τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 24 Φεβ 2023, 19:38

Λεγεών έγραψε:
24 Φεβ 2023, 13:08
Έχω εδώ και μερικούς μήνες που είμαι σε μία rock n' roll φάση, και ξεκίνησα να εξερευνώ την δισκογραφία κάποιων παλαιότερων συγκροτημάτων που είχα ξεχάσει ή αμελήσει όταν έμπαινα στον σκληρό ήχο. Η διαδρομή μου 20+ χρόνια πριν ήταν η εξής: Scorpions, Iron Maiden, Metallica, Nirvana, Iced Earth, Judas Priest, Manowar, Bathory (πάνω στον θάνατο του Quorthon), και μετά με πήρε η μπάλα με Primordial, Immortal, Graveland, και πέρασα 10+ χρόνια ακούγοντας κάθε είδους black metal.

Οπότε τον τελευταίο καιρό τον έχω περάσει ακούγοντας κλασικές μπάντες (που ήδη προανέφερα), αλλά και άλλες όπως Led Zeppelin, Motorhead, Cream.

Καμία δεν με έχει εντυπωσιάσει τον τελευταίο καιρό περισσότερο από τους Black Sabbath. Τι υπέρτατη διαστημική μπαντάρα ήταν αυτή; Βάζω ένα κομμάτι τους στο Spotify και όταν ξαναβρίσκω τον εαυτό μου έχουν περάσει 1-2 ώρες, είμαι με ένα χαμόγελο, και το κεφάλι πηγαίνει πάνω κάτω.

Τα πρώτα 5 τους είναι απίστευτοι δίσκοι, ίσως οι καλύτεροι 5 στην σειρά δίσκοι που μία μπάντα έχει κυκλοφορήσει. Φρέσκες ιδέες, απίστευτες ριφάρες, τρομερή έμπνευση. Από τα επόμενα ξεχωρίζω κυρίως το Heaven and Hell και το Headless Cross, ενώ θα ήθελα να ακούσω περισσότερο και το Sabotage. Τα υπόλοιπα εν καιρώ.

Αγαπημένο τραγούδι το National Acrobat, με το υπνωτιστικό ριφ και τους μυστικιστικούς στίχους.


Είμαι εγγεγραμμένη σε ένα κανάλι black metal κι ανάμεσα σ' όλα αυτά...έχει κι ένα κομμάτι των black Sabbath. Η περιγραφή λέει κάτι σαν...αν δεν ξέρεις τους Black Sabbath δεν ξέρεις πως βρέθηκες εδώ ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
(Προφανώς για τους μικρότερους)

Black Sabbath...the first gate



Υγ ❤️🔥Judas Priest 🔥❤️

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9513
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 24 Φεβ 2023, 19:44

user έγραψε:
24 Φεβ 2023, 19:32
Bic έγραψε:
24 Φεβ 2023, 14:31
Λεγεών έγραψε:
24 Φεβ 2023, 13:08
SpoilerShow
Έχω εδώ και μερικούς μήνες που είμαι σε μία rock n' roll φάση, και ξεκίνησα να εξερευνώ την δισκογραφία κάποιων παλαιότερων συγκροτημάτων που είχα ξεχάσει ή αμελήσει όταν έμπαινα στον σκληρό ήχο. Η διαδρομή μου 20+ χρόνια πριν ήταν η εξής: Scorpions, Iron Maiden, Metallica, Nirvana, Iced Earth, Judas Priest, Manowar, Bathory (πάνω στον θάνατο του Quorthon), και μετά με πήρε η μπάλα με Primordial, Immortal, Graveland, και πέρασα 10+ χρόνια ακούγοντας κάθε είδους black metal.

Οπότε τον τελευταίο καιρό τον έχω περάσει ακούγοντας κλασικές μπάντες (που ήδη προανέφερα), αλλά και άλλες όπως Led Zeppelin, Motorhead, Cream.

Καμία δεν με έχει εντυπωσιάσει τον τελευταίο καιρό περισσότερο από τους Black Sabbath. Τι υπέρτατη διαστημική μπαντάρα ήταν αυτή; Βάζω ένα κομμάτι τους στο Spotify και όταν ξαναβρίσκω τον εαυτό μου έχουν περάσει 1-2 ώρες, είμαι με ένα χαμόγελο, και το κεφάλι πηγαίνει πάνω κάτω.

Τα πρώτα 5 τους είναι απίστευτοι δίσκοι, ίσως οι καλύτεροι 5 στην σειρά δίσκοι που μία μπάντα έχει κυκλοφορήσει. Φρέσκες ιδέες, απίστευτες ριφάρες, τρομερή έμπνευση. Από τα επόμενα ξεχωρίζω κυρίως το Heaven and Hell και το Headless Cross, ενώ θα ήθελα να ακούσω περισσότερο και το Sabotage. Τα υπόλοιπα εν καιρώ.

Αγαπημένο τραγούδι το National Acrobat, με το υπνωτιστικό ριφ και τους μυστικιστικούς στίχους.

Τιτανοτεράστιοι και εμβληματικοί. Κι όλα αυτά, με μια φωνή σαν του Όζυ, που αν αφήσουμε στην άκρη συμπάθειες και νοσταλγίες, κακά τα ψέματα, σαν χαλασμένη ντουντούκα ήταν* (οκ, βαράτε οι οζικοί, αντέχω). Δεν λέω ότι δεν ταίριαζε με τα τραγούδια τους (τα περισσότερα), ούτε ότι δεν είχε έναν δικό της χαρακτήρα. Αλλά σαν φωνή, έτσι από μόνη της... νοπ.

* Με εξαίρεση το Solitude φυσικά.
Δεν θεωρώ ότι οι ορίτζιναλ Black Sabbath είναι με Όζυ κι ούτε είναι ο αγαπημένος μου. Ξέρεις ποιος είναι, όμως μου αρέσει εξίσου παρά πολύ και ο Τόνυ Μάρτιν, ο οποίος έχει κάνει επίσης πολλές άλλες καταπληκτικές δουλειές. Μου αρέσει όμως πολύ κι ο Ozzy.
Οι αγαπημένες μου εποχές Black Sabbath είναι με Dio και Tony Martin.

Το Tyr ήταν η πρώτη μου επαφή με Tony Martin 🔥


Αλλά πάρε έναν Ozzy :003:
Σου την έφερα


Βρε με Όξυ (έτσι τον λέγαμε με την παρέα πιτσιρικάδες λόγω logo στους προσωπικούς του δίσκους) μεγάλωσα και τα περισσότερα τραγούδια εκείνης της εποχής των Σάμπαθ δεν μπορώ καν να τα φανταστώ με άλλη φωνή*, καμμιά αντίρρηση. Απλά λέω, αν απομονώσεις την φωνή από το Χ έπος που τραγούδησε και την δεις καθαρά από καλλιτεχνική άποψη, είναι ντουντούκα.

* Αντίστοιχα και με τον Dio, βέβαια. Άντε, τραβηγμένα, κανένα Children of the Sea ή κανένα Mob Rules να ακουγόταν με φωνή Όζυ. Σκέφτεσαι όμως τον Όζυ να λέει το Sign of the Southern Cross ή το Lonely is the World; Ούτε για πλάκα...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 24 Φεβ 2023, 19:48

Bic έγραψε:
24 Φεβ 2023, 19:44
user έγραψε:
24 Φεβ 2023, 19:32
Bic έγραψε:
24 Φεβ 2023, 14:31

Τιτανοτεράστιοι και εμβληματικοί. Κι όλα αυτά, με μια φωνή σαν του Όζυ, που αν αφήσουμε στην άκρη συμπάθειες και νοσταλγίες, κακά τα ψέματα, σαν χαλασμένη ντουντούκα ήταν* (οκ, βαράτε οι οζικοί, αντέχω). Δεν λέω ότι δεν ταίριαζε με τα τραγούδια τους (τα περισσότερα), ούτε ότι δεν είχε έναν δικό της χαρακτήρα. Αλλά σαν φωνή, έτσι από μόνη της... νοπ.

* Με εξαίρεση το Solitude φυσικά.
Δεν θεωρώ ότι οι ορίτζιναλ Black Sabbath είναι με Όζυ κι ούτε είναι ο αγαπημένος μου. Ξέρεις ποιος είναι, όμως μου αρέσει εξίσου παρά πολύ και ο Τόνυ Μάρτιν, ο οποίος έχει κάνει επίσης πολλές άλλες καταπληκτικές δουλειές. Μου αρέσει όμως πολύ κι ο Ozzy.
Οι αγαπημένες μου εποχές Black Sabbath είναι με Dio και Tony Martin.

Το Tyr ήταν η πρώτη μου επαφή με Tony Martin 🔥


Αλλά πάρε έναν Ozzy :003:
Σου την έφερα


Βρε με Όξυ (έτσι τον λέγαμε με την παρέα πιτσιρικάδες λόγω logo στους προσωπικούς του δίσκους) μεγάλωσα και τα περισσότερα τραγούδια εκείνης της εποχής των Σάμπαθ δεν μπορώ καν να τα φανταστώ με άλλη φωνή*, καμμιά αντίρρηση. Απλά λέω, αν απομονώσεις την φωνή από το Χ έπος που τραγούδησε και την δεις καθαρά από καλλιτεχνική άποψη, είναι ντουντούκα.

* Αντίστοιχα και με τον Dio, βέβαια. Άντε, τραβηγμένα, κανένα Children of the Sea ή κανένα Mob Rules να ακουγόταν με φωνή Όζυ. Σκέφτεσαι όμως τον Όζυ να λέει το Sign of the Southern Cross ή το Lonely is the World; Ούτε για πλάκα...
Δεν μπορώ να φανταστώ όχι, ομως ο Μάρτιν είπε πολύ καλά τα τραγούδια του Dio. Φωνάρα κι αυτός. Σήμερα άκουγα.

Σου έδωσα αυτό το κομμάτι γιατί εδώ είναι καλουλα η φωνή του. Βέβαια πιο πολύ ιστορία και εφέ ήταν ο Όζυ αλλά και πάλι μεγάλος είναι η άποψη μου.

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4325
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 24 Φεβ 2023, 21:08

Jazz Sabbath :wink



δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 24 Φεβ 2023, 21:21

Ολόκληρο το μέταλ βρίσκεται εκεί. Στους 5 πρώτους δίσκους τους.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9513
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 25 Φεβ 2023, 10:35

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
24 Φεβ 2023, 21:21
Ολόκληρο το μέταλ βρίσκεται εκεί. Στους 5 πρώτους δίσκους τους.
:+1:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 25 Φεβ 2023, 10:47

Λεγεών έγραψε:
24 Φεβ 2023, 13:08
θα ήθελα να ακούσω περισσότερο και το Sabotage.


:102:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9513
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 25 Φεβ 2023, 11:00

Αφιερωμένο σε όλους τους μπαφιάρηδες.

... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Citroenakias
Δημοσιεύσεις: 3107
Εγγραφή: 19 Δεκ 2020, 17:07
Phorum.gr user: Citroenakias

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Citroenakias » 25 Φεβ 2023, 11:25

Αν είχαν έναν κανονικό τραγουδιστή αντί του όζι θα ήταν καλυτεροι
21 Μαρ 2020, 18:31
Albrecht έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:31
Πιστεύω σε ενα μηνα θα είμαστε κομπλέ. Θα μιλάμε για Κορωνοιο και θα χαζογελαμε.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15526
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 25 Φεβ 2023, 11:25



:blm::blm::blm:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5677
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 25 Φεβ 2023, 12:33

user έγραψε:
24 Φεβ 2023, 19:38
Είμαι εγγεγραμμένη σε ένα κανάλι black metal κι ανάμεσα σ' όλα αυτά...έχει κι ένα κομμάτι των black Sabbath. Η περιγραφή λέει κάτι σαν...αν δεν ξέρεις τους Black Sabbath δεν ξέρεις πως βρέθηκες εδώ ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
(Προφανώς για τους μικρότερους)

Black Sabbath...the first gate



Υγ ❤️🔥Judas Priest 🔥❤️
Αυτά είναι gatekeeping κρυφοροκάδων :smt005:

Γενικά μπορείς να ακούς μέταλ δεκαετίες και να μην είχες ποτέ διάθεση να ακούσεις πάνω από δυο κομμάτια συνεχόμενα Sabbath. Πουθενά δεν είναι γραμμένο ότι αν άρχισες να ακούς μέταλ επειδή σου αρέσουν τα blast beats και τα συμφωνικά περάσματα χρωστάς να έχεις παραπάνω από εγκυκλοπεδικό ενδιαφέρον για Black Sabbath κ.λπ.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

lagavulis
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 19:04
Phorum.gr user: lagavulis

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lagavulis » 25 Φεβ 2023, 15:28

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
24 Φεβ 2023, 21:21
Ολόκληρο το μέταλ ροκ βρίσκεται εκεί. Στους 5 πρώτους δίσκους τους.
Citroenakias έγραψε:
25 Φεβ 2023, 11:25
Αν είχαν έναν κανονικό τραγουδιστή αντί του όζι θα ήταν καλυτεροι χειρότεροι.
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ έγραψε:
24 Φεβ 2023, 21:08
Jazz Sabbath

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12150
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 25 Φεβ 2023, 15:30

Θυμιζουν Gallhammer σε ορισμενα σημεια αυτοι οι Black Sabbath, ωραιοι
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14960
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 25 Φεβ 2023, 15:32

lagavulis έγραψε:
25 Φεβ 2023, 15:28

Citroenakias έγραψε:
25 Φεβ 2023, 11:25
Αν είχαν έναν κανονικό τραγουδιστή αντί του όζι θα ήταν καλυτεροι χειρότεροι.
:g030:
:+1:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41182
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Φεβ 2023, 15:52

Για οσους μεγαλωσατε με μεταλ οι Σαμπαθ ειναι θεοι, για οσους μεγαλωσαμε με κλασσικο ροκ οι Σαμπαθ ειναι απλα μια αρκετα καλη βρετανικη μπαντα.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών