Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Φιλοσοφία πολιτικής
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35333
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 03 Σεπ 2022, 23:56

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:43
Εργασιακή ανασφάλεια, ανασφάλεια κάλυψης αναγκών, και άλλες ανασφάλειες που σχετίζονται. Π.χ. θα μπορέσεις να καλύψεις τις ανάγκες των παιδιών σου, πως θα το πάρει η σύντροφος σου ότι έμεινες άνεργος, τι θα πεις στους φίλους όταν σε πάρουν να πάτε για μπύρες και δεν μπορείς. Ακόμα χειρότερα, τι γίνεται αν πείσεις τον εαυτό σου να δουλεύει συνέχεια και ότι είναι καλό αυτό και είσαι και περήφανος γι αυτό; Ο οργανισμός σου φυσικά ξέρει ότι δεν είναι καλό και θα αντιδράσει.
Κοίταξε όμως πως έχουν τα πράγματα.Δεν ήσαν μόνοι στον κόσμο οι Ρώσοι και οι νατοικοί.Υπήρχαν και οι φίλοι σου με τα σχιστά μάτια και έπαιξαν και αυτοί τον ρόλο τους.
Δεν ξέρω εάν το έχω ξαναγράψει αλλά εγώ τη μέρα που βγήκε η Θάτσερ ήμουν εκδρομή στην Κρήτη και είχα συζητήσεις με Άγγλους υποστηρικτές της και είχα παλαβώσει με όσα έλεγαν χωρίς να είμαι ούτε τότε αριστερός (1979).Απλά δεν πίστευα ότι μπορεί να ψηφισθεί πολιτικός λέγοντας τέτοια πράγματα.
Μου εξήγησαν όμως οι Άγγλοι ότι κάποτε ξεκίνησαν τη βιομηχανική επανάσταση,ήσαν πρώτοι στον κόσμο *(γνωστό αυτό) αλλά μετά τον πόλεμο άρχισε το επίδομα του επιδόματος και η παροχή της παροχής και κλάταρε το καράβι διότι στην Άπω Ανατολή ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.
Δεν μου είπαν τίποτε για Ρωσια και κομμουνισμό,αυτό στην αγγλική εσωτερική εξίσωση δεν υπάρχει αλλά μου είπαν καλά αυτά που έδωσε το Εργατικό Κόμμα,όμως η Λέυλαντ έκλεισε και η Ρόβερ δεν αισθάνεται καλά ενώ η Χιουντάι πετάει.
Δεν πάει το πράγμα άλλο και ψήφισαν για τσεκούρι για να μη κλείσουν το μαγαζί αργότερα τελείως.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49315
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 03 Σεπ 2022, 23:57

Χαοτικός έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:34
Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2022, 14:28
Για τον ίδιο λόγο που συνέφερε τους ίδιους ανθρώπους η ύπαρξη του "Ανατολικού Μπλόκ". Όπως λένε, ο Κομμουνισμός έκανε καλό στις χώρες που ΔΕΝ επικράτησε. Οι εργοδότες αναγκάζονταν να δίνουν περισσότερα για να κρατάνε τους εργαζομένους ευχαριστημένους, και να μη ζητούν κομμουνισμό στις χώρες τους. Ως εκ τούτου υπήρχε ευημερία, αφού η απληστία των καπιταλιστών υποχρεωτικά περιοριζόταν. Με την επικράτηση της Δύσης, στη δεκαετία του 90, όλο αυτά ανατράπηκε, και οι δυτικοί ολιγάρχες αποθρασύνθηκαν. Αποτέλεσμα η σταδιακή επιδείνωση της μεσαίας/χαμηλής τάξης, με αποκορύφωμα αυτά που έκαναν σε 'μας με τα βρωμερά μνημόνια.
Γι' αυτό το λόγο, καλό είναι να παταχθεί η Δύση, και να υπάρξει πολυπολικός ή έστω διπολικός κόσμος ξανά.


:p2:

- Αναγνώριση της ασυδοσίας του κεφαλαίου
- Προβολή αναγκαιότητας Αριστερής δράσης ως θετικά προσκείμενη στα συμφέροντα των εργαζομένων και κατά συνέπεια των ανέργων και των συνταξιούχων, Του λαού
- Αναγνώριση της πάλης των τάξεων
- Ανησυχία ή έστω προβληματισμός για την ισχύ και τις δυνατότητες της καταπιεζόμενης τάξης να αντιταχθεί και προστατεύει το βιοτικό της επίπεδο

Ε δεν γαμιέσαι μωρέ μαλάκα; :sal9:
Γίνε αριστερός και δήλωσε το και στήριξέ το, μια ώρα αρχύτερα. Όσο πιο αργά τόσο δεν θα μπορείς να φέρεις ή να ελπίζεις το καλύτερο :rtfm:
:-?
Τί, είμαι αριστερός δηλαδή αν τα λέω αυτά? :e040:
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Σεπ 2022, 23:58

πατησιωτης έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:20
Τέλος πάντων,αυτή είναι η έννοια της ξεγνοιασιάς που περιορίζεται στην περίοδο 1960-1990,τριάντα χρόνια δηλαδή.Μόνο που και στην Αγγλία π.χ. υπήρξε αυτή η περίοδος με τις μεταρρυθμίσεις του Εργατικού Κόμματος το 1945 και τα τεράστια επιδόματα ανεργίας μέχρι που πήγαν και αυτοί για φούντο και ήλθε η Θάτσερ το 1980.
Πάνω από μια γενιά δεν μπορεί να κρατήσει η πασοκοποίηση με οιοδήποτε σύστημα.Τώρα αν θα έλθει στο τέλος ο Γκορμπατσώφ ή ο Τόμσεν είναι λεπτομέρεια.
Λίγο ηθικοπλαστικά όλα αυτά, μόνο οι τζίτζικες και οι μέρμηγκες λοίπουν. :003:
Γενικά έχουμε ένα μικρό δείγμα μέχρι στιγμής. Ένα στιγμιότυπο ιστορίας που προσπαθούμε να αρμέξουμε για γενικά συμπεράσματα. Σε αυτό το μικρό δείγμα όμως οι σοσιαλιστικές χώρες πράγματι έσπασαν το boom and bust cycle. Δεν ήταν πάντα ίδια η ανάπτυξη τους αλλά ποτέ δεν παρουσίασαν ύφεση. Η περίοδος στασιμότητας ήταν απλά μικρή ανάπτυξη. Μικρή ανάπτυξη που σήμερα θεωρείται δεδομένη στις ανεπτυγμένες καπιταλιστικές χώρες και οι Μαρξιστές λένε λογικό σύμφωνα με τις θεωρίες τους. Και χρέος δεν είχαν μαζέψει. Κατά πόσο λοιπόν είναι θεμιτή αυτή η σύγκρουση με βάση μόνο την εικόνα του αραχτού ΔΥ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

independent44
Δημοσιεύσεις: 1890
Εγγραφή: 09 Φεβ 2021, 23:36
Phorum.gr user: independent_44

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent44 » 04 Σεπ 2022, 00:02

Το ίδιο δεν λέμε και για την Τουρκία;
Μπορεί να δώσει η Τουρκία βάσεις στη Ρωσία και στην Κίνα;
Ε, αυτομάτως τα παραμελημένα νησιά του Αιγαίου θα αξίζουν κάτι ΤΡΙΣ $$$

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 04 Σεπ 2022, 00:12

πατησιωτης έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:46
nemo έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:31
αυτο το αλλο πραγμα ειναι σκετα η προδοσια συριζα και νδ κκε πασοκ - προδοσια κατα του ελληνισμου χωρις καμια δικαιολογια
Αυτά τα δύο "πράγματα" συνδέονται βέβαια και το ένα είναι συνέχεια του άλλου.Ότι οι Άγγλοαμερικανοί κράτησαν την ελληνική Μακεδονία ελληνική δεν υπάρχει καμμιά αμφιβολία όσο και να χτυπιούνται οι διάφοροι σήμερα στην Ελλάδα.
Η ιστορία αρχίζει από τη συνθήκη του Αγίου Στεφάνου το σωτήριον έτος 1878 που επέβαλαν οι Ρώσοι και έδινε όλη τη Μακεδονία στη Βουλγαρία αλλά την ακύρωσαν οι Άγγλοι με πρωθυπουργό τον Ντισραέλι - το όνομα είναι ακριβώς αυτό που φαντάζεσθε. :lol:
Συνεχίζεται με δύο βαλκανικούς πολέμους και δύο παγκόσμιους και λήγει το 1949 στον Γράμμο.
Το ονοματολογικό είναι το υστερόγραφο που δημιουργεί το "'άλλο" ζήτημα καθώς για μισό αιώνα ο Τίτο φτιάχνει Μακεδόνες από βουλγαρικό υλικό και όταν τελειώνει και αυτό το έργο υπάρχει θέμα τι θα γίνει με αυτούς που έφτιαξε.Να τους κάνουν από την αρχή λοβοτομή για να ξαναγίνουν Βούλγαροι δεν γίνεται,άσε που πολύ αμφιβάλλω αν θα το ήθελε και η Ελλάδα αυτό. :wink Παρατήρησα ότι σε όλη αυτή την ιστορία οι μακεδονομάχοι απέφευγαν να πουν τι νομίζουν ότι είναι αυτοί οι άνθρωποι και να προτείνουν ονόματα - άλλο να λες δεν θέλω αυτό το όνομα και άλλο να πεις ποιό όνομα θέλεις ή πρότειναν απίθανα ονόματα - Δάρδανοι,Παίονες και άλλες εξαφανισμένες φυλές που ούτε τις είχαν ακούσει ποτέ στα Σκόπια.
Οπότε τον γόρδιο δεσμό τον έλυσε ο Κοτζιάς δια της σπάθης.
Τι πάει να πει τι όνομά να τους προτείνουν οι Μακεδονομάχοι πάλι; νονούς ψάχνουμε; κάτω κάτω έχει Έλληνες, πιο πάνω Βούργαρους που μιλούν βουργάρικα και Αλβανούς που μιλούν, γουέλ, αλβανικά.
Είναι απίστευτο το μέγεθος προσκυνήματος προς τους φίλους μας αγγλοσάξωνες, πραγματικά απίστευτο, πραγματική ντροπή.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9190
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 04 Σεπ 2022, 00:14

πατησιωτης έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:46
nemo έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:31
αυτο το αλλο πραγμα ειναι σκετα η προδοσια συριζα και νδ κκε πασοκ - προδοσια κατα του ελληνισμου χωρις καμια δικαιολογια
Αυτά τα δύο "πράγματα" συνδέονται βέβαια και το ένα είναι συνέχεια του άλλου.Ότι οι Άγγλοαμερικανοί κράτησαν την ελληνική Μακεδονία ελληνική δεν υπάρχει καμμιά αμφιβολία όσο και να χτυπιούνται οι διάφοροι σήμερα στην Ελλάδα.
Η ιστορία αρχίζει από τη συνθήκη του Αγίου Στεφάνου το σωτήριον έτος 1878 που επέβαλαν οι Ρώσοι και έδινε όλη τη Μακεδονία στη Βουλγαρία αλλά την ακύρωσαν οι Άγγλοι με πρωθυπουργό τον Ντισραέλι - το όνομα είναι ακριβώς αυτό που φαντάζεσθε. :lol:
Συνεχίζεται με δύο βαλκανικούς πολέμους και δύο παγκόσμιους και λήγει το 1949 στον Γράμμο.
Το ονοματολογικό είναι το υστερόγραφο που δημιουργεί το "'άλλο" ζήτημα καθώς για μισό αιώνα ο Τίτο φτιάχνει Μακεδόνες από βουλγαρικό υλικό και όταν τελειώνει και αυτό το έργο υπάρχει θέμα τι θα γίνει με αυτούς που έφτιαξε.Να τους κάνουν από την αρχή λοβοτομή για να ξαναγίνουν Βούλγαροι δεν γίνεται,άσε που πολύ αμφιβάλλω αν θα το ήθελε και η Ελλάδα αυτό. :wink Παρατήρησα ότι σε όλη αυτή την ιστορία οι μακεδονομάχοι απέφευγαν να πουν τι νομίζουν ότι είναι αυτοί οι άνθρωποι και να προτείνουν ονόματα - άλλο να λες δεν θέλω αυτό το όνομα και άλλο να πεις ποιό όνομα θέλεις ή πρότειναν απίθανα ονόματα - Δάρδανοι,Παίονες και άλλες εξαφανισμένες φυλές που ούτε τις είχαν ακούσει ποτέ στα Σκόπια.
Οπότε τον γόρδιο δεσμό τον έλυσε ο Κοτζιάς δια της σπάθης.
Εχμ, όχι. Η Μακεδονία και μεγάλο μέρος της Μικρής Ασίας θα ήταν Ελληνικό αν οι Αγγλογάλλοι δεν είχαν επέμβει στον πόλεμο της Κριμαίας. Δεν ξεκινά η ιστορία το 1878.
Z

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 04 Σεπ 2022, 00:15

Ούτε ο ο πιο τελειωμένος πουτινοτσολιάς δεν μιλάει έτσι, αντίστοιχα, για τους Ρως.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 04 Σεπ 2022, 00:19

Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:57
Χαοτικός έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:34
Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2022, 14:28
Για τον ίδιο λόγο που συνέφερε τους ίδιους ανθρώπους η ύπαρξη του "Ανατολικού Μπλόκ". Όπως λένε, ο Κομμουνισμός έκανε καλό στις χώρες που ΔΕΝ επικράτησε. Οι εργοδότες αναγκάζονταν να δίνουν περισσότερα για να κρατάνε τους εργαζομένους ευχαριστημένους, και να μη ζητούν κομμουνισμό στις χώρες τους. Ως εκ τούτου υπήρχε ευημερία, αφού η απληστία των καπιταλιστών υποχρεωτικά περιοριζόταν. Με την επικράτηση της Δύσης, στη δεκαετία του 90, όλο αυτά ανατράπηκε, και οι δυτικοί ολιγάρχες αποθρασύνθηκαν. Αποτέλεσμα η σταδιακή επιδείνωση της μεσαίας/χαμηλής τάξης, με αποκορύφωμα αυτά που έκαναν σε 'μας με τα βρωμερά μνημόνια.
Γι' αυτό το λόγο, καλό είναι να παταχθεί η Δύση, και να υπάρξει πολυπολικός ή έστω διπολικός κόσμος ξανά.


:p2:

- Αναγνώριση της ασυδοσίας του κεφαλαίου
- Προβολή αναγκαιότητας Αριστερής δράσης ως θετικά προσκείμενη στα συμφέροντα των εργαζομένων και κατά συνέπεια των ανέργων και των συνταξιούχων, Του λαού
- Αναγνώριση της πάλης των τάξεων
- Ανησυχία ή έστω προβληματισμός για την ισχύ και τις δυνατότητες της καταπιεζόμενης τάξης να αντιταχθεί και προστατεύει το βιοτικό της επίπεδο

Ε δεν γαμιέσαι μωρέ μαλάκα; :sal9:
Γίνε αριστερός και δήλωσε το και στήριξέ το, μια ώρα αρχύτερα. Όσο πιο αργά τόσο δεν θα μπορείς να φέρεις ή να ελπίζεις το καλύτερο :rtfm:
:-?
Τί, είμαι αριστερός δηλαδή αν τα λέω αυτά? :e040:
:g030:
Ψιλό;

Αυτά για όσους από εσάς τα μετράτε ακόμη έτσι.
:102:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35333
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 04 Σεπ 2022, 00:31

sys3x έγραψε:
04 Σεπ 2022, 00:12
Τι πάει να πει τι όνομά να τους προτείνουν οι Μακεδονομάχοι πάλι; νονούς ψάχνουμε; κάτω κάτω έχει Έλληνες, πιο πάνω Βούργαρους που μιλούν βουργάρικα και Αλβανούς που μιλούν, γουέλ, αλβανικά.
Είναι απίστευτο το μέγεθος προσκυνήματος προς τους φίλους μας αγγλοσάξωνες, πραγματικά απίστευτο, πραγματική ντροπή.
Δεν υπάρχει κανένα προσκύνημα πέραν της κοινής λογικής.Έχεις 2 εκατομμύρια ανθρώπους που πιστεύουν ότι είναι Μακεδόνες επειδή έτσι τους είπαν όταν γεννήθηκαν αλλά οι παππούδες τους νόμιζαν ότι ήσαν κάτι άλλο.
Άσε τους Αλβανούς κατά μέρος,οι Αλβανοί είναι Αλβανοί.Μιλάμε για τους Σλάβους του κράτους των Σκοπίων που είναι και η πλειοψηφία εκεί.Οι παππούδες τους πίστευαν ότι είναι Βούλγαροι ή Σέρβοι.Δεν βλέπω τι άλλο μπορεί να πίστευαν εάν πίστευαν κάτι για εθνικότητες.Η Σερβία παραιτήθηκε μετά το 1945 και τους είπε η ηγεσία της ότι είναι Μακεδόνες.
Δεν μπορούν να εξαφανισθούν.Οι πιθανότητες είναι ή να μείνουν Μακεδόνες με την έννοια που δίνουν αυτοί ή να ξαναγίνουν Βούλγαροι.Ρεαλιστικά δηλαδή ότι και να θέλει ο οποιοσδήποτε άλλος δεν υπάρχει τρίτη λύση.Ποτέ δεν άκουσα ευθέως ένα μακεδονομάχο να πει είναι Βούλγαροι.Το είπε ποτέ ο Παπαθεμελής που ξεκίνησε το θέμα;ο Σαμαράς;όχι ότι θα γινόταν αλλά θα ήταν συγκεκριμένη πρόταση.
Στη διεθνή πολιτική δεν αρκεί να λες τι δεν θέλεις.Άπαξ και το είπες πρέπει να προτείνεις λύση.Λύση δεν προτάθηκε ποτέ επί 30 χρόνια με άλλο τελείως διαφορετικό όνομα διότι δεν υπήρχε.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49315
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 04 Σεπ 2022, 00:32

sys3x έγραψε:
04 Σεπ 2022, 00:19
Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:57
Χαοτικός έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:34




:p2:

- Αναγνώριση της ασυδοσίας του κεφαλαίου
- Προβολή αναγκαιότητας Αριστερής δράσης ως θετικά προσκείμενη στα συμφέροντα των εργαζομένων και κατά συνέπεια των ανέργων και των συνταξιούχων, Του λαού
- Αναγνώριση της πάλης των τάξεων
- Ανησυχία ή έστω προβληματισμός για την ισχύ και τις δυνατότητες της καταπιεζόμενης τάξης να αντιταχθεί και προστατεύει το βιοτικό της επίπεδο

Ε δεν γαμιέσαι μωρέ μαλάκα; :sal9:
Γίνε αριστερός και δήλωσε το και στήριξέ το, μια ώρα αρχύτερα. Όσο πιο αργά τόσο δεν θα μπορείς να φέρεις ή να ελπίζεις το καλύτερο :rtfm:
:-?
Τί, είμαι αριστερός δηλαδή αν τα λέω αυτά? :e040:
:g030:
Ψιλό;

Αυτά για όσους από εσάς τα μετράτε ακόμη έτσι.
:102:
Εντάξει, και οι λαϊκοδεξιοί τα λένε αυτά που λέω πάντως.
Το περίεργο είναι να βλέπεις κάτι μπατιράκια που κυκλοφορουν εδώ μέσα, να στηρίζουν με πάθος Μιζοτάκη. Αυτούς τους ανθρώπους δε θα τους καταλάβω ποτέ μου.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 04 Σεπ 2022, 00:35

Kauldron έγραψε:
04 Σεπ 2022, 00:32
sys3x έγραψε:
04 Σεπ 2022, 00:19
Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:57


:-?
Τί, είμαι αριστερός δηλαδή αν τα λέω αυτά? :e040:
:g030:
Ψιλό;

Αυτά για όσους από εσάς τα μετράτε ακόμη έτσι.
:102:
Εντάξει, και οι λαϊκοδεξιοί τα λένε αυτά που λέω πάντως.
Το περίεργο είναι να βλέπεις κάτι μπατιράκια που κυκλοφορουν εδώ μέσα, να στηρίζουν με πάθος Μιζοτάκη. Αυτούς τους ανθρώπους δε θα τους καταλάβω ποτέ μου.
Μπορεί να μην είναι μπατίρηδες.
:102:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Σεπ 2022, 00:37

Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:57
Χαοτικός έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:34
Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2022, 14:28
Για τον ίδιο λόγο που συνέφερε τους ίδιους ανθρώπους η ύπαρξη του "Ανατολικού Μπλόκ". Όπως λένε, ο Κομμουνισμός έκανε καλό στις χώρες που ΔΕΝ επικράτησε. Οι εργοδότες αναγκάζονταν να δίνουν περισσότερα για να κρατάνε τους εργαζομένους ευχαριστημένους, και να μη ζητούν κομμουνισμό στις χώρες τους. Ως εκ τούτου υπήρχε ευημερία, αφού η απληστία των καπιταλιστών υποχρεωτικά περιοριζόταν. Με την επικράτηση της Δύσης, στη δεκαετία του 90, όλο αυτά ανατράπηκε, και οι δυτικοί ολιγάρχες αποθρασύνθηκαν. Αποτέλεσμα η σταδιακή επιδείνωση της μεσαίας/χαμηλής τάξης, με αποκορύφωμα αυτά που έκαναν σε 'μας με τα βρωμερά μνημόνια.
Γι' αυτό το λόγο, καλό είναι να παταχθεί η Δύση, και να υπάρξει πολυπολικός ή έστω διπολικός κόσμος ξανά.


:p2:

- Αναγνώριση της ασυδοσίας του κεφαλαίου
- Προβολή αναγκαιότητας Αριστερής δράσης ως θετικά προσκείμενη στα συμφέροντα των εργαζομένων και κατά συνέπεια των ανέργων και των συνταξιούχων, Του λαού
- Αναγνώριση της πάλης των τάξεων
- Ανησυχία ή έστω προβληματισμός για την ισχύ και τις δυνατότητες της καταπιεζόμενης τάξης να αντιταχθεί και προστατεύει το βιοτικό της επίπεδο

Ε δεν γαμιέσαι μωρέ μαλάκα; :sal9:
Γίνε αριστερός και δήλωσε το και στήριξέ το, μια ώρα αρχύτερα. Όσο πιο αργά τόσο δεν θα μπορείς να φέρεις ή να ελπίζεις το καλύτερο :rtfm:
:-?
Τί, είμαι αριστερός δηλαδή αν τα λέω αυτά? :e040:
Όχι. Είναι αριστερά αυτά και είναι ο λόγος που στην ανθρωπότητα γεννήθηκε και υπάρχει η αριστερά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Σεπ 2022, 00:37

πατησιωτης έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:56
Κοίταξε όμως πως έχουν τα πράγματα.Δεν ήσαν μόνοι στον κόσμο οι Ρώσοι και οι νατοικοί.Υπήρχαν και οι φίλοι σου με τα σχιστά μάτια και έπαιξαν και αυτοί τον ρόλο τους.
Δεν ξέρω εάν το έχω ξαναγράψει αλλά εγώ τη μέρα που βγήκε η Θάτσερ ήμουν εκδρομή στην Κρήτη και είχα συζητήσεις με Άγγλους υποστηρικτές της και είχα παλαβώσει με όσα έλεγαν χωρίς να είμαι ούτε τότε αριστερός (1979).Απλά δεν πίστευα ότι μπορεί να ψηφισθεί πολιτικός λέγοντας τέτοια πράγματα.
Μου εξήγησαν όμως οι Άγγλοι ότι κάποτε ξεκίνησαν τη βιομηχανική επανάσταση,ήσαν πρώτοι στον κόσμο *(γνωστό αυτό) αλλά μετά τον πόλεμο άρχισε το επίδομα του επιδόματος και η παροχή της παροχής και κλάταρε το καράβι διότι στην Άπω Ανατολή ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.
Δεν μου είπαν τίποτε για Ρωσια και κομμουνισμό,αυτό στην αγγλική εσωτερική εξίσωση δεν υπάρχει αλλά μου είπαν καλά αυτά που έδωσε το Εργατικό Κόμμα,όμως η Λέυλαντ έκλεισε και η Ρόβερ δεν αισθάνεται καλά ενώ η Χιουντάι πετάει.
Δεν πάει το πράγμα άλλο και ψήφισαν για τσεκούρι για να μη κλείσουν το μαγαζί αργότερα τελείως.
Δεν έχω αντίρρηση, τους έφαγε λοιπόν ο ανταγωνισμός, ο παγκόσμιος. Ο καπιταλισμός δεν είναι στατικός, μετακινείται το κέντρο του, άλλωτε μέσω της αγοράς κι άλλοτε πιο βίαια. Το μοντέλο του σταθερού ιμπεριαλιστικού πυρήνα και της σταθερής περιφέρειας είναι κάπως ξεπερασμένο. Ήρθαν λοιπόν η Ιαπωνία και η Κορέα, με συστήματα προστατευτισμού και τροποντινού κεντρικού σχεδιασμού βέβαια, και πήραν μια ανώτερη θέση. Αργότερα ήρθε και η Κίνα, ενώθηκε με το σύστημα του παγκόσμιου εμπορίου και σκαρφάλωσε και αυτή.

Κάποιος έχει προτείνει ότι ο ιστορικός ρόλος του κομμουνισμού του 20ου αιώνα ήταν να σαρώσει τα κατάλοιπα φεουδαρχίας και αποικιοκρατίας, ώστε να γίνει χώρος για να αναπτυχθεί εγχώριος καπιταλισμός στην περιφέρεια. Με ιντριγκάρει ως αφήγημα. Μπορεί ο καπιταλισμός να επιτρέψει στην Ινδία, στη ΛατΑμ, στην Αφρική, να συγκλίνουν με τον ανεπτυγμένο κόσμο ΠΑΡΟΤΙ ο κόσμος σε ΗΠΑ και Ευρώπη θέλει να κρατήσει τα κεκτημένα του προνόμια; Αν μπορεί θα πάρει νέα πνοή. Αν δεν μπορεί, τότε μπορεί να δημιουργηθουν εκ νέου οι συνθήκες για κομμουνισμό όπως τον ξέραμε σε αυτές τις χώρες και θα φανεί αν θα είναι πάλι μεταβατικό στάδιο ή για να μείνει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

nemo
Δημοσιεύσεις: 7484
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 04 Σεπ 2022, 00:43

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Σεπ 2022, 00:37
πατησιωτης έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:56
Κοίταξε όμως πως έχουν τα πράγματα.Δεν ήσαν μόνοι στον κόσμο οι Ρώσοι και οι νατοικοί.Υπήρχαν και οι φίλοι σου με τα σχιστά μάτια και έπαιξαν και αυτοί τον ρόλο τους.
Δεν ξέρω εάν το έχω ξαναγράψει αλλά εγώ τη μέρα που βγήκε η Θάτσερ ήμουν εκδρομή στην Κρήτη και είχα συζητήσεις με Άγγλους υποστηρικτές της και είχα παλαβώσει με όσα έλεγαν χωρίς να είμαι ούτε τότε αριστερός (1979).Απλά δεν πίστευα ότι μπορεί να ψηφισθεί πολιτικός λέγοντας τέτοια πράγματα.
Μου εξήγησαν όμως οι Άγγλοι ότι κάποτε ξεκίνησαν τη βιομηχανική επανάσταση,ήσαν πρώτοι στον κόσμο *(γνωστό αυτό) αλλά μετά τον πόλεμο άρχισε το επίδομα του επιδόματος και η παροχή της παροχής και κλάταρε το καράβι διότι στην Άπω Ανατολή ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.
Δεν μου είπαν τίποτε για Ρωσια και κομμουνισμό,αυτό στην αγγλική εσωτερική εξίσωση δεν υπάρχει αλλά μου είπαν καλά αυτά που έδωσε το Εργατικό Κόμμα,όμως η Λέυλαντ έκλεισε και η Ρόβερ δεν αισθάνεται καλά ενώ η Χιουντάι πετάει.
Δεν πάει το πράγμα άλλο και ψήφισαν για τσεκούρι για να μη κλείσουν το μαγαζί αργότερα τελείως.
Δεν έχω αντίρρηση, τους έφαγε λοιπόν ο ανταγωνισμός, ο παγκόσμιος. Ο καπιταλισμός δεν είναι στατικός, μετακινείται το κέντρο του, άλλωτε μέσω της αγοράς κι άλλοτε πιο βίαια. Το μοντέλο του σταθερού ιμπεριαλιστικού πυρήνα και της σταθερής περιφέρειας είναι κάπως ξεπερασμένο. Ήρθαν λοιπόν η Ιαπωνία και η Κορέα, με συστήματα προστατευτισμού και τροποντινού κεντρικού σχεδιασμού βέβαια, και πήραν μια ανώτερη θέση. Αργότερα ήρθε και η Κίνα, ενώθηκε με το σύστημα του παγκόσμιου εμπορίου και σκαρφάλωσε και αυτή.

Κάποιος έχει προτείνει ότι ο ιστορικός ρόλος του κομμουνισμού του 20ου αιώνα ήταν να σαρώσει τα κατάλοιπα φεουδαρχίας και αποικιοκρατίας, ώστε να γίνει χώρος για να αναπτυχθεί εγχώριος καπιταλισμός στην περιφέρεια. Με ιντριγκάρει ως αφήγημα. Μπορεί ο καπιταλισμός να επιτρέψει στην Ινδία, στη ΛατΑμ, στην Αφρική, να συγκλίνουν με τον ανεπτυγμένο κόσμο ΠΑΡΟΤΙ ο κόσμος σε ΗΠΑ και Ευρώπη θέλει να κρατήσει τα κεκτημένα του προνόμια; Αν μπορεί θα πάρει νέα πνοή. Αν δεν μπορεί, τότε μπορεί να δημιουργηθουν εκ νέου οι συνθήκες για κομμουνισμό όπως τον ξέραμε σε αυτές τις χώρες και θα φανεί αν θα είναι πάλι μεταβατικό στάδιο ή για να μείνει.
:scross:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35333
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 04 Σεπ 2022, 00:47

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Σεπ 2022, 00:37
Κάποιος έχει προτείνει ότι ο ιστορικός ρόλος του κομμουνισμού του 20ου αιώνα ήταν να σαρώσει τα κατάλοιπα φεουδαρχίας και αποικιοκρατίας, ώστε να γίνει χώρος για να αναπτυχθεί εγχώριος καπιταλισμός στην περιφέρεια. Με ιντριγκάρει ως αφήγημα. Μπορεί ο καπιταλισμός να επιτρέψει στην Ινδία, στη ΛατΑμ, στην Αφρική, να συγκλίνουν με τον ανεπτυγμένο κόσμο ΠΑΡΟΤΙ ο κόσμος σε ΗΠΑ και Ευρώπη θέλει να κρατήσει τα κεκτημένα του προνόμια; Αν μπορεί θα πάρει νέα πνοή. Αν δεν μπορεί, τότε μπορεί να δημιουργηθουν εκ νέου οι συνθήκες για κομμουνισμό όπως τον ξέραμε σε αυτές τις χώρες και θα φανεί αν θα είναι πάλι μεταβατικό στάδιο ή για να μείνει.
Mα αυτό ήδη γίνεται.Φυσικά δεν ήταν ο κομμουνισμός που τελείωσε την αποικιοκρατία αλλά η ανοησία των ευρωπαικών κρατών που έκαναν τους δύο παγκοσμίους πολέμους και αυτοκαταστράφηκαν.Η αποικιοκρατία δεν θα κρατούσε για πάντα βέβαια αλλά η Ευρώπη που ήταν κυρίαρχη αρχές του 20ου αιώνα αυτοκτόνησε.
Δεν υπάρχουν πια κεκτημένα προνόμια.Η τύχη των Ινδών και των Αφρικανών είναι στα δικά τους χέρια.
Η δημογραφία δείχνει ότι εκεί θα είναι το κέντρο του κόσμου σε μερικές δεκαετίες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών