SCAT-A

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24000
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Οκτ 2023, 17:16

ωραιος, ναι ειναι δυο προβληματα νομιζω ανυπερβλητα, εγω δεν καταφερα να τα λυσω, οπότε εφυγε σαν επιλογη/ Και αλλα προβληματα εχει, ακομα και αν τα σηκωσεις θες βραχίονα πιο σοβαρό απο οτι πρεπει νομιζω για να τα μεταφερεις.

ST48410 έγραψε:
15 Οκτ 2023, 17:12
Δεν μου αρέσει καθόλου η διαδικασία καθαρίσματος με το φτυαράκι.
Ουτε εμενα καθόλου, περα απο το θεμα το αισθητικό που πες ειναι συνηθεια, τόσα γατάκια τόσα ακουλακια σκατουλες στους καδους, περίεργο. Γι'αυτο θελω αυτόματες, να μην το σκαλιζω. ( Yochanan )

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16346
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 15 Οκτ 2023, 19:50

enaon έγραψε:
15 Οκτ 2023, 17:08
ναι καπως ετσ θα ειναι, λιγο πιο ομορφο, δυο ειναι οι κεντρικές ιδέες και στην αγορά, σφαιρα/οβαλ που γυρναει και η βαρυτητα περναει την αμμο απο ενα διχτυ διαχωρίζοντας τις ακαθαρσίες- ή κατι σαν κλασικό επίπεδο, και το φτιαρακι κανει μηχανική κινηση παραλληλα με την αμμο.


αυτο ειναι το καλο της αγοράς μαλλον, δεν θα μοιαζει βεβαια.


https://www.litter-robot.com/litter-robot-4.html
Αρκετά ενδιαφέρον το της αγοράς, μια καλή πρόκληση να φτιάξεις παρόμοιο.

Όμως προκειμένου να σε βοηθήσουμε ουσιαστικά, χρειάζονται γνώσεις μηχανικής που, προσωπικά, δεν κατέχω. :102:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16346
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 15 Οκτ 2023, 20:02

ST48410 έγραψε:
15 Οκτ 2023, 17:12

Δεν ξέρω πως λειτουργούν οι στρογγυλές και πως καθαρίζουν την άμμο. Κάπως μπορώ να φανταστώ. Θα έκανα κάτι πιο απλό που να θυμίζει φριτέζα. Μια συρμάτινη απόχη που κάθετε στον πάτο της άμμου και με ένα τράβηγμα προς τα πάνω ξεχωρίζει ότι δεν περάσει από τα κενά.

α. Δύο προβλήματα μπορώ να σκεφτώ. Αν δεν έχεις μεγάλη ποσότητα άμμου, να φτάσει σκαλίζοντας η γάτα μέχρι το σύρμα που κάθετε στον κάτω μέρος
β. Πως θα ξανακατέβει το σύρμα στο κάτω μέρος χωρίς να χρειαστεί να αδειάσεις πρώτα την άμμο κάπου αλλού. Ϊ
α. Εννοείται πως χρειάζεται μια ικανή ποσότητα άμμου. Κι όταν λιγοστεύει και χρειάζεται να προστεθεί κι άλλη, να σε ειδοποιεί κάπως.

β. Μήπως πριν ξανακατέβει το σύρμα να αδειάζει με κάποιο τρόπο, κάπου (π.χ. στο πλάι), έξω από το όλο σύστημα σε προσαρμοσμένο δοχείο με ενσωματωμένη σακούλα , που να υποδέχεται σκατούλες και "μπιφτέκια" μαζί; Έτσι, για να αποφεύγεται και η διαδικασία μεταφοράς στον κάδο.

Υ.Γ. Σόρυ για τυχόν κοτσάνα που πέταξα, αλλά προείπα... δεν κατέχω από τα της μηχανικής. :oops:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aLiCat την 15 Οκτ 2023, 20:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8571
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 15 Οκτ 2023, 20:03

Εγώ που έχω πλέον 4 - είχα 5 - γατιά, σας λέω μετά τρελής εμπειρίας και μετά τις δοκιμές άπαντων των ιδεών, ότι η πλέον χρήσιμη χέστρα για γάτες είναι η πολύ απλή, αυτή των 6 ευρώ.
Ανοιχτή, χωρίς στεφάνη, καθαρίζεται πανεύκολα, καθαρίζεις για δύο μέρες πανεύκολα τις δημιουργίες τους, αδειάζεις άνετα μετά την άμμο σε μία σακούλα για να την πετάξεις, την πλένεις και μετά την γεμίζεις με νέα άμμο.
Εγώ έχω ανά πάσα στιγμή τρεις αμμολεκάνες - μία χρησιμοποιείται, μία έξω για να στεγνώνουν οι δημιουργίες και μία με νερό και χλωρίνη για να απολυμαίνεται... Έτσι ούτε τα γατιά έχουν πρόβλημα, ούτε και εμείς...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16346
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 15 Οκτ 2023, 20:05

OANNHSEA έγραψε:
15 Οκτ 2023, 20:03
Εγώ που έχω πλέον 4 - είχα 5 - γατιά, σας λέω μετά τρελής εμπειρίας και μετά τις δοκιμές άπαντων των ιδεών, ότι η πλέον χρήσιμη χέστρα για γάτες είναι η πολύ απλή, αυτή των 6 ευρώ.
Ανοιχτή, χωρίς στεφάνη, καθαρίζεται πανεύκολα, καθαρίζεις για δύο μέρες πανεύκολα τις δημιουργίες τους, αδειάζεις άνετα μετά την άμμο σε μία σακούλα για να την πετάξεις, την πλένεις και μετά την γεμίζεις με νέα άμμο.
Εγώ έχω ανά πάσα στιγμή τρεις αμμολεκάνες - μία χρησιμοποιείται, μία έξω για να στεγνώνουν οι δημιουργίες και μία με νερό και χλωρίνη για να απολυμαίνεται... Έτσι ούτε τα γατιά έχουν πρόβλημα, ούτε και εμείς...

.
Με την ανοιχτή αμμολεκάνη δεν πετάγονται έξω περισσότερα χαλίκια; :p2:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24000
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Οκτ 2023, 20:17

aLiCat έγραψε:
15 Οκτ 2023, 19:50

Αρκετά ενδιαφέρον το της αγοράς, μια καλή πρόκληση να φτιάξεις παρόμοιο.

Όμως προκειμένου να σε βοηθήσουμε ουσιαστικά, χρειάζονται γνώσεις μηχανικής που, προσωπικά, δεν κατέχω. :102:
ετσι και αλλιως τα μηχανικά εδώ ειναι για να λυσουν πρόβλημα, αν δεν ειναι πρακτικό δεν εχει νοημα. Αν σου ερχετε κατι, κατι που αν ειχε θα το πεταγες στα σκουπιδια ας πουμε, πες. :)

Λοιπον ειναι δύο οι περπατημενοι τρόποι να δουλεψει μια αυτόματη τουαλέτα για γατες. Πολυ θελω να γραψω εκθέσεις αλλα σκασίλα σας.

Εν συντομία η υλοποιηση με την επίπεδη πλατφόρμα δεν μου αρέσει, πολυ δυσκολη και μετρια απόδοση ακόμα και με σχεδιο καλό, στο επίπεδο του χομπι δεν εχει νοημα νομιζω. Μενει η υλοποιηση με την σφαίρα, ειναι πολυ πιο απλή. Εχει την δυσκολια της σφαιρας, και αλλες, ειναι δυσκολο να βρεθει ετοιμο πλαστικό αντικειμενο σφαιρικό με διαμετρο 40 ποντους και πανω σε λογικό κοστος, και να βολέυει και μην ειναι κακασχημο και να μην σπαει ευκολα κλπ. Ξεκιναμε λοιπον με ενα μειονεκτημα που ισως θα ηταν απαγορευτικό, η διασταση της μπαλας ειναι 40 εκατοστα, θελει 50 για να ειναι σωστό.

Παρόλα αυτα την αλλη εβδομαδα θα βαλω την κεντρική ιδεα υλοποιησης- εδω το ζητουμενο ειναι να ειναι απλο το τμημα που μαζευει, να βγαίνει με μια κινηση και να καθαρίζει ευκολα- και γιατί το προχώρησα τελικά, κλεβω λιγο, ειμαι 10 μερες μπροστα περιπου.

τα υλικά θα ειναι τα παρακάτω για την πρώτη εβδομαδα των δοκιμών.

μια γλαστρα, καλαμακια απο σουβλακι, το καρτοκιβωτιο της συσκευασίας, υγρη πολυουρεθανη, ενα bonnet holder και εποξική πλαστελίνη. Τα καλαμακια κλπ θα γινουν απο abs μετα.

https://www.bamagroup.com/en/sfera-pot- ... sfera.html



SpoilerShow

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38180
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Οκτ 2023, 20:27

Εγκρίνω το όνομά εναον αλλά δεν έχω γάτα.
:a040:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5690
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 15 Οκτ 2023, 20:28

υπαρχει πολυ πιο απλουστερη λυση και σε υλοποιηση και σε υλικα, βγαζεις την λεκανη με την αμμο στο μπαλκονι και φτιαχνεις πορτακι, επειδη σε τζαμι ή τοιχο ειναι λιγο δυσκολο, φτιαχνεις ενα "τοιχο" με ξυλο νοβοπαν, ιδανικα θαλασσης κλπ. στο πλατος της μικρης πορτας και η συρομενη πορτα κλεινει ~15 εκατοστα πιο μεσα, υπαρχουν ξυλα θαλασσης σε διαφορα παχη οποτε διαλεξα ενα που σφηνωνει μεσα στις ραγες οριζοντιως και καθετως φυσικα μπηκε και μονταζοκολα και βιδες και ειναι σαν τοιχος, αυτο που βλεπετε εχει παχος 8εκ. στην επαφη με την πορτα εχω βαλει και λευκο λαστιχενιο αεροστοπ για τελεια εφαρμογη.

Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 15 Οκτ 2023, 20:35, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16421
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 15 Οκτ 2023, 20:28

sys3x έγραψε:
15 Οκτ 2023, 20:27
Εγκρίνω το όνομά εναον αλλά δεν έχω γάτα.
:a040:
Ενυδρείο έχεις τουλάχιστο;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24000
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Οκτ 2023, 20:36

sys3x έγραψε:
15 Οκτ 2023, 20:27
Εγκρίνω το όνομά εναον αλλά δεν έχω γάτα.
:a040:
το διαβασα :(

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24000
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Οκτ 2023, 20:42

omg kai 3 lol έγραψε:
15 Οκτ 2023, 20:28
υπαρχει πολυ πιο απλουστερη λυση και σε υλοποιηση και σε υλικα, βγαζεις την λεκανη με την αμμο στο μπαλκονι και φτιαχνεις πορτακι

ωραίος, και εμενα εχουν πορτακια και βγαινουν οποτε θελουν στον κηπο, αλλα αλλο μια γατα αλλο αρκετες μαλλον, ο κήπος εχει και εκεινος όρια. Θεω να εκμεταλλευτώ οτι προτιμουν την αμμο πλεον.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 15 Οκτ 2023, 20:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38180
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Οκτ 2023, 20:43

Yochanan έγραψε:
15 Οκτ 2023, 20:28
sys3x έγραψε:
15 Οκτ 2023, 20:27
Εγκρίνω το όνομά εναον αλλά δεν έχω γάτα.
:a040:
Ενυδρείο έχεις τουλάχιστο;
Είχα...
:a040:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16421
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 15 Οκτ 2023, 20:53

sys3x έγραψε:
15 Οκτ 2023, 20:43
Yochanan έγραψε:
15 Οκτ 2023, 20:28
sys3x έγραψε:
15 Οκτ 2023, 20:27
Εγκρίνω το όνομά εναον αλλά δεν έχω γάτα.
:a040:
Ενυδρείο έχεις τουλάχιστο;
Είχα...
:a040:
Δε κάνω χωρατό γιατί σ'ενιωσα μπρο μου. :cry
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Οκτ 2023, 20:54

Να το κάνεις. Κι αν πιάσει, θα χεστείς στο τάληρο.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24000
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Οκτ 2023, 20:55

Isildur έγραψε:
15 Οκτ 2023, 20:54
Να το κάνεις. Κι αν πιάσει, θα χεστείς στο τάληρο.
να εχουν εκεινες και ας μην μου δινουν

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών