Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 02 Οκτ 2023, 12:57

Χαοτικός έγραψε:
02 Οκτ 2023, 11:27
Isildur έγραψε:
02 Οκτ 2023, 09:26
Ναύτης έγραψε:
02 Οκτ 2023, 09:00
Είδα στο τελεβίζιο την σκηνή που αυτό το χυδαίο πιθηκοειδές πήρε την μάνικα και κατάβρεξε κάποιους πολίτες (και έναν αντίπαλό του στις εκλογές). Μετά βγήκε και δήλωσε ότι αυτό έγινε κατά λάθος "στην ανταλλαγή της μάνικας" (sic).
Το πρόβλημα δεν είναι ο Μπέος, ο Μπέος είναι το σύμπτωμα.
Το πρόβλημα, η παθογένεια, είναι το καθυστερημένο, οθωμανικό κατάλοιπο που συνιστούν οι ψηφοφόροι του Μπέου (και κάθε Μπέου). Είμαι δε απολύτως βέβαιος ότι μ' αυτά τα καραγκιοζιλίκια που καμώνεται, τα Κολλητήρια θα τον εκλέξουν από την πρώτη Κυριακή.
Επειδή ρώτησα δυο φορές στο νήμα και απάντηση από Ζαίους δεν πήρα, να ρωτήσω κι εσένα που σου κόβει παραπάνω η γκλάβα και δεν είσαι κολλημένος. Για την υποψηφιότητα Γκλέτσου τι άποψη έχεις; Καλώς κατεβαίνει, κακώς; Καλώς τον στηρίζει ο ΣΥΡΙΖΑς;

Ξέρουμε τι κουμάσι είναι ο μαφιόζος Αχιλλέας και έχω πει εξ αρχής ότι ήταν μαλακία αυτό που έκανε. Ούτε και έχει να κάνει με whataboutism αυτό που ρωτάω, στα παπάρια μου κι ο ένας και ο άλλος. Βλέπω όμως ότι παθογένειες και τραμπουκικές συμπεριφορές κάποιοι βλέπουν αποκλειστικά και μόνο στην δεξιά πτέρυγα, χρησιμοποιώντας τις γνωστές τσουβαλιαστικές ατάκες, γι' αυτό και η απορία μου. Τον κώλο τους δεν τον κοιτάνε ποτέ; Όταν ο Γκλέτσος έριχνε μπουκέτα δεν ήταν τραμπούκος της αριστεράς, αλλά κάποιος λαϊκός ήρωας ίσως;
Ο Γκλέτσος είναι εξίσου σίχαμα. Αυτό που αναρωτιέσαι όμως, είναι ξεκάθαρα δεξιά νοοτροπία από πολύ παλιά. Το ότι το φέρουν Συριζαίοι και ενδεχομένως και κουκουέδες, δεν το κάνει αριστερό. Οι αριστεροί δεν είναι οι σούπερ σκεπτόμενοι και σούπερ αντισυμβατικοί. Ζουν σε αυτόν τον κόσμο και έχουν αγκαλιάσει συντηρητικά ή αντιδραστικά ιδεολογήματα.
Μπορεί να φταίει ότι είμαι δεξιός, γι' αυτό και η απορία μου φέρει αυτήν τη νοοτροπία. Ή έστω, να σκέφτομαι "δεξιά" σε κάποια θέματα, κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Κι εσύ βέβαια, βλέπω ότι είσαι αθεράπευτα ρομαντικός. Οι άνθρωποι και οι πράξεις καθορίζουν το ύφος της κάθε παράταξης κι όχι τι γράφει το εγχειρίδιο χρήσης. Αν ήταν έτσι, όλες οι μορφές πολιτεύματος (πλην κανέναν ναζισμό ξέρω 'γω) θα ήταν ιδανικές.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 02 Οκτ 2023, 12:57

sys3x έγραψε:
02 Οκτ 2023, 12:54
taliban έγραψε:
02 Οκτ 2023, 07:28
sys3x έγραψε:
01 Οκτ 2023, 17:27


Ε ναι ρε μαλάκες, κάπου έλεος, τι ακριβώς συζητάνε οι πανηλίθιοι ρε πούστη μου.
Χαίρονται επειδή αυτός που χτύπησε είναι αριστερός.
Γιατί είναι πωρωμένοι.

Αούγκανα Α.Ε.
Δεν είναι πωρωμένοι, για τον μπέο είναι.
Πρόβατα είναι. Φαντάζομαι δεν χρειάζεται να σου πω πώς φωνάζουν, ετσι;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 02 Οκτ 2023, 13:01

Isildur έγραψε:
02 Οκτ 2023, 12:57
Χαοτικός έγραψε:
02 Οκτ 2023, 11:27
Isildur έγραψε:
02 Οκτ 2023, 09:26

Επειδή ρώτησα δυο φορές στο νήμα και απάντηση από Ζαίους δεν πήρα, να ρωτήσω κι εσένα που σου κόβει παραπάνω η γκλάβα και δεν είσαι κολλημένος. Για την υποψηφιότητα Γκλέτσου τι άποψη έχεις; Καλώς κατεβαίνει, κακώς; Καλώς τον στηρίζει ο ΣΥΡΙΖΑς;

Ξέρουμε τι κουμάσι είναι ο μαφιόζος Αχιλλέας και έχω πει εξ αρχής ότι ήταν μαλακία αυτό που έκανε. Ούτε και έχει να κάνει με whataboutism αυτό που ρωτάω, στα παπάρια μου κι ο ένας και ο άλλος. Βλέπω όμως ότι παθογένειες και τραμπουκικές συμπεριφορές κάποιοι βλέπουν αποκλειστικά και μόνο στην δεξιά πτέρυγα, χρησιμοποιώντας τις γνωστές τσουβαλιαστικές ατάκες, γι' αυτό και η απορία μου. Τον κώλο τους δεν τον κοιτάνε ποτέ; Όταν ο Γκλέτσος έριχνε μπουκέτα δεν ήταν τραμπούκος της αριστεράς, αλλά κάποιος λαϊκός ήρωας ίσως;
Ο Γκλέτσος είναι εξίσου σίχαμα. Αυτό που αναρωτιέσαι όμως, είναι ξεκάθαρα δεξιά νοοτροπία από πολύ παλιά. Το ότι το φέρουν Συριζαίοι και ενδεχομένως και κουκουέδες, δεν το κάνει αριστερό. Οι αριστεροί δεν είναι οι σούπερ σκεπτόμενοι και σούπερ αντισυμβατικοί. Ζουν σε αυτόν τον κόσμο και έχουν αγκαλιάσει συντηρητικά ή αντιδραστικά ιδεολογήματα.
Μπορεί να φταίει ότι είμαι δεξιός, γι' αυτό και η απορία μου φέρει αυτήν τη νοοτροπία. Ή έστω, να σκέφτομαι "δεξιά" σε κάποια θέματα, κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Κι εσύ βέβαια, βλέπω ότι είσαι αθεράπευτα ρομαντικός. Οι άνθρωποι και οι πράξεις καθορίζουν το ύφος της κάθε παράταξης κι όχι τι γράφει το εγχειρίδιο χρήσης. Αν ήταν έτσι, όλες οι μορφές πολιτεύματος (πλην κανέναν ναζισμό ξέρω 'γω) θα ήταν ιδανικές.
Ναι αλλά ποιες πράξεις; Κι αυτές πάλι, από που ξεκινάνε; Δεν βρίσκω το νήμα που άνοιξε ένας για έναν οφθαλμίατρο που του έφαγε λεφτά ένας ζιγκολό.
Ποστάρει το νήμα και βάζει γελάκια. Δεν είναι σαν εγκρίνει τέτοιες συμπεριφορές; Είναι. Πες τώρα αν αυτό είναι θέμα ιδεολογίας και νοοτροπίας. Για μένα είναι. Κι αυτή τρέφεται από τα μέσα και το δημόσιο διάλογο και τι επικρατεί σε αυτόν,
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7584
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 02 Οκτ 2023, 13:03

Πραγματικά ο Μπεος έχει μεταμορφώσει την πόλη κ την έχει κάνει μια από τις ομορφότερες πόλεις της Ελλάδας . Ας λένε ότι θέλουν οι κοπρίτες.

ΜΑκάρι να ήταν και ο Πρωθυπουργός μας σαν τον κ. Μπέο.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Οκτ 2023, 13:05

Σάς τα λέω εγώ, δεν υπάρχει ελπίδα στο ελλαδιστάν, δεν με πιστεύετε.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35254
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Οκτ 2023, 13:17

Isildur έγραψε:
02 Οκτ 2023, 12:57
Μπορεί να φταίει ότι είμαι δεξιός, γι' αυτό και η απορία μου φέρει αυτήν τη νοοτροπία. Ή έστω, να σκέφτομαι "δεξιά" σε κάποια θέματα, κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Κι εσύ βέβαια, βλέπω ότι είσαι αθεράπευτα ρομαντικός. Οι άνθρωποι και οι πράξεις καθορίζουν το ύφος της κάθε παράταξης κι όχι τι γράφει το εγχειρίδιο χρήσης. Αν ήταν έτσι, όλες οι μορφές πολιτεύματος (πλην κανέναν ναζισμό ξέρω 'γω) θα ήταν ιδανικές.
Mην ασχολείσαι.Οι συριζαίοι έχουν πλέον ως υπαρχηγό και γενικό κουμανταδόρο τον Πολάκη και βλέπουν μόνο τον Μπέο.Το ίδιο και διάφοροι άλλοι δήθεν "ουδέτεροι".Μιλάμε για ανθρώπους που την εποχή των μνημονίων πήγαιναν και γιαούρτωναν τους πολιτικούς τους αντιπάλους έξω από τα εστιατόρια που έτρωγαν και πριν δύο χρόνια διαδήλωναν υπέρ του Κουφοντίνα.
Όταν τους λες ότι ο άλλος υπαρχηγός τους Παππάς έχει καταδικασθεί με 13-0 απαντούν - και ο ίδιος - τιμή του και καμάρι του και τώρα ξαφνικά τους έπιασε κρίση σαβουάρ βιβρ με τον Μπέο.
Μην ψηφίζετε Μπέο διότι είναι τραμπούκος αλλά ψηφίστε Πολάκη και Παππά είναι η υπόθεση. :D
Ο Τσίπρας είπε κάποτε στη βουλή τι κακό έχουν οι μολότωφ;σημασία έχει από ποιά μεριά είσαι,από αυτη που τις πετάει ή από αυτή που τις τρώει.Το ίδιο όμως ισχύει και για τις σφαλιάρες,σημασία έχει από ποιά μεριά είσαι και για αυτές.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7584
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 02 Οκτ 2023, 13:20

πατησιωτης έγραψε:
02 Οκτ 2023, 13:17
Isildur έγραψε:
02 Οκτ 2023, 12:57
Μπορεί να φταίει ότι είμαι δεξιός, γι' αυτό και η απορία μου φέρει αυτήν τη νοοτροπία. Ή έστω, να σκέφτομαι "δεξιά" σε κάποια θέματα, κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Κι εσύ βέβαια, βλέπω ότι είσαι αθεράπευτα ρομαντικός. Οι άνθρωποι και οι πράξεις καθορίζουν το ύφος της κάθε παράταξης κι όχι τι γράφει το εγχειρίδιο χρήσης. Αν ήταν έτσι, όλες οι μορφές πολιτεύματος (πλην κανέναν ναζισμό ξέρω 'γω) θα ήταν ιδανικές.
Mην ασχολείσαι.Οι συριζαίοι έχουν πλέον ως υπαρχηγό και γενικό κουμανταδόρο τον Πολάκη και βλέπουν μόνο τον Μπέο.Το ίδιο και διάφοροι άλλοι δήθεν "ουδέτεροι".Μιλάμε για ανθρώπους που την εποχή των μνημονίων πήγαιναν και γιαούρτωναν τους πολιτικούς τους αντιπάλους έξω από τα εστιατόρια που έτρωγαν και πριν δύο χρόνια διαδήλωναν υπέρ του Κουφοντίνα.
Όταν τους λες ότι ο άλλος υπαρχηγός τους Παππάς έχει καταδικασθεί με 13-0 απαντούν - και ο ίδιος - τιμή του και καμάρι του και τώρα ξαφνικά τους έπιασε κρίση σαβουάρ βιβρ με τον Μπέο.
Μην ψηφίζετε Μπέο διότι είναι τραμπούκος αλλά ψηφίστε Πολάκη και Παππά είναι η υπόθεση. :D
Ο Τσίπρας είπε κάποτε στη βουλή τι κακό έχουν οι μολότωφ;σημασία έχει από ποιά μεριά είσαι,από αυτη που τις πετάει ή από αυτή που τις τρώει.Το ίδιο όμως ισχύει και για τις σφαλιάρες,σημασία έχει από ποιά μεριά είσαι και για αυτές.
Βαρβάτο πετσόκομμα :+1::+1::+1:
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3967
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 02 Οκτ 2023, 13:27

Τρελό πετσόκομμα. Υπάρχουν τραμπούκοι ημινεάντερταλ σε όλο το πολιτικό φάσμα. Άρα ο Μπέος είναι δημαρχάρα, αφού ανάβει λαμπάκια και φέρνει τη Βανδή τα Χριστούγεννα.

Τύφλα να έχει ο Σωκράτης και η φιλοσοφική του θεώρηση.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 02 Οκτ 2023, 13:30

Χαοτικός έγραψε:
02 Οκτ 2023, 13:01
Isildur έγραψε:
02 Οκτ 2023, 12:57
Χαοτικός έγραψε:
02 Οκτ 2023, 11:27


Ο Γκλέτσος είναι εξίσου σίχαμα. Αυτό που αναρωτιέσαι όμως, είναι ξεκάθαρα δεξιά νοοτροπία από πολύ παλιά. Το ότι το φέρουν Συριζαίοι και ενδεχομένως και κουκουέδες, δεν το κάνει αριστερό. Οι αριστεροί δεν είναι οι σούπερ σκεπτόμενοι και σούπερ αντισυμβατικοί. Ζουν σε αυτόν τον κόσμο και έχουν αγκαλιάσει συντηρητικά ή αντιδραστικά ιδεολογήματα.
Μπορεί να φταίει ότι είμαι δεξιός, γι' αυτό και η απορία μου φέρει αυτήν τη νοοτροπία. Ή έστω, να σκέφτομαι "δεξιά" σε κάποια θέματα, κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Κι εσύ βέβαια, βλέπω ότι είσαι αθεράπευτα ρομαντικός. Οι άνθρωποι και οι πράξεις καθορίζουν το ύφος της κάθε παράταξης κι όχι τι γράφει το εγχειρίδιο χρήσης. Αν ήταν έτσι, όλες οι μορφές πολιτεύματος (πλην κανέναν ναζισμό ξέρω 'γω) θα ήταν ιδανικές.
Ναι αλλά ποιες πράξεις; Κι αυτές πάλι, από που ξεκινάνε; Δεν βρίσκω το νήμα που άνοιξε ένας για έναν οφθαλμίατρο που του έφαγε λεφτά ένας ζιγκολό.
Ποστάρει το νήμα και βάζει γελάκια. Δεν είναι σαν εγκρίνει τέτοιες συμπεριφορές; Είναι. Πες τώρα αν αυτό είναι θέμα ιδεολογίας και νοοτροπίας. Για μένα είναι. Κι αυτή τρέφεται από τα μέσα και το δημόσιο διάλογο και τι επικρατεί σε αυτόν,
Ωραία, αν κατάλαβα καλά λοιπόν, θεωρείς ότι οι αξίες και η προσωπική ηθική του καθενός πηγάζουν από την ιδεολογία του. Την πολιτική ιδεολογία, εννοώ.

Παρόλο που διαφωνώ με αυτό για κάποιους λόγους, ή τέλος πάντων δεν συμφωνώ απόλυτα, ακόμα κι αν το δεχτώ έτσι για να γίνει κουβέντα κι επειδή βλέπω ότι το ενστερνίζεσαι εσύ και ξέρεις ότι εκτιμώ την άποψή σου, να πω ότι αυτό που καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου είναι ότι οι αριστεροί που φέρονται ανήθικα και οι πράξεις τους κάνουν κακό στον συνάνθρωπό τους, είναι πολύ χειρότεροι από τους αντίστοιχους δεξιούς. Βάσει σκεπτικού σου αυτό πάντα, αφού πιστεύεις ότι έχουν κάποιο ηθικό πλεονέκτημα λόγω ιδεολογίας και με τις πράξεις τους το προδίδουν και το καταπατούν, σε αντίθεση με τους άλλους τους "κακούς" που το έχουν στο ιδεολογικό dna τους. Αφού όμως η ιστορία έχει δείξει ότι αυτές οι συμπεριφορές δεν είναι και τόσες λίγες, το αντίθετο θα έλεγα, κι επειδή σε μέρη και εποχές που έχει επικρατήσει ως καθεστώς η (πραγματική) αριστερά τέτοιες πρακτικές ήταν ο κανόνας, τότε γιατί να είναι κανείς αριστερός την σήμερον ημέραν, άμα λάχει ναούμ; Μπας και του κάτσει το τζόκερ και πετύχει επιτέλους κάποια στιγμή κάποια ομάδα αριστερών, που μπορεί και να κυβερνήσει ηθικά, σωστά και με επίκεντρο τον άνθρωπο; Ούτε ο Φίλιπ Ντικ τέτοια φαντασία...

Εκείνο μάλιστα το "πραγματική αριστερά" που έγραψα, το έβαλα λίγο με μισή καρδιά. Για μένα φίλε, αριστερά είναι αυτή που έχουμε μάθει κι έχουμε ζήσει. Όταν πρωτο-βγήκε το ΠΑΣΟΚ το '81, όλοι οι αριστεροί στήνανε πάρτι που θα κυβερνούσε επιτέλους ένα κόμμα που τους εκφράζει. Όταν στην πορεία φάνηκε τι ήταν το ΠΑΣΟΚ, οι ίδιοι άνθρωποι το απαξίωναν και έλεγαν "τι, αυτό είναι αριστερά; δεν είναι, κάτι άλλο είναι" (πλην βολεμένων βέβαια που είπαν άλλο τροπάρι). Περίπου τα ίδια και με τον ΣΥΡΙΖΑ πριν 5 χρόνια και την περίφημη "πρώτη φορά αριστερά". Με μικροδιαφορές αυτό για κάποιους λόγους, αλλά υπήρξαν και για τον ΣΥΡΙΖΑ αντίστοιχες αντιδράσεις από "γνήσιους αριστερούς" που ένιωσαν προδομένοι. Άσχετα αν κάποιοι απ' αυτούς, καθαρά και μόνο για κομματικούς λόγους και για "να διώξουμε τον μπαμπούλα Κούλη" ξανασυντάχθηκαν με το κόμμα αργότερα. Οπότε, ναι. Για μένα αυτή είναι η αριστερά, τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα που την έχω δει και ζήσει. Και δεν θεωρώ ότι έχει κανένα απολύτως ηθικό πλεονέκτημα, ούτε και την θεωρώ ως προϋπόθεση για να μην βγαίνουν από κάποιον χώρο Μπέοι και λοιποί τραμπούκοι. Σε θέματα ηθικής, είναι τα ίδια σκατά με τους άλλους. Απλά με άλλο χρώμα στο φόντο.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30106
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 02 Οκτ 2023, 13:30

Ο Μπέος έπραξε εσφαλμένα, αλλά απολύτως δικαιολογημένα.

Δεν ξέρω τι συζητάμε.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 02 Οκτ 2023, 13:33

πατησιωτης έγραψε:
02 Οκτ 2023, 13:17
Isildur έγραψε:
02 Οκτ 2023, 12:57
Μπορεί να φταίει ότι είμαι δεξιός, γι' αυτό και η απορία μου φέρει αυτήν τη νοοτροπία. Ή έστω, να σκέφτομαι "δεξιά" σε κάποια θέματα, κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Κι εσύ βέβαια, βλέπω ότι είσαι αθεράπευτα ρομαντικός. Οι άνθρωποι και οι πράξεις καθορίζουν το ύφος της κάθε παράταξης κι όχι τι γράφει το εγχειρίδιο χρήσης. Αν ήταν έτσι, όλες οι μορφές πολιτεύματος (πλην κανέναν ναζισμό ξέρω 'γω) θα ήταν ιδανικές.
Mην ασχολείσαι.Οι συριζαίοι έχουν πλέον ως υπαρχηγό και γενικό κουμανταδόρο τον Πολάκη και βλέπουν μόνο τον Μπέο.Το ίδιο και διάφοροι άλλοι δήθεν "ουδέτεροι".Μιλάμε για ανθρώπους που την εποχή των μνημονίων πήγαιναν και γιαούρτωναν τους πολιτικούς τους αντιπάλους έξω από τα εστιατόρια που έτρωγαν και πριν δύο χρόνια διαδήλωναν υπέρ του Κουφοντίνα.
Όταν τους λες ότι ο άλλος υπαρχηγός τους Παππάς έχει καταδικασθεί με 13-0 απαντούν - και ο ίδιος - τιμή του και καμάρι του και τώρα ξαφνικά τους έπιασε κρίση σαβουάρ βιβρ με τον Μπέο.
Μην ψηφίζετε Μπέο διότι είναι τραμπούκος αλλά ψηφίστε Πολάκη και Παππά είναι η υπόθεση. :D
Ο Τσίπρας είπε κάποτε στη βουλή τι κακό έχουν οι μολότωφ;σημασία έχει από ποιά μεριά είσαι,από αυτη που τις πετάει ή από αυτή που τις τρώει.Το ίδιο όμως ισχύει και για τις σφαλιάρες,σημασία έχει από ποιά μεριά είσαι και για αυτές.
Αγαπητέ, ασχολούμαι γιατί μ' αρέσει ο διάλογος. Και με κάποιους θεωρώ ότι μπορώ να κάνω (όχι με όλους, φυσικά). Όπως ο φίλος Χαοτικός.

Σ' αυτά που λες δεν θα άλλαζα τίποτα, συμφωνώ με όλα. Απλά ήθελα να δείξω ότι είναι κακό το τσουβάλιασμα βάσει ιδεολογίας, γιατί σκατά υπάρχουν κι εδώ κι εκεί.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 02 Οκτ 2023, 13:34

Otto Weininger έγραψε:
02 Οκτ 2023, 13:30
Ο Μπέος έπραξε εσφαλμένα, αλλά απολύτως δικαιολογημένα.

Δεν ξέρω τι συζητάμε.
Δικαιολογημένα, ένας εκλεγμένος εκπρόσωπος του τόπου;

Τι είναι, δάσκαλος την δεκαετία του '70;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30106
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 02 Οκτ 2023, 13:35

Isildur έγραψε:
02 Οκτ 2023, 13:30
....
Μην κουράζεσαι, δεν υπάρχει αριστερά γι'αυτούς. Ποτέ δεν υπήρξε. Είναι κάτι αφηρημένο.

Εδώ οι κομουνιστές, έχουν βγάλει σκαρτο το 99% των γ.γ. /ηγετικών προσώπων τους. Οι ίδιοι, όχι κάποιος άλλος.

Η αλήθεια είναι μια: όλα αυτά τα σκατά που ακούς ότι "δεν είναι αριστερά" , στην πραγματικότητα είναι ακριβώς αυτό: Η Αριστερά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7584
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 02 Οκτ 2023, 13:35

stella έγραψε:
02 Οκτ 2023, 13:27
Τρελό πετσόκομμα. Υπάρχουν τραμπούκοι ημινεάντερταλ σε όλο το πολιτικό φάσμα. Άρα ο Μπέος είναι δημαρχάρα, αφού ανάβει λαμπάκια και φέρνει τη Βανδή τα Χριστούγεννα.

Τύφλα να έχει ο Σωκράτης και η φιλοσοφική του θεώρηση.
Να υποθέσω οτι τον Βόλο μόνο στο χάρτη?
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30106
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο τραμπούκος Μπεος πλακώνει στον ξύλο πλημμυροπαθή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 02 Οκτ 2023, 13:37

Isildur έγραψε:
02 Οκτ 2023, 13:34
Otto Weininger έγραψε:
02 Οκτ 2023, 13:30
Ο Μπέος έπραξε εσφαλμένα, αλλά απολύτως δικαιολογημένα.

Δεν ξέρω τι συζητάμε.
Δικαιολογημένα, ένας εκλεγμένος εκπρόσωπος του τόπου;

Τι είναι, δάσκαλος την δεκαετία του '70;
Εκπρόσωπος τόπου είναι, όχι ο Γκάντι.
Υπήρχε ένταση όλες αυτές τις μέρες, νεύρα κλπ.
Σκάει και ο άλλος και αρχίζει τα "άντε γ...ου" αρχίζει για "μανάδες", ε δε θέλει πολύ να φύγει καμία μπουφλα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών