Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 26 Αύγ 2023, 17:48

Σενέκας έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:45
Αρίστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:42
Σενέκας έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:39


Ρώσος εθνικιστής με ελληνική ταυτότητα λοιπόν. Οκ


Ξαναλεω οτι υποστηριξα τις Πρεσπες που προωθουσαν Δυση και ΝΑΤΟ σε βαρος της Ρωσιας.

Οποτε κανε μας τη χαρη.

.
ναι, και μετά μπλέχτηκες με την πρεσβεία. Πουλημένε


Σοβαρεψου γιατι το παρατραβας, το αρθρο που μου τουιταρε η πρεσβεια το εκανε φωτοκοπυ απο τη δημοσιευση που μου ειχε κανει η εφημεριδα Δημοκρατια χωρις εγω να εχω ιδεα, αργοτερα εμαθα απο τριτους για το τουιτ. Και το αρθρο λεει μονο γεγονοτα, αν διαφωνεις σε οποιοδηποτε σημειο του να σου δωσω λινκ να τα συζητησουμε.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 26 Αύγ 2023, 17:53

Επιπλεον την εποχη που γραφτηκε το αρθρο που εκανε το τουιτ η πρεσβεια ο ιδιος ο Κουλης πηγαινε στο Σοτσι, μιλουσε με τον ΠΟυτιν για την αναβαθμιση των ελληνορωσικων σχεσεων και ανεφερε οτι η Ρωσια βοηθησε πολυ στον ελληνικο αγωνα της ανεξαρτησιας.

Επανειλημμενα εχω πει οτι η ΝΔ ηταν το ΠΙΟ ΡΩΣΟΦΙΛΟ κομμα στην Ελλαδα ΚΑΙ με ΚΑραμανλη ΚΑΙ με Σαμαρα ΚΑΙ με ΚΟυλη ΚΑΙ στην περιοδο που η ΝΔ ηταν αντιπολιτευση στο ΣΥΡΙΖΑ.

Οποτε γιατι μου κολλατε και ξεχνατε οτι αυτοι που ψηφιζετε ηταν οι πιο ρωσοφιλοι των ρωσοφιλων;

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 26 Αύγ 2023, 17:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15727
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 26 Αύγ 2023, 17:54

Αρίστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:48
Σενέκας έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:45
Αρίστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:42




Ξαναλεω οτι υποστηριξα τις Πρεσπες που προωθουσαν Δυση και ΝΑΤΟ σε βαρος της Ρωσιας.

Οποτε κανε μας τη χαρη.

.
ναι, και μετά μπλέχτηκες με την πρεσβεία. Πουλημένε


Σοβαρεψου γιατι το παρατραβας, το αρθρο που μου τουιταρε η πρεσβεια το εκανε φωτοκοπυ απο τη δημοσιευση που μου ειχε κανει η εφημεριδα Δημοκρατια χωρις εγω να εχω ιδεα, αργοτερα εμαθα απο τριτους για το τουιτ. Και το αρθρο λεει μονο γεγονοτα, αν διαφωνεις σε οποιοδηποτε σημειο του να σου δωσω λινκ να τα συζητησουμε.

.
δηλαδή θες να μου πεις ότι αναπαράγεις ακραίο ρώσικο εθνικισμό απο άποψη; Το δέχομαι. Ντροπιαστικό όπως και να χει. Δεν έχω ξαναδει άτομο να υποστηρίζει με τέτοια θέρμη ξένο εθνικισμό(ιμπεριαλισμό μάλλον) χωρίς να έχει συμφέρον
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 26 Αύγ 2023, 17:55

Σενέκας έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:54
Αρίστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:48
Σενέκας έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:45


ναι, και μετά μπλέχτηκες με την πρεσβεία. Πουλημένε


Σοβαρεψου γιατι το παρατραβας, το αρθρο που μου τουιταρε η πρεσβεια το εκανε φωτοκοπυ απο τη δημοσιευση που μου ειχε κανει η εφημεριδα Δημοκρατια χωρις εγω να εχω ιδεα, αργοτερα εμαθα απο τριτους για το τουιτ. Και το αρθρο λεει μονο γεγονοτα, αν διαφωνεις σε οποιοδηποτε σημειο του να σου δωσω λινκ να τα συζητησουμε.

.
δηλαδή θες να μου πεις ότι αναπαράγεις ακραίο ρώσικο εθνικισμό απο άποψη; Το δέχομαι. Ντροπιαστικό όπως και να χει. Δεν έχω ξαναδει άτομο να υποστηρίζει με τέτοια θέρμη ξένο εθνικισμό(ιμπεριαλισμό μάλλον) χωρίς να έχει συμφέρον

Αρίστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:53
Επιπλεον την εποχη που γραφτηκε το αρθρο που εκανε το τουιτ η πρεσβεια ο ιδιος ο Κουλης πηγαινε στο Σοτσι, μιλουσε με τον ΠΟυτιν για την αναβαθμιση των ελληνορωσικων σχεσεων και ανεφερε οτι η Ρωσια βοηθησε πολυ στον ελληνικο αγωνα της ανεξαρτησιας.

Επανειλημμενα εχω πει οτι η ΝΔ ηταν το ΠΙΟ ΡΩΣΟΦΙΛΟ κομμα στην Ελλαδα ΚΑΙ με ΚΑραμανλη ΚΑΙ με Σαμαρα ΚΑΙ με ΚΟυλη ΚΑΙ στην περιοδο που η ΝΔ ηταν αντιπολιτευση στο ΣΥΡΙΖΑ.

Οποτε γιατι μου κολλατε και ξεχνατε οτι αυτοι που ψηφιζετε ηταν οι πιο ρωσοφιλοι των ρωσοφιλων;

.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14214
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 26 Αύγ 2023, 17:56

Αρίστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:27
Leporello έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:21
Αρίστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:04
Καμια χωρα στη θεση της Ρωσιας δεν θα αφηνε ανεκμεταλλευτη την αλληλοσυγκρουση των διαφορων ταταρικων χανατων. Σιγα μην περιμεναν οι Ρωσοι να βγει καποιος νικητης απο τη συγκρουση, να ενισχυθει συν τω χρονω και να στραφει με αξιωσεις εναντιον τους.
Στα πλαίσια τής άμυνας προφανώς. :003:
Οπως στα πλαίσια τής άμυνας κατέλαβαν τον Καύκασο στο δεύτερο μισό του 19ου αιώνα, και το Βλαδιβοστόκ το 1860.
Το 1783 η Ρωσια πηρε απο τους Οθωμανους το Χανατο της Κριμαιας, και το 19ο αιωνα κατελαβε παλι απο τους Οθωμανους τον Καυκασο ενω απελευθερωσε ολα τα χριστιανικα βαλκανικα κρατη απο τον Οωμανικο ζυγο καθιστωντας τα ανεξαρτητα και χωρις να τα κατακτησει.

Ειναι φανερο λοιπον οτι ο ανταγωνισμος με τους Ταταρους αντικαταστηθηκε απο τον ανταγωνισμο με τους Οθωμανους και οτι η Ρωσια καλα και αγια επραξε με το να γαμαει οπου πετυχαινε τους Οθωμανους και να ελευθερωνει τους Χριστιανους Σλαβους απο το ζυγο τους.
από το Ιράν τον πήρε τον καύκασο η Ρωσία, αλλά δεν βαριέσαι; και το βλαδιβοστόκ το πήρε από τους Κινέζους, όχι από του Οθωμανούς. Στα πλαίσια τής άμυνας προφανώς.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 26 Αύγ 2023, 17:57

Αρίστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:46
Isildur έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:32


Η Ρωσία, ή η ΕΣΣΔ ανάλογα με την χρονική στιγμή, έκανε ένα σωρό μη αμυντικούς πολέμους και επεμβάσεις, όπως επίσης προσάρτησε ένα σκασμό χώρες υπό την σκέπη των Σοβιέτ, τις οποίες απομυζούσε για δεκαετίες. Και μου λες ότι βγήκε χαμένη οικονομικά από όλα αυτά;


Μη λες Ρωσια τη Σοβιετικη Ενωση, οι Μπολσεβικοι ηταν απο καθε εθνοτητα και οι Ρωσοι δεν ηταν καν πλειοψηφια αναμεσα τους. Κατελαβαν λοιπον τη Ρωσια. Το μονο κοινο αναμεσα στις δυο αυτες χωρες οτι ο ρωσικος λαος τραβουσε τις θυσιες στους μεγαλους πολεμους.

.
Μα, εσύ τα έμπλεξες μιλώντας για πολέμους που αφορούσαν και την ΕΣΣΔ, όπως ο Β'ΠΠ.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15727
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 26 Αύγ 2023, 17:57

Αρίστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:55
Σενέκας έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:54
Αρίστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:48




Σοβαρεψου γιατι το παρατραβας, το αρθρο που μου τουιταρε η πρεσβεια το εκανε φωτοκοπυ απο τη δημοσιευση που μου ειχε κανει η εφημεριδα Δημοκρατια χωρις εγω να εχω ιδεα, αργοτερα εμαθα απο τριτους για το τουιτ. Και το αρθρο λεει μονο γεγονοτα, αν διαφωνεις σε οποιοδηποτε σημειο του να σου δωσω λινκ να τα συζητησουμε.

.
δηλαδή θες να μου πεις ότι αναπαράγεις ακραίο ρώσικο εθνικισμό απο άποψη; Το δέχομαι. Ντροπιαστικό όπως και να χει. Δεν έχω ξαναδει άτομο να υποστηρίζει με τέτοια θέρμη ξένο εθνικισμό(ιμπεριαλισμό μάλλον) χωρίς να έχει συμφέρον

Αρίστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:53
Επιπλεον την εποχη που γραφτηκε το αρθρο που εκανε το τουιτ η πρεσβεια ο ιδιος ο Κουλης πηγαινε στο Σοτσι, μιλουσε με τον ΠΟυτιν για την αναβαθμιση των ελληνορωσικων σχεσεων και ανεφερε οτι η Ρωσια βοηθησε πολυ στον ελληνικο αγωνα της ανεξαρτησιας.

Επανειλημμενα εχω πει οτι η ΝΔ ηταν το ΠΙΟ ΡΩΣΟΦΙΛΟ κομμα στην Ελλαδα ΚΑΙ με ΚΑραμανλη ΚΑΙ με Σαμαρα ΚΑΙ με ΚΟυλη ΚΑΙ στην περιοδο που η ΝΔ ηταν αντιπολιτευση στο ΣΥΡΙΖΑ.

Οποτε γιατι μου κολλατε και ξεχνατε οτι αυτοι που ψηφιζετε ηταν οι πιο ρωσοφιλοι των ρωσοφιλων;

.
αυτά που γράφεις σ'αυτό το νήμα δεν είναι ρωσοφιλία, είναι ακραίος Ρωσικός εθνικισμός. Ρωσικός σοβινισμός βασικά
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 26 Αύγ 2023, 17:59

Τι είπε ο Μητσοτάκης στον Πούτιν για τις ελληνορωσικές σχέσεις

Κατά την υποδοχή του από τον Βλαντιμιρ Πούτιν, ο Κυριάκος Μητσοτάκης υπογράμμισε πως «υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης των σχέσεων Ελλάδος- Ρωσίας στην οικονομία, το διμερές εμπόριο και τον τουρισμό». Ο Έλληνας πρωθυπουργός χαρακτήρισε το έτος Ιστορίας Ελλάδος- Ρωσίας, το 2021, έναυσμα για στενότερη συνεργασία σε όλα τα επίπεδα εκπέμποντας ταυτόχρονα το μήνυμα ότι η ελληνική οικονομία αναπτύσσεται με πολύ γρήγορους ρυθμούς, καθώς η πανδημία φθάνει στο τέλος της, όπως σημείωσε χαρακτηριστικά. Ο κ. Μητσοτάκης δεν παρέλειψε, μάλιστα, να επικαλεστεί τον βαρύνοντα, όπως τον χαρακτήρισε, ρόλο της Ρωσίας στις περιφερειακές εξελίξεις υπό την ιδιότητα της ως μόνιμο μέλος του Συμβουλίου Ασφαλείας για να τονίσει πως θα έχουν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις και για ζητήματα περιφερειακής ασφάλειας.

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης δεν ξέχασε να εξάρει τη συμβολή της Ρωσίας στην ευόδωση των στόχων της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 επ’ αφορμή της συμπλήρωσης 200 ετών από την έναρξη της, ενώ δήλωσε περιχαρής, που επισκέπτεται το Σότσι, κατοικία, όπως είπε, πολλών Ρώσων ελληνικής καταγωγής. Μάλιστα, ο Έλληνας πρωθυπουργός θύμισε στον κ. Πούτιν ότι για πρώτη φορά επισκέφθη το Σότσι πριν από 30 χρόνια, όταν συνόδευε τον αείμνηστο πατέρα του και τότε πρωθυπουργό, Κωνσταντίνο Μητσοτάκη.

https://www.ethnos.gr/Politics/article/ ... sexelixeis

.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14214
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 26 Αύγ 2023, 17:59

Σενέκας έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:45
Αρίστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:42
Σενέκας έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:39
Ρώσος εθνικιστής με ελληνική ταυτότητα λοιπόν. Οκ
Ξαναλεω οτι υποστηριξα τις Πρεσπες που προωθουσαν Δυση και ΝΑΤΟ σε βαρος της Ρωσιας.

Οποτε κανε μας τη χαρη
ναι, και μετά μπλέχτηκες με την πρεσβεία. Πουλημένε
Το 2018 υποστήριζε ότι Ρώσοι πράκτορες με κοσμόσφαιρες έβαλαν την φωτιά στο Μάτι. Αργότερα ήταν που οι Ρώσοι έγιναν καλοί.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 26 Αύγ 2023, 18:02

Σενέκας έγραψε:
26 Αύγ 2023, 17:57


αυτά που γράφεις σ'αυτό το νήμα δεν είναι ρωσοφιλία, είναι ακραίος Ρωσικός εθνικισμός. Ρωσικός σοβινισμός βασικά


Γω παντως δεν συμεργαστηκα με Ρωσους πρακτορες, με ρωσοφιλους μοναχους, με ρωσοφιλους επιχειρηματιες οπως η ΝΔ για να οργανωσει τα συλλαλητηρια για τις Πρεσπες.

Οποτε σταματηστε να πουλατε τρελλα.

Η ΝΔ υπηρξε διαχρονικα το ΠΙΟ ΡΩΣΟΦΙΛΟ κομμα στη χωρα.

Εσεις σκιζετε τα ρουχα σας για οποιους πουνε ενα καλο για τη Ρωσια επειδη πολεμουσε με τους Οθωμανους και ξεχνατε οτι η ΝΔ μια ζωη τα ελεγε αυτα και επιπλεον μια ζωη συνεργαζοταν με Ρωσους σε ολα τα επιπεδα, ακομη και με Ρωσους επιχειρηματιες στην Ελλαδα.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 26 Αύγ 2023, 18:05

Και αμα ο Σενεκας θελει να με βγαλει ρωσοφιλο με ελληνικη ταυτοτητα γιατι να μην το τραβηξω κι εγω το σχοινι και να μην τον βγαλω ΤΟΥΡΚΟΦΙΛΟ με ελληνικη ταυτοτητα; Αφου στο φιναλε ολα τα ιστορικα νηματα που ανοιγει συκοφαντουν τους ηρωες της επαναστασης.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 26 Αύγ 2023, 18:09

Δεν εχω φτασει ομως σε αυτο το επιπεδο και ουτε συκοφαντω χωρις στοιχεια.

Οποτε κοιταξτε κι εσεις να σοβαρευτειτε και να μην φερεστε σαν χουλιγκανακια επειδη σας πειραξε που ειπαμε οτι η Ρωσια καλως γαμουσε Ταταρους και Τουρκους.

.

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 26 Αύγ 2023, 18:14

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με τον Πριγκόζιν;
Και γιατί ο αρχιψέκας Leporello γράφει στο νήμα;

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15727
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 26 Αύγ 2023, 18:14

Αρίστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 18:09
Δεν εχω φτασει ομως σε αυτο το επιπεδο και ουτε συκοφαντω χωρις στοιχεια.

Οποτε κοιταξτε κι εσεις να σοβαρευτειτε και να μην φερεστε σαν χουλιγκανακια επειδη σας πειραξε που ειπαμε οτι η Ρωσια καλως γαμουσε Ταταρους και Τουρκους.

.
είπες ότι την Ελλάδα την απελευθέρωσε η Ρωσία. Αυτό κύριε είναι σκέτη προσβολή. Αν δε έλεγες στο οποιονδήποτε Έλληνα αγωνιστή απ'αυτούς που συκοφαντώ, θα σου έπαιρνε το κεφάλι, και μάλλον δίκαια. Είναι προσβολή και στον ελληνικό εθνικισμό, και στους ανθρώπους και στους αγώνες τους :g030:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Συνετρίβη το αεροπλάνο του Prigozhin. Φήμες ότι είναι νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 26 Αύγ 2023, 18:18

Σενέκας έγραψε:
26 Αύγ 2023, 18:14
Αρίστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 18:09
Δεν εχω φτασει ομως σε αυτο το επιπεδο και ουτε συκοφαντω χωρις στοιχεια.

Οποτε κοιταξτε κι εσεις να σοβαρευτειτε και να μην φερεστε σαν χουλιγκανακια επειδη σας πειραξε που ειπαμε οτι η Ρωσια καλως γαμουσε Ταταρους και Τουρκους.

.
είπες ότι την Ελλάδα την απελευθέρωσε η Ρωσία. Αυτό κύριε είναι σκέτη προσβολή. Αν δε έλεγες στο οποιονδήποτε Έλληνα αγωνιστή απ'αυτούς που συκοφαντώ, θα σου έπαιρνε το κεφάλι, και μάλλον δίκαια. Είναι προσβολή και στον ελληνικό εθνικισμό, και στους ανθρώπους και στους αγώνες τους :g030:


Απο το αρθρο μου με παραπομπες σε δυο περσονες που δεν θα μπορεσεις ευκολα να αμφισβητησεις.


Ο διαπρεπής Άγγλος πολιτικός Ουίλιαμ Γκλάντστοουν αναγνώρισε, παρότι αυτό έδινε πόντους στη Ρωσία, ότι η συνθήκη της Αδριανούπολης υπήρξε “το διεθνές συμβόλαιο της πολιτικής υπόστασης και αυτοτέλειας του ελληνικού κράτους”. Ιδιαίτερη αξία έχει και η παραδοχή του Καρλ Μαρξ ακριβώς γιατί δεν χώνευε τη Ρωσία. Έγραψε λοιπόν το 1853 σε άρθρο του στη New York Tribune: “Ποιος έκρινε τελικά τον αγώνα όταν εξεγέρθηκαν οι Έλληνες; Όχι βέβαια οι συνωμοσίες και οι ξεσηκωμοί του Αλή Πασά, ούτε η μάχη στο Ναυαρίνο, ούτε ο γαλλικός στρατός στο Μοριά, ούτε τα συνέδρια και τα πρωτόκολα του Λονδίνου. Αλλά ήταν ο Ντίμπιτς που προέλασε μέσω των Βαλκανίων στην πεδιάδα του Έβρου.” Ο Ντίμπιτς τον οποίο αναφέρθηκε ο Μαρξ ήταν ο στρατάρχης τότε του ρωσικού στρατού που νίκησε τους Οθωμανούς στην Αδριανούπολη.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών