λέγαμε "πάνω σου ο βλάχος"!
Εδώ θα μου επιτρέψεις μια παρέμβαση, αν και είμαι σίγουρη ότι χρησιμοποιείς την εθιμική φρασεολογία.

Οι κανονικοί Βλάχοι όπως και οι Σαρακατσαναίοι, ήταν όντως κλάσεις ανώτεροι πολιτισμικά από τους ό,τι να' ναι "Αθηναίους" από το 50 και μετά. Στην τελική και η Αθήνα πριν τον εποικισμό μεγάλο τσομπανοχωριό ήταν, στις εμπορικές πόλεις-λιμάνια και νησιά έπαιζε ο πραγματικός κοσμοπολιτισμός. Απλώς φαντάσου την Αθήνα χωρίς Μικρασιάτες και Αλεξανδρινούς που την έφεραν στα κοσμοπολίτικά ίσα της. :)
Gavalas for President! :grfl:

akoma mia fora agamise me
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2022, 22:06

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akoma mia fora agamise me » 27 Ιούλ 2022, 23:00

Naida έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:52
Περίμενε , γιατί σπερνω τώρα

:str8jack:

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Ιούλ 2022, 23:00

Ωχχ. Μπήκε το βαρύ διανοουμενίστικο πυροβολικό. Την κάνω προχωκαγκούρια. Φιλιάαααα! :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2196
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 27 Ιούλ 2022, 23:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 22:57

Εδώ θα μου επιτρέψεις μια παρέμβαση, αν και είμαι σίγουρη ότι χρησιμοποιείς την εθιμική φρασεολογία.
Ε, ναι.
Πολιτισμικά, νοοτροπικά εννοώ τη "βλαχιά" "επαρχιωτισμό" και όχι βέβαια καταγωγικά/γεωγραφικά κλπ
Με την πρόσθετη παρατήρηση ότι για αυτά τα κακώς νοοτροπικά επαρχιακά κείμενα, θεωρώ ότι ξεκίνησε ένα μαζικό ρεύμα φυγής των νέων ανθρώπων από το 60 και μετά από την επαρχία προς τα αστικά κέντρα. Για να γλιτώσουν από αυτόν τον βραχνά που τους έπνιγε τη ζωή.
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών