Ποινές στο Στρατό

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2455
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 31 Ιούλ 2022, 23:18

Sid Vicious έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 23:14
Blackdog έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 23:04
Sid Vicious έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 23:01

5χρ αναστολη που δεν θα αναλυσω
Μα γιατι; :003:


Πες μην ντρεπεσαι, τι μαλακια εκανες;
Δεν εκανα μαλακια, δικιο ειχα απλα οι κανονες ειναι κανονες
Ενταξει

Ρωτησα γιατι στα 5 και στα 10φ ειναι συνηθισμένα τα πραγματα

Στα 5χρ αναστολη, λεω, μπορει να υπαρχει μια πιο ενδιαφερουσα ιστορια.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 31 Ιούλ 2022, 23:21

Εγώ μόνον Τιμητικές άδειες είχα όσο ήμουν στρατευμένος.Φυλακη και Κράτηση καμμία

τουλάχιστον 40 μέρες Τιμητική συν Ενα μήνα στο τέλος της θητείας μου
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4527
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 31 Ιούλ 2022, 23:25

5φ για πλαστικό κράνος, 5φ γιατί άφησα το περίπολο να βγει χυμείο, 4κ για μη καταγραφή όπλου στον οπλοβαστό ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι καλά. Κανά 2, 3 φορές θα μπορούσα άνετα να είχα φάει εικοσάρι.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3752
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 31 Ιούλ 2022, 23:27

10 μέρες φυλακή και σε 2 μέρες απόσπαση σε τάγμα ανεπιθύμητων επειδή χτύπησα Ιεχωβά θαλαμοφύλακα.

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2550
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 31 Ιούλ 2022, 23:35

4K διότι κατά την διάρκειαν της μελέτης έπαιζον το παίγνιον ''ναυμαχία''! :lol:

Εικόνα

2Κ Διότι με το εγερτήριον της σήμερον 16-9-80 εβράδυνεν να εγερθή κατά 1 λεπτό. :lol:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6830
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 31 Ιούλ 2022, 23:41

4 μέρες κράτηση στην ΣΕΑΠ γιατί απάντησα λάθος σε ερώτηση του διοικητή κατα την νυκτερινή εκπαίδευση που κάναμε και αφορούσε κάτι για τις νάρκες
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 31 Ιούλ 2022, 23:58

Από το τέλος προς την αρχή:
Μία ποινή για ώτο στοπ. Οι φίλοι μου με γιώτα χι είχαν όλοι υπηρεσία και έκανα ώτο στοπ για Αθήνα σε ένα αυτοκίνητο από λίγο παραέξω από τη βάση προς την Ελευσίνα - στο σαντουϊτσάδικο. Εκείνη τη στιγμή κατέβαινε με το πόνυ ο διοικητής και μου κάνει ένα σήμα με το χέρι και νόμιζα εγώ ότι μου λέει "γειά σου" αλλά ένας άλλος που ήταν δίπλα μου λέει "ωχ". Την άλλη μέρα το πρωϊ μου λέει "πέντε μέρες φι για το ώτο στοπ", αλλά τη μεθεπόμενη με ξαναφωνάζει και μου λέει "τις κάνω έξη μέρες κράτηση".
Πιό πίσω στην ιστορία, ήμουνα υπαξιωματικός αλλαγής και κοιμήθηκα και καθυστέρησα τις σκοπιές. Τρεις μέρες φι λίαν επιεικώς.

Την πρώτη ποινή όμως, πέντε μέρες φι, την έφαγα από ένα κουμούνι.
Ήμουνα υπαξιωματικός πύλης και λίγο μετά την αναχώρηση των αξιωματικών σκάει μύτη το κουμούνι μπροστά μου με τη στολή αγγαρείας.
Εγώ περισσότερο λόγω που δεν φόραγε τη στολή εξόδου και όχι για να του κάνω έλεγχο τον ρωτάω "που πας εσύ ;" και μου λέει "είμαι εξοδούχος". Καλά του λέω φύγε.
Αλλά αυτός είχε φάει κράτηση στο πρωϊνό προσκλητήριο για μαλλιά και την επόμενη το πρωϊ εκεί που επέστρεφε τον τρακέρνει ο διοικητής και του λέει "την κοπάνησες ε ; αλλά πως την κοπάνησες ;". Το κουμούνι λοιπόν λέει "ο ΑΚΠ με άφησε" ! Ένας σωστός κοπανατζής φυσικά λέει "από τα σύρματα" αλλά όχι το κουμούνι.
Έτσι έφαγα πέντε μέρες φι και δεν ήξερα ακόμα ότι ήταν κουμούνι. Μετά μου το είπανε.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 01 Αύγ 2022, 00:00

Νομίζω και μία μικρή κράτηση επειδή κρέμασα ανάποδα τη σημαία και ίσως και για μαλλιά κάτι μονοήμερες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 01 Αύγ 2022, 00:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 01 Αύγ 2022, 00:04

Άλλη μιά φορά θα τρώγαμε μεγάλη φυλακή πολλοί επειδή μπερδεύτηκαν οι σκοπιές.
Φώναζαν όλοι, αλλά εγώ με μία φλασιά έλυσα μία δίοφαντική εξίσωση που διόρθωνε τα πράγματα, κάναμε τις καταχωρήσεις στο βιβλίο και σωθήκαμε.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 01 Αύγ 2022, 00:07

3Φ για παράπτωμα που ήταν για 20αρα.
Σκοπιά 2-4 με μισό μέτρο χιόνι.
Ο θαλαμοφυλακας που ήταν καρφί του Α2 κοιμήθηκε και δεν ξύπνησε το επόμενο νούμερο ούτε τον δεκανέα αλλαγής.
4.15 εγκαταλείψαμε και οι τρεις σκοπιές της ίλης και γυρίσαμε στην ύλη και οι σκοπιές έμειναν για κάνα τέταρτο χωρίς σκοπό.
Σ αυτό το τέταρτο πέρασε έφοδο ο επιλοχίας άλλης ύλης που υπέγραψε κανονικά τα βιβλία αλλά το πρωί μας έδωσε στον Ιλαρχο στεγνά.
Έμαθε τι έγινε ο Ιλαρχος που ήταν καλό παλικάρι και μας έγραψε σε όλους από 3 μέρες με αιτιολογία ότι δεν φορούσαμε κράνος στην σκοπιά κι αφού τα τετράδια στις σκοπιές ήταν εντάξει.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25592
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 01 Αύγ 2022, 00:32

Ούτε μέρα Φ. Και είχα διοικητή τον Ρωχαμη (όσοι ξέρουν, καταλαβαίνουν)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 01 Αύγ 2022, 00:50

Beria έγραψε:
01 Αύγ 2022, 00:32
Ούτε μέρα Φ. Και είχα διοικητή τον Ρωχαμη (όσοι ξέρουν, καταλαβαίνουν)
Εγώ Ντικμπασάνη στη βασική (πολλοί ξέρουν) που μου έδωσε όλες τις άδειες.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 01 Αύγ 2022, 01:07

Το 81 στις εκλογές βγήκα να ψηφίσω και μου την έπεσε στο τμήμα μία εκπρόσωπος του ΜΛΚΚΕ, ότι πήγα λέει να κάνω νο-θεία.
Μετά γύρισα στη βάση και το βράδυ με βάλανε να κάνω περίπολο 10-12, το παιδικό περίπολο.
Οι γαλλονάδες ήταν μαζεμένοι σε μία βεράντα και ακούγανε αποτελέσματα -που είχαν ουσιαστικά ολοκληρωθεί πλέον.
Επειδή υπήρχαν φήμες για σταγονίδια πάω εγώ από κάτω και τους φωνάζω "άντε ρεεεε, ακόμα".
Αλλά ήταν σκοτάδι, δεν με είδαν ή το θεώρησαν βλακώδες εκ μέρους τους να ασχοληθούν.

Στους πρώτους μήνες του οκ που ήταν και οι τελευταίοι δικοί μου τα όκια έκαναν όργια εκεί μέσα.
Επειδή εγώ ήμουνα αυστηρά ουδέτερος όπως πάντα, οι πλε δεν με θεωρούσαν δικό τους. Μάλιστα την προπαραμονή των εκλογών κάποιοι έριξαν φέϊγ βολάν των πλε στην πύλη και εγώ φώναζα "να συλληφθούν αμέσως, απαγορεύονται τα φέϊγ βολάν". Ένας εκ των πλε μου είπε "δεν ντρέπεσαι να είσαι με τον Άντριους Παπάντριους", στο οποίο εγώ δεν απάντησα σεβόμενος τους κανονισμούς.
Αλλά επειδή τα όκια έλεγαν τις γνωστές αισχρότητες μετά τη νίκη τους, τους την είπα εγώ στο τέλος και τότε κατάλαβαν και οι πλε το λάθος τους.
Τελικά μετά την απόλυση μου διάβασα στην εφημερίδα ότι έκαναν και δυσμενή απόταξη σε έναν καλότατο σμήναρχο που υπηρετούσε μαζί μας - μάλλον επειδή υποστήριζε king αυτός.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 01 Αύγ 2022, 01:52

George_V έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 22:54
5 μέρες κράτηση στο Κεντρο (οκ δε μετρησε πιο πολυ ψαρωτικη ηταν) γιατι διαβαζα πολιτικη εφημεριδα (βασικα την ειχα παρει για ενα ενθετο που ειχε και ξεχασα να την πεταξω. Η εφημεριδα κατασχέθηκε απο τον Ανθυπολοχαγο).

10 μερες εντελως ηλιθια φυλακη στην Κω γιατι ο Διοικητης ηταν αρπαγμένος με κατι αλλα θεματα και την πληρωσα εγω (επειδη βιαζομουν εκοψα δρομο απο το Διοικητηριο και πατησα το γκαζον εξω απο το παραθυρο του Διοικητη και τα ακουσα εγω για ολους οσους τον ειχαν πρηξει ολη μερα).

10 μερες στη Θεσσαλονικη για καθυστερημένη έφοδο (με ειχε ψιλοπαρει ο υπνος) και με επιασε ο Λοχαγος ΑΥΔΜ που δε με χωνευε και με εδωσε. Αλλα στην αναφορα τον εδωσα και εγω ομως γιατι εκανε εποχουμενη εφοδο (ο Διοικητης ειχε απαγορευσει τις εποχουμενες εφοδους εντος στρατοπεδου) και αρπαξε και αυτος 10 μερες γιατι παραβιασε την εντολη του διοικητη.

Και αλλες 10 μερες (τις οποιες δεν εγραψα γιατι ειχα το Βιβλιο Ημερησιας Διαταγης) γιατι ο Διοικητης βρηκε μισο μπουκάλι ουισκυ στο θάλαμο και μοιραζε 20αρες σα στραγάλια σε ολο το θαλαμο. Το αστειο ηταν οτι εγω εκεινη τη μερα δεν ειμουν εκει ελειπα με αδεια και γυρισα εκεινο το πρωι πεφτοντας πανω στο διοικητη να ωρυεται μεσα στο θαλαμο και να πεφτουν οι φυλακες βροχη.

Long story short οταν μπηκα μεσα και με ειδε μου λεει "20 μερες κι εσυ!" και απαντω "Μα κ. Διοικητα μολις ηρθα απο αδεια δεν εχω ιδεα τι λετε!"

Και απαντα "Εισουν σε αδεια? Τοτε 10 μέρες εσυ!" Αλλα οπως ειπα δεν την εγραψα γιατι ειχα το Βιβλιο Ημερησιας Διαταγης.
Ποια πολιτική εφημερίδα? Φαντάζομαι όχι Στόχο.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 01 Αύγ 2022, 01:57

Είχα παραβεί δεν ξέρω και εγώ πόσους κανονισμούς γιατί δεν το έχω πολύ με τα τυπικά. Στολές, ξυρίσματα, επ'ωμού
επι ψωλού και όλες αυτές τις πίπες δεν τις έμαθα ποτέ αλλά είμαι αρκετά σοβαρός ,φιλότιμος και προστατευτικόςς οπότε
μάλλον για αυτούς τους λόγους τη γλίτωνα. Με είχαν χώσει και στα μαγειρεία, άτυπος γιωτάς ήμουν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών