Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10391
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 23 Αύγ 2023, 15:43

Sid Vicious έγραψε:
23 Αύγ 2023, 14:28
ΠΩΣ ΔΙΩΧΝΕΤΕ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ
Αντε να κανουμε ενα τσιγαρο και να το διαλυσπυμε τωρα γιατι θελω να την πεσω και λιγο
ΠΟΥΛΟ ΜΑΓΚΕΣ ΜΠΑΙΝΩ ΓΙΑ ΧΕΣΙΜΟ
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
TOR
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: 02 Ιουν 2018, 13:00
Phorum.gr user: TOR
Τοποθεσία: San Francisco, USA

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TOR » 23 Αύγ 2023, 16:00

nowhere έγραψε:
23 Αύγ 2023, 14:31
φίλες σου λέει μετά.έρχονται τάχαμου τάχαμου για καφέ και σου τρώνε τα 5 αυγά

Casp, κοίτα να κρατήσεις στο ψυγείο 5 κλούβια για την επόμενη επίσκεψή τους και να βάλεις αυτά στη σαλάτα τους. Δε θα ξανάρθουν. Μόνο φρόντισε να φύγουν αμέσως μετά το φαγητό, αλλιώς την πάτησες (το κόψιμο θα τις πιάσει στο σπίτι σου). :P
Η ΡΩΜΑΝΙΑ ΚΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΝ ΑΝΘΕΙ ΚΑΙ ΦΕΡΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20431
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Αύγ 2023, 16:14

Casp, έχεις θέματα, έτσι;

Τι γύρω γύρω όλοι και βλακείες είν' αυτά; Πες ευθέως ότι το και το.

'Εσύ δεν με κέρασες ούτε καφέ όταν ήρθα σπίτι σου' κλπ. Τόσο απλό είναι.

'Δεν μου αρέσουν κάποια πράγματα που κάνεις'.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3375
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 23 Αύγ 2023, 16:39

Green Dragon έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:14
Casp, έχεις θέματα, έτσι;

Τι γύρω γύρω όλοι και βλακείες είν' αυτά; Πες ευθέως ότι το και το.

'Εσύ δεν με κέρασες ούτε καφέ όταν ήρθα σπίτι σου' κλπ. Τόσο απλό είναι.

'Δεν μου αρέσουν κάποια πράγματα που κάνεις'.
Το γμσες κι εσύ. :lol: Εδώ δεν τολμάει καν να πει ...
Casp έγραψε:
23 Αύγ 2023, 14:39
Evritis έγραψε:
23 Αύγ 2023, 14:38
Τις περισσότερες φορές ένα "δε μου λες, να το ληξουμε για σήμερα γιατί έχω κλαταρει;" Πιάνει.
Αυτο ακριβως ειναι που πρεπει να βρω το θαρρος να κανω.
Εγω φταιω που ντρεπομαι να μιλησω.
...θα τους βάλει χέρι και στα ίσια?

Είναι ακόμα μεγαλύτερο το θέμα ...δεν παίζουν ούτε καν τα στοιχειώδη της αυτοπεποίθησης και της αυτοεκτίμησης.

ΥΓ. Και ίσως εξηγούν σε μεγάλο βαθμό και πολλά από αυτά που διαβάζουμε τόσο καιρό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος student την 23 Αύγ 2023, 17:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14791
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 23 Αύγ 2023, 16:55

Ο έτσι σου τι λέει για την φάση, δικιά μου;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43680
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Αύγ 2023, 17:07

nostromos έγραψε:
23 Αύγ 2023, 15:27
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Αύγ 2023, 14:41
Η αλήθεια είναι δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το μεγάλο πρόβλημα. Σιγά μη σε εκμεταλλεύτηκαν για 5 αυγά. Είπαμε πληθωρισμός αλλά οκ.

Παρέα ήθελαν. Αν εσύ ήθελες να ηρεμήσεις απλά το λες. Τόσο απλό. Οι εξωστρεφείς παίρνουν ενέργεια με παρέα. Οι εσωστρεφείς παίρνουν ενέργεια όταν είναι μόνοι τους.
καλά τα αβγά αλλά όταν πας επίσκεψη ψυγείο δεν ανοίγεις...βασικοί κανόνες κοινωνικοποίησης
Για τους βόρειους λαούς. Εμείς λέμε σαν στο σπίτι σου, mi casa es su casa κλπ και το εννοούμε. Καλά δεν εννοούμε απλά να αρπάζεις πράγματα και να τα τρως, αλλά ψάχνετε τι να φάτε, δεν είναι κακό να πεις καμια ιδέα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dwarven Blacksmith την 23 Αύγ 2023, 17:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 23 Αύγ 2023, 17:12

kongrosian έγραψε:
23 Αύγ 2023, 14:16
διαστημικό μπιζελόνημα. :p2: μπιζέλι χάθηκες. :102:
θα το μελετήσω αργότερα. :xena:
Δεν χάθηκε.
Απέναντι είναι και πήρε και προαγωγή.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 23 Αύγ 2023, 17:14

Chilloutbuddy έγραψε:
23 Αύγ 2023, 15:43
Sid Vicious έγραψε:
23 Αύγ 2023, 14:28
ΠΩΣ ΔΙΩΧΝΕΤΕ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ
Αντε να κανουμε ενα τσιγαρο και να το διαλυσπυμε τωρα γιατι θελω να την πεσω και λιγο
ΠΟΥΛΟ ΜΑΓΚΕΣ ΜΠΑΙΝΩ ΓΙΑ ΧΕΣΙΜΟ
Αφού ρίξει μια βρωμερή κλανιά πρώτα. :lol:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70971
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Αύγ 2023, 17:39

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Αύγ 2023, 17:07
nostromos έγραψε:
23 Αύγ 2023, 15:27
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Αύγ 2023, 14:41
Η αλήθεια είναι δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το μεγάλο πρόβλημα. Σιγά μη σε εκμεταλλεύτηκαν για 5 αυγά. Είπαμε πληθωρισμός αλλά οκ.

Παρέα ήθελαν. Αν εσύ ήθελες να ηρεμήσεις απλά το λες. Τόσο απλό. Οι εξωστρεφείς παίρνουν ενέργεια με παρέα. Οι εσωστρεφείς παίρνουν ενέργεια όταν είναι μόνοι τους.
καλά τα αβγά αλλά όταν πας επίσκεψη ψυγείο δεν ανοίγεις...βασικοί κανόνες κοινωνικοποίησης
Για τους βόρειους λαούς. Εμείς λέμε σαν στο σπίτι σου, mi casa es su casa κλπ και το εννοούμε.
Συμφωνώ. Στα σπίτια των φίλων το ψυγείο τους είναι ψυγείο σου και φυσικά ισχύει το ίδιο και για το δικό σου. Μεταξύ φίλων γίνεται απροσδιόριστη η έννοια του οικοδεσπότη, γενικώς. :) Αρκεί να υπάρχει μια στοιχειώδης ισορροπία.

Οι βόρειοι αν βρουν ψυγείο ανοιχτό το τσακίζουν, σαν να είναι φρη μπουφέ ξενοδοχείου και το θεωρούν απολύτως φυσικό. Στο δικό τους βάζουν κλειδαριά και το θεωρούν επίσης φυσικό και ναι, είναι απολύτως ξενέρωμα αυτή η φάση.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16257
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 23 Αύγ 2023, 17:41

Casp έγραψε:
23 Αύγ 2023, 14:13
Λοιπον ξεκιναω παλι τα γνωστα κατεβατα μου, επειδη νιωθω οτι σας ελειψαν (NOOOOOT :smt005: ).

Χθες με επρηζαν 2 φιλες μου να παμε παραλια Πρωταρα και το βραδυ για ποτο. Και χθες αλλα ΚΑΙ σημερα. Εγω στενευομαι παρα πολυ οικονομικα επειδη αρχες του επομενου μηνα θα πληρωθω απο την δουλεια που εφυγα και παραιτηθηκα αρχες Αυγουστου. Ο μισθος του Ιουλη ηταν -200 ευρω επειδη ο μαλακας που ανελαβε την εταιρια εδω και καποιους μηνες, θυμηθηκε να μας κοψει για τα sick leaves που ειχα ε ΠΕΡΣΙ (εγω ειχα sick leave για κοβιντ και δεν πηρα δεκαρα απο την κυβερνηση επειδη δεν με ειχαν εγκρινει καν - αγνωστο το γιατι). Τον ιδιο μηνα, επειδη δεν ειχαν ενωθει ακομη τα φωτοβολταϊκα μου, μου ηρθε ο λογαριασμος ρευματος 190 ευρω. Οποτε ειχα γυρω στα 1000 ευρω για να τα βγαλω πανω απο εναμιση μηνα, και να πληρωνω λογαριασμους, φαγητα, βενζινη, σουπερμαρκετ και καφε. Αυτη την στιγμη μου εχουν μεινει 90 ευρω και πρεπει να βαλω βενζινη και να ξαναπαω supermarket, επειδη χθες μου αδειασαν το ψυγειο…

Και αφου εκανα την εισαγωγη, ξεκιναω για το ψητο. Ειπα στις κοπελες που λετε, οτι στενευομαι πολυ οικονομικα και για να βγαλω τον μηνα, δεν πρεπει να ξαναβγω εγω. Τους ειπα αν θελουν να ερθουν σπιτι μου ΓΙΑ ΚΑΦΕ. Γυρω στις 11 λοιπον, βρεθηκαμε αεροδρομιο με μια απο τις 2, για να αφησουμε τα ρουχα της δουλειας (παραιτηθηκε και εκεινη), 11:30 ειμασταν σπιτι μου και στις 12:30, με το που σχολασε, ηρθε η αλλη κοπελα σπιτι μου. Τους εκανα καφε, εβγαλα μπισκοτα σοκολατες κτλ να κερασω και εβλεπα πως περνουσε η ωρα και δεν ειχαν σκοπο να φυγουν. Ειχε γινει 2 και τους λεω «θελετε να κανω ψωμακια με σαλατα; Βαζω τονο, αυγα, μαγιονεζα και διαφορα λαχανικα και γινονται πολυ ωραια». Εννοειται πως δεχτηκαν. Εβγαλα 4 μεγαλους τονους, μου ειπαν να βρασω 5 αυγα (οσα ειχα δηλαδη), εβαλα της παναγιας τα ματια μεσα επειδη ανοιγαν το ψυγειο και μου εδιναν ο,τι εβρισκαν μπροστα τους και φυσικα τα 3 ψωμακια/μπεργκερακια. Φαγαμε, η ωρα να εχει παει 4 και η μια απο τις 2, επειδη ειχε πιλατες στις 17:30, προτεινε να δουμε ενα επεισοδιο απο μια σειρα και να φυγει, και αν θελει η αλλη φιλη μας να μεινει μαζι μου να δουμε και 2ο (μονες τους αποφασιζαν). Γυρω στις 17:00 λοιπον εφυγε η μια. Η κοπελα που εμεινε εκατσε να με πρηξει για τα δικα της για καμια ωρα (συνεχως λεει τα ιδια και οι πρωην φιλες της της εκαναν θεμα οτι ποτε δεν ρωταει για τα δικα τους, αλλα anyway εγω την ξερω και την συνηθισα), μετα βαλαμε αλλο επεισοδιο, να εχει γινει 19:30 (!!), να ξερει οτι στις 9 παρα θα ερθει απο εδω η λατρεια και να μου λεει να δουμε αλλο ενα! (Μια ωρα το καθε επεισοδιο…). Ολη αυτη την ωρα να σχολιαζει οτι το σπιτι μου ειναι ξενοδοχειο, οτι θελει να πουλησει νεφρο για να παρει σπιτι σαν το δικο μου, η αλλη κοπελα σχολιαζε οτι θα κανω πρωτοχρονιατικο παρτυ και θα κοιμηθουν σπιτι μου και οταν εκανα την σαλατα της ελεγα για πλακα «να με μαθεις συνταγες» και σχολιαζε «εεε αν με καλιεις σπιτι σου θα ερχομαι και θα τρωμε κιολας…» και αυτη να πηγαινοερχεται να ανοιγει μονη της ερμαρακια και ψυγεια και να τρωει ο,τι βρισκει μπροστα της. Η ιδια αυτοπροσκαλεστηκε να ερθει και αυριο, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ, και πριν την εξοδο τους το βραδυ. Λες και παει σπιτι της ξερω γω και κανει ο,τι θελει…

Στις 19:30 λοιπον θυμηθηκε να παει τουαλετα και μες τα νευρα πηρα και εγω το κινητο και εστελνα της λατρειας και δεν πιστευε πως ειναι ακομη εδω και μου ειπε να της πω μες τα μουτρα να φυγει. Παω πισω στο σαλονι και με ειδε αυτη καπως και με ρωταει «θες να δουμε κι αλλο επεισοδιο; Ή θα ερθει η λατρεια και θα βρει εδω; :roll: » και της λεω «εεε 9 παρα παντως θα ειναι εδω, το επεισοδιο θα τελειωσει 20:30+ αλλα ηθελα να καθαρισω και να λουσω και μαλλια, πριν ερθει…». Και μονο τοτε μου λεει «οκ τοτε, θα παω και θα σε δω αυριο!». Σημειωση οτι ηθελε να παει να παρει κατι και απο το mall που εκλεινε στις 20:00, αρα δεν θα προλαβαινε καν επειδη μου ειπε να δουμε το επεισοδιο. Σημειωση οτι ηξεραν οτι δυσκολευομαι οικονομικα αλλα και επισης βρηκαν την τελεια αφορμη και δικαιολογια, γιατι θα ελεγαν πως εμειναν για παρεα για να μην μου στριψει. Και την προηγουμενη φορα που ηρθαν ομως και ημουν μια χαρα, δεν ξεκολλουσαν (εγω δεν εχω παει ποτε σπιτι τους, και μια φορα που πηγα στο σπιτι της μιας, δεν με κερασε ουτε καφε, και στα γενεθλια της δεν βγηκαμε καν εξω, της πηρα δουλεια και στα δικα μου, που δεν ειχα σκοπο να τις καλεσω, ΟΙ ΙΔΙΕΣ απαιτουσαν εξοδο για κερασμα…). Η κοπελα που εκλεισε 8ωρο σπιτι μου (και που εφυγε αναγκαστικα) θελει να την βγαζει συνεχεια δωρεαν και θελει παντα ατομα να τα πρηζει και να μην μενει ποτε μονη της.

Για πειτε λοιπον εσεις, ΠΩΣ ΔΙΩΧΝΕΤΕ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ; Σας εχει ξανατυχει; Και αν ναι, πώς βαζετε ορια; Ειναι λογικο να ερχεται καποιος και να μενει τοσες ωρες χωρις καν να ρωταει αν ο αλλος εχει κατι να κανει, ή εστω, να θελει να μεινει λιγο μονος του;! Γιατι οντως, συμπεριφερονταν λες και ηταν σε ξενοδοχειο και οτι εγω ημουν υποχρεωμενη να τις ανεχτω.

(Σημειωση οτι ποτε δεν καναμε τρελλη παρεα)

Και ξερω οτι θα γυρισει απο παραλια, θα παει σπιτι της να αλλαξει και θα ερθει απο εδω. Μπορει να μην με παρει καν τηλεφωνο γιατι εκλεισε το ραντεβου μονη της. Και η λατρεια θα ειναι εδω στις 8 για να φαμε κιολας και αυτη λογαριαζε να φυγει στις 9 παρα που ειχε ραντεβου με τους αλλους.
Αυτό που έβαλες σαν σημείωση είναι ένα από τα βασικά.

Πολύ αργά να θέσεις όρια. Άμα το επιχειρήσεις, θα τις δυσαρεστήσεις γιατί ήδη τις έχεις "καλομάθει".
Εκτός κι αν θες να ξεκόψεις μαζί τους (πράγμα που θα συνιστούσα) αφού καθώς φαίνεται, έχουν μάθει μόνο να παίρνουν και από ενσυναίσθηση μηδέν.

Ναι, μου είχε τύχει κάτι παρόμοιο στο μακρινό παρελθόν με μια πρώην συμμαθήτριά μου από το σχολείο με την οποία συνέχισα να κάνω παρέα. Είχαμε χαθεί για κάμποσο διάστημα, μέχρι που συναντηθήκαμε τυχαία σε κινηματογράφο. Ήμασταν κι οι δυο με τις ..."λατρείες μας" και την προσκάλεσα μετά στο σπίτι για ποτάκι (έμενα με τους δικούς μου τότε κι έτυχε να λείπουν σε ταξίδι) ,αν και ο φίλος της μου φάνηκε κάπως αντιπαθής
Κάθισαν λοιπόν, πέρασε η ώρα...Τα ποτήρια άδειασαν, τα ξαναγέμισα.. Τους είχαμε πει οτι έπρεπε να ξυπνήσουμε νωρίς την άλλη μερα (πράγμα αληθές), αλλά δεν χαμπάριαζαν, ειδικά ο τύπος. Άρχισα να πετάω σπόντες, μπας και ευαισθητοποιηθούν, αλλά μάταια. Όχι μόνο δεν χαμπάριαζαν αλλά κόντευε 6 το πρωί κι εκείνος πήγε έψαχνε το μπαράκι να γεμίσει κι άλλο.. (σημειωτέον δεν τον είχα ξαναδεί ποτέ πριν).

Για να μη τα πολυλογώ, το επεισόδιο τελείωσε όταν τους ζήτησα (όσο ευγενικά μπορούσα) αλλά απερίφραστα, να μου αδειάσουν τη γωνιά.
"Δηλαδή μας διώχνεις; " Ήρθε η απάντηση. "Ναι" είπα. Κι έφυγαν. Φυσικά και καταφανώς θυμωμένοι. 7 το πρωί.
Εννοείτα πως δεν τους ξαναείδα και, εννοείται πάλι, πως δεν το μετάνιωσα ούτε μια στιγμή.

Αυτά. :003:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5241
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 23 Αύγ 2023, 17:47

Feindflug έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:55
Ο έτσι σου τι λέει για την φάση, δικιά μου;
Λογικά γουστάρει και τις 2 φίλες. Ποιος δε γουστάρει άλλωστε τις φίλες της γκόμενας ακόμα και πιο μπάζα να είναι.
Αυτές έχουν μια περιέργεια για το μέγεθος του κοντού. Με μια παρτουζοκατάσταση θα λυθούν τα προβλήματα της casp.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4586
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 23 Αύγ 2023, 18:20

Casp έγραψε:
23 Αύγ 2023, 14:13
ΠΩΣ ΔΙΩΧΝΕΤΕ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ; Σας εχει ξανατυχει; Και αν ναι, πώς βαζετε ορια; Ειναι λογικο να ερχεται καποιος και να μενει τοσες ωρες χωρις καν να ρωταει αν ο αλλος εχει κατι να κανει, ή εστω, να θελει να μεινει λιγο μονος του;! Γιατι οντως, συμπεριφερονταν λες και ηταν σε ξενοδοχειο και οτι εγω ημουν υποχρεωμενη να τις ανεχτω.
απο τα παραπανω προκυπτουν καποια ερωτηματα:

οι φιλες σου μενουν μονες τους ή με γονεις;
ποσα τετραγωνικα ειναι το σπιτι; ποσα υπνοδωματια, μπανια;


αν μενουν με γονεις, θα τις υποστεις. βρηκαν σπιτι να αραζουν χαλαρα. ενδεχομενως να πρεπει να τις φιλοξενησεις κιολας καποιες μερες.

ετσι καναμε στα φοιτητικα χρονια* και ηταν τελεια. αλλες ηλικιες, αλλες εποχες, βεβαια. ολα τα σπιτια ηταν εν δυναμει κοινοβια.

*για καμια δεκαετια δλδ

Casp
Δημοσιεύσεις: 3067
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 23 Αύγ 2023, 18:36

Δεν μενουν με γονεις. Και οι δυο μονες τους μενουν. Μονο στο σπιτι της μιας εχω μπει και δεν μας κερασε ουτε καφε. Δεν το ειχα σκεφτει καν αλλα εγιναν πολλα πραγματα μαζεμενα που δεν μου αρεσει να συναναστρεφομαι με ανθρωπους που θελουν μονο να παιρνουν. Ναι ειπαμε να δινουμε, να ανοιγουμε το σπιτι μας, να κερναμε, αλλα οταν γινεσαι μαλακας και οι αλλοι σε εκμεταλλευονται, καπου λες ωπα ρε φιλε, και τι ειμαι εγω; Δινεις σε οσους σου βγαινει, και σου βγαινει επειδη ξερεις οτι δεν σε βλεπουν σαν πορτοφολι και να περνανε απλα καλα εις βαρος σου.

Δεν θα με κανετε να ξεχασω και αυτα που ξερω.
Και ολη αυτη την φιλοξενια και τα κερασματα που κανω με ολο τον κοσμο, τα εμαθα απο τους γονεις μου. Αλλα οι γονεις μου γινονταν παντα θυματα και τραβουσαν το ιδιο πραγμα σπιτι τους με αρκετους τους φιλους. Και ποτε δεν εβαζαν ορια, και παντα ντρεπονταν. Εγω θελω να ξεκοψω απλα, γιατι δεν εμαθα να γινομαι αγενης.

Η λατρεια τι να μου πει; Μιση ντροπη δικη τους και μιση δικη σου. Μου ειπε πως επρεπε να τους πω οτι εχω δουλεια, για να φυγουν. Και οτι δεν ειναι σωστες απεναντι μου και δεν περιμενε με τιποτα να κατσουν να μπαστακωθουν τοσες ωρες, ακομη και που ηξερε οτι ειναι του free και της καλοπερασης.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12098
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 23 Αύγ 2023, 18:39

Casp έγραψε:
23 Αύγ 2023, 14:13
Για πειτε λοιπον εσεις, ΠΩΣ ΔΙΩΧΝΕΤΕ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ; Σας εχει ξανατυχει; Και αν ναι, πώς βαζετε ορια; Ειναι λογικο να ερχεται καποιος και να μενει τοσες ωρες χωρις καν να ρωταει αν ο αλλος εχει κατι να κανει, ή εστω, να θελει να μεινει λιγο μονος του;! Γιατι οντως, συμπεριφερονταν λες και ηταν σε ξενοδοχειο και οτι εγω ημουν υποχρεωμενη να τις ανεχτω.
Πιάνεις κουβέντα ασταμάτητα και στο τέλος λες : Αντε λοιπόν να μην σε κρατάω άλλο να πάω και γω να κάνω εκείνη τη δουλειά :lol:

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4586
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: Φιλοξενια vs κοροϊδια/εκμεταλλευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 23 Αύγ 2023, 18:40

Casp έγραψε:
23 Αύγ 2023, 18:36
Δεν μενουν με γονεις. Και οι δυο μονες τους μενουν. Μονο στο σπιτι της μιας εχω μπει και δεν μας κερασε ουτε καφε. Δεν το ειχα σκεφτει καν αλλα εγιναν πολλα πραγματα μαζεμενα που δεν μου αρεσει να συναναστρεφομαι με ανθρωπους που θελουν μονο να παιρνουν. Ναι ειπαμε να δινουμε, να ανοιγουμε το σπιτι μας, να κερναμε, αλλα οταν γινεσαι μαλακας και οι αλλοι σε εκμεταλλευονται, καπου λες ωπα ρε φιλε, και τι ειμαι εγω; Δινεις σε οσους σου βγαινει, και σου βγαινει επειδη ξερεις οτι δεν σε βλεπουν σαν πορτοφολι και να περνανε απλα καλα εις βαρος σου.

Δεν θα με κανετε να ξεχασω και αυτα που ξερω.
Και ολη αυτη την φιλοξενια και τα κερασματα που κανω με ολο τον κοσμο, τα εμαθα απο τους γονεις μου. Αλλα οι γονεις μου γινονταν παντα θυματα και τραβουσαν το ιδιο πραγμα σπιτι τους με αρκετους τους φιλους. Και ποτε δεν εβαζαν ορια, και παντα ντρεπονταν. Εγω θελω να ξεκοψω απλα, γιατι δεν εμαθα να γινομαι αγενης.

Η λατρεια τι να μου πει; Μιση ντροπη δικη τους και μιση δικη σου. Μου ειπε πως επρεπε να τους πω οτι εχω δουλεια, για να φυγουν. Και οτι δεν ειναι σωστες απεναντι μου και δεν περιμενε με τιποτα να κατσουν να μπαστακωθουν τοσες ωρες, ακομη και που ηξερε οτι ειναι του free και της καλοπερασης.
παντως ρε συ, με οποιον ανθρωπο σχετιζεσαι όλο προβληματα βρισκεις/προκυπτουν. ειτε με φιλες, ειτε με την λατρεία. τι πραμα ειναι αυτό; :xena:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών