Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3596
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 15 Ιουν 2023, 19:26

Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 18:32
student έγραψε:
15 Ιουν 2023, 17:15
Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 15:33

Η μεγαλύτερη αλήθεια πάντως πιστεύω ότι είναι αυτό που είπες λίγο πιο πίσω και που το λέω κι εγώ πολύ συχνά. Αν ο Θεός, που μας αγαπάει επειδή είμαστε δημιουργήματά του του και θέλει το καλό μας, ξέρει εκ των προτέρων ότι το θείο σχέδιό του επιφυλάσσει Παράδεισο και κοινωνία μαζί του μόνο για μια χούφτα από τα παιδιά του και αιώνια κόλαση για όλα τα υπόλοιπα δισεκατομμύρια ψυχές, τότε κάτι δεν πάει καλά. Είναι απλό, πιστεύω.
Μπορείς να σκεφτείς κάποιο σενάριο που να περιλαμβάνει ελεύθερη βούληση, χωρίς σταυροδρόμι?
Προσωπικά, έχω απορρίψει από καιρό οποιοδήποτε σενάριο μιλάει για ελεύθερη βούληση στον Χριστιανισμό. Με ή χωρίς επιλογές/σταυροδρόμια.

Από τη στιγμή που οι επιλογές που υποτίθεται ότι μου δίνονται είναι "ή με ακολουθείς και ζεις αιώνια και ευτυχισμένος ή με απορρίπτεις και πας στα καζάνια για πάντα" δεν τίθεται καν θέμα επιλογών. Αυτό δεν είναι ελεύθερη βούληση, οδηγίες ασφαλείας βενζινοκίνητου αλυσοπριόνου είναι.
Προσωπικά προτιμώ να προσεγγίζω τις διαθέσιμες επιλογές σαν να λέω στους 5 (λέμε τώρα, 2 έχω) ενήλικους γιους μου "μην πιείτε το βράδυ και καβαλήσετε τη μηχανή του ο καθένας. Αν πιείτε πολύ και καβαλήσετε τη μηχανή θα γίνει μεγάλο κακό. Πάρτε και τα κλειδιά από τα hummer μου για ασφάλεια αντί για τα δίτροχα". Οδηγίες ασφαλείας οδήγησης τροχοφόρων.

Τελικά τέσσερις στους 5 με γράψαν στα παπάρια τους, πήραν τις μηχανές, γίναν λιάρδα, έπεσαν και έμειναν τετραπληγικοί για όλη τους τη ζωή να τρώνε με σωληνάκια.
Και έρχεται στο καπάκι ο γείτονας μέσα στο θρήνο μου και μου δηλώνει πως είμαι αισχρός και σιχαμένος πατέρας γιατί φρόντισα μόνο για τον έναν από τους πέντε και τους άλλους 4 εγώ τους καταδίκασα για όλη τους τη ζωή να βασανίζονται, μιας και ήξερα εκ των προτέρων ότι θα πάθουν μεγάλο κακό...

...και εδώ ίσως κάτι να μην πάει καλά. Με εμένα όμως, ή με τον κατήγορο γείτονα? Είναι και αυτό απλό, πιστεύω..
Perception is reality...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Ιουν 2023, 19:28

Γράφων έγραψε:
15 Ιουν 2023, 19:15


Το κείμενο που μου παρέθεσες δικό σου είναι; Ενδιαφέρον! Μπορεί, όταν βρω χρόνο, να κάνω κάποια σχόλια.
Ναι δικό μου είναι εν μέρη. Έχω επηρεαστεί από τον Δανέζη και τον Καφάτο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3596
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 15 Ιουν 2023, 19:34

Γράφων έγραψε:
15 Ιουν 2023, 19:21
student έγραψε:
15 Ιουν 2023, 18:00
Γράφων έγραψε:
15 Ιουν 2023, 17:50


Σαφέστατα!
Ίσως κάπως με αυτά να σχετίζεται και το ...

...ὃν οὖν ἀγνοοῦντες εὐσεβεῖτε, τοῦτον ἐγὼ καταγγέλλω ὑμῖν...ἐν αὐτῷ γὰρ ζῶμεν καὶ κινούμεθα καὶ ἐσμέν, ὡς καί τινες τῶν καθ' ὑμᾶς ποιητῶν εἰρήκασι...
Βέβαια, αυτό που λέει ο Απόστολος Παύλος στην συνέχεια:
31 διότι ἔστησεν ἡμέραν ἐν ᾗ μέλλει κρίνειν τὴν οἰ­κουμένην ἐν δικαιοσύνῃ, ἐν ἀνδρὶ ᾧ ὥρισε, πίστιν πα­ρασχὼν πᾶσιν ἀναστή­σας αὐτὸν ἐκ νεκρῶν.
Διότι ὁ Θεός ἔχει καθορίσει μία ἡμέρα κατά τήν ὁποία πρόκειται νά κρίνει τήν οἰκου­μέ­νη μέ δικαιοσύνη μέ­σῳ ἑνός ἄνδρα, τόν ὁποῖο ὅρισε κριτή. Ὁ Θεός μάλιστα ἔδωσε βέβαιη ἀπόδειξη ὅτι ὁ ἄνδρας αὐτός θά εἶ­ναι κριτής ὅλων μας, ἀνασταίνοντας αὐτόν ἀπό τούς νε­κρούς.
δεν συνάδει με την Αριστοτελική Θεολογία, αφού ο Θεός δεν επεμβαίνει και η Φύση αυτορρυθμίζεται
Δεν νομίζω να υποστήριξε κάποιος το αντίθετο.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Ιουν 2023, 19:40

student έγραψε:
15 Ιουν 2023, 19:26
Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 18:32
student έγραψε:
15 Ιουν 2023, 17:15


Μπορείς να σκεφτείς κάποιο σενάριο που να περιλαμβάνει ελεύθερη βούληση, χωρίς σταυροδρόμι?
Προσωπικά, έχω απορρίψει από καιρό οποιοδήποτε σενάριο μιλάει για ελεύθερη βούληση στον Χριστιανισμό. Με ή χωρίς επιλογές/σταυροδρόμια.

Από τη στιγμή που οι επιλογές που υποτίθεται ότι μου δίνονται είναι "ή με ακολουθείς και ζεις αιώνια και ευτυχισμένος ή με απορρίπτεις και πας στα καζάνια για πάντα" δεν τίθεται καν θέμα επιλογών. Αυτό δεν είναι ελεύθερη βούληση, οδηγίες ασφαλείας βενζινοκίνητου αλυσοπριόνου είναι.
Προσωπικά προτιμώ να προσεγγίζω τις διαθέσιμες επιλογές σαν να λέω στους 5 (λέμε τώρα, 2 έχω) ενήλικους γιους μου "μην πιείτε το βράδυ και καβαλήσετε τη μηχανή του ο καθένας. Αν πιείτε πολύ και καβαλήσετε τη μηχανή θα γίνει μεγάλο κακό. Πάρτε και τα κλειδιά από τα hummer μου για ασφάλεια αντί για τα δίτροχα". Οδηγίες ασφαλείας οδήγησης τροχοφόρων.

Τελικά τέσσερις στους 5 με γράψαν στα παπάρια τους, πήραν τις μηχανές, γίναν λιάρδα, έπεσαν και έμειναν τετραπληγικοί για όλη τους τη ζωή να τρώνε με σωληνάκια.
Και έρχεται στο καπάκι ο γείτονας μέσα στο θρήνο μου και μου δηλώνει πως είμαι αισχρός και σιχαμένος πατέρας γιατί φρόντισα μόνο για τον έναν από τους πέντε και τους άλλους 4 εγώ τους καταδίκασα για όλη τους τη ζωή να βασανίζονται, μιας και ήξερα εκ των προτέρων ότι θα πάθουν μεγάλο κακό...

...και εδώ ίσως κάτι να μην πάει καλά. Με εμένα όμως, ή με τον κατήγορο γείτονα? Είναι και αυτό απλό, πιστεύω..
Δε νομίζω ότι στέκει η συγκεκριμένη παραβολή φίλε, γιατί νομίζω ότι σου διαφεύγει κάτι σημαντικό. Εσύ εδώ όντως δίνεις συμβουλές για ασφάλεια, ώστε να αποφευχθεί ένα πιθανό ατύχημα που θα γίνει κάπου αλλού, με κάποιες άλλες συνθήκες. Δεν έχεις φτιάξει όμως εσύ τους δρόμους με επικίνδυνες στροφές και γκρεμούς, ούτε έριξες εσύ τίποτα λάδια στην άσφαλτο, ούτε έκανες ένα "άμπρα-κατάμπρα" και δημιούργησες διά μαγείας αυτό που λέγεται αλκοόλ ή και το dna των παιδιών σου που τα κάνει να επηρεάζονται απ' αυτό και να έρχονται σε κατάσταση μέθης. Θέλω να πω, όταν έχεις το μαχαίρι, το καρπούζι, το μποστάνι ολόκληρο τέλος πάντων και αποφασίζεις για την τύχη των άλλων, είναι λάθος μετά να λες "εγώ σου έδωσα εναλλακτικές".

Να το πω αλλιώς, γιατί μπορεί να το έμπλεξα λίγο παραπάνω θέλοντας να κάνω μια προβολή αυτού που πιστεύω εγώ πάνω στο δικό σου παράδειγμα: Στην πραγματικότητα (και όπως αντιλαμβάνομαι εγώ την αναλογία), είναι σαν να δίνεις τα κλειδιά στα παιδιά σου και να τους λες "Έχω βάλει ταχογράφο στα αυτοκίνητα. Αν οδηγείτε κάτω από 100km/h, όταν γυρίσετε στο σπίτι σας περιμένει τιραμισού και παϊδάκια στη σχάρα. Αν όμως υπερβείτε τα 100km/h, σας περιμένει μαστίγωμα και αλάτι στις πληγές για πάντα, μέχρι να πεθάνετε". Γιατί εσύ θέτεις τους όρους του παιχνιδιού, εσύ έχεις ετοιμάσει την επιβράβευση, αλλά εσύ και την τιμωρία. Όλα από πριν μάλιστα (και δεν πιάνω καν την παράμετρο ότι θεωρητικά όλα είναι προδιαγεγραμμένα και απλά δεν ξέρουμε ποιος θα είναι σε ποια κατηγορία ονομαστικά). Οπότε, το να λες μετά "μάγκες, εγώ σας δίνω ελευθερία κινήσεων και κάντε ό,τι γουστάρετε, αλλά αν δεν κάνετε το δικό μου μαύρο φίδι που σας έφαγε" τότε μόνο ελεύθερη βούληση δεν το λες αυτό. Έτσι το βλέπω εγώ δηλαδή.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1342
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 15 Ιουν 2023, 19:43

student έγραψε:
15 Ιουν 2023, 19:34
Γράφων έγραψε:
15 Ιουν 2023, 19:21
student έγραψε:
15 Ιουν 2023, 18:00


Ίσως κάπως με αυτά να σχετίζεται και το ...

...ὃν οὖν ἀγνοοῦντες εὐσεβεῖτε, τοῦτον ἐγὼ καταγγέλλω ὑμῖν...ἐν αὐτῷ γὰρ ζῶμεν καὶ κινούμεθα καὶ ἐσμέν, ὡς καί τινες τῶν καθ' ὑμᾶς ποιητῶν εἰρήκασι...
Βέβαια, αυτό που λέει ο Απόστολος Παύλος στην συνέχεια:
31 διότι ἔστησεν ἡμέραν ἐν ᾗ μέλλει κρίνειν τὴν οἰ­κουμένην ἐν δικαιοσύνῃ, ἐν ἀνδρὶ ᾧ ὥρισε, πίστιν πα­ρασχὼν πᾶσιν ἀναστή­σας αὐτὸν ἐκ νεκρῶν.
Διότι ὁ Θεός ἔχει καθορίσει μία ἡμέρα κατά τήν ὁποία πρόκειται νά κρίνει τήν οἰκου­μέ­νη μέ δικαιοσύνη μέ­σῳ ἑνός ἄνδρα, τόν ὁποῖο ὅρισε κριτή. Ὁ Θεός μάλιστα ἔδωσε βέβαιη ἀπόδειξη ὅτι ὁ ἄνδρας αὐτός θά εἶ­ναι κριτής ὅλων μας, ἀνασταίνοντας αὐτόν ἀπό τούς νε­κρούς.
δεν συνάδει με την Αριστοτελική Θεολογία, αφού ο Θεός δεν επεμβαίνει και η Φύση αυτορρυθμίζεται
Δεν νομίζω να υποστήριξε κάποιος το αντίθετο.
Ναι, το ξέρω! Απλά, ήθελα να τονίσω το γεγονός ότι ο Θεός, όπως παρουσιάζεται στον Χριστιανισμό έχει σημαντικές διαφορές από τον Αριστοτελικό Θεό
seismic έγραψε:
15 Ιουν 2023, 19:28
Γράφων έγραψε:
15 Ιουν 2023, 19:15


Το κείμενο που μου παρέθεσες δικό σου είναι; Ενδιαφέρον! Μπορεί, όταν βρω χρόνο, να κάνω κάποια σχόλια.
Ναι δικό μου είναι εν μέρη. Έχω επηρεαστεί από τον Δανέζη και τον Καφάτο.
:smt023
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3596
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 15 Ιουν 2023, 20:07

Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 19:40
student έγραψε:
15 Ιουν 2023, 19:26
Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 18:32

Προσωπικά, έχω απορρίψει από καιρό οποιοδήποτε σενάριο μιλάει για ελεύθερη βούληση στον Χριστιανισμό. Με ή χωρίς επιλογές/σταυροδρόμια.

Από τη στιγμή που οι επιλογές που υποτίθεται ότι μου δίνονται είναι "ή με ακολουθείς και ζεις αιώνια και ευτυχισμένος ή με απορρίπτεις και πας στα καζάνια για πάντα" δεν τίθεται καν θέμα επιλογών. Αυτό δεν είναι ελεύθερη βούληση, οδηγίες ασφαλείας βενζινοκίνητου αλυσοπριόνου είναι.
Προσωπικά προτιμώ να προσεγγίζω τις διαθέσιμες επιλογές σαν να λέω στους 5 (λέμε τώρα, 2 έχω) ενήλικους γιους μου "μην πιείτε το βράδυ και καβαλήσετε τη μηχανή του ο καθένας. Αν πιείτε πολύ και καβαλήσετε τη μηχανή θα γίνει μεγάλο κακό. Πάρτε και τα κλειδιά από τα hummer μου για ασφάλεια αντί για τα δίτροχα". Οδηγίες ασφαλείας οδήγησης τροχοφόρων.

Τελικά τέσσερις στους 5 με γράψαν στα παπάρια τους, πήραν τις μηχανές, γίναν λιάρδα, έπεσαν και έμειναν τετραπληγικοί για όλη τους τη ζωή να τρώνε με σωληνάκια.
Και έρχεται στο καπάκι ο γείτονας μέσα στο θρήνο μου και μου δηλώνει πως είμαι αισχρός και σιχαμένος πατέρας γιατί φρόντισα μόνο για τον έναν από τους πέντε και τους άλλους 4 εγώ τους καταδίκασα για όλη τους τη ζωή να βασανίζονται, μιας και ήξερα εκ των προτέρων ότι θα πάθουν μεγάλο κακό...

...και εδώ ίσως κάτι να μην πάει καλά. Με εμένα όμως, ή με τον κατήγορο γείτονα? Είναι και αυτό απλό, πιστεύω..
Δε νομίζω ότι στέκει η συγκεκριμένη παραβολή φίλε, γιατί νομίζω ότι σου διαφεύγει κάτι σημαντικό. Εσύ εδώ όντως δίνεις συμβουλές για ασφάλεια, ώστε να αποφευχθεί ένα πιθανό ατύχημα που θα γίνει κάπου αλλού, με κάποιες άλλες συνθήκες. Δεν έχεις φτιάξει όμως εσύ τους δρόμους με επικίνδυνες στροφές και γκρεμούς, ούτε έριξες εσύ τίποτα λάδια στην άσφαλτο, ούτε έκανες ένα "άμπρα-κατάμπρα" και δημιούργησες διά μαγείας αυτό που λέγεται αλκοόλ ή και το dna των παιδιών σου που τα κάνει να επηρεάζονται απ' αυτό και να έρχονται σε κατάσταση μέθης. Θέλω να πω, όταν έχεις το μαχαίρι, το καρπούζι, το μποστάνι ολόκληρο τέλος πάντων και αποφασίζεις για την τύχη των άλλων, είναι λάθος μετά να λες "εγώ σου έδωσα εναλλακτικές".

Να το πω αλλιώς, γιατί μπορεί να το έμπλεξα λίγο παραπάνω θέλοντας να κάνω μια προβολή αυτού που πιστεύω εγώ πάνω στο δικό σου παράδειγμα: Στην πραγματικότητα (και όπως αντιλαμβάνομαι εγώ την αναλογία), είναι σαν να δίνεις τα κλειδιά στα παιδιά σου και να τους λες "Έχω βάλει ταχογράφο στα αυτοκίνητα. Αν οδηγείτε κάτω από 100km/h, όταν γυρίσετε στο σπίτι σας περιμένει τιραμισού και παϊδάκια στη σχάρα. Αν όμως υπερβείτε τα 100km/h, σας περιμένει μαστίγωμα και αλάτι στις πληγές για πάντα, μέχρι να πεθάνετε". Γιατί εσύ θέτεις τους όρους του παιχνιδιού, εσύ έχεις ετοιμάσει την επιβράβευση, αλλά εσύ και την τιμωρία. Όλα από πριν μάλιστα (και δεν πιάνω καν την παράμετρο ότι θεωρητικά όλα είναι προδιαγεγραμμένα και απλά δεν ξέρουμε ποιος θα είναι σε ποια κατηγορία ονομαστικά). Οπότε, το να λες μετά "μάγκες, εγώ σας δίνω ελευθερία κινήσεων και κάντε ό,τι γουστάρετε, αλλά αν δεν κάνετε το δικό μου μαύρο φίδι που σας έφαγε" τότε μόνο ελεύθερη βούληση δεν το λες αυτό. Έτσι το βλέπω εγώ δηλαδή.
Αυτά νομίζω που λες τους τα λεγα παλιά, όταν ήταν ανήλικα και είχαν το ακαταλόγιστο. Τότε είχα φτιάξει με άμπρα κατάμπρα μια πιστάρα f1 με απαράμιλλους κανόνες ασφαλείας και κανέναν κίνδυνο να οδηγάνε με τέρμα γκάζι ό,τι κι αν συμβεί και να γουστάρουνε...με έναν μόνο όρο. Mην οδηγήσεις πιωμένος, γιατί αν σε πιάσει ο εισαγγελέας μετά θα πρέπει να μπεις στην άλλη πίστα...
σ εκείνην αν το χάσεις στη στροφή δεν έχει ούτε μπαριέρες. Και παίζει κι ένας καριόλης στα πιτς σου που καυλώνει με τρέλα να σου χαλάσει το στήσιμο και ζει για να σε δει να στουκάρεις.
Τώρα πλέον αναγκαστικά συμβουλεύω με πόνο για το πως θα γλυτώσουν από το μουνί και τί πανοπλία πρέπει να φορέσουν πρὸς τὸ δύνασθαι ὑμᾶς στῆναι πρὸς τὰς μεθοδείας τοῦ. Περιζωσάμενοι τὴν ὀσφὺν ὑμῶν ἐν ἀληθείᾳ, καὶ ἐνδυσάμενοι τὸν θώρακα τῆς δικαιοσύνης, καὶ ὑποδησάμενοι τοὺς πόδας ἐν ἑτοιμασίᾳ τοῦ εὐαγγελίου τῆς εἰρήνης.
Αλήθεια, δικαιοσύνη, ειρήνη, αγάπη. Ακόμα και σε πειραγμένη πίστα, όποιος τα φορέσει θα μπορέσει να επιβιώσει.
... κατά των τοιούτων δεν υπάρχει νόμος και κανένας δεν μπορεί να σας ακουμπήσει. Καθαρίζω γω. :lol::hebit:
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3596
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 15 Ιουν 2023, 20:16

Γράφων έγραψε:
15 Ιουν 2023, 19:43
student έγραψε:
15 Ιουν 2023, 19:34
Γράφων έγραψε:
15 Ιουν 2023, 19:21

Βέβαια, αυτό που λέει ο Απόστολος Παύλος στην συνέχεια:



δεν συνάδει με την Αριστοτελική Θεολογία, αφού ο Θεός δεν επεμβαίνει και η Φύση αυτορρυθμίζεται
Δεν νομίζω να υποστήριξε κάποιος το αντίθετο.
Ναι, το ξέρω! Απλά, ήθελα να τονίσω το γεγονός ότι ο Θεός, όπως παρουσιάζεται στον Χριστιανισμό έχει σημαντικές διαφορές από τον Αριστοτελικό Θεό
Ως προς αν υπάρχει Κρίση και ποιος ο Κρίνων ...στα πιο πριν πόσο άραγε απέχουν κατ ουσίαν?

Είμαι πολύ περίεργος, αν ζούσαν ο Αριστοτέλης, ο Πλάτωνας, ο Σωκράτης και άκουγαν live αυτά που είπε ο Παύλος στον Άρειο Πάγο, πως θα αντιδρούσαν...θα βρισκόντουσαν άραγε με αυτούς που "εχλεύαζον", με τους "θέλομεν σε ακούσει πάλιν" ή μαζί με τον Διονύσιο και την Δάμαρις?
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Ιουν 2023, 20:20

student έγραψε:
15 Ιουν 2023, 20:07
Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 19:40
student έγραψε:
15 Ιουν 2023, 19:26


Προσωπικά προτιμώ να προσεγγίζω τις διαθέσιμες επιλογές σαν να λέω στους 5 (λέμε τώρα, 2 έχω) ενήλικους γιους μου "μην πιείτε το βράδυ και καβαλήσετε τη μηχανή του ο καθένας. Αν πιείτε πολύ και καβαλήσετε τη μηχανή θα γίνει μεγάλο κακό. Πάρτε και τα κλειδιά από τα hummer μου για ασφάλεια αντί για τα δίτροχα". Οδηγίες ασφαλείας οδήγησης τροχοφόρων.

Τελικά τέσσερις στους 5 με γράψαν στα παπάρια τους, πήραν τις μηχανές, γίναν λιάρδα, έπεσαν και έμειναν τετραπληγικοί για όλη τους τη ζωή να τρώνε με σωληνάκια.
Και έρχεται στο καπάκι ο γείτονας μέσα στο θρήνο μου και μου δηλώνει πως είμαι αισχρός και σιχαμένος πατέρας γιατί φρόντισα μόνο για τον έναν από τους πέντε και τους άλλους 4 εγώ τους καταδίκασα για όλη τους τη ζωή να βασανίζονται, μιας και ήξερα εκ των προτέρων ότι θα πάθουν μεγάλο κακό...

...και εδώ ίσως κάτι να μην πάει καλά. Με εμένα όμως, ή με τον κατήγορο γείτονα? Είναι και αυτό απλό, πιστεύω..
Δε νομίζω ότι στέκει η συγκεκριμένη παραβολή φίλε, γιατί νομίζω ότι σου διαφεύγει κάτι σημαντικό. Εσύ εδώ όντως δίνεις συμβουλές για ασφάλεια, ώστε να αποφευχθεί ένα πιθανό ατύχημα που θα γίνει κάπου αλλού, με κάποιες άλλες συνθήκες. Δεν έχεις φτιάξει όμως εσύ τους δρόμους με επικίνδυνες στροφές και γκρεμούς, ούτε έριξες εσύ τίποτα λάδια στην άσφαλτο, ούτε έκανες ένα "άμπρα-κατάμπρα" και δημιούργησες διά μαγείας αυτό που λέγεται αλκοόλ ή και το dna των παιδιών σου που τα κάνει να επηρεάζονται απ' αυτό και να έρχονται σε κατάσταση μέθης. Θέλω να πω, όταν έχεις το μαχαίρι, το καρπούζι, το μποστάνι ολόκληρο τέλος πάντων και αποφασίζεις για την τύχη των άλλων, είναι λάθος μετά να λες "εγώ σου έδωσα εναλλακτικές".

Να το πω αλλιώς, γιατί μπορεί να το έμπλεξα λίγο παραπάνω θέλοντας να κάνω μια προβολή αυτού που πιστεύω εγώ πάνω στο δικό σου παράδειγμα: Στην πραγματικότητα (και όπως αντιλαμβάνομαι εγώ την αναλογία), είναι σαν να δίνεις τα κλειδιά στα παιδιά σου και να τους λες "Έχω βάλει ταχογράφο στα αυτοκίνητα. Αν οδηγείτε κάτω από 100km/h, όταν γυρίσετε στο σπίτι σας περιμένει τιραμισού και παϊδάκια στη σχάρα. Αν όμως υπερβείτε τα 100km/h, σας περιμένει μαστίγωμα και αλάτι στις πληγές για πάντα, μέχρι να πεθάνετε". Γιατί εσύ θέτεις τους όρους του παιχνιδιού, εσύ έχεις ετοιμάσει την επιβράβευση, αλλά εσύ και την τιμωρία. Όλα από πριν μάλιστα (και δεν πιάνω καν την παράμετρο ότι θεωρητικά όλα είναι προδιαγεγραμμένα και απλά δεν ξέρουμε ποιος θα είναι σε ποια κατηγορία ονομαστικά). Οπότε, το να λες μετά "μάγκες, εγώ σας δίνω ελευθερία κινήσεων και κάντε ό,τι γουστάρετε, αλλά αν δεν κάνετε το δικό μου μαύρο φίδι που σας έφαγε" τότε μόνο ελεύθερη βούληση δεν το λες αυτό. Έτσι το βλέπω εγώ δηλαδή.
Αυτά νομίζω που λες τους τα λεγα παλιά, όταν ήταν ανήλικα και είχαν το ακαταλόγιστο. Τότε είχα φτιάξει με άμπρα κατάμπρα μια πιστάρα f1 με απαράμιλλους κανόνες ασφαλείας και κανέναν κίνδυνο να οδηγάνε με τέρμα γκάζι ό,τι κι αν συμβεί και να γουστάρουνε...με έναν μόνο όρο. Mην οδηγήσεις πιωμένος, γιατί αν σε πιάσει ο εισαγγελέας μετά θα πρέπει να μπεις στην άλλη πίστα...
σ εκείνην αν το χάσεις στη στροφή δεν έχει ούτε μπαριέρες. Και παίζει κι ένας καριόλης στα πιτς σου που καυλώνει με τρέλα να σου χαλάσει το στήσιμο και ζει για να σε δει να στουκάρεις.
Τώρα πλέον αναγκαστικά συμβουλεύω με πόνο για το πως θα γλυτώσουν από το μουνί και τί πανοπλία πρέπει να φορέσουν πρὸς τὸ δύνασθαι ὑμᾶς στῆναι πρὸς τὰς μεθοδείας τοῦ. Περιζωσάμενοι τὴν ὀσφὺν ὑμῶν ἐν ἀληθείᾳ, καὶ ἐνδυσάμενοι τὸν θώρακα τῆς δικαιοσύνης, καὶ ὑποδησάμενοι τοὺς πόδας ἐν ἑτοιμασίᾳ τοῦ εὐαγγελίου τῆς εἰρήνης.
Αλήθεια, δικαιοσύνη, ειρήνη, αγάπη. Ακόμα και σε πειραγμένη πίστα, όποιος τα φορέσει θα μπορέσει να επιβιώσει.
... κατά των τοιούτων δεν υπάρχει νόμος και κανένας δεν μπορεί να σας ακουμπήσει. Καθαρίζω γω. :lol::hebit:
Ξέρεις βέβαια ότι έχω εντελώς διαφορετική άποψη, αλλά χαίρομαι που στηρίζεις την δική σου με (το κατά δύναμη, μια που μιλάμε για πίστη) λογικά επιχειρήματα και όχι με γενικότητες και αερολογίες του τύπου "Αυτός ξέρει καλύτερα, άγνωσται αι βουλαί Του κλπ". Συνεχίζω βέβαια να το βλέπω από την δική μου σκοπιά το θέμα και να υποστηρίζω ότι εφόσον τα πράγματα είναι προσχεδιασμένα και εφόσον οι ρεαλιστικές επιλογές είναι... η εξής μία και εφόσον στον Χριστιανισμό δεν υπάρχουν γκρίζες και χλιαρές περιοχές αλλά "ή ζεστός ή κρύος αλλιώς θα σε εμέσω", τότε δεν μπορώ να δεχτώ ότι έχω στην πραγματικότητα το ελεύθερο να κάνω ό,τι θέλω. Είναι απλά μια ψευδαίσθηση ελευθερίας, τίποτα παραπάνω.

Όσο δε για τον τύπο που λες στο box της ομάδας, νομίζω κακώς τον αποκαλείς καριόλη. Το μπινές θα ήταν καλύτερο, επειδή αυτά που λες ότι κάνει μού θυμίζουν αρκετά τον Μπινότο. Και δεν είμαι καν Φεραρίστι, αλλά τον καημένο τον Εκλαίρ τον γάμησε πέρσι... :lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3596
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 15 Ιουν 2023, 20:43

Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 20:20

Ξέρεις βέβαια ότι έχω εντελώς διαφορετική άποψη...

Όσο δε για τον τύπο που λες στο box της ομάδας, νομίζω κακώς τον αποκαλείς καριόλη. Το μπινές θα ήταν καλύτερο, επειδή αυτά που λες ότι κάνει μού θυμίζουν αρκετά τον Μπινότο. Και δεν είμαι καν Φεραρίστι, αλλά τον καημένο τον Εκλαίρ τον γάμησε πέρσι... :lol:
Love u man. Σε ξέρω λίγο αλλά νιώθω σαν να είμαστε φίλοι χρόνια. :hebit:

ΥΓ. Εγώ είμαι ρε γμτο τιφόζι από μικρός. Και δυστυχώς το κληροδότησα και στους γιούς μου οπότε όλο πίπα οικογενειακώς. Τον μπινότο όμως τον έχουμε πιο πολύ για μπινόκιο μίστερ μπιν. :lol:
Για τον άλλο όμως έχεις απόλυτο δίκιο. Το "μπινές" είναι πολύ πιο ακριβές.

Καλό βράδυ φιλαράκι μου. Ο Θεός να σε έχει καλά εσένα, τον οίκο σου και όσους αγαπάς.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Ιουν 2023, 20:50

student έγραψε:
15 Ιουν 2023, 20:43
Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 20:20

Ξέρεις βέβαια ότι έχω εντελώς διαφορετική άποψη...

Όσο δε για τον τύπο που λες στο box της ομάδας, νομίζω κακώς τον αποκαλείς καριόλη. Το μπινές θα ήταν καλύτερο, επειδή αυτά που λες ότι κάνει μού θυμίζουν αρκετά τον Μπινότο. Και δεν είμαι καν Φεραρίστι, αλλά τον καημένο τον Εκλαίρ τον γάμησε πέρσι... :lol:
Love u man. Σε ξέρω λίγο αλλά νιώθω σαν να είμαστε φίλοι χρόνια. :hebit:

ΥΓ. Εγώ είμαι ρε γμτο τιφόζι από μικρός. Και δυστυχώς το κληροδότησα και στους γιούς μου οπότε όλο πίπα οικογενειακώς. Τον μπινότο όμως τον έχουμε πιο πολύ για μπινόκιο μίστερ μπιν. :lol:
Για τον άλλο όμως έχεις απόλυτο δίκιο. Το "μπινές" είναι πολύ πιο ακριβές.

Καλό βράδυ φιλαράκι μου. Ο Θεός να σε έχει καλά εσένα, τον οίκο σου και όσους αγαπάς.
Ξες, τις περισσότερες φορές έχει να κάνει με τη χρονική στιγμή που άρχισε να ασχολείται κανείς. Εγώ ας πούμε, άρχισα να βλέπω F1 τη δεκαετία του '80 και φυσικά ήμουν τρελαμένος με τον τεράστιο Άυρτον (και με την κόντρα του βέβαια με τον ομόσταυλο κακάσχημο Γάλλο καθηγητή). Οπότε, σχεδόν αναγκαστικά έγινα McLaren fan. Εδώ και χρόνια βέβαια τρώμε απίστευτο κουβά, αλλά τι να κάνεις; Οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται εύκολα... :lol:

Καλή σου νύχτα φίλε, η συμπάθεια είναι αμοιβαία, να το ξες (που μάλλον το ξες ήδη δηλαδή).
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1892
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 15 Ιουν 2023, 22:28

Befaios έγραψε:
15 Ιουν 2023, 12:01
Καβαλάρη οι μεταθανάτιες εμπειρίες δεν είναι πρόσφατο γεγονός για τους ορθόδοξους, υπάρχουν καταγεγραμμένες στα πάμπολλα γεροντικά επί αιώνες. Η αντίφαση που επικαλούμαι είναι πάνω στα παραδείγματα που ο καθένας μπορεί να βρει αν λίγο ψάξει.
Ακόμα δεν έχεις επισημάνει καμμία αντίφαση.
Befaios έγραψε:
15 Ιουν 2023, 12:01
Υπάρχουν λοιπόν επίσημες καταγραφές, κυρίως από μονές όπου κάποιοι μοναχοί ή και κοσμικοί πέθαναν και είδαν τη φρίκη της Κόλασης ή ακόμα και την γεύτηκαν ή είδαν άλλους να βασανίζονται.
Guess what. Και σήμερα υπάρχουν τέτοιες.
Befaios έγραψε:
15 Ιουν 2023, 12:01
Έρχονται σήμερα κάποιοι άλλοι που βλέπουν κάποιες οράσεις που δεν περιλαμβάνουν ούτε Δαίμονες, ούτε Κόλαση, ούτε κάτι σχετικό. Στην ουσία αναιρούν ευθέως με τον τρόπο τους τις χριστιανικές μεταθανάτιες εμπειρίες αιώνων.
Άνθρωπέ μου είσαι με τα καλά σου;;;;; Τίποτα δεν αναιρούν! Πώς είναι δυνατόν να πηγαίνουν όλοι στην κόλαση;;
Befaios έγραψε:
15 Ιουν 2023, 12:01
Εσύ είσαι λοιπόν που πρέπει να πάρεις θέση για το τι από αυτά ισχύει, γιατί όλα μαζί είναι αδύνατον να ισχύουν.
Και όμως είναι δυνατόν να ισχύουν. Όσο σκέφτεσαι σαν θρησκόληπτος δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη. Σου το εξήγησα και προηγουμένως. Δεν υπάρχει κανένας κανόνας στο τι θα δεις στην άλλη πλευρά, διότι ο καθένας μας είναι διαφορετικός.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30194
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 15 Ιουν 2023, 22:29

student έγραψε:
15 Ιουν 2023, 17:47
Γράφων έγραψε:
15 Ιουν 2023, 17:38
Βέβαια εδώ ο Αριστοτέλης λέει ότι υπάρχει Αρχή, την οποία ταυτίζει με τον Θεό
Και τη συνδέει άμεσα με το " καλόν, ἁπλοῦν, ἄριστον" αν καταλαβαίνω σωστά?

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1892
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 15 Ιουν 2023, 22:45

Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 13:01
Ρε παλουκάρια, συγγνώμη για τη σφήνα ερώτηση, αλλά έχω μια απορία.
Για ρίχτη.
Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 13:01
Έχει περάσει καθόλου απ' το μυαλό σας το ενδεχόμενο, όλοι αυτοί που "είδανε" ό,τι είδανε εκεί στις σύντομες επισκέψεις τους στο επέκεινα, να μην είδανε τίποτα το πραγματικό και απλά να φαντάστηκαν πως είδαν κάτι (πες το όνειρο, πες το όραμα, πες το ό,τι θες) βάσει των βιωμάτων τους ή και των διδαχών που τους είχαν ποτίσει το μυαλό;
Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, ένας χριστιανός δεν θα έβλεπε προηγούμενες ζωές του, και οι άθεοι ΔΕΝ θα είχαν μεταθανάτιες εμπειρίες. Αλλά έχουν. Και περιττό να σου πω ότι (αρχικά τουλάχιστον) δεν ενθουσιάζονται. :003:

Όσο για τα όνειρα, κατά κανόνα είναι θολές ασυνάρτητες εικόνες/στιγμιότυπα τα οποία αλλάζουν, έρχονται, χάνονται χωρίς ειρμό. Συνήθως τα θυμάσαι λίγο ή καθόλου μόλις ξυπνήσεις και τα ξεχνάς τελείως μετά από λίγο. Και φυσικά για να δεις όνειρο πρέπει να είσαι ζωντανός.

Στις μεταθανάτιες εμπειρίες βλέπουμε ακριβώς τα αντίθετα. Όχι εικόνες αλλά πεντακάθαρα βιώματα τα οποία μένουν για μια ζωή.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8245
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 15 Ιουν 2023, 23:55

Καβαλάρης έγραψε:
15 Ιουν 2023, 22:45
Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 13:01
Ρε παλουκάρια, συγγνώμη για τη σφήνα ερώτηση, αλλά έχω μια απορία.
Για ρίχτη.
Isildur έγραψε:
15 Ιουν 2023, 13:01
Έχει περάσει καθόλου απ' το μυαλό σας το ενδεχόμενο, όλοι αυτοί που "είδανε" ό,τι είδανε εκεί στις σύντομες επισκέψεις τους στο επέκεινα, να μην είδανε τίποτα το πραγματικό και απλά να φαντάστηκαν πως είδαν κάτι (πες το όνειρο, πες το όραμα, πες το ό,τι θες) βάσει των βιωμάτων τους ή και των διδαχών που τους είχαν ποτίσει το μυαλό;
Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, ένας χριστιανός δεν θα έβλεπε προηγούμενες ζωές του, και οι άθεοι ΔΕΝ θα είχαν μεταθανάτιες εμπειρίες. Αλλά έχουν. Και περιττό να σου πω ότι (αρχικά τουλάχιστον) δεν ενθουσιάζονται. :003:

Όσο για τα όνειρα, κατά κανόνα είναι θολές ασυνάρτητες εικόνες/στιγμιότυπα τα οποία αλλάζουν, έρχονται, χάνονται χωρίς ειρμό. Συνήθως τα θυμάσαι λίγο ή καθόλου μόλις ξυπνήσεις και τα ξεχνάς τελείως μετά από λίγο. Και φυσικά για να δεις όνειρο πρέπει να είσαι ζωντανός.

Στις μεταθανάτιες εμπειρίες βλέπουμε ακριβώς τα αντίθετα. Όχι εικόνες αλλά πεντακάθαρα βιώματα τα οποία μένουν για μια ζωή.

.


Αφτό που λές " ενας χριστιανός δεν θα έβλεπε προηγούμενες ζωές του " τι σημαίνει Γέροντα ;;; . :p2:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11925
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 16 Ιουν 2023, 01:59

Bill Hicks έγραψε:
15 Ιουν 2023, 06:00
Scouser έγραψε:
14 Ιουν 2023, 17:37
Bill Hicks έγραψε:
14 Ιουν 2023, 16:42


lol philosophy of science
Το physicist σου "διέφυγε" προφανώς. Τεσπα μπες στη wiki και διάβασε κριτικές, όλοι λίγο πολύ το ίδιο γράφουν.
το έχω διαβάσει το βιβλίο
Who cares? :roll:
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών