«Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13773
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 27 Απρ 2023, 09:29

Υδράργυρος έγραψε:
27 Απρ 2023, 09:19
Ναύτης έγραψε:
27 Απρ 2023, 09:16
Υπάρχουν 70άρηδες και 75άρηδες που είναι ακμαίοι και ατσίδες στην οδήγηση, δεν μπορεί να υπάρχει γενίκευση.
Γνώμη μου είναι ότι, μετά τα 75, πρέπει ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ας πούμε κάθε 3ετία, μαζί με τις ιατρικές εξετάσεις οι υπερήλικες οδηγοί να εξετάζονται (χωρίς κόστος) και πρακτικά στην οδήγηση, με διαφορετικού, εννοείται, τύπου δοκιμασίες απ' εκείνες που ισχύουν για την απόκτηση διπλώματος οδήγησης.
Και φυσικά με καταγραφή από κάμερα της διαδικασίας για να μη βάζουν φακελάκια
Αν δεν κάνω λάθος, αυτό ισχύει γενικά στις εξετάσεις για απόκτηση διπλώματος οδήγησης πλέον.
Πασιφάη έγραψε:
27 Απρ 2023, 09:20
Ναύτης έγραψε:
27 Απρ 2023, 09:16
Υπάρχουν 70άρηδες και 75άρηδες που είναι ακμαίοι και ατσίδες στην οδήγηση, δεν μπορεί να υπάρχει γενίκευση.
Γνώμη μου είναι ότι, μετά τα 75, πρέπει ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ας πούμε κάθε 3ετία, μαζί με τις ιατρικές εξετάσεις οι υπερήλικες οδηγοί να εξετάζονται (χωρίς κόστος) και πρακτικά στην οδήγηση, με διαφορετικού, εννοείται, τύπου δοκιμασίες απ' εκείνες που ισχύουν για την απόκτηση διπλώματος οδήγησης.
Το έχουμε ξανασυζητήσει νομίζω και μαζί κάποιαν άλλη στιγμή. Σ'αυτές τις ηλικίες τα αντανακλαστικά μειώνονται. Άσε που οι συνθήκες κυκλοφορίας έχουν αλλάξει τόσο πολύ, ειδικά στα μεγάλα αστικά κέντρα, που θα πρέπει να έχεις έξτρα μάτια και στον κώλο.
Σύμφωνοι, αλλά μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι στις ηλικίες αυτές που να διατηρούν, παρ' όλα αυτά, την ικανότητα να οδηγούν, οπότε δεν γίνεται να τους αποκλείσεις από το δικαίωμά τους αυτό.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13731
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Απρ 2023, 09:36

Ναύτης έγραψε:
27 Απρ 2023, 09:29
Πασιφάη έγραψε:
27 Απρ 2023, 09:20
Ναύτης έγραψε:
27 Απρ 2023, 09:16
Υπάρχουν 70άρηδες και 75άρηδες που είναι ακμαίοι και ατσίδες στην οδήγηση, δεν μπορεί να υπάρχει γενίκευση.
Γνώμη μου είναι ότι, μετά τα 75, πρέπει ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ας πούμε κάθε 3ετία, μαζί με τις ιατρικές εξετάσεις οι υπερήλικες οδηγοί να εξετάζονται (χωρίς κόστος) και πρακτικά στην οδήγηση, με διαφορετικού, εννοείται, τύπου δοκιμασίες απ' εκείνες που ισχύουν για την απόκτηση διπλώματος οδήγησης.
Το έχουμε ξανασυζητήσει νομίζω και μαζί κάποιαν άλλη στιγμή. Σ'αυτές τις ηλικίες τα αντανακλαστικά μειώνονται. Άσε που οι συνθήκες κυκλοφορίας έχουν αλλάξει τόσο πολύ, ειδικά στα μεγάλα αστικά κέντρα, που θα πρέπει να έχεις έξτρα μάτια και στον κώλο.
Σύμφωνοι, αλλά μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι στις ηλικίες αυτές που να διατηρούν, παρ' όλα αυτά, την ικανότητα να οδηγούν, οπότε δεν γίνεται να τους αποκλείσεις από το δικαίωμά τους αυτό.
Με τόσα που έχουν δει τα μάτια μου, δεν θα έπαιρνα το ρίσκο να τους αφήσω να συνεχίσουν να οδηγούν. Αν είχα φυσικά τη δυνατότητα να το πράξω. Είναι πολύ λεπτό θέμα και σηκώνει μεγάλη κουβέντα φίλε μου.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23123
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 27 Απρ 2023, 09:41

Μπράβο στο Georgebi που συγκρατηθηκε και δεν βάλε καμιά δεκαριά φώτο που κυκλοφορούν με την πρωταθλήτρια μας, και εμείνε στο σοβαρό κοινωνικό πλαίσιο του θέματος. Να τα λέμε κι αυτά.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21682
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 27 Απρ 2023, 09:58

κανονικά πέραν μιας ηλικίας θα πρέπει να μην ανανεώεται πια το δίπλωμα no matter what. μετά τα 80 ή τα 78 ας πούμε ή κάπου εκεί
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21334
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 27 Απρ 2023, 10:24

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
27 Απρ 2023, 09:41
Μπράβο στο Georgebi που συγκρατηθηκε και δεν βάλε καμιά δεκαριά φώτο που κυκλοφορούν με την πρωταθλήτρια μας, και εμείνε στο σοβαρό κοινωνικό πλαίσιο του θέματος. Να τα λέμε κι αυτά.
Μπααα ..... φωτογραφίες σαν κι αυτές θα βαζα..... αλλά βαρέθηκα να ψάξω :102:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21361
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Απρ 2023, 10:36

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Απρ 2023, 09:58
κανονικά πέραν μιας ηλικίας θα πρέπει να μην ανανεώεται πια το δίπλωμα no matter what. μετά τα 80 ή τα 78 ας πούμε ή κάπου εκεί
Οι χειρότερες ηλικίες στα τροχαία είναι στις 25-49. Οκ, ναι μου κάνει εντύπωση ότι ένας 99χρονος όχι απλά οδηγεί αλλά ζει κιόλας. Και αν δεν έλεγε μαλακίες να δικαιολογηθεί και δεν είχε χτυπήσει αθλήτρια δε θα μαθαίναμε και την ηλικία του.

Βέβαια, είτε μιλάμε για ανάληψη ευθύνης σε τροχαίο ατύχημα, είτε για ψήφο, είτε για την ουρά σε τράπεζα, μη μπλέξεις με γέρο. Το μικρό παιδί θα το πείσεις ότι κάνει λάθος. Το γέρο ποτέ.

Προσωπική εμπειρεία. Με είχε τρακάρει κωλόγερος, από πίσω, όχι μεγάλη ζημιά, διότι η ταχύτητα κίνησης των οχημάτων ήταν μικρή λόγω μποτιλιαρίσματος. Ήρθε η αστυνομία, ήρθε η οδική βοήθεια και επένε ότι δε με τράκαρε. Αφού όλοι μαζί κατάφεραν να τον πείσουν ότι τελικά με τράκαρε, ισχυριζόταν ότι φταίω εγώ που δε σταμάτησα. Και όλα αυτά ώστε να μη παραδεχθεί ότι φταίει αυτός. Λες και θα τα πλήρωνε από την τσέπη του σπασμένα. Η ασφαλιστική του θα τα πλήρωνε. Αλλά εξήγησε του. :102:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9513
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 27 Απρ 2023, 10:42

Πασιφάη έγραψε:
26 Απρ 2023, 21:42
Kauldron έγραψε:
26 Απρ 2023, 21:24
99χρονος με δίπλωμα σε ισχύ
Μένει να δούμε ποιό νεοδημοκράτικο σούργελο είναι αυτός ο παλιόγερος.
Ρε αγόρι μου σοβαρά τώρα; Ο τύπος ήταν οδηγός του αλόγου του Καραϊσκάκη και κολλητός της Μαυρογένους. Κάπου έλεος. :lol:
No mercy. Για τον Χελώνο μιλάμε, μην ξεχνιέσαι. Τις προάλλες έβλεπε το "300" στην τηλεόραση, και όποτε εμφανιζόταν ο Εφιάλτης ούρλιαζε "άντε γαμήσου δεξιό νεοδουλικό κατακάθι, να πας στον Κούλη σου να σου βγάλει αναπηρική σύνταξη".
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Απρ 2023, 11:05

Kauldron έγραψε:
26 Απρ 2023, 21:24
99χρονος με δίπλωμα σε ισχύ
Μένει να δούμε ποιό νεοδημοκράτικο σούργελο είναι αυτός ο παλιόγερος.
η απορια μου ειναι αν εισαι μπιτι μαλακας, η εντελως μαλακας. ενα απο τα 2.

τι σχεση εχει το τι σκατα ψηφιζει ο γεροντας;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4550
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 27 Απρ 2023, 11:16

Κοντεύω τα 50 και ο μπάρμπας όταν ήταν στην ηλικία μου δεν είχαμε πάει καν στο φεγγάρι.
Και οδηγεί ακόμα.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Απρ 2023, 11:17

Πασιφάη έγραψε:
26 Απρ 2023, 23:33
Yochanan έγραψε:
26 Απρ 2023, 23:32
Green Dragon έγραψε:
26 Απρ 2023, 23:30
Τα έχουμε ξαναπεί.

ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑ ΤΑ 70-75
:smt038:smt038:smt038:smt038
Έχω ξαναπεί πως συμφωνώ. Το λέω άλλη μια. :+1:
γω διαφωνω.

μεχρι τα 67 δουλευεις, δε βγαινεις καν σε συνταξη. δηλαδη 3 χρονια μετα εισαι τοσο ανικανοος που δεν μπορεις να οδηγησεις;

να λεγαμε 95, ισως, αλλα και παλι, ηλικιακος ρατσισμος.

προτεινω ετησιες εξετασεις. αληθινες εξετασεις ομως.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Απρ 2023, 11:20

Ασέβαστος έγραψε:
27 Απρ 2023, 11:17
Πασιφάη έγραψε:
26 Απρ 2023, 23:33
Yochanan έγραψε:
26 Απρ 2023, 23:32


:smt038:smt038:smt038:smt038
Έχω ξαναπεί πως συμφωνώ. Το λέω άλλη μια. :+1:
γω διαφωνω.

μεχρι τα 67 δουλευεις, δε βγαινεις καν σε συνταξη. δηλαδη 3 χρονια μετα εισαι τοσο ανικανοος που δεν μπορεις να οδηγησεις;

να λεγαμε 95, ισως, αλλα και παλι, ηλικιακος ρατσισμος.

προτεινω ετησιες εξετασεις. αληθινες εξετασεις ομως.
Κι οι δυο δίκιο έχετε. Γιατί το αληθινές αδιάβλητες εξετάσεις είναι πιο δίκαιο αλλά είναι πολύ δύσκολο στην πράξη. Οπότε ένα ηλικιακό όριο απαγόρευσης θα μπορούσε να εφαρμοστεί κάπως πιο εύκολα.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21334
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 27 Απρ 2023, 11:23

Tον 80αρη Χαρισον πάντως μια χαρά τον βλέπω....και με αμάξι και με .....άλογο

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9513
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 27 Απρ 2023, 11:24

ST48410 έγραψε:
27 Απρ 2023, 11:20
Ασέβαστος έγραψε:
27 Απρ 2023, 11:17
Πασιφάη έγραψε:
26 Απρ 2023, 23:33


Έχω ξαναπεί πως συμφωνώ. Το λέω άλλη μια. :+1:
γω διαφωνω.

μεχρι τα 67 δουλευεις, δε βγαινεις καν σε συνταξη. δηλαδη 3 χρονια μετα εισαι τοσο ανικανοος που δεν μπορεις να οδηγησεις;

να λεγαμε 95, ισως, αλλα και παλι, ηλικιακος ρατσισμος.

προτεινω ετησιες εξετασεις. αληθινες εξετασεις ομως.
Κι οι δυο δίκιο έχετε. Γιατί το αληθινές αδιάβλητες εξετάσεις είναι πιο δίκαιο αλλά είναι πολύ δύσκολο στην πράξη. Οπότε ένα ηλικιακό όριο απαγόρευσης θα μπορούσε να εφαρμοστεί κάπως πιο εύκολα.
Γιατί είναι δύσκολο; Παθολογικές, οφθαλμολογικές και κάτι σχετικά απλό να βλέπουν αντανακλαστικά και αντιδράσεις, όπως πχ έναν εξομοιωτή οδήγησης.

Κάτι που θα ήταν καλό για όλες τις ηλικίες βέβαια, εδώ που τα λέμε...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13773
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 27 Απρ 2023, 11:28

true story

Χθες, μεσημβρινές ώρες, μπροστά από τα εξωτερικά ιατρεία του Ασκληπιείου, έρχεται μπάρμπας (75+) και παρκάρει το αυτοκίνητο καταμεσής του (εσωτερικού) δρόμου, ακριβώς μπροστά από την είσοδο των ιατρείων. Βγαίνει, ανοίγει πίσω πόρτα, βγάζει σακάκι και έναν φάκελο από το πίσω κάθισμα, φοράει το σακάκι, κλειδώνει το αυτοκίνητο, ελέγχει με το χέρι του αν έχει κλείσει καλά το τζάμι του οδηγού και ετοιμάζεται να μπει μέσα στα ιατρεία.
Κόσμος και ντουνιάς απ' έξω, του λέει ένας: μην το αφήνεις εδώ, δεν περνάει κανείς έτσι που το έβαλες.
Πέντε λεπτά, πέντε λεπτά, κάνει νόημα ο μπάρμπας.
Ρε άνθρωπε, από 'δω περνάνε και σταθμεύουν τα ασθενοφόρα.
Στα παπάρια του ο μπάρμπας.
Δεν ξέρω τι έγινε μετά, γιατί έφυγα.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13731
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος οδηγός που παρέσυρε την πρωταθλήτρια μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Απρ 2023, 11:33

Bic έγραψε:
27 Απρ 2023, 10:42
Πασιφάη έγραψε:
26 Απρ 2023, 21:42
Kauldron έγραψε:
26 Απρ 2023, 21:24


Μένει να δούμε ποιό νεοδημοκράτικο σούργελο είναι αυτός ο παλιόγερος.
Ρε αγόρι μου σοβαρά τώρα; Ο τύπος ήταν οδηγός του αλόγου του Καραϊσκάκη και κολλητός της Μαυρογένους. Κάπου έλεος. :lol:
No mercy. Για τον Χελώνο μιλάμε, μην ξεχνιέσαι. Τις προάλλες έβλεπε το "300" στην τηλεόραση, και όποτε εμφανιζόταν ο Εφιάλτης ούρλιαζε "άντε γαμήσου δεξιό νεοδουλικό κατακάθι, να πας στον Κούλη σου να σου βγάλει αναπηρική σύνταξη".
:smt005::smt005:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών