Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Νοέμ 2022, 18:40

enaon έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 18:37
foscilis έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 18:34
του ποιανού;
μην νευριάζεις ανθρωπέ μου, Φινγκόλφιν , σορυ.
Αυτό το κατάλαβα, απλώς δεν έχω προσέξει ότι έχουμε Φιγκόλφιν και έχει και νήμα που τα εξηγεί.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23693
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Νοέμ 2022, 18:43

foscilis έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 18:40
Αυτό το κατάλαβα, απλώς δεν έχω προσέξει ότι έχουμε Φιγκόλφιν και έχει και νήμα που τα εξηγεί.
ειχαμε ναι, ηταν διαχειριστής, νομιζω βοήθησα και εγω να εκνευριστεί και να φύγει.

ειχε κανει αυτο το νημα που πηγε απατο, το ντοκιμαντερ παντως εναι πολυ ωραιο νομιζω.

enaon @ Ο Αιώνας Του Εαυτού

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70732
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Νοέμ 2022, 18:49

enaon έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 18:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 18:18
enaon έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:52
δεν εχει σχέση με το πασοκ εκτος αν τρολάρουμε.
Ότι το πασόκ είναι εκ των πραγμάτων τρολογενής ορισμός, είναι δεδομένο.

Οπότε, καλό είναι να διευκρινήσεις με ποια ελληνική βιωμένη πραγματικότητα έχει σχέση το σημερινό μπάχαλο, αν ΔΕΝ τρολάρουμε.
δεν εχω ιδέα, δεν νομιζω οτι στην εποχή του ιντερνετ μπορουμε να μιλαμε για Ελληνική πραγματικότητα, νομιζω το νημα του Φιλγκοφεν το εξηγεί καλα.

εξ ορισμού οσο μεγαλώνουμε θα μας μοιαζει η πραγματικότητα μπαχαλο, αυτο νομιζω ειναι η αλλαγη γενεών. Εγω μεγάλωσα με κακαδια στα ποδια 300 μερες τον χρόνο, οι επόμενοι θα φοράνε κράνος απο τα 2 και θα εχουν ορό ενσωματωμενο στο νανογιλέκο για να μην χανουν χρόνο με τα εμβόλια, δεν ξερω τι είναι καλυτερο στα αλήθεια, μαλλον αυτο που θα τους αρέσει καλυτερα. Παντως η καραμελίτσα θα γινει η νεα μπουμερ, αυτο ενα σίγουρο. :003:
Κι εγώ το ίδιο. Και ακριβώς γι' αυτό δεν πάθαινα υπαρξιακό σοκ κάθε φορά που έγδερνε το γόνατο του ο γιος μου. :lol:

Από εκεί και πέρα, δεν θεωρώ προσωπική μου υπόθεση τη σημερινή πραγματικότητα ούτε προσωπική επιβεβαίωση την υπεράσπιση/ωραιοποίηση της δικής μου γενιάς.
Δική τους είναι η γενιά, ας τη διαχειρισθούν όπως θέλουν χωρίς κλάψες. Την κλάψα, αν δεν έχεις ματώσει ούτε γόνατο, δεν αντέχω. :)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9172
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 23 Νοέμ 2022, 18:54

Η φάρμα των ζώων έχουμε καταντήσει. Λέει ο άλλος ειδα κάτι περίεργο και πήρα το Χαμόγελο του παιδιού. Καλά ρε μαλάκα και τι είναι το χαμόγελο τους παιδιού; Μια δεξαμενή πληροφοριών έχει καταλήξει τελικά. Διαχειριστής εγκλημάτων είναι; Δεν υπάρχει αστυνομία;
Αδιανόητα πράγματα.
Και γω αν δω κανένα σκοτωμένο θα πάρω τη Νικολούλη οχι την αστυνομία.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9172
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 23 Νοέμ 2022, 18:55

Να πάρουμε το Συρινάκη μήπως αν δούμε βιασμούς; Αυτός ξέρει απο σεξ να μας πει.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9079
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 23 Νοέμ 2022, 19:03

enaon έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 18:33
Παντως η καραμελίτσα θα γινει η νεα μπουμερ, αυτο ενα σίγουρο. :003:
Ίου και πάλι ίου.
Z

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20295
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Νοέμ 2022, 19:06

Niki έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 18:07
Χανιά: Η «Κιβωτός του Κόσμου» η «Αγία Σκέπη» και οι «γέροι στον Καιάδα»

Σε ανάρτησή της η δικηγόρος Μαρία Ευαγγέλου Παπαδάκη που είχε κινήσει την υπόθεση του οίκου ευγηρίας Αγία Σκέπη, στα Χανιά, σχολιάζει τα δυο μέτρα και δυο σταθμά του κράτους για τις κοινωνικές δομές.

Όπως λέει στην περίπτωση της Κιβωτού του Κόσμου λόγω των καταγγελιών και χωρίς να έχουν υπάρξει συλλήψεις αλλάζει η διοίκηση της δομής, ενώ αντίστοιχα στον οίκο ευγηρίας, παρόλο που έχουν υπάρξει και συλλήψεις και προσωρινές κρατήσεις, η δομή εξακολουθεί να διοικείται από την προηγούμενη διοίκηση.


https://flashnews.gr/post/581712/chania ... on-kaiada/
Απ' ότι ακούω από τα ξαδέρφια μου στα Χανιά η εν λόγω 'κυρία' του συγκεκριμένου γηροκομείου έχει πολύ γερές πλάτες. Μα πολύ γερές.

Κανονικά έπρεπε να την είχαν τσιγκελώσει στην πλατεία όπως και όλους τους υπόλοιπους δολοφόνους εκεί μέσα μέχρι να λιποθυμήσουν από το ξεμάτωμα και μετά περίθαλψη και ξανά μανά τσιγκέλωμα. Μέχρι να ξεχάσουν πως λένε καλημέρα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Νοέμ 2022, 19:22

enaon έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 18:43
foscilis έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 18:40
Αυτό το κατάλαβα, απλώς δεν έχω προσέξει ότι έχουμε Φιγκόλφιν και έχει και νήμα που τα εξηγεί.
ειχαμε ναι, ηταν διαχειριστής, νομιζω βοήθησα και εγω να εκνευριστεί και να φύγει.

ειχε κανει αυτο το νημα που πηγε απατο, το ντοκιμαντερ παντως εναι πολυ ωραιο νομιζω.

enaon @ Ο Αιώνας Του Εαυτού
Κι αν θες να ξερεις τωρα εχω πληγωμενα συναισθηματα επειδη απλα ρωτησα κατι και αντιμετωπιστηκα λες και η προθεση μου ητο εχθρικη.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23693
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Νοέμ 2022, 19:25

ναι καλα, θες να με κανεις να νομιζω οτι μπορω να σε στεναχωρίσω για να γελας σε βαρος μου. :011:

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15441
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 23 Νοέμ 2022, 19:31

Σέλευκας έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 18:33
Lord Brum έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:43
Σέλευκας έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:11
Ποιοί είνια αυτοί οι τύποι και τι εξειδίκευση έχουν; Τι σπουδές σχετικά με παιδιά έχουν; Πόσο μαλάκες είναι οσοι αποδέχονται αυτό το πράγμα απορώ; Και ποσο εγκληματική η πολιτεία που το επιτρέπει.
να πληρώσεις 2-3% παραπάνω φόρους να πάρουμε καλούςβπαιδαγωγούς και κοινωνικούς λειτουργούς?
εγώ λέω όχι
ναι ωραία και αντί γιαυτό πρέπει να πληρώνω τον κάθε ανώμαλο να διαχειρίζεται παιδιά χωρίς να έχει κανένα απολύτως ούτε προσόν ούτε καν έλεγχο. Μήπως να φέρναμε και το Μιχο να βγάζει και λεφτά να μην πηγαίνουν χαμένα τόσα παιδια; Αμα σου πάρουν το ποαιδί γιατί αυτα τα παιδιά εκεί κάποιων είναι, και δεν τα κακοποίησαν όπως σας λένε, τότε θα έβγαινες απο την ζώνη άνεσης που έχεις και την ανεμελιά σου.
δεδομένης της ανυπαρξίας κρατικής πρόνοιας και βλέποντας χιλιάδες γυφτάκια να μεγαλώνουν με εγκληματίες χωρίς κανείς να τους έχει αφαιρέσει την επιμέλεια θα έλεγα ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να σου πάρουν το παιδί ακόμη και αν είσαι εντελώς ακατάλληλος ως γονέας. Μάλλον παρατημένα παιδιά φροντίζει η κιβωτός. Ασχέτως του τι θα έπρεπε να γίνεται, κανείς δεν θα ενδιαφερθεί για τα ξένα παιδιά περισότερο από τους γονείς τους. Αν οι γονείς είναι μαλάκες και ακατάλληλοι το παιδί την έχει πουτσίσει ούτως ή άλλως (εκτός εξαιρετικόυ απροόπτου, να βρεθεί πχ μια καλή οικογένεια να τα υιοθετήσει μικρά). Εδώ μιλάμε να έχουν ένα χώρο να τρώνε, να κοιμούνται, να κοινωνικοποιούνται και να μη ζουν/πεθαίνουν στους δρόμους, πράγμα που κατόρθωσε η κιβωτός. Για οτιδήποτε παραπάνω μάλλον αιθεροβατούμε.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 23 Νοέμ 2022, 20:04

Τα νέα στοιχεία για την υπόθεση, προκαλούν αίσθηση. Σύμφωνα με πληροφορίες της εκπομπής LiveNews, από τον οικονομικό έλεγχο στην «Κιβωτό» προέκυψε ότι την περίοδο 2017-2021, οι δωρεές στην οργάνωση άγγιξαν το αστρονομικό ποσό των 27,7 εκατομμυρίων ευρώ. Πρόκειται για χρήματα που είχαν προσφέρει ιδιώτες στην «Κιβωτό» με στόχο να βοηθήσουν τα παιδιά που φιλοξενούνται στις δομές της. Την ίδια χρονική περίοδο, η Οργάνωση έλαβε κρατική επιχορήγηση ύψους 100.000 ευρώ.
https://www.enikos.gr/society/kivotos-t ... a/1888231/
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

nemo
Δημοσιεύσεις: 7393
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 23 Νοέμ 2022, 20:24

nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 20:04
Τα νέα στοιχεία για την υπόθεση, προκαλούν αίσθηση. Σύμφωνα με πληροφορίες της εκπομπής LiveNews, από τον οικονομικό έλεγχο στην «Κιβωτό» προέκυψε ότι την περίοδο 2017-2021, οι δωρεές στην οργάνωση άγγιξαν το αστρονομικό ποσό των 27,7 εκατομμυρίων ευρώ. Πρόκειται για χρήματα που είχαν προσφέρει ιδιώτες στην «Κιβωτό» με στόχο να βοηθήσουν τα παιδιά που φιλοξενούνται στις δομές της. Την ίδια χρονική περίοδο, η Οργάνωση έλαβε κρατική επιχορήγηση ύψους 100.000 ευρώ.
https://www.enikos.gr/society/kivotos-t ... a/1888231/
27 εκατομμυρια; σαν πολλα μου φαινονται υπαρχουν στοιχεια;ή ειναι μια φημη και αυτο

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5925
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 23 Νοέμ 2022, 20:25

nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 20:04
Τα νέα στοιχεία για την υπόθεση, προκαλούν αίσθηση. Σύμφωνα με πληροφορίες της εκπομπής LiveNews, από τον οικονομικό έλεγχο στην «Κιβωτό» προέκυψε ότι την περίοδο 2017-2021, οι δωρεές στην οργάνωση άγγιξαν το αστρονομικό ποσό των 27,7 εκατομμυρίων ευρώ. Πρόκειται για χρήματα που είχαν προσφέρει ιδιώτες στην «Κιβωτό» με στόχο να βοηθήσουν τα παιδιά που φιλοξενούνται στις δομές της. Την ίδια χρονική περίοδο, η Οργάνωση έλαβε κρατική επιχορήγηση ύψους 100.000 ευρώ.
https://www.enikos.gr/society/kivotos-t ... a/1888231/
Έλεος δεν αντέχω να βλέπω τόσο στημένα άρθρα.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70732
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Νοέμ 2022, 20:29

nemo έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 20:24
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 20:04
Τα νέα στοιχεία για την υπόθεση, προκαλούν αίσθηση. Σύμφωνα με πληροφορίες της εκπομπής LiveNews, από τον οικονομικό έλεγχο στην «Κιβωτό» προέκυψε ότι την περίοδο 2017-2021, οι δωρεές στην οργάνωση άγγιξαν το αστρονομικό ποσό των 27,7 εκατομμυρίων ευρώ. Πρόκειται για χρήματα που είχαν προσφέρει ιδιώτες στην «Κιβωτό» με στόχο να βοηθήσουν τα παιδιά που φιλοξενούνται στις δομές της. Την ίδια χρονική περίοδο, η Οργάνωση έλαβε κρατική επιχορήγηση ύψους 100.000 ευρώ.
https://www.enikos.gr/society/kivotos-t ... a/1888231/
27 εκατομμυρια; σαν πολλα μου φαινονται υπαρχουν στοιχεια;ή ειναι μια φημη και αυτο
Οκ, έστω ότι είναι τόσα.

Θα επαναλάβω ότι καλό θα είναι να βγεί και μια λίστα με τα ποσά που έπεσαν στην ίδια χρονική περίοδο σε άλλες μκο.

Αν δεν γίνει, θα επαναλάβω ότι όσοι προβάλλουν τα μονομερή ποσά είναι ΜΑΛΑΚΕΣ.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5925
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 23 Νοέμ 2022, 20:31

nemo έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 20:24
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 20:04
Τα νέα στοιχεία για την υπόθεση, προκαλούν αίσθηση. Σύμφωνα με πληροφορίες της εκπομπής LiveNews, από τον οικονομικό έλεγχο στην «Κιβωτό» προέκυψε ότι την περίοδο 2017-2021, οι δωρεές στην οργάνωση άγγιξαν το αστρονομικό ποσό των 27,7 εκατομμυρίων ευρώ. Πρόκειται για χρήματα που είχαν προσφέρει ιδιώτες στην «Κιβωτό» με στόχο να βοηθήσουν τα παιδιά που φιλοξενούνται στις δομές της. Την ίδια χρονική περίοδο, η Οργάνωση έλαβε κρατική επιχορήγηση ύψους 100.000 ευρώ.
https://www.enikos.gr/society/kivotos-t ... a/1888231/
27 εκατομμυρια; σαν πολλα μου φαινονται υπαρχουν στοιχεια;ή ειναι μια φημη και αυτο
Αυτός που θα κάνει χορηγία και την δήλωσε το 2021 τον Δεκέμβριο για να τα δώσει το 2022 είναι περασμένος μέσα στο 21.
Μάζεψαν επίτηδες χρονιές συγκεκριμένες στρογγύλεψαν έβαλαν χορηγίες που θα ερχόντουσαν τα μαγείρεψαν και έβγαλαν ένα νούμερο.

Θα τους ελέγξει κανείς για το άρθρο τους;
Στημένα άρθρα.

Θέλεις να δώσεις νούμερα δώσε.
Έσοδα χρονιάς τόσα.
Σε μισθοδοσία τόσα.
Σε ρεύμα τόσα.
Σε φαγητό τόσα.
Σε σχολικά είδη τόσα.
ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ αποτέλεσμα αυτό.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών