«Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9647
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 29 Ιουν 2023, 19:43

micmic έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:37
vantono έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:20
Δεν υπάρχει χειρότερο απο τη ζάχαρη παιδια. Το λες και οριακά ψεκασμό, το να πιστεύεις οτι η ζάχαρη ειναι καλύτερη απ'ολα αυτα.
Ογκολόγος γνωστός μου που εχει χασει και ανθρώπους του απο καρκίνο, μας παρακαλάει να μην αγγίζουμε ζάχαρη.
Για τα γλυκαντικα που τον εχω ρωτήσει, και αυτά τα ψιλοκράζει (πλην στέβιας, την οποια δεν την αποθεώνει φυσικά, απλώς δεν την κράζει) αλλά δεν τα εξισώνει με τη ζάχαρη.
Το πρόβλημα με τους περισσότερους γιατρούς (πλην ενδοκρινολόγων) είναι ότι δεν έχουν καν εκπαιδευτεί στη διατροφή. Δηλαδή οι περισσότεροι δεν είχαν μάθημα διατροφής στο πανεπιστήμιο. Η ζάχαρη (σουκρόζη) είναι ουσία που υπάρχει στη φύση. Πχ όλα τα φρούτα περιέχουν σουκρόζη (σε κάποια σαν τις μπανάνες και τα ροδάκινα αποτελεί το βασικό σάκχαρο ενώ σε άλλα υπερέχουν η γλυκόζη και η φρουκτόζη). Επίσης, δεν έχει αποδειχθεί σχέση αιτίασης ανάμεσα στην πρόσληψη ζάχαρης και την καρκινογένεση (παρά μόνο έμμεσα, από την άποψη ότι υπερβολική κατανάλωση ζάχαρης μπορεί να οδηγεί σε αύξηση του βάρους που με τη σειρά του αποτελεί προδιαθεσικό παράγοντα διάφορων τύπων καρκίνου).

Είναι καλή τροφή η πρόσθετη ζάχαρη; Όχι. Είναι λιγότερο κακή από τη φρουκτόζη ή τα διάφορα γλυκαντικά; Μάλλον.

Σε γενικές γραμμές, αν κάποιος δεν ξέρει και βαριέται να ψάχνει την κάθε περίπτωση ξεχωριστά, ο γενικός κανόνας είναι ότι όσο λιγότερο επεξεργασμένο είναι ένα προϊόν, τόσο πιο υγιεινό είναι. Πχ οι ελιές είναι καλύτερες από το ελαιόλαδο. Αλλά αυτό είναι μεγάλο θέμα που σηκώνει πολλή συζήτηση.
Ωραιο ποστ. Και αυτο και το προηγουμενο σου. :bravo:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41202
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Ιουν 2023, 19:49

taliban έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:33
hellegennes έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:26
stella έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:05


Α σε ευχαριστώ πολύ.

Νόστιμο ακούγεται!
Πικρό είναι, να ξέρεις.
Δεν είναι πικρό το ρεικη. Επειδή ταυτόχρονα συλλέγουν και από την κουμαριά, πικριζει το μέλι.
Ναι, αλλά πώς το ελέγχεις;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12195
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 29 Ιουν 2023, 20:01

hellegennes έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:49
taliban έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:33
hellegennes έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:26


Πικρό είναι, να ξέρεις.
Δεν είναι πικρό το ρεικη. Επειδή ταυτόχρονα συλλέγουν και από την κουμαριά, πικριζει το μέλι.
Ναι, αλλά πώς το ελέγχεις;
Το καθαρό ρεικη αν σηκώσεις το βάζο στο φως θα πρέπει να ειναι κόκκινο ενώ η κουμαριά σκούρο κίτρινο.
Σε περίπτωση που το μέλι προέρχεται και απ τα 2 υπερισχύει η κουμαριά.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10125
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 29 Ιουν 2023, 20:15

Μέλια καστανιάς, βελανιδιάς και κουμαριάς, δεν μου αρέσουν.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2469
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 29 Ιουν 2023, 20:21

Για το μέλι, διαβάστε αυτό. Επίσης, δεν σημαίνει ότι το μέλι που πιθανόν παίρνετε από γνωστό σας είναι ασφαλές επειδή δεν το νοθεύει. Πρέπει να είστε σίγουροι ότι οι μέλισσες δεν τρώνε φυτοφάρμακα.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21715
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 29 Ιουν 2023, 20:24

Antares έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:26
Αντικατέστησα την ζάχαρη με μέλι.
:+1:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21715
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 29 Ιουν 2023, 20:25

micmic έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:21
Για το μέλι, διαβάστε αυτό. Επίσης, δεν σημαίνει ότι το μέλι που πιθανόν παίρνετε από γνωστό σας είναι ασφαλές επειδή δεν το νοθεύει. Πρέπει να είστε σίγουροι ότι οι μέλισσες δεν τρώνε φυτοφάρμακα.
Πού να βάζεις στο σπίτι μέλισσες, λουλούδια, λαχανικά και γελάδια... δεν έχω και κήπο :lol:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41202
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Ιουν 2023, 20:25

taliban έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:01
hellegennes έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:49
taliban έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:33

Δεν είναι πικρό το ρεικη. Επειδή ταυτόχρονα συλλέγουν και από την κουμαριά, πικριζει το μέλι.
Ναι, αλλά πώς το ελέγχεις;
Το καθαρό ρεικη αν σηκώσεις το βάζο στο φως θα πρέπει να ειναι κόκκινο ενώ η κουμαριά σκούρο κίτρινο.
Σε περίπτωση που το μέλι προέρχεται και απ τα 2 υπερισχύει η κουμαριά.
Πώς ελέγχεις την παραγωγή εννοώ. Γιατί όσες σουσούρες έχω δοκιμάσει είναι ανάμεικτες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12195
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 29 Ιουν 2023, 20:48

hellegennes έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:25
taliban έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:01
hellegennes έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:49


Ναι, αλλά πώς το ελέγχεις;
Το καθαρό ρεικη αν σηκώσεις το βάζο στο φως θα πρέπει να ειναι κόκκινο ενώ η κουμαριά σκούρο κίτρινο.
Σε περίπτωση που το μέλι προέρχεται και απ τα 2 υπερισχύει η κουμαριά.
Πώς ελέγχεις την παραγωγή εννοώ. Γιατί όσες σουσούρες έχω δοκιμάσει είναι ανάμεικτες.
Είτε παίρνεις το μέλι από μέσα, εφόσον είναι ώριμο από θέμα υγρασίας, πριν ξεκινήσει η κουμαριά είτε πας μέρος που έχει μόνο ρεικια και όχι κουμαριές.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20633
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 29 Ιουν 2023, 20:55

Isildur έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:53
Green Dragon έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:37
Μου φέρνει αηδία ο σκέτος καφές, δεν βρίσκω κανέναν λόγο να τον πιώ.
Τον έπινα όπως σου είπα, πάνγλυκο. Μια μέρα λέω να κάνω το πείραμα να τον πιω σκέτο (με είχε πρήξει κι ένας υπάλληλος στο μαγαζί ότι είναι καλύτερα και είπα να το δοκιμάσω).

Στην αρχή καταλαβαίνεις τι σοκ πέρασα, φαντάζομαι. Από τις 3 (και βάλε) κουταλιές στις 0. Έκανα την καρδιά μου πέτρα και τον τελείωσα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση από τις πρώτες κιόλας γουλιές, ήταν ότι καταλάβαινα την γεύση του καφέ πολύ καλύτερα, πιο έντονα και μού άφηνε και πολύ καλύτερη επίγευση (έμενε πιο πολύ ώρα στη γλώσσα το άρωμα θα έλεγα τότε, σιγά μην ήξερα την επίγευση ο καράβλαχος προ μάστερ σεφ).

Επανέλαβα το πείραμα και την επόμενη μέρα και κατέβηκε πολύ πιο εύκολα, η δε γεύση στον Θεό, καμμιά σχέση με το ζαχαρούχο που έπινα. Τον είχα ήδη συνηθίσει και μου άρεσε και περισσότερο από πριν.

Την τρίτη φορά που πήγα να πιω, από λάθος κι από συνήθεια, πήγα να βάλω ζάχαρη. Το αντιλήφθηκα στον αέρα που λένε και σταμάτησα, αλλά έπεσε μέσα μια μικρή ποσότητα (1/4 του κουταλιού; λιγότερο;... κάτι τέτοιο). Ε, λέω, σιγά το πράμα, τόσα χρόνια τον έπινα θεόγλυκο, ας τον πιω. Σε πληροφορώ ότι δεν τα κατάφερα, τον πέταξα και έκανα άλλον. Αναγούλα μου έφερε και μάλιστα μετά από μόλις δυο φορές που είχα πιει σκέτο. Άντε βγάλε άκρη εσύ τώρα...
Έχω δοκιμάσει και εγώ από περιέργεια, κάθε φορά που το ξανάκανα αηδίαζα περισσότερο. Είναι σαν το πρωινό ξύπνημα, δεν το συνηθίζουν όλοι.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20633
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 29 Ιουν 2023, 20:58

Крaсная армия έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:25
Green Dragon έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:31
Крaсная армия έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:30
Εδώ και 35 χρόνια έχει αποδειχθεί ότι είναι καρκινογόνα.
Αν είχε αποδειχθεί θα ήταν στην λίστα του ΠΟΥ.
Θυμάμαι περιοδικά μέσα δεκαετίας του 1990, περιοδικά επιστημονικά μεταφρασμένα να δείχνουν καρκινικούς όγκους σε διάφορα μέρη του σώματος και κυρίως στο κεφάλι σε άτομα που έπιναν αναψυκτικά light.
Αυτό δεν είναι απόδειξη, ένδειξη είναι (και αν...) και τροφή για έρευνα. Και για τα κινητά έτσι έλεγαν και τελικά πίπες, τίποτα δεν κάνουν. Και πως να κάνουν αφού η ενέργεια που απαιτείται για να σπάσει ο φωσφοδιεστερικός δεσμός (DNA) είναι 10000 φορές μεγαλύτερη από εκείνη που δημιουργεί το ηλεκτρομαγνητικό τους πεδίο.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 29 Ιουν 2023, 20:58

Πως το ελεγε ο Ζιζεκ ? Θελετε το αντικειμενο χωρις τιμημα ? Μπυρα χωρις αλκοολ, σοκολατα χωρις ζαχαρη, καφε χωρις καφεινη , τσαι χωρις τανινες, θρησκεια χωρις ιδεολογια, παιδια χωρις γυναικα εντ α ριβουλουσιον without a ριβολουσιον

Ανωμαλα πραματα θα εχουν συνεπειες οτι και να λενε οι ειδικοι πανεπιστημονες
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 29 Ιουν 2023, 21:00

Green Dragon έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:37
Μου φέρνει αηδία ο σκέτος καφές, δεν βρίσκω κανέναν λόγο να τον πιώ.
Ολα ειναι στο μυαλο
Αν τον καφε δεν τον πινεις για να ξυπνησεις, δεν εχεις λογο να πιεις καφε ετσι και αλλιως
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41202
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Ιουν 2023, 21:02

Green Dragon έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:55
Έχω δοκιμάσει και εγώ από περιέργεια, κάθε φορά που το ξανάκανα αηδίαζα περισσότερο. Είναι σαν το πρωινό ξύπνημα, δεν το συνηθίζουν όλοι.
Ναι. Κι εγώ το δοκίμασα μερικές φορές από περιέργεια και αηδίασα. Το πρωινό ξύπνημα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20633
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 29 Ιουν 2023, 21:03

pikey25 έγραψε:
29 Ιουν 2023, 21:00
Green Dragon έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:37
Μου φέρνει αηδία ο σκέτος καφές, δεν βρίσκω κανέναν λόγο να τον πιώ.
Ολα ειναι στο μυαλο
Αν τον καφε δεν τον πινεις για να ξυπνησεις, δεν εχεις λογο να πιεις καφε ετσι και αλλιως
Τον πίνω σχεδόν αποκλειστικά για την γεύση, δεν τον χρησιμοποιώ σαν νίτρο εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις. Και ποτέ το πρωί, ποτέ με άδειο στομάχι, ούτε είμαι τακτικός, όποτε μου κάνει κέφι. Για να ξυπνήσω εντελώς μου αρκεί μισό λεπτό και πολύ είναι, δεν είναι καλή ιδέα να στηρίζεσαι σε βοηθήματα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών