H επαρχία μας περιμένει

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7953
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 27 Οκτ 2022, 19:25

nostromos έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:07
χαμηλομισθος με παιδια σε ιδιωτικο και ταξιδια ... μας δουλευεται τωρα
Η σύζυγος μπορεί να είναι χαμηλόμισθη στο δημόσιο, αλλά να έχει σύζυγο υψηλόμισθο στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό ή να έχει γονείς εύπορους.
Συνήθως δεν συμβαίνουν και τα δύο. Ή ιδιωτικό σχολείο το παιδί ή ταξίδια.
Ή να είναι ο σύζυγος χαμηλόμισθος και η σύζυγος με περιουσία.
Αυτό με τους χαμηλόμισθους το έγραψα εγώ όχι ο Leporello.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23871
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 27 Οκτ 2022, 19:26

Ασέβαστος έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:22
nostromos έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:14
Ασέβαστος έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:11


ολες οι εργασιες εκτος δημοσιου αξιολογουνται. ολες.

και δεν εβαλα στη συζητηση τη δικη μου εργασια, δεν παραπονεθηκα για το ποσα κονομαω και υπο ποιες συνθηκες. εσυ το εκανες. οποτε για τη δικη σου μιλαμε.
μην αρχισουμε παλι με το Δημοσιο που πληρωνεται δηθεν καλα γιατι ειδαμε τις συνεπειες στην κοινωνια ..πληρωθηκανε λιγοτερο οι δημοσιοι και οι υπολοιποι . πηραμε τα αρχιδια μας
δεν συνδεεται το ποσο πληρονωνται οι δημοσιοι με το ποσο παιρνουν οι λοιποι. δεν λεω κατι τετοιο.

λεω συγκεκριμμενα, οτι οι συγκεκριμμενοι δημοσιοι (εκπαιδευτικοι) δεν δικαιουνται να κλαιγονται οτι παιρνουν λιγα. παιρνουν πολλα.

καλο, σωστο και δικαιο ειναι να παιρνουν πολλα, και ακομη περισσοτερα, αλλα να προσφερουν αναλογης αξιας υπηρεσιες.

π.χ. η δασκαλα του γιου μου που επιμενει οτι ο τριτος αιωνας ξεκινησε το 300μχ, δεν ξερω ποσα παιρνει, αλλα ειναι πολλα.
εγω λεω το εξης απλο ... δεν εχεις βιομηχανια και εχεις ενα σχετικα αυθαιρετο συστημα στον ιδιωτικο τομεα σε αμοιβες ... αν δεν εχεις μια σταθερα αμοιβων εχει χαθει η μπαλα ... λοιπον τη σταθερα αυτη στη χωρα μας παντα την εδινε το δημοσιο ... σε σχεση με αυτο κινειται η οικονομια ... οταν θα εχεις βιομηχανικη παραγωγη θα εχεις σταθερα σε σχεση με το βιομηχανικο εργατη ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Οκτ 2022, 19:27

Στύγιος έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:16

Οχι ,να βάλουμε και τη δική σου τώρα. Πόσα κονομάς , πόσο φοροδιαφεύγεις, αποδειξούλα; "Μαύρα";
20-25 δις ευρώ είναι η φοροδιαφυγή του ιδιωτικού τομέα.
Απολογήσου.
κονομαω τοσα οσα επιλεγουν να μου δωσουν οι πελατες μου, εφοσον τοσο αξιολογουν τις υπηρεσιες και τα εμπορευμετα μου.

φοροδιαφευγω τοσο οσο φοροδιαφευγουν και οι πελατες μου.

δεν εχω διαθεση να πω καποιο νουμερο, ειτε για να κανω τον και καλα κονομημενο, ειτε για να κανω τον και καλα μπατιρη, αναλογα την σκοπια του καθενος που θα το δει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23871
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 27 Οκτ 2022, 19:28

Antares έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:25
nostromos έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:07
χαμηλομισθος με παιδια σε ιδιωτικο και ταξιδια ... μας δουλευεται τωρα
Η σύζυγος μπορεί να είναι χαμηλόμισθη στο δημόσιο, αλλά να έχει σύζυγο υψηλόμισθο στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό ή να έχει γονείς εύπορους.
Συνήθως δεν συμβαίνουν και τα δύο. Ή ιδιωτικό σχολείο το παιδί ή ταξίδια.
Ή να είναι ο σύζυγος χαμηλόμισθος και η σύζυγος με περιουσία.
Αυτό με τους χαμηλόμισθους το έγραψα εγώ όχι ο Leporello.
τα εξτρα εισοδηματα διασωζουνε την Ελληνικη κοινωνια ... αυτα ειναι αγροτικα εισοδηματα , ενοικια , συνταξεις γονεων ... αν τα αφαιρεσεις αυτα σε ενα μηνα θα καταρρευσει η κοινωνια ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Οκτ 2022, 19:28

nostromos έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:18
αυτο που ρωταω ειναι αν ζει οικογενεια ενας ανειδικευτος εργατης στη χωρα που ζεις ... εδω παντως δεν ζεις με 700 ευρω το μηνα ...
ξερω αρκετες οικεγενειες με τοσα.

ζωντανους. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14137
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 27 Οκτ 2022, 19:30

nostromos έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:22
Leporello έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:20
nostromos έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:19
ουτε το 1985 γινοταν ...
Ποιό σημείο δεν πιστεύεις δηλαδή;
τι εννοεις αν σε πιστευω ...? χαμηλομισθος εστελνε το 1985 παιδια σε ιδιωτικο και πηγαινε και ταξιδια ...? αν δεν ειχε εξτρα εισοδημα απο χωραφια ,ενοικια , πεθερικα παιζει να μην ειχε ουτε εγχρωμη τηλεοραση σπιτι του ...
Είπα εγώ τέτοιο πράγμα; Πρώτον, με τα 500 δολλάρια δεν ήμουν χαμηλόμισθος, μάλλον υψηλόμισθος ήμουν σχετικά με την ηλικία μου, δεύτερον είχα σπίτι από την εταιρεία που δούλευα, τρίτον γυναίκα και παιδιά δεν είχα. Ωστόσο, μπόρεσα να πάρω έγχρωμη τηλεόραση, στέρεο και να πάω και ένα ταξείδι στην Ιταλία. Αυτοκίνητο όμως, μου πήραν οι γονείς μου.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Οκτ 2022, 19:30

Naida έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:24
Αν υπήρχε προοπτική καλής εργασίας εφευγα χθες. Ή γαμπρό από επαρχία.
μισο να παρω τηλ τη μανα σου, ειμαι σιγουρος οτι εχει καμμια ντουζινα υποψηφιους. :003::003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 27 Οκτ 2022, 19:31

Ασέβαστος έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:27
Στύγιος έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:16

Οχι ,να βάλουμε και τη δική σου τώρα. Πόσα κονομάς , πόσο φοροδιαφεύγεις, αποδειξούλα; "Μαύρα";
20-25 δις ευρώ είναι η φοροδιαφυγή του ιδιωτικού τομέα.
Απολογήσου.
κονομαω τοσα οσα επιλεγουν να μου δωσουν οι πελατες μου, εφοσον τοσο αξιολογουν τις υπηρεσιες και τα εμπορευμετα μου.

φοροδιαφευγω τοσο οσο φοροδιαφευγουν και οι πελατες μου.

δεν εχω διαθεση να πω καποιο νουμερο, ειτε για να κανω τον και καλα κονομημενο, ειτε για να κανω τον και καλα μπατιρη, αναλογα την σκοπια του καθενος που θα το δει.
ΕCCE HOMO.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Οκτ 2022, 19:32

Στύγιος έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:24
Πω πω :lol: φοβερό παράδειγμα έφερες ,αλλά στο άλλο που ρώτησα σαν το αρούρι θάβεσαι σε τρύπα.

Φοροδιαφεύγεις Ασέβαστε; (ρητορικόν)
ναι, περιπου οσο και εσυ. αλλα στην τελικη, καποιο φορο πληρωνω. εσυ μονο εισπραττεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23871
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 27 Οκτ 2022, 19:32

Ασέβαστος έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:28
nostromos έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:18
αυτο που ρωταω ειναι αν ζει οικογενεια ενας ανειδικευτος εργατης στη χωρα που ζεις ... εδω παντως δεν ζεις με 700 ευρω το μηνα ...
ξερω αρκετες οικεγενειες με τοσα.

ζωντανους. :102:
αποκλειεται να ζουνε με 700 ευρω ... λοιπον απο καπου εχουνε βοηθεια ... ειτε παππουδες με συνταξη , ειτε τιποτε χωραφια που τους δινουνε κανενα 5χιλιαρο το χρονο ...δεν βγαινει με κανενα τροπο ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23871
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 27 Οκτ 2022, 19:33

Leporello έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:30
nostromos έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:22
Leporello έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:20
Ποιό σημείο δεν πιστεύεις δηλαδή;
τι εννοεις αν σε πιστευω ...? χαμηλομισθος εστελνε το 1985 παιδια σε ιδιωτικο και πηγαινε και ταξιδια ...? αν δεν ειχε εξτρα εισοδημα απο χωραφια ,ενοικια , πεθερικα παιζει να μην ειχε ουτε εγχρωμη τηλεοραση σπιτι του ...
Είπα εγώ τέτοιο πράγμα; Πρώτον, με τα 500 δολλάρια δεν ήμουν χαμηλόμισθος, μάλλον υψηλόμισθος ήμουν σχετικά με την ηλικία μου, δεύτερον είχα σπίτι από την εταιρεία που δούλευα, τρίτον γυναίκα και παιδιά δεν είχα. Ωστόσο, μπόρεσα να πάρω έγχρωμη τηλεόραση, στέρεο και να πάω και ένα ταξείδι στην Ιταλία. Αυτοκίνητο όμως, μου πήραν οι γονείς μου.
γυναίκα και παιδιά δεν είχα
ενταξει τοτε ... εσυ και το πουλι σου
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Οκτ 2022, 19:35

nostromos έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:26
εγω λεω το εξης απλο ... δεν εχεις βιομηχανια και εχεις ενα σχετικα αυθαιρετο συστημα στον ιδιωτικο τομεα σε αμοιβες ... αν δεν εχεις μια σταθερα αμοιβων εχει χαθει η μπαλα ... λοιπον τη σταθερα αυτη στη χωρα μας παντα την εδινε το δημοσιο ... σε σχεση με αυτο κινειται η οικονομια ... οταν θα εχεις βιομηχανικη παραγωγη θα εχεις σταθερα σε σχεση με το βιομηχανικο εργατη ...
αρχιδια σταθερα.

20 χρονια πριν, ουγκανος 17χρονος σε οικοδομη, μονο κουβαλημα, εβγαζε τη βδομαδα οσα ο δημοσιος το μηνα. τωρα θελει 1.5 μηνα για να βγαλει μισθο δημοσιου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21515
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 27 Οκτ 2022, 19:35

nostromos έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:32
Ασέβαστος έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:28
nostromos έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:18
αυτο που ρωταω ειναι αν ζει οικογενεια ενας ανειδικευτος εργατης στη χωρα που ζεις ... εδω παντως δεν ζεις με 700 ευρω το μηνα ...
ξερω αρκετες οικεγενειες με τοσα.

ζωντανους. :102:
αποκλειεται να ζουνε με 700 ευρω ... λοιπον απο καπου εχουνε βοηθεια ... ειτε παππουδες με συνταξη , ειτε τιποτε χωραφια που τους δινουνε κανενα 5χιλιαρο το χρονο ...δεν βγαινει με κανενα τροπο ...
Ένας μόνος του δεν ζεί; Ακόμη και χωρίς ιδιοκτητο σπίτι, αλλά με συγκατοίκηση;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14743
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 27 Οκτ 2022, 19:35

vantono έγραψε:
27 Οκτ 2022, 14:05
Parrot έγραψε:
27 Οκτ 2022, 13:57
vantono έγραψε:
27 Οκτ 2022, 13:51

Μορφώσου για να μπορείς να είσαι ριμόουτλι. Οχι 100% απαραιτητα, εστω και 50.

Μη μου φέρνεις παραδείγματα ατόμων που οταν πηγαιναν σχολείο πηγαιναν απο Σεπτέμβρη σε Σεπτέμβρη με τις εξετάσεις τους και η μονη τους εγνοια ηταν πως θα πηδήξουν την Αννούλα στα ορθια πανω στο κωλοφτιαγμενο glx τους.
Τις επιλογές μας τις πληρώνουμε μελλοντικά. Ειτε ειναι καλές ειτε κακές.
Ρε αφεντικο, αν μορφωθούν όλοι μετά ποιός θα τις κάνει αυτές τις δουλειές..;;
Μορφωμένοι που και παλι θα κανουν αυτες τις δουλειές, με ανθρώπινο μισθό φυσικά. Και οχι να εχουν τον καθε μαλακα αφεντικο που θα τους βρισκει στην αναγκη, και θα τους εκμεταλλεύεται για φραγκοδίφραγκα.
Ειπαμε άλλωστε, νομοτελειακά ειναι αδυνατον το 100% remote και απο το 100% ενός πληθυσμου.
Μετά υπάρχει και η εξέλιξη των όλων που ακουει στο ονομα Ρομποτική, αλλα ας μη την παμε ακομα εκει την κουβεντα. Εχει πολυ ψωμί και θα βγουμε οφφ τοπικ.
Δηλαδή ρε τύπε, ένας γραφίστας που δουλεύει απομακρυσμένα, είναι πιο μορφωμένος/άξιος/σπουδαγμένος/πετυχημένος από τον προϊστάμενο μηχανικό ενός εργοταξίου;

Έχεις ανάγει την τηλεεργασία σε νέα θρησκεία. Χαλάρωσε λίγο.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: H επαρχία μας περιμένει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 27 Οκτ 2022, 19:37

Ασέβαστος έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:32
Στύγιος έγραψε:
27 Οκτ 2022, 19:24
Πω πω :lol: φοβερό παράδειγμα έφερες ,αλλά στο άλλο που ρώτησα σαν το αρούρι θάβεσαι σε τρύπα.

Φοροδιαφεύγεις Ασέβαστε; (ρητορικόν)
ναι, περιπου οσο και εσυ. αλλα στην τελικη, καποιο φορο πληρωνω. εσυ μονο εισπραττεις.
Εντάξει :c020:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών