Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23342
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 06 Μαρ 2023, 19:29

πατησιωτης έγραψε:
06 Μαρ 2023, 19:23
Θα τα ακούσει πάλι.


https://www.iefimerida.gr/kosmos/stakin ... mos-ellada
πολύ ενδιαφέρον θέμα, επίκαιρο και πρωτότυπο. μην ξεχάσουμε να τρέξουμε στα βιβλιοπωλεία.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16399
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 06 Μαρ 2023, 19:35

Beria έγραψε:
06 Μαρ 2023, 19:29
Εικόνα
Γιατί με σκοτώνεις συντροφε;
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 06 Μαρ 2023, 19:49

Beria έγραψε:
06 Μαρ 2023, 19:29
Εικόνα
Βρειτε μου εστω μια χωρα του κοσμου που εφαρμοστηκε ο τροτσκισμος η καποιο τροτσκιστικο κομμα που καταφερε την εισοδο
στο κοινοβουλιο μιας οποιασδηποτε χωρας του κοσμου. :giggle:

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 06 Μαρ 2023, 20:17

plouf έγραψε:
06 Μαρ 2023, 19:49
Beria έγραψε:
06 Μαρ 2023, 19:29
Εικόνα
Βρειτε μου εστω μια χωρα του κοσμου που εφαρμοστηκε ο τροτσκισμος η καποιο τροτσκιστικο κομμα που καταφερε την εισοδο
στο κοινοβουλιο μιας οποιασδηποτε χωρας του κοσμου. :giggle:
To POR (Partido Obrero Revolucionario) στη Βολιβία επί 20 χρόνια.
Το CS στη Βραζιλία.

Τι ερώτηση είναι αυτή; Τι αποδεικνύει;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11738
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 06 Μαρ 2023, 20:21

Γατακια. Μια μερα του Σταλιν, ολη σας η ζωη
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 06 Μαρ 2023, 22:46

Beria έγραψε:
06 Μαρ 2023, 20:17
plouf έγραψε:
06 Μαρ 2023, 19:49
Beria έγραψε:
06 Μαρ 2023, 19:29
Εικόνα
Βρειτε μου εστω μια χωρα του κοσμου που εφαρμοστηκε ο τροτσκισμος η καποιο τροτσκιστικο κομμα που καταφερε την εισοδο
στο κοινοβουλιο μιας οποιασδηποτε χωρας του κοσμου. :giggle:
To POR (Partido Obrero Revolucionario) στη Βολιβία επί 20 χρόνια.
Το CS στη Βραζιλία.

Τι ερώτηση είναι αυτή; Τι αποδεικνύει;
Οκ λοιπόν αναγνωρίζω το λάθος μου και ανασκευαζω.
Βέβαια στην Ρωσία και την δυτική Ευρώπη ο πατερουλης Στάλιν κερδίζει περισσότερη συμπάθεια
απο τον Τρότσκι και φυσικά σχεδόν κανείς δεν γνωρίζει τα πιστεύω και τα ιδανικά του τροτσκισμού
ούτε κι εγώ ο ίδιος φυσικά.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35485
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Μαρ 2023, 07:17

plouf έγραψε:
06 Μαρ 2023, 22:46
και φυσικά σχεδόν κανείς δεν γνωρίζει τα πιστεύω και τα ιδανικά του τροτσκισμού
ούτε κι εγώ ο ίδιος φυσικά.
Γιατί,μηπως τα ήξερε και ο ίδιος; :D Kατά τη διάρκεια της διαπάλης του με τον Στάλιν τη δεκαετία του 20,τον κατηγορούσε ότι δεν προχωρεί την κολλεκτιβοποίηση και ότι ουσιαστικά έχει τάση για επιστροφή στον καπιταλισμό.Όταν μετά άρχισε η κολλεκτιβοποίηση κατήγγειλε την τρομοκρατία.Λες και μπορείς να πάρεις τα χωράφια των άλλων χωρίς τρομοκρατία. :lol:
Στην εξωτερική πολιτική τον κατηγορούσε ότι συμβιβάσθηκε με τις άλλες χώρες και τασσόταν υπέρ της διαρκούς επανάστασης που πρακτικά σήμαινε διαρκή πόλεμο με τον υπόλοιπο κόσμο.Χειρότερος από τον Στάλιν ήταν αλλά ήταν και αιθεροβάμων.

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12887
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 07 Μαρ 2023, 07:25

Χειρότερος από τον Στάλιν ήταν αλλά ήταν και αιθεροβάμων.
Νόμιζα ότι δύσκολα θα βρισκόταν κάποιος χειρότερος από τον Στάλιν.
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Μαρ 2023, 08:24

Στρακαστρουκας έγραψε:
06 Μαρ 2023, 16:43
Πτολεμαίος έγραψε:
06 Μαρ 2023, 09:21
Εκτωρ έγραψε:
06 Μαρ 2023, 02:08


Τότε ούτε ο "Μέγας" Αλέξανδρος ήταν σημαντική προσωπικότητα.
Ο Μέγας Αλέξανδρος έφτασε με 40k στρατό πριν 2350 χρονια σε σημεία που για να πας με airbus σήμερα χρειάζεσαι 18 ώρες συνεχούς πτήσης.
Επίσης ήταν αρχιδατος στρατηγός. Έδωσε κι έλαβε πολιτισμό από και προς άλλους πολιτισμούς.
Οι στρατιώτες του γνώριζαν ήδη από τότε ότι γράφουν ιστορία.

Δεν συγκρίνεται αυτή η προσωπικότητα με μια άλλη που καθόταν σε ένα γραφείο διαταζοντας εκτελέσεις και καταναλωνοντας 5 κιλά κρέας την ημέρα.
Αντιλαμβανεσε βεβαια οτι, σε αντιθεση με τον Μεγα Αλεξανδρο, που κληρονομησε τιτλους και στρατο, ο Σταλιν ξεκινησε απο το μηδεν, ανεβηκε ενα ενα τα σκαλια της εξουσιας και κερδισε τον αιματηροτερο πολεμο στην ιστορια
καταρχην δεν τον κερδισε αυτος. δευτερευοντως, αυτος τον αρχισε, σε συνεργασια με τον χιτλερ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41817
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 07 Μαρ 2023, 08:38

Beria έγραψε:
06 Μαρ 2023, 19:29
Εικόνα


Αρχομανης σφαγεας, τυφλωμενος απο το εγω του, που χρησιμοποιησε τις επαναστατικες ιδεες για να αναρριχηθει στην εξουσια.


.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 07 Μαρ 2023, 15:23

Παντως για τις γυναικες η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αι ειναι ο ΠΑΠ.

για τους υπολοιπους ειναι οι χασαπηδες.

Εστι αντιλαμβανεται ο καθενας την σημαντικοτητα.

:102:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41265
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μαρ 2023, 15:34

Πτολεμαίος έγραψε:
05 Μαρ 2023, 15:19
Σημαντικες προσωπικότητες του '20ου αιώνα ήταν ο Αϊνστάιν, ο Τιουρινγκ, η Κιουρι, ο Νιλς Μπορ, ο Φλέμινγκ, ο Χωκιν, ο Παπ, ο Λαβκραφτ, ο Γκαγκαριν, ο Φον Μπράουν, o Hubble και πάρα πολλοί άλλοι άνθρωποι των τεχνων και των επιστημών.

Τι δουλειά έχει ένας δικτάτορας δολοφόνος σαν "σημαντική προσωπικότητα";
Είναι επειδή κάποιοι μπερδεύουν το "σημαντικός" με το "γνωστός" και το "επιδραστικός".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41265
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μαρ 2023, 15:37

Καραμελίτσα έγραψε:
05 Μαρ 2023, 16:36
Το "σημαντική" περιέχει αξιολόγηση θετική-αρνητική. Το "επιδραστική" είναι πιο ακριβές αν θέλει κανείς να προσποιηθεί ότι κοιτά από απόσταση. Για επιδραστική μπορεί και να τον ψήφιζα. Από την προοπτική των αρχών του 21ου αιώνα δεν μου έρχεται άλλος τόσο καλός υποψήφιος.

Αλλά φαντάζομαι, αν ρωτήσει κανείς 1000 χρόνια μετά την ίδια ερώτηση, μάλλον κάποιον επιστήμονα θα διάλεγαν.
Ακόμη κι αν ταυτίσουμε την σημαντικότητα με την επιδραστικότητα, όπως είπα και προηγουμένως, σαφώς ο Στάλιν δεν θα ήταν μέσα στην 10άδα. Η πιο επιδραστική προσωπικότητα του 20ού αιώνα ήταν ο Αΐνστάιν χωρίς καμμιά συζήτηση. Το αν ήταν η πιο σημαντική προσωπικότητα στον χώρο της επιστήμης, βέβαια, είναι συζητήσιμο, αλλά πιο επιδραστικό άτομο από τον Αϊνστάιν στον 20ό αιώνα δεν υπάρχει και δεν υπάρχει τρόπος να επιχειρηματολογήσεις εναντίον του.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41265
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μαρ 2023, 15:42

Beria έγραψε:
05 Μαρ 2023, 17:14
Η επιδραστικοτερη προσωπικότητα του 20ου είναι ο Λένιν
Χώρισε την ανθρωπότητα στα δύο και άλλαξε την πορεία της Ευρώπης για πάντα
Και; Πολλά πράγματα αλλάζουν την πορεία. Με την ίδια λογική και η Ευρωζώνη άλλαξε την πορεία της Ευρώπης για πάντα ή το άνοιγμα των αγορών ή η διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης. Άρα γιατί να μην είναι ο Γκορμπατσόφ σ' αυτήν την θέση, μ' αυτήν την λογική;

Επιδραστικότερη προσωπικότητα για κάθε αιώνα είναι αυτή που άλλαξε για όλην την ανθρωπότητα ή για το μεγαλύτερο δυνατό μέρος της ολόκληρη την πραγματικότητα. Σίγουρα αυτός δεν ήταν ο Λένιν, άλλωστε είπα και πιο πάνω ότι αυτός ήταν ο Αϊνστάιν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11738
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Σαν σημερα πριν απο 70 χρονια πεθανε η σημαντικοτερη προσωπικοτητα του 20ου αιωνα:Ο Ιωσηφ Σταλιν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 07 Μαρ 2023, 15:43

hellegennes έγραψε:
07 Μαρ 2023, 15:37
Καραμελίτσα έγραψε:
05 Μαρ 2023, 16:36
Το "σημαντική" περιέχει αξιολόγηση θετική-αρνητική. Το "επιδραστική" είναι πιο ακριβές αν θέλει κανείς να προσποιηθεί ότι κοιτά από απόσταση. Για επιδραστική μπορεί και να τον ψήφιζα. Από την προοπτική των αρχών του 21ου αιώνα δεν μου έρχεται άλλος τόσο καλός υποψήφιος.

Αλλά φαντάζομαι, αν ρωτήσει κανείς 1000 χρόνια μετά την ίδια ερώτηση, μάλλον κάποιον επιστήμονα θα διάλεγαν.
Ακόμη κι αν ταυτίσουμε την σημαντικότητα με την επιδραστικότητα, όπως είπα και προηγουμένως, σαφώς ο Στάλιν δεν θα ήταν μέσα στην 10άδα. Η πιο επιδραστική προσωπικότητα του 20ού αιώνα ήταν ο Αΐνστάιν χωρίς καμμιά συζήτηση. Το αν ήταν η πιο σημαντική προσωπικότητα στον χώρο της επιστήμης, βέβαια, είναι συζητήσιμο, αλλά πιο επιδραστικό άτομο από τον Αϊνστάιν στον 20ό αιώνα δεν υπάρχει και δεν υπάρχει τρόπος να επιχειρηματολογήσεις εναντίον του.
Ο Αινσταιν δεν θα επρεπε να ειναι ουτε καν στο τοπ 10 των τοπ επιστημονων του 20ου αιωνα.
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών