Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14600
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 19 Σεπ 2022, 16:35

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
19 Σεπ 2022, 15:28
σε λιγο αντι για την καθε κελλυ και τζενη θα ακουτε την καθε αισε και αμπντουλ :giggle:
Δυστυχώς, αυτό ισχύει. Αυτό με τα αρχαιοπρεπή-φανταχτερά ονόματα είναι σαν την σηκωμάρα του στραγγαλιζομένου.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26186
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 19 Σεπ 2022, 16:38

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Σεπ 2022, 14:42
paotaris έγραψε:
19 Σεπ 2022, 12:50
Ερμής έγραψε:
17 Σεπ 2022, 14:58


Όταν η αδελφή μου σκεφτόταν να δώσει το όνομα και της μάνας και της πεθεράς, Τότε η μάνα της έβαλε κωλόχερο πως το πρώτο παιδί πρέπει οπωσδήποτε να πάρει το όνομα της μητέρας η του πατέρα του άντρα και σε αυτό ήταν κάθετη. :lol:
What? Στην Κυπρο ο πρωτοτοκος γιος παιρνει το ονομα του παππου απο την πλευρα του πατερα,και η πρωτοτοκη κορη το ονομα της γιαγιας απο την πλευρα της μητερας.Εσεις το χετε το πρωτοτοκο παιδι να παιρνει το ονομα απο την πλευρα του πατερα ανεξαρτητος φυλου?
Ναι. Ο γάμος γίνεται στο χωριό της γυναίκας, κ το πρώτο παιδί παίρνει όνομα από τους γονείς του πατέρα. Το δεύτερο από τους γονείς της μητέρας. Εξαίρεση αν έχει το ίδιο όνομα με κάποιον γονέα (πχ Μαρία η μάνα, Μαρία και η γιαγιά απ το σόι του πατέρα, ε δεν πάει να δώσεις στην κόρη το ίδιο όνομα με τη μάνα)
:smt018

κ μην πεταχτει κανα προχωτσουτσουνι να το αρνηθει οταν αναφερονται στις συντροφους σαν ''Στυγαινα '' κ '' Βαντοναινα ''
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 19 Σεπ 2022, 18:16

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Σεπ 2022, 14:42
paotaris έγραψε:
19 Σεπ 2022, 12:50
Ερμής έγραψε:
17 Σεπ 2022, 14:58


Όταν η αδελφή μου σκεφτόταν να δώσει το όνομα και της μάνας και της πεθεράς, Τότε η μάνα της έβαλε κωλόχερο πως το πρώτο παιδί πρέπει οπωσδήποτε να πάρει το όνομα της μητέρας η του πατέρα του άντρα και σε αυτό ήταν κάθετη. :lol:
What? Στην Κυπρο ο πρωτοτοκος γιος παιρνει το ονομα του παππου απο την πλευρα του πατερα,και η πρωτοτοκη κορη το ονομα της γιαγιας απο την πλευρα της μητερας.Εσεις το χετε το πρωτοτοκο παιδι να παιρνει το ονομα απο την πλευρα του πατερα ανεξαρτητος φυλου?
Ναι. Ο γάμος γίνεται στο χωριό της γυναίκας, κ το πρώτο παιδί παίρνει όνομα από τους γονείς του πατέρα. Το δεύτερο από τους γονείς της μητέρας. Εξαίρεση αν έχει το ίδιο όνομα με κάποιον γονέα (πχ Μαρία η μάνα, Μαρία και η γιαγιά απ το σόι του πατέρα, ε δεν πάει να δώσεις στην κόρη το ίδιο όνομα με τη μάνα)
Kαι σε μας ο γαμος γινεται στον τοπο της γυναικας,επισης δεν δινεται το ιδιο ονομα στο παιδι με τους γονεις του.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 19 Σεπ 2022, 18:19

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
19 Σεπ 2022, 16:32
.


Εικόνα



.
Σεφερλής κατάντησε κι ο Αρκάς
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Σεπ 2022, 18:20

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Σεπ 2022, 14:42
paotaris έγραψε:
19 Σεπ 2022, 12:50
Ερμής έγραψε:
17 Σεπ 2022, 14:58


Όταν η αδελφή μου σκεφτόταν να δώσει το όνομα και της μάνας και της πεθεράς, Τότε η μάνα της έβαλε κωλόχερο πως το πρώτο παιδί πρέπει οπωσδήποτε να πάρει το όνομα της μητέρας η του πατέρα του άντρα και σε αυτό ήταν κάθετη. :lol:
What? Στην Κυπρο ο πρωτοτοκος γιος παιρνει το ονομα του παππου απο την πλευρα του πατερα,και η πρωτοτοκη κορη το ονομα της γιαγιας απο την πλευρα της μητερας.Εσεις το χετε το πρωτοτοκο παιδι να παιρνει το ονομα απο την πλευρα του πατερα ανεξαρτητος φυλου?
Ναι. Ο γάμος γίνεται στο χωριό της γυναίκας, κ το πρώτο παιδί παίρνει όνομα από τους γονείς του πατέρα. Το δεύτερο από τους γονείς της μητέρας. Εξαίρεση αν έχει το ίδιο όνομα με κάποιον γονέα (πχ Μαρία η μάνα, Μαρία και η γιαγιά απ το σόι του πατέρα, ε δεν πάει να δώσεις στην κόρη το ίδιο όνομα με τη μάνα)
Το 1ο και το 2ο παίρνουν τα ονόματα των γονιών του άνδρα. Το 3ο, 4ο παίρνει από την μητέρα. Βέβαια υπάρχουν και πολλές εξαιρέσεις.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23753
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 19 Σεπ 2022, 19:13

Το 1ο και το 2ο αν είναι αγόρι κορίτσι. Περισσότερο παλιά όμως που έπαιζαν min 3 παιδιά σε κάθε οικογένεια
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Pogol
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 08 Οκτ 2020, 09:18

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pogol » 20 Σεπ 2022, 16:06

Highlander έγραψε:
17 Σεπ 2022, 14:29
Γιατί είναι κακά τα "νεοκοπα" και γιατί πρέπει να δώσεις τα ονόματα των γονιών σου; Ματαιοδοξία αυτό είναι όχι τα "νεοκοπα" (υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις).
Συμφωνώ απόλυτα.
Για μένα, τα Χριστιανικά ονόματα, είναι πολύ συνηθισμένα και "ξενικά". Το όνομα έχει ΕΝΑΝ μοναδικό σκοπό. Να σε ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους. Ιδανικά, όλοι θα έπρεπε να έχουν διαφορετικά ονόματα.
Γιάννης, Γιώργος, Κώστας, Δημήτρης, Νίκος…Θα προτιμούσα να ονομάσω τους γιους μου, Πράσινος Θρύλος, Μενιδιάτης Ευπάτωρ και Ιλλιντανίδης, παρά ένα από τα παραπάνω, ή άλλα συνηθισμένα.
Ο κύκλος Γιάννης παππούς, Γιώργος γιός, Γιάννης εγγονός πρέπει να σπάσει.
Το χειρότερο βέβαια, είναι όλοι οι γιοί, να δίνουν στα αγόρια τους, το όνομα του παππού. Έχω σπίτι στην γειτονιά, με τρεις Δημήτρηδες (παιδιά). Δηλαδή ο ένας δεν έφτανε, για να τιμήσουν τον παππού;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23753
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Σεπ 2022, 16:12

Ναι ενώ με τον Ιάσονα και τον Μάξιμο ξεχωρίζεις, πιο πολύ θα ξεχωρίσεις πλέον με το Κώστας, Γιάννης, Νίκος.

Προσωπικά δε με χαλάει καθόλου τα ξαδερφάκια να έχουν ίδια ονόματα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Pogol
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 08 Οκτ 2020, 09:18

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pogol » 20 Σεπ 2022, 16:26

Δεν είναι η Κηφησιά, όλη η Ελλάδα.
Στην γειτονιά μου, εκτός από τα παιδιά μου, υπάρχει μόνο ένα κοριτσάκι με αρχαιοελληνικό όνομα (δεν μετράω τα Χριστιανικά σαν το Δημήτριος). Το ίδιο ισχύει στο σχολείο των παιδιών μου. Το μόνο πρωτότυπο που άκουσα, είναι το Αλί…
Τα πέντε ονόματα που ανέφερα, συν τα Μαρία Ελένη, επικρατούν μακράν των "νεόκοπων".
Εμένα με χαλάει. Αν η αδελφή μου, έκανε αγόρι και του έδινε το όνομα του πατέρα μας, δεν θα έδινα ποτέ το ίδιο όνομα στον γιό μου. Και ας είχε το επίθετο μας.
Εδώ το έκανε η μητέρα μου, πριν 40 χρόνια. Που ήταν "νόμος" στου Ποντίους. Και ήμουν ο μόνος δισέγγονος που είχε το επίθετο.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23753
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Σεπ 2022, 16:32

Ποιος μιλησε για Κηφισιά;
Παντού τα ακούω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11828
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 20 Σεπ 2022, 16:36

Ερμής έγραψε:
20 Σεπ 2022, 16:12
Ναι ενώ με τον Ιάσονα και τον Μάξιμο ξεχωρίζεις, πιο πολύ θα ξεχωρίσεις πλέον με το Κώστας, Γιάννης, Νίκος.

Προσωπικά δε με χαλάει καθόλου τα ξαδερφάκια να έχουν ίδια ονόματα
Θέμα γούστου είναι, αλλά υπάρχουν και σόγια με 8-9 σωτήρηδες. Δεν το λες φυσιολογικό.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Pogol
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 08 Οκτ 2020, 09:18

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pogol » 20 Σεπ 2022, 16:43

Ερμής έγραψε:
20 Σεπ 2022, 16:32
Ποιος μιλησε για Κηφισιά;
Παντού τα ακούω.
Ρώτα τα παιδιά ή ανήψια (δεν ξέρω την ηλικία σου), τα ονόματα των συμμαθητών τους. Και μετά γράψε μας τα αποτελέσματα.
Θα σου πω την γειτονιά μου. Μόνο τα παιδιά, για να φαίνεται η τάση. Με την σειρά σπιτιών κιόλας.
Γιάννης, Μαρία, Χρήστος, Όλγα, Βίκτορας, Γιώργος, Μαρία, Μιχάλης, Κώστας, ΗΛΕΚΤΡΑ!!!, Άννα-Μαρία, Μελίνα, Δημήτρης, Δ η μ η τ ρ η ς, ΔΗΜΗΤΡΗΣ, Θεοδώρα, Γιώργος, Ελένη, Όλγα, Μαρία, Γιάννης, Άγγελος, Κατερίνα, Σωτήρης, Γιάννης.

Εγώ δεν βλέπω αισθητή αλλαγή, σε σχέση με το παρελθόν.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Σεπ 2022, 17:27

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2022, 13:09
Ερμής έγραψε:
19 Σεπ 2022, 12:58
Beria έγραψε:
19 Σεπ 2022, 12:41



Στο άγαλμα του Διάκου στην Αλαμάνα, κάτω ακριβώς από την προτομή του ήρωα, σκάλισε ο γλύπτης: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΙΑΚΟΣ
Τον καιρό της χούντας κάποιος ενωμοτάρχης θα ενοχλήθηκε από την απρέπεια και ζήτησε να διορθωθεί. Και τώρα το άγαλμα επιγράφεται:
ΑΘΑΝΑΣΗΣ ΔΙΑΚΟΣ

:003:
Και εμένα δε με τρελαίνουν τα Αθανάσιος, Ιωάννης, Βασίλειος, προτιμώ αυτά της καθομιλουμένης. Με τον μικρό Κωνσταντίνο ο πατέρας μου, Κωνσταντινο η γυναίκα μου, Κωνσταντινο όλοι, έ κολλησε. Δε με χαλάει ουτε αυτο βέβαια, ούτε και το Κωστας*

Στην παιδική χαρά προχθές που ηταν και η έμπνευση του νήματος, άρχιζα να τον φωνάζω ως Κωστάκη γιατί έτσι.
Στον δικό μας, έμεινε το Κωνσταντίνος και το Κωστής και υπήρξαν δύο φίλοι όταν ήταν μικρά που τον φώναζαν Κώστα. Δεν θυμάμαι ποτέ, να υπήρξε οικογενειακό ή περιφερειακό θέμα, ειδικώς για το Κωνσταντίνος, από τότε που ήταν πιτσιρίκι μέχρι σήμερα. Και σε κάθε περίπτωση, ποτέ δεν σκέφτηκα να μη χρησιμοποιώ ένα όνομα που θεωρώ εύηχο για να μη με πει ψωνάρα, ο κάθε ημιπαραδοσιακός.
Εν τω μεταξύ επειδή γίνεται πολύς λόγος για το όνομα κι επειδή έχουμε Κωνσταντίνο στο φιλικό μας περιβάλλον, θέλω να σας θυμίσω πως κάποτε αυτό το όνομα δεν το θεωρούσαν ούτε ωραίο ούτε εύηχο. Απόδειξη οι πολλοί Ντίνοι που κυκλοφορούν ακόμη και στις μέρες μας γιατί δεν τους άρεσε το όνομά τους. Παρομοίως δεν είχαμε για πολλές δεκαετίες κανέναν Φίλιππο γιατί το όνομα το είχαν κάνει Φίλιππας που δεν ακούγεται ωραίο και δεν το έδινε κανένας στο παιδί του.

Και κάπως έτσι γνώρισα κάποτε έναν Νάκη ο οποίος είχε βαπτιστεί Τραϊανός.


Γενικά δεν βγαίνει άκρη. Έχω γνωρίσει Ειρήνη που δεν της αρέσει το όνομά της ούτε το θεωρεί ωραίο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Σεπ 2022, 17:32

Pogol έγραψε:
20 Σεπ 2022, 16:26
(δεν μετράω τα Χριστιανικά σαν το Δημήτριος).
εντελως αρχαιοελληνικο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Pogol
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 08 Οκτ 2020, 09:18

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pogol » 20 Σεπ 2022, 17:40

Ασέβαστος έγραψε:
20 Σεπ 2022, 17:32
Pogol έγραψε:
20 Σεπ 2022, 16:26
(δεν μετράω τα Χριστιανικά σαν το Δημήτριος).
εντελως αρχαιοελληνικο.
Ο Άγιος Δημήτριος, είναι από τους μεγαλύτερους αγίους της Ορθοδοξίας. Υπάρχουν τα καθαρά χριστιανικά ονόματα όπως το Ελευθέριος και Ειρήνη. Αλλά και το Δημήτριος, είναι διαδεδομένο καθαρά λόγω Χριστιανισμού.
Νόμιζα είναι προφανές το τι εννοώ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών