Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2154
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 22 Σεπ 2023, 13:18

Ζενίθεδρος έγραψε:
22 Σεπ 2023, 13:13
Αυτοί με τα σκυλιά είναι άρρωστοι. Ένας γνωστός μου γαμούσε μια σκυλομανούλα, κι όπως τον είχε αυτή καβάλα, το σκυλί ερχόταν και του γλειφε τα χέρια.
Υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις, αλλά (ελπίζω ότι) είναι εξαιρέσεις. Κι εμένα μου έχει τύχει πάντως: Πρώτο βράδυ που θα κοιμόμασταν μαζί, στο σπίτι της. Ήθελε να το κάνουμε ενώ το σκυλί θα ήταν στο κρεβάτι. Για να μην είναι μόνο του και στενοχωριέται, έλεγε. Και δεν ήταν και κανένα ήσυχο σκυλί, όλο έτρεχε και έπαιζε. Εννοείται ότι δεν την ξαναείδα ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14581
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 22 Σεπ 2023, 13:20

Εσύ μπορεί να ήσουν πιο τυχερός και να σου εγλειφε και τίποτα άλλο.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7469
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 22 Σεπ 2023, 13:21

Εικόνα
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8200
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 22 Σεπ 2023, 13:31

micmic έγραψε:
22 Σεπ 2023, 13:18
Ζενίθεδρος έγραψε:
22 Σεπ 2023, 13:13
Αυτοί με τα σκυλιά είναι άρρωστοι. Ένας γνωστός μου γαμούσε μια σκυλομανούλα, κι όπως τον είχε αυτή καβάλα, το σκυλί ερχόταν και του γλειφε τα χέρια.
Υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις, αλλά (ελπίζω ότι) είναι εξαιρέσεις. Κι εμένα μου έχει τύχει πάντως: Πρώτο βράδυ που θα κοιμόμασταν μαζί, στο σπίτι της. Ήθελε να το κάνουμε ενώ το σκυλί θα ήταν στο κρεβάτι. Για να μην είναι μόνο του και στενοχωριέται, έλεγε. Και δεν ήταν και κανένα ήσυχο σκυλί, όλο έτρεχε και έπαιζε. Εννοείται ότι δεν την ξαναείδα ποτέ.

.

Αλλοι θα γαμούσαν και το σκύλο αλλά δεν ειν αφτό το θέμα.....τη γάμησες τη μανούλα τελικά ή χάιδευες τον μαύρο στα ανάσκελα ;;;


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2154
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 22 Σεπ 2023, 14:13

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
22 Σεπ 2023, 13:31
micmic έγραψε:
22 Σεπ 2023, 13:18
Ζενίθεδρος έγραψε:
22 Σεπ 2023, 13:13
Αυτοί με τα σκυλιά είναι άρρωστοι. Ένας γνωστός μου γαμούσε μια σκυλομανούλα, κι όπως τον είχε αυτή καβάλα, το σκυλί ερχόταν και του γλειφε τα χέρια.
Υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις, αλλά (ελπίζω ότι) είναι εξαιρέσεις. Κι εμένα μου έχει τύχει πάντως: Πρώτο βράδυ που θα κοιμόμασταν μαζί, στο σπίτι της. Ήθελε να το κάνουμε ενώ το σκυλί θα ήταν στο κρεβάτι. Για να μην είναι μόνο του και στενοχωριέται, έλεγε. Και δεν ήταν και κανένα ήσυχο σκυλί, όλο έτρεχε και έπαιζε. Εννοείται ότι δεν την ξαναείδα ποτέ.

.

Αλλοι θα γαμούσαν και το σκύλο αλλά δεν ειν αφτό το θέμα.....τη γάμησες τη μανούλα τελικά ή χάιδευες τον μαύρο στα ανάσκελα ;;;


.

Είσαι τρελός; Την ανώμαλη θα πηδούσα;

Τελικά τα έφτιαξα με τον σκύλο και πήγαμε διακοπές στη Φολέγανδρο οι δυό μας.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14174
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 22 Σεπ 2023, 15:35

Ερμής έγραψε:
22 Σεπ 2023, 10:59
Να σε ρωτήσω, οταν κάνεις επίσκεψη σε άλλο σπίτι απαιτείς εμμέσως να δεχθούν και το σκυλί σου;
panos291 έγραψε:
23 Απρ 2023, 09:53
Yochanan έγραψε:
23 Απρ 2023, 09:09
Σκυλομανούλες του Facebook :romance-hearteyes:
Αυτος που ψαχνει το διαμερισμα ειναι αντρας και αμα δεις το προφίλ του, δεν θα του το νοικιαζες με :lol: ή χωρίς σκύλους. :smt005:
Η κασέλα μπροστά του φαντάζει Τσαρλς Μπρονσον;
Οχι, οι μπαχαλακηδες μπροστά του είναι σαν τον Παυλο τον γιο του Κωνσταντίνου.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14174
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 22 Σεπ 2023, 15:42

vantono έγραψε:
22 Σεπ 2023, 11:34
Υδράργυρος έγραψε:
22 Σεπ 2023, 11:20
Νήμα- γαϊτανάκι αφιλόζωων
Κλασικοκάλτ πχορουμονήμα όμοιο του ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ!!!111

Εκείνο το επικό του στάμου (νομίζω) που "εγκλήματα αλλοδαπών" άρα όλοι οι αλλοδαποί = εγκληματίες, σε βερσιον "2-3 μαλάκες μικροτσούτσουνοι πιτμπουλολάγνοι που αφηνουν τα τέρατά τους χωρις λουρί και σκοτώνουν ο,τι βρουν μπροστα τους", άρα όλοι οι φιλόζωοι και ιδιοκτήτες σκύλων = εγκληματίες/ψυχικά άρρωστοι/κανίβαλοι/βιαστές/βάλε ό,τι άλλο θες.
Ειχα παει στην Σουηδία και νομιζα πως οι άνθρωποι δεν ειχαν σκυλους. Μετα μου ειπαν πως μια χαρα εχουν απλα τους εκπαιδευουν να μην γαβγιζουν χωρίς λογο.
Εδω πολλοι απο τους σκυλοιδιοκτητες ειναι ελεεινοι και τρισαθλιοι και δεν σέβονται κανενα και γι'αυτο τα βρωμοσκυλα τους γαβγιζουν και ενοχλουν ολο το 24ωρο, δαγκωνουν, και αφηνουν τα σκατα τους σουβενίρ στους δρόμους μια που οι λεχριτες που τα εχουν δεν καταδέχονται να τα μαζέψουν.
Ιδιαιτερα αυτο το πραγμα με τα γαβγισματα ειναι ανυποφορο.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23746
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 22 Σεπ 2023, 16:50

panos291 έγραψε:
22 Σεπ 2023, 15:42
vantono έγραψε:
22 Σεπ 2023, 11:34
Υδράργυρος έγραψε:
22 Σεπ 2023, 11:20
Νήμα- γαϊτανάκι αφιλόζωων
Κλασικοκάλτ πχορουμονήμα όμοιο του ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ!!!111

Εκείνο το επικό του στάμου (νομίζω) που "εγκλήματα αλλοδαπών" άρα όλοι οι αλλοδαποί = εγκληματίες, σε βερσιον "2-3 μαλάκες μικροτσούτσουνοι πιτμπουλολάγνοι που αφηνουν τα τέρατά τους χωρις λουρί και σκοτώνουν ο,τι βρουν μπροστα τους", άρα όλοι οι φιλόζωοι και ιδιοκτήτες σκύλων = εγκληματίες/ψυχικά άρρωστοι/κανίβαλοι/βιαστές/βάλε ό,τι άλλο θες.
Ειχα παει στην Σουηδία και νομιζα πως οι άνθρωποι δεν ειχαν σκυλους. Μετα μου ειπαν πως μια χαρα εχουν απλα τους εκπαιδευουν να μην γαβγιζουν χωρίς λογο.
Εδω πολλοι απο τους σκυλοιδιοκτητες ειναι ελεεινοι και τρισαθλιοι και δεν σέβονται κανενα και γι'αυτο τα βρωμοσκυλα τους γαβγιζουν και ενοχλουν ολο το 24ωρο, δαγκωνουν, και αφηνουν τα σκατα τους σουβενίρ στους δρόμους μια που οι λεχριτες που τα εχουν δεν καταδέχονται να τα μαζέψουν.
Ιδιαιτερα αυτο το πραγμα με τα γαβγισματα ειναι ανυποφορο.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' όλα αυτά.
Είναι γενική η κατάσταση, ο μέσος ελληνιολος είναι το καρκίνωμα σε αυτή την υπόθεση (και σε κάθε υπόθεση), όχι ο σκύλος του.
Όπως ενοχλεί και με το αμάξι του, οπως ενοχλεί και με το αυθαίρετο του, έτσι θα ενοχλεί και με το σκύλο του.
Σύγκρινε τον με το μέσο Σουηδό και την παιδεία που έχει να μην ενοχλεί τους συμπολίτες του με τίποτα απ'ολα αυτά.

Όπως δεν σου φταίει το αμάξι του γιδοελληναρα που ο ίδιος το παρκαρει σε θέση ΑμεΑ, όπως δεν σου φταιει και το αυθαίρετο σπίτι του σαν κτίσμα, που ο ίδιος πάει και το χτιζει σε εκτός σχεδίου σημεία, έτσι δεν μπορεί να σου φταίει ούτε ο σκύλος του.
Ο σκύλος οταν μεγαλώνει με ένα μαλακα, μαλακοσκυλος θα γίνει και αυτός, είναι δεδομένο.
Για μένα θα έπρεπε να περνούν από ψυχιατρικές εξετάσεις όσοι θέλουν να έχουν σκυλο, ομοίως όσοι θέλουν να κυκλοφορούν και με αμάξι.

Αλλά το να κατηγορείς το σκυλί για το μαλακα ιδιοκτήτη του, ή να πας να σπας ένα αμάξι που είναι παράνομα παρκαρισμένο αντί να ανοίξεις το κεφάλι του μαλακα ιδιοκτήτη του, ή να πας και να του βάζεις φωτιά στο αυθαίρετο κτλ, είναι φάση "μου φταίει ο γάιδαρος και δέρνω το σαμάρι".

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 22 Σεπ 2023, 16:56

vantono έγραψε:
22 Σεπ 2023, 16:50
panos291 έγραψε:
22 Σεπ 2023, 15:42
vantono έγραψε:
22 Σεπ 2023, 11:34

Κλασικοκάλτ πχορουμονήμα όμοιο του ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ!!!111

Εκείνο το επικό του στάμου (νομίζω) που "εγκλήματα αλλοδαπών" άρα όλοι οι αλλοδαποί = εγκληματίες, σε βερσιον "2-3 μαλάκες μικροτσούτσουνοι πιτμπουλολάγνοι που αφηνουν τα τέρατά τους χωρις λουρί και σκοτώνουν ο,τι βρουν μπροστα τους", άρα όλοι οι φιλόζωοι και ιδιοκτήτες σκύλων = εγκληματίες/ψυχικά άρρωστοι/κανίβαλοι/βιαστές/βάλε ό,τι άλλο θες.
Ειχα παει στην Σουηδία και νομιζα πως οι άνθρωποι δεν ειχαν σκυλους. Μετα μου ειπαν πως μια χαρα εχουν απλα τους εκπαιδευουν να μην γαβγιζουν χωρίς λογο.
Εδω πολλοι απο τους σκυλοιδιοκτητες ειναι ελεεινοι και τρισαθλιοι και δεν σέβονται κανενα και γι'αυτο τα βρωμοσκυλα τους γαβγιζουν και ενοχλουν ολο το 24ωρο, δαγκωνουν, και αφηνουν τα σκατα τους σουβενίρ στους δρόμους μια που οι λεχριτες που τα εχουν δεν καταδέχονται να τα μαζέψουν.
Ιδιαιτερα αυτο το πραγμα με τα γαβγισματα ειναι ανυποφορο.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' όλα αυτά.
Είναι γενική η κατάσταση, ο μέσος ελληνιολος είναι το καρκίνωμα σε αυτή την υπόθεση (και σε κάθε υπόθεση), όχι ο σκύλος του.
Όπως ενοχλεί και με το αμάξι του, οπως ενοχλεί και με το αυθαίρετο του, έτσι θα ενοχλεί και με το σκύλο του.
Σύγκρινε τον με το μέσο Σουηδό και την παιδεία που έχει να μην ενοχλεί τους συμπολίτες του με τίποτα απ'ολα αυτά.

Όπως δεν σου φταίει το αμάξι του γιδοελληναρα που ο ίδιος το παρκαρει σε θέση ΑμεΑ, όπως δεν σου φταιει και το αυθαίρετο σπίτι του σαν κτίσμα, που ο ίδιος πάει και το χτιζει σε εκτός σχεδίου σημεία, έτσι δεν μπορεί να σου φταίει ούτε ο σκύλος του.
Ο σκύλος οταν μεγαλώνει με ένα μαλακα, μαλακοσκυλος θα γίνει και αυτός, είναι δεδομένο.
Για μένα θα έπρεπε να περνούν από ψυχιατρικές εξετάσεις όσοι θέλουν να έχουν σκυλο, ομοίως όσοι θέλουν να κυκλοφορούν και με αμάξι.

Αλλά το να κατηγορείς το σκυλί για το μαλακα ιδιοκτήτη του, ή να πας να σπας ένα αμάξι που είναι παράνομα παρκαρισμένο αντί να ανοίξεις το κεφάλι του μαλακα ιδιοκτήτη του, ή να πας και να του βάζεις φωτιά στο αυθαίρετο κτλ, είναι φάση "μου φταίει ο γάιδαρος και δέρνω το σαμάρι".
εχεις εθνιστει και επισημα ντανε μου :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14174
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 22 Σεπ 2023, 17:57

vantono έγραψε:
22 Σεπ 2023, 16:50
panos291 έγραψε:
22 Σεπ 2023, 15:42
vantono έγραψε:
22 Σεπ 2023, 11:34

Κλασικοκάλτ πχορουμονήμα όμοιο του ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ!!!111

Εκείνο το επικό του στάμου (νομίζω) που "εγκλήματα αλλοδαπών" άρα όλοι οι αλλοδαποί = εγκληματίες, σε βερσιον "2-3 μαλάκες μικροτσούτσουνοι πιτμπουλολάγνοι που αφηνουν τα τέρατά τους χωρις λουρί και σκοτώνουν ο,τι βρουν μπροστα τους", άρα όλοι οι φιλόζωοι και ιδιοκτήτες σκύλων = εγκληματίες/ψυχικά άρρωστοι/κανίβαλοι/βιαστές/βάλε ό,τι άλλο θες.
Ειχα παει στην Σουηδία και νομιζα πως οι άνθρωποι δεν ειχαν σκυλους. Μετα μου ειπαν πως μια χαρα εχουν απλα τους εκπαιδευουν να μην γαβγιζουν χωρίς λογο.
Εδω πολλοι απο τους σκυλοιδιοκτητες ειναι ελεεινοι και τρισαθλιοι και δεν σέβονται κανενα και γι'αυτο τα βρωμοσκυλα τους γαβγιζουν και ενοχλουν ολο το 24ωρο, δαγκωνουν, και αφηνουν τα σκατα τους σουβενίρ στους δρόμους μια που οι λεχριτες που τα εχουν δεν καταδέχονται να τα μαζέψουν.
Ιδιαιτερα αυτο το πραγμα με τα γαβγισματα ειναι ανυποφορο.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' όλα αυτά.
Είναι γενική η κατάσταση, ο μέσος ελληνιολος είναι το καρκίνωμα σε αυτή την υπόθεση (και σε κάθε υπόθεση), όχι ο σκύλος του.
Όπως ενοχλεί και με το αμάξι του, οπως ενοχλεί και με το αυθαίρετο του, έτσι θα ενοχλεί και με το σκύλο του.
Σύγκρινε τον με το μέσο Σουηδό και την παιδεία που έχει να μην ενοχλεί τους συμπολίτες του με τίποτα απ'ολα αυτά.

Όπως δεν σου φταίει το αμάξι του γιδοελληναρα που ο ίδιος το παρκαρει σε θέση ΑμεΑ, όπως δεν σου φταιει και το αυθαίρετο σπίτι του σαν κτίσμα, που ο ίδιος πάει και το χτιζει σε εκτός σχεδίου σημεία, έτσι δεν μπορεί να σου φταίει ούτε ο σκύλος του.
Ο σκύλος οταν μεγαλώνει με ένα μαλακα, μαλακοσκυλος θα γίνει και αυτός, είναι δεδομένο.
Για μένα θα έπρεπε να περνούν από ψυχιατρικές εξετάσεις όσοι θέλουν να έχουν σκυλο, ομοίως όσοι θέλουν να κυκλοφορούν και με αμάξι.

Αλλά το να κατηγορείς το σκυλί για το μαλακα ιδιοκτήτη του, ή να πας να σπας ένα αμάξι που είναι παράνομα παρκαρισμένο αντί να ανοίξεις το κεφάλι του μαλακα ιδιοκτήτη του, ή να πας και να του βάζεις φωτιά στο αυθαίρετο κτλ, είναι φάση "μου φταίει ο γάιδαρος και δέρνω το σαμάρι".
Το προβλημα ειναι οτι για τα ψηφαλακια τους σκυλοφιλους τους χαιδευουν, και πρεπει να κανεις μηνύσεις για να βρεις το δικιο σου (δηλαδη χρηματα, δικηγοροι, δικαστηρια κλπ) και συνηθως δεν βγαζεις ακρη μια που μπορει συντομοτερα να ψοφησει ο σκυλος απο γηρατεια.
Δυστυχως το κράτος δεν τολμαει να βαλει πρόστιμα αυτόματα. Γαυγιζει ο σκυλος στις 3 τη νυχτα? Μια προειδοποιηση και απο κει και περα πεντακοσαρικα.
Κακοποιησε ανθρωπο? Βαλτου 40 χιλιαρικα ΑΥΤΟΜΑΤΑ οπως βαζεις 30 στην κακοποιηση σκυλου απο ανθρωπο.
Χεζει και δεν τα μαζευει? Ριχτου και αυτουνου 500 ευρω να μαθει οτι εδω δεν είναι Ινδία

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 22 Σεπ 2023, 18:04

Εικόνα

Αστους να λένε.
Η μόνη φορά που σε είχα δει να αγριεύεις ήταν σε ένα Cane Corso ( :smt005: ), που ευτυχώς δε μας εδωσε καμία σημασία.

Βέβαια είχες μεγαλώσει και ήσουν λίγο γεροπαραξενος.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2186
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 22 Σεπ 2023, 18:55

Να ιδρυθεί Υπηρεσία Επιτήρησης Εξαπόδων:
με την πρώτη-δεύτερη όχληση (γάβγισμα στο μπαλκόνι/περιττώματα αμάζευτα/επίθεση σε άνθρωπο) αυτόφωρο για το δίποδο και κατάσχεση για το τετράποδο
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23746
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 22 Σεπ 2023, 19:07

Otto Weininger έγραψε:
22 Σεπ 2023, 18:04
Εικόνα

Αστους να λένε.
Η μόνη φορά που σε είχα δει να αγριεύεις ήταν σε ένα Cane Corso ( :smt005: ), που ευτυχώς δε μας εδωσε καμία σημασία.

Βέβαια είχες μεγαλώσει και ήσουν λίγο γεροπαραξενος.
Εμένα δεν αγρίευε ούτε σε γάτα. Και όσες φορές την εβγαζα βόλτα όντας με τη σκατοσακούλα στο χέρι σε αναμονή, και ερχοταν καποιος γνωστος και μου επιανε κουβέντα και δεν προσεχα οτι εχεσε, ή τα εβλεπα αλλά με την κουβέντα ξεχνούσα να τα μαζεψω, δεν κουνιοταν μετά οταν πηγαινα να φύγουμε. Έμενε σταθερή στο σημειο και με κοιτούσε ώσπου να σκύψω να τα μαζέψω, γιατί απο μικρό είχε συνηθισει την κινηση του μαζέματος που εκανα.

Οχι απλά μαλακισμένο δεν το εκανα, αλλά εκεινο κατάφερε να με κανει λιγότερο μαλάκα. Και καλύτερο άνθρωπο.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 22 Σεπ 2023, 19:30

panos291 έγραψε:
22 Σεπ 2023, 17:57
vantono έγραψε:
22 Σεπ 2023, 16:50
panos291 έγραψε:
22 Σεπ 2023, 15:42

Ειχα παει στην Σουηδία και νομιζα πως οι άνθρωποι δεν ειχαν σκυλους. Μετα μου ειπαν πως μια χαρα εχουν απλα τους εκπαιδευουν να μην γαβγιζουν χωρίς λογο.
Εδω πολλοι απο τους σκυλοιδιοκτητες ειναι ελεεινοι και τρισαθλιοι και δεν σέβονται κανενα και γι'αυτο τα βρωμοσκυλα τους γαβγιζουν και ενοχλουν ολο το 24ωρο, δαγκωνουν, και αφηνουν τα σκατα τους σουβενίρ στους δρόμους μια που οι λεχριτες που τα εχουν δεν καταδέχονται να τα μαζέψουν.
Ιδιαιτερα αυτο το πραγμα με τα γαβγισματα ειναι ανυποφορο.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' όλα αυτά.
Είναι γενική η κατάσταση, ο μέσος ελληνιολος είναι το καρκίνωμα σε αυτή την υπόθεση (και σε κάθε υπόθεση), όχι ο σκύλος του.
Όπως ενοχλεί και με το αμάξι του, οπως ενοχλεί και με το αυθαίρετο του, έτσι θα ενοχλεί και με το σκύλο του.
Σύγκρινε τον με το μέσο Σουηδό και την παιδεία που έχει να μην ενοχλεί τους συμπολίτες του με τίποτα απ'ολα αυτά.

Όπως δεν σου φταίει το αμάξι του γιδοελληναρα που ο ίδιος το παρκαρει σε θέση ΑμεΑ, όπως δεν σου φταιει και το αυθαίρετο σπίτι του σαν κτίσμα, που ο ίδιος πάει και το χτιζει σε εκτός σχεδίου σημεία, έτσι δεν μπορεί να σου φταίει ούτε ο σκύλος του.
Ο σκύλος οταν μεγαλώνει με ένα μαλακα, μαλακοσκυλος θα γίνει και αυτός, είναι δεδομένο.
Για μένα θα έπρεπε να περνούν από ψυχιατρικές εξετάσεις όσοι θέλουν να έχουν σκυλο, ομοίως όσοι θέλουν να κυκλοφορούν και με αμάξι.

Αλλά το να κατηγορείς το σκυλί για το μαλακα ιδιοκτήτη του, ή να πας να σπας ένα αμάξι που είναι παράνομα παρκαρισμένο αντί να ανοίξεις το κεφάλι του μαλακα ιδιοκτήτη του, ή να πας και να του βάζεις φωτιά στο αυθαίρετο κτλ, είναι φάση "μου φταίει ο γάιδαρος και δέρνω το σαμάρι".
Το προβλημα ειναι οτι για τα ψηφαλακια τους σκυλοφιλους τους χαιδευουν, και πρεπει να κανεις μηνύσεις για να βρεις το δικιο σου (δηλαδη χρηματα, δικηγοροι, δικαστηρια κλπ) και συνηθως δεν βγαζεις ακρη μια που μπορει συντομοτερα να ψοφησει ο σκυλος απο γηρατεια.
Δυστυχως το κράτος δεν τολμαει να βαλει πρόστιμα αυτόματα. Γαυγιζει ο σκυλος στις 3 τη νυχτα? Μια προειδοποιηση και απο κει και περα πεντακοσαρικα.
Κακοποιησε ανθρωπο? Βαλτου 40 χιλιαρικα ΑΥΤΟΜΑΤΑ οπως βαζεις 30 στην κακοποιηση σκυλου απο ανθρωπο.
Χεζει και δεν τα μαζευει? Ριχτου και αυτουνου 500 ευρω να μαθει οτι εδω δεν είναι Ινδία
Παραβίασε ο σκύλος ερυθρό σηματοδότη; να του πάει η κλήση στο σκυλοσπιτο.

anastasiaM
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 20 Αύγ 2022, 16:05

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anastasiaM » 22 Σεπ 2023, 20:46

Ερμής έγραψε:
22 Σεπ 2023, 13:07
anastasiaM έγραψε:
22 Σεπ 2023, 11:23
micmic έγραψε:
22 Σεπ 2023, 11:08


Δεν αναφέρθηκα καν στα ζώα. Μόνο στους ιδιοκτήτες αναφέρθηκα, και φυσικά δεν τους τσουβαλιάζω. Είπα ότι "ο ένας στους πέντε" μαζεύει τις ακαθαρσίες και όσο παρατηρώ τόσο επιβεβαιώνω αυτήν την αναλογία. Φυσικά υπάρχουν και οι υπεύθυνοι ιδιοκτήτες, αλλά το θέμα μου είναι ότι δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στον χαρακτήρα του καθενός. Χρειάζεται αυστηρή αστυνόμευση. Αυτή τη στιγμή υπάρχει αυστηροποίηση μόνο για την κακομεταχείριση των ζώων αλλά όχι για την ασυδοσία των ιδιοκτητών. Πχ υπάρχουν πάρκα που απαγορεύεται ρητά να κυκλοφορούν σκυλιά χωρίς λουρί, και τα περισσότερα είναι λυτά χωρίς καμμία συνέπεια.

Δεν θέλω να γίνω ο ψυχολόγος του κάθε ανεύθυνου ή κομπλεξικού ιδιοκτήτη κατοικίδιου, ούτε θέλω να τον συμβουλεύσω και να του λύσω τα προβλήματά του. Θέλω πολύ απλά να επεμβαίνει η αστυνομία ώστε το κατοικίδιό του να μην με ενοχλεί.
Παντού απαγορεύεται χωρίς λουρί. Μονο στα πάρκα σκύλων επιτρέπεται που δυστυχώς υπάρχει στη Θεσσαλονίκη μόνο ένα στην Πυλαία. Το αλλο στην παραλία είναι κοροϊδία. Ειπαν θα κάνουν στην Πλατεία Δικαστηρίων. Αντε να δούμε
Ο παραπάνω από σένα τους τσουβαλιάζει όλους όμως.
Αστυνόμευση δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ. Μα πουθενά..εκτός αν έχει πορεία. Χθες η Πλατεία Δικαστηρίων στο Αγαλμα Βενιζέλου ήταν γεμάτη αστυνομικούς με πολιτικά. Πως τους καταλαβαίνεις; Μπαμ κάνουν. Καθεται ένας σε παγκάκι και μιλάει διαρκώς..δεν τον εχεις ξαναδεί..αλλά κοιτάει παντού. Αν περνάς καθε μέρα ξέρεις καλά την περιοχή.
Το θέμα μου είναι οτι για τα ζώα φταίει ο άνθρωπος. Θες να τον εκπαιδεύσεις για φύλακα; Σωστή εκπαίδευση. Μέσα στο σπίτι σου να είναι φύλακας.
Τα αδέσποτα γιατί προέκυψαν και προκύπτουν; Γιατί καποιοι το θεωρούν αστείο να στειρώσουν τα ζώα τους. Ας στειρώνουν να τελειώνουμε με αυτό.
Το πρόβλημα δεν είναι τα ζώα..τα δίποδα ζώα είναι
Δεν απάντησες όμως, οταν πας επισκέψεις σε άλλα σπίτια κουβαλας και το σκυλι μαζι σου;
Εξαρτάται από το σπίτι. Ρωτάω πρώτα. Αν δεν έχουν προβλημα και τον θέλουν ναι. Σέβομαι την απόφασή τους. Το ότι εγώ τον έχω σαν παιδί δεν σημαίνει ότι θα τον αγαπήσουν όλοι. Τον παίρνω μαζί μου όμως όταν πηγαίνουμε παιδική χαρά και τον δέν στα κάγκελα λίγο πιο διπλα από την πόρτα. Εξω από την παιδική. Η αν παω για ψώνια και ξέρω ότι σε μαγαζιά μπορεί να μπει. Δεν θα τον πάρω στο χασάπη μέσα προφανώς. Εκεί τον δένω έξω. Αλλα στο Μαλλιάρη πχ επιτρέπεται.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών