Ομοιοπαθητική = Απάτη

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33166
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Οκτ 2018, 10:06

Spiros252 έγραψε:
17 Οκτ 2018, 01:45
Cecily Anne έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:44
Σπύρο , δεν βαζεις κ κανα λινκ για τις κλινικές μελέτες με τα πλασιμπο που να περιγράφουν αυτα που λες;

Δεν εχω ιδεα προσωπικά απο κλινικές μελέτες σε άνθρωπο και πως γινεται η σύγκριση με τα πλασιμπο. Και καλα για κανα χαπι γιουφορια.

Στα αντικαρκινικά με πλασιμπο μειώσαν όγκους πχ!; Λολζ

Τεσπα θα περιμενω τη διαδικασία με λινκ, νύσταξα.

Καληνύχτα!
Βρήκα ένα παλιό άρθρο.

«Σπρέι κυττάρων, θεραπεύει χρόνιες πληγές στα πόδια

Αμερικανοί και Καναδοί ερευνητές δημιούργησαν ένα πρωτοποριακό σπρέι που ψεκάζει πάνω στις πληγές του δέρματος ένα στρώμα δερματικών κυττάρων και πρωτεϊνών, βοηθώντας έτσι στην επούλωση των τραυμάτων, χωρίς να χρειάζεται μεταμόσχευση δέρματος από άλλο σημείο του σώματος.

Το σπρέι δοκιμάστηκε σε 228 άτομα με χρόνια έλκη στα πόδια τους, που διαρκούσαν πολλούς μήνες. Λαμβάνοντας το σπρέι κάθε δύο εβδομάδες, οι ασθενείς εμφάνισαν σημαντική βελτίωση. Η μείωση των πληγών άρχισε σχεδόν αμέσως. Το 70% των ασθενών θεραπεύτηκε μέσα σε τρεις μήνες έναντι του 47% των ατόμων που έκαναν εικονική θεραπεία τύπου «πλασέμπο».

Οι ερευνητές της αμερικανικής εταιρίας Healthpoint Biotherapeutics, με επικεφαλής τον δρα Χέρμπερτ Σλέιντ, που δημοσίευσαν τη σχετική μελέτη στο ιατρικό περιοδικό "Lancet", σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο και το BBC, αναφέρουν ότι το σπρέι καταφέρνει να φέρει πιο γρήγορα αποτελέσματα στις δύσκολες πληγές που είναι επώδυνες και αργούν να κλείσουν».

Πηγές:
http://www.capital.gr/health/1579754/sp ... -sta-podia
Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ
διαβαζω κατι λαθος;
απλο μου φαινεται, οι πληγες κλεινουν και απο μονες τους, χωρις φαρμακο. με το φαρμακο κλεινουν καλυτερα/γρηγοροτερα.

με το πλασιμπο κλεινουν λιγοτερο/πιο αργα. δεν βλεπω, με τιποτα απολυτως, τι γινεται; δεν κλεινουν ποτε, η ειναι στα ιδια επιπεδα με το πλασιμπο; το δευτερο υποπτευομαι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 17 Οκτ 2018, 10:16

Cavaliere έγραψε:
17 Οκτ 2018, 01:22
Επειδή η σύζυγός μου πέρασε φέτος καρκίνο -και περνά- θα ήθελα να πω κάτι. Υπάρχει μόνο η ορθόδοξη ιατρική και τίποτε άλλο... τα υπόλοιπα είναι απάτη. Η Ομοιοπαθητική είναι μπούρδα. Όπου η επιστήμη έχει βρει λύσεις, τις εφαρμόζει. Αν κάτι η Ιατρική δεν το μπορεί, δεν το μπορεί. Ακόμα.

περαστικά της, γρήγορη αναρρωση εύχομαι.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

ritzeri

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 17 Οκτ 2018, 12:45

Ασέβαστος έγραψε:
17 Οκτ 2018, 10:00
ritzeri έγραψε:
17 Οκτ 2018, 01:15
Otto Weininger έγραψε:
17 Οκτ 2018, 01:01


Αν εσύ τώρα πας να συνδέσεις το ότι αφού ακόμα δεν έχουμε βρει την αιτία του μηχανισμού των αυτοανοσων άρα ίσως να μην έχουμε βρει ακόμα καιβτον μηχανισμό λειτουργίας των ομοιοπαθητικών τότε έχω να σου πω ότι έχεις πολυ σοβαρό πρόβλημα
Γατος είσαι.

Δεν χρειάζεται να γνωρίζουμε τον μηχανισμό για να αποφανθούμε αν κάτι δουλεύει ή όχι.

Προσωπικά η παραπάνω πρόταση μου φαίνεται αρκετά λογική.

Αν διαφωνείς, δώσε κάνα επιχείρημα.

Α, και να μην ξεχάσω, ούτε το μηχανισμό του πλασιμπο γνωρίζετε αλλά μια χαρά τον πετάτε εκεί που δεν έχετε εξηγήσεις.
επειδη ΔΕΝ δουλευει.

ΑΝ δουλευε, θα αποφαινομασταν οτι δουλευει, ασχετα αν κατανοουμε τον μηχανισμο.
Αν είναι έτσι, γιατί μας τα κανετε τσουρέκια για την συγκέντρωση των ουσιών στο νερό και ότι είναι υπερβολικά αραιό το διάλυμα;

Εσείς βαλθηκατε να λέτε ότι δεν συνάδει ο περιγραφόμενος μηχανισμός της ομοιοπαθητικής με τις αρχές της χημειας, εσείς βάζετε τις εικονιτσες με τη σταγόνα στον ωκεανό.

Ας μείνουμε λοιπόν στο αν κάτι δουλεύει και όχι στο πως, συμφωνώ και με εσένα και με τον Οτο

ritzeri

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 17 Οκτ 2018, 13:01

Cavaliere έγραψε:
17 Οκτ 2018, 01:22
Επειδή η σύζυγός μου πέρασε φέτος καρκίνο -και περνά- θα ήθελα να πω κάτι. Υπάρχει μόνο η ορθόδοξη ιατρική και τίποτε άλλο... τα υπόλοιπα είναι απάτη. Η Ομοιοπαθητική είναι μπούρδα. Όπου η επιστήμη έχει βρει λύσεις, τις εφαρμόζει. Αν κάτι η Ιατρική δεν το μπορεί, δεν το μπορεί. Ακόμα.
Κουράγιο εύχομαι και γρήγορη ανάρρωση.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5684
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Οκτ 2018, 13:04

ritzeri έγραψε:
17 Οκτ 2018, 12:45
Αν είναι έτσι, γιατί μας τα κανετε τσουρέκια για την συγκέντρωση των ουσιών στο νερό και ότι είναι υπερβολικά αραιό το διάλυμα;

Εσείς βαλθηκατε να λέτε ότι δεν συνάδει ο περιγραφόμενος μηχανισμός της ομοιοπαθητικής με τις αρχές της χημειας, εσείς βάζετε τις εικονιτσες με τη σταγόνα στον ωκεανό.

Ας μείνουμε λοιπόν στο αν κάτι δουλεύει και όχι στο πως, συμφωνώ και με εσένα και με τον Οτο
Αν «κάτι» δουλέψει στα πλαίσια ομοιοπαθητικής θεραπείας αλλά δεν μπορεί να εξηγηθεί στα πλαίσια της αλλοπρόσαλλης θεωρητικής βάσης που θέλει η δραστική ουσία να δυναμώνει όσο αραιώνει, τότε αυτό που δουλεύει δεν είναι η ομοιοπαθητική και η όποια θετική επίδραση πρέπει να ελεγχθεί ως ανεξάρτητο φαινόμενο.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

ritzeri

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 17 Οκτ 2018, 13:10

Otto Weininger έγραψε:
17 Οκτ 2018, 01:26

Η διαφορά που σου διαφεύγει όμως είναι η εξής:

1. Η τάδε δραστική ουσία μετά από 2000 κλινικές δοκιμές απεδείχθη ότι θεραπεύει την τάδε πάθηση. Άγνωστος μέχρι τώρα ο μηχανισμός.

Ενώ για τα ομοιοπαθητικά έχουμε το εξής

2. Το ομοιοπαθητικό μετά από 2000 κλινικές δοκιμές δεν απέδειξε σε καμία ότι λειτουργεί.
Εις ότι αφορά τον μηχανισμό λειτουργίας των ομοιοπαθητικών αυτός υπάρχει μόνο σε κείμενα με θεωρείες 200 ετών. Ταυτόχρονα η υποτιθέμενη σύσταση τους αγνοεί κάθε γνωστό νομο χημείας και φυσικής.

Τα παραδείγματα 1. και 2. ειναι πραγματικά και καταγεγραμμένα.

Καταλαβαίνεις τώρα την διαφορά;
Προσπαθώ, αλλά για να συνεννοηθούμε καλύτερα θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι είναι αυτό "απεδέιχθη ότι θεραπεύει" που γράφεις.

Τί σημαίνει θεραπεία , για εσένα ας πούμε, για να μιλαμε στην ίδια βάση και να μην αερολογουμε.

Ποσοστά 70% σε όσους παίρνουν το Χ σκεύασμα, είτε φάρμακο επιστημονικό είτε ομοιοπαθητικής είναι θεραπεία;
Ποσοστά 20% είναι θεραπεία;
Ή τέλος πάντων δώσε μου ένα δικό σου ορισμό της θεραπείας, όποιον θες εσύ, και εγώ θα ψάξω να σου βρω μελέτες που θα ικανοποιούν τον ΔΙΚΟ σου ορισμό.
Κι αν το πετύχω, θα πρέπει να παραδεχτείς ότι έχω δίκιο, αν όμως δε τα καταφέρω θα πω ότι έλεγα μαλακίες.

Ελπίζω να έχεις το χρόνο και να μου γράψεις κάποια στιγμή τον ορισμό σου περί θεραπείας , νομίζω είμαστε στον πυρήνα της διαφωνίας μας και είναι κρίμα να μην την επιλύσουμε.

Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους συμμετέχοντες στην συζήτηση. Παρακαλώ δώστε μου τον δικό σας ορισμό περί της έννοιας ΘΕΡΑΠΕΙΑ και εγώ θα κάνω ότι μπορώ να απαντήσω με βάση τον δικό σας ορισμό.

Θα συμφωνήσετε πως αυτό δεν είναι απλά δίκαιο, είναι κάτι παραπάνω, να μπω στην διαδικασία να υπερασπιστώ τις θέσεις μου με τους ορισμούς που θα μου παραδώσετε εσείς.

ritzeri

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 17 Οκτ 2018, 13:15

Stalker έγραψε:
17 Οκτ 2018, 13:04
ritzeri έγραψε:
17 Οκτ 2018, 12:45
Αν είναι έτσι, γιατί μας τα κανετε τσουρέκια για την συγκέντρωση των ουσιών στο νερό και ότι είναι υπερβολικά αραιό το διάλυμα;

Εσείς βαλθηκατε να λέτε ότι δεν συνάδει ο περιγραφόμενος μηχανισμός της ομοιοπαθητικής με τις αρχές της χημειας, εσείς βάζετε τις εικονιτσες με τη σταγόνα στον ωκεανό.

Ας μείνουμε λοιπόν στο αν κάτι δουλεύει και όχι στο πως, συμφωνώ και με εσένα και με τον Οτο
Αν «κάτι» δουλέψει στα πλαίσια ομοιοπαθητικής θεραπείας αλλά δεν μπορεί να εξηγηθεί στα πλαίσια της αλλοπρόσαλλης θεωρητικής βάσης που θέλει η δραστική ουσία να δυναμώνει όσο αραιώνει, τότε αυτό που δουλεύει δεν είναι η ομοιοπαθητική και η όποια θετική επίδραση πρέπει να ελεγχθεί ως ανεξάρτητο φαινόμενο.
Με συγχωρείς, αλλά αυτά είναι τρίχες.

Και ο νόμος της βαρύτητας δουλεύει καθημερινά γύρω μας , αν και η επεξήγηση από τον Νεύτωνα απεδείχθη λάθος.
Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως αυτό που δουλεύει δεν είναι η βαρύτητα και το οποίο φαινόμενο πρέπει να ελεγχθεί ως ανεξάρτητο φαινόμενο.

Έχουμε κάνει πολλές φορές στο φόρουμ αυτή τη συζητηση, μάρτυρας μου ο Ελληγενης.

Προσπαθήστε να ειστε συνεπής με τις αρχές σας και να μην κάνετε μαγειρεία.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20361
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Οκτ 2018, 13:19

ritzeri έγραψε:
17 Οκτ 2018, 13:10

Θα συμφωνήσετε πως αυτό δεν είναι απλά δίκαιο, είναι κάτι παραπάνω, να μπω στην διαδικασία να υπερασπιστώ τις θέσεις μου με τους ορισμούς που θα μου παραδώσετε εσείς.
Βασικά δεν στα είπανε καλά. Αυτός που πρέπει να φέρει "μελέτη" αποδεδειγμένη για τη θεωρία σου είσαι εσύ. :smt005:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Οκτ 2018, 13:21

ritzeri έγραψε:
17 Οκτ 2018, 13:10
Otto Weininger έγραψε:
17 Οκτ 2018, 01:26

Η διαφορά που σου διαφεύγει όμως είναι η εξής:

1. Η τάδε δραστική ουσία μετά από 2000 κλινικές δοκιμές απεδείχθη ότι θεραπεύει την τάδε πάθηση. Άγνωστος μέχρι τώρα ο μηχανισμός.

Ενώ για τα ομοιοπαθητικά έχουμε το εξής

2. Το ομοιοπαθητικό μετά από 2000 κλινικές δοκιμές δεν απέδειξε σε καμία ότι λειτουργεί.
Εις ότι αφορά τον μηχανισμό λειτουργίας των ομοιοπαθητικών αυτός υπάρχει μόνο σε κείμενα με θεωρείες 200 ετών. Ταυτόχρονα η υποτιθέμενη σύσταση τους αγνοεί κάθε γνωστό νομο χημείας και φυσικής.

Τα παραδείγματα 1. και 2. ειναι πραγματικά και καταγεγραμμένα.

Καταλαβαίνεις τώρα την διαφορά;
Προσπαθώ, αλλά για να συνεννοηθούμε καλύτερα θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι είναι αυτό "απεδέιχθη ότι θεραπεύει" που γράφεις.

Τί σημαίνει θεραπεία , για εσένα ας πούμε, για να μιλαμε στην ίδια βάση και να μην αερολογουμε.

Ποσοστά 70% σε όσους παίρνουν το Χ σκεύασμα, είτε φάρμακο επιστημονικό είτε ομοιοπαθητικής είναι θεραπεία;
Ποσοστά 20% είναι θεραπεία;
Ή τέλος πάντων δώσε μου ένα δικό σου ορισμό της θεραπείας, όποιον θες εσύ, και εγώ θα ψάξω να σου βρω μελέτες που θα ικανοποιούν τον ΔΙΚΟ σου ορισμό.
Κι αν το πετύχω, θα πρέπει να παραδεχτείς ότι έχω δίκιο, αν όμως δε τα καταφέρω θα πω ότι έλεγα μαλακίες.

Ελπίζω να έχεις το χρόνο και να μου γράψεις κάποια στιγμή τον ορισμό σου περί θεραπείας , νομίζω είμαστε στον πυρήνα της διαφωνίας μας και είναι κρίμα να μην την επιλύσουμε.

Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους συμμετέχοντες στην συζήτηση. Παρακαλώ δώστε μου τον δικό σας ορισμό περί της έννοιας ΘΕΡΑΠΕΙΑ και εγώ θα κάνω ότι μπορώ να απαντήσω με βάση τον δικό σας ορισμό.

Θα συμφωνήσετε πως αυτό δεν είναι απλά δίκαιο, είναι κάτι παραπάνω, να μπω στην διαδικασία να υπερασπιστώ τις θέσεις μου με τους ορισμούς που θα μου παραδώσετε εσείς.
Δεν έχει νόημα αυτή η κουβέντα. Ειλικρινά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33166
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Οκτ 2018, 13:21

ritzeri έγραψε:
17 Οκτ 2018, 12:45

Αν είναι έτσι, γιατί μας τα κανετε τσουρέκια για την συγκέντρωση των ουσιών στο νερό και ότι είναι υπερβολικά αραιό το διάλυμα;

Εσείς βαλθηκατε να λέτε ότι δεν συνάδει ο περιγραφόμενος μηχανισμός της ομοιοπαθητικής με τις αρχές της χημειας, εσείς βάζετε τις εικονιτσες με τη σταγόνα στον ωκεανό.

Ας μείνουμε λοιπόν στο αν κάτι δουλεύει και όχι στο πως, συμφωνώ και με εσένα και με τον Οτο
επειδη ειναι ολοφανερος ο μηχανισμος με τον οποιο ΔΕΝ δουλευει. δεν δουλευει επειδη ειναι νερακι. απλο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

ritzeri

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 17 Οκτ 2018, 13:28

Cecily Anne έγραψε:
17 Οκτ 2018, 01:52
Ναι Σπύρο μου τι θες να πεις δεν κατάλαβα. Ο μηχανισμός κλεισίματος μιας πληγής λειτουργεί άνευ σπρέυ και επιταχύνεται με σπρέυ σου λέει. Αναρωτιέσαι γιατί θεραπεύτηκαν άνευ σπρέυ; Γιατί ο οργανισμός κλείνει πληγές από μόνος του. Μαγικό.
Είναι επιβεβαιωμένο αυτό που ποσταρες πριν περί Πολυτεχνείου, ενασχόλησης με φαρμακευτική για πολλά χρόνια κλπ;

Εννοείται ότι το κλείσιμο της πληγής με ένα ψεύτικο φάρμακο δεν οφείλεται στον οργανισμό που κλείνει μόνος τους τις πληγές .

Νόμιζα πως αυτό είναι ξεκάθαρο για όλους στη συζήτηση, για αυτό επιμένω στους ορισμούς των λέξεων που χρησιμοποιούμε.

Για να μάθεις και εσυ, εστω ότι θέλουν να πειραματιστούν σε ένα καινούριο φάρμακο Χ για μια ασθένεια Ζ.
Το πείραμα θα μας δείξει πχ ότι
- 70% των ανθρώπων που πήραν το καινούριο φάρμακο Χ θεραπεύτηκαν.
- 45% των ανθρώπων που πήραν το εικονικό φάρμακο Ψ θεραπεύτηκαν
- 20% των ανθρώπων που δεν πήραν τίποτα θεραπεύτηκαν .


Εννοείται λοιπόν πως αν μιλούσαμε για το κλείσιμο της πληγής στα πόδια, τότε στο 20% των ασθενών θα έκλεινε από μόνη της, στο 45% των ασθενών θα έκλεινε λόγω του πλασιμπο εφεκτ και στο 70% των ασθενών λόγω του φαρμάκου.

Διαφορετικά δε θα χρειαζόταν να δίνουμε εικονικο φάρμακο, θα κοιταγαμε πόσοι θεραπεύτηκαν παίρνοντας το φάρμακο και πόσοι θεραπεύτηκαν από μόνοι τους. Γιατί να μπούμε στη διαδικασία να τους κοροϊδεύουμε ότι παίρνουν θεραπεία ή γιατί να μπαίνουν στην ίδια διαδικασία και οι γιατροί νομίζοντας πως δίνουν φάρμακο στους ανθρώπους ενώ τους δίνουν ζάχαρη;

Εννοείται λοιπόν πως στο παράδειγμα του Σπυρου, το ποσοστό εκείνων που θεραπεύτηκαν από το εικονικό φάρμακο δεν είναι ίδιο με το ποσοστό εκείνων που θα θεραπευόταν μόνοι τους επειδή ο οργανισμός κλείνει πληγές.

Για αυτό σου έγραψα πριν ότι ενώ δεν ξέρει ακόμη κανείς το μηχανισμό του πλασιμπο, εντούτοις τον πετάτε όταν δεν έχετε εξηγήσεις.

Αποδείχτηκε ότι όχι μόνο το μηχανισμό δεν μπορούμε να εξηγήσουμε, αλλά πολλοί δεν ξέρουν καν για τι πράγμα μιλάμε κι ας έχουν ύφος χιλίων καρδιναλίων.

ritzeri

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 17 Οκτ 2018, 13:30

Otto Weininger έγραψε:
17 Οκτ 2018, 13:21
ritzeri έγραψε:
17 Οκτ 2018, 13:10
Otto Weininger έγραψε:
17 Οκτ 2018, 01:26

Η διαφορά που σου διαφεύγει όμως είναι η εξής:

1. Η τάδε δραστική ουσία μετά από 2000 κλινικές δοκιμές απεδείχθη ότι θεραπεύει την τάδε πάθηση. Άγνωστος μέχρι τώρα ο μηχανισμός.

Ενώ για τα ομοιοπαθητικά έχουμε το εξής

2. Το ομοιοπαθητικό μετά από 2000 κλινικές δοκιμές δεν απέδειξε σε καμία ότι λειτουργεί.
Εις ότι αφορά τον μηχανισμό λειτουργίας των ομοιοπαθητικών αυτός υπάρχει μόνο σε κείμενα με θεωρείες 200 ετών. Ταυτόχρονα η υποτιθέμενη σύσταση τους αγνοεί κάθε γνωστό νομο χημείας και φυσικής.

Τα παραδείγματα 1. και 2. ειναι πραγματικά και καταγεγραμμένα.

Καταλαβαίνεις τώρα την διαφορά;
Προσπαθώ, αλλά για να συνεννοηθούμε καλύτερα θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι είναι αυτό "απεδέιχθη ότι θεραπεύει" που γράφεις.

Τί σημαίνει θεραπεία , για εσένα ας πούμε, για να μιλαμε στην ίδια βάση και να μην αερολογουμε.

Ποσοστά 70% σε όσους παίρνουν το Χ σκεύασμα, είτε φάρμακο επιστημονικό είτε ομοιοπαθητικής είναι θεραπεία;
Ποσοστά 20% είναι θεραπεία;
Ή τέλος πάντων δώσε μου ένα δικό σου ορισμό της θεραπείας, όποιον θες εσύ, και εγώ θα ψάξω να σου βρω μελέτες που θα ικανοποιούν τον ΔΙΚΟ σου ορισμό.
Κι αν το πετύχω, θα πρέπει να παραδεχτείς ότι έχω δίκιο, αν όμως δε τα καταφέρω θα πω ότι έλεγα μαλακίες.

Ελπίζω να έχεις το χρόνο και να μου γράψεις κάποια στιγμή τον ορισμό σου περί θεραπείας , νομίζω είμαστε στον πυρήνα της διαφωνίας μας και είναι κρίμα να μην την επιλύσουμε.

Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους συμμετέχοντες στην συζήτηση. Παρακαλώ δώστε μου τον δικό σας ορισμό περί της έννοιας ΘΕΡΑΠΕΙΑ και εγώ θα κάνω ότι μπορώ να απαντήσω με βάση τον δικό σας ορισμό.

Θα συμφωνήσετε πως αυτό δεν είναι απλά δίκαιο, είναι κάτι παραπάνω, να μπω στην διαδικασία να υπερασπιστώ τις θέσεις μου με τους ορισμούς που θα μου παραδώσετε εσείς.
Δεν έχει νόημα αυτή η κουβέντα. Ειλικρινά.
Ήμουν σίγουρος.
Έχεις απαντήσει 150 φορές σε ποστ μου που θεωρείς άκυρα, τελειωμένα κλπ.
Στο 151ο συνειδητοποίησες ότι δεν έχει νόημα.

Κρίμα ρε γαμωτο, πάνω που θα μιλούσαμε συγκεκριμένα.

Δεν πειράζει, κανένας άλλος συνομιλητής μήπως ενδιαφέρεται να μιλήσουμε σε συγκεκριμένη βάση; Κι ας είναι η βάση η δικης του επιλογής, δεν έχω προβλημα

ritzeri

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 17 Οκτ 2018, 13:32

Cecily Anne έγραψε:
17 Οκτ 2018, 13:19
ritzeri έγραψε:
17 Οκτ 2018, 13:10

Θα συμφωνήσετε πως αυτό δεν είναι απλά δίκαιο, είναι κάτι παραπάνω, να μπω στην διαδικασία να υπερασπιστώ τις θέσεις μου με τους ορισμούς που θα μου παραδώσετε εσείς.
Βασικά δεν στα είπανε καλά. Αυτός που πρέπει να φέρει "μελέτη" αποδεδειγμένη για τη θεωρία σου είσαι εσύ. :smt005:
Γιατί γελάς, αυτό λέω και εγώ.
Εγώ θα σου φέρω απόδειξη ότι το Χ θεραπεύει.
Εσύ πρέπει να επιλέξεις μόνο τι θεωρείς ως θεραπεία.
ποιο ποσοστό σε καλύπτει;
Το 50% είναι Οκ; Να το αφήσω;
Θες να βάλω 30%?
70?
Ο,τι θέλει το κοριτσι
Αναμενω

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20361
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Οκτ 2018, 13:34

ritzeri έγραψε:
17 Οκτ 2018, 13:32

Γιατί γελάς, αυτό λέω και εγώ.
Εγώ θα σου φέρω απόδειξη ότι το Χ θεραπεύει.
Εσύ πρέπει να επιλέξεις μόνο τη θεωρείς θεραπεία.
Αναμενω
Όχι, σε αφήνω ελεύθερο. Διάλεξε μία θεραπεία οποιαδήποτε με ομοιοπαθητική και φέρε μας link του σκευάσματος με τα paper, κλινικές μελέτες, μηχανισμό δράσης στο σώμα κλπ. Kαι να μην ανοίγουν δεν πειράζει, θα καταλάβουμε από το summary.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23785
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Οκτ 2018, 13:36

Μια φορά και ένα καιρό είχα φάει και εγώ την παραμύθα με την ομοιοπαθητική, χωρίς να την εφαρμόζω.
Έτυχε να πάω σε μια συνέλευση τους, κάτι τέτοιο τέλοσπάντων.
Οι σκιντζήδες που είδα εκεί κολλάνε μόνο με τους σωρρικούς.
Μακρυά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών