Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

...όταν ακούτε ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

1. Είμαι Χριστιανός και προσβάλλομαι
13
25%
2. Δεν είμαι Χριστιανός, πιστεύω σε άλλη θρησκεία αλλά και πάλι προσβάλλομαι σαν θρήσκος άνθρωπος
1
2%
3. Δεν είμαι Χριστιανός, είμαι άθεος/αγνωστικιστής αλλά και πάλι προσβάλλομαι σαν άνθρωπος
14
26%
3. Δεν είμαι Χριστιανός και δεν μου καίγεται καρφάκι, δεν με απασχολεί καθόλου
10
19%
4. Δεν είμαι Χριστιανός και την καταβρίσκω όταν κάποιος τους βρίζει τον Χριστό και την Παναγία τους
10
19%
5. Άλλο. ΔΓ, ΔΑ
5
9%
 
Σύνολο ψήφων: 53

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27413
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 05 Σεπ 2023, 11:25

Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 10:38
Ναύτης έγραψε:
05 Σεπ 2023, 10:28
Όλη αυτή η μανούρα γίνεται για το νήμα περί Ιωσήφ;
Δηλαδή εγώ που πιστεύω ότι όλη η χριστιανική θεωρία είναι εβραϊκά παραμύθια και η Βίβλος δεν απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί ένα πορνογράφημα, δεν έχω δικαίωμα να το εκφράσω;
Δεν ξέρω αν αφορά αποκλειστικά αυτό το νήμα ή γενικά ό,τι γράφεται, αλλά και μόνο αυτό φτάνει πιστεύω. Άλλο πράγμα να αμφισβητείς κρίνους και Αγγέλους κι άλλο να λες σε έναν πιστό ότι ο Θεός του είναι ένα μπάσταρδο που προέκυψε από βιασμό από έναν παιδεραστή.

Έχει διαφορά, πιστεύω...
Στο μεταξύ ένας τέτοιος πιστός (Scouser) δεν δίστασε να αποκαλέσει παιδεραστή το αγιότερο πρόσωπο μιας άλλης θρησκείας.
Δύο μέτρα και δύο σταθμά από Φαρισαίους υποκριτές.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 05 Σεπ 2023, 11:32

Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:22
Ναύτης έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:19
Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:15

Ρε συ, θα με τρελάνεις τώρα; Με νοιάζει λες τι έκανε ο Αντρέας με τη Λιάνη; Όντως δεν κατάλαβες τι έγραψα ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; :smt005:
Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες.
Όπως και να γράψεις την ιστορία Παπανδρέου-Λιάνη, προσωπικά δεν μού καίγεται καρφί. Η ουσία με ενδιαφέρει. Η ουσία είναι ότι ο Παπανδρέου ξεφτιλίστηκε για έναν γεροντοέρωτα.
Ωραία, βάλε στη θέση του Αντρέα τον πατέρα σου. Ή στη θέση της Λιάνης την κόρη σου. Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις, φαντάζομαι, για να δεις πώς το βλέπει κάποιος που θεωρεί ότι θίγονται τα ιερά και τα όσιά του. Είτε αυτά αφορούν θρησκεία, είτε οικογένεια ή κάτι άλλο αντίστοιχο.

Γι' αυτό εξαρχής μίλησα για τον τρόπο. Κάποια θέματα τα πιάνεις με προσοχή, τι να κάνουμε; Όπως έκανες κι εσύ άλλωστε.
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Αν κάποιοι βλέπουν την Μαρία σαν μάνα τους και τον Ιωσήφ σαν πατέρα τους, πρόβλημά τους.
Όσοι διαθέτουμε κοινό νου, καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι έτσι, οπότε διατηρούμε το δικαίωμα να γράφουμε τη γνώμη μας χωρίς να θεωρείται αυτό σαν ad hominem επιχείρημα.
Η χρήση της γλώσσας είναι οπωσδήποτε ένα ζήτημα, αλλά όταν κάποιος σου λέει ότι μια γυναίκα γέννησε και παρέμεινε παρθένα, να με συμπαθάς, αλλά προσωπικά η απάντηση που θα δώσω είναι: "μαλακίες".
Κατά τ' άλλα, αν ανοίξεις και διαβάσεις την Παλαιά Διαθήκη, θα σού πέσει το σαγόνι από το τριμπούρδελο που γίνεται εκεί μέσα. Μιλάμε όλοι πηδάνε όλες: μάνες, αδελφές, θείες, κουνιάδες, κόρες, ανιψιές, μπρος-πίσω, θρίσαμ, φόρσαμ, ομαδικά όργια, τοίχο-τοίχο πηγαίνανε και πάλι όλο και κάποια ψωλή αρπάζανε λέμε. :lol:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 05 Σεπ 2023, 11:36

Nandros έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:25
Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 10:38
Ναύτης έγραψε:
05 Σεπ 2023, 10:28
Όλη αυτή η μανούρα γίνεται για το νήμα περί Ιωσήφ;
Δηλαδή εγώ που πιστεύω ότι όλη η χριστιανική θεωρία είναι εβραϊκά παραμύθια και η Βίβλος δεν απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί ένα πορνογράφημα, δεν έχω δικαίωμα να το εκφράσω;
Δεν ξέρω αν αφορά αποκλειστικά αυτό το νήμα ή γενικά ό,τι γράφεται, αλλά και μόνο αυτό φτάνει πιστεύω. Άλλο πράγμα να αμφισβητείς κρίνους και Αγγέλους κι άλλο να λες σε έναν πιστό ότι ο Θεός του είναι ένα μπάσταρδο που προέκυψε από βιασμό από έναν παιδεραστή.

Έχει διαφορά, πιστεύω...
Στο μεταξύ ένας τέτοιος πιστός (Scouser) δεν δίστασε να αποκαλέσει παιδεραστή το αγιότερο πρόσωπο μιας άλλης θρησκείας.
Δύο μέτρα και δύο σταθμά από Φαρισαίους υποκριτές.
.
Να σου πω. Παρ' όλο που διαφώνησα σε κάποια σημεία με τον Scouser και κάναμε έναν διάλογο στη συνέχεια, αν όντως ισχύουν αυτά που ακούγονται, ότι δηλαδή ο Προφήτης πηδούσε 9 χρονα με αποκλειστικό σκοπό το σεξ κι όχι επειδή το επέτρεπε/επέβαλε η κοινωνία τους για λόγους γάμου, τεκνοποιίας κλπ, τότε όντως ήταν παιδεραστής. Εδώ η λέξη είναι συγκεκριμένη και εκφράζει ακριβώς αυτό που ισχύει (αν ισχύει, λέω).

Άλλο αυτό όμως κι άλλο το "βιαστής & παιδεραστής" για έναν πενηντάρη που παντρεύτηκε μια 14χρονη, εκείνη την εποχή σ' εκείνα τα μέρη όπου λογικά ήταν κάτι το φυσιολογικό. Που ακόμα κι αν δεχτούμε το "παιδεραστής" εδώ (κρίνοντας με τα δικά μας πρότυπα), το "βιαστής" δεν προκύπτει από πουθενά, έτσι;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 05 Σεπ 2023, 11:40

Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:36
(...)

Άλλο αυτό όμως κι άλλο το "βιαστής & παιδεραστής" για έναν πενηντάρη που παντρεύτηκε μια 14χρονη, εκείνη την εποχή σ' εκείνα τα μέρη όπου λογικά ήταν κάτι το φυσιολογικό. Που ακόμα κι αν δεχτούμε το "παιδεραστής" εδώ (κρίνοντας με τα δικά μας πρότυπα), το "βιαστής" δεν προκύπτει από πουθενά, έτσι;
88 ήταν λατρεία, 88 στα 89.
Και δεν ήταν καθόλου φυσιολογικό ούτε και τότε.
Όσο για τον Μωάμεθ, αβρααμική θρησκεία είναι και ο μωαμεθανισμός, τι περιμένεις;

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 13956
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 05 Σεπ 2023, 11:41

Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:36
Nandros έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:25
Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 10:38

Δεν ξέρω αν αφορά αποκλειστικά αυτό το νήμα ή γενικά ό,τι γράφεται, αλλά και μόνο αυτό φτάνει πιστεύω. Άλλο πράγμα να αμφισβητείς κρίνους και Αγγέλους κι άλλο να λες σε έναν πιστό ότι ο Θεός του είναι ένα μπάσταρδο που προέκυψε από βιασμό από έναν παιδεραστή.

Έχει διαφορά, πιστεύω...
Στο μεταξύ ένας τέτοιος πιστός (Scouser) δεν δίστασε να αποκαλέσει παιδεραστή το αγιότερο πρόσωπο μιας άλλης θρησκείας.
Δύο μέτρα και δύο σταθμά από Φαρισαίους υποκριτές.
.
Να σου πω. Παρ' όλο που διαφώνησα σε κάποια σημεία με τον Scouser και κάναμε έναν διάλογο στη συνέχεια, αν όντως ισχύουν αυτά που ακούγονται, ότι δηλαδή ο Προφήτης πηδούσε 9 χρονα με αποκλειστικό σκοπό το σεξ κι όχι επειδή το επέτρεπε/επέβαλε η κοινωνία τους για λόγους γάμου, τεκνοποιίας κλπ, τότε όντως ήταν παιδεραστής. Εδώ η λέξη είναι συγκεκριμένη και εκφράζει ακριβώς αυτό που ισχύει (αν ισχύει, λέω).

Άλλο αυτό όμως κι άλλο το "βιαστής & παιδεραστής" για έναν πενηντάρη που παντρεύτηκε μια 14χρονη, εκείνη την εποχή σ' εκείνα τα μέρη όπου λογικά ήταν κάτι το φυσιολογικό. Που ακόμα κι αν δεχτούμε το "παιδεραστής" εδώ (κρίνοντας με τα δικά μας πρότυπα), το "βιαστής" δεν προκύπτει από πουθενά, έτσι;
Επίσης βιασμός ήταν γιατί δεν είχαν παντρευτεί όταν έμεινε έγκυος η Μαρία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Σεπ 2023, 11:42

Ας διαβάσει κάποιος και την ελληνική/αιγυπτιακή/ινδική κοσμογονία/μυθολογία.

Γιατί από τέτοια τριμπούρδελα άλλο τίποτα σε όλες τις θρησκείες. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 05 Σεπ 2023, 11:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 05 Σεπ 2023, 11:42

Ναύτης έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:32
Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:22
Ναύτης έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:19

Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες.
Όπως και να γράψεις την ιστορία Παπανδρέου-Λιάνη, προσωπικά δεν μού καίγεται καρφί. Η ουσία με ενδιαφέρει. Η ουσία είναι ότι ο Παπανδρέου ξεφτιλίστηκε για έναν γεροντοέρωτα.
Ωραία, βάλε στη θέση του Αντρέα τον πατέρα σου. Ή στη θέση της Λιάνης την κόρη σου. Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις, φαντάζομαι, για να δεις πώς το βλέπει κάποιος που θεωρεί ότι θίγονται τα ιερά και τα όσιά του. Είτε αυτά αφορούν θρησκεία, είτε οικογένεια ή κάτι άλλο αντίστοιχο.

Γι' αυτό εξαρχής μίλησα για τον τρόπο. Κάποια θέματα τα πιάνεις με προσοχή, τι να κάνουμε; Όπως έκανες κι εσύ άλλωστε.
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Αν κάποιοι βλέπουν την Μαρία σαν μάνα τους και τον Ιωσήφ σαν πατέρα τους, πρόβλημά τους.
Όσοι διαθέτουμε κοινό νου, καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι έτσι, οπότε διατηρούμε το δικαίωμα να γράφουμε τη γνώμη μας χωρίς να θεωρείται αυτό σαν ad hominem επιχείρημα.
Η χρήση της γλώσσας είναι οπωσδήποτε ένα ζήτημα, αλλά όταν κάποιος σου λέει ότι μια γυναίκα γέννησε και παρέμεινε παρθένα, να με συμπαθάς, αλλά προσωπικά η απάντηση που θα δώσω είναι: "μαλακίες".
Κατά τ' άλλα, αν ανοίξεις και διαβάσεις την Παλαιά Διαθήκη, θα σού πέσει το σαγόνι από το τριμπούρδελο που γίνεται εκεί μέσα. Μιλάμε όλοι πηδάνε όλες: μάνες, αδελφές, θείες, κουνιάδες, κόρες, ανιψιές, μπρος-πίσω, θρίσαμ, φόρσαμ, ομαδικά όργια, τοίχο-τοίχο πηγαίνανε και πάλι όλο και κάποια ψωλή αρπάζανε λέμε. :lol:
Αν ανοίξω και διαβάσω; Αν; Νομίζεις είναι λίγες οι αναφορές που έχω κάνει κατά καιρούς κι εδώ ακόμα από ΠΔ, που δείχνουν διάφορα απ' αυτά που λες, όπως και άλλα ακόμα πιο αισχρά (όχι μόνο σεξουαλικής φύσης); :lol:

Κατά τ' άλλα, εμμένω στην άποψή μου. Το ότι εγώ δεν πιστεύω δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να καταλάβω και τον πιστό, ότι όντως τους βλέπει σαν γονείς του. Κι από την στιγμή που κάνει κάποις διάλογο με κάποιον απ' αυτούς και δεν παίζουνε κουτουλιές βγάζοντας μουγκανητά, καλό είναι να το έχει στο νου του και να φέρεται με συγκεκριμένο τρόπο. Ξαναλέω, όχι στο αν θα αμφισβητήσει τα πιστεύω του άλλου, αυτό είναι απολύτως λογικό και θεμιτό και αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός. Για τον τρόπο έκφρασης μιλάω.

Και να πω για 3η φορά (αν δεν κάνω λάθος), ότι κι εσύ που τα λες όλα αυτά, εκφράστηκες με τον τρόπο που περιγράφω κι όχι σαν ούγκανο στην αρχή της κουβέντας μας. Αυτό κάτι σημαίνει για τον τρόπο που σκέφτεσαι, φαντάζομαι.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33271
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Σεπ 2023, 11:43

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:02
Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 10:59

Όσο για την "ανήλικη" με τον "υπέργηρο", νομίζω σηκώνει κουβέντα το πράγμα, δεν μιλάμε για τη σημερινή εποχή και για τα δικά μας ήθη.
Καλά, μη νομίζεις ότι παίζει και τρελλή διαφορά αναφορικά με τα ήθη της σημερινής εποχής. Οι περισσότεροι από όσους κάνουν πλάκα με την ερωτική ζωή της Μαρίας, δεν μπορούν να διανοηθούν καν ότι η μάνα τους κάνει σεξ μετά τη σύλληψη τους. Και ακριβώς γι' αυτό είναι αστείοι. :lol:
αντε, δεκτον. αλλα τι ειναι πιο αστειο; αυτοι που περιγραφεις, η οσοι λενε οτι η φαντασικη τους μανα δεν εκανε σεξ ουτε πριν ουτε μετα απο τη συλληψη;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 05 Σεπ 2023, 11:45

Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:42
Ναύτης έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:32
Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:22

Ωραία, βάλε στη θέση του Αντρέα τον πατέρα σου. Ή στη θέση της Λιάνης την κόρη σου. Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις, φαντάζομαι, για να δεις πώς το βλέπει κάποιος που θεωρεί ότι θίγονται τα ιερά και τα όσιά του. Είτε αυτά αφορούν θρησκεία, είτε οικογένεια ή κάτι άλλο αντίστοιχο.

Γι' αυτό εξαρχής μίλησα για τον τρόπο. Κάποια θέματα τα πιάνεις με προσοχή, τι να κάνουμε; Όπως έκανες κι εσύ άλλωστε.
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Αν κάποιοι βλέπουν την Μαρία σαν μάνα τους και τον Ιωσήφ σαν πατέρα τους, πρόβλημά τους.
Όσοι διαθέτουμε κοινό νου, καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι έτσι, οπότε διατηρούμε το δικαίωμα να γράφουμε τη γνώμη μας χωρίς να θεωρείται αυτό σαν ad hominem επιχείρημα.
Η χρήση της γλώσσας είναι οπωσδήποτε ένα ζήτημα, αλλά όταν κάποιος σου λέει ότι μια γυναίκα γέννησε και παρέμεινε παρθένα, να με συμπαθάς, αλλά προσωπικά η απάντηση που θα δώσω είναι: "μαλακίες".
Κατά τ' άλλα, αν ανοίξεις και διαβάσεις την Παλαιά Διαθήκη, θα σού πέσει το σαγόνι από το τριμπούρδελο που γίνεται εκεί μέσα. Μιλάμε όλοι πηδάνε όλες: μάνες, αδελφές, θείες, κουνιάδες, κόρες, ανιψιές, μπρος-πίσω, θρίσαμ, φόρσαμ, ομαδικά όργια, τοίχο-τοίχο πηγαίνανε και πάλι όλο και κάποια ψωλή αρπάζανε λέμε. :lol:
Αν ανοίξω και διαβάσω; Αν; Νομίζεις είναι λίγες οι αναφορές που έχω κάνει κατά καιρούς κι εδώ ακόμα από ΠΔ, που δείχνουν διάφορα απ' αυτά που λες, όπως και άλλα ακόμα πιο αισχρά (όχι μόνο σεξουαλικής φύσης); :lol:

Κατά τ' άλλα, εμμένω στην άποψή μου. Το ότι εγώ δεν πιστεύω δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να καταλάβω και τον πιστό, ότι όντως τους βλέπει σαν γονείς του. Κι από την στιγμή που κάνει κάποις διάλογο με κάποιον απ' αυτούς και δεν παίζουνε κουτουλιές βγάζοντας μουγκανητά, καλό είναι να το έχει στο νου του και να φέρεται με συγκεκριμένο τρόπο. Ξαναλέω, όχι στο αν θα αμφισβητήσει τα πιστεύω του άλλου, αυτό είναι απολύτως λογικό και θεμιτό και αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός. Για τον τρόπο έκφρασης μιλάω.

Και να πω για 3η φορά (αν δεν κάνω λάθος), ότι κι εσύ που τα λες όλα αυτά, εκφράστηκες με τον τρόπο που περιγράφω κι όχι σαν ούγκανο στην αρχή της κουβέντας μας. Αυτό κάτι σημαίνει για τον τρόπο που σκέφτεσαι, φαντάζομαι.
Μα δεν κρίνω την προσωπική δοξασία του καθενός, δικαίωμά του είναι να πιστεύει ό,τι θέλει.
Τη θρησκεία, όμως, έχω δικαίωμα και να την κρίνω και να λέω ελεύθερα τη γνώμη μου, χωρίς αυτό να εκλαμβάνεται σαν ad hominem επιχείρημα.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27930
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Σεπ 2023, 11:48

H απορια μου ειναι η εξης.

Βλεπω συνεχως τετοια νηματα απο τον γνωστο αρχιτρολάρα που να αφορουν τον χριστιανισμο.

Αλλα δεν τον ειδα να τον ενοχλησε ο Θησεας ας πουμε που στα 50 του απηγαγε και βιασε την 12χρονη Ελενη απο τη Σπάρτη και βοηθησε τον Πειριθου στην αποπειρα του να απαγάγει και να βιάσει την (παντρεμενη) Περσεφονη.

Αν δεν τα γνωριζει αυτά ας τα μαθει και ας ανοιξει νημα να διαμαρτυρηθει γιατι δεν συνεληφθη ο Θησεας ως απαγωγεας και βιαστης αλλιως ειναι απλα ημιμαθες τρολλακι.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 05 Σεπ 2023, 11:50

Ναύτης έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:40
Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:36
(...)

Άλλο αυτό όμως κι άλλο το "βιαστής & παιδεραστής" για έναν πενηντάρη που παντρεύτηκε μια 14χρονη, εκείνη την εποχή σ' εκείνα τα μέρη όπου λογικά ήταν κάτι το φυσιολογικό. Που ακόμα κι αν δεχτούμε το "παιδεραστής" εδώ (κρίνοντας με τα δικά μας πρότυπα), το "βιαστής" δεν προκύπτει από πουθενά, έτσι;
88 ήταν λατρεία, 88 στα 89.
Και δεν ήταν καθόλου φυσιολογικό ούτε και τότε.
Όσο για τον Μωάμεθ, αβρααμική θρησκεία είναι και ο μωαμεθανισμός, τι περιμένεις;
Αυτό πώς το ξέρεις με τόση σιγουριά; Απ' όσο ξέρω, υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες για τον Ιωσήφ και σίγουρα τίποτα το σαφές για την γέννησή του κλπ.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 05 Σεπ 2023, 11:51

Ναύτης έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:45
Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:42
Ναύτης έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:32

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Αν κάποιοι βλέπουν την Μαρία σαν μάνα τους και τον Ιωσήφ σαν πατέρα τους, πρόβλημά τους.
Όσοι διαθέτουμε κοινό νου, καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι έτσι, οπότε διατηρούμε το δικαίωμα να γράφουμε τη γνώμη μας χωρίς να θεωρείται αυτό σαν ad hominem επιχείρημα.
Η χρήση της γλώσσας είναι οπωσδήποτε ένα ζήτημα, αλλά όταν κάποιος σου λέει ότι μια γυναίκα γέννησε και παρέμεινε παρθένα, να με συμπαθάς, αλλά προσωπικά η απάντηση που θα δώσω είναι: "μαλακίες".
Κατά τ' άλλα, αν ανοίξεις και διαβάσεις την Παλαιά Διαθήκη, θα σού πέσει το σαγόνι από το τριμπούρδελο που γίνεται εκεί μέσα. Μιλάμε όλοι πηδάνε όλες: μάνες, αδελφές, θείες, κουνιάδες, κόρες, ανιψιές, μπρος-πίσω, θρίσαμ, φόρσαμ, ομαδικά όργια, τοίχο-τοίχο πηγαίνανε και πάλι όλο και κάποια ψωλή αρπάζανε λέμε. :lol:
Αν ανοίξω και διαβάσω; Αν; Νομίζεις είναι λίγες οι αναφορές που έχω κάνει κατά καιρούς κι εδώ ακόμα από ΠΔ, που δείχνουν διάφορα απ' αυτά που λες, όπως και άλλα ακόμα πιο αισχρά (όχι μόνο σεξουαλικής φύσης); :lol:

Κατά τ' άλλα, εμμένω στην άποψή μου. Το ότι εγώ δεν πιστεύω δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να καταλάβω και τον πιστό, ότι όντως τους βλέπει σαν γονείς του. Κι από την στιγμή που κάνει κάποις διάλογο με κάποιον απ' αυτούς και δεν παίζουνε κουτουλιές βγάζοντας μουγκανητά, καλό είναι να το έχει στο νου του και να φέρεται με συγκεκριμένο τρόπο. Ξαναλέω, όχι στο αν θα αμφισβητήσει τα πιστεύω του άλλου, αυτό είναι απολύτως λογικό και θεμιτό και αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός. Για τον τρόπο έκφρασης μιλάω.

Και να πω για 3η φορά (αν δεν κάνω λάθος), ότι κι εσύ που τα λες όλα αυτά, εκφράστηκες με τον τρόπο που περιγράφω κι όχι σαν ούγκανο στην αρχή της κουβέντας μας. Αυτό κάτι σημαίνει για τον τρόπο που σκέφτεσαι, φαντάζομαι.
Μα δεν κρίνω την προσωπική δοξασία του καθενός, δικαίωμά του είναι να πιστεύει ό,τι θέλει.
Τη θρησκεία, όμως, έχω δικαίωμα και να την κρίνω και να λέω ελεύθερα τη γνώμη μου, χωρίς αυτό να εκλαμβάνεται σαν ad hominem επιχείρημα.
Πότε είπα εγώ ότι δεν έχεις δικαίωμα; Το ακριβώς αντίθετο έχω πει, από την αρχή ακόμα. Και γιατί να το πω, άλλωστε, αφού κι εγώ το κάνω...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Σεπ 2023, 11:52

Ασέβαστος έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:02
Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 10:59

Όσο για την "ανήλικη" με τον "υπέργηρο", νομίζω σηκώνει κουβέντα το πράγμα, δεν μιλάμε για τη σημερινή εποχή και για τα δικά μας ήθη.
Καλά, μη νομίζεις ότι παίζει και τρελλή διαφορά αναφορικά με τα ήθη της σημερινής εποχής. Οι περισσότεροι από όσους κάνουν πλάκα με την ερωτική ζωή της Μαρίας, δεν μπορούν να διανοηθούν καν ότι η μάνα τους κάνει σεξ μετά τη σύλληψη τους. Και ακριβώς γι' αυτό είναι αστείοι. :lol:
αντε, δεκτον. αλλα τι ειναι πιο αστειο; αυτοι που περιγραφεις, η οσοι λενε οτι η φαντασικη τους μανα δεν εκανε σεξ ουτε πριν ουτε μετα απο τη συλληψη;
Αστείο είναι το ότι όσοι εστιάζουν σ' αυτό είναι ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΙ με όλες τις θρησκείες και τους συμβολισμούς τους.

Κατά τα άλλα, βρίσκω απολύτως φτηνές και το εννοώ, τις όποιες προσβολές επιχειρούνται στο πρόσωπο της Παναγίας, απλώς και μόνον επειδή είναι ένα απολύτως θετικό πρότυπο/σύμβολο με μηδενική επιθετική διάθεση, είτε το προσεγγίσεις φιλοσοφικά είτε θρησκευτικά.

Και είναι το σύμβολο της μάνας.

Οπότε, όποιον θεωρεί εξυπνάδα να βρίζει την Παναγία και συγχρόνως παίζει στο μουντ "τη μάνα μου ρε;" τον θεωρώ εξ ορισμού μαλάκα.


Όποιος έχει ξεπεράσει την εν λόγω ιδιαιτερότητα με τη δικιά του μάνα, ας λέει ό,τι θέλει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 05 Σεπ 2023, 11:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 05 Σεπ 2023, 11:53

Μαδουραίος έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:41
Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:36
Nandros έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:25

Στο μεταξύ ένας τέτοιος πιστός (Scouser) δεν δίστασε να αποκαλέσει παιδεραστή το αγιότερο πρόσωπο μιας άλλης θρησκείας.
Δύο μέτρα και δύο σταθμά από Φαρισαίους υποκριτές.
.
Να σου πω. Παρ' όλο που διαφώνησα σε κάποια σημεία με τον Scouser και κάναμε έναν διάλογο στη συνέχεια, αν όντως ισχύουν αυτά που ακούγονται, ότι δηλαδή ο Προφήτης πηδούσε 9 χρονα με αποκλειστικό σκοπό το σεξ κι όχι επειδή το επέτρεπε/επέβαλε η κοινωνία τους για λόγους γάμου, τεκνοποιίας κλπ, τότε όντως ήταν παιδεραστής. Εδώ η λέξη είναι συγκεκριμένη και εκφράζει ακριβώς αυτό που ισχύει (αν ισχύει, λέω).

Άλλο αυτό όμως κι άλλο το "βιαστής & παιδεραστής" για έναν πενηντάρη που παντρεύτηκε μια 14χρονη, εκείνη την εποχή σ' εκείνα τα μέρη όπου λογικά ήταν κάτι το φυσιολογικό. Που ακόμα κι αν δεχτούμε το "παιδεραστής" εδώ (κρίνοντας με τα δικά μας πρότυπα), το "βιαστής" δεν προκύπτει από πουθενά, έτσι;
Επίσης βιασμός ήταν γιατί δεν είχαν παντρευτεί όταν έμεινε έγκυος η Μαρία.
Οπότε, όλες οι εγκυμοσύνες εκτός γάμου προέρχονται από βιασμούς;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33271
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Σεπ 2023, 11:53

Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:24
Ασέβαστος έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:21
Isildur έγραψε:
05 Σεπ 2023, 10:38

Δεν ξέρω αν αφορά αποκλειστικά αυτό το νήμα ή γενικά ό,τι γράφεται, αλλά και μόνο αυτό φτάνει πιστεύω. Άλλο πράγμα να αμφισβητείς κρίνους και Αγγέλους κι άλλο να λες σε έναν πιστό ότι ο Θεός του είναι ένα μπάσταρδο που προέκυψε από βιασμό από έναν παιδεραστή.

Έχει διαφορά, πιστεύω...
μπα, δεν εχει διαφορα, επι της ουσιας. αν πεις "δεν ηταν παρθενα" ειναι ακριβως το ιδιο σαν να λες "εφαγε πουτσα"

ειναι διαφορετικος τροπος εκφρασης, για να πεις ακριβως το ιδιο.
Όχι όταν θίγει τα πιστεύω κάποιου. Και μάλιστα θρησκευτικά πιστεύω, όχι οπαδικά ή κομματικά.

Στη μια περίπτωση μοιάζει απλά να το αμφισβητείς και να το εξετάζεις ακαδημαϊκά, στην άλλη ότι απλά θέλεις να προσβάλλεις τα θεία (του) και τον ίδιο.
δεν το βλεπω ετσι. και στις 2 περιπτωσεις την ιδια προσβολη βλεπω, απλα η πρωτη ειναι υποχθονια, πουστικη, κεκαλυμενη, η δευτερη ισια, ντομπρα, αντρικια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών