Eurovision 2024

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24896
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 11 Μαρ 2024, 09:28

micmic έγραψε:
10 Μαρ 2024, 20:33
Πάντως στην παρατήρηση ότι το βίντεο είναι μια ρεαλιστική απεικόνιση της σύγχρονης Ελλάδας, δεν έχω να αντιτάξω κάτι. Αν ο σκοπός ήταν αυτός, τον πέτυχαν. Ακρόπολη, τραπ, σουβλάκια, τουρίστες με πέδιλα και κάλτσες, κλαρίνα, γυφτοπαντιλίκια κτλ. Αυτός είναι ο πολιτισμός της χώρας σήμερα.
σε αυτό δεν έχεις άδικο

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16100
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 11 Μαρ 2024, 09:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μαρ 2024, 09:22


Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ. Η Σάττι σαφώς και έχει ταλέντο, μουσικές γνώσεις, σκηνική παρουσία, αυτοπεποίθηση και ξεφεύγει από το κλισέ της στρασάτης τραγουδίστριας πίστας (σε οποιοδήποτε είδος).

Παραδείγματος χάριν το βίντεο της Μάντισσας, το θεωρώ 1000 φάσεις καλύτερο από αυτήν την "ειρωνική" γυφτοπαπαριά που στείλαμε.

Ήταν μια σύγχρονη διασκευή σε κάτι παραδοσιακό, η εικόνα της συγκεκριμένης περιοχής απολύτως αυθεντική (κάπου Σοφοκλέους, Αρμοδίου, Αθηνάς νομίζω) και το "μπαλέτο" καθημερινά κορίτσια με πολύ καλό συγχρονισμό. Αν και είναι παλιό, κάθε φορά που το βλέπω έχει μια φρεσκάδα, που προσωπικώς γουστάρω.

Το φετινό βίντεο, με παραπέμπει σε αραβικό τάκος που έχει τα πάντα όλα. Και γύρο και λουκάνικο και ρώσικη και τυροκαφτερή και κέτσαπ και μουστάρδα και ρίξε και λίγο κρεμμύδι μάστορα για να γλυστράει. Μπορεί όντως να χτυπήσουμε δωδεκάρι, δε λέω. :lol:
Και το συζητάς; Και που συγκρίνουμε την Μάντισσα με το εν λόγω, είναι ιεροσυλία! :):102:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 11 Μαρ 2024, 09:39

Μπράβο στην Μαρίνα, είχαν πλάκα οι αντιδράσεις των Ελλήνων Ευρωπαιων που παρεξηγήθηκαν 😂. «Δείχνει την εικόνα μας στην Ευρώπη λες και είμαστε Άραβες» Είπαν οι Δαπιτες που πάνε και ακούνε στα μπουζούκια αραβικές διασκευές από τον Κιάμο και τον Γονίδη.
Τι είναι τούτα τα γύφτικα !!!;;; Είπαν αυτοί που είναι πρώτο τραπέζι πίστα 20 χρόνια σε όλους τους γυφτους καλλιτέχνες. Ξέρω σκηνικά με μεγαλες επαρχιακες ελληνικές πόλεις που πήγαινε όλη η πόλη όταν ερχόνταν γνωστοί ρομα καλλιτενχες να κάνουν συναυλίες.
Χώρα 🤡 που τους χάλασε την ποιότητα η Σατί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AOC την 11 Μαρ 2024, 09:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5857
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 11 Μαρ 2024, 09:43

Ανοσιουργημα προσβάλλει τα κόκκαλα των Λορδων προγόνων μας
Δεν έπεσε η Μενδωνη από το Λιγναδη και θα πέσει από την άπλυτη
Να καταθέσουν κοινή ερώτηση οι Νατσιος-Κασιδιαρης-Βελοπουλος στη Βουλη

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70747
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μαρ 2024, 09:46

AOC έγραψε:
11 Μαρ 2024, 09:39
Μπράβο στην Μαρίνα, είχαν πλάκα οι αντιδράσεις των Ελλήνων Ευρωπαιων που παρεξηγήθηκαν 😂. «Δείχνει την εικόνα μας στην Ευρώπη λες και είμαστε Άραβες» Είπαν οι Δαπιτες που πάνε και ακούνε στα μπουζούκια αραβικές διασκευές από τον Κιάμο και τον Γονίδη.
Τι είναι τούτα τα γύφτικα !!!;;; Είπαν αυτοί που είναι πρώτο τραπέζι πίστα 20 χρόνια σε όλους τους γυφτους καλλιτέχνες. Ξέρω σκηνικά με μεγαλες επαρχιακες ελληνικές πόλεις που πήγαινε όλη η πόλη όταν ερχόνταν γνωστοί ρομα καλλιτενχες να κάνουν συναυλίες.
Χώρα 🤡 που τους χάλασε την ποιότητα η Σατί.
Αν δεν κάνω λάθος, ο πρώτος που χαρακτήρισε τα συγκεκριμένα μαγαζιά ως πολιτιστικά κέντρα ήταν ο Γιαννόπουλος.

Κατά τα άλλα, λίγο κράτει άρχοντες με τους "γύφτους καλλιτέχνες". :)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23815
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 11 Μαρ 2024, 09:49

nowhere έγραψε:
11 Μαρ 2024, 06:51
τι με βάζετε καΙ ψάχνω :a040:

Γιατί έπρεπε να ψάξεις?
Ποτέ δεν σας το κρατήσαμε κρυφό vantono @ Eurovision 2024 :102:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23815
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 11 Μαρ 2024, 09:55

Για όσους σκαλώσατε τόσο πολυ με το βιντεοκλιπ, να σας υπενθυμίσομεν ότι δεν διαγωνίζεται αυτό, το βράδυ της 9-10ης Μαίου (πότε ειναι δεν θυμαμαι) αλλά θα γίνει λάιβ με χορο, σκηνική παρουσία, δεύτερες φωνές, μπαλέτα κτλ. Ακομα και το οτοτχιούν δεν θα ειναι τόσο έντονο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70747
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μαρ 2024, 10:00

vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 09:55
Για όσους σκαλώσατε τόσο πολυ με το βιντεοκλιπ, να σας υπενθυμίσομεν ότι δεν διαγωνίζεται αυτό, το βράδυ της 9-10ης Μαίου (πότε ειναι δεν θυμαμαι) αλλά θα γίνει λάιβ με χορο, σκηνική παρουσία, δεύτερες φωνές, μπαλέτα κτλ. Ακομα και το οτοτχιούν δεν θα ειναι τόσο έντονο.
Αυτό το έγραψα εγώ vantono μου. Εσείς ξετρελλαθήκατε με το βίντεο.
SpoilerShow
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Μαρ 2024, 09:52
Στον διαγωνισμό, δεν θα υπάρχει το μπακγκράουντ του βίντεο.

Και στην τελική ποιο τραποκαγκούρι γουστάρει να ταυτίζεται με τους πρωταγωνιστές σ' αυτό; Αν έπαιζε κάποιο κότερο, ελικόπτερο, κατιτίς για να συγκινηθεί το ενδιαφερόμενο κοινό, θα ήταν πιο συμβατό με το θέμα.
Προσοχή στις σκάλες. :P
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23815
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 11 Μαρ 2024, 10:09

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μαρ 2024, 10:00
vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 09:55
Για όσους σκαλώσατε τόσο πολυ με το βιντεοκλιπ, να σας υπενθυμίσομεν ότι δεν διαγωνίζεται αυτό, το βράδυ της 9-10ης Μαίου (πότε ειναι δεν θυμαμαι) αλλά θα γίνει λάιβ με χορο, σκηνική παρουσία, δεύτερες φωνές, μπαλέτα κτλ. Ακομα και το οτοτχιούν δεν θα ειναι τόσο έντονο.
Αυτό το έγραψα εγώ vantono μου. Εσείς ξετρελλαθήκατε με το βίντεο.
SpoilerShow
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Μαρ 2024, 09:52
Στον διαγωνισμό, δεν θα υπάρχει το μπακγκράουντ του βίντεο.

Και στην τελική ποιο τραποκαγκούρι γουστάρει να ταυτίζεται με τους πρωταγωνιστές σ' αυτό; Αν έπαιζε κάποιο κότερο, ελικόπτερο, κατιτίς για να συγκινηθεί το ενδιαφερόμενο κοινό, θα ήταν πιο συμβατό με το θέμα.
Προσοχή στις σκάλες. :P
Πολυ σωστό το ποστ σου, δεν το ειχε παρει το μάτι μου, πως το εχασα ετσι? :-?
Ναι ξετρελαθήκαμε ειναι η αλήθεια, αλλά ειναι να μην ξετρελαθείς? :102:
Μιλάμε για σατιρική ιδιοφυΐα που πλαισιώνει τόσο μειλιχίως τη μουσική ιδιοφυΐα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23815
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 11 Μαρ 2024, 12:24

Εχομεν και νέες προσθηκες.
Εδώ το Ισραηλινό που παρότι ειναι πολυ μπαμ γιουροβιζιονίστικο, ειναι καλο.



Πορτογαλία



Σουηδία

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23815
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 11 Μαρ 2024, 13:04

Κατι αλλο που μου κανει εντυπωση, ειναι οτι ακομα δεν εχω ακουσει/διαβασει σχολια (οχι πχορουμικα, γενικως) που να κλαψομουνιάζουν γιατί δεν εχει φαει ακομα κανσελ το Ισραηλ απο τη διοργάνωση λογω της εισβολής στη Γαζα, ενώ η καημενούλα η ΡΩΣΙΑΜΑΣ εχει φαει εδω και τοσα χρονια για την εισβολή στην Ουκρανια. :cry

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70747
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μαρ 2024, 13:17

vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 13:04
Κατι αλλο που μου κανει εντυπωση, ειναι οτι ακομα δεν εχω ακουσει/διαβασει σχολια (οχι πχορουμικα, γενικως) που να κλαψομουνιάζουν γιατί δεν εχει φαει ακομα κανσελ το Ισραηλ απο τη διοργάνωση λογω της εισβολής στη Γαζα, ενώ η καημενούλα η ΡΩΣΙΑΜΑΣ εχει φαει εδω και τοσα χρονια για την εισβολή στην Ουκρανια. :cry
Πάλι καλά να λες γιατί ακόμη και αν σταματούσε το μπαν στη Ρωσία, αυτή θα δήλωνε συμμετοχή με κάποιο μπέλυ ντάνσινγκ πρότζεκτ για να κρατήσει τις ισορροπίες ΚΑΙ με τους συμμάχους.

Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23815
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 11 Μαρ 2024, 13:23

Ω ρε κριντζιά :e040:

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3178
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 11 Μαρ 2024, 19:03

Μαθημένοι οι Ελ να παίζουν σε μιά ΖΑΡΙΑ τα υπάρχοντά τους.Απο σπίτια μέχρι οικογένεια.Γύρω απο τα Ζάρια λοιπόν λες και είμαστε σε κανέναν τεκέ της Θεσσαλονίκης.Πόσο πολύ δεν καταλαβαίνουμε οτι η νέα μας μόδα απο Τράπ μέχρι τσιφτετέλι είναι και η θανατική μας ποινή ως Εθνος.

Λίγο γούστο στις προτιμήσεις μας θα ήταν αρκετό στο να είναι αξιοπρεπές ένα μουσικό έργο. :011:
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23815
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 11 Μαρ 2024, 19:07

vag_el έγραψε:
11 Μαρ 2024, 19:03
Μαθημένοι οι Ελ να παίζουν σε μιά ΖΑΡΙΑ τα υπάρχοντά τους.Απο σπίτια μέχρι οικογένεια.Γύρω απο τα Ζάρια λοιπόν λες και είμαστε σε κανέναν τεκέ της Θεσσαλονίκης.Πόσο πολύ δεν καταλαβαίνουμε οτι η νέα μας μόδα απο Τράπ μέχρι τσιφτετέλι είναι και η θανατική μας ποινή ως Εθνος.

Λίγο γούστο στις προτιμήσεις μας θα ήταν αρκετό στο να είναι αξιοπρεπές ένα μουσικό έργο. :011:
Αν εδειχνε στο βιντεοκλιπ ομως τη Μαρινάρα να ταΐζει κουνουπίδι τη γάτα της, να δεις για πότε θα τη στήριζες και θα σου άρεσε. :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών