Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 28 Αύγ 2023, 15:09

Μπίστης έγραψε:
27 Αύγ 2023, 11:52
Αφού δεν ντρέπονται να επιδεικνύουν έναν τέτοιο βλάκα δημοσίως σημαίνει πως μας θεωρούν ζώα
:102::102::102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

zteo
Δημοσιεύσεις: 10547
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 28 Αύγ 2023, 15:12

Ούτε την παραίτηση του δεν μπορώ να ζητήσω ξέροντας ότι διάδοχος του θα είναι στην καλύτερη του ιδιου επιπέδου με τον Κικιλια.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24718
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Αύγ 2023, 15:18

Πτολεμαίος έγραψε:
28 Αύγ 2023, 14:36
foscilis έγραψε:
28 Αύγ 2023, 13:26
Πτολεμαίος έγραψε:
28 Αύγ 2023, 12:52
Να μην έχεις αντιασφυξιογονες μάσκες.
Σαν τους άλλους που βγήκαν στην εθνική χωρίς νερό για 2 μέρες, ξηρά τροφή, πιστόλι φωτοβολίδων, μετρητά σε δολλάρια ΗΠΑ...
Συγκρίνεις αυτό που λέω με εθνική οδό;
Φτιάχνεις σπίτι σε πευκοδάσος χωρίς κανένα plan b και έχεις την απαίτηση να σε σώσει το κράτος;
Εισαι σοβαρός;
Φίλε μου, ανέφερες την αντισφυξιογόνο μάσκα ως ξερωγω αυτονόητο κομμάτι της οικοσκευής όποιου μένει στο δάσος (όπου σημειωτέον δάσος = σχετικά πυκνά πεύκα ανάμεσα στα σπίτια, κάτι τρομερά συνηθισμένο στη χώρα). Ε δεν είναι. Και στο κάτω-κάτω δε νομίζω καν ότι θα βοηθούσε να μην ψηθείς ζωντανός. Αν θέλουμε να μιλάμε για ικανοποιητικό επίπεδο ατομικών μέτρων προστασίας, θα χρειαζόταν κάτι σαν τη στολή που έχουν οι ηφαιστειολόγοι από αυτό το ασημένιο υλικό, με την κάσκα από πυρίμαχο γυαλί και μέταλλο. Αν και ΟΝΤΩΣ ισχύει σαν άσκηση σκέψης πως θα υπήρχαν πολύ λιγότερα θύματα (ίσως και μηδέν) αν φορούσαν όλοι τέτοιες στολές, δεν είναι λύση γιατί δε γίνεται κάθε νοικοκυριό να έχει τέτοιες στολές για όλα τα μέλη του και μάλιστα για τα παιδιά να αγοράζει καινούρια κάθε εξάμηνο που ψηλώνουν και να εκπαιδεύονται όλοι αυτοί πώς να τις φοράνε στον εαυτό τους και σε τίποτα ανήμπορους γέρους κλπ.

Η αλήθεια είναι πολύ απλή: κανενός δεν πήγαινε το μυαλό του ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο σε ένα αθηναϊκό προάστιο, ούτε θα έπρεπε. Όπως και να το κάνουμε ένα μέρος σαν το Μάτι είχε τρομερά πυκνότερη παρουσία του κρατικού μηχανισμού, καλύτερο δίκτυο ύδρευσης, καλύτερη ρυμοτομία, καλύτερα τα πάντα σε σχέση με τα κορακοβούνια όπου κάηκαν άνθρωποι το 07 στην Ηλεία ή πριν μια βδομάδα στον Έβρο. Και ήταν και παραθαλάσσιο κιόλας, δηλαδή εγώ προσωπικά το λέω ότι συγκλονίστηκα που η φωτιά κατάφερε να κάψει ανθρώπους στην παραλιακή Ραφήνας - Νέας Μάκρης γιατί η παραλιακή Ραφήνας - Νέας Μάκρης όπως λέει και το όνομα απέχει λίγες δεκάδες μέτρα από τη θάλασσα (και πολύ λέω). Είναι κάτι που πάντα το σκέφτομαι έκτοτε, αν εκεί που είμαι μπορώ να αποκλειστώ και πόσο γρήγορα/εύκολα μπορώ να είμαι στη θάλασσα και πώς θα είναι η θάλασσσα αν έχει 7 μποφόρ. (παρεμπιπτόντως έχω καταλήξει ότι το καλύτερο μέρος είναι η Λούτσα γιατί έχει και φαρδιά παραλία και απρόσκοπτη πρόσβαση και μπορείς να περπατήσεις 200 μέτρα μέσα στη θάλασσα χωρίς τον παραμικρό κίνδυνο να πνιγείς :) ).

Είναι φανερό ότι το μόνο που θα μπορούσε να ελαχιστοποιήσει τα θύματα θα ήταν ένα καλά εκτελεσμένο σχέδιο εκκένωσης, όπως παρατήρησε ο φίλος Άγης ότι όντως συνέβη στις κατασκηνώσεις (και συνέβη προληπτικά και -όπως αποδείχτηκε- έγκαιρα γιατί έτσι λέει το πρωτόκολλό τους μια και έχουν να κάνουν με μικρά παιδιά). Μόνο που στο Μάτι και στο Κόκκινο Λιμανάκι και στο Νέο Βουτζά όχι μόνο δεν υπήρχε σχέδιο εκκένωσης από τους Δήμους Ραφήνας/Μαραθώνα ή την κεντρική διοίκηση ή δεν ξέρω καν ποιος είναι ο υπεύθυνος, αλλά κάποιο λαμπρό μυαλό στο κέντρο επιχειρήσεων σκέφτηκε ότι προτεραιότητα ήταν να συνεχιστεί η κυκλοφορία επί της Μαραθώνος κι έστειλε τις 4 λωρίδες της στα δρομάκια μεταξύ Ματιού και Ραφήνας, δηλαδή θα μπορούσαμε να πούμε αντί για εκκένωση έγινε... πλήρωση της περιοχής με έξτρα κόσμο.

Ο Συνολάκης υπέστη χλεύη όχι επειδή είπε αυτό το πράγμα, αλλά για τους χρόνους που έβγαλε οι οποίοι ήταν εξωπραγματικοί, ιδιαίτερα από τη στιγμή που μίλαγε για εκκένωση με τα πόδια.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24020
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 28 Αύγ 2023, 15:31

η εκκένωση έχει νόημα όταν υπάρχει σχέδιο και χρόνος...αν αυτά δεν υπάρχουν καλύτερα να μπούνε όλοι σε κλειστό χώρο...αν σε βρει η φωτιά στο δρόμο δύσκολα γλυτωνεις
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11644
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 28 Αύγ 2023, 15:36

Προτείνω να εκκενωθεί όλος ο νόμος Έβρου και να περιμένουμε να σβήσει μόνη της.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13237
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 28 Αύγ 2023, 16:06

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
28 Αύγ 2023, 14:51
nyxtovios έγραψε:
28 Αύγ 2023, 13:40
Εικόνα

Πριν βιαστούμε να κατακρίνουμε το εξώφυλλο.
Βλέπετε άλλον λόγο που είναι συνεχώς υπουργός αυτός;
Εικόνα

:102:
Νομίζω πιο πιθανό να σπρώχνει όντως αντρες

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 28 Αύγ 2023, 16:07

nyxtovios έγραψε:
28 Αύγ 2023, 16:06
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
28 Αύγ 2023, 14:51
nyxtovios έγραψε:
28 Αύγ 2023, 13:40
Εικόνα

Πριν βιαστούμε να κατακρίνουμε το εξώφυλλο.
Βλέπετε άλλον λόγο που είναι συνεχώς υπουργός αυτός;
Εικόνα

:102:
Νομίζω πιο πιθανό να σπρώχνει όντως αντρες
δεν αναιρει το ενα το αλλο,ισα ισα :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4536
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 28 Αύγ 2023, 16:45

foscilis έγραψε:
28 Αύγ 2023, 15:18
Πτολεμαίος έγραψε:
28 Αύγ 2023, 14:36
foscilis έγραψε:
28 Αύγ 2023, 13:26


Σαν τους άλλους που βγήκαν στην εθνική χωρίς νερό για 2 μέρες, ξηρά τροφή, πιστόλι φωτοβολίδων, μετρητά σε δολλάρια ΗΠΑ...
Συγκρίνεις αυτό που λέω με εθνική οδό;
Φτιάχνεις σπίτι σε πευκοδάσος χωρίς κανένα plan b και έχεις την απαίτηση να σε σώσει το κράτος;
Εισαι σοβαρός;
Φίλε μου, ανέφερες την αντισφυξιογόνο μάσκα ως ξερωγω αυτονόητο κομμάτι της οικοσκευής όποιου μένει στο δάσος (όπου σημειωτέον δάσος = σχετικά πυκνά πεύκα ανάμεσα στα σπίτια, κάτι τρομερά συνηθισμένο στη χώρα). Ε δεν είναι. Και στο κάτω-κάτω δε νομίζω καν ότι θα βοηθούσε να μην ψηθείς ζωντανός. Αν θέλουμε να μιλάμε για ικανοποιητικό επίπεδο ατομικών μέτρων προστασίας, θα χρειαζόταν κάτι σαν τη στολή που έχουν οι ηφαιστειολόγοι από αυτό το ασημένιο υλικό, με την κάσκα από πυρίμαχο γυαλί και μέταλλο. Αν και ΟΝΤΩΣ ισχύει σαν άσκηση σκέψης πως θα υπήρχαν πολύ λιγότερα θύματα (ίσως και μηδέν) αν φορούσαν όλοι τέτοιες στολές, δεν είναι λύση γιατί δε γίνεται κάθε νοικοκυριό να έχει τέτοιες στολές για όλα τα μέλη του και μάλιστα για τα παιδιά να αγοράζει καινούρια κάθε εξάμηνο που ψηλώνουν και να εκπαιδεύονται όλοι αυτοί πώς να τις φοράνε στον εαυτό τους και σε τίποτα ανήμπορους γέρους κλπ.

Η αλήθεια είναι πολύ απλή: κανενός δεν πήγαινε το μυαλό του ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο σε ένα αθηναϊκό προάστιο, ούτε θα έπρεπε. Όπως και να το κάνουμε ένα μέρος σαν το Μάτι είχε τρομερά πυκνότερη παρουσία του κρατικού μηχανισμού, καλύτερο δίκτυο ύδρευσης, καλύτερη ρυμοτομία, καλύτερα τα πάντα σε σχέση με τα κορακοβούνια όπου κάηκαν άνθρωποι το 07 στην Ηλεία ή πριν μια βδομάδα στον Έβρο. Και ήταν και παραθαλάσσιο κιόλας, δηλαδή εγώ προσωπικά το λέω ότι συγκλονίστηκα που η φωτιά κατάφερε να κάψει ανθρώπους στην παραλιακή Ραφήνας - Νέας Μάκρης γιατί η παραλιακή Ραφήνας - Νέας Μάκρης όπως λέει και το όνομα απέχει λίγες δεκάδες μέτρα από τη θάλασσα (και πολύ λέω). Είναι κάτι που πάντα το σκέφτομαι έκτοτε, αν εκεί που είμαι μπορώ να αποκλειστώ και πόσο γρήγορα/εύκολα μπορώ να είμαι στη θάλασσα και πώς θα είναι η θάλασσσα αν έχει 7 μποφόρ. (παρεμπιπτόντως έχω καταλήξει ότι το καλύτερο μέρος είναι η Λούτσα γιατί έχει και φαρδιά παραλία και απρόσκοπτη πρόσβαση και μπορείς να περπατήσεις 200 μέτρα μέσα στη θάλασσα χωρίς τον παραμικρό κίνδυνο να πνιγείς :) ).

Είναι φανερό ότι το μόνο που θα μπορούσε να ελαχιστοποιήσει τα θύματα θα ήταν ένα καλά εκτελεσμένο σχέδιο εκκένωσης, όπως παρατήρησε ο φίλος Άγης ότι όντως συνέβη στις κατασκηνώσεις (και συνέβη προληπτικά και -όπως αποδείχτηκε- έγκαιρα γιατί έτσι λέει το πρωτόκολλό τους μια και έχουν να κάνουν με μικρά παιδιά). Μόνο που στο Μάτι και στο Κόκκινο Λιμανάκι και στο Νέο Βουτζά όχι μόνο δεν υπήρχε σχέδιο εκκένωσης από τους Δήμους Ραφήνας/Μαραθώνα ή την κεντρική διοίκηση ή δεν ξέρω καν ποιος είναι ο υπεύθυνος, αλλά κάποιο λαμπρό μυαλό στο κέντρο επιχειρήσεων σκέφτηκε ότι προτεραιότητα ήταν να συνεχιστεί η κυκλοφορία επί της Μαραθώνος κι έστειλε τις 4 λωρίδες της στα δρομάκια μεταξύ Ματιού και Ραφήνας, δηλαδή θα μπορούσαμε να πούμε αντί για εκκένωση έγινε... πλήρωση της περιοχής με έξτρα κόσμο.

Ο Συνολάκης υπέστη χλεύη όχι επειδή είπε αυτό το πράγμα, αλλά για τους χρόνους που έβγαλε οι οποίοι ήταν εξωπραγματικοί, ιδιαίτερα από τη στιγμή που μίλαγε για εκκένωση με τα πόδια.
Προφανώς και πρέπει να ειναι κομμάτι της οικοσκευής 2 και 3 αντισφυξιογονες μάσκες όταν έχεις χτίσει μέσα σε φυτική βενζίνη.
Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη εκπαίδευση, ούτε και να τις αλλάζεις κάθε 6 μήνες.
Αν σου φαίνεται δύσκολο ή μαλακία τότε ας έφτιαχναν ένα survival room, κάποιο υπόγειο, για να μπορέσουν να αντέξουν αυτήν την κρίσιμη 1 ώρα διότι αυτό ήταν και το αρχικό μου ποστ, οι μάσκες ήταν σαν συμπλήρωμα.

Το ότι υπάρχουν κι άλλα σπίτια όπως αναφέρεις (άρα δεν είναι "κανονικό" δάσος) δεν έχει καμία απολύτως σημασία.
Δεν χρειάζεσαι τις στολές των ηφαιστειολογων.
Δεν πεθαίνεις από την φωτιά και την θερμοκρασία.
Πεθαίνεις από τον καπνό.
Αυτός σε πνίγει, σου κόβει την ανάσα και πανικοβαλλεσαι ακόμα περισσότερο.
Διότι συνειδητοποιεις ότι και 200 μέτρα πιο πάνω, πιο κάτω, πιο αριστερά, πιο δεξιά και αν πας, τον ίδιο καπνό θα βρεις.

Δεν νοείται να χαλάς δεκάδες χιλιάδες ευρώ για "σπίτια στην εξοχή" και να μην έχεις κάποια προστασία από τη φωτιά. Εδώ λέγανε "μπείτε στις μπανιέρες".

Ωραίο το what if σου στη φάση της εκκένωσης όμως αυτό ήταν το ιδανικό σεναριο και θαρρώ πως γνωρίζεις πολύ καλά πως δεν υπάρχει ιδανικό σενάριο όταν εμπλέκεται ο πανικός του κόσμου τον οποίο παραδόξως δεν τον αναφέρει κανένας.

Κοινώς δεν περιμένεις ΠΟΤΕ έναν κρατικό οργανισμο/μηχανισμό να σε σώσει. Νοήμονας είσαι και κοιτάς τι θα κάνεις εσύ και όχι ο κάθε καρεκλοκενταυρος.

Tip. Στην οικοσκευή σου θα πρέπει να υπάρχει πάντα πυροκουβερτα, πυροσβεστήρας κονεως και πυροσβεστήρας διαξειδιου (για ηλεκτρολογικες φωτιές).
Σου ακούγεται κουφό ε;
Δεν είναι.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4536
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 28 Αύγ 2023, 16:53

Χαοτικός έγραψε:
28 Αύγ 2023, 15:01
Πτολεμαίος έγραψε:
28 Αύγ 2023, 14:36
foscilis έγραψε:
28 Αύγ 2023, 13:26


Σαν τους άλλους που βγήκαν στην εθνική χωρίς νερό για 2 μέρες, ξηρά τροφή, πιστόλι φωτοβολίδων, μετρητά σε δολλάρια ΗΠΑ...
Συγκρίνεις αυτό που λέω με εθνική οδό;
Φτιάχνεις σπίτι σε πευκοδάσος χωρίς κανένα plan b και έχεις την απαίτηση να σε σώσει το κράτος;
Εισαι σοβαρός;

Μου είχε κάνει εντύπωση ότι είχαν μαντρώσει τα περασματάκια από το δρόμο προς την θάλασσα ανάμεσα στα σπίτια. Να ορίζεται το τετράγωνο που λέμε. πράγματι το είχα πάρει με τους χάρτες του γκουγκλ και δεν ξέρω για πόσο διάστημα δεν έβλεπες κενό. Αυτό ναι ήταν αυθαιρεσία.

Αν και οι ευθύνες δεν έχουν να κάνουν με την αδυναμία εκείνης της στιγμής. Έχουν να κάνουν με τις προσλήψεις που δεν γίνονται ενώ χρειάζονται. Είχα διαβάσει κιόλας, ότι η πολιτική προστασία ήταν διαλυμένη από το 2005.
Μαν μου δεν αφήνεις την ζωή σου στα χέρια κρατικών λειτουργών. Όπου μπορείς βάζεις κι εσύ το χέρι σου. Δεν είμαστε παιδάκια σε κατασκήνωση.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4536
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 28 Αύγ 2023, 16:55

Χαοτικός έγραψε:
28 Αύγ 2023, 14:55
Πτολεμαίος έγραψε:
28 Αύγ 2023, 14:36
foscilis έγραψε:
28 Αύγ 2023, 13:26


Σαν τους άλλους που βγήκαν στην εθνική χωρίς νερό για 2 μέρες, ξηρά τροφή, πιστόλι φωτοβολίδων, μετρητά σε δολλάρια ΗΠΑ...
Συγκρίνεις αυτό που λέω με εθνική οδό;
Φτιάχνεις σπίτι σε πευκοδάσος χωρίς κανένα plan b και έχεις την απαίτηση να σε σώσει το κράτος;
Εισαι σοβαρός;
Πάντα και παντού έχεις την απαίτηση να σε σώσουν. Τι; Ακόμα κι αν δεν γίνεται, κάπως δεν πρέπει να κινητοποιηθεί ένα κράτος;
Αυτό ισχύει για τους αδύναμους.
Εγώ δεν το δέχομαι αυτό. Δεν έχω καμία απαίτηση να με σώσουν.
Και γι'αυτο φρόντισα και έκανα κάποια σεμινάρια καθώς και πολύ χρόνο σε διάβασμα διαφόρων καταστροφών ανά τον πλανήτη, για να γνωριζω τι πρέπει να κάνω όταν συμβεί κάτι κακό.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13237
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 28 Αύγ 2023, 17:12

Πτολεμαίος έγραψε:
28 Αύγ 2023, 16:55
Χαοτικός έγραψε:
28 Αύγ 2023, 14:55
Πτολεμαίος έγραψε:
28 Αύγ 2023, 14:36


Συγκρίνεις αυτό που λέω με εθνική οδό;
Φτιάχνεις σπίτι σε πευκοδάσος χωρίς κανένα plan b και έχεις την απαίτηση να σε σώσει το κράτος;
Εισαι σοβαρός;
Πάντα και παντού έχεις την απαίτηση να σε σώσουν. Τι; Ακόμα κι αν δεν γίνεται, κάπως δεν πρέπει να κινητοποιηθεί ένα κράτος;
Αυτό ισχύει για τους αδύναμους.
Εγώ δεν το δέχομαι αυτό. Δεν έχω καμία απαίτηση να με σώσουν.
Και γι'αυτο φρόντισα και έκανα κάποια σεμινάρια καθώς και πολύ χρόνο σε διάβασμα διαφόρων καταστροφών ανά τον πλανήτη, για να γνωριζω τι πρέπει να κάνω όταν συμβεί κάτι κακό.
Παρακολουθησες σεμινάρια καταστροφών του πλανητη;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38183
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Αύγ 2023, 17:13

Sol έγραψε:
28 Αύγ 2023, 14:57
sys3x έγραψε:
28 Αύγ 2023, 12:00
Σπουδαία μορφή - προσωπικότητα ο κόμενος της Τσένης, ο κύριος Βασιλάκης Κικίλιας, δε λέω.
Πρόσφερε πολλά και στο υγείας με τις επιστημονικές του γνώσεις σαν γιατρός που είναι.
Στο μπάσκετ ήταν καλος
Φευ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 28 Αύγ 2023, 17:18

nyxtovios έγραψε:
28 Αύγ 2023, 17:12
Πτολεμαίος έγραψε:
28 Αύγ 2023, 16:55
Χαοτικός έγραψε:
28 Αύγ 2023, 14:55


Πάντα και παντού έχεις την απαίτηση να σε σώσουν. Τι; Ακόμα κι αν δεν γίνεται, κάπως δεν πρέπει να κινητοποιηθεί ένα κράτος;
Αυτό ισχύει για τους αδύναμους.
Εγώ δεν το δέχομαι αυτό. Δεν έχω καμία απαίτηση να με σώσουν.
Και γι'αυτο φρόντισα και έκανα κάποια σεμινάρια καθώς και πολύ χρόνο σε διάβασμα διαφόρων καταστροφών ανά τον πλανήτη, για να γνωριζω τι πρέπει να κάνω όταν συμβεί κάτι κακό.
Παρακολουθησες σεμινάρια καταστροφών του πλανητη;
Τα βγάζουν σε ηπα οδηγούς διαβίωσης αν η γη βρεθεί σε αποκαλυπτική φάση. Οι λιακοπουλος-βελοπουλος πουλούσαν αντίστοιχα στα ελληνικά.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38183
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Αύγ 2023, 17:22

GoBzi έγραψε:
28 Αύγ 2023, 14:11
Φταίει που δεν έχουμε αστυνομία φωτιάς. Πρέπει να προσλάβουμε καμία 5-6 χιλιάδες μπάτσους και κάνα χιλιάρικο παπάδες να φυλάνε και να αγιάζουν τα δέντρα.
Άνα γεια σου.
:smt023
Γι 'αυτό παιβιά την επόμενη φορά βγάζουμε αυτοδύναμη την νέα δημοκρατία, να τελειώνουμε και με τις φωτιές του Πολάκη.
:g030:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35289
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Συγχαρητήρια στον ανίκανο Κικίλια.Η φωτιά στον Έβρο θεωρείται ως η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 28 Αύγ 2023, 17:26

Αγις έγραψε:
28 Αύγ 2023, 13:41
Η ουσια ειναι πως στο Ματι - οι κατασκηνωσεις του Δημου Αθηναιων και των στρατιωτικων εγκαταστασεων εφαρμοσαν σωστα κ εγκαιρα το σχεδιο εκκενωσης κ δεν ειχαν θυματα - οι υπολοιποι ''φορεις'' τον μονο σχεδιασμο που εχουν ειναι πως θα τον παιζουν
Το βασικό που συνέβη ήταν ότι αυτό έγινε για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ και αιφνιδίασε τους πάντες.Εάν παρακολουθήσει κάποιος τις φωτιές στην Αττική για χρόνια θα συνηθίσει να ακούει τα ίδια ονόματα,η Καλλιτεχνούπολη,η Κινέτα,η Βαρυμπόπη,ο Βαρνάβας κλπ.Το Μάτι ως τοποθεσία δεν είχε ακουσθεί ποτέ πριν.
Αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι συνήθως οι άνεμοι φυσούν σε αντίθετη κατεύθυνση και οδηγούν τις φωτιές μακριά από το Μάτι.Αλλά εκείνη την ημέρα ο άνεμος φύσαγε ασυνήθιστα προς το Μάτι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών