Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12698
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 31 Δεκ 2023, 07:47

Συνοπτική αποτίμηση μετά από 3 χρόνια κόβιντ. Τελικά η πολιτική της Σουηδίας απέτυχε παταγωδώς...

πηγή: World Health Organization (WHO)

Εικόνα
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9511
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 31 Δεκ 2023, 08:12

hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2023, 14:54
Isildur έγραψε:
30 Δεκ 2023, 07:34
Η μάσκα, αφού βοηθάει έστω και επικουρικά, γιατί είναι κακή;
Το έχω απαντήσει αυτό. Θεωρητικά δεν είναι. Αλλά το έχουν απαντήσει από την αρχή και οι ειδικοί, που μετά άλλαξαν γνώμη γιατί πάρθηκε η πολιτική απόφαση να χρησιμοποιήσουμε μάσκες.

Η μάσκα σαν περιστασιακό μέσο και έχοντας στο μυαλό σου ότι είναι επικουρική και πρέπει να λαμβάνεις πρώτα όλα τα άλλα μέτρα, σίγουρα δεν είναι κακή. Αρκεί βέβαια να την φοράς για 1-2 ώρες και μετά να την πετάς. Υπόψη ότι κι αυτό ενέχει προβλήματα γιατί στατιστικά ένα ποσοστό αυτών θα καταλήξουν στις θάλασσες = μόλυνση από πλαστικό και όχι μόνο.

Όταν όμως προωθείται σαν υποκατάστατο και σου λένε ότι μπορείς να κάνεις ό,τι έκανες πριν αρκεί να φοράς μάσκα, δημιουργεί μια ψευδή αίσθηση ασφάλειας. Όχι μόνο δεν πρόκειται να σε βοηθήσει σ' αυτήν την περίπτωση αλλά σε κάνει να νιώθεις ασφαλής και να αμελείς όλα τα υπόλοιπα σημαντικότερα μέτρα, όπως η ατομική υγιεινή, η απόσταση και η μικρή χρονική διάρκεια επαφής με κάθε άτομο. Είναι ενός είδους πατερίτσα που σου κάνει τελικά ζημιά.

Τέτοια και χειρότερη ζημιά έκαναν τα πιστοποιητικά εμβολιασμού, που έπεισαν τον 70χρονο ότι όντας εμβολιασμένος είναι πιο ασφαλής από τον 40χρονο ανεμβολίαστο και μπορεί να καθίσει έξω για φαγητό. Αυτό δεν χρειάζεται να πω ότι κατέληξε σε μεγάλο αριθμό θανάτων.

Κακά τα ψέματα. Η μάσκα σαν εργαλείο δεν χρησιμοποιήθηκε επειδή υπάρχουν δεδομένα ότι πρόκειται να περιορίσει την διάδοση. Κάθε άλλο, δεν υπήρξαν ποτέ τέτοια δεδομένα. Επιβλήθηκε με πολιτικές αποφάσεις για να περιορίσει το κόστος της πανδημίας, όταν έγινε αντιληπτό ότι μπορεί να κρατήσει σε μάκρος και τα μέτρα της απόστασης και της αποτροπής επαφής ήταν άκρως κοστοβόρα. Οι κοινωνίες μας απλώς δεν ήταν έτοιμες για ένα τέτοιο σενάριο ώστε να συνεργαστούν οικονομικά.
Από όσο θυμάμαι, κανένας δεν προώθησε τη μάσκα ως πανάκεια (αν και σε κάτι καραγκιοζίδικες διαφημίσεις προώθησαν τα πανάκια) και σαν αποκλειστικό μέτρο. Όλες οι "αριθμημένες" λίστες με τις οδηγίες λέγανε προσέχουμε τις επαφές, δεν συνωστιζόμαστε, πλένουμε χέρια καλά και για Χ δευτερόλεπτα, φοράμε μάσκα, περιορίζουμε τις επαφές με ηλικιωμένους και διάφορα άλλα. Τώρα, αν από όλα αυτά, κάποιος κράτησε μόνο τη μάσκα και κατά τ' άλλα έκανε ό,τι γούσταρε, κακό του κεφαλιού του.

Στις κοινωνίες δε, εννοείται ότι συνυπολογίζονται όλοι οι παράγοντες και όλες οι παράμετροι και πως οι οικονομικοί δεν θα μπορούσαν να μείνουν απ' έξω, τουλάχιστον από κάποιο χρονικό σημείο και μετά.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11828
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 31 Δεκ 2023, 08:24

Φοράμε μάσκα, αποφεύγουμε τους συνωστισμούς, και πλέον στα παπάρια μας για όλους και για όλα. Πέρασαν 4 χρόνια και κάποιοι δεν κατάλαβαν τίποτα, δεν θα γίνουν ποτέ άνθρωποι.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23123
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 31 Δεκ 2023, 08:33

Σιγά μην δεν πάμε να χορεψουμε επειδή θα κυκλοφορεί ένας ιός για παντα. Σοβαρευτείτε. Εγώ και έναμιση χρόνο δεν έχω κολλήσει τίποτα, ήμουν ολόκληρη μέρα δίπλα και κοβιντουχα και πάω παντού. Μάλλον έχτισα πάλι ανοσοποιητικό.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9511
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 31 Δεκ 2023, 08:41

Λεγεών έγραψε:
31 Δεκ 2023, 08:24
Φοράμε μάσκα, αποφεύγουμε τους συνωστισμούς, και πλέον στα παπάρια μας για όλους και για όλα. Πέρασαν 4 χρόνια και κάποιοι δεν κατάλαβαν τίποτα, δεν θα γίνουν ποτέ άνθρωποι.
Πάντως, δεν είναι τυχαίο πιστεύω πως 4 χρόνια μετά, κάποιοι ακόμα κάθονται και σκαλίζουν όλο το ίντερνετ νυχθημερόν, για να ανακαλύψουν τίποτα "ξαφνικίτιδες", τίποτα έρευνες εδώ κι εκεί (από όντως σοβαρές μέχρι και εντελώς του κώλου), τι είπε ο τάδε πρώην υπέρμαχος εμβολίων, μάσκας κλπ και νυν πολέμιος (ξες, ο ένας στους 100.000 γιατρούς που άλλαξε άποψη και που εκεί δεν εξετάζουμε ποτέ αν έχει κάποια ατζέντα, αν έχει την κατάλληλη ειδικότητα, αν είναι ψέκας... τίποτα, εκείνος είναι ο λευκός ιππότης που απλά είδε το φως ξαφνικά) και διάφορα τέτοια. Τη μια ο ΠΟΥ είναι σοβαρός και λέει αλήθειες, την άλλη είναι πληρωμένα ρεμάλια, την παράλλη πάλι καλός... ανάλογα με το πόσο μας βολεύουν ή όχι αυτά που λέει. Τα ίδια και με άλλους οργανισμούς, όπως πχ η ΕΛΣΤΑΤ. Κι όλα αυτά, φαντάζομαι απλά και μόνο για να δικαιολογήσουν τις επιλογές τους και να κοιμούνται πιο ήσυχοι τα βράδια.

Και όχι, δεν αφορά τον Χέλη το σχόλιό μου. Τουλάχιστον όχι καθολικά, είχαμε και έχουμε ακόμα διαφωνίες σε διάφορα πάνω στο θέμα, αλλά αυτός τουλάχιστον δεν πετάει ψεκιές και το ψάχνει σχετικά σοβαρά το πράγμα. Τον αφορά βέβαια, στο ότι το κι αυτός ψάχνει ακόμα κι ότι κάποιες φορές κάποια πράγματα τα βροντοφωνάζει και τα παραθέτει με πινακίδες νέον, ενώ σε άλλα εθελοτυφλεί...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9511
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 31 Δεκ 2023, 08:46

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
31 Δεκ 2023, 08:33
Σιγά μην δεν πάμε να χορεψουμε επειδή θα κυκλοφορεί ένας ιός για παντα. Σοβαρευτείτε. Εγώ και έναμιση χρόνο δεν έχω κολλήσει τίποτα, ήμουν ολόκληρη μέρα δίπλα και κοβιντουχα και πάω παντού. Μάλλον έχτισα πάλι ανοσοποιητικό.
Εγώ που δεν χορεύω, μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Όσο για το ότι δεν κόλλησες, μην παίρνεις και όρκο. Μπορεί και να ισχύει, δεν λέω, απλά μην το δένεις και κόμπο. Που και να κόλλησες βέβαια, από τη στιγμή που δεν το κατάλαβες καν, όλα οκ. Αυτό είναι και το σημαντικό, άλλωστε. Το μόνο γσμώτο είναι ότι ένας νοσούντας ασυμπτωματικός δεν προσέχει καθόλου και μπορεί να κολλήσει και κάποιπυς που δεν θα έπρεπε, άθελά του.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23123
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 31 Δεκ 2023, 08:49

Isildur έγραψε:
31 Δεκ 2023, 08:46
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
31 Δεκ 2023, 08:33
Σιγά μην δεν πάμε να χορεψουμε επειδή θα κυκλοφορεί ένας ιός για παντα. Σοβαρευτείτε. Εγώ και έναμιση χρόνο δεν έχω κολλήσει τίποτα, ήμουν ολόκληρη μέρα δίπλα και κοβιντουχα και πάω παντού. Μάλλον έχτισα πάλι ανοσοποιητικό.
Εγώ που δεν χορεύω, μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Όσο για το ότι δεν κόλλησες, μην παίρνεις και όρκο. Μπορεί και να ισχύει, δεν λέω, απλά μην το δένεις και κόμπο. Που και να κόλλησες βέβαια, από τη στιγμή που δεν το κατάλαβες καν, όλα οκ. Αυτό είναι και το σημαντικό, άλλωστε. Το μόνο γσμώτο είναι ότι ένας νοσούντας ασυμπτωματικός δεν προσέχει καθόλου και μπορεί να κολλήσει και κάποιπυς που δεν θα έπρεπε, άθελά του.
Αποκλείεται να ήμουν ασυμπτωματικος, πλέον όσοι κολλάνε το καταλαβαίνουν. Κι εγώ από τα ελάχιστα δέκατα είμαι ψόφιος. Απλά με ρήμαξε η καραντίνα, τώρα αρρώστια πολύ δύσκολα όπως παλιά.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9511
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 31 Δεκ 2023, 09:00

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
31 Δεκ 2023, 08:49
Isildur έγραψε:
31 Δεκ 2023, 08:46
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
31 Δεκ 2023, 08:33
Σιγά μην δεν πάμε να χορεψουμε επειδή θα κυκλοφορεί ένας ιός για παντα. Σοβαρευτείτε. Εγώ και έναμιση χρόνο δεν έχω κολλήσει τίποτα, ήμουν ολόκληρη μέρα δίπλα και κοβιντουχα και πάω παντού. Μάλλον έχτισα πάλι ανοσοποιητικό.
Εγώ που δεν χορεύω, μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Όσο για το ότι δεν κόλλησες, μην παίρνεις και όρκο. Μπορεί και να ισχύει, δεν λέω, απλά μην το δένεις και κόμπο. Που και να κόλλησες βέβαια, από τη στιγμή που δεν το κατάλαβες καν, όλα οκ. Αυτό είναι και το σημαντικό, άλλωστε. Το μόνο γσμώτο είναι ότι ένας νοσούντας ασυμπτωματικός δεν προσέχει καθόλου και μπορεί να κολλήσει και κάποιπυς που δεν θα έπρεπε, άθελά του.
Αποκλείεται να ήμουν ασυμπτωματικος, πλέον όσοι κολλάνε το καταλαβαίνουν. Κι εγώ από τα ελάχιστα δέκατα είμαι ψόφιος. Απλά με ρήμαξε η καραντίνα, τώρα αρρώστια πολύ δύσκολα όπως παλιά.
Μπα, μην το λες. Κόλλησα πριν κανά δίμηνο, πάνω-κάτω, για δεύτερη φορά. Αν δεν είχα ξυπνήσει το βράδυ με ρίγος (όχι τίποτα σοβαρό, κουκουλώθηκα και ξανακοιμήθηκα), ώστε να μπω στο τριπάκι να βάλω θερμόμετρο το πρωί που ξύπνησα, να δω κάτι ψιλοδέκατα (37,2 έως 37,5) μέχρι το μεσημέρι, για να μου μπει η ιδέα να κάνω ένα τεστ το απόγευμα, χαμπάρι δεν θα έπαιρνα. Κι έκανα τεστ, θερμόμετρο κλπ μόνο και μόνο επειδή το βράδυ θα πήγαινα να δω τη μάνα μου κι επειδή είναι 92, αλλιώς ούτε που θα τα έδινα σημασία. Συμπτώματα μηδενικά, πέρα από το ελαφρύ ρίγος που αν δεν το είχα στο μυαλό μου το πρωί λόγω μάνας θα το είχα θεωρήσει ότι ξεσκεπάστηκα και κρύωσα, λίγα δέκατα για μερικές ώρες χωρίς να νιώθω τίποτα και μηδεν (0, ολογράφως) συμπτώματα για μια βδομάδα πλας που έβγαινα θετικός. Και δεν μιλάμε για καμμιά αχνή γραμμούλα στα τεστ, μαύρη και bold, σαν πένθος σε χέρι ήταν. Και οι άλλοι που ήμασταν μαζί για ΣΚ, δεν κολλήσανε καν (πλην της συζύγου). Σχεδόν σίγουρα το είχαν περάσει πρόσφατα και δεν το πήραν καν χαμπάρι.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Δεκ 2023, 09:19

Isildur έγραψε:
31 Δεκ 2023, 08:12
Από όσο θυμάμαι, κανένας δεν προώθησε τη μάσκα ως πανάκεια (αν και σε κάτι καραγκιοζίδικες διαφημίσεις προώθησαν τα πανάκια) και σαν αποκλειστικό μέτρο. Όλες οι "αριθμημένες" λίστες με τις οδηγίες λέγανε προσέχουμε τις επαφές, δεν συνωστιζόμαστε, πλένουμε χέρια καλά και για Χ δευτερόλεπτα, φοράμε μάσκα, περιορίζουμε τις επαφές με ηλικιωμένους και διάφορα άλλα. Τώρα, αν από όλα αυτά, κάποιος κράτησε μόνο τη μάσκα και κατά τ' άλλα έκανε ό,τι γούσταρε, κακό του κεφαλιού του.

Στις κοινωνίες δε, εννοείται ότι συνυπολογίζονται όλοι οι παράγοντες και όλες οι παράμετροι και πως οι οικονομικοί δεν θα μπορούσαν να μείνουν απ' έξω, τουλάχιστον από κάποιο χρονικό σημείο και μετά.
Sure they did. Απλά δεν σου έλεγαν στα μούτρα σου "βγες έξω και αγκάλιαζε τους πάντες". Αλλά όταν σου λένε ότι μπορείς να δουλεύεις πάλι στο ίδιο μέρος με άλλα 10 άτομα δίπλα σου, ότι μπορείς να ψωνίζεις με άλλα 1000 άτομα δίπλα σου και γενικά να κάνεις ό,τι έκανες πριν απλώς φορώντας μάσκα και όλα αυτά ανεξάρτητα από την ηλικία σου, ουσιαστικά σου λένε ότι η μάσκα είναι υποκατάστατο όλων των άλλων μέτρων.

Είναι γεγονός ότι αυτά έρχονται σε κόντρα με τις άλλες οδηγίες που κατονομάζεις και φυσικά όταν προωθείται η μάσκα ως ικανό μέτρο και όχι ως επικουρικό μέτρο απόγνωσης και τελευταίας γραμμής άμυνας, ο κόσμος θα αγνοήσει τα υπόλοιπα μέτρα. Θα σου πει "αφού φοράω μάσκα, δεν χρειάζεται να είμαι στα 2 μέτρα", δεν χρειάζεται να γυρνάω από την άλλην όταν βήχω, κτλ.

Επί κορωνοϊού όλοι έβηχαν κυριολεκτικά μέσα στα μούτρα σου και δεν με νοιάζει πόσο delusional είναι κανείς για τις μάσκες, δεν υπάρχουν μάσκες που να ταιριάζουν σε όλους τους τύπους προσώπου, όσο καλά κι αν νομίζεις ότι την φοράς, ιδιαίτερα όταν φοράς την μάσκα και μιλάς, αλλά πολύ περισσότερο όταν βήχεις και φταρνίζεσαι, όπου όχι μόνο τα μικροσωματίδια βρίσκουν δίοδο από τα υπάρχοντα κενά γύρω-γύρω από την μάσκα (και φυσικά περνάει ένα ποσοστό και μέσα από την ίδια την μάσκα), αλλά στην ουσία η μάσκα τινάζεται και ανοίγει όταν βήχεις και φταρνίζεσαι. Είναι απότομη και δυνατή εκπνοή αέρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6875
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 31 Δεκ 2023, 09:24

Isildur έγραψε:
31 Δεκ 2023, 08:46
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
31 Δεκ 2023, 08:33
Σιγά μην δεν πάμε να χορεψουμε επειδή θα κυκλοφορεί ένας ιός για παντα. Σοβαρευτείτε. Εγώ και έναμιση χρόνο δεν έχω κολλήσει τίποτα, ήμουν ολόκληρη μέρα δίπλα και κοβιντουχα και πάω παντού. Μάλλον έχτισα πάλι ανοσοποιητικό.
Εγώ που δεν χορεύω, μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Όσο για το ότι δεν κόλλησες, μην παίρνεις και όρκο. Μπορεί και να ισχύει, δεν λέω, απλά μην το δένεις και κόμπο. Που και να κόλλησες βέβαια, από τη στιγμή που δεν το κατάλαβες καν, όλα οκ. Αυτό είναι και το σημαντικό, άλλωστε. Το μόνο γσμώτο είναι ότι ένας νοσούντας ασυμπτωματικός δεν προσέχει καθόλου και μπορεί να κολλήσει και κάποιπυς που δεν θα έπρεπε, άθελά του.
Αστυνομία γλώσσας εδώ... :lol:

Αν ήταν ένας που είχε υπογράψει, πως θα τον ανέφερες;
"...ότι ένας υπογραφούντας";
:P

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8596
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 31 Δεκ 2023, 09:33

Libre arbitre έγραψε:
31 Δεκ 2023, 07:47
Συνοπτική αποτίμηση μετά από 3 χρόνια κόβιντ. Τελικά η πολιτική της Σουηδίας απέτυχε παταγωδώς...

πηγή: World Health Organization (WHO)

Εικόνα
Τι νεκροί είναι αυτοί; Δεν μπορώ να καταλάβω;
Είναι με το μήνα;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 31 Δεκ 2023, 10:16

Να θυμάστε:

Το να βηχεις φορώντας αυτήν:

Εικόνα


είναι το ίδιο με το να βήχεις χωρίς να την φοράς.


Το μπεις στο metro/ σούπερ μάρκετ/ whatever φορώντας μια από τις παρακάτω:

Εικόνα


ειναι το ίδιο με το να μην τις φοράς.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2189
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 31 Δεκ 2023, 10:44

Λοξίας έγραψε:
31 Δεκ 2023, 09:24
Αν ήταν ένας που είχε υπογράψει, πως θα τον ανέφερες;
"...ότι ένας υπογραφούντας";
:P
α..μη μου παρατονίζεις Λοξία!
"υπογράφουντας" :o
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6875
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 31 Δεκ 2023, 10:47

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
31 Δεκ 2023, 10:44
Λοξίας έγραψε:
31 Δεκ 2023, 09:24
Αν ήταν ένας που είχε υπογράψει, πως θα τον ανέφερες;
"...ότι ένας υπογραφούντας";
:P
α..μη μου παρατονίζεις Λοξία!
"υπογράφουντας" :o
"Υπογράφουντας", το λέει ο μπάρμπα-Γιώργος, ο θείος του Καραγκιόζη... :lol:

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23123
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων COVID-19 - Στο τραπέζι η επιστροφή μέτρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 31 Δεκ 2023, 10:56

Isildur έγραψε:
31 Δεκ 2023, 09:00
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
31 Δεκ 2023, 08:49
Isildur έγραψε:
31 Δεκ 2023, 08:46

Εγώ που δεν χορεύω, μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Όσο για το ότι δεν κόλλησες, μην παίρνεις και όρκο. Μπορεί και να ισχύει, δεν λέω, απλά μην το δένεις και κόμπο. Που και να κόλλησες βέβαια, από τη στιγμή που δεν το κατάλαβες καν, όλα οκ. Αυτό είναι και το σημαντικό, άλλωστε. Το μόνο γσμώτο είναι ότι ένας νοσούντας ασυμπτωματικός δεν προσέχει καθόλου και μπορεί να κολλήσει και κάποιπυς που δεν θα έπρεπε, άθελά του.
Αποκλείεται να ήμουν ασυμπτωματικος, πλέον όσοι κολλάνε το καταλαβαίνουν. Κι εγώ από τα ελάχιστα δέκατα είμαι ψόφιος. Απλά με ρήμαξε η καραντίνα, τώρα αρρώστια πολύ δύσκολα όπως παλιά.
Μπα, μην το λες. Κόλλησα πριν κανά δίμηνο, πάνω-κάτω, για δεύτερη φορά. Αν δεν είχα ξυπνήσει το βράδυ με ρίγος (όχι τίποτα σοβαρό, κουκουλώθηκα και ξανακοιμήθηκα), ώστε να μπω στο τριπάκι να βάλω θερμόμετρο το πρωί που ξύπνησα, να δω κάτι ψιλοδέκατα (37,2 έως 37,5) μέχρι το μεσημέρι, για να μου μπει η ιδέα να κάνω ένα τεστ το απόγευμα, χαμπάρι δεν θα έπαιρνα. Κι έκανα τεστ, θερμόμετρο κλπ μόνο και μόνο επειδή το βράδυ θα πήγαινα να δω τη μάνα μου κι επειδή είναι 92, αλλιώς ούτε που θα τα έδινα σημασία. Συμπτώματα μηδενικά, πέρα από το ελαφρύ ρίγος που αν δεν το είχα στο μυαλό μου το πρωί λόγω μάνας θα το είχα θεωρήσει ότι ξεσκεπάστηκα και κρύωσα, λίγα δέκατα για μερικές ώρες χωρίς να νιώθω τίποτα και μηδεν (0, ολογράφως) συμπτώματα για μια βδομάδα πλας που έβγαινα θετικός. Και δεν μιλάμε για καμμιά αχνή γραμμούλα στα τεστ, μαύρη και bold, σαν πένθος σε χέρι ήταν. Και οι άλλοι που ήμασταν μαζί για ΣΚ, δεν κολλήσανε καν (πλην της συζύγου). Σχεδόν σίγουρα το είχαν περάσει πρόσφατα και δεν το πήραν καν χαμπάρι.
Εγώ με τα ελάχιστα δέκατα το βράδυ και μπορώ να κοιμηθώ και το μυαλό μου μπαίνει σε παραληρηματικό mode, άρα θα το είχα καταλάβει σίγουρα. Γι'αυτό φοβάμαι μην κολλήσω, επειδή και για δύο μέρες βασανίζομαι. Pfizer δεν ξανακάνω βεβαια, αν θέλω να αυτοκτονήσω σουτάρω πρέζα αν είναι και φεύγω φτιαγμένος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών