Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12150
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 30 Αύγ 2023, 13:20

Σε αυτόφωρα κακουργήματα και πλημελήματα, σύμφωνα και με τον ποινικό κώδικα, ο πολίτης έχει το δικαίωμα να τα αποτρέψει καθώς να προχωρήσει και σε σύλληψη του εγκληματία
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25564
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 30 Αύγ 2023, 13:23

Sid Vicious έγραψε:
30 Αύγ 2023, 13:20
Σε αυτόφωρα κακουργήματα και πλημελήματα, σύμφωνα και με τον ποινικό κώδικα, ο πολίτης έχει το δικαίωμα να τα αποτρέψει καθώς να προχωρήσει και σε σύλληψη του εγκληματία
Αφήστε την καραμέλα αυτή. Το δικαίωμα του πολιτη είναι να συλλάβει κάποιον που βιάζει. Όχι να βγαίνουν πολιτοφυλακές και να συλλαμβάνουν ανάλογα με το χρώμα του δέρματος

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 30 Αύγ 2023, 13:26

δεν κανουν κατι περισσοτερο απο απο αυτο που πρεπει να κανει καθε πολιτης απο την καταλυση του συνταγματος απο το 2010 και μετα για τα εγκληματα κατα της ανθρωποτητας που διαπραττονται οπως το ιδιο το συνταγμα οριζει :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 30 Αύγ 2023, 13:29

Sid Vicious έγραψε:
30 Αύγ 2023, 13:20
Σε αυτόφωρα κακουργήματα και πλημελήματα, σύμφωνα και με τον ποινικό κώδικα, ο πολίτης έχει το δικαίωμα να τα αποτρέψει καθώς να προχωρήσει και σε σύλληψη του εγκληματία
Nα συλλαμβάνει ναι, όχι να τιμωρεί.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12150
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 30 Αύγ 2023, 13:29

Υδράργυρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 13:23
Sid Vicious έγραψε:
30 Αύγ 2023, 13:20
Σε αυτόφωρα κακουργήματα και πλημελήματα, σύμφωνα και με τον ποινικό κώδικα, ο πολίτης έχει το δικαίωμα να τα αποτρέψει καθώς να προχωρήσει και σε σύλληψη του εγκληματία
Αφήστε την καραμέλα αυτή. Το δικαίωμα του πολιτη είναι να συλλάβει κάποιον που βιάζει. Όχι να βγαίνουν πολιτοφυλακές και να συλλαμβάνουν ανάλογα με το χρώμα του δέρματος
Εσυ να αφησεις τις ανοησιες. Ο νόμος ειναι σαφης, δεν περιορίζεται στους βιασμους αλλα σε ολα τα αυτοφωρα κακουργηματα και πλημεληματα:
"Προκειμένου για αυτόφωρα κακουργήματα και πλημμελήματα οι ανακριτικοί υπάλληλοι των άρθρων 33 και 34, καθώς και κάθε αστυνομικό όργανο, έχουν υποχρέωση, ενώ οποιοσδήποτε πολίτης το δικαίωμα, να συλλάβουν το δράστη, τηρώντας τις διατάξεις του Συντάγματος και του άρθρου 279 του Κώδικα για την άμεση προσαγωγή του στον εισαγγελέα."
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23123
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 30 Αύγ 2023, 13:35

Δικαίωμα του πολίτη είναι να συλλαμβανει όποιον έχει καεί και να τους αλοιφει πάρα τη θέληση τους, γιατί οι ίδιοι μέσα στα ζαλάδα και τον πανικό τους, δεν ξέρουν το καλό τους. Θα το εφαρμόσω κι εγώ με τις τουρίστριες απο τον βορρά.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25564
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 30 Αύγ 2023, 13:38

Ο Έβρος είναι το πιο δυστοπικό μέρος που έχω δει. Και για να εξηγούμαι, δεν το έχω επισκεφτεί σαν φαντάρος. Είχα πάει για κάποια οικογενειακή υποχρέωση. Παντού η πουτσίλα των μόνιμων του στρατού ηλικίας 35-45, να ακούς τις συζητήσεις τους για ψεκοθεωρείες με βλάχοπροφορές. Μερικά τραπέζια παραπέρα κάποιος στρατιωτικός από τα μη-κολωνάκια της Θεσσαλονίκης να μοιράζει προπαγανδιστικό υλικό του Βελόπουλου. Στρατιωτικοί αστυνομικοί 25% έκπτωση στις ταβέρνες, καλώς τη δίνουν, δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω 25% παραπάνω ούτως ή άλλως φθηνά ήταν, αλλά προς τι το πάγωμα του χαμόγελου του σερβιτόρου όταν απάνταγα οτι δεν είμαι στρατιωτικός και είμαι εκει για ένα μνημόσυνο;

Οι ντόπιοι αφιλόξενοι και ρουφιάνοι. Φτάσαμε κοντά στη συνοριογραμμή, χαιρετίσαμε τους ντόπιους που κάθονταν στο καφενείο, κάποιος από την παρέα είχε φωτογραφική μηχανή, οι ντόπιοι φέρανε αμέσως το τζιπάκι, πάλι βλαχοπροφορά θεσσαλίας με απειλητικό ύφος αυτή τη φορά.

Οι μετανάστες που έχω μιλήσει μου έχουν πει οτι οι ντόπιοι του Έβρου ήταν οι χειρότεροι σε όλο το ταξίδι. Σε Ιράν, Τουρκία, κλπ στα σύνορα οι ντόπιοι τους έδιναν νερό-ψωμί, βοήθαγαν κλπ. Στον Έβρο αμέσως τους κάρφωναν (όσοι δεν ήταν διακινητές). Γιατί άμα είχες δώσει το κατι τις οι Εβρίτες και οι βλαχοπροφορές γινόντουσαν φιλικότατοι και εξυπεραιτικότατοι.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25564
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 30 Αύγ 2023, 13:40

Sid Vicious έγραψε:
30 Αύγ 2023, 13:29
Υδράργυρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 13:23
Sid Vicious έγραψε:
30 Αύγ 2023, 13:20
Σε αυτόφωρα κακουργήματα και πλημελήματα, σύμφωνα και με τον ποινικό κώδικα, ο πολίτης έχει το δικαίωμα να τα αποτρέψει καθώς να προχωρήσει και σε σύλληψη του εγκληματία
Αφήστε την καραμέλα αυτή. Το δικαίωμα του πολιτη είναι να συλλάβει κάποιον που βιάζει. Όχι να βγαίνουν πολιτοφυλακές και να συλλαμβάνουν ανάλογα με το χρώμα του δέρματος
Εσυ να αφησεις τις ανοησιες. Ο νόμος ειναι σαφης, δεν περιορίζεται στους βιασμους αλλα σε ολα τα αυτοφωρα κακουργηματα και πλημεληματα:
"Προκειμένου για αυτόφωρα κακουργήματα και πλημμελήματα οι ανακριτικοί υπάλληλοι των άρθρων 33 και 34, καθώς και κάθε αστυνομικό όργανο, έχουν υποχρέωση, ενώ οποιοσδήποτε πολίτης το δικαίωμα, να συλλάβουν το δράστη, τηρώντας τις διατάξεις του Συντάγματος και του άρθρου 279 του Κώδικα για την άμεση προσαγωγή του στον εισαγγελέα."
Εσύ να αφήσεις τις ανοησίες. Τι πλημμέλημα ή κακούργημα διέπρατταν τα θύματα των σερίφηδων;

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12150
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 30 Αύγ 2023, 13:48

Υδράργυρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 13:40
Sid Vicious έγραψε:
30 Αύγ 2023, 13:29
Υδράργυρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 13:23


Αφήστε την καραμέλα αυτή. Το δικαίωμα του πολιτη είναι να συλλάβει κάποιον που βιάζει. Όχι να βγαίνουν πολιτοφυλακές και να συλλαμβάνουν ανάλογα με το χρώμα του δέρματος
Εσυ να αφησεις τις ανοησιες. Ο νόμος ειναι σαφης, δεν περιορίζεται στους βιασμους αλλα σε ολα τα αυτοφωρα κακουργηματα και πλημεληματα:
"Προκειμένου για αυτόφωρα κακουργήματα και πλημμελήματα οι ανακριτικοί υπάλληλοι των άρθρων 33 και 34, καθώς και κάθε αστυνομικό όργανο, έχουν υποχρέωση, ενώ οποιοσδήποτε πολίτης το δικαίωμα, να συλλάβουν το δράστη, τηρώντας τις διατάξεις του Συντάγματος και του άρθρου 279 του Κώδικα για την άμεση προσαγωγή του στον εισαγγελέα."
Εσύ να αφήσεις τις ανοησίες. Τι πλημμέλημα ή κακούργημα διέπρατταν τα θύματα των σερίφηδων;
Παράνομη είσοδο στην χώρα και εμπρησμό
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 30 Αύγ 2023, 13:51

Υδράργυρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 13:38
Ο Έβρος είναι το πιο δυστοπικό μέρος που έχω δει. Και για να εξηγούμαι, δεν το έχω επισκεφτεί σαν φαντάρος. Είχα πάει για κάποια οικογενειακή υποχρέωση. Παντού η πουτσίλα των μόνιμων του στρατού ηλικίας 35-45, να ακούς τις συζητήσεις τους για ψεκοθεωρείες με βλάχοπροφορές. Μερικά τραπέζια παραπέρα κάποιος στρατιωτικός από τα μη-κολωνάκια της Θεσσαλονίκης να μοιράζει προπαγανδιστικό υλικό του Βελόπουλου. Στρατιωτικοί αστυνομικοί 25% έκπτωση στις ταβέρνες, καλώς τη δίνουν, δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω 25% παραπάνω ούτως ή άλλως φθηνά ήταν, αλλά προς τι το πάγωμα του χαμόγελου του σερβιτόρου όταν απάνταγα οτι δεν είμαι στρατιωτικός και είμαι εκει για ένα μνημόσυνο;

Οι ντόπιοι αφιλόξενοι και ρουφιάνοι. Φτάσαμε κοντά στη συνοριογραμμή, χαιρετίσαμε τους ντόπιους που κάθονταν στο καφενείο, κάποιος από την παρέα είχε φωτογραφική μηχανή, οι ντόπιοι φέρανε αμέσως το τζιπάκι, πάλι βλαχοπροφορά θεσσαλίας με απειλητικό ύφος αυτή τη φορά.

Οι μετανάστες που έχω μιλήσει μου έχουν πει οτι οι ντόπιοι του Έβρου ήταν οι χειρότεροι σε όλο το ταξίδι. Σε Ιράν, Τουρκία, κλπ στα σύνορα οι ντόπιοι τους έδιναν νερό-ψωμί, βοήθαγαν κλπ. Στον Έβρο αμέσως τους κάρφωναν (όσοι δεν ήταν διακινητές). Γιατί άμα είχες δώσει το κατι τις οι Εβρίτες και οι βλαχοπροφορές γινόντουσαν φιλικότατοι και εξυπεραιτικότατοι.
Επέκτεινέ το για όλη την επαρχία, έτσι κ αλλιώς η πρωτεύουσα είναι Ισλαμαμπάντ

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13773
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 30 Αύγ 2023, 13:53

Η σύλληψη από πολίτη στο πλαίσιο αυτόφωρων κακουργημάτων και πλημμελημάτων προβλέπεται από τον ΠΚ, με τη διαφορά ότι οι ενέργειες του πολίτη ελέγχονται εξονυχιστικά. Στην περίπτωση που δεν στοιχειοθετείται το φερόμενο κακούργημα-πλημμέλημα, τότε πάει ο ίδιος κατηγορούμενος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 30 Αύγ 2023, 13:54

Golden Age έγραψε:
28 Αύγ 2023, 14:09
Αν δεν κλείσει ο Κούλης τα σύνορα οι κάτοικοι του Έβρου θα ξεσηκωθούν και θα σταματούν αυτοί τις ροές λαθρομεταναστών. Άμα θέλει τον Καιρίδη ας τον πάρει σπίτι του.
Εννοείς και τους Αλβανούς μαζί, προφανώς.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25564
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 30 Αύγ 2023, 13:57

Sid Vicious έγραψε:
30 Αύγ 2023, 13:48

Παράνομη είσοδο στην χώρα και εμπρησμό
Την παράνομη είσοδο στη χώρα δε μπορείς να την ταυτοποιήσεις γιατί δεν έχεις το δικαίωμα να κάνεις ελέγχους εγγράφων. Παράνομος είσαι. Εγώ μπορώ να σε συλλάβω αν ζητάς χαρτιά από διερχόμενους.

Για τον εμπρησμό γελάμε. Αν τους πιάσεις να βάζουν φωτιά στο δάσος, τότε ναι μπορείς να τους συλλάβεις και να τους παραδώσεις στις αρχές. Αλλά εδώ δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο. Δεν είμαστε όλοι ηλίθιοι. Ειδικά ο πρώτος σερίφης ήταν διακινητής ο οποίος φοβήθηκε οτι μπορεί να πέσει στα χέρια των αρχών με τα τεμάχια στο τρέιλερ, και για αυτο σκηνοθέτησε αυτο το σόου.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25435
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 30 Αύγ 2023, 14:01

Αγις έγραψε:
28 Αύγ 2023, 12:22
Χαοτικός έγραψε:
28 Αύγ 2023, 12:21
Μου αρέσει που είναι Αλβανοί και βάζουν ζήτημα μεταναστών.
Διδαγμα ;
Ότι αν βρούμε πιο φτωχομπινέ από μας, θα τονε γαμήσουμε


ότι έκαναν τα τσιγγανάκια στο Διαπολιτισμικό Σχολείο στο Γκάζι που την έστηναν και έδερναν με καδρόνια τα Αφγανάκια που εμφανίστηκαν στο σχολείο τους
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Σερίφηδες δυτικά του Πέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 30 Αύγ 2023, 14:10

Θα είχε ένα ενδιαφέρον ένα πολ.
Ποιοι είναι καλύτεροι. Οι Αλβανοί ή οι Πακιστανοί.

Αλλά θα είχε ενδιαφέρον αυτή η ερώτηση να γίνει και το 1991. Όπου υπήρχαν ψίχουλα από Πακιστανούς που είχαν έρθει από το 70 νομίζω.

Επίσης ας δούμε τι παίζει με την κινητικότητα και ενεργητικότητά μας. Είσαι φτωχός ή τέλος πάντων τα βγάζεις δύσκολα. Ο άλλος σε κρίνει από τη δράση σου. θα σε κρίνει θετικά αν ψάχνεις όλη την ώρα δουλειά. "Είναι όμως μαμούνι ο πούστης! Δεν αφήνει ευκαιρία. Σηκώνεται από το πρωί και κυνηγάει δουλειές.". Θα σε κρίνει αρνητικά πάλι "Ε το γομάρι. δεν κουνάει το κώλο του να ψάξει. κάθεται στη μιζέρια του και κλαίγεται και του φταίνε όλα. Καφενείο μόνο και μιζέρια".


Παίζει να πάει ο πρώτος να τα κάνει αυτά; Ή τέλος πάντων παίζει πιο πολύ από τον δεύτερο;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών