Ελληνική ποιότητα ζωής

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71060
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιαν 2024, 14:18

Αλιόσα έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:07
Ελάχιστες χώρες της Ευρώπης εχουνε τοση ομορφιά και ποικιλια τοπίου, πόσο μάλλον στα τετραγωνικά χιλιόμετρα της Ελληνικής Χερσονήσου





Εντάξει, αυτά είναι τα τουριστικά. Για καθημερινότητα μιλάμε.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7555
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 19 Ιαν 2024, 14:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:15
Όπως ξέρω και περιπτώσεις εχόντων, που πάνε για σπουδές στο εξωτερικό και αν έχουν χαλαρά τη δυνατότητα να μείνουν εκεί, επιστρέφουν γιατί απλώς εδώ περνάνε καλύτερα.
Eγω έχω φιλο, Ελληνα γεννημένο στη Γερμανια, που σπουδασε στην Θεσσαλονική και τελικά έμεινε εδώ (οι γονεις του παραμένουνε στη Γερμανια) διότι οπως χαρακτηριστικά λεει η ζωή στη Γερμανια είναι για αυτοκτονία :lol: Σε γενικές γραμμές ζεις σαν ρομπότ.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 19 Ιαν 2024, 14:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:15
stergiosbik έγραψε:
19 Ιαν 2024, 13:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 13:38


Εννοείς ότι δεν υπάρχουν ταλ στην Ελλάδα και περιμένουν από τον κάθε οικονομικό μετανάστη να τους μάθει το τι σημαίνει ποιότητας ζωής και διαθέσιμες επιλογές;
Αρκετοι εως πολλοι.
Οι οικονομικοι μεταναστες ομως δεν απευθυνονται στους Ταλαιπωρους της Ελλαδας.
Σε μας απευθυνονται,τους πληβειους.
Ναι, αλλά εμείς οι πληβείοι ξέρουμε σε τι περιβάλλον ζούμε. Για τη δική τους καθημερινότητα (των οικονομικών μεταναστών) οι περισσότεροι δεν από "εμάς" δεν έχουν ιδέα.

Προσωπικώς, πάντως ξέρω περιπτώσεις πολυεθνικών στελεχών, με έδρα τις "πολιτισμένες χώρες, που όταν παίρνουν μετάθεση από την Ελλάδα στην έδρα τους, κλαίνε.

Όπως ξέρω και περιπτώσεις εχόντων, που πάνε για σπουδές στο εξωτερικό και αν έχουν χαλαρά τη δυνατότητα να μείνουν εκεί, επιστρέφουν γιατί απλώς εδώ περνάνε καλύτερα.
Που μπερδευεσαι;
Ολοι αυτοι που λες εχουν το πακετο να ζουν ανετα εδω στην Ελλαδα.
Και αν το χρημα ρεει,η συντριπτικη πλειοψηφια των προβληματων που αντιμετωπιζει ο μεσος Ελληνας εξαφανιζεται.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 19 Ιαν 2024, 14:25

foscilis έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:08
under έγραψε:
19 Ιαν 2024, 13:38
Καθολου ελληνικη ιδιαιτεροτητα.
Ελληνική ιδιαιτερότητα είναι στα πλαίσια της ΕΕ, εν έτει 2020κάτι, σε τόσο γενικευμένο βαθμό και με διαρκείς παρατάσεις και αναδρομικές νομιμοποιήσεις επί παρατάσεων και αναδρομικών νομιμοποιήσεων που αυτή τη στιγμή βρίσκονται στον 101ο χρόνο!
Δεν εχεις δει τι γινεται στην Ιταλια.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 19 Ιαν 2024, 14:29

AOC έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:03
Chilloutbuddy έγραψε:
19 Ιαν 2024, 13:54
AOC έγραψε:
19 Ιαν 2024, 13:25
Και αυτό Σιβηρία είναι. Οι πιο πολλοί δεν παν να ζήσουν στους -70.
Όμορφο είναι. Πώς είναι η ζωή;
Όταν έκανα μεταπτυχιακό υπέρ ζωάρα έκανα γιατί τα λεφτά που ειχα από Ελλάδα είχαν μεγαλύτερη αξία εκεί.
Δηλαδή έπινα τρία ευρώ ποτό σε κλαμπ, με πιο ωραίες γκόμενες και σε πιο καλές υποδομές από Αθήνα να πούμε, με πιο πολύ πράσινο και τώρα που έχω επιστρέψει στην πρωτεύουσα σπάστηκα.
Αλλά οκ δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά και πως ζει ο μέσος ρώσος με τον μισθό που παίρνει εκεί και να αξιολογήσω τον Πούτιν, αν τα βγάζεις πέρα ίσα ίσα πάλι σκατα θα είσαι είτε εδώ είτε εκεί. Ίσως καλυτερα εδω από άποψη επιδομάτων και κοινωνικού κράτους παραδόξως.
Στα αγγλικά ή τα ρώσικα το μεταπτυχιακό; και με αναγνωρίσεις τι παίζει;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21361
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 19 Ιαν 2024, 14:41

Otto Weininger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 13:56
Εμπεδοκλής έγραψε:
19 Ιαν 2024, 13:38


Ισχύει αυτό στην Πειραϊκή σε όλο το μήκος της;

Πάμε και στις παιδικές χαρές. Πόσες υπάρχουν και σε τί έκταση;
Όχι.
Ισχύει για το μεγαλύτερο μέρος της βέβαια, ενώ από Μικρολίμανο μέχρι Ζεα είναι πολύ μεγαλύτερο (από τριπλάσιο και βάλε ) από αυτό που λες εσύ. Και μάλιστα εις διπλούν.
Στην κεντρικό δρόμο είναι επίσης μεγάλα και ολοκαίνουργια λόγω τραμ και μονοδρομησης.
Επίσης, βγαίνοντας από το μέτρο στο Δημοτικό Θέατρο, αρχίζεις και περπατάς χιλιόμετρα όπου το 99,9% είναι πεζόδρομοι και το 90% πλάι στην θάλασσα.

Τι ακριβώς συζητάμε τώρα; Όποιος έχει πατήσει Πειραιά, έχει δει.
Κάτσε ρε συ. Προσπάθησε να μη μετακινείς το γήπεδο κατά πως σε βολεύει.

Σχολίασα αυτό:
Otto Weininger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 11:17
Σας έχω πει ότι ο Πειραιάς (Πασαλιμανι, Καστελλα, Φρεαττυδα, Πειραικη) είναι οι καλύτερες περιοχές.

Καιρός; Τούμπανο.
Πεζόδρομοι; Τεράστιοι και δίπλα στη θάλασσα.
Μαγαζιά; Τα πάντα.
ΜΜΜ; Τα πάντα (και μάλιστα αφετηρία).
Γιατροί/Νοσοκομεία; Όλα δίπλα (δημόσια/ιδιωτικά)
Δημόσιες υπηρεσίες; Όλα δίπλα για κάποιο λόγο. Και παντού.
Ησυχία; Χωριό με το που κλείσουν τα μαγαζιά.
Δεν έβαλα εγώ τα όρια. Γιατί σε λίγο θα μου απαντήσεις για το πάρκινγκ στα Μανιάτικα...

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7784
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 19 Ιαν 2024, 14:45

foscilis έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:33
Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2024, 21:11
Εν τω μεταξύ "ζω άνετα έξω" σημαίνει ζω σα φοιτητής με άλλους 3. Ούτε κατά διάνοια. Το έκανα στα 20+. Τώρα κοντεύω τα 40, θέλω να μπορώ να κλάσω και να χέσω, όποτε μου έρθει η όρεξη.
Δεν είναι μόνο αυτό, γενικά η "φοιτητική ζωή" είναι αλλιώς. Ναι στοιχίζει πολύ πιο φθηνά να πηγαίνες σε διαφορετική χώρα διακοπές κάθε τρεις μήνες ή να αράξεις για μπύρα στην παμπ, για δοκίμασε όμως να φτιάξεις τα δόντια σου ή να πληρώσεις παιδικό σταθμό να δεις τι ωραία που είναι.
To είχαμε ξανασυζητήσει αυτό παλιότερα για το amsterdam, μέχρι που βρήκαμε οτι ο μέσος μισθός της Ολλανδίας αντιστοιχεί σε 2,5 φορές τον μέσο μισθό της Ελλάδας συνυπολογίζοντας όλα τα έξοδα που μπορεί έχει κανείς και στις δυο χώρες.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/c ... =Amsterdam

Δεν λεω οτι η ζωή είναι απαραίτητα κακή στην Ελλάδα, αντιθέτως εγω την βρίσκω μια χαρά αλλά σε οικονομικό επίπεδο δεν συγκρίνεται με τις ανεπτυγμένες χώρες της Ευρώπης.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71060
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιαν 2024, 14:51

stergiosbik έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:23
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:15
stergiosbik έγραψε:
19 Ιαν 2024, 13:42


Αρκετοι εως πολλοι.
Οι οικονομικοι μεταναστες ομως δεν απευθυνονται στους Ταλαιπωρους της Ελλαδας.
Σε μας απευθυνονται,τους πληβειους.
Ναι, αλλά εμείς οι πληβείοι ξέρουμε σε τι περιβάλλον ζούμε. Για τη δική τους καθημερινότητα (των οικονομικών μεταναστών) οι περισσότεροι δεν από "εμάς" δεν έχουν ιδέα.

Προσωπικώς, πάντως ξέρω περιπτώσεις πολυεθνικών στελεχών, με έδρα τις "πολιτισμένες χώρες, που όταν παίρνουν μετάθεση από την Ελλάδα στην έδρα τους, κλαίνε.

Όπως ξέρω και περιπτώσεις εχόντων, που πάνε για σπουδές στο εξωτερικό και αν έχουν χαλαρά τη δυνατότητα να μείνουν εκεί, επιστρέφουν γιατί απλώς εδώ περνάνε καλύτερα.
Που μπερδευεσαι;
Ολοι αυτοι που λες εχουν το πακετο να ζουν ανετα εδω στην Ελλαδα.
Και αν το χρημα ρεει,η συντριπτικη πλειοψηφια των προβληματων που αντιμετωπιζει ο μεσος Ελληνας εξαφανιζεται.
Δεν μπερδεύομαι. Αυτό που λέω είναι ότι η οποιαδήποτε σύγκριση έχει βάση μόνον αν οι συγκρίσεις γίνονται μεταξύ του πριν και μετά. Και από τα πραγματικά ζητούμενα του καθένα. Γιατί υπάρχουν τύποι που όταν το χρήμα ρέει το κάνουν "μασούρι", τύποι που προσπαθούν να ζήσουν καλά με όσα βγάζουν και τύποι που όταν έχουν τα ξοδεύουν και μετά κλαίγονται επειδή η κλιματική αλλαγή ξέρανε τα λεφτόδεντρα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38185
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 19 Ιαν 2024, 14:54

AOC έγραψε:
19 Ιαν 2024, 12:01
Επειδη έχω ζησει και σε πόλεις Σιβηρίας τις θεωρώ καλύτερες από εδώ.
Μπορεί να χτυπάνε -20 -30, αλλά υπάρχει θέρμανση και τα σπίτια είναι φτιαγμενα για αυτό. Τώρα που είμαι εδώ ξυπνάω με 10 βαθμούς και παγώνει ο κωλος μου.
Επιπλέον η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει αρκετό πράσινο στην Ελλάδα. Η φύση της Ελλάδας σε μεγάλο βαθμό είναι ξερόχορτα.
Και βέβαια μετράνε και οι υποδομές και η καθαριότητα, μου έλεγε Μολδαβή που ζει και εργάζεται εδω στην Ελλάδα πως πρωτεύουσα τους, της πιο φτωχης χωρας στην Ευρώπη, το Κισιναου είναι πιο καθαρό.(Και είμαι σίγουρος πως λέει την αλήθεια) Η αλήθεια είναι πως με την εικόνα της Αθήνας ντροπιάζουμε τους προγόνους μας. Είναι ξεφτίλα αυτή η εικόνα.
ΟΛΟΚΛΗΡΗ η Αλβανία πλέον έχει 1000 φορές πιο καθαρές πόλεις από τις ελληνικές.
Δεν είναι ότι καθαρίζουν (στην Αλβανία), καθαρίζουν, εδώ όμως έχουμε δίποδα, δίποδα ζώα που όπου βρεθούν κι όπου σταθούν κοπρίζουν τον τόπο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sys3x την 19 Ιαν 2024, 14:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7784
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 19 Ιαν 2024, 14:54

Otto Weininger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 13:56
Εμπεδοκλής έγραψε:
19 Ιαν 2024, 13:38


Ισχύει αυτό στην Πειραϊκή σε όλο το μήκος της;

Πάμε και στις παιδικές χαρές. Πόσες υπάρχουν και σε τί έκταση;
Όχι.
Ισχύει για το μεγαλύτερο μέρος της βέβαια, ενώ από Μικρολίμανο μέχρι Ζεα είναι πολύ μεγαλύτερο (από τριπλάσιο και βάλε ) από αυτό που λες εσύ. Και μάλιστα εις διπλούν.
Στην κεντρικό δρόμο είναι επίσης μεγάλα και ολοκαίνουργια λόγω τραμ και μονοδρομησης.
Επίσης, βγαίνοντας από το μέτρο στο Δημοτικό Θέατρο, αρχίζεις και περπατάς χιλιόμετρα όπου το 99,9% είναι πεζόδρομοι και το 90% πλάι στην θάλασσα.

Τι ακριβώς συζητάμε τώρα; Όποιος έχει πατήσει Πειραιά, έχει δει.
Ωραίος είναι ο πειραιάς αλλά πρέπει να έχεις πάρκινγκ, αλλιώς δεν παίζει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71060
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιαν 2024, 14:55

gassim έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:45
Δεν λεω οτι η ζωή είναι απαραίτητα κακή στην Ελλάδα, αντιθέτως εγω την βρίσκω μια χαρά αλλά σε οικονομικό επίπεδο δεν συγκρίνεται με τις ανεπτυγμένες χώρες της Ευρώπης.
Άλλο το οικονομικό και άλλο το "ποιοτικό" επίπεδο. Γιατί το πως αντιλαμβάνεται την ποιότητα ζωής ο καθένας, είναι ξεκάθαρα προσωπικό θέμα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5678
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 19 Ιαν 2024, 14:57

gassim έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:45
Δεν λεω οτι η ζωή είναι απαραίτητα κακή στην Ελλάδα, αντιθέτως εγω την βρίσκω μια χαρά αλλά σε οικονομικό επίπεδο δεν συγκρίνεται με τις ανεπτυγμένες χώρες της Ευρώπης.
Εάν θες να κάνεις συγκρίσεις σε οικονομικό επίπεδο πάρε ένα "περιττό" έξοδο όπως το αυτοκίνητο και σύγκρινε. Για να πάρεις νέο αυτοκίνητο πρέπει να κύρια σου έξοδα να βγαίνουν εύκολα ώστε να νιώσεις άνεση να τα σκάσεις. Τι μέσω όρο ηλικίας αυτοκίνητα έχουν οι Ολλανδοί και τι οι Έλληνες; Όπως και να'χει, άσχετο με το θέμα το τι παίρνουν οι Ολλανδοί. Η ερώτηση είναι εάν ο Ολλανδός με τον μισθό του θα ερχόταν μόνιμα στην Ελλάδα. Το σχέδιο για τους ψηφιακούς νομάδες πήγε κουβά, ποιος ο λόγος;
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71060
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιαν 2024, 14:58

gassim έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:54
Otto Weininger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 13:56
Εμπεδοκλής έγραψε:
19 Ιαν 2024, 13:38


Ισχύει αυτό στην Πειραϊκή σε όλο το μήκος της;

Πάμε και στις παιδικές χαρές. Πόσες υπάρχουν και σε τί έκταση;
Όχι.
Ισχύει για το μεγαλύτερο μέρος της βέβαια, ενώ από Μικρολίμανο μέχρι Ζεα είναι πολύ μεγαλύτερο (από τριπλάσιο και βάλε ) από αυτό που λες εσύ. Και μάλιστα εις διπλούν.
Στην κεντρικό δρόμο είναι επίσης μεγάλα και ολοκαίνουργια λόγω τραμ και μονοδρομησης.
Επίσης, βγαίνοντας από το μέτρο στο Δημοτικό Θέατρο, αρχίζεις και περπατάς χιλιόμετρα όπου το 99,9% είναι πεζόδρομοι και το 90% πλάι στην θάλασσα.

Τι ακριβώς συζητάμε τώρα; Όποιος έχει πατήσει Πειραιά, έχει δει.
Ωραίος είναι ο πειραιάς αλλά πρέπει να έχεις πάρκινγκ, αλλιώς δεν παίζει.
Α ναι; Δηλαδή η υπόθεση να έχεις ποιότητα ζωής χωρίς να χρησιμοποιείς το άλογο, δεν παίζει; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιαν 2024, 14:59

micmic έγραψε:
18 Ιαν 2024, 17:51
1) Υπάρχουν χώρες και περιοχές (πχ στη Βραζιλία ή στην Κένυα ή στην Αυστραλία) που έχουν αντικειμενικά πολύ καλύτερο καιρό, δηλαδή όλο το χρόνο 10-30 βαθμούς. Ούτε χιόνια, ούτε καύσωνες.
Υπάρχουν αλλά είναι γεμάτες τροπικές καταιγίδες και τροπικά έντομα και κάθε λογής δηλητηριώδες ζώο. Να λείπει το βύσσινο.
Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιαν 2024, 17:37
ε, τι, αυτα αφου. το κρατος ειναι πραγματι μπουρδελο, αλλα προτιμοτερα να εισαι σε μπουρδελο με ουζακι στη λικαδα και θεα θαλασσα, παρα σε οργανωμενη κοινωνια μεσα στο σπιτι να βλεπεις τηλεοραση.
Το σύστημα υγείας και παιδείας είναι μέτρια προς καλά, συγκρίσιμα με κάθε δυτική χώρα. Δεν είναι τοπ βέβαια, αλλά δεν χρειάζεται και να είναι αν μιλάμε απλώς για καλή ποιότητα ζωής. Όλα τα άλλα είναι από μέτρια ως πολύ κακά. Οι δρόμοι, η νοοτροπία, η αστυνόμευση, η δικαιοσύνη, η καθαριότητα, οι δημόσιες υπηρεσίες, αξιοκρατία, πολιτισμός, δημόσιος έλεγχος, αποτελεσματικότητα έργων, πολεοδομία (εικόνα των πόλεων), αγροτική πολιτική.

Θα εξαιρέσω μόνο την ασφάλεια. Αν και η αστυνόμευση δεν είναι σε καμμιά περίπτωση αποτελεσματική και γι' αυτό φταίει κυρίως το κράτος και όχι η ίδια η αστυνομία, από άποψη ασφάλειας τουλάχιστον όσον αφορά το βίαιο έγκλημα η Ελλάδα είναι οπωσδήποτε από τις τοπ χώρες στον κόσμο για να ζει κανείς, μακράν καλύτερη σχεδόν από κάθε δυτική χώρα.

Αν βάλεις μέσα το φαΐ και τον καιρό, είναι τρία από τα σημαντικότερα πράγματα για ποιοτική ζωή. Πρόσθεσε το αρκούντως ανεκτό επίπεδο υγείας και παιδείας και πρακτικά δεν υπάρχει λόγος να μεταναστεύσεις αν έχεις γεννηθεί εδώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 19 Ιαν 2024, 15:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20357
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Ιαν 2024, 14:59

Καλά γενικά η Αττική χωρίς πάρκινγκ είναι ζόρι.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών