Συνβουλή προς νέους...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16890
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Ιουν 2023, 13:29

Isildur έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:17
taxalata xalasa έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:14


Οι ηλικιωμένοι να κάνουν μόκο γιατί έχουν λερωμένη την φωλιά τους απ'το χρόνιο χέσιμο που χουν ρίξει σε αυτόν τον τόπο. Θυμάσαι τι σου χα πει για αυταρεσκους αλαζονες που είναι και ατακαδώριοι; Για δες το δεύτερο ποστ του νηματος που ανηκει στον γεροσαλιάρη. Μαστίγιο δίχως έλεος στην μάστιγα των spamάριων. Και ναι! Οι νέοι που είναι εγκλωβισμένοι σ'αυτήν την βρωμερή σαπίλα, καλά θα κάνουν να πάνε να χέσουν στους τάφους των γερόντων. Αυτό είναι το σωστό. Και μετά να την κάνουν για έξω για να σωθούνε από την Νέα Δουλεία των ανάξιων και ά(χ)ριστων λοιμοκοντόρων μαφιόζων.
Εσύ, πρέπει να έχεις φάει πολύ φτύσιμο μέχρι τώρα, εκεί έξω. :e045:

Βλημμένο!
Fixed. Εδώ κολλάει περισσότερο από οπουδήποτε αλλού.
Γραφτε ο,τι θετε. Τ' απανωταφικό χέσιμο, απ τους νεους, δεν το γλυτώνετε σε καμμία περίπτωση. Αμήν!
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Ιουν 2023, 13:30

taxalata xalasa έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:29
Isildur έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:17


Εσύ, πρέπει να έχεις φάει πολύ φτύσιμο μέχρι τώρα, εκεί έξω. :e045:

Βλημμένο!
Fixed. Εδώ κολλάει περισσότερο από οπουδήποτε αλλού.
Γραφτε ο,τι θετε. Τ' απανωταφικό χέσιμο, απ τους νεους, δεν το γλυτώνετε σε καμμία περίπτωση. Αμήν!
Από μακριά μπορείς και να δέρνεις, κανένα πρόβλημα. :lol:

Βλημμένο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16890
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Ιουν 2023, 13:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:24
taxalata xalasa έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:17
Εσύ, πρέπει να έχεις φάει πολύ φτύσιμο μέχρι τώρα, εκεί έξω. :e045:
Ό,τι πεις. Πλάσε κι εσύ σενάρια στον αφρό μπουγάδας που χεις μέσα στο κρανιό σου.
Εγώ δεν πλάθω σενάρια, καλό μου. Αναφέρομαι σε στατιστικά και καρατσεκαρισμένα στοιχεία για την κατηγορία σου, που είναι η πιο συνηθισμένη.
Αναφέρεσαι σε σενάρια που πλάθεις στον αφρό μπουγάδας που χεις μέσα στο κρανίο σου.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16890
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Ιουν 2023, 13:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:30
taxalata xalasa έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:29
Isildur έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:20

Fixed. Εδώ κολλάει περισσότερο από οπουδήποτε αλλού.
Γραφτε ο,τι θετε. Τ' απανωταφικό χέσιμο, απ τους νεους, δεν το γλυτώνετε σε καμμία περίπτωση. Αμήν!
Από μακριά μπορείς και να δέρνεις, κανένα πρόβλημα. :lol:

Βλημμένο.
Από κοντά θα χέσουν οι νέοι πάνω στους τάφους. Ακριβώς από πάνω. Τηλεχεσιμο δεν υπαρχει ακόμα.
Αρχιδοζαλίστρα!
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Ιουν 2023, 13:39

taxalata xalasa έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:30
taxalata xalasa έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:29


Γραφτε ο,τι θετε. Τ' απανωταφικό χέσιμο, απ τους νεους, δεν το γλυτώνετε σε καμμία περίπτωση. Αμήν!
Από μακριά μπορείς και να δέρνεις, κανένα πρόβλημα. :lol:

Βλημμένο.
Από κοντά θα χέσουν οι νέοι πάνω στους τάφους. Τηλεχεσιμο δεν υπαρχει ακόμα.
Αρχιδοζαλίστρα!
Ε ναι, μέχρι εκεί τους παίρνει. Να πουλάνε μαγκιά εξ απόστασεως ή στους τάφους. Έπος. :lol:

Και στην περίπτωση σου δεν είμαι αρχιδοζαλίστρα αλλά κουδουνιστροζαλίστρα.

Οι αρχιδάτοι δεν ζαλίζονται.


Καρακαημενοβλημμένα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16890
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Ιουν 2023, 13:40

2η Επανάληψη της Συνβουλής

Λόγω σκατεμποδίων από spambot των μαφιόζων που θέλουν τους νέους να γίνουν κι αυτοί γίδια στο μαντρί!
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16890
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Ιουν 2023, 13:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:39
taxalata xalasa έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:30


Από μακριά μπορείς και να δέρνεις, κανένα πρόβλημα. :lol:

Βλημμένο.
Από κοντά θα χέσουν οι νέοι πάνω στους τάφους. Τηλεχεσιμο δεν υπαρχει ακόμα.
Αρχιδοζαλίστρα!
Ε ναι, μέχρι εκεί τους παίρνει. Να πουλάνε μαγκιά εξ απόστασεως ή στους τάφους. Έπος. :lol:

Και στην περίπτωση σου δεν είμαι αρχιδοζαλίστρα αλλά κουδουνιστροζαλίστρα.

Οι αρχιδάτοι δεν ζαλίζονται.


Καρακαημενοβλημμένα.
Οκ! σας διαβάσαμε! Δεν θα πάτε αδιάβαστη.
Τώρα να περάσει το επόμενο γίδι.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Ιουν 2023, 13:51

taxalata xalasa έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:39
taxalata xalasa έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:35


Από κοντά θα χέσουν οι νέοι πάνω στους τάφους. Τηλεχεσιμο δεν υπαρχει ακόμα.
Αρχιδοζαλίστρα!
Ε ναι, μέχρι εκεί τους παίρνει. Να πουλάνε μαγκιά εξ απόστασεως ή στους τάφους. Έπος. :lol:

Και στην περίπτωση σου δεν είμαι αρχιδοζαλίστρα αλλά κουδουνιστροζαλίστρα.

Οι αρχιδάτοι δεν ζαλίζονται.


Καρακαημενοβλημμένα.
Οκ! σας διαβάσαμε! Δεν θα πάτε αδιάβαστη.
Τώρα να περάσει το επόμενο γίδι.
Τα γίδια είναι πολύ πιο έξυπνα από τους οφα σαλταριζμένους, που πάνε όπου τους πάνε οι άνεμοι της εμμονής τους, βλαξ.


Οπότε, περισσότερο ενδιαφέρον έχει το δικό σου το μαντρί. Άντε να δούμε πόσους θα μαρκάρεις. :P
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16890
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Ιουν 2023, 13:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:51
taxalata xalasa έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:39


Ε ναι, μέχρι εκεί τους παίρνει. Να πουλάνε μαγκιά εξ απόστασεως ή στους τάφους. Έπος. :lol:

Και στην περίπτωση σου δεν είμαι αρχιδοζαλίστρα αλλά κουδουνιστροζαλίστρα.

Οι αρχιδάτοι δεν ζαλίζονται.


Καρακαημενοβλημμένα.
Οκ! σας διαβάσαμε! Δεν θα πάτε αδιάβαστη.
Τώρα να περάσει το επόμενο γίδι.
Τα γίδια είναι πολύ πιο έξυπνα από τους οφα σαλταριζμένους, που πάνε όπου τους πάνε οι άνεμοι της εμμονής τους, βλαξ.


Οπότε, περισσότερο ενδιαφέρον έχει το δικό σου το μαντρί. Άντε να δούμε πόσους θα μαρκάρεις. :P
Οκ! σας διαβάσαμε! Δεν θα πάτε αδιάβαστη.
Τώρα να περάσει το επόμενο γίδι ή η επόμενη κατσίκα να μας εξηγησει το σενάριο πού'πλασε σαν ένα spam-ο-bot πλασιέ.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35279
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 03 Ιουν 2023, 14:25

Μόνο ρεαλιστικά σενάρια στον δρόμο για τη Μασσαλία.



Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13707
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 03 Ιουν 2023, 15:17

Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:38
Πασιφάη έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:22
Να πω κι εγώ την γνώμη μου, αν μου επιτρέπετε.
Ο μεγάλος μου γιος, είναι προγραμματιστής. Μέχρι πρότινος δούλευε για μια Αμερικανική εταιρεία πάνω σε ένα πρότζεκτ και οι αμοιβες του ήσαν πολύ πάνω απ'τα εδώ δεδομένα. Το λέω αυτό γιατί είχε δουλέψει στο παρελθον και με κανα-δυο Ελληνικές και χαϊρι μισθολογικό δεν είδε. Τώρα κάνει μαθήματα προγραμματισμού διαδικτυακά σε Αυστριακούς και Γερμανούς. Στο σημείο αυτό να πω, οτι μιλάει πολύ καλά Αγγλικά και Γερμανικά. Εννοείται πως αν βρει κάτι πολύ καλό εκτός Ελλάδας στο αντικείμενό του που να απαιτείται η φυσική παρουσία, έχει γίνει Λούης και πολύ καλά θα κάνει.
Εξυπακούεται πως στο ίδιο μήκος κύματος κινείται και ο μικρός. Το καλλίτερο δυνατό θα κάνουν για τη ζωή τους. Τώρα κάτι μαλακίες περί ανθελλήνων και ριψάσπιδων τις ακούω βερεσέ. Θενκ γιου.
Είχα φιλαράκι που είναι πληροφορικάριος. Πολύ νεώτερος απ' εμένα, φτωχόπαιδο, αγωνιστής (όλα του τα χρόνια δούλευε και σπούδαζε ταυτόχρονα), δουλευταράς, καθ' όλα εξαίρετος. Δούλεψε επί χρόνια σε γνωστή εταιρεία του χώρου. Κάποια στιγμή διορίστηκε καθηγητής στο Μεσολόγγι. Πήγε, ανέπτυξε σχέσεις με την τοπική κοινωνία και, παράλληλα με το σχολείο, δούλευε ελεύθερο επάγγελμα σε καταστήματα και εταιρείες. Αγόρασε σπίτι (χωρίς καμιά βοήθεια από κανέναν) σε κάποιο χωριό κοντά στο Μεσολόγγι, δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομά του, παντρεύτηκε και σήμερα ευημερεί.
Τα πάντα είναι θέμα προσωπικής αξίας, εργατικότητας, επιμονής και προσήλωσης. Μια χαρά μπορεί να προκόψει ένας νέος στην Ελλάδα.
Μια χαρά ξηγήθηκε ο φίλος σου. Εννοείται δε, πως δεν πρόκειται να κρίνω την επιλογή του περί σκληρής δουλειάς και προκοπής.
Όμως...Τα νέα παιδιά είναι σαφές πως ψάχνουν να δομήσουν τη ζωή τους διαφορετικά και όχι με πεπαλαιωμένα πρότυπα. Αν τους δίδεται η ευκαιρία να το πράξουν εδώ, αυτό θα γίνει σαφέστατα στον ιδιωτικό τομέα και με μια υψηλόβαθμη θέση, βάσει προσόντων. Αλλιώς κάποια θα μπουν στη διαδικασία του διορισμού και θα φάνε τα νιάτα τους ως αναπληρωτές ανα την Ελλάδα.
Επίτρεψέ μου να σου πω, οτι αυτό δεν λογιέται πρόοδος. Απλά συντηρουμε ένα κατεστημένο και δεν έχουμε βλέψεις παραπέρα.

Let me tell you now a short story. Όταν τα παιδιά μου ήσαν πολύ μικρά είχα ένα interview με μια επιχείρηση ''στα Λονδίνα'', για δουλειά. Ο μισθός ήταν εξαιρετικός για τα τότε δεδομένα, υπήρχε διαμονή μιας και η θειά μου μένει εκεί σε δικό της ''σπιτάκι''. Οπότε δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα επιβίωσης. Αυτό που με απέτρεψε και το κλαίω ακόμη είναι, πως και ο συμβίος είχε γαμάτη δουλειά εδώ και ''αναγκάστηκα'' να βρω λύση με την σχολή οδηγών.Να εξελίξω τρόπον τινά το επιχειρηματικό μου δαιμόνιο σε συνεργασία με κάποιον άλλον μουρλο. Σε κάτι που ΔΕΝ είχε καμία σχέση με το αντικείμενο που σπούδασα.:lol:
Έχω την αίσθηση πως αν τα παρατούσα όλα και πήγαινα εκεί μόνιμα, θα μιλούσαμε κάτω από άλλη βάση σήμερα. Σε ευρύτερο επίπεδο.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 2057
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 03 Ιουν 2023, 16:05

taxalata xalasa έγραψε:
03 Ιουν 2023, 12:46

Σε ενοχλεί ο τρόπος έκφρασης και δεν σ ενοχλεί η βρώμα που ζέχνει ολούθε στον βόθρο; Πως να τα λέμε τα σκάτα; Οργανικό υλικό αφόδευσης;
Όπως έλεγε και ο μέγας πνευμονολόγος Ελευθέριος Ανευλαβής: όταν τρως τα σκατά, σε πειράζουν οι κουβέντες που τα περιγράφουν.
-_-

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 03 Ιουν 2023, 16:18

Πασιφάη έγραψε:
03 Ιουν 2023, 15:17
Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:38
Πασιφάη έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:22
Να πω κι εγώ την γνώμη μου, αν μου επιτρέπετε.
Ο μεγάλος μου γιος, είναι προγραμματιστής. Μέχρι πρότινος δούλευε για μια Αμερικανική εταιρεία πάνω σε ένα πρότζεκτ και οι αμοιβες του ήσαν πολύ πάνω απ'τα εδώ δεδομένα. Το λέω αυτό γιατί είχε δουλέψει στο παρελθον και με κανα-δυο Ελληνικές και χαϊρι μισθολογικό δεν είδε. Τώρα κάνει μαθήματα προγραμματισμού διαδικτυακά σε Αυστριακούς και Γερμανούς. Στο σημείο αυτό να πω, οτι μιλάει πολύ καλά Αγγλικά και Γερμανικά. Εννοείται πως αν βρει κάτι πολύ καλό εκτός Ελλάδας στο αντικείμενό του που να απαιτείται η φυσική παρουσία, έχει γίνει Λούης και πολύ καλά θα κάνει.
Εξυπακούεται πως στο ίδιο μήκος κύματος κινείται και ο μικρός. Το καλλίτερο δυνατό θα κάνουν για τη ζωή τους. Τώρα κάτι μαλακίες περί ανθελλήνων και ριψάσπιδων τις ακούω βερεσέ. Θενκ γιου.
Είχα φιλαράκι που είναι πληροφορικάριος. Πολύ νεώτερος απ' εμένα, φτωχόπαιδο, αγωνιστής (όλα του τα χρόνια δούλευε και σπούδαζε ταυτόχρονα), δουλευταράς, καθ' όλα εξαίρετος. Δούλεψε επί χρόνια σε γνωστή εταιρεία του χώρου. Κάποια στιγμή διορίστηκε καθηγητής στο Μεσολόγγι. Πήγε, ανέπτυξε σχέσεις με την τοπική κοινωνία και, παράλληλα με το σχολείο, δούλευε ελεύθερο επάγγελμα σε καταστήματα και εταιρείες. Αγόρασε σπίτι (χωρίς καμιά βοήθεια από κανέναν) σε κάποιο χωριό κοντά στο Μεσολόγγι, δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομά του, παντρεύτηκε και σήμερα ευημερεί.
Τα πάντα είναι θέμα προσωπικής αξίας, εργατικότητας, επιμονής και προσήλωσης. Μια χαρά μπορεί να προκόψει ένας νέος στην Ελλάδα.
Μια χαρά ξηγήθηκε ο φίλος σου. Εννοείται δε, πως δεν πρόκειται να κρίνω την επιλογή του περί σκληρής δουλειάς και προκοπής.
Όμως...Τα νέα παιδιά είναι σαφές πως ψάχνουν να δομήσουν τη ζωή τους διαφορετικά και όχι με πεπαλαιωμένα πρότυπα. Αν τους δίδεται η ευκαιρία να το πράξουν εδώ, αυτό θα γίνει σαφέστατα στον ιδιωτικό τομέα και με μια υψηλόβαθμη θέση, βάσει προσόντων. Αλλιώς κάποια θα μπουν στη διαδικασία του διορισμού και θα φάνε τα νιάτα τους ως αναπληρωτές ανα την Ελλάδα.
Επίτρεψέ μου να σου πω, οτι αυτό δεν λογιέται πρόοδος. Απλά συντηρουμε ένα κατεστημένο και δεν έχουμε βλέψεις παραπέρα.

Let me tell you now a short story. Όταν τα παιδιά μου ήσαν πολύ μικρά είχα ένα interview με μια επιχείρηση ''στα Λονδίνα'', για δουλειά. Ο μισθός ήταν εξαιρετικός για τα τότε δεδομένα, υπήρχε διαμονή μιας και η θειά μου μένει εκεί σε δικό της ''σπιτάκι''. Οπότε δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα επιβίωσης. Αυτό που με απέτρεψε και το κλαίω ακόμη είναι, πως και ο συμβίος είχε γαμάτη δουλειά εδώ και ''αναγκάστηκα'' να βρω λύση με την σχολή οδηγών.Να εξελίξω τρόπον τινά το επιχειρηματικό μου δαιμόνιο σε συνεργασία με κάποιον άλλον μουρλο. Σε κάτι που ΔΕΝ είχε καμία σχέση με το αντικείμενο που σπούδασα.:lol:
Έχω την αίσθηση πως αν τα παρατούσα όλα και πήγαινα εκεί μόνιμα, θα μιλούσαμε κάτω από άλλη βάση σήμερα. Σε ευρύτερο επίπεδο.
Ενδεχομένως να εκλαιγές για αλλά, έτσι είναι η ανθρώπινη συνθηκη, ποτέ ικανοποιημένη.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 03 Ιουν 2023, 16:27

taxalata xalasa έγραψε:
03 Ιουν 2023, 01:55
paul25 έγραψε:
03 Ιουν 2023, 01:38
taxalata xalasa έγραψε:
03 Ιουν 2023, 01:20


Πόσοι θα φύγουν ακόμα είναι το ερώτημα. Όχι πόσοι γύρισαν πίσω.
Μα και πόσοι γύρισαν έχει σημασία ποιοι και υπό ποιες συνθήκες. Σχεδόν 250.000 άτομα γύρισαν το 2006-2011 που είναι περίπου το 30% αυτών που έφυγαν. Το ποσοστό των ατόμων που έφυγαν ως προς τον πληθυσμό της Ελλάδας, είναι το ίδιο με το ποσοστό των ατόμων που έφυγαν από τις ΗΠΑ που θεωρητικά είναι μια καλή οικονομικά χώρα. Το θέμα όμως δεν είναι τα νούμερα όσων έφυγαν η γύρισαν, το θέμα είναι οι κίνδυνοι από την περιγραφή του εξωτερικού ως την νέα Χαναάν! Ο αντίλογος είναι πιο ενδιαφέρων και έχει περισσότερα πράγματα να πει.
Έβαλα σχετικά λίνκ

Ένα απ αυτά λέει

Πρωτοφανές κύμα φυγής στο εξωτερικό των νέων Ελλήνων !
Έτοιμο για μετανάστευση δηλώνει το 77,1% των νέων ηλικίας 17-24 ετών, όπως καταγράφει η έρευνα της διαΝΕΟσις


Πρωτοφανής τάση φυγής στο εξωτερικό των νέων Ελλήνων καταγράφεται στους πρώτους μήνες εντός του 2022, την ίδια ώρα που η κυβέρνηση υποστηρίζει ότι έχει ανακοπεί το Brain Drain και ότι έχουν αρχίσει να... επιστρέφουν όσοι έφυγαν τα προηγούμενα χρόνια.

Όμως, παρά τα κίνητρα που θεσμοθέτησε, μόλις 1.000 άτομα είχαν επιστρέψει, από τους περισσότερους των 500.000 που έφυγαν κατά τη δεκαετία των μνημονίων.

Η αποκάλυψη για το νέο κύμα φυγής έγινε από την έρευνα της διαΝΕΟσις του Απριλίου 2022, από την οποία προκύπτει, ότι, η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων θα μετανάστευε στο εξωτερικό αν εύρισκε καλύτερες συνθήκες εργασίας σε άλλη χώρα.

Το απογοητευτικό είναι, πως το κύμα φυγής είναι ιδιαίτερα έντονο στις νέες ηλικίες. Έτσι, καταγράφεται στην έρευνα ότι, το 77,1% των ατόμων της ηλικίας 17-24 ετών δηλώνουν ότι θα μετανάστευαν στο εξωτερικό αν έβρισκαν δουλειά με καλύτερες αποδοχές και καλύτερες συνθήκες.

Το ποσοστό είναι εξαιρετικά υψηλό, στο 71,9%, στις παραγωγικές ηλικίες 25-39 ετών, ενώ στο σύνολο του πληθυσμού το 57,9% των Ελλήνων δηλώνουν ότι θα έφευγαν στο εξωτερικό αν έβρισκαν δουλειά με καλύτερες αποδοχές και καλύτερες συνθήκες.

Από τα αναλυτικά στοιχεία της έρευνας της διαΝΕΟσις προκύπτουν τα ακόλουθα:

Το 57,9% των Ελλήνων δηλώνουν ότι θα μετανάστευαν στο εξωτερικό αν έβρισκαν δουλειά με καλύτερες αποδοχές και καλύτερες συνθήκες. Στο σχετικό ερώτημα απαντούν «σίγουρα ΝΑΙ» το 38,1% και «Μάλλον ΝΑΙ» το 19,8%. Όχι και μάλλον όχι, απαντά το 41,3% των ερωτηθέντων.
Το 77,1% των νέων ηλικίας 17-24 ετών απαντά ότι θα μετανάστευε στο εξωτερικό. Το 44,4% απαντά «σίγουρα ΝΑΙ» και το 32,7% «Μάλλον ΝΑΙ». Όχι και μάλλον όχι απαντά μόλις το 21,6% των ερωτηθέντων.
Το 71,9% των ατόμων ηλικίας 25-39 ετών, δηλώνει ότι θα μετανάστευε στο εξωτερικό. Το 36,9% απαντά «σίγουρα ΝΑΙ» και το 35,0% «Μάλλον ΝΑΙ». Όχι και μάλλον όχι, απαντά το 26,9% των ερωτηθέντων.
Το 52,5% των ατόμων ηλικίας 40-54 ετών απαντά ότι θα μετανάστευε στο εξωτερικό. Το 33,2% απαντά «σίγουρα ΝΑΙ» και το 19,3% «Μάλλον ΝΑΙ». Όχι και μάλλον όχι απαντά το 46,7% των ερωτηθέντων.
Το 54,3% των ατόμων ηλικίας 55-64 ετών απαντά ότι θα μετανάστευε στο εξωτερικό. Το 42,9% απαντά «σίγουρα ΝΑΙ» και το 11,4% «Μάλλον ΝΑΙ». Όχι και μάλλον όχι απαντά το 45,7% των ερωτηθέντων.
Το 44,9% των ατόμων ηλικίας 65 ετών και άνω δηλώνει επίσης ότι θα μετανάστευε στο εξωτερικό για καλύτερες συνθήκες εργασίας. Το 39,2% απαντά «σίγουρα ΝΑΙ» και το 5,7% «Μάλλον ΝΑΙ». Όχι και μάλλον όχι απαντά το 54,7% των ερωτηθέντων.


λίνκ

Ψέμματα ;!
Για όσους επέστρεψαν από τους 500.000? Ναι!

https://www.athenssocialatlas.gr/en/art ... om-abroad/

Για όσους επιθυμούν να φύγουν έξω; Όχι! Ωστόσο μεγάλο είναι και το ποσοστό όσων επιθυμούν να γυρίσουν πάλι πίσω, φτάνει το 70%.

https://www.google.com/amp/s/www.newmon ... -xora/amp/

Οπότε δεν λέμε κάτι με αυτό που μου παρέθεσες. Ισα-ισα που με το παραπάνω άρθρο που παρέθεσα το 70% σφίγγει τα δόντια του για να παραμείνει έξω.

Θα το ξαναπώ άλλη μια φορά, πιο εποικοδομητική θα ήταν μια συζήτηση που θα έθετε το θέμα σε ρεαλιστική βάση από απλες τραγικές διατυπωσεις του τύπου:

"Φύγετε όλοι έξω να σωθείτε"
"Η γη της επαγγελίας σας περιμένει"
"Έξω σας εκτιμούν και σας αγαπάνε"

Και ξέρω εγώ τι άλλο. Διότι είναι ένα πολύ σύνθετο θέμα και δεν έχω δει πουθενά κανένα να κάνει αυτή την κουβέντα.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16890
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Ιουν 2023, 19:02

paul25 έγραψε:
03 Ιουν 2023, 16:27
SpoilerShow
taxalata xalasa έγραψε:
03 Ιουν 2023, 01:55
paul25 έγραψε:
03 Ιουν 2023, 01:38


Μα και πόσοι γύρισαν έχει σημασία ποιοι και υπό ποιες συνθήκες. Σχεδόν 250.000 άτομα γύρισαν το 2006-2011 που είναι περίπου το 30% αυτών που έφυγαν. Το ποσοστό των ατόμων που έφυγαν ως προς τον πληθυσμό της Ελλάδας, είναι το ίδιο με το ποσοστό των ατόμων που έφυγαν από τις ΗΠΑ που θεωρητικά είναι μια καλή οικονομικά χώρα. Το θέμα όμως δεν είναι τα νούμερα όσων έφυγαν η γύρισαν, το θέμα είναι οι κίνδυνοι από την περιγραφή του εξωτερικού ως την νέα Χαναάν! Ο αντίλογος είναι πιο ενδιαφέρων και έχει περισσότερα πράγματα να πει.
Έβαλα σχετικά λίνκ

Ένα απ αυτά λέει

Πρωτοφανές κύμα φυγής στο εξωτερικό των νέων Ελλήνων !
Έτοιμο για μετανάστευση δηλώνει το 77,1% των νέων ηλικίας 17-24 ετών, όπως καταγράφει η έρευνα της διαΝΕΟσις


Πρωτοφανής τάση φυγής στο εξωτερικό των νέων Ελλήνων καταγράφεται στους πρώτους μήνες εντός του 2022, την ίδια ώρα που η κυβέρνηση υποστηρίζει ότι έχει ανακοπεί το Brain Drain και ότι έχουν αρχίσει να... επιστρέφουν όσοι έφυγαν τα προηγούμενα χρόνια.

Όμως, παρά τα κίνητρα που θεσμοθέτησε, μόλις 1.000 άτομα είχαν επιστρέψει, από τους περισσότερους των 500.000 που έφυγαν κατά τη δεκαετία των μνημονίων.

Η αποκάλυψη για το νέο κύμα φυγής έγινε από την έρευνα της διαΝΕΟσις του Απριλίου 2022, από την οποία προκύπτει, ότι, η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων θα μετανάστευε στο εξωτερικό αν εύρισκε καλύτερες συνθήκες εργασίας σε άλλη χώρα.

Το απογοητευτικό είναι, πως το κύμα φυγής είναι ιδιαίτερα έντονο στις νέες ηλικίες. Έτσι, καταγράφεται στην έρευνα ότι, το 77,1% των ατόμων της ηλικίας 17-24 ετών δηλώνουν ότι θα μετανάστευαν στο εξωτερικό αν έβρισκαν δουλειά με καλύτερες αποδοχές και καλύτερες συνθήκες.

Το ποσοστό είναι εξαιρετικά υψηλό, στο 71,9%, στις παραγωγικές ηλικίες 25-39 ετών, ενώ στο σύνολο του πληθυσμού το 57,9% των Ελλήνων δηλώνουν ότι θα έφευγαν στο εξωτερικό αν έβρισκαν δουλειά με καλύτερες αποδοχές και καλύτερες συνθήκες.

Από τα αναλυτικά στοιχεία της έρευνας της διαΝΕΟσις προκύπτουν τα ακόλουθα:

Το 57,9% των Ελλήνων δηλώνουν ότι θα μετανάστευαν στο εξωτερικό αν έβρισκαν δουλειά με καλύτερες αποδοχές και καλύτερες συνθήκες. Στο σχετικό ερώτημα απαντούν «σίγουρα ΝΑΙ» το 38,1% και «Μάλλον ΝΑΙ» το 19,8%. Όχι και μάλλον όχι, απαντά το 41,3% των ερωτηθέντων.
Το 77,1% των νέων ηλικίας 17-24 ετών απαντά ότι θα μετανάστευε στο εξωτερικό. Το 44,4% απαντά «σίγουρα ΝΑΙ» και το 32,7% «Μάλλον ΝΑΙ». Όχι και μάλλον όχι απαντά μόλις το 21,6% των ερωτηθέντων.
Το 71,9% των ατόμων ηλικίας 25-39 ετών, δηλώνει ότι θα μετανάστευε στο εξωτερικό. Το 36,9% απαντά «σίγουρα ΝΑΙ» και το 35,0% «Μάλλον ΝΑΙ». Όχι και μάλλον όχι, απαντά το 26,9% των ερωτηθέντων.
Το 52,5% των ατόμων ηλικίας 40-54 ετών απαντά ότι θα μετανάστευε στο εξωτερικό. Το 33,2% απαντά «σίγουρα ΝΑΙ» και το 19,3% «Μάλλον ΝΑΙ». Όχι και μάλλον όχι απαντά το 46,7% των ερωτηθέντων.
Το 54,3% των ατόμων ηλικίας 55-64 ετών απαντά ότι θα μετανάστευε στο εξωτερικό. Το 42,9% απαντά «σίγουρα ΝΑΙ» και το 11,4% «Μάλλον ΝΑΙ». Όχι και μάλλον όχι απαντά το 45,7% των ερωτηθέντων.
Το 44,9% των ατόμων ηλικίας 65 ετών και άνω δηλώνει επίσης ότι θα μετανάστευε στο εξωτερικό για καλύτερες συνθήκες εργασίας. Το 39,2% απαντά «σίγουρα ΝΑΙ» και το 5,7% «Μάλλον ΝΑΙ». Όχι και μάλλον όχι απαντά το 54,7% των ερωτηθέντων.


λίνκ

Ψέμματα ;!
Για όσους επέστρεψαν από τους 500.000? Ναι!

https://www.athenssocialatlas.gr/en/art ... om-abroad/

Για όσους επιθυμούν να φύγουν έξω; Όχι! Ωστόσο μεγάλο είναι και το ποσοστό όσων επιθυμούν να γυρίσουν πάλι πίσω, φτάνει το 70%.

https://www.google.com/amp/s/www.newmon ... -xora/amp/

Οπότε δεν λέμε κάτι με αυτό που μου παρέθεσες. Ισα-ισα που με το παραπάνω άρθρο που παρέθεσα το 70% σφίγγει τα δόντια του για να παραμείνει έξω.
Θα το ξαναπώ άλλη μια φορά, πιο εποικοδομητική θα ήταν μια συζήτηση που θα έθετε το θέμα σε ρεαλιστική βάση από απλες τραγικές διατυπωσεις του τύπου:

"Φύγετε όλοι έξω να σωθείτε"
"Η γη της επαγγελίας σας περιμένει"
"Έξω σας εκτιμούν και σας αγαπάνε"

Και ξέρω εγώ τι άλλο. Διότι είναι ένα πολύ σύνθετο θέμα και δεν έχω δει πουθενά κανένα να κάνει αυτή την κουβέντα.
Τα στοιχεια που εβαλες ειναι παλιά.

Υπερβαλεις με τις 3 φρασεις που εβαλες.
-Δεν θα φυγουν αυτοι που εχουν μπαρμπα στην Κορωνη.
-Δεν υπαρχει γη της επαγγελιας. Υπαρχουν χωρες με αξιοκρατια και ισες ευκαιριες όπου δεν εχει σημασια αν εχεις μπαρμπα στην Κορωνη.
-Κανεις δεν σε εκτιμα και δεν σ αγαπα εξω. Δεν σου κανουν χάρες επειδή εχεις μπαρμπα στην Κορωνη.

Εξω, αν εισαι αξιος, χωρις μπαρμπα στην Κορωνη, θα βγαλεις πολυ παραπανω απ το αναξιο ζαβό που εχει μπαρμπα στην Κορωνη.

Αν δεν εχεις καταλαβει, μιλαμε για τους αξιους και οχι για τους αναξιους (που πιανουν τα ποστα στην ζαβουζα επειδη εχουν μπαρμπα στην Κορωνη)
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών