Είμαι θετικός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 02:32

hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 02:17
Ο οδηγία του ΠΟΥ δεν είναι συγκεκριμένα για την Αμερική, που ούτως ή άλλως την συμπεριέλαβες στην παπαριά που είπες, δεν είναι συγκεκριμένα για άτομα σε οίκους και δεν είναι μόνο για ηλικιωμένους. Λέει ξεκάθαρα προληπτική χρήση αντιβιοτικών σε άτομα μεγάλης ηλικίας γενικά και ειδικά σε άτομα που είναι σε οίκους, όσο και σε παιδιά κάτω των 5 ετών.
Κοίτα ένα πουστη.
Οχι ρε δεν λεει αυτό. Απλά είσαι άσχετος.

Στα αντιβιοτικά υπάρχει prophylaxis και empiric.
Prophylaxis είναι όταν χορηγεις αντιβίωση προληπτικά για να προλάβεις λοίμωξη. Αφορά το άκυρο παράδειγμα που έφερες με τα χειρουργεία ή τίποτα δύσκολες οδοντιατρικές περιπτώσεις πχ.

Το empiric αφορά περιπτώσεις που έχουμε ήδη επιβεβαιωμενη λοίμωξη να τρέχει αλλά δεν έχουμε εντοπίσει τα βακτήρια ακόμα.

Δηλαδή ακόμα και στην εξαίρεση που βρήκες, ακόμα και σε αυτήν την κατηγορία ανθρώπων δεν σημαίνει πως με το που βγει θετικό το τεστ, τους πλακώνουν στην αντιβίωση ανευ συμπτωμάτων όπως φαντάζεσαι.

Η συζήτηση έχει τελειώσει. Έχεις αποδείξει ότι δεν έχεις αξιοπρέπεια, θάρρος, εντιμότητα ή ότι όλα αυτά αξίζουν λιγότερο για σένα από την εμμονή σου να αποδείξεις ότι ξέρεις καλύτερα και ότι δεν έκανες λάθος.

Λυπάμαι. Ειλικρινά λυπάμαι.
.
Άντε ρε σουργελο από δω που θα μου πεις ότι λυπάσαι κιόλας. Σε έκανα και ισότιμο συνομιλητή σε τέτοιο θέμα λες και είμαστε ισα και όμοια.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2023, 02:45

Αυτό λέει, φίλε. Αλλά είναι τόσο υπέρμετρος ο εγωισμός σου που δεν μπορείς να παραδεχτείς ότι είπες μαλακία.

Εννοείται ότι δεν σημαίνει αυτό το empiric. Σταμάτα να βγάζεις μαλακίες από το μυαλό σου όπως ο Άδωνης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 02:55

hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 02:45
Αυτό λέει, φίλε. Αλλά είναι τόσο υπέρμετρος ο εγωισμός σου που δεν μπορείς να παραδεχτείς ότι είπες μαλακία.

Εννοείται ότι δεν σημαίνει αυτό το empiric. Σταμάτα να βγάζεις μαλακίες από το μυαλό σου όπως ο Άδωνης.
Α καλά. Είσαι άρρωστος.

Γράψε ο,τι μαλακια έχεις ακόμα να πεις και μη μου απευθύνεις το λόγο ξανά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 03:06

Και αυτό για όποιον τρίτο θέλει να έχει μια εικόνα του τι μαλακιες ειπώθηκαν εδώ σήμερα

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9250242/


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12134
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 24 Αύγ 2023, 07:07

Η γενική οδηγία στην Ελλάδα ήταν από όσο θυμάμαι να πάρεις ντεπον και να κάτσεις στα αβγά σου περιμένοντας να περάσει.
Τίποτα βιταμινες κλπ ήταν συμπληρωματικά.
Εγώ είχα πάρει και ιβουπροφαίνη γιατί το ντεπον δεν μου έκανε τίποτα. Μια που το παίρνα και ανέβαινε αντί να πέφτει ο πυρετος.

Δεν σου έλεγε κανένας,φυσιολογικός,γιατρος πάρε ένα σκασμό αντιβίωση.

Αν μετά αφού είχε περάσει άφηνε τίποτα λοιμώξεις έξτρα τότε μόνο έδιναν αντιβίωση νομίζω.

Πότε όμως κατά την διάρκεια της ασθενείας που διαρκούσε κατά μ.ο. 5 μερες.

Echelon
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: 15 Μάιος 2019, 11:42
Phorum.gr user: selinoid

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Echelon » 24 Αύγ 2023, 07:12

Πήγατε ποτέ σε φαρμακείο με συνταγή αντιβίωσης από γιατρό και ο φαρμακοποιός αρνήθηκε να σας την δώσει επειδή αυτό θα ήταν καλύτερο για την υγεία σας;

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12134
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 24 Αύγ 2023, 07:20

Είχα έναν γνωστό που κοπαναγε αντιβιωσεις προληπτικά με το παραμικρό για να μη πάθει τίποτε όπως έλεγε.

Ε...τώρα τρέχει με διάφορα προβλήματα υγείας.

Άμα ψάχνεις για γιατρούς να σε φουσκώνουν χάπια υπάρχουν.

Πήγα πέρσι είχα θέμα με κάτι αλλεργικό και πήγε μου έδωσε 8 κουτιά χάπια.
1 αντιβίωση 5 αλλού είδους χαπάκια για αλλεργία και 2 εισπνεομενα.

Είχα πολλές επιφυλάξεις.
Στο πρώτο 24ωρο ήμουν ο ορισμός της μαστουρας.

Τα πήρα όπως ήταν και τα πέταξα στον κάδο.

Πήγα σε άλλο γιατρό.

Έκανα θεραπεία μόνο με εισπνεομενα και 1 χάπι ( όχι αντιβίωση).

Σε 20 μέρες όλα καλά.
Και μέχρι σήμερα δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 07:26

Echelon έγραψε:
24 Αύγ 2023, 07:12
Πήγατε ποτέ σε φαρμακείο με συνταγή αντιβίωσης από γιατρό και ο φαρμακοποιός αρνήθηκε να σας την δώσει επειδή αυτό θα ήταν καλύτερο για την υγεία σας;
Δεν μπορείς να αρνηθείς. Μόνο αν ξέρεις τον πελάτη ή έχεις όρεξη για τραβήγματα.
Λες "δεν τα έχω" και πουλο.

Και από όσα είπαμε τόσες σελίδες, εσύ κατάλαβες αυτό ας πούμε, ότι τσαντιζομαστε με τις αντιβίωσεις


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Echelon
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: 15 Μάιος 2019, 11:42
Phorum.gr user: selinoid

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Echelon » 24 Αύγ 2023, 07:40

Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 07:26
Echelon έγραψε:
24 Αύγ 2023, 07:12
Πήγατε ποτέ σε φαρμακείο με συνταγή αντιβίωσης από γιατρό και ο φαρμακοποιός αρνήθηκε να σας την δώσει επειδή αυτό θα ήταν καλύτερο για την υγεία σας;
Δεν μπορείς να αρνηθείς. Μόνο αν ξέρεις τον πελάτη ή έχεις όρεξη για τραβήγματα.
Λες "δεν τα έχω" και πουλο.

Και από όσα είπαμε τόσες σελίδες, εσύ κατάλαβες αυτό ας πούμε, ότι τσαντιζομαστε με τις αντιβίωσεις
Εφόσον δε μπορείς να αρνηθείς η συζήτηση "ο φαρμακοποιός ξέρει καλύτερα, όχι ο γιατρός ξέρει καλύτερα" δεν έχει νόημα. Υπερισχύει δηλαδή η <<άποψη>> του γιατρού.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 08:02

Echelon έγραψε:
24 Αύγ 2023, 07:40
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 07:26
Echelon έγραψε:
24 Αύγ 2023, 07:12
Πήγατε ποτέ σε φαρμακείο με συνταγή αντιβίωσης από γιατρό και ο φαρμακοποιός αρνήθηκε να σας την δώσει επειδή αυτό θα ήταν καλύτερο για την υγεία σας;
Δεν μπορείς να αρνηθείς. Μόνο αν ξέρεις τον πελάτη ή έχεις όρεξη για τραβήγματα.
Λες "δεν τα έχω" και πουλο.

Και από όσα είπαμε τόσες σελίδες, εσύ κατάλαβες αυτό ας πούμε, ότι τσαντιζομαστε με τις αντιβίωσεις
Εφόσον δε μπορείς να αρνηθείς η συζήτηση "ο φαρμακοποιός ξέρει καλύτερα, όχι ο γιατρός ξέρει καλύτερα" δεν έχει νόημα. Υπερισχύει δηλαδή η <<άποψη>> του γιατρού.
Όχι ακριβώς.

Μπορείς να αρνηθείς αρκεί να μην φοβάσαι το τρέξιμο. Μετά θα δικαιωθείς όπως πολλοί άλλοι σε ανάλογες περιπτώσεις.

Όπως μπορείς να αρνηθείς αν έχει γράψει πολλά κουτιά από κάτι και δεν συμβαδίζουν με την δοσολογία.

Η νομοθεσία είναι αστεία σε αυτό το θέμα. Δεν εκτελείς συνταγή, σε τρέχουν. Εκτελείς και γίνεται μαλακια πάλι σε τρέχουν και σου λένε "Εσύ δε το είδες; ". Όλα αυτά έχουν συμβεί σε συναδέλφους.

Εγώ όταν αρνήθηκα ξεκάθαρα εκτέλεση συνταγής με στην ένδειξη "covid επιβεβαιωμένος" και μέσα αντιβίωση, αντιπηκτικο, εισπνεόμενα κορτικοστεροειδη και χλωροκινη και μάλιστα σε υγιέστατο 40αρη, με πήρε ο γιατρός (πνευμονολογος) και με απείλησε με μήνυση. Του είπα κλάσε μας μια μάντρα και κάνε ότι θες.
Τίποτα δεν έκανε.

Όποιος φαρμακοποιός εκτελεί κατά ριπάς και στα αρχιδια του, είναι μεγαλύτερος μαλακας.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Echelon
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: 15 Μάιος 2019, 11:42
Phorum.gr user: selinoid

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Echelon » 24 Αύγ 2023, 08:21

Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 08:02
Echelon έγραψε:
24 Αύγ 2023, 07:40
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 07:26


Δεν μπορείς να αρνηθείς. Μόνο αν ξέρεις τον πελάτη ή έχεις όρεξη για τραβήγματα.
Λες "δεν τα έχω" και πουλο.

Και από όσα είπαμε τόσες σελίδες, εσύ κατάλαβες αυτό ας πούμε, ότι τσαντιζομαστε με τις αντιβίωσεις
Εφόσον δε μπορείς να αρνηθείς η συζήτηση "ο φαρμακοποιός ξέρει καλύτερα, όχι ο γιατρός ξέρει καλύτερα" δεν έχει νόημα. Υπερισχύει δηλαδή η <<άποψη>> του γιατρού.
Όχι ακριβώς.

Μπορείς να αρνηθείς αρκεί να μην φοβάσαι το τρέξιμο. Μετά θα δικαιωθείς όπως πολλοί άλλοι σε ανάλογες περιπτώσεις.

Όπως μπορείς να αρνηθείς αν έχει γράψει πολλά κουτιά από κάτι και δεν συμβαδίζουν με την δοσολογία.

Η νομοθεσία είναι αστεία σε αυτό το θέμα. Δεν εκτελείς συνταγή, σε τρέχουν. Εκτελείς και γίνεται μαλακια πάλι σε τρέχουν και σου λένε "Εσύ δε το είδες; ". Όλα αυτά έχουν συμβεί σε συναδέλφους.

Εγώ όταν αρνήθηκα ξεκάθαρα εκτέλεση συνταγής με στην ένδειξη "covid επιβεβαιωμένος" και μέσα αντιβίωση, αντιπηκτικο, εισπνεόμενα κορτικοστεροειδη και χλωροκινη και μάλιστα σε υγιέστατο 40αρη, με πήρε ο γιατρός (πνευμονολογος) και με απείλησε με μήνυση. Του είπα κλάσε μας μια μάντρα και κάνε ότι θες.
Τίποτα δεν έκανε.

Όποιος φαρμακοποιός εκτελεί κατά ριπάς και στα αρχιδια του, είναι μεγαλύτερος μαλακας.
Αυτά τα έδωσε γιατρός προληπτικά σε κουμπάρο μου(κρούσμα τον Οκτώβριο του 21'). Εγώ που βρέθηκα θετικός σε self(Δεκέμβριος του 22'), χωρίς κανένα σύμπτωμα, το έκανα γιατί θα πήγαινα επίσκεψη σε οικογένεια με νεογέννητο, και πήγα σε φαρμακείο για να το επιβεβαιώσω και να το περάσει στον ΕΟΔΥ μου έδωσε ένα σιρόπι και ντεπόν(μόνο αν νιώθω ότι ανεβάζω πυρετό).

Νομικής φύσεως το ζήτημα δηλαδή. Κοίτα, κακά τα ψέματα το 95% των φαρμακοποιών θα εκτελέσει την συνταγή χωρίς πολλά-πολλά.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 08:38

Echelon έγραψε:
24 Αύγ 2023, 08:21
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 08:02
Echelon έγραψε:
24 Αύγ 2023, 07:40


Εφόσον δε μπορείς να αρνηθείς η συζήτηση "ο φαρμακοποιός ξέρει καλύτερα, όχι ο γιατρός ξέρει καλύτερα" δεν έχει νόημα. Υπερισχύει δηλαδή η <<άποψη>> του γιατρού.
Όχι ακριβώς.

Μπορείς να αρνηθείς αρκεί να μην φοβάσαι το τρέξιμο. Μετά θα δικαιωθείς όπως πολλοί άλλοι σε ανάλογες περιπτώσεις.

Όπως μπορείς να αρνηθείς αν έχει γράψει πολλά κουτιά από κάτι και δεν συμβαδίζουν με την δοσολογία.

Η νομοθεσία είναι αστεία σε αυτό το θέμα. Δεν εκτελείς συνταγή, σε τρέχουν. Εκτελείς και γίνεται μαλακια πάλι σε τρέχουν και σου λένε "Εσύ δε το είδες; ". Όλα αυτά έχουν συμβεί σε συναδέλφους.

Εγώ όταν αρνήθηκα ξεκάθαρα εκτέλεση συνταγής με στην ένδειξη "covid επιβεβαιωμένος" και μέσα αντιβίωση, αντιπηκτικο, εισπνεόμενα κορτικοστεροειδη και χλωροκινη και μάλιστα σε υγιέστατο 40αρη, με πήρε ο γιατρός (πνευμονολογος) και με απείλησε με μήνυση. Του είπα κλάσε μας μια μάντρα και κάνε ότι θες.
Τίποτα δεν έκανε.

Όποιος φαρμακοποιός εκτελεί κατά ριπάς και στα αρχιδια του, είναι μεγαλύτερος μαλακας.
Αυτά τα έδωσε γιατρός προληπτικά σε κουμπάρο μου(κρούσμα τον Οκτώβριο του 21'). Εγώ που βρέθηκα θετικός σε self(Δεκέμβριος του 22'), χωρίς κανένα σύμπτωμα, το έκανα γιατί θα πήγαινα επίσκεψη σε οικογένεια με νεογέννητο, και πήγα σε φαρμακείο για να το επιβεβαιώσω και να το περάσει στον ΕΟΔΥ μου έδωσε ένα σιρόπι και ντεπόν(μόνο αν νιώθω ότι ανεβάζω πυρετό).

Νομικής φύσεως το ζήτημα δηλαδή. Κοίτα, κακά τα ψέματα το 95% των φαρμακοποιών θα εκτελέσει την συνταγή χωρίς πολλά-πολλά.
Εννοείται ότι θα το εκτελέσει. Δεν έχουν άδικο που μας λένε μπακαληδες
.
Η συνταγή που αρνήθηκα εγώ ήταν καμία 100αρια ευρώ. Σιγά μην την άφηναν


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20357
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 24 Αύγ 2023, 09:22

hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 23:57
Εντάξει, συζήτηση τέλος. Είπες επί λέξει:
Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:06
Λες μαλακιες διότι η οδηγία σε Αμερική και Ευρώπη για μη νοσηλευομενους ασθενείς, ανεξαρτήτου ηλικίας, κατηγορίας κλπ, ήταν μόνο μέτρηση οξυγόνου και παρακεταμολη σε περίπτωση υψηλού πυρετού.
Ο NIH (National Institutes of Health), που είναι ο αρμόδιος αμερικανικός φορέας, λέει:
Symptom management should be initiated for all nonhospitalized adults with mild to moderate COVID-19. For adults who are at high risk of progression to severe disease, several antiviral therapeutic options are available to reduce the risk of hospitalization or death.
Και πιο συγκεκριμένα:
Ritonavir-boosted nirmatrelvir (Paxlovid)
Remdesivir
Molnupiravir
Έχεις γίνει το ίδιο με τον σαλτιμπάγκο που θαυμάζεις, τον Άδωνη. Δεν έχεις πλέον την ελάχιστη αξιοπρέπεια να πάρεις πίσω ό,τι έγραψες γιατί νομίζεις ότι είσαι ο μόνος που κατέχει την απόκρυφη αλήθεια για το πώς λειτουργούν τα αντιβιοτικά.
Man μου τί σχέση έχουν τα αντιικά με τα αντιβιοτικά? Με μπέρδεψες
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20357
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 24 Αύγ 2023, 09:25

Echelon έγραψε:
24 Αύγ 2023, 08:21
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 08:02
Echelon έγραψε:
24 Αύγ 2023, 07:40


Εφόσον δε μπορείς να αρνηθείς η συζήτηση "ο φαρμακοποιός ξέρει καλύτερα, όχι ο γιατρός ξέρει καλύτερα" δεν έχει νόημα. Υπερισχύει δηλαδή η <<άποψη>> του γιατρού.
Όχι ακριβώς.

Μπορείς να αρνηθείς αρκεί να μην φοβάσαι το τρέξιμο. Μετά θα δικαιωθείς όπως πολλοί άλλοι σε ανάλογες περιπτώσεις.

Όπως μπορείς να αρνηθείς αν έχει γράψει πολλά κουτιά από κάτι και δεν συμβαδίζουν με την δοσολογία.

Η νομοθεσία είναι αστεία σε αυτό το θέμα. Δεν εκτελείς συνταγή, σε τρέχουν. Εκτελείς και γίνεται μαλακια πάλι σε τρέχουν και σου λένε "Εσύ δε το είδες; ". Όλα αυτά έχουν συμβεί σε συναδέλφους.

Εγώ όταν αρνήθηκα ξεκάθαρα εκτέλεση συνταγής με στην ένδειξη "covid επιβεβαιωμένος" και μέσα αντιβίωση, αντιπηκτικο, εισπνεόμενα κορτικοστεροειδη και χλωροκινη και μάλιστα σε υγιέστατο 40αρη, με πήρε ο γιατρός (πνευμονολογος) και με απείλησε με μήνυση. Του είπα κλάσε μας μια μάντρα και κάνε ότι θες.
Τίποτα δεν έκανε.

Όποιος φαρμακοποιός εκτελεί κατά ριπάς και στα αρχιδια του, είναι μεγαλύτερος μαλακας.
Αυτά τα έδωσε γιατρός προληπτικά σε κουμπάρο μου(κρούσμα τον Οκτώβριο του 21'). Εγώ που βρέθηκα θετικός σε self(Δεκέμβριος του 22'), χωρίς κανένα σύμπτωμα, το έκανα γιατί θα πήγαινα επίσκεψη σε οικογένεια με νεογέννητο, και πήγα σε φαρμακείο για να το επιβεβαιώσω και να το περάσει στον ΕΟΔΥ μου έδωσε ένα σιρόπι και ντεπόν(μόνο αν νιώθω ότι ανεβάζω πυρετό).

Νομικής φύσεως το ζήτημα δηλαδή. Κοίτα, κακά τα ψέματα το 95% των φαρμακοποιών θα εκτελέσει την συνταγή χωρίς πολλά-πολλά.
Στην Ελλάδα ναι, γιατί δεν μπορεί να σου κόψει την συνταγή.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20357
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 24 Αύγ 2023, 09:29

hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 22:17
Cecily Anne έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:52
hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:38


Συγγνώμη, αλλά η προληπτική αντιβίωση δεν είναι στάνταρ πρακτική σε κάποιες περιπτώσεις, όπως σε κάποιους τύπους χειρουργείου;
Τώρα αλήθεια μου έδωσες παράδειγμα αντιβίωσης με χειρουργείο που σε έχουν ανοιχτό ?
Μα εσύ είπες ότι η προληπτική αντιβίωση είναι έγκλημα, τελεία. Δεν είπες ότι είναι μια πρακτική που έχει πεδίο εφαρμογής που κακώς κάποιοι το τεντώνουν.
Μα φυσικά γιατί το τεντώνουν στο 99% των περιπτώσεων! Τα τρίτης γενιάς αντιβιοτικά που ειπες για νοσοκομειακή χρήση στην εντατική δεν υπάρχουν καν στην αγορά να στα συνταγογραφουν αβερτα. Είναι άλλες κατηγορίες φαρμάκων κι αυτές και τις παράγουμε ξεχωριστά. Δε σχολιάζω τα αντιικά που αναφέρεις πιο πάνω καν, είναι ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΦΑΡΜΑΚΩΝ.

Γενικά το γάμησες ως συνήθως, σταματά το γκουγκλισμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cecily Anne την 24 Αύγ 2023, 09:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών