Hellinikon Complex

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7783
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 22 Ιουν 2023, 16:13

hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:08
gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:03
hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2023, 15:17


Όταν λέμε εντός του 2023 πότε εννοούμε; Γιατί το μισό έτος έχει φύγει ήδη.

Επίσης βλέπω ότι το άρθρο λέει χοντρές μαλακίες. Λέει ότι θα είναι 1,5 φορά μεγαλύτερο από το The Mall Athens, που λέει είναι το μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο στην Ελλάδα. Αλλά το The Mall είναι μικρότερο από το Mediterranean Cosmos και σε retail floor έκταση και σε θέσεις πάρκινγκ και σε γενική έκταση (διπλάσιο τουλάχιστον) και σε αριθμό καταστημάτων. Σε αριθμό επισκεπτών μόνο είναι πιο πάνω γιατί βρίσκεται στο κέντρο κατοικημένης περιοχής ενώ το Cosmos είναι εκτός πόλης.
Ε αφού το μισό έτος έχει φύγει ήδη, λογικά θα είναι στο άλλο μισό.

Δεν ξέρω αν πιο χοντρή μαλακία είναι να κάνεις λάθος για το μεγαλύτερο εμπορικό της χώρας ή να γράφεις οτι δεν έχει υπάρξει κανένα ενδιαφέρον απο καμία κατασκευαστική για οποιοδήποτε έργο του Ελληνικού, οτι δεν γίνεται τίποτα και όλα τα βγάζουν απο το μυαλό τους τα site της νεας δημοκρατίας.
Μέχρι τώρα στο νήμα έχεις φέρει πολλά "θα" και ούτε ένα "να το".
Όντως, αυτού του είδους τα έργα θέλουν χρόνο.


Εσύ ωστόσο πριν απο μερικές σελίδες έψαχνες τα newsletters της bouygues για να μας πεις οτι δεν υπάρχει καμία ανάμιξη και σήμερα υπάρχει στημένο εργοτάξιο με τις σημαίες της εταιρείας και ολοκληρωμένο το 90% την θεμελίωσης του marina tower.
Για να μην πούμε για την υπογειοποίηση της λ. ποσειδώνος που έλεγες οτι δεν υπάρχει κατασκευαστής, το έργο έχει κολλήσει και τώρα έχει ολοκληρωθεί το 50%.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41086
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιουν 2023, 16:20

gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:13
hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:08
gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:03


Ε αφού το μισό έτος έχει φύγει ήδη, λογικά θα είναι στο άλλο μισό.

Δεν ξέρω αν πιο χοντρή μαλακία είναι να κάνεις λάθος για το μεγαλύτερο εμπορικό της χώρας ή να γράφεις οτι δεν έχει υπάρξει κανένα ενδιαφέρον απο καμία κατασκευαστική για οποιοδήποτε έργο του Ελληνικού, οτι δεν γίνεται τίποτα και όλα τα βγάζουν απο το μυαλό τους τα site της νεας δημοκρατίας.
Μέχρι τώρα στο νήμα έχεις φέρει πολλά "θα" και ούτε ένα "να το".
Όντως, αυτού του είδους τα έργα θέλουν χρόνο.
Το Westfield London επίσης χτίστηκε σε 5 χρόνια και είναι το μεγαλύτερο mall της Ευρώπης, 5 φορές μεγαλύτερο από το The Mall Athens.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41086
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιουν 2023, 16:23

gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:13
Εσύ ωστόσο πριν απο μερικές σελίδες έψαχνες τα newsletters της bouygues για να μας πεις οτι δεν υπάρχει καμία ανάμιξη και σήμερα υπάρχει στημένο εργοτάξιο με τις σημαίες της εταιρείας και ολοκληρωμένο το 90% την θεμελίωσης του marina tower.
Α, είσαι εκεί και τα βλέπεις ή το διάβασες σε κανένα ΝΔ ειδησεογραφικό;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7783
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 22 Ιουν 2023, 16:26

hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:20
gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:13
hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:08


Μέχρι τώρα στο νήμα έχεις φέρει πολλά "θα" και ούτε ένα "να το".
Όντως, αυτού του είδους τα έργα θέλουν χρόνο.
Το Westfield London επίσης χτίστηκε σε 5 χρόνια και είναι το μεγαλύτερο mall της Ευρώπης, 5 φορές μεγαλύτερο από το The Mall Athens.
τώρα δεν εξετάζουμε αν τα κάνουν γρήγορα ή αργά, εξετάζουμε αν έλεγες χοντρές μαλακίες σχετικά με το ενδιαφέρον των κατασκευαστικών, το οτι δεν έχει γίνει και δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τίποτα, οτι μας ταϊζουν σανό σχετικά με τις ξένες εταιρείες και τα αρχιτεκτονικά γραφεία κτλ.

Μπορεί αργότερα όντως να κολλήσουν τα έργα ή να μεταβληθούν τα σχέδια ή να γίνει σεισμός και να πέσουν όλα. Το γεγονός οτι έκανες λάθος όμως θα παραμένει γιατί και η bouygues ήρθε και η intrakat και ο kengo kuma και η υπογειοποίηση προχωράει κτλ κτλ..

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7783
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 22 Ιουν 2023, 16:26

hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:23
gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:13
Εσύ ωστόσο πριν απο μερικές σελίδες έψαχνες τα newsletters της bouygues για να μας πεις οτι δεν υπάρχει καμία ανάμιξη και σήμερα υπάρχει στημένο εργοτάξιο με τις σημαίες της εταιρείας και ολοκληρωμένο το 90% την θεμελίωσης του marina tower.
Α, είσαι εκεί και τα βλέπεις ή το διάβασες σε κανένα ΝΔ ειδησεογραφικό;
είμαι εκει και τα βλέπω όπως και όλα τα περιφερειακά έργα που γίνονται σε όλη την έκταση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41086
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιουν 2023, 16:40

gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:26
τώρα δεν εξετάζουμε αν τα κάνουν γρήγορα ή αργά, εξετάζουμε αν έλεγες χοντρές μαλακίες σχετικά με το ενδιαφέρον των κατασκευαστικών, το οτι δεν έχει γίνει και δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τίποτα, οτι μας ταϊζουν σανό σχετικά με τις ξένες εταιρείες και τα αρχιτεκτονικά γραφεία κτλ.
Δεν είπα "δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τίποτα" γιατί δεν είμαι μελλοντολόγος. Εσύ είσαι αυτός σε αυτό το νήμα. Εγώ λέω ότι βλέπω εδώ και 4 χρόνια ποστάρεις στο νήμα ότι ξεκινάνε τα έργα και ακόμη δεν έχει φανεί τίποτα. Ότι ταΐζεσαι σανό δεν χωράει αμφιβολία.

Αν μετά από 4 χρόνια δεν έχει γίνει τίποτα. Το ενδιαφέρον των κατασκευαστικών είναι από μικρό ως ανύπαρκτο. Στα έργα που υπάρχει ενδιαφέρον είδες πόσο παίρνουν να τελειώσουν.
gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:26
Μπορεί αργότερα όντως να κολλήσουν τα έργα ή να μεταβληθούν τα σχέδια ή να γίνει σεισμός και να πέσουν όλα. Το γεγονός οτι έκανες λάθος όμως θα παραμένει γιατί και η bouygues ήρθε και η intrakat και ο kengo kuma και η υπογειοποίηση προχωράει κτλ κτλ..
Ήρθε; Τι; Μια σημαία της;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7783
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 22 Ιουν 2023, 16:56

hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:40
gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:26
τώρα δεν εξετάζουμε αν τα κάνουν γρήγορα ή αργά, εξετάζουμε αν έλεγες χοντρές μαλακίες σχετικά με το ενδιαφέρον των κατασκευαστικών, το οτι δεν έχει γίνει και δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τίποτα, οτι μας ταϊζουν σανό σχετικά με τις ξένες εταιρείες και τα αρχιτεκτονικά γραφεία κτλ.
Δεν είπα "δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τίποτα" γιατί δεν είμαι μελλοντολόγος. Εσύ είσαι αυτός σε αυτό το νήμα. Εγώ λέω ότι βλέπω εδώ και 4 χρόνια ποστάρεις στο νήμα ότι ξεκινάνε τα έργα και ακόμη δεν έχει φανεί τίποτα. Ότι ταΐζεσαι σανό δεν χωράει αμφιβολία.

Αν μετά από 4 χρόνια δεν έχει γίνει τίποτα. Το ενδιαφέρον των κατασκευαστικών είναι από μικρό ως ανύπαρκτο. Στα έργα που υπάρχει ενδιαφέρον είδες πόσο παίρνουν να τελειώσουν.
gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:26
Μπορεί αργότερα όντως να κολλήσουν τα έργα ή να μεταβληθούν τα σχέδια ή να γίνει σεισμός και να πέσουν όλα. Το γεγονός οτι έκανες λάθος όμως θα παραμένει γιατί και η bouygues ήρθε και η intrakat και ο kengo kuma και η υπογειοποίηση προχωράει κτλ κτλ..
Ήρθε; Τι; Μια σημαία της;
Αυτά....τα ξαναλέμε, μην χαθείς.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5007
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 22 Ιουν 2023, 17:10

gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 13:22
Τα 7 νεα έργα που ξεκινούν εντός του 2023

https://ypodomes.com/elliniko-ayta-eina ... oyn-fetos/
εδώ που τα λέμε, στο σάιτ δείχνουν πέντε έργα σε εξέλιξη, στους επόμενους έξι μήνες θα ξεκινήσουν άλλα εφτά; :smt017

Εικόνα
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7783
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 22 Ιουν 2023, 17:16

Bill Hicks έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:10
gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 13:22
Τα 7 νεα έργα που ξεκινούν εντός του 2023

https://ypodomes.com/elliniko-ayta-eina ... oyn-fetos/
εδώ που τα λέμε, στο σάιτ δείχνουν πέντε έργα σε εξέλιξη, στους επόμενους έξι μήνες θα ξεκινήσουν άλλα εφτά; :smt017

Εικόνα
Έτσι λέει η λάμδα. Τώρα αν θέλεις την άποψη μου, δεν νομίζω οτι θα δούμε μπουλντόζες σε αυτά τα 7 έργα εντός του 2023, λογικά εννοούν τις πρόδρομες εργασίες, αδειοδοτήσεις κτλ.... Αυτό που πιστεύω οτι θα δούμε προς το τέλος του 2023 είναι οι πρώτοι όροφοι του marina tower.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5007
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 22 Ιουν 2023, 17:18

hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2023, 15:17
gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 13:22
Τα 7 νεα έργα που ξεκινούν εντός του 2023

https://ypodomes.com/elliniko-ayta-eina ... oyn-fetos/
Όταν λέμε εντός του 2023 πότε εννοούμε; Γιατί το μισό έτος έχει φύγει ήδη.

Επίσης βλέπω ότι το άρθρο λέει χοντρές μαλακίες. Λέει ότι θα είναι 1,5 φορά μεγαλύτερο από το The Mall Athens, που λέει είναι το μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο στην Ελλάδα. Αλλά το The Mall είναι μικρότερο από το Mediterranean Cosmos και σε retail floor έκταση και σε θέσεις πάρκινγκ και σε γενική έκταση (διπλάσιο τουλάχιστον) και σε αριθμό καταστημάτων. Σε αριθμό επισκεπτών μόνο είναι πιο πάνω γιατί βρίσκεται στο κέντρο κατοικημένης περιοχής ενώ το Cosmos είναι εκτός πόλης.
μάλλον εκεί σταμάτησες να διαβάζεις, ε; :D
Επόμενο πολύ μεγάλο έργο που αναμένεται να ξεκινήσει [...]

[...] O διαγωνισμός για την υλοποίηση του έργου αναμένεται να ξεκινήσει το αμέσως επόμενο διάστημα...
Επόμενο μεγάλο έργο που θα μπει σε τροχιάς υλοποίησης... [δεν λέμε πώς]...
Σύντομα θα ξεκινήσει και ο διαγωνισμός...
Σύντομα θα ξεκινήσει και ο διαγωνισμός...
πώς αλλιώς να το πούμε ρε γμτ
Τρία έργα σημαντικού προϋπολογισμού το επόμενο δίμηνο θα αποκτήσουν αναδόχους.
:smt038
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41086
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιουν 2023, 17:18

gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:56
Αυτά....τα ξαναλέμε, μην χαθείς.
Εξαρτάται. Θα υπάρχει το φόρουμ μέχρι τότε;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41086
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιουν 2023, 17:20

Bill Hicks έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:18
hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2023, 15:17
gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 13:22
Τα 7 νεα έργα που ξεκινούν εντός του 2023

https://ypodomes.com/elliniko-ayta-eina ... oyn-fetos/
Όταν λέμε εντός του 2023 πότε εννοούμε; Γιατί το μισό έτος έχει φύγει ήδη.

Επίσης βλέπω ότι το άρθρο λέει χοντρές μαλακίες. Λέει ότι θα είναι 1,5 φορά μεγαλύτερο από το The Mall Athens, που λέει είναι το μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο στην Ελλάδα. Αλλά το The Mall είναι μικρότερο από το Mediterranean Cosmos και σε retail floor έκταση και σε θέσεις πάρκινγκ και σε γενική έκταση (διπλάσιο τουλάχιστον) και σε αριθμό καταστημάτων. Σε αριθμό επισκεπτών μόνο είναι πιο πάνω γιατί βρίσκεται στο κέντρο κατοικημένης περιοχής ενώ το Cosmos είναι εκτός πόλης.
μάλλον εκεί σταμάτησες να διαβάζεις, ε; :D
Επόμενο πολύ μεγάλο έργο που αναμένεται να ξεκινήσει [...]

[...] O διαγωνισμός για την υλοποίηση του έργου αναμένεται να ξεκινήσει το αμέσως επόμενο διάστημα...
Επόμενο μεγάλο έργο που θα μπει σε τροχιάς υλοποίησης... [δεν λέμε πώς]...
Σύντομα θα ξεκινήσει και ο διαγωνισμός...
Σύντομα θα ξεκινήσει και ο διαγωνισμός...
πώς αλλιώς να το πούμε ρε γμτ
Τρία έργα σημαντικού προϋπολογισμού το επόμενο δίμηνο θα αποκτήσουν αναδόχους.
:smt038
Όχι, το διάβασα όλο, απλά αυτό με εκνεύρισε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5007
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 22 Ιουν 2023, 17:29

gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:16
Bill Hicks έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:10
gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 13:22
Τα 7 νεα έργα που ξεκινούν εντός του 2023

https://ypodomes.com/elliniko-ayta-eina ... oyn-fetos/
εδώ που τα λέμε, στο σάιτ δείχνουν πέντε έργα σε εξέλιξη, στους επόμενους έξι μήνες θα ξεκινήσουν άλλα εφτά; :smt017

Εικόνα
Έτσι λέει η λάμδα. Τώρα αν θέλεις την άποψη μου, δεν νομίζω οτι θα δούμε μπουλντόζες σε αυτά τα 7 έργα εντός του 2023, λογικά εννοούν τις πρόδρομες εργασίες, αδειοδοτήσεις κτλ.... Αυτό που πιστεύω οτι θα δούμε προς το τέλος του 2023 είναι οι πρώτοι όροφοι του marina tower.
αυτό ακριβώς, άρα το άρθρο θα μπορούσε να είχε κάνει καλύτερη παρουσίαση τού press release.

άσε που χάσαν την μπάλα και λέει 7 ενώ αναφέρει καμιά 9-10! :smt005:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7783
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 22 Ιουν 2023, 17:35

Bill Hicks έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:29
gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:16
Bill Hicks έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:10


εδώ που τα λέμε, στο σάιτ δείχνουν πέντε έργα σε εξέλιξη, στους επόμενους έξι μήνες θα ξεκινήσουν άλλα εφτά; :smt017

Εικόνα
Έτσι λέει η λάμδα. Τώρα αν θέλεις την άποψη μου, δεν νομίζω οτι θα δούμε μπουλντόζες σε αυτά τα 7 έργα εντός του 2023, λογικά εννοούν τις πρόδρομες εργασίες, αδειοδοτήσεις κτλ.... Αυτό που πιστεύω οτι θα δούμε προς το τέλος του 2023 είναι οι πρώτοι όροφοι του marina tower.
αυτό ακριβώς, άρα το άρθρο θα μπορούσε να είχε κάνει καλύτερη παρουσίαση τού press release.

άσε που χάσαν την μπάλα και λέει 7 ενώ αναφέρει καμιά 9-10! :smt005:
Γενικά το ypodomes δεν ανεβάζει άρθρα πολύ ψαγμένα και με λεπτομέρειες. Πετάει μεγάλο αριθμό ειδήσεων με συνοπτική περιγραφή.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7783
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 22 Ιουν 2023, 17:43

hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2023, 17:18
gassim έγραψε:
22 Ιουν 2023, 16:56
Αυτά....τα ξαναλέμε, μην χαθείς.
Εξαρτάται. Θα υπάρχει το φόρουμ μέχρι τότε;
Μην ανησυχείς θα έρθω να σε βρω θεσσαλονίκη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών