Cryptocurrency

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5690
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από omg kai 3 lol » 06 Οκτ 2022, 18:55

Stalker έγραψε:
06 Οκτ 2022, 18:05
omg kai 3 lol έγραψε:
06 Οκτ 2022, 17:16
για αλλη μια φορα εισαι εκτος..
το bitcoin mining που για αυτο γινεται ο λογος γινεται με asic miners και οχι με gpus

πηγαινε κανε μια βολτα και δες εγκαταστασεις στην Ισλανδια, Ρωσια, Τεξας και ξαναελα
Nαι αλλά τα ASICs, λες και υπάρχει περίπτωση αυτό που ρίχνει τις τιμές των GPU να ανεβάζει αυτές των ενσωματωμένων.

Και ναι, φυσικά καταλαβαίνω ότι οι οικονομίες κλίμακας αυξάνουν την αποτελεσματικότητα και βελτιώνουν τα κόστη, εσύ είσαι αυτός που υποστηρίζει ότι με το στανιό αποκέντρωση και μια χούφτα τρανσάξιονς το δευτερόλεπτο μαξιμουμ είναι το μέλλον :D

αυτο που καθοριζει τις τιμες ειναι πολυπαραγοντικο και σιγουρα δεν εχει 2 κοκκινα κερατακια οπως νομιζεις..

αποκεντρωση δεν ειναι ή απο τη μια η τραπεζα ή ο καθενας κανει υπολογισμους με το κομπιουτερακι απτο σπιτι του,
υπαρχουν δεκαδες διαβαθμισεις μεταξυ αυτων των δυο αλλα χατηρια δε χαλαμε if you say so.. :8)

Stalker έγραψε:Τι αερολογίες θεέ μου.
μιλας εκ πειρας; :8):smt023

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5675
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από Stalker » 07 Οκτ 2022, 11:01

omg kai 3 lol έγραψε:
06 Οκτ 2022, 18:55
Stalker έγραψε:
06 Οκτ 2022, 18:05
omg kai 3 lol έγραψε:
06 Οκτ 2022, 17:16
για αλλη μια φορα εισαι εκτος..
το bitcoin mining που για αυτο γινεται ο λογος γινεται με asic miners και οχι με gpus

πηγαινε κανε μια βολτα και δες εγκαταστασεις στην Ισλανδια, Ρωσια, Τεξας και ξαναελα
Nαι αλλά τα ASICs, λες και υπάρχει περίπτωση αυτό που ρίχνει τις τιμές των GPU να ανεβάζει αυτές των ενσωματωμένων.

Και ναι, φυσικά καταλαβαίνω ότι οι οικονομίες κλίμακας αυξάνουν την αποτελεσματικότητα και βελτιώνουν τα κόστη, εσύ είσαι αυτός που υποστηρίζει ότι με το στανιό αποκέντρωση και μια χούφτα τρανσάξιονς το δευτερόλεπτο μαξιμουμ είναι το μέλλον :D

αυτο που καθοριζει τις τιμες ειναι πολυπαραγοντικο και σιγουρα δεν εχει 2 κοκκινα κερατακια οπως νομιζεις..

αποκεντρωση δεν ειναι ή απο τη μια η τραπεζα ή ο καθενας κανει υπολογισμους με το κομπιουτερακι απτο σπιτι του,
υπαρχουν δεκαδες διαβαθμισεις μεταξυ αυτων των δυο αλλα χατηρια δε χαλαμε if you say so.. :8)
Η ακραία αποκεντρωτική λογική είναι η ειδοποιός ιδιότητα των κρύπτο και ειδικά του btc. Αφήνοντας να εννοηθεί ότι υπάρχει κάποιο φάσμα ανάμεσα σε αποκέντρωση και συγκέντρωσηκαι δεν ξέρουμε που θα κάτσει στο τέλος η μπίλια απλά έρχεσαι στα λόγια μου όταν έγραψα στον Beria ότι από τα πολλά μπαλώματα στην αρχική ιδέα στο τέλος θα είναι κρύπτο μόνο στο όνομα.

omg kai 3 lol έγραψε:
06 Οκτ 2022, 18:55
Stalker έγραψε:Τι αερολογίες θεέ μου.
μιλας εκ πειρας; :8):smt023
Αφού τα ποστ σου είναι δύο τρίτα ιστορική αναδρομή ή εγκυκλοπαιδικός ορισμός σαν να προσπαθείς να γεμίσεις χώρο σε έκθεση δημοτικού, τι να κάνουμε. Το δε απόσπασμα που χαρακτήρισα έτσι κυριολεκτικά ξεκινάει ο χρόνος είναι σχετικός... και μετά σπάει το fillerόμετρο.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5690
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από omg kai 3 lol » 07 Οκτ 2022, 11:37

Stalker έγραψε:
07 Οκτ 2022, 11:01
omg kai 3 lol έγραψε:
06 Οκτ 2022, 18:55
Stalker έγραψε:
06 Οκτ 2022, 18:05

Nαι αλλά τα ASICs, λες και υπάρχει περίπτωση αυτό που ρίχνει τις τιμές των GPU να ανεβάζει αυτές των ενσωματωμένων.

Και ναι, φυσικά καταλαβαίνω ότι οι οικονομίες κλίμακας αυξάνουν την αποτελεσματικότητα και βελτιώνουν τα κόστη, εσύ είσαι αυτός που υποστηρίζει ότι με το στανιό αποκέντρωση και μια χούφτα τρανσάξιονς το δευτερόλεπτο μαξιμουμ είναι το μέλλον :D

αυτο που καθοριζει τις τιμες ειναι πολυπαραγοντικο και σιγουρα δεν εχει 2 κοκκινα κερατακια οπως νομιζεις..

αποκεντρωση δεν ειναι ή απο τη μια η τραπεζα ή ο καθενας κανει υπολογισμους με το κομπιουτερακι απτο σπιτι του,
υπαρχουν δεκαδες διαβαθμισεις μεταξυ αυτων των δυο αλλα χατηρια δε χαλαμε if you say so.. :8)
Η ακραία αποκεντρωτική λογική είναι η ειδοποιός ιδιότητα των κρύπτο και ειδικά του btc. Αφήνοντας να εννοηθεί ότι υπάρχει κάποιο φάσμα ανάμεσα σε αποκέντρωση και συγκέντρωσηκαι δεν ξέρουμε που θα κάτσει στο τέλος η μπίλια απλά έρχεσαι στα λόγια μου όταν έγραψα στον Beria ότι από τα πολλά μπαλώματα στην αρχική ιδέα στο τέλος θα είναι κρύπτο μόνο στο όνομα.

omg kai 3 lol έγραψε:
06 Οκτ 2022, 18:55
Stalker έγραψε:Τι αερολογίες θεέ μου.
μιλας εκ πειρας; :8):smt023
Αφού τα ποστ σου είναι δύο τρίτα ιστορική αναδρομή ή εγκυκλοπαιδικός ορισμός σαν να προσπαθείς να γεμίσεις χώρο σε έκθεση δημοτικού, τι να κάνουμε. Το δε απόσπασμα που χαρακτήρισα έτσι κυριολεκτικά ξεκινάει ο χρόνος είναι σχετικός... και μετά σπάει το fillerόμετρο.

γατακι οσο και να χτυπιεσαι νομιζοντας οτι μαυτα που γραφεις γινεσαι δικαστης των κρυπτο παντα θα καταληγεις γελωτοποιος,

προσωπικα εχω διαβασει κι εχω συμφωνησει σε πολυ σκληροτερες κι επουσιωδεις κριτικες, δεν ειμαι αναγκαστικα υπερμαχος των κρυπτο οσο κι αν φαινεται ετσι αλλα της ημιμαθειας που σε δερνει

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12594
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από enterprise-psi » 08 Οκτ 2022, 19:31

Εικόνα

Έβαλα 1000 ευρώ :lol:
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1778
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από Space_Passenger » 09 Οκτ 2022, 13:12

Παιδια να ρωτησω κατι. Εχω π.χ 100 ευρω στη binance και τα αφηνω εκει για να παιρνω τον τοκο. Χακερς κλεβουνε τα νομισματα που τα εχω μεσα στο ανταλλακτηριο. Τα χανω ή η εταιρεια με αποζημιωνει?

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5675
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από Stalker » 10 Οκτ 2022, 13:22

Space_Passenger έγραψε:
09 Οκτ 2022, 13:12
Παιδια να ρωτησω κατι. Εχω π.χ 100 ευρω στη binance και τα αφηνω εκει για να παιρνω τον τοκο. Χακερς κλεβουνε τα νομισματα που τα εχω μεσα στο ανταλλακτηριο. Τα χανω ή η εταιρεια με αποζημιωνει?
Από ότι έχω διαβάσει αν τα έχεις στο ανταλλακτήριο δεν είναι δικά σου νομίσματα, θεωρούνται assets του binance, και δικαιούσαι μόνο ό,τι λέει το fine print που υπέγραψες ή κλίκαρες όταν άνοιξες το account, και τίποτα άλλο, αφού δεν υπάρχει θεσμική προστασία επενδυτή στα κρύπτο.

Επίσης αν φαλιρίσει το binance (αν ξέρω γω σκάσει το USDT ή τους ξαναχακάρουν για μισό δις όπως έγινε τις προάλλες) και πάει σε καθεστώς πτώχευσης μάλλον θεωρείσαι unsecured creditor που την πράξη σημαίνει ότι είσαι ανθυποσημείωση στην λίστα των οφειλετών που υπάρχει περίπτωση να πάρουν κάτι από την διευθέτηση της πτώχευσης, ακόμα και αν αφήσουν τίποτα οι επενδυτές και οι δικηγόροι.

Bonus: Οι συναλλαγές σου πιθανόν να δημοσιευτούν στα πρακτικά της πτωχευτικής διαδικασίας μαζί με τα στοιχεία σου, όπως έγινε με το Celsius.

Από κει και πέρα τα πράγματα είναι λίγο θολά, από την άποψη ότι μέχρι να μπλεχτούν τα δικαστήρια δεν ξέρουμε που θα πέσει η μπίλια για το πως κάνει mapping το binance στο υπάρχον δίκαιο με βάση την οργάνωσή τους, τις υπηρεσίες που προσφέρουν και την ορολογία που χρησιμοποιούν.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23705
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από Ερμής » 10 Οκτ 2022, 13:29

enterprise-psi έγραψε:
08 Οκτ 2022, 19:31
Εικόνα

Έβαλα 1000 ευρώ :lol:
:lol:
αμα σκάσει κανένα τέτοιο μαν μου, γίναμε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5675
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από Stalker » 10 Οκτ 2022, 13:47

omg kai 3 lol έγραψε:
07 Οκτ 2022, 11:37
brb πήγα να σκεφτώ χρήση για blockchain που να μην είναι κομπίνα και να μην γίνεται απείρως πιο αποτελεσματικά με άλλη τεχνολογία
Πολύ γενναίο από μέρους σου.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5675
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από Stalker » 25 Οκτ 2022, 09:55

Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Νοέμ 2021, 19:28
Inshallah :smt023

Εικόνα

Εικόνα

:smt005::roll:
“We know that the adoption will happen gradually,” Mohammed Alkaff Alhashmi, cofounder of Islamic Coin, told BeInCrypto. “However, if only 3-4% of the Muslim online community will hold Islamic Coin, it will become a bitcoin-scale crypto asset. It will generate a trillion dollars for its holders, and $100 billion for the Evergreen DAO,” he added.
Το saintpaisioscoin δεν μπορεί να είναι μακρυά.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14976
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από Orion22 » 09 Νοέμ 2022, 00:53

:popc:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Νοέμ 2022, 01:02

Κατάρρευσε και το FTX, ειδικοί μιλάνε για Lehman moment hahahahaha jk nobody gives a shit cause it's all in the fantasyland
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12594
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από enterprise-psi » 09 Νοέμ 2022, 12:36

The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5675
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από Stalker » 09 Νοέμ 2022, 13:22

Κάτι πόσταραν ότι ενδιαφέρεται να τους κάνει bail-out το binance λέει, το οποίο binance προκάλεσε το run κάνοντας dump όλα τα τοκεν του FTX, τους ξεπάστρεψε για να τους αγοράσει για ψίχουλα με άλλα λόγια, much unregulated, very decentralized.

εδιτ:

Εικόνα
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5675
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από Stalker » 09 Νοέμ 2022, 16:26

Εικόνα

:|
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23705
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cryptocurrency

Δημοσίευση από Ερμής » 09 Νοέμ 2022, 16:32

Στα 15Κ έχει δοθεί εντολή για αγορά.
Όπως και στα 500€ για το εθεριουμ
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών