Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12136
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 02 Σεπ 2023, 17:54

Αρίστος έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:46
taliban έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:44
Αρίστος έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:38




Ωραια τοτε κι εγω μπορω να υποθεσω οτι με τις neew ταυτοτητες θα μου ζητησει στο μελλον κατι που δεν το εχει για να το συνδυασει με αυτα που εχει.

Και στο φιναλε καρφωνεται και η ιδια οταν λεει στο ΦΕΚ οτι:

Οι ταυτότητες δύναται να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ έγγραφα για την ΤΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ (όπως και τα διαβατήρια). Καμία άλλη χρήση δεν μπορεί να είναι υποχρεωτική, σε καμία περίπτωση. Η Ελληνική κυβέρνηση όμως έχει άλλες ιδέες. Συγκεκριμένα, στο ΦΕΚ Β΄ 824/17.02.2023 (διαθέσιμο εδώ: https://tinyurl.com/7ja66f8s – ΕΙΚΟΝΑ 3) προχώρησαν σε αλλαγή της υπ’ αρ. 8200/0-297647/10.4.2018 κοινής υπουργικής απόφασης «Έκδοση νέου τύπου Δελτίου Ταυτότητας Ελλήνων πολιτών», προσθέτοντας το εξής (ΕΙΚΟΝΑ 4):
4. Το τελευταίο εδάφιο της παρ. 4 του άρθρου 3 της ίδιας ως άνω απόφασης, αντικαθίσταται ως εξής: «Επιπλέον, στο ως άνω ηλεκτρονικό μέσο αποθηκεύονται το επώνυμο πατέρα, επώνυμο μητέρας, ο Δήμος εγγραφής, ο αριθμός δημοτολογίου και ο τόπος έκδοσης του δελτίου, ΕΝΩ ΘΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ, ΕΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΘΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΦΘΟΥΝ ΣΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΕΣΟ»


.
Το πολύ πολύ να γίνει ενοποίηση των στοιχειών. Παράδειγμα δίπλωμα οδήγησης ή το ιατρικό σου ιστορικό. Που και αυτά υπάρχουν online πλέον.
Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω.
Ότι αντί να αντιδράς για την ψηφιοποίηση όλων των παραπάνω στοιχείων αντιδράς γιατί σου δίνει το κράτος μια κάρτα τα οποία τα εμπεριέχει όλα για να τα έχεις πάνω σου.

Τι σε φοβίζει ; Αν η τάδε εταιρία έχει πρόσβαση στα προσωπικά σου δεδομένα ;

Γιατί δεν σε φοβίζει το ίδιο πράγμα απ την στιγμή που και ο πάροχος ίντερνετ έχει αυτά τα στοιχεία ανά πάσα ώρα διαθέσιμα;
Έχεις εμπιστοσύνη σε μια ιδιωτική εταιρία περισσότερο από την κυβέρνηση ;

Και οι κυβερνήσεις από ιδιωτικές εταιρίες διαχειρίζονται ως προς το management και το επικοινωνιακό κομμάτι.
Οι αναθέσεις για αυτά δεν σε πείραξαν ;


Και γιατι δεν μας τα λενε οτι τα θελουν απευθειας αλλα αλλαζουν το ΦΕΚ στο παρα πεντε;

ΠΟια χωρα εξαλλου ζηταει τοσα πολλα στοιχεια σαν αυτα που μου λες σε μια καρτα;

Για πες μια.

.
Γιατί ακόμη δεν έχουν ψηφιοποιηθεί τα πάντα από το ιστορικό του καθενός.
Λίγα χρόνια έχουν που ξεκίνησαν.
Πιστεύω αν δεν κωλοβαρέσουν μέχρι τέλος αυτής της δεκαετίας να έχουν τελειώσει με την χαρτούρα.

Δεν ξέρω ποιες χώρες ζητάνε και τι ζητάνε και σε τι φάση βρίσκονται.
Εγώ θέλω την δική μου χώρα να ξεκολλήσει από την γραφειοκρατική μαλακία που την δέρνει χρόνια ολόκληρα.

Που πήγαινα για ένα απλό γνήσιο υπογραφής και έπρεπε να περάσω από 40 γραφεία και αναλόγως το mood του κάθε τελειωμένου βυσματία Δ.Υ που θα σε εξυπηρετούσε αναλόγως αν είχε ξυπνήσει καλά ή στραβά το πρωί.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41193
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 02 Σεπ 2023, 17:57

taliban έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:54


Γιατί ακόμη δεν έχουν ψηφιοποιηθεί τα πάντα από το ιστορικό του καθενός.
Λίγα χρόνια έχουν που ξεκίνησαν.
Πιστεύω αν δεν κωλοβαρέσουν μέχρι τέλος αυτής της δεκαετίας να έχουν τελειώσει με την χαρτούρα.

Δεν ξέρω ποιες χώρες ζητάνε και τι ζητάνε και σε τι φάση βρίσκονται.
Εγώ θέλω την δική μου χώρα να ξεκολλήσει από την γραφειοκρατική μαλακία που την δέρνει χρόνια ολόκληρα.

Που πήγαινα για ένα απλό γνήσιο υπογραφής και έπρεπε να περάσω από 40 γραφεία και αναλόγως το mood του κάθε τελειωμένου βυσματία Δ.Υ που θα σε εξυπηρετούσε αναλόγως αν είχε ξυπνήσει καλά ή στραβά το πρωί.


Χα μα εσεις μας λετε οτι τα εχουν ολα για μας ακομη και τι βρακι φοραμε.

Τη μια λοιπον μας λετε οτι τα εχουν ολα για μας και την αλλη οτι χωρις τις νεες ταυτοτητες ποσα χρονια ειμαστε πισω.

Ε γιατι σε αυτες τις χωρες ΔΕΝ ειναι πισω αλλα ειναι οι πιο αναπτυγμενες;


Γι’ αυτό άλλωστε σήμερα υπάρχουν χώρες της ΕΕ και της περιοχής Schenghen όπου η έκδοση ταυτότητας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ για τους πολίτες. Συγκεκριμένα, είναι οι παρακάτω χώρες (εδώ: https://tinyurl.com/59hs2vpx):
Αυστρία
Δανία
Φινλανδία
Γαλλία
Γερμανία (απαιτείται είτε ταυτότητα είτε διαβατήριο σε πολίτες > 16 ετών, αλλά όχι υποχρεωτικά ταυτότητα)
Ουγγαρία (υποχρέωση να κατέχουν είτε ταυτότητα, είτε διαβατήριο είτε δίπλωμα οδήγησης)
Ισλανδία
Ιρλανδία (δεν υπάρχουν καν ταυτότητες)
Ιταλία (οι πολίτες υποχρεούνται να αποδείξουν την ταυτοπροσωπία τους αν τους σταματήσει η αστυνομία)
Λετονία (θα γίνει υποχρεωτική η έκδοση ταυτότητας από το 2023)
Λιχτενστάιν
Λιθουανία (διαβατήριο ή ταυτότητα υποχρεωτικά σε πολίτες > 15 ετών)
Νορβηγία (μάλιστα μόλις το 2020 ξεκίνησε η έκδοση ταυτοτήτων στη Νορβηγία από το κράτος, προαιρετικά όμως).
Σλοβενία (κάποιου είδους έγγραφο ταυτοπροσωπίας με φωτογραφία είναι υποχρεωτικό, όχι όμως απαραίτητα ταυτότητα)
Σουηδία
Ελβετία
Στο Ηνωμένο Βασίλειο (εκτός ΕΕ και εκτός Schengen) οι ταυτότητες ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ από το 2011 (εδώ: https://www.gov.uk/identitycards). Δεν υπάρχει καν η δυνατότητα έκδοσης δελτίου ταυτότητας.


.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12136
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 02 Σεπ 2023, 18:05

Αρίστος έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:57
taliban έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:54


Γιατί ακόμη δεν έχουν ψηφιοποιηθεί τα πάντα από το ιστορικό του καθενός.
Λίγα χρόνια έχουν που ξεκίνησαν.
Πιστεύω αν δεν κωλοβαρέσουν μέχρι τέλος αυτής της δεκαετίας να έχουν τελειώσει με την χαρτούρα.

Δεν ξέρω ποιες χώρες ζητάνε και τι ζητάνε και σε τι φάση βρίσκονται.
Εγώ θέλω την δική μου χώρα να ξεκολλήσει από την γραφειοκρατική μαλακία που την δέρνει χρόνια ολόκληρα.

Που πήγαινα για ένα απλό γνήσιο υπογραφής και έπρεπε να περάσω από 40 γραφεία και αναλόγως το mood του κάθε τελειωμένου βυσματία Δ.Υ που θα σε εξυπηρετούσε αναλόγως αν είχε ξυπνήσει καλά ή στραβά το πρωί.


Χα μα εσεις μας λετε οτι τα εχουν ολα για μας ακομη και τι βρακι φοραμε.

Τη μια λοιπον μας λετε οτι τα εχουν ολα για μας και την αλλη οτι χωρις τις νεες ταυτοτητες ποσα χρονια ειμαστε πισω.

Την μια ρωτάς αλλα και την άλλη της Παρασκευής το γάλα.

Αλλά δεν βαριέσαι.
Η κασσετα να παίζει....

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41193
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 02 Σεπ 2023, 18:15

Ποιας Παρασκευης το γαλα και μπουρδες μου λες.

Σε ρωταω κατι πολυ συγκεκριμενο.

Πως μας λετε πως η Ελλαδα χωρις ηλεκτρονικη ταυτοτητα ειναι καθυστερημενη χωρα οταν σε ολες σχεδον τις αναπτυγμενες δυτικες χωρες ουτε η χαρτινη ταυτοτητα δεν ειναι υποχρεωτικη;

.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7970
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Σεπ 2023, 18:16

Αν θέλεις να ταξιδέψεις στο εξωτερικό γιατί να μην ανανεώσεις το διαβατήριο και να έχεις αυτό σαν ταυτότητα;
Γιατί να έχεις υποχρεωτικά και ταυτότητα;
Από όλα έχουμε πια, κινητό, e banking αλλά τα ευρώ εκεί που παρακολουθούνται στενά λιγοστεύουν για τους πολλούς και αυγατίζουν για τους λίγους (και δεν παρακολουθούνται τα δικά τους).

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12136
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 02 Σεπ 2023, 18:18

Αρίστος έγραψε:
02 Σεπ 2023, 18:15
Ποιας Παρασκευης το γαλα και μπουρδες μου λες.

Σε ρωταω κατι πολυ συγκεκριμενο.

Πως μας λετε πως η Ελλαδα χωρις ηλεκτρονικη ταυτοτητα ειναι καθυστερημενη χωρα οταν σε ολες σχεδον τις αναπτυγμενες δυτικες χωρες ουτε η χαρτινη ταυτοτητα δεν ειναι υποχρεωτικη;

.
Και σου απάντησα κάτι πολύ συγκεκριμένα. Ψηφιοποίηση των προσωπικών δεδομένων σε databases έκανε η Ελλάδα τώρα τελευταία.
Οι άλλες χώρες το έκαναν πολύ νωρίτερα.
Εσύ το χάβα σου.

Νομίζεις ότι το θέμα είναι στις ταυτότητες.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23825
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 02 Σεπ 2023, 18:20

ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:33
Στα shein κ. α. ξέρουν τι νούμερο βρακι φοράς....
Στα e food κ. α. ξέρουν τι τρως, ποτε που μένεις, που δουλεύεις...
Η ασφαλιστική σου ξέρει τι οδηγάς κ πότε τράκαρες....
Στο booking κ. α. ξέρουν που θες να πας διακοπές κ που θα πας....
Στο f. b. ξέρουν τι λες, τι συζητάς κ που σ αρέσει να μοστραρεσε...
Στο instagram ξέρουν που πίνεις καφέ...
Οι φαρμακοποιοί ξέρουν τις αρρώστιες σου....
Οι γιατροί ξέρουν πιο πολλά από τους φαρμακοποιους...
Οι τράπεζες ξέρουν πόσα έχεις κ που....
Η εφορία ξέρει που τα χαλας...
Το κινητό σου σε προδίδει συνεχως...
Από τις κάμερες της πόλης κ των διοδίων ξέρουν που πας...
Οι δορυφόροι σε εντοπίζουν ανάμεσα σε χιλιάδες κόσμο....
Αλλά ΕΣΥ νομίζεις πως σε παρακολουθούν μέσω της νέας ταυτότητας !!!!!!!!

Αλλουνού, αλλά μου αρέσει.
Μόνο οι ταξιτζήδες δεν ξέρουν τίποτα απ' αυτά. Γιατί οι ταξιτζήδες ξέρουν τα ΠΑΝΤΑ.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33115
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 02 Σεπ 2023, 19:08

Beria έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:05
Ο Κωνσταντίνος Φαρσαλινος είναι ο τσαρλατάνος αντιεμβολιαστης γιατρός που ισχυριζόταν ότι θα μας αναγκάσουν να κάνουμε κάθε τρεις μήνες εμβολιο :smt005:

Από κουβά σε κουβά
δεν διαβασα φυσικα το σεντονι, αλλα ειπα να δω λιγα ποστ μεχρι καποιος που το διαβασε να τον ξεφτιλισει.

απο το πρωτο ποστ βλεπω.

ρε συ αριστο, κρατα τουλαχιστον ενα ντουφεκι, ετσι για ξεκρφωμα, μη και νομισει κανεις οτι ερχεσαι για το κυνηγι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Σεπ 2023, 19:47

ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:33
Στα shein κ. α. ξέρουν τι νούμερο βρακι φοράς....
Στα e food κ. α. ξέρουν τι τρως, ποτε που μένεις, που δουλεύεις...
Η ασφαλιστική σου ξέρει τι οδηγάς κ πότε τράκαρες....
Στο booking κ. α. ξέρουν που θες να πας διακοπές κ που θα πας....
Στο f. b. ξέρουν τι λες, τι συζητάς κ που σ αρέσει να μοστραρεσε...
Στο instagram ξέρουν που πίνεις καφέ...
Οι φαρμακοποιοί ξέρουν τις αρρώστιες σου....
Οι γιατροί ξέρουν πιο πολλά από τους φαρμακοποιους...
Οι τράπεζες ξέρουν πόσα έχεις κ που....
Η εφορία ξέρει που τα χαλας...
Το κινητό σου σε προδίδει συνεχως...
Από τις κάμερες της πόλης κ των διοδίων ξέρουν που πας...
Οι δορυφόροι σε εντοπίζουν ανάμεσα σε χιλιάδες κόσμο....
Αλλά ΕΣΥ νομίζεις πως σε παρακολουθούν μέσω της νέας ταυτότητας !!!!!!!!

Αλλουνού, αλλά μου αρέσει.
Στο σουβλατζίδικο εδώ στο χωριό, μέσω της αναγνώρισης κλίσης, μας έχει φακελωμένους και βλέπει αμέσως ποιος καλεί και την διεύθυνση του.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33115
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 02 Σεπ 2023, 20:05

Αρίστος έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:57
taliban έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:54


Γιατί ακόμη δεν έχουν ψηφιοποιηθεί τα πάντα από το ιστορικό του καθενός.
Λίγα χρόνια έχουν που ξεκίνησαν.
Πιστεύω αν δεν κωλοβαρέσουν μέχρι τέλος αυτής της δεκαετίας να έχουν τελειώσει με την χαρτούρα.

Δεν ξέρω ποιες χώρες ζητάνε και τι ζητάνε και σε τι φάση βρίσκονται.
Εγώ θέλω την δική μου χώρα να ξεκολλήσει από την γραφειοκρατική μαλακία που την δέρνει χρόνια ολόκληρα.

Που πήγαινα για ένα απλό γνήσιο υπογραφής και έπρεπε να περάσω από 40 γραφεία και αναλόγως το mood του κάθε τελειωμένου βυσματία Δ.Υ που θα σε εξυπηρετούσε αναλόγως αν είχε ξυπνήσει καλά ή στραβά το πρωί.


Χα μα εσεις μας λετε οτι τα εχουν ολα για μας ακομη και τι βρακι φοραμε.

Τη μια λοιπον μας λετε οτι τα εχουν ολα για μας και την αλλη οτι χωρις τις νεες ταυτοτητες ποσα χρονια ειμαστε πισω.

Ε γιατι σε αυτες τις χωρες ΔΕΝ ειναι πισω αλλα ειναι οι πιο αναπτυγμενες;


Γι’ αυτό άλλωστε σήμερα υπάρχουν χώρες της ΕΕ και της περιοχής Schenghen όπου η έκδοση ταυτότητας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ για τους πολίτες. Συγκεκριμένα, είναι οι παρακάτω χώρες (εδώ: https://tinyurl.com/59hs2vpx):
Αυστρία
Δανία
Φινλανδία
Γαλλία
Γερμανία (απαιτείται είτε ταυτότητα είτε διαβατήριο σε πολίτες > 16 ετών, αλλά όχι υποχρεωτικά ταυτότητα)
Ουγγαρία (υποχρέωση να κατέχουν είτε ταυτότητα, είτε διαβατήριο είτε δίπλωμα οδήγησης)
Ισλανδία
Ιρλανδία (δεν υπάρχουν καν ταυτότητες)
Ιταλία (οι πολίτες υποχρεούνται να αποδείξουν την ταυτοπροσωπία τους αν τους σταματήσει η αστυνομία)
Λετονία (θα γίνει υποχρεωτική η έκδοση ταυτότητας από το 2023)
Λιχτενστάιν
Λιθουανία (διαβατήριο ή ταυτότητα υποχρεωτικά σε πολίτες > 15 ετών)
Νορβηγία (μάλιστα μόλις το 2020 ξεκίνησε η έκδοση ταυτοτήτων στη Νορβηγία από το κράτος, προαιρετικά όμως).
Σλοβενία (κάποιου είδους έγγραφο ταυτοπροσωπίας με φωτογραφία είναι υποχρεωτικό, όχι όμως απαραίτητα ταυτότητα)
Σουηδία
Ελβετία
Στο Ηνωμένο Βασίλειο (εκτός ΕΕ και εκτός Schengen) οι ταυτότητες ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ από το 2011 (εδώ: https://www.gov.uk/identitycards). Δεν υπάρχει καν η δυνατότητα έκδοσης δελτίου ταυτότητας.


.
βαζεις χωρες "που δεν εχουν ταυτοτητα" και διπλα γραφει οτι εχουν, υποχρεωτικα, καποιο εγγραφο ταυτοπροσωπιας. :smt017

φυσικα και ειναι μαλακια νε εχεις ταυτοτητα και διπλωμα και διαβατηριο και και και.

καλο ειναι σε αυτην την ταυτοτητα να ενσωματωθουν ολα. δηλαδη να τη δειχνεις στον μπατσο και να βλεπει αμεσα το διπλωμα σου. στον λιμενικο και να βλεπει την αδεια αλιειας.στον αγροφυλακα και να βλεπει αδεια κυνηγιου, κλπ.

βεβαιως, οσα περισσοτερα ενσωματώνονται σε αυτην, τοσο περισσοτερο θα σκουζετε οι ψεκ, αλλα κι αυτο καλο ειναι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3343
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Σεπ 2023, 20:05

Αρίστος έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:33
Οκευ αφου εχουν τα στοιχεια μας γιατι η πρεμουρα για τις ηλεκτρονικες ταυτοτητες που μαλιστα θελουν να τις καταστησουν υποχρεωτικες με ψευτικη αιτιολογηση;
Εσένα στην τελική θα διευκολυνεί το να κάνουν consolidate τις 800 βάσεις που έχουν και να μπορείς με ένα πράγμα να κάνεις όλες τις δουλειές σου. Αν αυτή η ταυτότητα είναι το πρώτο βήμα εύγε. Κρίμα που δεν βάλανε να έχει secure element, να πετάγαμε μέσα καμια ψηφιακή υπογραφή, να τελειώναμε με κωδικούς και μαλακίες στις online δημόσιες πίπες.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3343
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Σεπ 2023, 20:08

Εδώ παρακαλάμε να φτάσουμε μέχρι και να έχουμε e-notary services σαν τους Εσθονούς, να μην ξαναπατήσω ποτέ στα γαμημένα κοινωνικά παράσιτα. Βάλτε τσιπάκια και στον πάτο μας να τελειώνουμε.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41193
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 02 Σεπ 2023, 20:34

taliban έγραψε:
02 Σεπ 2023, 18:18
Αρίστος έγραψε:
02 Σεπ 2023, 18:15
Ποιας Παρασκευης το γαλα και μπουρδες μου λες.

Σε ρωταω κατι πολυ συγκεκριμενο.

Πως μας λετε πως η Ελλαδα χωρις ηλεκτρονικη ταυτοτητα ειναι καθυστερημενη χωρα οταν σε ολες σχεδον τις αναπτυγμενες δυτικες χωρες ουτε η χαρτινη ταυτοτητα δεν ειναι υποχρεωτικη;

.
Και σου απάντησα κάτι πολύ συγκεκριμένα. Ψηφιοποίηση των προσωπικών δεδομένων σε databases έκανε η Ελλάδα τώρα τελευταία.
Οι άλλες χώρες το έκαναν πολύ νωρίτερα.
Εσύ το χάβα σου.

Νομίζεις ότι το θέμα είναι στις ταυτότητες.


Η κυβερνηση νομιζει οτι το θεμα ειναι στις ταυτοτητες:

α) Γι' αυτο θελει να τις καταστησει υποχρεωτικες χρησιμοποιωντας ψεματα για δικαιολογια.

β) Γι' αυτο εβαλε στο ΦΕΚ οτι μπορει να προστεθουν και αλλα στοιχεια στις ταυτοτητες στο μελλον.

Συνεπως η δικη σου η συλλογιστικη πασχει και ακυρωνεται απο τις πραξεις της κυβερνησης.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41193
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 02 Σεπ 2023, 20:37

klg έγραψε:
02 Σεπ 2023, 20:05
Αρίστος έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:33
Οκευ αφου εχουν τα στοιχεια μας γιατι η πρεμουρα για τις ηλεκτρονικες ταυτοτητες που μαλιστα θελουν να τις καταστησουν υποχρεωτικες με ψευτικη αιτιολογηση;
Εσένα στην τελική θα διευκολυνεί το να κάνουν consolidate τις 800 βάσεις που έχουν και να μπορείς με ένα πράγμα να κάνεις όλες τις δουλειές σου. Αν αυτή η ταυτότητα είναι το πρώτο βήμα εύγε. Κρίμα που δεν βάλανε να έχει secure element, να πετάγαμε μέσα καμια ψηφιακή υπογραφή, να τελειώναμε με κωδικούς και μαλακίες στις online δημόσιες πίπες.


Μην βαζεις τις πιπες που πιστευεις στο στομα μου. Εμενα και πιστευω τη μεγαλη πλειοψηφια της ανθρωποτητας μας συμφερει να ΜΗΝ υπαρχει ψηφιακο χρημα, να ΜΗΝ υπαρχουν ψηφιακα αρχεια για ολους μας, οι συναλλαγες να γινονται με διαφορετικα χαρτια και διαφορετικους αριθμους ταυτοποιησης, να καταργηθουν οι πιστωτικες καρτες (που μας τρωνε ενα σωρο λεφτα υπερ των τραπεζων) και να επιστρεψουμε ακομη και στα χαρτινα βιβλιαρια τραπεζης με καταργηση του web banking (αυτο μας κανει πολυ πιο ασφαλεις απο την e-κλεψια).

Εννοειται και οτι οχι μονο δεν μας συμφερει η ΑΙ (που θα συγκεντρωνει επιπλεον ντατα για τον ψηφιακο μας φακελο και θα τα αξιολογει) αλλα θα επρεπε να φερουμε σε Δικαστηριο Εγκληματιων Πολεμου αυτους που θελουν να την επιβαλουν στις ζωες μας και την χρησιμοποιουν ηδη για να βγαζουν μεσω αλγοριθμων της το προφιλ μας στα σοσιαλς.

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3343
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Τα κυβερνητικά ψέματα για τις ταυτότητες και το σκάνδαλο της ανάθεσης για την παραγωγή τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Σεπ 2023, 20:55

Αρίστος έγραψε:
02 Σεπ 2023, 20:37
klg έγραψε:
02 Σεπ 2023, 20:05
Αρίστος έγραψε:
02 Σεπ 2023, 17:33
Οκευ αφου εχουν τα στοιχεια μας γιατι η πρεμουρα για τις ηλεκτρονικες ταυτοτητες που μαλιστα θελουν να τις καταστησουν υποχρεωτικες με ψευτικη αιτιολογηση;
Εσένα στην τελική θα διευκολυνεί το να κάνουν consolidate τις 800 βάσεις που έχουν και να μπορείς με ένα πράγμα να κάνεις όλες τις δουλειές σου. Αν αυτή η ταυτότητα είναι το πρώτο βήμα εύγε. Κρίμα που δεν βάλανε να έχει secure element, να πετάγαμε μέσα καμια ψηφιακή υπογραφή, να τελειώναμε με κωδικούς και μαλακίες στις online δημόσιες πίπες.


Μην βαζεις τις πιπες που πιστευεις στο στομα μου. Εμενα και πιστευω τη μεγαλη πλειοψηφια της ανθρωποτητας μας συμφερει να ΜΗΝ υπαρχει ψηφιακο χρημα, να ΜΗΝ υπαρχουν ψηφιακα αρχεια για ολους μας, οι συναλλαγες να γινονται με διαφορετικα χαρτια και διαφορετικους αριθμους ταυτοποιησης, να καταργηθουν οι πιστωτικες καρτες (που μας τρωνε ενα σωρο λεφτα υπερ των τραπεζων) και να επιστρεψουμε ακομη και στα χαρτινα βιβλιαρια τραπεζης (αυτο μας κανει πολυ πιο ασφαλεις απο την e-κλεψια).

Εννοειται και οτι οχι μονο δεν μας συμφερει η ΑΙ αλλα θα επρεπε να φερουμε σε Δικαστηριο Εγκληματιων Πολεμου αυτους που θελουν να την επιβαλουν στις ζωες μας και την χρησιμοποιουν ηδη για να βγαζουν μεσω αλγοριθμων της το προφιλ μας στα σοσιαλς.

.
Εντάξει ρε μαν, δεν χρειάζεται να πιστεύεις τίποτα, εμείς που καταλαβαίνουμε τι είναι καλύτερο για σενα θα στο κάνουμε και κάτσε εσύ να παίζεις με τις πλαστελίνες σου στο twitter. Διαφορετικά άμα δε γουστάρεις είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλά βουνά με τρεχούμενο νερό να φτιάξεις την καλύβα σου.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών