Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70795
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Οκτ 2022, 17:25

foscilis έγραψε:
30 Οκτ 2022, 17:14
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:47
foscilis έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:42
Κυριολεκτικά κάθε Βενετης
Δεν είσαι μερακλής τύπε. Ο volk τα θέλει όλα γαμηστερά. Ο Βενέτης δεν είναι γαμηστερός, υπάρχει σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο.
Σαν κάτι τυπους που οδηγανε 900 χιλιόμετρα πήγαινε -έλα για να φέρουν καλό λάδι ή φετα που μπορείς να πάρεις ακόμα και στα περιπτερα και στο μεταξύ ο βλάχος τους σπρώχνει ο,τι δηλητηριώδες κατακαθι κόβεται από την τυποποίηση.
Ο Βενέτης έχει πολύ καλή οργάνωση και φρέσκα προϊόντα, που ανανεώνονται συνεχώς αλλά σε επίπεδο γλυκών δεν μπορεί να παίξει. Τα γλυκά του είναι προσεγμένα και με δελεαστική εμφάνιση αλλά έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες. Καμμία επιχείρηση δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στην εξειδίκευση που απαιτούν συγκεκριμένα προϊόντα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24654
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Οκτ 2022, 17:31

Το κουλούρι δεν είναι γλυκό (αν και όντως έχει ζαχαρη). Του Βενετη είναι ακριβώς όπως το περιγραφει ο OP.

Σημειωτέον έχω φάει κουλούρι με αγνότατα υλικά και ήταν αρκετά πιο λαστιχένιο. Λογικά θέλει τη σκατίλα του για να βγει καλό, όπως ο γύρος :)

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 30 Οκτ 2022, 17:56

:lol::lol::lol:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 30 Οκτ 2022, 18:12

foscilis έγραψε:
30 Οκτ 2022, 17:14
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:47
foscilis έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:42
Κυριολεκτικά κάθε Βενετης
Δεν είσαι μερακλής τύπε. Ο volk τα θέλει όλα γαμηστερά. Ο Βενέτης δεν είναι γαμηστερός, υπάρχει σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο.
Σαν κάτι τυπους που οδηγανε 900 χιλιόμετρα πήγαινε -έλα για να φέρουν καλό λάδι ή φετα που μπορείς να πάρεις ακόμα και στα περιπτερα και στο μεταξύ ο βλάχος τους σπρώχνει ο,τι δηλητηριώδες κατακαθι κόβεται από την τυποποίηση.
Τι λες τώρα τύπε; Δεν έχεις ιδέα από γαμηστερά φαγητά. Άλλοι θα πήγαιναν Ουζμπεκιστάν για πεπόνια κι άλλοι Πακιστάν για μάνγκο. Τι είναι 900 χιλιόμετρα πήγαινε - έλα;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 30 Οκτ 2022, 18:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Οκτ 2022, 17:25
foscilis έγραψε:
30 Οκτ 2022, 17:14
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:47


Δεν είσαι μερακλής τύπε. Ο volk τα θέλει όλα γαμηστερά. Ο Βενέτης δεν είναι γαμηστερός, υπάρχει σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο.
Σαν κάτι τυπους που οδηγανε 900 χιλιόμετρα πήγαινε -έλα για να φέρουν καλό λάδι ή φετα που μπορείς να πάρεις ακόμα και στα περιπτερα και στο μεταξύ ο βλάχος τους σπρώχνει ο,τι δηλητηριώδες κατακαθι κόβεται από την τυποποίηση.
Ο Βενέτης έχει πολύ καλή οργάνωση και φρέσκα προϊόντα, που ανανεώνονται συνεχώς αλλά σε επίπεδο γλυκών δεν μπορεί να παίξει. Τα γλυκά του είναι προσεγμένα και με δελεαστική εμφάνιση αλλά έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες. Καμμία επιχείρηση δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στην εξειδίκευση που απαιτούν συγκεκριμένα προϊόντα.
ειστε γλυκου η κουλουρου? :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 30 Οκτ 2022, 18:44

Volk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 07:09
Μετα απο αρκετο ψαξιμο μεσα στη πολη, τελικα βρηκα το μαγαζι που φτιαχνουν τη γνησια συνταγη με το παραδοσιακο τραγανο κουλουρι Θεσσαλονικης!

Για οσους θελουν να το απολαυσουν, το μαγαζι λεγεται Γέυση απο Σουσάμι και ειναι στη Νεα Ερυθραια.

Εχουν το κλασικο τραγανο που εψαχνα, εχουν και πολλα διαφορετικα για ολα τα γουστα.

Μολις δοκιμασα το κλασικο τραγανο, η αληθεια ελαμψε! Οι τυποι φτιαχνουν τη γνησια παλια παραδοσιακη συνταγη, καθε μπουκια και γυρνας πισω στο χρονο.

Ενιωσα ξανα παιδι!

Πηρα μερικα μαζι μου σε μια τσαντα, μπηκα στο αμαξι, πηγα σε ενα παρκο στη Φιλοθεη που πηγαινα απο μικρος, εβγαλα το κουλουρι, εκλεισα τα ματια και ξεκινησα να τρωω.

Εικονες, ηχοι, συναισθηματα, ηρθαν μεσα στο μυαλο μου απο το παρελθον.

Το φαι, ειναι μεγαλη ιστορια. Οι γευσεις γενικοτερα, τα αρωματα απο αυτο που τρως ή πινεις. Με μια μπουκια ή με μια γουλια, μπορει να δακρυσεις, να θυμηθεις, να νιωσεις, να καταλαβεις, να ψαχτεις!

Να ναι καλα οι ανθρωποι, πλεον το βρηκα!

λατρεια :smt038:sal13::p8:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16395
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 30 Οκτ 2022, 18:55

Volk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 07:09
Το φαι, ειναι μεγαλη ιστορια. Οι γευσεις γενικοτερα, τα αρωματα απο αυτο που τρως ή πινεις. Με μια μπουκια ή με μια γουλια, μπορει να δακρυσεις, να θυμηθεις, να νιωσεις, να καταλαβεις, να ψαχτεις!
Νόστιμο.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4468
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 30 Οκτ 2022, 19:01

Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 18:12
Τι λες τώρα τύπε; Δεν έχεις ιδέα από γαμηστερά φαγητά. Άλλοι θα πήγαιναν Ουζμπεκιστάν για πεπόνια κι άλλοι Πακιστάν για μάνγκο. Τι είναι 900 χιλιόμετρα πήγαινε - έλα;
Αυτό το μάγκο αξίζει να πας στο Πακιστάν να το δοκιμάσεις. Τα σπάει.

Εικόνα
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 30 Οκτ 2022, 19:02

Σπύρος έγραψε:
30 Οκτ 2022, 19:01
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 18:12
Τι λες τώρα τύπε; Δεν έχεις ιδέα από γαμηστερά φαγητά. Άλλοι θα πήγαιναν Ουζμπεκιστάν για πεπόνια κι άλλοι Πακιστάν για μάνγκο. Τι είναι 900 χιλιόμετρα πήγαινε - έλα;
Αυτό το μάγκο αξίζει να πας στο Πακιστάν να το δοκιμάσεις. Τα σπάει.

Εικόνα
Δεν λέω για αυτό αλλά δεν έγινε κάτι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 31 Οκτ 2022, 05:31

Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 18:12
foscilis έγραψε:
30 Οκτ 2022, 17:14
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:47


Δεν είσαι μερακλής τύπε. Ο volk τα θέλει όλα γαμηστερά. Ο Βενέτης δεν είναι γαμηστερός, υπάρχει σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο.
Σαν κάτι τυπους που οδηγανε 900 χιλιόμετρα πήγαινε -έλα για να φέρουν καλό λάδι ή φετα που μπορείς να πάρεις ακόμα και στα περιπτερα και στο μεταξύ ο βλάχος τους σπρώχνει ο,τι δηλητηριώδες κατακαθι κόβεται από την τυποποίηση.
Τι λες τώρα τύπε; Δεν έχεις ιδέα από γαμηστερά φαγητά. Άλλοι θα πήγαιναν Ουζμπεκιστάν για πεπόνια κι άλλοι Πακιστάν για μάνγκο. Τι είναι 900 χιλιόμετρα πήγαινε - έλα;
Δεν χρειαζεται να πας. Υπαρχουν μεταφορικες εταιριες που εξυπηρετουν σχεδον παντου ανα το κοσμο.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 31 Οκτ 2022, 10:09

Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:40
Volk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:37
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:34
Μια γειτονιά είμαστε όλοι. Τι Ερυθραία, τι Θεσσαλονίκη;

Κι εγώ που θέλω σιροπιαστά θα πεταχτώ μέχρι Νεντίμ στην Κομοτηνή.
Δεν εχω παει ποτε Θρακη.

Ισως παω καποια στιγμη για να δοκιμασω τα κεμπαπ τους.
Για γλυκά, στην Ξάνθη είναι εγγύηση ο Παπαπαρασκευάς και στην Κομοτηνή ο Νεντίμ.
Αν είναι τα ίδια γλυκά με αυτά που έχει στο κατάστημα της γλυφάδας, χμμμ οκ, υπερεκτιμημένος όσο δε πάει.
Για σιροπιαστά θα προτιμήσω τον αντιερντογανικό γκιλιογλου.

Όσο για κουλούρια έχω μαγαζί εις τα νότια που δε το φτάνει τίποτα και πουθενά, αλλά θα το κρατήσω δια τους εκλεκτούς και μόνο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 31 Οκτ 2022, 11:58

Ερμής έγραψε:
31 Οκτ 2022, 10:09
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:40
Volk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:37


Δεν εχω παει ποτε Θρακη.

Ισως παω καποια στιγμη για να δοκιμασω τα κεμπαπ τους.
Για γλυκά, στην Ξάνθη είναι εγγύηση ο Παπαπαρασκευάς και στην Κομοτηνή ο Νεντίμ.
Αν είναι τα ίδια γλυκά με αυτά που έχει στο κατάστημα της γλυφάδας, χμμμ οκ, υπερεκτιμημένος όσο δε πάει.
Για σιροπιαστά θα προτιμήσω τον αντιερντογανικό γκιλιογλου.

Όσο για κουλούρια έχω μαγαζί εις τα νότια που δε το φτάνει τίποτα και πουθενά, αλλά θα το κρατήσω δια τους εκλεκτούς και μόνο.
Για Παπαπαρασκευά δεν μπορώ να ξέρω γιατί εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να συγκρίνω.

Κατάλαβες Volk; Θα κατέβω Αθήνα για τον γκιλιογλου. Όχι που μου κουνιέσαι εσύ για το κουλούρι στην νέα Ερυθραία.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9083
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 31 Οκτ 2022, 12:16

Το σαλονικιό κουλούρι είναι τίγκα στη ζάχαρη. Δεν είναι τίμιο.
Z

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 31 Οκτ 2022, 12:30

Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2022, 18:12

Τι λες τώρα τύπε;
:sal13::sal13::sal13::sal13::sal13:
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Θυμάστε πόσο λαχταριστό ήταν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 31 Οκτ 2022, 12:47

Ερμής έγραψε:
31 Οκτ 2022, 10:09
Αν είναι τα ίδια γλυκά με αυτά που έχει στο κατάστημα της γλυφάδας, χμμμ οκ, υπερεκτιμημένος όσο δε πάει.
Για σιροπιαστά θα προτιμήσω τον αντιερντογανικό γκιλιογλου.

3 παρατηρήσεις πύτε και όχι επειδή ο παπαπα είναι πατριώτης :bored:

1.εγώ που έγραψα ότι έχει ίδια πράγματα με Ξάνθη, μιλάω για χρόνια πριν όταν είχε ανοίξει. Έχω καιρό να πάω. Δυστυχώς στην μασαμπουκοπροϊόντα κάθε χρόνο και χειρότερα.
2. Πλην όμως, σε ένα μαγαζί με τόσα προϊόντα, οποιοδήποτε μαγαζί, κάποια θα τρώνε την σκόνη ενός ανταγωνιστή, σε κάποια θα τρώει σκόνη ο ανταγωνιστής. Θα πει κάποιος αν χρησιμοποιεί ποιοτικές πρώτες ύλες κάποιο μαγαζί (που εκεί πάσχουν τα ζαχαροβολκοπλαστεία) δεν θα είναι εμφανές παντού; Ναι και όχι. Ιλίσια στο serano έχει το καλύτερο τσουρέκι της πόλης, σε άλλα είδη είναι καλός αλλά δεν αξίζει να το προτιμήσεις από το εκάστοτε συνοικιακό σου. Παπαπά θα πάω για νουγκάδες, αλλά είμαι και εκ των πραγμάτων νουγκολάγνος.
3. Αν αυτός που αναφέρεις είναι ένας Τούρκος στο Σύνταγμα, δεν έχω πάει ποτέ αλλά όταν ήμουν Κωνσταντινούπολη αναφέρανε ότι υπάρχει μαγαζί στο Σύνταγμα που πάει με αεροπλάνο ο μπακλαβάς λοοοολ.
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών