QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13707
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 06 Φεβ 2024, 12:23

Ασέβαστος έγραψε:
06 Φεβ 2024, 09:14
lonelyrider έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:42
Πασιφάη έγραψε:
05 Φεβ 2024, 14:02


Tί λες μωρέ; Επικροτείς δλδ τις αιμομιξίες. Εκ του ''πονηρού'' είναι τα γενεαλογικά δέντρα που ασπάζεσαι, αν και Μυθιστορία.
Το γεγονός πως τα έχεις πάρει όντως στα σοβαρά, επιβεβαιώνει την μειωμένη αντίληψη και την απόλυτη προσάρτηση στο δόγμα.
Εμένα ''εμποδίστηκε '' η σωτηρια μου. Τί να κάνω τώρα; Θα ψοφήσω λες σε κανα καζάνι; :lol:
Η αντίληψή μου είναι μία χαρά τα χω 400 εσύ πιστεύεις σε πλάνες. Βάζετε σε κινδυνο τη σωτηρία την ψυχη σας κι όταν κάποιος σας το επισημαίνει τον χλευάζετε. και σε πλάνη είστε και ο εγωισμός σας δεν σας αφήνει να ρθετε στο σωστό δρόμο. σας έχει δέσει ο πονηρός από δύο μεριές.
δεν υπαρχει θεος, ψυχη, και πονηρος.

οποτε οχι, δεν τα εχεις 400. :102:
Άστονα, δεν νοάει. Έβαλε την κασέτα. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 06 Φεβ 2024, 12:35

tanipteros έγραψε:
06 Φεβ 2024, 11:29
Τι είναι εξωγήινος ;
Ο λόγος είναι για την ΄Μάνα’ της ανθρωπότητας.
Οι άνθρωποι δεν έχουμε εξωγήινο DNA στο γονιδίωμά μας, αλλά έχουμε DNA Νεάντερταλ.
Είναι αυτό που λέμε τι κάνει Νιαου-Νιαου στα κεραμίδια. 😊

Εικόνα
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13707
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 06 Φεβ 2024, 12:54

Με μπερδεύεις. Είσαι σίγουρα Άθεος;
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14159
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 06 Φεβ 2024, 14:19

Αν μελετάς την Γένεση και εκείνο που σου κάνει κάνει εντύπωση αυτό το "νυν" μάλλον δεν προσέχεις τι διαβάζεις. Το μεγαλύτερο παράδοξο είναι ότι η Γένεση ξεκινάει με την γνωστή αφήγηση τής κτήσης του Κόσμου σε 6 ημέρες. Αφού τις πρώτες 5 ο Θεός δημιούργησε όλο τον Κόσμο, περιλαμβανομένων όλων των ζώων και φυτών, την έκτη ημέρα δημιουργεί τον άνθρωπο (Γεν. 1,-27-28): καὶ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, κατ᾿ εἰκόνα Θεοῦ ἐποίησεν αὐτόν, ἄρσεν καὶ θῆλυ ἐποίησεν αὐτούς.
καὶ εὐλόγησεν αὐτοὺς ὁ Θεός, λέγων· αὐξάνεσθε καὶ πληθύνεσθε καὶ πληρώσατε τὴν γῆν καὶ κατακυριεύσατε αὐτῆς καὶ ἄρχετε τῶν ἰχθύων τῆς θαλάσσης καὶ τῶν πετεινῶν τοῦ οὐρανοῦ καὶ πάντων τῶν κτηνῶν καὶ πάσης τῆς γῆς καὶ πάντων τῶν ἑρπετῶν τῶν ἑρπόντων ἐπὶ τῆς γῆς.

Κατόπιν αυτού, ο Θεός αναπαύεται την γνωστή έβδομη ημέρα, κι'εκεί που λες ότι τελείωσε η αφήγηση, αρχίζει ξανά από την αρχή! Γεν.2.4-8:
Αὕτη ἡ βίβλος γενέσεως οὐρανοῦ καὶ γῆς, ὅτε ἐγένετο· ᾗ ἡμέρᾳ ἐποίησε Κύριος ὁ Θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν
καὶ πᾶν χλωρὸν ἀγροῦ πρὸ τοῦ γενέσθαι ἐπὶ τῆς γῆς καὶ πάντα χόρτον ἀγροῦ πρὸ τοῦ ἀνατεῖλαι· οὐ γὰρ ἔβρεξεν ὁ Θεὸς ἐπὶ τὴν γῆν, καὶ ἄνθρωπος οὐκ ἦν ἐργάζεσθαι αὐτήν·
πηγὴ δὲ ἀνέβαινεν ἐκ τῆς γῆς καὶ ἐπότιζε πᾶν τὸ πρόσωπον τῆς γῆς.
καὶ ἔπλασεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, χοῦν ἀπὸ τῆς γῆς, καὶ ἐνεφύσησεν εἰς τὸ πρόσωπον αὐτοῦ πνοὴν ζωῆς, καὶ ἐγένετο ὁ ἄνθρωπος εἰς ψυχὴν ζῶσαν.
Καὶ ἐφύτευσεν ὁ Θεὸς παράδεισον ἐν Ἐδὲμ κατὰ ἀνατολὰς καὶ ἔθετο ἐκεῖ τὸν ἄνθρωπον, ὃν ἔπλασε.


Αρα, εδώ έχουμε άλλη εκδοχή: δεν έπλασε ο Θεός πρώτα τα ψάρια, τα ερπετά, τα ζώα τής ξηράς και τέλος τους ανθρώπους όπως λέει η πρώτη εκδοχή. Αμέσως μόλις ο Θεός έπλασε τον ουρανό και την γή, έπλασε τον Αδάμ από το χώμα και όχι πολλούς ανθρώπους και μάλιστα άνδρες και γυναίκες όπως λέει η πρώτη εκδοχή. Μετά δημιούργησε τα φυτά στον κήπο τής Εδέμ και μετά δημιούργησε τα ζώα γιά να έχει παρέα ο Αδάμ. Τέλος, έπλασε την γυναίκα.

Προφανώς, εδώ έχουμε δύο μύθους που και οι δύο περιλήφθησαν στο βιβλίο τής Γένεσης.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 06 Φεβ 2024, 14:49

Πασιφάη έγραψε:
06 Φεβ 2024, 12:54
Με μπερδεύεις. Είσαι σίγουρα Άθεος;
Δεν υπάρχει άθεος που δεν έχει μελετήσει και δεν είναι ειδικός στο θέμα της θρησκείας. Και αυτό το νήμα και το άλλο, με την μετάφραση της ταμπελίτσας, στοχεύουν στην αποκάλυψη της προέλευσης της θρησκείας.
Αν κάνεις μια πρόχειρη έρευνα θα διαπιστώσεις ότι οι ακαδημαϊκοί δεν διδάσκουν στα πανεπιστήμιά τους την ιστορία της θρησκείας ―πως συνέβη, δηλαδή, και νοήμονες άνθρωποι κατέληξαν να πιστεύουν ότι ένας απ’ αυτούς ανέβηκε στον ουρανό και δημιούργησε το σύμπαν― και δικαιολογούνται λέγοντας ότι ακόμα δεν έχουν συμπληρώσει την επιστημονική τους μελέτη επί του θέματος της θρησκείας.
Στο άλλο νήμα, για την μετάφραση του κειμένου της ταμπελίτσας, αποδεικνύεται ότι ένας οποιοσδήποτε φοιτητής αιγυπτιολογίας θα μπορούσε να το μεταφράσει αφού έχει πρόσβαση στα απαραίτητα λεξικά. Η μετάφρασή του όμως, όπως και η ταυτότητα της Λίλιθ, οδηγούν κατευθείαν στις απαρχές της θρησκείας και στην διαπίστωση ότι η θρησκεία δεν είναι παρά μια τεράστια απάτη.
Πρόσεξε την εικόνα. Ποια γυναίκα απεικονίζουν τα αγαλματάκια που κατασκευάζονταν πριν από 30.000 χρόνια και την δείχνουν να φοράει καλύπτρα στο κεφάλι και να έχει δεμένα τα χέρια της;
Κανένας αξιοσέβαστος καθηγητής του Κέιμπριτζ ή της Οξφόρδης δεν μπορεί να σε πληροφορήσει.
Προστατεύουν την θρησκεία. Ο άθεος πρέπει να μάθει μόνος του. 😉


Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Άθεος την 06 Φεβ 2024, 18:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16421
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Φεβ 2024, 14:54

micmic έγραψε:
05 Φεβ 2024, 09:03
Η Λίλιθ τα έκανε όλα αλλά δεν ήταν για σπίτι. Οπότε ο Θεός είπε στον Αδάμ "σοβαρέψου ρε μαλάκα, έτσι όπως το πας θα μείνεις γεροντοπαλλήκαρο. Με τη Λίλιθ και τις κατσίκες δεν θα δεις προκοπή". Αλλά και ο Αδάμ του απάντησε "και τί θες να κάνω δηλαδή, να παντρευτώ το χέρι μου; Ό,τι βρίσκω πηδάω, προχτές από τη βαρεμάρα μου έδωσα πίπα και στο φίδι. Ευτυχώς που δεν ήταν δηλητηριώδες δηλαδή". Και ο Θεός, μέσα στην απέραντη σοφία του απάντησε "εντάξει ρε ρεμάλι, θα σου φτιάξω εγώ μια γυναίκα για σπίτι, αλλά να ξεχάσεις τη ζωή που ήξερες μέχρι τώρα, από δω και πέρα θα είσαι δουλειά-παράδεισο-δουλειά".

Και έτσι πλάστηκε η Εύα. Αυτή η εξιστόρηση είναι και η μόνη θεολογικώς και ιστορικώς τεκμηριωμένη και παραδεκτή.
:lol:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16421
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Φεβ 2024, 14:58

Πασιφάη έγραψε:
05 Φεβ 2024, 14:02
lonelyrider έγραψε:
05 Φεβ 2024, 00:50
Ο Αδάμ και η Ευα ηταν οι 2 πρωτοι ανθρωποι που επλασε ο Κυριος ο Θεος. Απο αυτους προερχομαστε ολοι μας.
Τα υπολοιπα ειναι προσπαθειες του πονηρου πνευματος να νοθευσει τα ιερα κειμενα
οπως η Γενεσις του Μωυσέως με σκοπό να μην τα πιστευουν οι ανθρωποι για να εμποδιζεται ετσι η σωτηρια τους.
Εισαι οντως αθεος νηματοθετα?
Tί λες μωρέ; Επικροτείς δλδ τις αιμομιξίες. Εκ του ''πονηρού'' είναι τα γενεαλογικά δέντρα που ασπάζεσαι, αν και Μυθιστορία.
Το γεγονός πως τα έχεις πάρει όντως στα σοβαρά, επιβεβαιώνει την μειωμένη αντίληψη και την απόλυτη προσάρτηση στο δόγμα.
Εμένα ''εμποδίστηκε '' η σωτηρια μου. Τί να κάνω τώρα; Θα ψοφήσω λες σε κανα καζάνι; :lol:
??? καμία σχέση

το καζάνι είναι ΑΦΟΥ. Οχι πριν. Είναι φάση ρε παιδί μου - δε πεθαίνεις σε φέρετρο, ή τάφο ξέρω΄γω (εκτος απο ατυχεις εξαιρεσεις). Τα εχουμε συνδυάσει αλλα ειναι ολα μετα. Πεθαινεις σε κρεβατι νοσοκομειου, κρεβατι σπιτιου, στο χώμα γαζωμένος απο σφαίρες και διαμελισμένος απο θράυσματα, χίλια δυο αλλα μονο εξαιρετικα σπανια σε φερετρο.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13707
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 08 Φεβ 2024, 09:35

Yochanan έγραψε:
06 Φεβ 2024, 14:58
Πασιφάη έγραψε:
05 Φεβ 2024, 14:02
lonelyrider έγραψε:
05 Φεβ 2024, 00:50
Ο Αδάμ και η Ευα ηταν οι 2 πρωτοι ανθρωποι που επλασε ο Κυριος ο Θεος. Απο αυτους προερχομαστε ολοι μας.
Τα υπολοιπα ειναι προσπαθειες του πονηρου πνευματος να νοθευσει τα ιερα κειμενα
οπως η Γενεσις του Μωυσέως με σκοπό να μην τα πιστευουν οι ανθρωποι για να εμποδιζεται ετσι η σωτηρια τους.
Εισαι οντως αθεος νηματοθετα?
Tί λες μωρέ; Επικροτείς δλδ τις αιμομιξίες. Εκ του ''πονηρού'' είναι τα γενεαλογικά δέντρα που ασπάζεσαι, αν και Μυθιστορία.
Το γεγονός πως τα έχεις πάρει όντως στα σοβαρά, επιβεβαιώνει την μειωμένη αντίληψη και την απόλυτη προσάρτηση στο δόγμα.
Εμένα ''εμποδίστηκε '' η σωτηρια μου. Τί να κάνω τώρα; Θα ψοφήσω λες σε κανα καζάνι; :lol:
??? καμία σχέση

το καζάνι είναι ΑΦΟΥ. Οχι πριν. Είναι φάση ρε παιδί μου - δε πεθαίνεις σε φέρετρο, ή τάφο ξέρω΄γω (εκτος απο ατυχεις εξαιρεσεις). Τα εχουμε συνδυάσει αλλα ειναι ολα μετα. Πεθαινεις σε κρεβατι νοσοκομειου, κρεβατι σπιτιου, στο χώμα γαζωμένος απο σφαίρες και διαμελισμένος απο θράυσματα, χίλια δυο αλλα μονο εξαιρετικα σπανια σε φερετρο.
Εντάξει βρε παλιογατί. Έκανα κι εγώ ένα λάθος πάνω στη βιασύνη μου..Μπααα. :D
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13707
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 08 Φεβ 2024, 09:40

Άθεος έγραψε:
06 Φεβ 2024, 14:49
Πασιφάη έγραψε:
06 Φεβ 2024, 12:54
Με μπερδεύεις. Είσαι σίγουρα Άθεος;
Δεν υπάρχει άθεος που δεν έχει μελετήσει και δεν είναι ειδικός στο θέμα της θρησκείας. Και αυτό το νήμα και το άλλο, με την μετάφραση της ταμπελίτσας, στοχεύουν στην αποκάλυψη της προέλευσης της θρησκείας.
Αν κάνεις μια πρόχειρη έρευνα θα διαπιστώσεις ότι οι ακαδημαϊκοί δεν διδάσκουν στα πανεπιστήμιά τους την ιστορία της θρησκείας ―πως συνέβη, δηλαδή, και νοήμονες άνθρωποι κατέληξαν να πιστεύουν ότι ένας απ’ αυτούς ανέβηκε στον ουρανό και δημιούργησε το σύμπαν― και δικαιολογούνται λέγοντας ότι ακόμα δεν έχουν συμπληρώσει την επιστημονική τους μελέτη επί του θέματος της θρησκείας.
Στο άλλο νήμα, για την μετάφραση του κειμένου της ταμπελίτσας, αποδεικνύεται ότι ένας οποιοσδήποτε φοιτητής αιγυπτιολογίας θα μπορούσε να το μεταφράσει αφού έχει πρόσβαση στα απαραίτητα λεξικά. Η μετάφρασή του όμως, όπως και η ταυτότητα της Λίλιθ, οδηγούν κατευθείαν στις απαρχές της θρησκείας και στην διαπίστωση ότι η θρησκεία δεν είναι παρά μια τεράστια απάτη.
Πρόσεξε την εικόνα. Ποια γυναίκα απεικονίζουν τα αγαλματάκια που κατασκευάζονταν πριν από 30.000 χρόνια και την δείχνουν να φοράει καλύπτρα στο κεφάλι και να έχει δεμένα τα χέρια της;
Κανένας αξιοσέβαστος καθηγητής του Κέιμπριτζ ή της Οξφόρδης δεν μπορεί να σε πληροφορήσει.
Προστατεύουν την θρησκεία. Ο άθεος πρέπει να μάθει μόνος του. 😉


Εικόνα
Ο Άθεος όντως πρέπει να γνωρίζει όταν έρχεται σε αντιπαράθεση, με ανθρώπους άλλων θρησκειών. Αλλιώς δεν μπορεί να αποδομήσει επαρκώς τα όποια επιχειρήματά τους. Εκτός κι αν αυτά, είναι εμφανώς για γέλια και για κλάματα. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16421
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 08 Φεβ 2024, 09:54

:P
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Φεβ 2024, 10:17

Η σημερινή αθεΐα, είναι κυρίως πολιτική και όχι θρησκευτική τάση.

Οι πολιτικές ιδεολογίες είναι σήμερα οι κυρίαρχες θρησκείες.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 08 Φεβ 2024, 11:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Φεβ 2024, 10:17
Η σημερινή αθεΐα, είναι κυρίως πολιτική και όχι θρησκευτική τάση.
Μόνο που την πολιτική τάση της θεοκρατίας την στηρίζει η θρησκεία. Για να εξοντωθεί η θεοκρατία πρέπει πρώτα εκλείψη η θρησκεία.
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Φεβ 2024, 12:00

Άθεος έγραψε:
08 Φεβ 2024, 11:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Φεβ 2024, 10:17
Η σημερινή αθεΐα, είναι κυρίως πολιτική και όχι θρησκευτική τάση.
Μόνο που την πολιτική τάση της θεοκρατίας την στηρίζει η θρησκεία. Για να εξοντωθεί η θεοκρατία πρέπει πρώτα εκλείψη η θρησκεία.
Aπολύτως αφελής προσέγγιση. Γιατί ακόμη και άνευ θρησκειών θα συνεχίσει να υπάρχει στην πολιτική το μεταφυσικό στοιχείο.

Αν διαφωνείς, ρίξε μια πολιτική ανάλυση για τον θεοκρατικό όρο "ανθρωπότης". :)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13707
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 08 Φεβ 2024, 14:13

Άθεος έγραψε:
08 Φεβ 2024, 11:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Φεβ 2024, 10:17
Η σημερινή αθεΐα, είναι κυρίως πολιτική και όχι θρησκευτική τάση.
Μόνο που την πολιτική τάση της θεοκρατίας την στηρίζει η θρησκεία. Για να εξοντωθεί η θεοκρατία πρέπει πρώτα εκλείψη η θρησκεία.
Δύσκολο σενάριο βάζεις στο τραπέζι της κουβέντας. Αν δεν υπάρξει ουσιαστικός διαχωρισμός Κράτους - Εκκλησίας εν Ελλάδι, δώρον άδωρον η όποια βελτιωτική προσέγγιση στις σχέσεις αυτές.
Το μπένεφιτ στην προκειμένη, είναι να ευοδωθεί επί του πρακτέου ανεξιθρησκεία ,ουχί για το ''θεαθήναι''. Όσο υπάρχει το θέσφατο, στυλ, ''Έλλην ίσον Χριστιανός Ορθόδοξος'', χωλαίνει η όποια εξέλιξις.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 08 Φεβ 2024, 17:59

Πασιφάη έγραψε:
08 Φεβ 2024, 14:13
Δύσκολο σενάριο βάζεις στο τραπέζι της κουβέντας. Αν δεν υπάρξει ουσιαστικός διαχωρισμός Κράτους - Εκκλησίας...
Όταν οι ακαδημαϊκοί δάσκαλοι αναγκαστούν (διότι εθελοντικά δεν θα το κάνουν) να διδάξουν την προέλευση και την ιστορία της θρησκείας, θα έρθει μια γενιά που θα μάθει, επισήμως, ότι η ιδέα του Θεού είναι μια μπούρδα, και τότε δεν θα χρειαστεί διαχωρισμός διότι η θρησκεία θα καταρρεύσει.
Η θέση της επιστήμης αυτή την στιγμή είναι «Δεν γνωρίζουμε την προέλευση και την ιστορία της θρησκείας, επειδή δεν έχουμε ακόμη ολοκληρώσει την επιστημονική μας μελέτη επί της θρησκείας».
Η επιστήμη μπορεί να κάνει λάθη, αλλά συνειδητά δεν λέει ψέματα διότι ότι λέει πρέπει και να το δικαιολογήσει. Αν λοιπόν έλεγαν ένα ψέμα για το θέμα αυτό, θα έπρεπε και να το στηρίξουν. Πράγμα που δεν γίνεται.
Αφήνουν τον κόσμο και τους συναδέλφους τους, όσους δεν συμμετέχουν στην έρευνα για την θρησκεία, να πιστεύουν ότι τους θεούς τους εμπνεύστηκαν οι χαζοί μας πρόγονοι διότι έτσι υπαίτιοι είναι οι πρόγονοι και όχι οι απατεώνες που έστησαν όλη αυτήν την απάτη.
Βεβαίως, οι επιστήμονες, ιδίως οι δυτικοί που δεν έχουν πάνω από το κεφάλι τους την σπάθα του Ισλαμισμού, φορτώνονται τα εγκλήματα των θρησκόληπτων τόσο στην Ανατολή (δολοφονούν κοριτσάκια επειδή δεν φορούν την μαντήλα) όσο και στην Δύση (ο Αμερικανικός Νότος) όπου σκοτώνουν τις γυναίκες που κάνουν έκτρωση και μάλιστα θέλουν να επιβάλλουν νόμο που θα τιμωρεί την έκτρωση με την ποινή του θανάτου.
Κοίταξε την εικόνα και πες μου αν μπορείς να βρεις μια εξήγηση για το γεγονός ότι οι γυναίκες στην Δύση καλύπτουν το πρόσωπό τους μόνο πριν από την νύχτα του… μέλιτος.


Εικόνα
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών