Τραγωδία στα Τέμπη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13974
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 10 Μαρ 2023, 12:02

Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 11:58
Ναύτης έγραψε:
10 Μαρ 2023, 11:48
Μα δεν πιστοποιεί ο επιθεωρητής, απ' ότι κατάλαβα η ΡΑΣ πιστοποιεί και η κεντρική διοίκηση του ΟΣΕ τοποθετεί. Ο επιθεωρητής ισχυρίζεται ότι εφόσον ο τύπος ήταν πιστοποιημένος και η διοίκηση τον είχε τοποθετήσει στη Λάρισα, δεν είχε κανέναν λόγο να μην τον χρησιμοποιήσει.
Εξ' όσων δε γνωρίζω, δεν υπήρχαν επίσημες αναφορές/καταγγελίες των αρχαιότερων σταθμαρχών προς την επιθεώρηση για ανεπάρκεια του εν λόγω σταθμάρχη, παρά μόνο προφορικές, μεταξύ τους γκρίνιες. Επίσης, δεν υπάρχει κανονισμός που να ορίζει πόσα χρόνια πρέπει κάποιος να υπηρετεί ως σταθμάρχης, γενικά, πριν τοποθετηθεί σε πόστο σαν κι αυτό της Λάρισας.
Να σού πως εγώ τι νομίζω; Τριήμερο ήταν και είπανε οι παλιοί στον επιθεωρητή κάτι σε: "δεν βάζεις το πενθήμερο νυκτερινή βάρδια αυτόν τον μαλάκα, να κάνουμε κι εμείς κάνα ρεπό σαν άνθρωποι; Έτσι κι αλλιώς αρχίδια δουλειά θα έχει να κάνει μετά τις 23:00".
Κι αυτός τον έβαλε. Φταίει; Δεν είμαι και τόσο σίγουρος.
Σίγουρα φταίει ο παλιός, κάτσε τουλάχιστον μέχρι τις 23:00 που πρέπει ρε, κάτσε και 5 λεπτά παραπάνω να τελειώσεις με όλα τα τρένα της βραδιάς, δεν χάθηκε ο κόσμος, μην το αφήνεις το γίδι μοναχό του, θα κάνει καμιά χοντρομαλακία και θα τρέχετε όλοι μετά.
Μα δε μιλάω ούτε για πιστοποιήσεις ούτε για τοποθετήσεις ούτε για καταγγελίες. Μιλάω για το απλό καθημερινό ταίριασμα ανθρώπων σε βάρδιες ώστε να βγαίνει η δουλειά, κάποιος τοπικά πρέπει να το έκανε αυτό, κάποιος που ξέρει και τη δουλειά και τους συγκεκριμένους ανθρώπους. Αλλιώς θα το έκανε αυτόματα ένα πισί στην Αθήνα. Ε αυτή η δουλειά του ταιριάγματος προφανώς δεν έγινε καλά, δε μπορείς να λες σα ρομπότ "αφού είναι πιστοποιημένος και δεν τον έχει καταγγείλει κανείς όλα καλά". Σαν προϊστάμενος πρέπει να ξέρεις λίγο τους ανθρώπους σου και τις ιδιαιτερότητές τους, αυτή είναι η δουλειά ενός προϊστάμενου.
Εδώ όμως μετράει πλέον ο τύπος και ο νόμος. Αφού είχε δικαίωμα να τον βάλει, τον έβαλε.
Απ' εκεί και πέρα να ψάξουν -και θα ψάξουν- να βρουν πώς έγινε η μόντα της μετάταξης παρά το όριο ηλικίας, τι είδους εκπαίδευση έκανε, ποιοι και πώς έδωσαν την πιστοποίηση, ποιοι και γιατί τον τοποθέτησαν στην Λάρισα κλπ.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10555
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 10 Μαρ 2023, 12:08

Ναύτης έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:02
Εδώ όμως μετράει πλέον ο τύπος και ο νόμος. Αφού είχε δικαίωμα να τον βάλει, τον έβαλε.
Απ' εκεί και πέρα να ψάξουν -και θα ψάξουν- να βρουν πώς έγινε η μόντα της μετάταξης παρά το όριο ηλικίας, τι είδους εκπαίδευση έκανε, ποιοι και πώς έδωσαν την πιστοποίηση, ποιοι και γιατί τον τοποθέτησαν στην Λάρισα κλπ.
Για αυτόν σίγουρα μετράει ο νόμος και ο τύπος.
Εμένα όμως σαν εν δυνάμει επιβάτη όπως καταλαβαίνεις στ'αρχίδια μου και ο νόμος και ο τύπος, εμένα με ενδιαφέρει μόνο αν θα κάνει τη δουλειά του, για να καταλάβω αν θα πεθάνω ή όχι έτσι και μπω στο γαμωτρένο τους. Άμα βάζει τον κάθε άταρο στη βάρδια μόνο του να το χέσω κι αν είναι κι αν δεν είναι πιστοποιημένος.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24433
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Μαρ 2023, 12:14

Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:08

Εμένα όμως σαν εν δυνάμει επιβάτη όπως καταλαβαίνεις στ'αρχίδια μου και ο νόμος και ο τύπος
εισαι στο τρένο στο τελευταίο βαγόνι, ρισκαρεις να πας μεχρι το μπαρ; Βλέπεις μια οπτασία στο τρίτο βαγόνι να σε κοιτά λαγνα, σταματας ή τρέχεις πίσω την θεση σου αφου παρεις το νεράκι;

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13974
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 10 Μαρ 2023, 12:16

Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:08
Ναύτης έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:02
Εδώ όμως μετράει πλέον ο τύπος και ο νόμος. Αφού είχε δικαίωμα να τον βάλει, τον έβαλε.
Απ' εκεί και πέρα να ψάξουν -και θα ψάξουν- να βρουν πώς έγινε η μόντα της μετάταξης παρά το όριο ηλικίας, τι είδους εκπαίδευση έκανε, ποιοι και πώς έδωσαν την πιστοποίηση, ποιοι και γιατί τον τοποθέτησαν στην Λάρισα κλπ.
Για αυτόν σίγουρα μετράει ο νόμος και ο τύπος.
Εμένα όμως σαν εν δυνάμει επιβάτη όπως καταλαβαίνεις στ'αρχίδια μου και ο νόμος και ο τύπος, εμένα με ενδιαφέρει μόνο αν θα κάνει τη δουλειά του, για να καταλάβω αν θα πεθάνω ή όχι έτσι και μπω στο γαμωτρένο τους.
Μα η παθογένεια είναι γενικότερη, ο σταθμάρχης και ο επιθεωρητής είναι συμπτώματα. Έχουμε ένα σιδηροδρομικό δίκτυο απαρχαιωμένο, απαξιωμένο ξεχαρβαλωμένο και μπερδεμένο, άλλος έχει τους συρμούς, άλλος το δίκτυο, την συντήρηση και τη διοίκηση, άλλος τις πιστοποιήσεις, χωρίς συντήρηση, χωρίς εκσυγχρονισμό, με συρμούς που οι Ελβετοί χαρακτήρισαν καρμανιόλες και τούς φορτωθήκαμε εμείς, χωρίς σύγχρονα ηλεκτρονικά συστήματα διοίκησης και ασφάλειας, με πολιτικές διοικήσεις που γράφουν στα παπάρια τους τις προειδοποιήσεις και τα εξώδικα των σωματείων για τα τραγικά ελλείμματα ασφάλειας, χωρίς πιστοποιημένα πρωτόκολλα λειτουργίας και ασφάλειας κλπ.
Θέμα χρόνου ήταν να βρεθεί ένα γίδι σε κάποιον σταθμό και να θρηνήσουμε θύματα.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10555
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 10 Μαρ 2023, 12:17

enaon έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:14
Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:08

Εμένα όμως σαν εν δυνάμει επιβάτη όπως καταλαβαίνεις στ'αρχίδια μου και ο νόμος και ο τύπος
εισαι στο τρένο στο τελευταίο βαγόνι, ρισκαρεις να πας μεχρι το μπαρ; Βλέπεις μια οπτασία στο τρίτο βαγόνι να σε κοιτά λαγνα, σταματας ή τρέχεις πίσω την θεση σου αφου παρεις το νεράκι;
Γάμησέ τα με trainspotter app θα μπαίνω εκεί μέσα να βλέπω λάϊβ τι μου έρχεται, και θα κάθομαι δίπλα σε παράθυρο που ανοίγει
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24568
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Μαρ 2023, 12:23

Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:01
foscilis έγραψε:
10 Μαρ 2023, 11:42
Προφανώς πάρα πολύ χαμηλή, αφού έγινε μία φορά στα πόσα χρόνια ισχύουν οι ίδιες πάνω-κάτω συνθήκες.
Κι εγώ έτσι νομίζω, τι να πώ.
Πάντως όταν είσαι σε τρένο καλό είναι να ξέρεις λίγο τη διαδρομή σου, αν δεις και πας ανάποδα άνοιξε παράθυρο και πήδα.
Αν ειναι βράδυ πού να το δεις οτι πας αναποδα ρε 'συ? Δεν φαινεται τιποτα οξω μεσα στο μαυρο σκοτάδι. Νομιζεις οτι θα νιωσεις το ζικ-ζακ στη ραγα, λες και ειναι λακούβα στο αμαξι? :lol:
Τιποτα, αν ειναι νυχτα δεν σε σωζει τιποτα.
Κι εμενα αυτο το νυχτερινο με τα τρενα, παλιοτερα που τα χρησιμοποιούσα συχνά, δεν με τρομαζε ακριβως, αλλα με εκανε να νιωθω καπως εκτεθειμένος. Μου ειναι πολύ ασχημο να κοιταω απο το τζαμι και να βλεπω μαυρη πίσσα, αντε κανενα φωτακι μακρινο το πολυ-πολυ που μοιαζει σαν πυγολαμπιδα μεσα στο απολυτο σκοταδι.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5211
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 10 Μαρ 2023, 12:51

vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:23
Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:01
foscilis έγραψε:
10 Μαρ 2023, 11:42
Προφανώς πάρα πολύ χαμηλή, αφού έγινε μία φορά στα πόσα χρόνια ισχύουν οι ίδιες πάνω-κάτω συνθήκες.
Κι εγώ έτσι νομίζω, τι να πώ.
Πάντως όταν είσαι σε τρένο καλό είναι να ξέρεις λίγο τη διαδρομή σου, αν δεις και πας ανάποδα άνοιξε παράθυρο και πήδα.
Αν ειναι βράδυ πού να το δεις οτι πας αναποδα ρε 'συ? Δεν φαινεται τιποτα οξω μεσα στο μαυρο σκοτάδι. Νομιζεις οτι θα νιωσεις το ζικ-ζακ στη ραγα, λες και ειναι λακούβα στο αμαξι? :lol:
Τιποτα, αν ειναι νυχτα δεν σε σωζει τιποτα.
Κι εμενα αυτο το νυχτερινο με τα τρενα, παλιοτερα που τα χρησιμοποιούσα συχνά, δεν με τρομαζε ακριβως, αλλα με εκανε να νιωθω καπως εκτεθειμένος. Μου ειναι πολύ ασχημο να κοιταω απο το τζαμι και να βλεπω μαυρη πίσσα, αντε κανενα φωτακι μακρινο το πολυ-πολυ που μοιαζει σαν πυγολαμπιδα μεσα στο απολυτο σκοταδι.
αυτό γίνεται επειδή έχει φως μέσα και σκοτάδι έξω ρε! :smt005:

στην καμπίνα του μηχανοδηγού προφανώς είναι σκοτεινά και έχει προβολείς μπροστά.

Εικόνα
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24568
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Μαρ 2023, 12:55

Bill Hicks έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:51
vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:23
Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:01

Κι εγώ έτσι νομίζω, τι να πώ.
Πάντως όταν είσαι σε τρένο καλό είναι να ξέρεις λίγο τη διαδρομή σου, αν δεις και πας ανάποδα άνοιξε παράθυρο και πήδα.
Αν ειναι βράδυ πού να το δεις οτι πας αναποδα ρε 'συ? Δεν φαινεται τιποτα οξω μεσα στο μαυρο σκοτάδι. Νομιζεις οτι θα νιωσεις το ζικ-ζακ στη ραγα, λες και ειναι λακούβα στο αμαξι? :lol:
Τιποτα, αν ειναι νυχτα δεν σε σωζει τιποτα.
Κι εμενα αυτο το νυχτερινο με τα τρενα, παλιοτερα που τα χρησιμοποιούσα συχνά, δεν με τρομαζε ακριβως, αλλα με εκανε να νιωθω καπως εκτεθειμένος. Μου ειναι πολύ ασχημο να κοιταω απο το τζαμι και να βλεπω μαυρη πίσσα, αντε κανενα φωτακι μακρινο το πολυ-πολυ που μοιαζει σαν πυγολαμπιδα μεσα στο απολυτο σκοταδι.
αυτό γίνεται επειδή έχει φως μέσα και σκοτάδι έξω ρε! :smt005:

στην καμπίνα του μηχανοδηγού προφανώς είναι σκοτεινά και έχει προβολείς μπροστά.

Εικόνα
Ναι ρε, αυτο εννοω παρότι δεν το διευκρινισα.
Οτι με τη νυχτα εξω και το εντονο φως μεσα βλεπεις μαυρη μαυριλα εξω, και προσωπικα ειναι κατι που εμενα με στρεσαρει να μη μπορω να βλεπω εξω.
Αφου μια φορα που ειχε γινει κατι με τα φωτα για λιγο και ειχανε κλεισει, και μπορουσα να διακρινω καλυτερα εξω το τοπιο, ηταν η καλυτερη μου :lol:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Μαρ 2023, 12:58

Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 08:48
sys3x έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:25
Karambabas έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:22
Για να επανατοποθετηθώ, δεν είναι αυστηρώς κομματικό, κυβερνητικό. Με ό,τι αυτό συμπεριλαμβάνει ευκαιριατζίδικες πολιτικές εκλογών.
Είναι 100% πολιτικό ζήτημα. -
οχι, δεν ειναι. ουτε 10%
Μπορείς να γράψεις σε δύο γραμμές τι νομίζεις ότι σημαίνει ο όρος "πολιτικό" γομάρι μου; κάτι θέλω να δω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16422
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 10 Μαρ 2023, 13:05

Bill Hicks έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:51
vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:23
Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:01

Κι εγώ έτσι νομίζω, τι να πώ.
Πάντως όταν είσαι σε τρένο καλό είναι να ξέρεις λίγο τη διαδρομή σου, αν δεις και πας ανάποδα άνοιξε παράθυρο και πήδα.
Αν ειναι βράδυ πού να το δεις οτι πας αναποδα ρε 'συ? Δεν φαινεται τιποτα οξω μεσα στο μαυρο σκοτάδι. Νομιζεις οτι θα νιωσεις το ζικ-ζακ στη ραγα, λες και ειναι λακούβα στο αμαξι? :lol:
Τιποτα, αν ειναι νυχτα δεν σε σωζει τιποτα.
Κι εμενα αυτο το νυχτερινο με τα τρενα, παλιοτερα που τα χρησιμοποιούσα συχνά, δεν με τρομαζε ακριβως, αλλα με εκανε να νιωθω καπως εκτεθειμένος. Μου ειναι πολύ ασχημο να κοιταω απο το τζαμι και να βλεπω μαυρη πίσσα, αντε κανενα φωτακι μακρινο το πολυ-πολυ που μοιαζει σαν πυγολαμπιδα μεσα στο απολυτο σκοταδι.
αυτό γίνεται επειδή έχει φως μέσα και σκοτάδι έξω ρε! :smt005:

στην καμπίνα του μηχανοδηγού προφανώς είναι σκοτεινά και έχει προβολείς μπροστά.

Εικόνα
Αυτό που μου κάνει εντύπωση στο βίντεο της σύγκρουσης, είναι ότι δεν φαίνονται οι προβολείς των δύο τρένων
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5211
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 10 Μαρ 2023, 13:12

Lugozzi έγραψε:
10 Μαρ 2023, 13:05

Αυτό που μου κάνει εντύπωση στο βίντεο της σύγκρουσης, είναι ότι δεν φαίνονται οι προβολείς των δύο τρένων
δεν το παρατήρησα, αλλά νομίζω η περιοχή ήταν φωτισμένη.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21901
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 10 Μαρ 2023, 13:18

Bill Hicks έγραψε:
10 Μαρ 2023, 13:12
Lugozzi έγραψε:
10 Μαρ 2023, 13:05

Αυτό που μου κάνει εντύπωση στο βίντεο της σύγκρουσης, είναι ότι δεν φαίνονται οι προβολείς των δύο τρένων
δεν το παρατήρησα, αλλά νομίζω η περιοχή ήταν φωτισμένη.
Φαίνονται όμως τα αυτοκίνητα που κινούνται. Ειδικά ένα αριστερά, νομίζεις ότι θα είναι το ένα τραίνο, αλλά δεν είναι.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10500
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 10 Μαρ 2023, 13:23

Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:01
foscilis έγραψε:
10 Μαρ 2023, 11:42
Προφανώς πάρα πολύ χαμηλή, αφού έγινε μία φορά στα πόσα χρόνια ισχύουν οι ίδιες πάνω-κάτω συνθήκες.
Κι εγώ έτσι νομίζω, τι να πώ.
Πάντως όταν είσαι σε τρένο καλό είναι να ξέρεις λίγο τη διαδρομή σου, αν δεις και πας ανάποδα άνοιξε παράθυρο και πήδα.
Συνέχεια αλλάζουν γραμμή τα τρένα. Στην Ελλάδα νομίζω σε κανονικές συνθήκες πάνε αριστερά σε διπλή γραμμή, όπως πχ στην Γαλλία.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Μαρ 2023, 14:06

taxalata xalasa έγραψε:
10 Μαρ 2023, 11:18
Chilloutbuddy έγραψε:
10 Μαρ 2023, 11:06
Ναύτης έγραψε:
10 Μαρ 2023, 10:11
Μέσα σ' ένα απαρχαιωμένο, απαξιωμένο και ξεχαρβαλωμένο σιδηροδρομικό δίκτυο, η ζωή και η ασφάλεια εκατοντάδων ανθρώπων στα χέρια ενός και μόνο τύπου που, καθώς φαίνεται, η εμπειρία και η γνώση του στο αντικείμενο του σταθμάρχη ήταν ελαφρώς καλύτερη από τη δική μου, που έχω μπει ως επιβάτης σε τρένο 2-3 φορές στη ζωή μου.
Δεν ήταν στα χέρια ενός και μόνο τύπου, αλλιώς θα είχαμε δυστυχήματα συνέχεια.
Υπήρχε ο επιθεωρητής που έπρεπε να βγάλει τις βάρδιες με καλύτερη επικάλυψη παλιών και νέων, αλλά δεν το έκανε καλά.
Υπήρχε ο παλιός σταθμάρχης που έπρεπε να το δει ότι ο νέος δεν είναι έτοιμος και να μη φύγει, και ειδικά να μη φύγει νωρίς.
Υπήρχε το αυτοματοποιημένο σύστημα που απ'ότι φαίνεται κάποιοι το χρησιμοποιούσαν αλλά ο νέος όχι παρόλο που είχε περάσει (λένε) εκπαίδευση.
Και υπήρχε και ο μηχανοδηγός που μόλις είδε ότι μπήκε ανάποδα έπρεπε να σταματήσει το τρένο αλλά δεν το έκανε.

Ήταν καραμπόλα παραγόντων αυτή.
μην σταματας την καραμπολα.... ποιος ειναι ο προϊσταμενος του επιθεωρητη που τον ειχε βαλει σε τετοια θεση ενω δεν ηταν καλος στο να επιθεωρει σωστα;

και ποιος εβαλες τον προΙσταμενο του επιθεωρητη;

Ποιος διοικει τις μεταφορες και πρεπει να διασφαλισει με περισσοτερους απο ενα τροπο, την ασφαλεια των μεταφορων; και ποιος ορισε τον διοικητη - υπουργο που δεν ηξερε που πανε τα τεσσερα ;

Μην σταματας την καραμπολα οπου βολευει.... να τους παρει ολους η μπαλα...
ετσι καταληγουμε παντα στον ψηφοφορο. οποτε, για οτι κι αν συμβαινει, εσυ φταις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Τραγωδία στα Τέμπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 10 Μαρ 2023, 14:30

Τεμπη: Έκαναν αλκοτέστ στον σταθμάρχη πέντε ωρες μετά το δυστύχημα (ντοκουμέντο)

Στοιχεία ντοκουμέντα από τα οποία προκύπτουν πολλά ερωτηματικά σε ότι αφορά την εγρήγορση των Αρχών μετά την τραγωδία στα Τέμπη προκύπτουν από την έρευνα του eReportaz.

Όπως αποκαλύπτεται από τα επίσημα έγγραφα ενώ το τραγικό δυστύχημα έλαβε χώρα στις 11.22 το βράδυ της 28ης Φεβρουαρίου 2023, εντούτοις οι Αρχές πραγματοποίησαν αλκοτέστ στον κατηγορούμενο και ήδη προφυλακισμένο σταθμάρχη, Βασίλη Σαμαρά, στις 04.21 τα ξημερώματα δηλαδή πέντε ολόκληρες ώρες μετά το συμβάν! Αναμενόμενο ήταν να μην βρεθεί ίχνος αλκοόλ.

Από τα ίδια έγγραφα τα οποία βρίσκονται στην κατοχή μας προκύπτει επίσης ότι τα ξημερώματα την ίδια ώρα ελήφθη δείγμα από το αίμα και τα ούρα του Σαμάρα. Η δειγματοληψία έλαβε χώρα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομειο Λάρισας.

Τα ερωτήματα τα οποία τίθενται είναι πολλά και εύλογα:

Για ποιο λόγο η Τροχαία Λάρισας η οποία ήταν μέχρι εκείνη τη στιγμή υπεύθυνη για την προανάκριση καθυστέρησε τόσο πολύ σε ότι αφορά τις συγκεκριμένες ενέργειες προκειμένου να διακριβωθεί εάν ο σταθμάρχης ήταν σε «καλή κατάσταση» την ώρα του συμβάντος;
Πως εξηγείται αυτή η πεντάωρη καθυστέρηση;

Υπενθυμίζεται ότι όπως προκύπτει από καταθέσεις συναδέλφων του στην ανακρίτρια (κυρία Σούρλα) ο Βασιλης Σαμαρας θα έπρεπε να αντιληφθεί το μοιραίο του λάθος από τον πίνακα ελέγχου που υπάρχει στον σταθμό Λάρισας (επαναλειτούργησε τον Νοέμβριο) καθώς θα άναβε το κόκκινο λαμπάκι.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

https://www.ereportaz.gr/tebi-ekanan-al ... okoumento/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών