Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
mao mao
Δημοσιεύσεις: 7510
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 17 Σεπ 2023, 00:32

Υδράργυρος έγραψε:
17 Σεπ 2023, 00:24


Με ποιο κριτηριο θα σε ασφαλιζει απο φωτια; θα εχεις πιστοποιητικο πυρασφαλειας; θα σου βαζει υποχρεωσεις για κλαδεμα αλλιως δεν πληρωνει;
Ειναι πολυ περιπλοκο
Μου δίνει καλή πάσα Υδράργυρε. Τα ακριβά ασφάλιστρα θα μας ωθήσουν να πάρουμε μέτρα πυρασφάλειας και όχι μόνο.

Πχ ανιχνευτής καπνού σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού, πυροσβεστήρες σε κάθε όροφο πολύκατοικίας, συναγερμός πυρασφαλείας ο οποίος θα τεστάρετε μηνιαία κλπ. Αν δεν υπάρχουν αυτά τα ασφάλιστρα θα πηγαίνουν στο θεό.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23943
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 17 Σεπ 2023, 01:13

η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41033
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2023, 03:55

Σέλευκας έγραψε:
17 Σεπ 2023, 00:12
Υδράργυρος έγραψε:
17 Σεπ 2023, 00:07
Δε μπορει να πληρωνεις ενοικιο στο σπιτι σου. Αυτο ειναι αλλο ενα ενφια
Στο αυτοκίνητο όμως μπορείς. Θα μου πεις ότι το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο;
Σε καμμιά χώρα δεν υπάρχει υποχρεωτική ασφάλιση στο αυτοκίνητο για ζημιές που παθαίνει. Σχεδόν παντού όμως στον κόσμο είναι υποχρεωτική η ασφαλιστική κάλυψη για ζημιές που προκαλεί. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα για σπίτια. Το σπίτι σου δεν θα τρέξει να πέσει πάνω στο δικό μου υπό την επήρεια μέθης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9200
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 17 Σεπ 2023, 06:06

hellegennes έγραψε:
17 Σεπ 2023, 03:55
Σέλευκας έγραψε:
17 Σεπ 2023, 00:12
Υδράργυρος έγραψε:
17 Σεπ 2023, 00:07
Δε μπορει να πληρωνεις ενοικιο στο σπιτι σου. Αυτο ειναι αλλο ενα ενφια
Στο αυτοκίνητο όμως μπορείς. Θα μου πεις ότι το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο;
Σε καμμιά χώρα δεν υπάρχει υποχρεωτική ασφάλιση στο αυτοκίνητο για ζημιές που παθαίνει. Σχεδόν παντού όμως στον κόσμο είναι υποχρεωτική η ασφαλιστική κάλυψη για ζημιές που προκαλεί. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα για σπίτια. Το σπίτι σου δεν θα τρέξει να πέσει πάνω στο δικό μου υπό την επήρεια μέθης.
Υπάρχει η υποχρεωτική ασφάλεια εργαζομένου την οποία πληρώνει. Ούτε ο εργαζόμενος θα πέσει πάνω σου.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9200
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 17 Σεπ 2023, 06:11

Υδράργυρος έγραψε:
17 Σεπ 2023, 00:24
Σέλευκας έγραψε:
17 Σεπ 2023, 00:16
Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε ποια εταιρία θα ασφαλίσει τον όμορφο που έχτισε σπίτι μέσα στα πεύκα, και σήμερα τον πληρώνει ο φορολογούμενος και κάθε χρόνο μας πρίζουν τον παπαρο με το καμμένο του σπίτι.
Με ποιο κριτηριο θα σε ασφαλιζει απο φωτια; θα εχεις πιστοποιητικο πυρασφαλειας; θα σου βαζει υποχρεωσεις για κλαδεμα αλλιως δεν πληρωνει;
Ειναι πολυ περιπλοκο
Εγώ έχω ακίνητο μέσα στην πόλη το οποίο έχω ασφαλίσει, δεν ζητάνε τόσα πολλά , είναι απλό. Πραγματικά εμένα το πρόβλημα μου είναι που ο άλλος χτίζει μέσα στο δάσος η φυτεύει κωνοφόρα μετά, ο άλλος που χτίζει σε ρέματα ακόμα και ολόκληρα χωριά που χτίστηκαν στα πιο χαμηλά σημεία μιας πεδιάδας και εν δυνάμει είναι λίμνες. Και πάλι βέβαια θα μου πεις πως γίνεται πρώτα να του δίνει το κράτος άδεια και μετά να του κουνάει το δάχτυλο γιατί έχτισε.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9200
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 17 Σεπ 2023, 06:16

nostromos έγραψε:
17 Σεπ 2023, 00:22
Σέλευκας έγραψε:
17 Σεπ 2023, 00:18
nostromos έγραψε:
17 Σεπ 2023, 00:14


απο φυσικη καταστροφη ...?οχι δεν ειναι
Ούτε το σπίτι το ασφαλίζεις για τροχαίο έξυπνε λολ
ναι αλλα πληρωνω το κρατος για την ασφαλεια του σπιτιου μου ... να φτιαχνει σωστα εργα και να συντηρει μηχανισμους αποτροπης
Στη Μηλίνα και σε όλο το Πήλιο τι ακριβώς μηχανισμούς αποτροπής έπρεπε να φτιάξουν;
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9200
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 17 Σεπ 2023, 06:55

Στο Πήλιο ένας είχε δέσει ένα καΐκι πάνω σε δέντρα και τον ονόμαζαν Νώε του Πηλίου. Τον βρήκαν στην Εύβοια.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Σεπ 2023, 08:38

nostromos έγραψε:
16 Σεπ 2023, 20:48
Isildur έγραψε:
16 Σεπ 2023, 20:40
nostromos έγραψε:
16 Σεπ 2023, 20:28



κανεις δεν θα ασφαλιζε περιοχη επικινδυνη για πλημμυρα χωρις την ολοκληρωση κρατικων εργων ...ουτε σπιτι στα ορια δασους ... τωρα τα υπολοιπα αφορουν διαχυση ευθυνων
Σε ένα σοβαρό κράτος, θα μπορούσε ίσως να χωριστεί η χώρα σε ζώνες ανάλογα με το βαθμό κινδύνου/ρίσκου όπως επίσης να υπάρχει και υπο-κατηγοριοποίηση εντός των ίδιων των ζωνών ανάλογα με δευτερεύουσες παραμέτρους όπως το πόσο κοντά είναι οι κατοικίες σε ποτάμια, δάση κλπ ή υπολογίζοντας μικροκλίματα και διάφορα τέτοια. Επίσης, με κριτήρια που αφορούν κάποιες ιδιαιτερότητες του κάθε κτιρίου, όπως η ποιότητα κατασκευής, η παλαιότητα (που παίζει ρόλο και για τον ΓΟΚ που ίσχυε τότε) και κάποια άλλα ίσως που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα, να υπάρχουν κάποιες μειώσεις ασφαλίστρων, κάτι αντίστοιχο με το μπόνους μάλους στα αυτοκίνητα δηλαδή (αντίστοιχο, δεν έχει την ίδια λογική φυσικά).

Οπότε, το πράγμα είναι απλό. Ψάχνουμε να βρούμε την χώρα, γιατί σ' αυτήν εδώ θα αργήσουμε πολύ να βρούμε τέτοιο σοβαρό κράτος. Πολύ, ή και ποτέ.

κοιταξε εγω ζω στη Λαρισα και εχω δει απιστευτα πραγματα αυτες τις ημερες ... εχει καταστραφει κοσμος οπως και στο Βολο τα Τρικαλα και την Καρδιτσα ... εχουν πλημμυρισει 900.000 τχ δηλαδη η μιση Αττικη ... το να πεταγεται ο ασφαλιστικος κλαδος να εκμεταλευτει τα γεγονοτα ειναι τουλαχιστων τραγικο
Δηλαδή, αν με ένα μικρό αντίτιμο ετησίως εξασφαλιστείς ότι στην επόμενη καταστροφή θα περιοριστεί σημαντικά η ζημιά σου, είναι τραγικό και εκμετάλλευση;

Επίσης, ξανακοίτα λίγο τα νούμερά σου, κάπου κάνεις κάποιο λάθος. Η έκταση που λες δεν είναι η μισή Αττική αλλά 7 φορές η Ελλάδα. :lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21329
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 17 Σεπ 2023, 08:56

GoBack έγραψε:
16 Σεπ 2023, 23:33
klg έγραψε:
16 Σεπ 2023, 23:24
GoBack έγραψε:
16 Σεπ 2023, 23:14


Συγνωμη για την ενοχληση δεν ηξερα οτι εισαι των θεωρητικων επιστημων.Ισως βρω καποιον να μου τα εξηγησει με αριθμους.
Σωστά γιατί άμα δεν σου δώσουμε τα ακριβή νούμερα για κάθε πιθανό πακέτο κάθε εταιρείας ο υπεραναλυτικός θετικός εγκεφάλος σου αρνείται να κατανοήσει concepts που απευθύνονται σε παιδάκια γυμνασίου. Ας πάρουμε λοιπόν exempt από την αξιδιωτική ασφάλιση του προαναφερθέντα φίλου:

Εικόνα

Πρόγραμμα Γ

Εντάξει; Το έχουμε;
Συνεχιζω να μην καταλαβαινω γιατι ειναι "worth it" και δεν βοηθας.Aς κανω καμια ερωτηση για να ξεκινησουμε να βγαζουμε ακρη.Σε τι ποσοστο των επιβατων χανονται οι αποσκευες;

Εκ του αποτελέσματος δεν άξιζε. Και τα 40 ευρώ πήγαν ως μπόνους στην τσεπούλα κάποιου. Αλλά έχει πλάκα η παραπάνω ασφάλιση. Πληρώνεις 40 ευρώ για να μεταφέρουν το πτώμα σου. Θα σε βρουν νεκρό αλλά θα πεις από μέσα σου, άξιζε γιατί το πτώμα μου θα το γυρίσουν πίσω. Αν βέβαια είσαι τυχερός και δεν θαφτεί σε κανένα χαντάκι...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21329
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 17 Σεπ 2023, 08:59

Ερώτηση του ενός εκατομμυρίου. Πόσες ασφάλειες υγείας κάλυψαν οι ασφαλιστικές σε κορονιασμένους;
Είπαν ότι δεν καλύπτουν πανδημία. Ε, θα πουν ότι δεν καλύπτουν και θεομηνία και θα μπουν τσεπούλα ως μπόνους τα χρήματα.... :smt047

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25560
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 17 Σεπ 2023, 09:02

Δε νομιζω να υπαρχει δημοκρατικο κρατος που να εφαρμοζεται τετοιο πραμα.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2858
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 17 Σεπ 2023, 10:25

Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Σεπ 2023, 08:59
Ερώτηση του ενός εκατομμυρίου. Πόσες ασφάλειες υγείας κάλυψαν οι ασφαλιστικές σε κορονιασμένους;
Είπαν ότι δεν καλύπτουν πανδημία. Ε, θα πουν ότι δεν καλύπτουν και θεομηνία και θα μπουν τσεπούλα ως μπόνους τα χρήματα.... :smt047
επιπλέον σε χωρες με ανύπαρτκο θεσμικό πλαίσιο και πρακτικά άχρηστο δικαστικό σύστημα θα σου φάνε τα λεφτά. Ξέρω παρα πολλές περιπτώσεις επενδυτικών ασφαλειών που απλώς πήραν μετά από πολλά χρόνια ισα ισα τα λεφτά τους πίσω, ενώ έδιναν ζεστό χρήμα επί δεκαετίες. Τι θα κάνεις στον ιδιωτη στην Ελλάδα μήνυση ; :smt005: . Γενικά οποιαδήποτε σοβαρή συναλλαγή με ιδιωτικό τομέα σε αυτή τη χώρα πρέπει να είσαι της ανάλογης πιάτσας και να κρατάς μακρύ κοντάρι.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3333
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 17 Σεπ 2023, 10:31

Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Σεπ 2023, 08:56
GoBack έγραψε:
16 Σεπ 2023, 23:33
klg έγραψε:
16 Σεπ 2023, 23:24


Σωστά γιατί άμα δεν σου δώσουμε τα ακριβή νούμερα για κάθε πιθανό πακέτο κάθε εταιρείας ο υπεραναλυτικός θετικός εγκεφάλος σου αρνείται να κατανοήσει concepts που απευθύνονται σε παιδάκια γυμνασίου. Ας πάρουμε λοιπόν exempt από την αξιδιωτική ασφάλιση του προαναφερθέντα φίλου:

Εικόνα

Πρόγραμμα Γ

Εντάξει; Το έχουμε;
Συνεχιζω να μην καταλαβαινω γιατι ειναι "worth it" και δεν βοηθας.Aς κανω καμια ερωτηση για να ξεκινησουμε να βγαζουμε ακρη.Σε τι ποσοστο των επιβατων χανονται οι αποσκευες;

Εκ του αποτελέσματος δεν άξιζε. Και τα 40 ευρώ πήγαν ως μπόνους στην τσεπούλα κάποιου. Αλλά έχει πλάκα η παραπάνω ασφάλιση. Πληρώνεις 40 ευρώ για να μεταφέρουν το πτώμα σου. Θα σε βρουν νεκρό αλλά θα πεις από μέσα σου, άξιζε γιατί το πτώμα μου θα το γυρίσουν πίσω. Αν βέβαια είσαι τυχερός και δεν θαφτεί σε κανένα χαντάκι...
Βασικά εντάξει μην είμαι υπερβολικός, καταλαβαίνω ότι απλώς δεν έχετε καμία αντίληψη του concept της ασφάλισης. Που είναι κατανοητό, γιατί να έχετε. Φυσικά και άξιζε, γιατί εδώ εξετάζουμε το worse case σενάριο και το 40ευρω φυσικά είναι πολύ λίγο σε σχέση με αυτά που θα έδινες σε αυτό το σενάριο. Εκεί στηρίζεται και το tradeoff που επιτρέπει σε εταιρείες να κάνουν underwrite τέτοια ρίσκα, στο ότι είμαστε διατεθιμένοι να πληρώσουμε ένα σχετικό μικρό premium (και σε βάθος χρόνο αναλόγως τον κλάδο ασφάλισης) για να κάνουμε mitigate το κακό σενάριο όσο απίθανο και αν είναι.

Όλοι οι έξυπνοι σαν και σας στη Λαρισα που δεν ήθελαν να δώσουν το extra 4ευρω για φυσικά φαινόμενα στο premium του αυτοκινήτου τώρα κλαίνε με μαυρό δάκρυ που έγιναν υποβρύχια τα αμαξάκια τους. Έλεγαν και πίστευαν ακριβώς τις ίδιες μαλακίες που γράφετε και εσείς.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70970
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Σεπ 2023, 10:33

Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Σεπ 2023, 08:59
Ερώτηση του ενός εκατομμυρίου. Πόσες ασφάλειες υγείας κάλυψαν οι ασφαλιστικές σε κορονιασμένους;
Είπαν ότι δεν καλύπτουν πανδημία. Ε, θα πουν ότι δεν καλύπτουν και θεομηνία και θα μπουν τσεπούλα ως μπόνους τα χρήματα.... :smt047
Σε κάθε ασφάλεια υγείας, καταγράφονται λεπτομερώς όλες οι καλύψεις, που επιλέγει ο ασφαλιζόμενος. Και φυσικά, είναι πολύ πιο οικονομικό το ασφάλιστρο και πολύ καλύτερες οι παροχές, όταν παίζει συνδυασμός με κρατικό ταμείο.

Σταματήστε να γράφετε ασχετίλες.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70970
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Σεπ 2023, 10:36

Η φάση έχει αρχίσει και θυμίζει ψεκ για τα τσιπάκια στα εμβόλια. Δεν κάνω πλάκα.
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών