Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3375
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 09 Ιαν 2024, 20:09

tanipteros έγραψε:
09 Ιαν 2024, 19:52
SpoilerShow
student έγραψε:
09 Ιαν 2024, 19:50
tanipteros έγραψε:
09 Ιαν 2024, 19:18
SpoilerShow
έχεις πολλές εμμονές φίλε με θρησκευτικό περιεχόμενο και είσαι και σίγουρος ότι αυτά που διαβάζεις σε ένα βιβλίο που αναφέρεται σε άλλη εποχή ότι θα συμβούν στην ανθρωπότητα.... σε έχει γοητεύσει κατά κάποιο τρόπο όλη αυτή η καταστροφολαγνεία και η νίκη του καλού στο τέλος... μοίαζει σαν Αμερικάνικο φιλμ ηρώων που σώζουν τον πλανήτη.... τι να πω ...; Καλή τύχη !!!
Φίλε μου σ ευχαριστώ. Αν ακόμα κι εσύ βλέπεις μέσα στην καρδιά μου την επιθυμία το καλό να νικήσει το κακό, όπως και να με χαρακτηρίσεις εξ αιτίας αυτού είναι ένα μεγάλο παράσημο. Έτσι πίστευα πάντα ρε φίλε ότι είμαι. Κάποιος που υποστηρίζει το καλό και απεχθάνεται το κακό, με τα απλοικά κριτήρια κάποιων παλιών αμερικάνικων φίλμ. Με την αλήθεια, το δίκαιο, την οικογένεια, την πατρίδα, την... ἀγάπη, χαρά, εἰρήνη, μακροθυμία, χρηστότης, ἀγαθωσύνη, πίστις, πραότης, ἐγκράτεια και ανέκαθεν απέναντι σε
...εἰδωλολατρεία, φαρμακεία, ἔχθραι, ἔριδες, ζηλοτυπίαι, θυμοί, μάχαι, διχοστασίαι, αἱρέσεις,φθόνοι, φόνοι, μέθαι, κῶμοι, καὶ τὰ ὅμοια τούτων·

Και πάνω απ όλα, αν με έχει "γοητεύσει" όπως λες κάτι είναι το ότι τελικά...το κακό και οἱ τὰ τοιαῦτα πράττοντες
βασιλείαν Θεοῦ δὲν θέλουσι κληρονομήσει. Παίζει να ζήσουμε δηλαδή τελικά και χωρίς αυτά. Και μάλιστα, αιωνίως χωρίς αυτά και τα όμοια αυτών...όχι όμως επειδή εμείς γίναμε μάγκες μιας και οι άνθρωποι απέδειξαν και αποδεικνύουν κάθε μέρα το πόσο μάγκες είναι από το πως τα έχουν κάνει. Πόσο χαρακτηρίζουν την ανθρώπινη φύση τα παραπάνω καλά, και πόσο κυριαρχούν τα παραπάνω κακά και τα όμοια αυτών.

Αν δεν υπάρχει ο Κρίνων με δικαιοσύνη και μακροθυμία, δεν υπάρχει σωτηρία από την απώλεια στηριζόμενη σε ανθρώπινες δυνάμεις. Είμαστε απλά, ΓΤΠ!!! Μια χάρη ψάχνουμε να μας κάνει κάποιος που μπορεί ...μπας και γλυτώσουμε από αυτό που μας πρέπει και αξίζει! Και με έχει πραγματικά γοητεύσει το ότι μπορεί όντως να υπάρχει Αυτός...

...Αυτός που θα κρίνει απολύτως δίκαια και απολύτως μακρόθυμα, όπως σε κάποιες αμερικάνικες παλιές ταινίες.....

Ο Ιησούς Χριστός ο Ναζωραίος, ὁ λέων, ὅστις εἶναι ἐκ τῆς φυλῆς Ἰούδα, ἡ ῥίζα τοῦ Δαβίδ!
ζήσε το όνειρο σου φίλε μου και πίστευε ότι σε κάνει καλό άνθρωπο...
Αμήν ρε συ φίλος...κι εσύ το δικό σου και πίστευε ότι σε κάνει καλό άνθρωπο. Μαζί είμαστε όσο το όνειρό μας είναι αυτό

Ἀπεκρίθη δὲ πρὸς αὐτὸν ὁ Ἰωάννης, λέγων, Διδάσκαλε, εἴδομέν τινα ἐκβάλλοντα δαιμόνια εἰς τὸ ὄνομά σου, ὅστις δὲν ἀκολουθεῖ ἡμᾶς· καὶ ἠμποδίσαμεν αὐτόν, διότι δὲν ἀκολουθεῖ ἡμᾶς. Ὁ δὲ Ἰησοῦς εἶπε· Μή ἐμποδίζετε αὐτόν· διότι δὲν εἶναι οὐδεὶς ὅστις θέλει κάμει θαῦμα εἰς τὸ ὄνομά μου, καὶ θέλει δυνηθῇ εὐθὺς νὰ μὲ κακολογήσῃ· ἐπειδή ὅστις δὲν εἶναι καθ᾿ ἡμῶν, εἶναι ὑπὲρ ἡμῶν. Διότι ὅστις σᾶς ποτίσῃ ποτήριον ὕδατος εἰς τὸ ὄνομά μου, ἐπειδή εἶσθε τοῦ Χριστοῦ, ἀληθῶς σᾶς λέγω, δὲν θέλει χάσει τὸν μισθὸν αὑτοῦ

Αυτό που μπορεί να είμαι ανίκανος να καταλάβω, (ή μπορεί και να καταλαβαίνω ίσως ο ανίκανος) είναι γιατί τόση πρεμούρα να ....λακτίζῃς πρὸς κέντρα?
...ζήσε το όνειρό σου και άσε με κι εμένα να ζήσω το δικό μου...γιατί τόσο μένος και εμμονή με τον Κύριό μου?...πράος ήλθε και ταπεινός τη καρδία, αγάπη και δικαιοσύνη κήρυξε και έπραξε. Τι έχεις πάθει με την πάρτη Του και με όσους πραγματικά Τον αγαπάνε? Τα τυπικά και άκαιρα γενέθλιά Του ήλθανε, και έπαθες οργασμό πεσίματος από εκεί που ήσουν εξαφανισμένος. Δεν καταλαβαίνω ...ή καταλαβαίνω?

Εσύ έχεις θέμα με Αυτόν! Αυτός δεν έχει κανένα θέμα μαζί σου ακόμα και αν υπάρχει και είναι Αυτός που γράφτηκε και μαρτυρήθηκε. Ούτε εγώ, αλλά όταν Του την πέφτεις συνέχεια, άνθρωπος είμαι, με πιάνει ένα παράπονο και μια ανησυχία...μην τελικά τη δω τη φάτσα σου μπροστά στο θρόνο και δεν ακολουθήσει το χάπι εντ της παλιάς αμερικάνικης ταινίας...αλλά κανά μοντέρνο sιν sιτι sτάυλ...sss...666 :smt005::cry
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3375
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 09 Ιαν 2024, 20:10

taxalata xalasa έγραψε:
09 Ιαν 2024, 20:02
student έγραψε:
09 Ιαν 2024, 19:52
taxalata xalasa έγραψε:
09 Ιαν 2024, 19:44


χαλασμένη σούπα...

μόνο για βασιλικούς και μαϊντανούς είναι αυτά που γράφεις...

οι αντιβασιλικοί a.k.a. republicani είναι καταδικασμένοι εξ'ορισμού...
Δεν ξέρω καθόλου για ποιους είναι, συ είπας
όσοι «φτιάχνονται» με «Βασιλεὺς βασιλέων» είναι βασιλικοί και μαϊντανοί...

αυτό το «Δεν ξέρω καθόλου για ποιους είναι, συ είπας» είναι φυγή απ'την ουσία...
Ποιά να είναι άραγε...τελικά..."η ουσία"
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16866
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 09 Ιαν 2024, 20:15

student έγραψε:
09 Ιαν 2024, 20:10
taxalata xalasa έγραψε:
09 Ιαν 2024, 20:02
student έγραψε:
09 Ιαν 2024, 19:52


Δεν ξέρω καθόλου για ποιους είναι, συ είπας
όσοι «φτιάχνονται» με «Βασιλεὺς βασιλέων» είναι βασιλικοί και μαϊντανοί...

αυτό το «Δεν ξέρω καθόλου για ποιους είναι, συ είπας» είναι φυγή απ'την ουσία...
Ποιά να είναι άραγε...τελικά..."η ουσία"
η υποταγή στον »Βασιλεὺς βασιλέων»... αυτή είναι η ουσία και της θρησκείας...
όπως άνω, έτσι και κάτω...

κάτσε φρόνιμα πλεβίε...θα σε φάει ο δράκος

παλιό το παραμύθι, αλλά δεν έχει δράκο....
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8672
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 09 Ιαν 2024, 20:15

student έγραψε:
09 Ιαν 2024, 20:09
tanipteros έγραψε:
09 Ιαν 2024, 19:52
SpoilerShow
student έγραψε:
09 Ιαν 2024, 19:50


Φίλε μου σ ευχαριστώ. Αν ακόμα κι εσύ βλέπεις μέσα στην καρδιά μου την επιθυμία το καλό να νικήσει το κακό, όπως και να με χαρακτηρίσεις εξ αιτίας αυτού είναι ένα μεγάλο παράσημο. Έτσι πίστευα πάντα ρε φίλε ότι είμαι. Κάποιος που υποστηρίζει το καλό και απεχθάνεται το κακό, με τα απλοικά κριτήρια κάποιων παλιών αμερικάνικων φίλμ. Με την αλήθεια, το δίκαιο, την οικογένεια, την πατρίδα, την... ἀγάπη, χαρά, εἰρήνη, μακροθυμία, χρηστότης, ἀγαθωσύνη, πίστις, πραότης, ἐγκράτεια και ανέκαθεν απέναντι σε
...εἰδωλολατρεία, φαρμακεία, ἔχθραι, ἔριδες, ζηλοτυπίαι, θυμοί, μάχαι, διχοστασίαι, αἱρέσεις,φθόνοι, φόνοι, μέθαι, κῶμοι, καὶ τὰ ὅμοια τούτων·

Και πάνω απ όλα, αν με έχει "γοητεύσει" όπως λες κάτι είναι το ότι τελικά...το κακό και οἱ τὰ τοιαῦτα πράττοντες
βασιλείαν Θεοῦ δὲν θέλουσι κληρονομήσει. Παίζει να ζήσουμε δηλαδή τελικά και χωρίς αυτά. Και μάλιστα, αιωνίως χωρίς αυτά και τα όμοια αυτών...όχι όμως επειδή εμείς γίναμε μάγκες μιας και οι άνθρωποι απέδειξαν και αποδεικνύουν κάθε μέρα το πόσο μάγκες είναι από το πως τα έχουν κάνει. Πόσο χαρακτηρίζουν την ανθρώπινη φύση τα παραπάνω καλά, και πόσο κυριαρχούν τα παραπάνω κακά και τα όμοια αυτών.

Αν δεν υπάρχει ο Κρίνων με δικαιοσύνη και μακροθυμία, δεν υπάρχει σωτηρία από την απώλεια στηριζόμενη σε ανθρώπινες δυνάμεις. Είμαστε απλά, ΓΤΠ!!! Μια χάρη ψάχνουμε να μας κάνει κάποιος που μπορεί ...μπας και γλυτώσουμε από αυτό που μας πρέπει και αξίζει! Και με έχει πραγματικά γοητεύσει το ότι μπορεί όντως να υπάρχει Αυτός...

...Αυτός που θα κρίνει απολύτως δίκαια και απολύτως μακρόθυμα, όπως σε κάποιες αμερικάνικες παλιές ταινίες.....

Ο Ιησούς Χριστός ο Ναζωραίος, ὁ λέων, ὅστις εἶναι ἐκ τῆς φυλῆς Ἰούδα, ἡ ῥίζα τοῦ Δαβίδ!
ζήσε το όνειρο σου φίλε μου και πίστευε ότι σε κάνει καλό άνθρωπο...
Αμήν ρε συ φίλος...κι εσύ το δικό σου και πίστευε ότι σε κάνει καλό άνθρωπο. Μαζί είμαστε όσο το όνειρό μας είναι αυτό

Ἀπεκρίθη δὲ πρὸς αὐτὸν ὁ Ἰωάννης, λέγων, Διδάσκαλε, εἴδομέν τινα ἐκβάλλοντα δαιμόνια εἰς τὸ ὄνομά σου, ὅστις δὲν ἀκολουθεῖ ἡμᾶς· καὶ ἠμποδίσαμεν αὐτόν, διότι δὲν ἀκολουθεῖ ἡμᾶς. Ὁ δὲ Ἰησοῦς εἶπε· Μή ἐμποδίζετε αὐτόν· διότι δὲν εἶναι οὐδεὶς ὅστις θέλει κάμει θαῦμα εἰς τὸ ὄνομά μου, καὶ θέλει δυνηθῇ εὐθὺς νὰ μὲ κακολογήσῃ· ἐπειδή ὅστις δὲν εἶναι καθ᾿ ἡμῶν, εἶναι ὑπὲρ ἡμῶν. Διότι ὅστις σᾶς ποτίσῃ ποτήριον ὕδατος εἰς τὸ ὄνομά μου, ἐπειδή εἶσθε τοῦ Χριστοῦ, ἀληθῶς σᾶς λέγω, δὲν θέλει χάσει τὸν μισθὸν αὑτοῦ

Αυτό που μπορεί να είμαι ανίκανος να καταλάβω, (ή μπορεί και να καταλαβαίνω ίσως ο ανίκανος) είναι γιατί τόση πρεμούρα να ....λακτίζῃς πρὸς κέντρα?
...ζήσε το όνειρό σου και άσε με κι εμένα να ζήσω το δικό μου...γιατί τόσο μένος και εμμονή με τον Κύριό μου?...πράος ήλθε και ταπεινός τη καρδία, αγάπη και δικαιοσύνη κήρυξε και έπραξε. Τι έχεις πάθει με την πάρτη Του και με όσους πραγματικά Τον αγαπάνε? Τα τυπικά και άκαιρα γενέθλιά Του ήλθανε, και έπαθες οργασμό πεσίματος από εκεί που ήσουν εξαφανισμένος. Δεν καταλαβαίνω ...ή καταλαβαίνω?

Εσύ έχεις θέμα με Αυτόν! Αυτός δεν έχει κανένα θέμα μαζί σου ακόμα και αν υπάρχει και είναι Αυτός που γράφτηκε και μαρτυρήθηκε. Ούτε εγώ, αλλά όταν Του την πέφτεις συνέχεια, άνθρωπος είμαι, με πιάνει ένα παράπονο και μια ανησυχία...μην τελικά τη δω τη φάτσα σου μπροστά στο θρόνο και δεν ακολουθήσει το χάπι εντ της παλιάς αμερικάνικης ταινίας...αλλά κανά μοντέρνο sιν sιτι sτάυλ...sss...666 :smt005::cry
εγώ προσωπικά δεν είμαι κατά του Ιησού... απλά θέλω να έχω αληθινή και ορθή οπτική του θέματος... οι Χριστιανοί ζουν εντός του μύθου εμένα δεν μου αρέσει αυτό διότι σε πιάνουν Κώτσο... οπότε άλλο ο ιστορικός Ιησούς και άλλο ο μύθος για μένα... τώρα για σένα συ ξέρεις....
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3375
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 09 Ιαν 2024, 20:37

tanipteros έγραψε:
09 Ιαν 2024, 20:15
SpoilerShow
student έγραψε:
09 Ιαν 2024, 20:09
tanipteros έγραψε:
09 Ιαν 2024, 19:52
SpoilerShow
ζήσε το όνειρο σου φίλε μου και πίστευε ότι σε κάνει καλό άνθρωπο...
Αμήν ρε συ φίλος...κι εσύ το δικό σου και πίστευε ότι σε κάνει καλό άνθρωπο. Μαζί είμαστε όσο το όνειρό μας είναι αυτό

Ἀπεκρίθη δὲ πρὸς αὐτὸν ὁ Ἰωάννης, λέγων, Διδάσκαλε, εἴδομέν τινα ἐκβάλλοντα δαιμόνια εἰς τὸ ὄνομά σου, ὅστις δὲν ἀκολουθεῖ ἡμᾶς· καὶ ἠμποδίσαμεν αὐτόν, διότι δὲν ἀκολουθεῖ ἡμᾶς. Ὁ δὲ Ἰησοῦς εἶπε· Μή ἐμποδίζετε αὐτόν· διότι δὲν εἶναι οὐδεὶς ὅστις θέλει κάμει θαῦμα εἰς τὸ ὄνομά μου, καὶ θέλει δυνηθῇ εὐθὺς νὰ μὲ κακολογήσῃ· ἐπειδή ὅστις δὲν εἶναι καθ᾿ ἡμῶν, εἶναι ὑπὲρ ἡμῶν. Διότι ὅστις σᾶς ποτίσῃ ποτήριον ὕδατος εἰς τὸ ὄνομά μου, ἐπειδή εἶσθε τοῦ Χριστοῦ, ἀληθῶς σᾶς λέγω, δὲν θέλει χάσει τὸν μισθὸν αὑτοῦ

Αυτό που μπορεί να είμαι ανίκανος να καταλάβω, (ή μπορεί και να καταλαβαίνω ίσως ο ανίκανος) είναι γιατί τόση πρεμούρα να ....λακτίζῃς πρὸς κέντρα?
...ζήσε το όνειρό σου και άσε με κι εμένα να ζήσω το δικό μου...γιατί τόσο μένος και εμμονή με τον Κύριό μου?...πράος ήλθε και ταπεινός τη καρδία, αγάπη και δικαιοσύνη κήρυξε και έπραξε. Τι έχεις πάθει με την πάρτη Του και με όσους πραγματικά Τον αγαπάνε? Τα τυπικά και άκαιρα γενέθλιά Του ήλθανε, και έπαθες οργασμό πεσίματος από εκεί που ήσουν εξαφανισμένος. Δεν καταλαβαίνω ...ή καταλαβαίνω?

Εσύ έχεις θέμα με Αυτόν! Αυτός δεν έχει κανένα θέμα μαζί σου ακόμα και αν υπάρχει και είναι Αυτός που γράφτηκε και μαρτυρήθηκε. Ούτε εγώ, αλλά όταν Του την πέφτεις συνέχεια, άνθρωπος είμαι, με πιάνει ένα παράπονο και μια ανησυχία...μην τελικά τη δω τη φάτσα σου μπροστά στο θρόνο και δεν ακολουθήσει το χάπι εντ της παλιάς αμερικάνικης ταινίας...αλλά κανά μοντέρνο sιν sιτι sτάυλ...sss...666 :smt005::cry
εγώ προσωπικά δεν είμαι κατά του Ιησού... απλά θέλω να έχω αληθινή και ορθή οπτική του θέματος... οι Χριστιανοί ζουν εντός του μύθου εμένα δεν μου αρέσει αυτό διότι σε πιάνουν Κώτσο... οπότε άλλο ο ιστορικός Ιησούς και άλλο ο μύθος για μένα... τώρα για σένα συ ξέρεις....
Και ποιος είσαι εσύ που ορίζεις το τι είναι αλήθεια και τί είναι ορθό?


Ὑπάρχει γενεά, ἥτις καταρᾶται τὸν πατέρα αὑτῆς καὶ δὲν εὐλογεῖ τὴν μητέρα αὑτῆς·
Ὑπάρχει γενεὰ καθαρὰ εἰς τοὺς ὀφθαλμοὺς αὑτῆς, ἀλλὰ δὲν εἶναι πεπλυμένη ἀπὸ τῆς ἀκαθαρσίας αὑτῆς.
Ὑπάρχει γενεά, τῆς ὁποίας πόσον ὑψηλοὶ εἶναι οἱ ὀφθαλμοὶ καὶ τὰ βλέφαρα αὐτῆς ἐπηρμένα...


Για εμένα δε, και εσύ ξέρεις τι είναι ο Ιησούς Χριστός...στο χω πει νομίζω κι αν όχι στο λεω τώρα ...να το ξέρεις κι εσύ και όποιος άλλος είχε απορία ή ενδιαφέρον...

για μένα είναι ὁ Ἀμήν, ὁ μάρτυς ὁ πιστὸς καὶ ἀληθινός, ἡ ἀρχή τῆς κτίσεως τοῦ Θεοῦ, ὁ πρωτότοκος ἐκ τῶν νεκρῶν, καὶ ὁ ἄρχων τῶν βασιλέων,

τὸ Α καὶ τὸ Ω, ἀρχή καὶ τέλος, ...ὁ Ὢν καὶ ὁ Ἦν καὶ ὁ Ἐρχόμενος, ὁ Παντοκράτωρ

Στο όνομα του οποίου κλίνῃ τελικά πᾶν γόνυ ἐπουρανίων καὶ ἐπιγείων καὶ καταχθονίων· καὶ πᾶσα γλῶσσα τελικά ὁμολογήσῃ ὅτι ὁ Ἰησοῦς Χριστὸς εἶναι Κύριος, εἰς δόξαν Θεοῦ Πατρός.

Αμήν!
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8672
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 09 Ιαν 2024, 20:51

student έγραψε:
09 Ιαν 2024, 20:37
αγαπητέ συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά το πώς ξέρεις για τον Ιησού λεπτομέρειες από τα Ευαγγέλια όλα είναι μύθοι παγανιστικών λαών Χαλδαίων, Περσών και Ελλήνων...

αναμασημένη τροφή

τα δε θαύματα είναι ανύπαρκτα πχ ο Λάζαρος που "αναστήθηκε" έχει άλλη εκδοχή στο απόκρυφο ευαγγέλιο του Βαρνάβα και μάλιστα δεν αναστήθηκε

τέλως πάντων για να μην σε κουράσω όλος ο Ιησούς είναι μύθος για έναν θεάνθρωπο που ήταν της μόδας τότε που ανοίξαν τα μυστήρια των Ελλήνων...

Εγώ εξετάζω τον Ιησού στο ποιος πραγματικά ήταν και βλέπω έναν ραβίνο Εβραίο εσχατολόγο μπορεί και Εσσαίο ή ακόλουθο των ιδεών τους...
Εσένα σε συναρπάζει ο μύθος και τα υπερφυσικά στοιχεία και καταπίνεις την κάμηλο...αμάσητη...

Το επόμενο βήμα είναι τι χαρακτήρα θα διαμορφώσεις....
Θα γίνεις ένα γλυκούτσικο γατάκι που θα κοιτά την προκοπή του και τις αρετές ή θα γίνεις ένας διώκτης δαιμόνων και θα καταστρέφεις ναούς, αγάλματα κτλ των δαιμονισμένων Ελλήνων....;

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι ο Χριστιανισμός πέρασε και από το στάδιο των Ταλιμπάν εγκληματιών της ανθρωπότητας πράμα που παραβλέπεις σαν γλυκούλι γατουλίνι που είσαι...

τέσπα ο κόσμος ξυπνά και επιλέγει στις μέρες μας τι θα βάλει μέσα στο κεφάλι του...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3375
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 09 Ιαν 2024, 21:23

tanipteros έγραψε:
09 Ιαν 2024, 20:51
SpoilerShow
student έγραψε:
09 Ιαν 2024, 20:37
αγαπητέ συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά το πώς ξέρεις για τον Ιησού λεπτομέρειες από τα Ευαγγέλια όλα είναι μύθοι παγανιστικών λαών Χαλδαίων, Περσών και Ελλήνων...

αναμασημένη τροφή

τα δε θαύματα είναι ανύπαρκτα πχ ο Λάζαρος που "αναστήθηκε" έχει άλλη εκδοχή στο απόκρυφο ευαγγέλιο του Βαρνάβα και μάλιστα δεν αναστήθηκε

τέλως πάντων για να μην σε κουράσω όλος ο Ιησούς είναι μύθος για έναν θεάνθρωπο που ήταν της μόδας τότε που ανοίξαν τα μυστήρια των Ελλήνων...

Εγώ εξετάζω τον Ιησού στο ποιος πραγματικά ήταν και βλέπω έναν ραβίνο Εβραίο εσχατολόγο μπορεί και Εσσαίο ή ακόλουθο των ιδεών τους...
Εσένα σε συναρπάζει ο μύθος και τα υπερφυσικά στοιχεία και καταπίνεις την κάμηλο...αμάσητη...

Το επόμενο βήμα είναι τι χαρακτήρα θα διαμορφώσεις....
Θα γίνεις ένα γλυκούτσικο γατάκι που θα κοιτά την προκοπή του και τις αρετές ή θα γίνεις ένας διώκτης δαιμόνων και θα καταστρέφεις ναούς, αγάλματα κτλ των δαιμονισμένων Ελλήνων....;

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι ο Χριστιανισμός πέρασε και από το στάδιο των Ταλιμπάν εγκληματιών της ανθρωπότητας πράμα που παραβλέπεις σαν γλυκούλι γατουλίνι που είσαι...
τέσπα ο κόσμος ξυπνά και επιλέγει στις μέρες μας τι θα βάλει μέσα στο κεφάλι του...
Αληθώς! Επιλέγει, ελεύθερα, ξεκάρα ...ώστε...

τὰ ἀόρατα αὐτοῦ ἀπὸ κτίσεως κόσμου τοῖς ποιήμασι νοούμενα καθορᾶται, ἥ τε ἀΐδιος αὐτοῦ δύναμις καὶ θειότης, εἰς τὸ εἶναι αὐτοὺς ἀναπολογήτους,
διότι γνόντες τὸν Θεὸν οὐχ ὡς Θεὸν ἐδόξασαν ἢ εὐχαρίστησαν, ἀλλ' ἐματαιώθησαν ἐν τοῖς διαλογισμοῖς αὐτῶν, καὶ ἐσκοτίσθη ἡ ἀσύνετος αὐτῶν καρδία· φάσκοντες εἶναι σοφοὶ ...ἐμωράνθησαν

Καλό βράδυ τάνι. Ο Θεός να σε έχει καλά...
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8672
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 09 Ιαν 2024, 21:27

student έγραψε:
09 Ιαν 2024, 21:23
tanipteros έγραψε:
09 Ιαν 2024, 20:51
SpoilerShow
student έγραψε:
09 Ιαν 2024, 20:37
αγαπητέ συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά το πώς ξέρεις για τον Ιησού λεπτομέρειες από τα Ευαγγέλια όλα είναι μύθοι παγανιστικών λαών Χαλδαίων, Περσών και Ελλήνων...

αναμασημένη τροφή

τα δε θαύματα είναι ανύπαρκτα πχ ο Λάζαρος που "αναστήθηκε" έχει άλλη εκδοχή στο απόκρυφο ευαγγέλιο του Βαρνάβα και μάλιστα δεν αναστήθηκε

τέλως πάντων για να μην σε κουράσω όλος ο Ιησούς είναι μύθος για έναν θεάνθρωπο που ήταν της μόδας τότε που ανοίξαν τα μυστήρια των Ελλήνων...

Εγώ εξετάζω τον Ιησού στο ποιος πραγματικά ήταν και βλέπω έναν ραβίνο Εβραίο εσχατολόγο μπορεί και Εσσαίο ή ακόλουθο των ιδεών τους...
Εσένα σε συναρπάζει ο μύθος και τα υπερφυσικά στοιχεία και καταπίνεις την κάμηλο...αμάσητη...

Το επόμενο βήμα είναι τι χαρακτήρα θα διαμορφώσεις....
Θα γίνεις ένα γλυκούτσικο γατάκι που θα κοιτά την προκοπή του και τις αρετές ή θα γίνεις ένας διώκτης δαιμόνων και θα καταστρέφεις ναούς, αγάλματα κτλ των δαιμονισμένων Ελλήνων....;

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι ο Χριστιανισμός πέρασε και από το στάδιο των Ταλιμπάν εγκληματιών της ανθρωπότητας πράμα που παραβλέπεις σαν γλυκούλι γατουλίνι που είσαι...
τέσπα ο κόσμος ξυπνά και επιλέγει στις μέρες μας τι θα βάλει μέσα στο κεφάλι του...
Αληθώς! Επιλέγει, ελεύθερα, ξεκάρα ...ώστε...

τὰ ἀόρατα αὐτοῦ ἀπὸ κτίσεως κόσμου τοῖς ποιήμασι νοούμενα καθορᾶται, ἥ τε ἀΐδιος αὐτοῦ δύναμις καὶ θειότης, εἰς τὸ εἶναι αὐτοὺς ἀναπολογήτους,
διότι γνόντες τὸν Θεὸν οὐχ ὡς Θεὸν ἐδόξασαν ἢ εὐχαρίστησαν, ἀλλ' ἐματαιώθησαν ἐν τοῖς διαλογισμοῖς αὐτῶν, καὶ ἐσκοτίσθη ἡ ἀσύνετος αὐτῶν καρδία· φάσκοντες εἶναι σοφοὶ ...ἐμωράνθησαν

Καλό βράδυ τάνι. Ο Θεός να σε έχει καλά...
ο Χριστιανισμός δυστυχώς κληρονόμησε από τον Εβραϊσμό την δεισιδαιμονία και το μίσος κατά των Ελλήνων και για αυτό σε κάνει ή πράο άνθρωπο ή θηρίο που καταστρέφει πολιτισμούς...

δεν ξεχνάμε την ιστορία και μάλιστα την εγκληματική ιστορία του Χριστιανισμού...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 10 Ιαν 2024, 08:41

taxalata xalasa έγραψε:
09 Ιαν 2024, 16:15
Ναύτης έγραψε:
09 Ιαν 2024, 08:39
SpoilerShow
George_V έγραψε:
09 Ιαν 2024, 00:40


Eπιρροες απο χιλιαστικα κειμενα βλεπω. Με μια δοση ατοφιου γνωστικισμου.

Ακριβως το ιδιο οπως κυκλοφορουσε τον 4ο αιωνα.

Και συνεχιζει στο τελος λεγοντας πως οποιος δεν βρεθηκε στο Βιβλιο της Ζωης πετιεται στη φωτια. Δε λεει πουθενα οτι οι μισοι θα πανε παράδεισο και αλλοι μισοι θα κατσουν εκει που ειναι


Και στο φιναλε το οτι παιρνεις ενα ακρως συμβολικο και αλληγορικο βιβλιο εντελως κυριολεκτικα με ξεπερνα ακομα και μενα.

Δλδ οτι περιμένεις εσυ να δουμε τον Χάρο σε χλωρο αλογο να τον ακολουθει ο Αδης απο πισω. Η οτι θα βγαινουν σκορπιοι με προσωπα ανθρωπου και μαυρα φτερα.

Ακομα και η Πυθια στην αρχαια Ελλάδα μπερδεμενα τα ελεγε. Γιατι ο Ιωάννης να ειναι διαφορετικος?

Οσο για τον Παυλικιανισμο ασχολιαστο. Τι σχέση εχει μια αιρεση του 8ου αιωνα με τη σημερινη Εκκλησια?

Η μονη συνδεση που εχουν αυτά τα δυο ειναι ο Παυλος και αυτη οσο μια τριχα μιας και οι Παυλικιανοι απλα τον τιμουσαν ιδιαιτερα. Κατα τα αλλα δεν υπαρχει συνδεση μεταξυ του τι πιστευαν αυτοι και του τι πιστευουμε εμεις σημερα.

Εν τουτοις καταλαβαινω τι θες να πεις οτι ο Παυλος δημιουργησε αυτο που πιστευουμε σημερα. Δεν ειναι απολυτα λαθος αλλα ουτε και απολυτα σωστο.
Κάποτε πρέπει να αποφασίσετε αν η ΑΓ είναι ένα αλληγορικό κείμενο, κι έλα μωρέ μην τα παίρνετε όλα τοις μετρητοίς, ή ένα κείμενο που υπαγόρευσε ο Γιαχβέ εξ αποκαλύψεως. Και τα δυο μαζί δεν γίνεται.
Μπήκα στο τριπάκι να σού πω δυο πράγματα, τη γνώμη μου δηλαδή, γιατί το ζήτησες επίμονα, διαφορετικά θά 'μενα σ' αυτό που σού 'πα εξαρχής: μπούρδες και παραμύθια.
Ο χριστιανισμός είναι δημιούργημα του Παύλου
SpoilerShow
(αν είχε επικρατήσει στην μεταξύ τους κόντρα ο Πέτρος δεν θα μπορούσες νά 'σουν χριστιανός, ούτε σαν προσήλυτος), του Αθανάσιου Αλεξανδρείας, του Κωνσταντίνου Α' και των καλόγερων "διορθωτών". Αυτοί οι τελευταίοι, μάλιστα, κάνανε τόσο καλή δουλειά που η ΚΔ βρίθει αντιφάσεων.
Έγραψα ήδη ότι δεν ξεχωρίζω τα παραμύθια, αρχαιοελληνικά και ιουδαϊκά, απλώς για μένα η αρχαιοελληνική μυθολογία είναι απείρως φιλοσοφικότερη.
Γιατί νομίζεις ό,τι ο λίγος (paulus) δημιούργησε την θρησκεία; Ποια ήταν τα κίνητρά του; Ποιος ήταν ο λόγος;
Όχι λίγος, μικρός.
Ο Παύλος ήταν Ρωμαίος πολίτης, αστός, με ελληνική παιδεία, η αντίληψή του ήταν ευρεία και η προσέγγισή του χρησιμοθηρική. Είδε γρήγορα τις δυνατότητες του "χριστιανισμού", όχι σαν ιουδαϊκής αίρεσης αλλά ως παγκόσμιας θρησκείας (και κυρίως εκκλησίας, είναι άλλωστε γνωστό ότι μια από τις κατηγορίες που πρόσαπταν οι αντίπαλες φατρίες στον Παύλο ήταν πώς ήταν τεμπελόσκυλο, σιτιζόταν αποκλειστικά από τα φράγκα του κοινού ταμείου και πηδούσε τις γυναίκες εκείνων που τον φιλοξενούσαν). Με τον Παύλο ο Ιησούς, τον οποίον μήτε είδε μήτε άκουσε ποτέ στη ζωή του, έγινε Χριστός, πού να τα καταλάβαινε αυτά ο μοβόρος αστοιχείωτος ψαράς, ο Πέτρος, που δεν ήθελε ούτε καν στο ίδιο τραπέζι να κάθονται περιτμημένοι και απερίτμητοι, έλεγε "τι λέει ρε παιδιά ετούτος ο μαλάκας ο Σαούλ, μην του παίξω τίποτα μπουνιές στη μούρη, ούτε τον λήγοντα δεν έχει πιάσει, τον κάναμε κι απόστολο, που δεν είχε δει τον ραβί ούτε σε καρτ ποστάλ, γαμώ τον Βαρνάβα μου γαμώ μέσα και τα ρουσφέτια του".
Πλην ο Παύλος ήταν μεγάααλη σουπιά και στο τέλος έκανε σκόνη τον καημένο τον Πέτρο.
Το μεγάλο καλαμπούρι είναι πως τους γιορτάζουν μαζί, που αν τούς τό 'λεγε κάποιος την εποχή εκείνη ως προφητεία παίζει να τον δέρνανε παρέα.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16866
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Ιαν 2024, 09:10

Ναύτης έγραψε:
10 Ιαν 2024, 08:41
taxalata xalasa έγραψε:
09 Ιαν 2024, 16:15
Ναύτης έγραψε:
09 Ιαν 2024, 08:39
SpoilerShow
Κάποτε πρέπει να αποφασίσετε αν η ΑΓ είναι ένα αλληγορικό κείμενο, κι έλα μωρέ μην τα παίρνετε όλα τοις μετρητοίς, ή ένα κείμενο που υπαγόρευσε ο Γιαχβέ εξ αποκαλύψεως. Και τα δυο μαζί δεν γίνεται.
Μπήκα στο τριπάκι να σού πω δυο πράγματα, τη γνώμη μου δηλαδή, γιατί το ζήτησες επίμονα, διαφορετικά θά 'μενα σ' αυτό που σού 'πα εξαρχής: μπούρδες και παραμύθια.
Ο χριστιανισμός είναι δημιούργημα του Παύλου
SpoilerShow
(αν είχε επικρατήσει στην μεταξύ τους κόντρα ο Πέτρος δεν θα μπορούσες νά 'σουν χριστιανός, ούτε σαν προσήλυτος), του Αθανάσιου Αλεξανδρείας, του Κωνσταντίνου Α' και των καλόγερων "διορθωτών". Αυτοί οι τελευταίοι, μάλιστα, κάνανε τόσο καλή δουλειά που η ΚΔ βρίθει αντιφάσεων.
Έγραψα ήδη ότι δεν ξεχωρίζω τα παραμύθια, αρχαιοελληνικά και ιουδαϊκά, απλώς για μένα η αρχαιοελληνική μυθολογία είναι απείρως φιλοσοφικότερη.
Γιατί νομίζεις ό,τι ο λίγος (paulus) δημιούργησε την θρησκεία; Ποια ήταν τα κίνητρά του; Ποιος ήταν ο λόγος;
Όχι λίγος, μικρός.
Ο Παύλος ήταν Ρωμαίος πολίτης, αστός, με ελληνική παιδεία, η αντίληψή του ήταν ευρεία και η προσέγγισή του χρησιμοθηρική. Είδε γρήγορα τις δυνατότητες του "χριστιανισμού", όχι σαν ιουδαϊκής αίρεσης αλλά σαν παγκόσμιας θρησκείας (και κυρίως εκκλησίας, είναι άλλωστε γνωστό ότι μια από τις κατηγορίες που πρόσαπταν οι αντίπαλες φατρίες στον Παύλο ήταν πώς ήταν τεμπελόσκυλο, σιτιζόταν αποκλειστικά από τα φράγκα του κοινού ταμείου και πηδούσε τις γυναίκες εκείνων που τον φιλοξενούσαν). Με τον Παύλο ο Ιησούς, τον οποίον μήτε είδε μήτε άκουσε ποτέ στη ζωή του, έγινε Χριστός, πού να τα καταλάβαινε αυτά ο μοβόρος αστοιχείωτος ψαράς, ο Πέτρος, που δεν ήθελε ούτε καν στο ίδιο τραπέζι να κάθονται περιτμημένοι και απερίτμητοι, έλεγε "τι λέει ρε παιδιά αυτός ο μαλάκας ο Σαούλ, μην του παίξω τίποτα μπουνιές στη μούρη, ούτε τον λήγοντα δεν έχει πιάσει, τον κάναμε κι απόστολο, που δεν είχε δει τον ραβί ούτε σε καρτ ποστάλ, γαμώ τον Βαρνάβα μου γαμώ μέσα και τα ρουσφέτια του".
Πλην ο Παύλος ήταν μεγάααλη σουπιά και στο τέλος έκανε σκόνη τον καημένο τον Πέτρο.
Το μεγάλο καλαμπούρι είναι πως τους γιορτάζουν μαζί, που αν τούς τό 'λεγε κάποιος την εποχή εκείνη ως προφητεία παίζει να τον δέρνανε παρέα.
Ετυμολογικά

Πάπσε... και μην γράφεις όχι.

και ολίγος και μικρός.

από την ίδια ρίζα με το Πρωτο-Ιταλικό paukos / *pauros και αρχαιο-ελληνικό παῦρος (σύκρινε λατινικό parvus)

συγγενικά με το παύλα (πάβλα), παύση (πάφση), παύω (πάβω)...

loop...

Ιστορικά


Ο λίγος/μικρός έδρασε την εποχή που είχε καταργηθεί η ιουδαϊκή θρησκευτική λατρεία στην Ρώμη... Βρήκε τρόπο να συνεχίσει... Τα'χω γράψει σ'άλλο νήμα...

Suetonius/12Caesars/Tiberius/36 Κατάργησε τις ξένες λατρείες, ιδιαίτερα τις αιγυπτιακές και τις εβραϊκές τελετουργίες, υποχρεώνοντας όλους όσοι ήταν εθισμένοι σε τέτοιες δεισιδαιμονίες να κάψουν τα θρησκευτικά τους άμφια και όλα τα σύνεργά τους. Όσους από τους Εβραίους ήταν στρατιωτικής ηλικίας διόρισε σε επαρχίες με λιγότερο υγιές κλίμα, φαινομενικά για να υπηρετήσουν στο στρατό. Τους άλλους της ίδιας φυλής ή παρόμοιων πεποιθήσεων τους έδιωξε από την πόλη, με πόνο ισόβιας σκλαβιάς, αν δεν υπάκουαν.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 10 Ιαν 2024, 09:22

Δεν νομίζω. Ουδέποτε ο Παύλος απαρνήθηκε τον φαρισαϊσμό, ούτε όταν τον έκριναν οι Ιουδαίοι, ούτε τον έκριναν οι Ρωμαίοι, με εξαίρεση τη δοξασία περί ανάστασης νεκρών.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16866
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Ιαν 2024, 10:31

Ναύτης έγραψε:
10 Ιαν 2024, 09:22
Δεν νομίζω. Ουδέποτε ο Παύλος απαρνήθηκε τον φαρισαϊσμό, ούτε όταν τον έκριναν οι Ιουδαίοι, ούτε τον έκριναν οι Ρωμαίοι, με εξαίρεση τη δοξασία περί ανάστασης νεκρών.
Δεν κατάλαβα τι δεν νομίζεις... :102:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 10 Ιαν 2024, 10:41

Εννοώ ότι ο χριστιανισμός την εποχή του Παύλου δεν λειτούργησε ως άλλη θρησκεία, αλλά ως ιουδαϊκή αίρεση, επομένως είχε την ίδια αντιμετώπιση από τους Ρωμαίους. Ο δε Παύλος ουδέποτε δήλωσε χριστιανός, δεν υπήρχαν χριστιανοί τότε, ούτε καν ο ίδιος Ιησούς -αν δεχτούμε προς χάριν της συζήτησης ότι υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο- ήταν χριστιανός. Φαρισαίος δήλωνε και στις απολογίες του έλεγε ότι ούτε απέναντι στον Καίσαρα παρανόμησε, ούτε απέναντι στον Γιαχβέ ασέβησε.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16866
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Ιαν 2024, 10:49

Ναύτης έγραψε:
10 Ιαν 2024, 10:41
Εννοώ ότι ο χριστιανισμός την εποχή του Παύλου δεν λειτούργησε ως άλλη θρησκεία, αλλά ως ιουδαϊκή αίρεση, επομένως είχε την ίδια αντιμετώπιση από τους Ρωμαίους. Ο δε Παύλος ουδέποτε δήλωσε χριστιανός, δεν υπήρχαν χριστιανοί τότε, ούτε καν ο ίδιος Ιησούς -αν δεχτούμε προς χάριν της συζήτησης ότι υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο- ήταν χριστιανός.
μάυτό λέμε... αφού καταργήθηκε με νόμο η ιουδαϊκή τελετουργία, έφτιαξε καινούργια από την παλιά και με άλλο μανδύα για να αποφύγει την κατάργηση της original και να συνεχίσει την υπόθεση με την «διεκδίκηση» της διαθήκης για τα χωράφια στην αμμουριά στην μπνε κνα'αν...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 10 Ιαν 2024, 11:07

Στο δια ταύτα, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι το παρηγορητικό βρίσκουν όσοι πιστεύουν σε συντέλειες του κόσμου, τελικές κρίσεις, χερουβείμ, σεραφείμ, βελζεβούληδες, καζάνια και παραδείσους. Πρόκειται για αμετάκλητες αποφάσεις.
Κι αν δεν είστε τόσο καλοί όσο νομίζετε ή δεν χαμπαρίσει ο άλλος προ του φοβερού βήματος από το μπαρδόν;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών