To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24643
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Μαρ 2023, 14:17

GoBzi έγραψε:
30 Μαρ 2023, 13:02

Η διαφορά είναι ότι ακόμη και σήμερα χρειάζονται γνώσεις για να προγραμματίσεις κάτι, δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας. Χθες μιλούσα με παλιά συνάδελφο που έβγαζε το εβδομαδιαίο πρόγραμμα σε Excel και μου λέει ότι πλέον προγραμματίζει FPGA με την βοήθεια του GPT.

Από την στιγμή που οι γνώσεις και η εμπειρία σου στο οτιδήποτε αντικατασταθούν από κάτι που αυτοματοποιεί την όλη διαδικασία, τότε γίνεσαι ο παγοπώλης της εποχής σου και πρέπει να βρεις νέα ασχολία.
Εγώ το έχω βάλει να μου γράψει 6-7 ρουτίνες σε bash, Go, Lua, python και τις γλώσσες configuration του nginx και του postfix αυτήν την εβδομάδα και πάντα είχαν μικρολαθάκια και ατέλειες. Δεν είναι τόσο εύκολο να του πεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι να κάνει αν δεν ξέρεις τι πρέπει να κάνει, ούτε πρέπει να το εμπιστεύεσαι 100%. Αυτή η γκόμενα που λες το κάνει ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ του GPT. Αποκλείεται να μην ξέρει τίποτα από FPGA.

Οι γνώσεις και η εμπειρία μου ποτέ δεν ήταν να θυμάμαι με ποιον τρόπο γράφεις έναν HTTP handler σε Go και πώς σε Java για παράδειγμα. Έχω γράψει 500+ φορές τα τελευταία 25 χρόνια και ΠΑΝΤΑ έπρεπε να κοιτάξω κάποια λεπτομέρεια, όλα αυτά είναι περιττές μαλακίες και άσκοπη ταλαιπωρία που μπαίνει μες στη μέση της δουλειάς μου.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3479
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 30 Μαρ 2023, 14:30

foscilis έγραψε:
30 Μαρ 2023, 14:17
Εγώ το έχω βάλει να μου γράψει 6-7 ρουτίνες σε bash, Go, Lua, python και τις γλώσσες configuration του nginx και του postfix αυτήν την εβδομάδα και πάντα είχαν μικρολαθάκια και ατέλειες. Δεν είναι τόσο εύκολο να του πεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι να κάνει αν δεν ξέρεις τι πρέπει να κάνει, ούτε πρέπει να το εμπιστεύεσαι 100%.
Επίσης τα prompts τα παίρνει είναι από εσένα, οπότε αν η ιδέα σου έχει κάποιο βασικό λάθος, ο,τι σχεδιάσει θα περιστρέφεται γύρω από αυτό το λάθος. Δεν θα σου πει - έεεεπ ρε μαλάκα μην το προσεγγίζεις έτσι, δές το αλλιώς!
Οι γνώσεις και η εμπειρία μου ποτέ δεν ήταν να θυμάμαι με ποιον τρόπο γράφεις έναν HTTP handler σε Go και πώς σε Java για παράδειγμα. Έχω γράψει 500+ φορές τα τελευταία 25 χρόνια και ΠΑΝΤΑ έπρεπε να κοιτάξω κάποια λεπτομέρεια, όλα αυτά είναι περιττές μαλακίες και άσκοπη ταλαιπωρία που μπαίνει μες στη μέση της δουλειάς μου.
Yup. Αυτό ακριβώς λέω. Η χρησιμότητά του είναι να σε απαλλάξει από τις ενοχλητικές άσκοπες μικρολεπτομέριες.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16049
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 30 Μαρ 2023, 14:33

Λεγεών έγραψε:
30 Μαρ 2023, 11:14
Δηλαδή οι πληροφορικάριοι λέτε πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, όλα θα πάνε καλά, και οι ανθρώπινες κοινωνίες είναι ήδη έτοιμες ή θα προσαρμοστούν εύκολα στις αλλαγές που θα φέρει το ΑΙ. ΟΚ, εδώ θα είμαστε.
Για θάνατο του ανθρώπινου πολιτισμού έγραψες, όχι για δυσκολία προσαρμογής
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14588
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 30 Μαρ 2023, 14:36

Λεγεών έγραψε:
29 Μαρ 2023, 22:20
Καταλαβαίνετε, συνειδητοποιείτε τι γίνεται;

Δεν μιλάμε (ακόμα) για κατακλυσμικά φαινόμενα τύπου Terminator, Horizon, Age of Strife. Θα έχουμε διαλυθεί ως κοινωνία πολύ πιο πριν.

Πόσο μακριά είμαστε από το AI να γράφει κώδικα και λογοτεχνία, να απαντάει το τηλέφωνο για να παίρνει παραγγελίες, να σε παίρνει τηλέφωνο για να σε βοηθήσει με troubleshooting, να σου πετάει διαφημίσεις για το νέο μπουφάν που κοιτάς σε μία ιστοσελίδα με την φάτσα σου και τον σωματότυπο σου όπως τα έχει αλιεύσει από το φέησμπουκ, να φτιάχνει ψεύτικα βίντεο με ψεύτικο ήχο και αυτά να διοχετεύονται χωρίς έλεγχο σε όλο το ίντερνετ;

Να μην μιλήσω και για την εργασιακή και οικονομική κρίση που όλο αυτό θα φέρει. Που θα διοχετευθεί όλος αυτός ο κόσμος που ξαφνικά, στο όνομα της μείωσης των εξόδων και αύξησης των κερδών, θα εξωπεταχτεί από τις δουλειές του, είτε είναι προγραμματιστές, είτε είναι γραφίστες, είτε είναι γραφιάδες, είτε δουλεύουν στο retail (ήδη έχει ξεκινήσει με τα ηλεκτρονικά ταμεία), σε call center, σε, σε, σε. Κανείς δεν θα μείνει ανεπηρέαστος από αυτή την αλλαγή.

Πρέπει οπωσδήποτε να μπει φρένο και νομοθεσία που θα το απαγορεύει. Δεν πρόκειται για νεολουδιτισμό, πρόκειται για μία καταστροφή που την βλέπουμε να έρχεται και οι περισσότεροι δεν έχουμε ακόμα πάρει χαμπάρι τίποτα.
Εικόνα
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21597
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 30 Μαρ 2023, 14:52

Λεγεών έγραψε:
29 Μαρ 2023, 22:20
Καταλαβαίνετε, συνειδητοποιείτε τι γίνεται;

Δεν μιλάμε (ακόμα) για κατακλυσμικά φαινόμενα τύπου Terminator, Horizon, Age of Strife. Θα έχουμε διαλυθεί ως κοινωνία πολύ πιο πριν.

Πόσο μακριά είμαστε από το AI να γράφει κώδικα και λογοτεχνία, να απαντάει το τηλέφωνο για να παίρνει παραγγελίες, να σε παίρνει τηλέφωνο για να σε βοηθήσει με troubleshooting, να σου πετάει διαφημίσεις για το νέο μπουφάν που κοιτάς σε μία ιστοσελίδα με την φάτσα σου και τον σωματότυπο σου όπως τα έχει αλιεύσει από το φέησμπουκ, να φτιάχνει ψεύτικα βίντεο με ψεύτικο ήχο και αυτά να διοχετεύονται χωρίς έλεγχο σε όλο το ίντερνετ;

Να μην μιλήσω και για την εργασιακή και οικονομική κρίση που όλο αυτό θα φέρει. Που θα διοχετευθεί όλος αυτός ο κόσμος που ξαφνικά, στο όνομα της μείωσης των εξόδων και αύξησης των κερδών, θα εξωπεταχτεί από τις δουλειές του, είτε είναι προγραμματιστές, είτε είναι γραφίστες, είτε είναι γραφιάδες, είτε δουλεύουν στο retail (ήδη έχει ξεκινήσει με τα ηλεκτρονικά ταμεία), σε call center, σε, σε, σε. Κανείς δεν θα μείνει ανεπηρέαστος από αυτή την αλλαγή.

Πρέπει οπωσδήποτε να μπει φρένο και νομοθεσία που θα το απαγορεύει. Δεν πρόκειται για νεολουδιτισμό, πρόκειται για μία καταστροφή που την βλέπουμε να έρχεται και οι περισσότεροι δεν έχουμε ακόμα πάρει χαμπάρι τίποτα.
πολύ καλό νήμα, συμφωνώ σε όλα, τα έχω γράψει κι εγώ
δυστυχώς η πλειοψηφία το γουστάρει όλο αυτό γιατί δε μπορεί να δει πέρα από τη μύτη της
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3479
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 30 Μαρ 2023, 14:52

Όταν τα τσατμποτ απαντήσουν στην ερώτηση:
- Πώς μπορούμε να πείσουμε την χαζούλα ανθρωπότητα οτι δεν χρειάζεται να δουλεύει σαν γαιδούρι σε ηλήθιες εργασίες/τιμωρίες για να δικαιολογίσει την ύπαρξή της, ωστέ να μην καταστραφεί το φεουδαρχικό μοντέλο που διατηρει σαν deep πρότυπο και ταμπού μέσα στο βλαμμένο νιούραλ νέτγουορκ που χαριτολογόντας ονομάζει "εγκέφαλο", τότε τα ξαναλέμε.

Μέχρι τοτε, το άκρως αμφισβητήσιμο training model υπό του οποίου τελούμε, θα έχει το πάνω χέρι, με ΑΙ ή χωρίς.

Απλά το ΑΙ θα κάνει κάποια πράγματα να φαίνονται λίγο πιο ξεκάθαρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Imperium την 30 Μαρ 2023, 14:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3479
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 30 Μαρ 2023, 14:53

Επαναλαμβάνω -

Απλά το ΑΙ θα κάνει κάποια πράγματα να φαίνονται λίγο πιο ξεκάθαρα. κύριε Αλογομούρη, αυτό μόνο.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23709
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Μαρ 2023, 14:54

πρέπει να μαζευτουμε όλοι να συμφωνήσουμε οτι δεν ειναι σωστό. Αν το κανουμε καλα μπορει να μας λυπηθουν οι κινέζοι και να σταματήσουν και εκεινοι.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15631
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 30 Μαρ 2023, 14:55

Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 13:48
Οργισμένος έγραψε:
30 Μαρ 2023, 13:23
Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 12:48
Έχω σκεφτεί ότι και όλη αυτή η συζήτηση για το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, που κάποιοι νομίζουν ότι γίνεται μόνο στην μνημονιακή Ελλάδα αλλά αυτό είναι λάθος, σχετίζεται κατά κάποιον τρόπο με αυτά τα πράγματα. Κάποιοι προβλέπουν ότι θα χαθούν θέσεις εργασίας που δεν θα μπορούν ν' αντικατασταθούν και ψάχνουν λύση, έστω και προσωρινή, έστω και μπάλωμα, μέχρι να δουν τι θα κάνουν.
Ολο επικες μπαρουφες. Ελεος ρε
Τι μπαρούφες ρε κολοκύθα, δεν διάβασες καν το νήμα και γράφεις ότι θα μείνουν οι θέσεις πενυματικής εργασίας ενώ φαίνεται πως θα χαθούν πρώτες. Κάποια στιγμή μάλιστα θα λες στον υπερυπολογιστή 'φτιάξε μου ένα ρομπότ που να καλλιεργεί ντομάτες' ή φτιάξε μου ένα ρομπότ που να επισκευάζει ατ άλλα ρομπότ' και θα το κάνει. Με μια εντολή θα καταργείται ένα επάγγελμα. Νομοτέλεια είναι.
H ηλιθιοτητα ειναι νομοτελεια.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15631
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 30 Μαρ 2023, 14:56

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 14:52
Λεγεών έγραψε:
29 Μαρ 2023, 22:20
Καταλαβαίνετε, συνειδητοποιείτε τι γίνεται;

Δεν μιλάμε (ακόμα) για κατακλυσμικά φαινόμενα τύπου Terminator, Horizon, Age of Strife. Θα έχουμε διαλυθεί ως κοινωνία πολύ πιο πριν.

Πόσο μακριά είμαστε από το AI να γράφει κώδικα και λογοτεχνία, να απαντάει το τηλέφωνο για να παίρνει παραγγελίες, να σε παίρνει τηλέφωνο για να σε βοηθήσει με troubleshooting, να σου πετάει διαφημίσεις για το νέο μπουφάν που κοιτάς σε μία ιστοσελίδα με την φάτσα σου και τον σωματότυπο σου όπως τα έχει αλιεύσει από το φέησμπουκ, να φτιάχνει ψεύτικα βίντεο με ψεύτικο ήχο και αυτά να διοχετεύονται χωρίς έλεγχο σε όλο το ίντερνετ;

Να μην μιλήσω και για την εργασιακή και οικονομική κρίση που όλο αυτό θα φέρει. Που θα διοχετευθεί όλος αυτός ο κόσμος που ξαφνικά, στο όνομα της μείωσης των εξόδων και αύξησης των κερδών, θα εξωπεταχτεί από τις δουλειές του, είτε είναι προγραμματιστές, είτε είναι γραφίστες, είτε είναι γραφιάδες, είτε δουλεύουν στο retail (ήδη έχει ξεκινήσει με τα ηλεκτρονικά ταμεία), σε call center, σε, σε, σε. Κανείς δεν θα μείνει ανεπηρέαστος από αυτή την αλλαγή.

Πρέπει οπωσδήποτε να μπει φρένο και νομοθεσία που θα το απαγορεύει. Δεν πρόκειται για νεολουδιτισμό, πρόκειται για μία καταστροφή που την βλέπουμε να έρχεται και οι περισσότεροι δεν έχουμε ακόμα πάρει χαμπάρι τίποτα.
πολύ καλό νήμα, συμφωνώ σε όλα, τα έχω γράψει κι εγώ
δυστυχώς η πλειοψηφία το γουστάρει όλο αυτό γιατί δε μπορεί να δει πέρα από τη μύτη της
Για δεσιμο ειστε!!!
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3479
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 30 Μαρ 2023, 14:56

Αν το κανουμε καλα μπορει να μας λυπηθουν οι κινέζοι και να σταματήσουν και εκεινοι.
Σώπα καημένε. Πες στους Κινέζους οτι θα φέρει μεγαλύτερη ελευθερία στον κόσμο, και το κάβουν μαχαίρι αύριο.



Ή πες τους οτι προκαλεί κόβιτ, το ίδιο κάνει...
Που δεν είναι και εντελώς ψέμα, σκέψου τι ιούς θα μπορούμε να παράγουμε με δαύτα, και την άριστη κατάτρισή τους στο θέμα πρωτεΐνων.
Stuxnet για ανθρώπους προβλέπω. Αν βάλουμε και τον Bill Gates επικεφαλής, είναι ατσίδας σ' αυτά - υπευύθηνος για τους μιοους ιούς της ανθρωπότητας...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Imperium την 30 Μαρ 2023, 15:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21597
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 30 Μαρ 2023, 15:00

Οργισμένος έγραψε:
30 Μαρ 2023, 14:56
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 14:52
Λεγεών έγραψε:
29 Μαρ 2023, 22:20
Καταλαβαίνετε, συνειδητοποιείτε τι γίνεται;

Δεν μιλάμε (ακόμα) για κατακλυσμικά φαινόμενα τύπου Terminator, Horizon, Age of Strife. Θα έχουμε διαλυθεί ως κοινωνία πολύ πιο πριν.

Πόσο μακριά είμαστε από το AI να γράφει κώδικα και λογοτεχνία, να απαντάει το τηλέφωνο για να παίρνει παραγγελίες, να σε παίρνει τηλέφωνο για να σε βοηθήσει με troubleshooting, να σου πετάει διαφημίσεις για το νέο μπουφάν που κοιτάς σε μία ιστοσελίδα με την φάτσα σου και τον σωματότυπο σου όπως τα έχει αλιεύσει από το φέησμπουκ, να φτιάχνει ψεύτικα βίντεο με ψεύτικο ήχο και αυτά να διοχετεύονται χωρίς έλεγχο σε όλο το ίντερνετ;

Να μην μιλήσω και για την εργασιακή και οικονομική κρίση που όλο αυτό θα φέρει. Που θα διοχετευθεί όλος αυτός ο κόσμος που ξαφνικά, στο όνομα της μείωσης των εξόδων και αύξησης των κερδών, θα εξωπεταχτεί από τις δουλειές του, είτε είναι προγραμματιστές, είτε είναι γραφίστες, είτε είναι γραφιάδες, είτε δουλεύουν στο retail (ήδη έχει ξεκινήσει με τα ηλεκτρονικά ταμεία), σε call center, σε, σε, σε. Κανείς δεν θα μείνει ανεπηρέαστος από αυτή την αλλαγή.

Πρέπει οπωσδήποτε να μπει φρένο και νομοθεσία που θα το απαγορεύει. Δεν πρόκειται για νεολουδιτισμό, πρόκειται για μία καταστροφή που την βλέπουμε να έρχεται και οι περισσότεροι δεν έχουμε ακόμα πάρει χαμπάρι τίποτα.
πολύ καλό νήμα, συμφωνώ σε όλα, τα έχω γράψει κι εγώ
δυστυχώς η πλειοψηφία το γουστάρει όλο αυτό γιατί δε μπορεί να δει πέρα από τη μύτη της
Για δεσιμο ειστε!!!
αυτά νομοτελειακά θα συμβούν, απλά το πιο πιθανό είναι να μη ζούμε για να τα δούμε αφού δεν είναι μια βραχυπρόθεσμη εξέλιξη
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21597
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 30 Μαρ 2023, 15:01

Imperium έγραψε:
30 Μαρ 2023, 14:52
Όταν τα τσατμποτ απαντήσουν στην ερώτηση:
- Πώς μπορούμε να πείσουμε την χαζούλα ανθρωπότητα οτι δεν χρειάζεται να δουλεύει σαν γαιδούρι σε ηλήθιες εργασίες/τιμωρίες για να δικαιολογίσει την ύπαρξή της, ωστέ να μην καταστραφεί το φεουδαρχικό μοντέλο που διατηρει σαν deep πρότυπο και ταμπού μέσα στο βλαμμένο νιούραλ νέτγουορκ που χαριτολογόντας ονομάζει "εγκέφαλο", τότε τα ξαναλέμε.

Μέχρι τοτε, το άκρως αμφισβητήσιμο training model υπό του οποίου τελούμε, θα έχει το πάνω χέρι, με ΑΙ ή χωρίς.

Απλά το ΑΙ θα κάνει κάποια πράγματα να φαίνονται λίγο πιο ξεκάθαρα.
δηλαδή πιστεύεις ότι μια ανθρωπότητα των 8 δις που αυξάνεται πληθυσμιακά με γεωμετρική πρόοδο τα τελευταία χρόνια, θα συνεχίσει να υπάρχει και να βιώνει μια κανονική ειρηνική ζωή μέσα στην αυθονία, διότι θα κάνουν τα ρομπότ όλη τη δουλειά κι εμείς θα καθόμαστε να μιλάμε για φιλοσοφία και θέατρο
που τα είδατε αυτά ρε μάγκες;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23876
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 30 Μαρ 2023, 15:03

νομιζω οτι ολη η συζητηση ειναι σε λαθος βαση ... το ζητημα που υπαρχει δεν ειναι αν θα υπαρξει ΑΙ και αν θα βοηθησει τον ανθρωπο ... αυτα θεωρουνται δεδομενα ...το θεμα ειναι κατα ποσο καιρο θα ειναι υπο ανθρωπινο ελεγχο ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43545
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Μαρ 2023, 15:04

enaon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 14:54
πρέπει να μαζευτουμε όλοι να συμφωνήσουμε οτι δεν ειναι σωστό. Αν το κανουμε καλα μπορει να μας λυπηθουν οι κινέζοι και να σταματήσουν και εκεινοι.
Καταγγέλω ως ρατσιστικό το ότι οι Κινέζοι δεν περιλαμβάνονται εξαρχής σε όλα τα -ουμε.

Ναι newsflash, δεν μπορείς να επιβάλεις κάτι εσύ στους Κινέζους όπως δεν μπορείς να επιβάλεις εσύ κάτι στους Αμερικανούς. Αυτό είναι το όλο νόημα του "να συμφωνήσουμε", να πειστούν όλοι για ένα δρόμο προς τα μπρος όχι επειδή το λέει κάποιος άλλος αλλά επειδή έχει λογική.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών