Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχολείο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71060
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Απρ 2024, 17:41

nostromos έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:34
nostromos έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:26


δεν νομιζω να δεχθει κανεις τετοιο ενδεχομενο ... ειναι συλλογικη ευθυνη και δεν μπορει να ισχυσει
Συλλογική ευθύνη δεν μπορεί να ισχύσει, ατομική ευθύνη δεν μπορεί να ισχύσει άρα δεν είναι υπεύθυνος κάποιος. Εκλαμβάνεται ως εισβολή από τον Σείριο και τελειώνει το θέμα.
και βεβαια ισχυει η ατομικη ευθυνη οπως παντου στην κοινωνια ...
Με ποιο τρόπο εφαρμόζεται η ατομική ευθύνη σε τέτοιες περιπτώσεις; Ειδικώς όταν προβάλλεται ως αυταρχικό, σκληρό μέτρο;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71060
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Απρ 2024, 17:42

Σε κάθε περίπτωση, είναι τέρμα γελοίες οι αντιδράσεις όλων των κομμάτων της αντιπολίτευσης.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21682
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 10 Απρ 2024, 17:44

hellegennes έγραψε:
10 Απρ 2024, 16:33
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
10 Απρ 2024, 16:18
hellegennes έγραψε:
10 Απρ 2024, 16:08


Τι συμφωνείς; Να ξαναχτίσουμε αναμορφωτήρια;

δε ξέρω. αν πχ κάποιος ανήλικος 13-14 ετών μαχαιρώσει, ή μια συμμορία ανηλίκων ξυλοκοπήσει και ληστέψει κατ'εξακολούθηση, τι προβλέπεται σήμερα;
Προβλέπονται ψυχολόγοι και μέτρα αναμόρφωσης κατά περίπτωση, αλλά δεν υπάρχει ποινή εγκλεισμού. Αν είναι 15+ υπάρχει φυλακή ανηλίκων αλλά μόνο για κακουργήματα.

Τα αναμορφωτήρια καταργήθηκαν για κάποιον λόγο.
δε ξέρω φίλε μου
αυτό που βλέπω είναι ότι η κατάσταση το τελευταίο καιρό έχει ξεφύγει με τη νεανική παραβατικότητα και ίσως θα πρέπει να παρθούν σκληρά μέτρα για την καταστολή της. σαφώς και πάντα σημαντικότερο είναι να χτυπάς ένα φαινόμενο στα αίτιά του, αλλά στη κατάσταση που είμαστε θα πρέπει να κοιτάξουμε και την καταστολή του
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11650
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 10 Απρ 2024, 17:44

Κι αν αρνηθεί το παιδί που έκανε ζημιά ; Ποιος θα κρίνει πως όντως το έκανε και θα καταλογίσει και το κόστος ώστε να περάσει με την ααδε στους γονείς του;

Κάπου υπάρχει μια τρύπα.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24051
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 10 Απρ 2024, 17:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:41
nostromos έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:34


Συλλογική ευθύνη δεν μπορεί να ισχύσει, ατομική ευθύνη δεν μπορεί να ισχύσει άρα δεν είναι υπεύθυνος κάποιος. Εκλαμβάνεται ως εισβολή από τον Σείριο και τελειώνει το θέμα.
και βεβαια ισχυει η ατομικη ευθυνη οπως παντου στην κοινωνια ...
Με ποιο τρόπο εφαρμόζεται η ατομική ευθύνη σε τέτοιες περιπτώσεις; Ειδικώς όταν προβάλλεται ως αυταρχικό, σκληρό μέτρο;
αν αποδειχτει οτι μαθητης εσπασε 10 υπολογιστες σε σχολειο πρεπει να αποκαταστησει τις ζημιες μεσο γονεων και ας χτυπαει τον κωλο του κατω ολος ο αριστετος κοσμος για αυταρχικοτητα ... αυτο ειναι το σωστο και πρεπει να εφαρμοστει
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
metaxoskolikas
Δημοσιεύσεις: 3705
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 17:38

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metaxoskolikas » 10 Απρ 2024, 17:44

Green Dragon έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:41
georgebi έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:37
Green Dragon έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:30
Πολύ άστοχη δήλωση, απογοητευτική θα έλεγα. Είμαστε στην χώρα της ατιμωρησίας, κάθε προσπάθεια ν' αλλάξει αυτό πρέπει να ενθαρρύνεται.

Αν ήμουν στην θέση του Βελόπουλου πάντως εγώ θα έλεγα να πω ότι στηρίζω τα μέτρα αλλά δεν αρκούν, χρειάζονται περισσότερα. Αυτή είναι η στάση που θα του έδινε τους περισσότερους πόντους αν το δούμε καθαρά τακτικά αλλά ίσως και ουσιαστικά. Χρειάζεται πολύ μαχαίρι παντού στην χώρα, γύψος θα έλεγα.
Το στριβειν δια του αρραβώνος το χεις ακουστά; :8)

Εικόνα

:102::102::102:
Χμμμ, 8/10. Θα έπαιρνε 9/10 αν έλεγε αυτό που είπα εγώ και 10/10 αν συνδύαζε και τα δύο. Δεν είναι χαζός σίγουρα, το βλέπει ότι γίνεται εσπευσμένα και καταλαβαίνει και γιατί, το αρνείσαι αυτό;

Απλά έπρεπε να δώσει και πόντους, ήταν το σωστό και θα τον ευνοούσε κιόλας παραπάνω. Τεσπα, είμαι και εγώ έξω από τον χορό και ξέρεις τι λένε...
εάν είσαι στα δεξιά λες επιτέλους εφαρμόζονται αυτά αλλά είναι πολύ λίγα.δε λες ούτε ότι είναι χουντικά ούτε ότι είναι τιμωρητικά ούτε ότι θέλουν να αλλάξουν την ατζέντα από τα τεμπη.τωρα τα άλλα είναι υπεκφυγές για να χαϊδεύουν αυτιά γονέων όπως χαιδευαν τους αντικορονοιστες.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20563
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 10 Απρ 2024, 17:45

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:44
Κι αν αρνηθεί το παιδί που έκανε ζημιά ; Ποιος θα κρίνει πως όντως το έκανε και θα καταλογίσει και το κόστος ώστε να περάσει με την ααδε στους γονείς του;

Κάπου υπάρχει μια τρύπα.
Δεν είναι προφανές; Θα πρέπει να αποδειχτεί, όπως και στις υποθέσεις δικαστηρίων.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24051
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 10 Απρ 2024, 17:45

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:44
Κι αν αρνηθεί το παιδί που έκανε ζημιά ; Ποιος θα κρίνει πως όντως το έκανε και θα καταλογίσει και το κόστος ώστε να περάσει με την ααδε στους γονείς του;

Κάπου υπάρχει μια τρύπα.
αν μιλας για καταληψεις οι καταληψιες ειναι υπευθυνοι φυλαξης της καταληψης ... το ραβασακι θα παει στους γονεις
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21333
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 10 Απρ 2024, 17:46

Green Dragon έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:41
georgebi έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:37
Green Dragon έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:30
Πολύ άστοχη δήλωση, απογοητευτική θα έλεγα. Είμαστε στην χώρα της ατιμωρησίας, κάθε προσπάθεια ν' αλλάξει αυτό πρέπει να ενθαρρύνεται.

Αν ήμουν στην θέση του Βελόπουλου πάντως εγώ θα έλεγα να πω ότι στηρίζω τα μέτρα αλλά δεν αρκούν, χρειάζονται περισσότερα. Αυτή είναι η στάση που θα του έδινε τους περισσότερους πόντους αν το δούμε καθαρά τακτικά αλλά ίσως και ουσιαστικά. Χρειάζεται πολύ μαχαίρι παντού στην χώρα, γύψος θα έλεγα.
Το στριβειν δια του αρραβώνος το χεις ακουστά; :8)

Εικόνα

:102::102::102:
Χμμμ, 8/10. Θα έπαιρνε 9/10 αν έλεγε αυτό που είπα εγώ και 10/10 αν συνδύαζε και τα δύο. Δεν είναι χαζός σίγουρα, το βλέπει ότι γίνεται εσπευσμένα και καταλαβαίνει και γιατί, το αρνείσαι αυτό;

Απλά έπρεπε να δώσει και πόντους, ήταν το σωστό και θα τον ευνοούσε κιόλας παραπάνω. Τεσπα, είμαι και εγώ έξω από τον χορό και ξέρεις τι λένε...
Εγω πάλι οριακά θα του βαζα τη βάση 5/10 ....δεν τον θεωρώ ηλίθιο...πονηρό τον θεωρώ

αλλά γούστα ειναι αυτά

Για το Νατσιο δεν το συζητώ 1/10 και αυτό λόγω καλής διαγωγης
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24051
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 10 Απρ 2024, 17:46

αν δεν μπορεις να διαφυλαξεις το χωρο καταληψης μην την κανεις τοτε ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nostromos την 10 Απρ 2024, 17:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20563
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 10 Απρ 2024, 17:47

metaxoskolikas έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:44
Green Dragon έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:41
Χμμμ, 8/10. Θα έπαιρνε 9/10 αν έλεγε αυτό που είπα εγώ και 10/10 αν συνδύαζε και τα δύο. Δεν είναι χαζός σίγουρα, το βλέπει ότι γίνεται εσπευσμένα και καταλαβαίνει και γιατί, το αρνείσαι αυτό;

Απλά έπρεπε να δώσει και πόντους, ήταν το σωστό και θα τον ευνοούσε κιόλας παραπάνω. Τεσπα, είμαι και εγώ έξω από τον χορό και ξέρεις τι λένε...
εάν είσαι στα δεξιά λες επιτέλους εφαρμόζονται αυτά αλλά είναι πολύ λίγα.δε λες ούτε ότι είναι χουντικά ούτε ότι είναι τιμωρητικά ούτε ότι θέλουν να αλλάξουν την ατζέντα από τα τεμπη.τωρα τα άλλα είναι υπεκφυγές για να χαϊδεύουν αυτιά γονέων όπως χαιδευαν τους αντικορονοιστες.
Γι' αυτό του έκοψα βαθμούς. Έπρεπε να δώσει πόντους.

* Δεν είναι κακό να επισημάνει το timing, φαίνεται λίγο κάπως επειδή δεν έδωσε πόντους

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5991
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 10 Απρ 2024, 17:49

Green Dragon έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:35
Niki έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:32
nostromos έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:15


αυτα που γραφεις ειναι γενικολογες φλυαριες ... αυτος που καταστρεφει δημοσια η ιδιωτικη περιουσια οφειλει να δεχθει οικονομικες και ποινικες συνεπειες ... επειδη οι ανηλικοι εχουν το ακαταλογιστο ως ενα βαθμο υπευθυνοι ειναι οι κηδεμονες τους
Καθόλου ,.
Θεωρώ ανεκτίμητη περιουσία το παιδί οποιουδήποτε ανθρώπου.
Όχι τις κτιριακές εγκαταστάσεις του σχολείου.
Σχολεία χωρίς παιδιά χιλιάδες σαν φαντάσματα σε όλη την χώρα.
Αν για οποιοδήποτε λόγο τα παιδιά δεν μπορούνε να κάνουνε μάθημα πρέπει να μπορούνε να διαμαρτυρηθούν.
Αν κάνουν κατάληψη και περάσει ένα εύλογο διάστημα π.χ ένας μήνας και δεν πάει κάποιος από το υπουργείο παιδείας να δώσει λύση στα προβλήματα του σχολείου.
Τα παιδιά δικαιούνται να κάνουν πλέον ότι τους φωτίσει ο θεός χωρίς καμιά επίπτωση ούτε σε αυτούς ούτε στους γονείς τους.

Είναι ντροπή που οι σύλλογοι γονέων οι εκπαιδευτικοί όλοι σαν φοβισμένοι κώλοι βάζουνε μπροστά τα παιδιά για να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.
Αυτό το καταλαβαίνω μήπως όμως δεν έχουν και αυτοί εναλλακτική;
Αλλά και η καταστολή στην παιδεία δεν είναι ούτε θα είναι ποτέ η λύση.
Λύση είναι ο διάλογος.
Αυτός που αποφεύγει τον διάλογο είναι πάντα ο φταίχτης.
Στην περίπτωση το κράτος.
Είναι κρίμα σε μια χώρα με υπογεννητικότητα με χιλιάδες σχολεία κλειστά από έλλειψη παιδιών αυτά που λειτουργούν να είναι σε αυτό το χάλι και να απαιτούμε από τα παιδιά να σκάσουν.
Το επόμενο βήμα πιο θα είναι να τους κάνετε ευθανασία;
Δυστυχώς αυτή ακριβώς είναι η ελληνική λογική που οδηγεί στην ανευθυνότητα. Η τιμωρία είναι απαραίτητο στοιχείο της εκπαίδευσης του ανθρώπου.


Θα το εκφράσω όπως εγώ το νοιώθω και το αντιλαμβάνομαι.
Στην χώρα μας το κράτος σε θεωρεί πάντα ένοχο για αυτό σε φοροκλέβει γιατί πιστεύει δεδομένα ότι τον κλέβεις.
Δεν υπάρχει σύμπνοια κράτους με πολίτες.
Πάντα υπάρχει πόλεμος οι πολίτες πολεμάνε το κράτος.
Σαν να βρισκόμαστε σε μια διαρκή επανάσταση.
Με τις λαμογιές με τι λοβιτούρες και το κράτος πάντα σε κατάσταση επίθεσης προς στους πολίτες.
Οι καταλήψεις είναι ακριβώς το όριο που το κράτος θα πρέπει να σκύψει και να δώσει λύσεις στα προβλήματα των αυριανών πολιτών εκπαιδεύοντας τους να είναι στο πλευρό του κράτους και να σταματήσει αυτόν τον πόλεμο μεταξύ κράτους και πολιτών.
Αντί όμως να επιλέγει αυτό το κράτος δηλαδή να πηγαίνει για μένα ο ίδιος ο υπουργός παιδείας σττα υποκατάληψη σχολεία και να δίνει λύσεις μιλώντας με τα παιδιά επιλέγει τον αντίθετο δρόμο πράγμα που οδηγεί στην διαιώνιση του μεγαλύτερου προβλήματος της χώρας.
Να έχουμε και τους αυριανούς πολίτες πολέμιους του κράτους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Niki την 10 Απρ 2024, 17:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
metaxoskolikas
Δημοσιεύσεις: 3705
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 17:38

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metaxoskolikas » 10 Απρ 2024, 17:50

Green Dragon έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:47
metaxoskolikas έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:44
Green Dragon έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:41
Χμμμ, 8/10. Θα έπαιρνε 9/10 αν έλεγε αυτό που είπα εγώ και 10/10 αν συνδύαζε και τα δύο. Δεν είναι χαζός σίγουρα, το βλέπει ότι γίνεται εσπευσμένα και καταλαβαίνει και γιατί, το αρνείσαι αυτό;

Απλά έπρεπε να δώσει και πόντους, ήταν το σωστό και θα τον ευνοούσε κιόλας παραπάνω. Τεσπα, είμαι και εγώ έξω από τον χορό και ξέρεις τι λένε...
εάν είσαι στα δεξιά λες επιτέλους εφαρμόζονται αυτά αλλά είναι πολύ λίγα.δε λες ούτε ότι είναι χουντικά ούτε ότι είναι τιμωρητικά ούτε ότι θέλουν να αλλάξουν την ατζέντα από τα τεμπη.τωρα τα άλλα είναι υπεκφυγές για να χαϊδεύουν αυτιά γονέων όπως χαιδευαν τους αντικορονοιστες.
Γι' αυτό του έκοψα βαθμούς. Έπρεπε να δώσει πόντους.

* Δεν είναι κακό να επισημάνει το timing, φαίνεται λίγο κάπως επειδή δεν έδωσε πόντους
άμα δεν πει αυτά που έγραψα στο προηγούμενο ποστ δεν υφίστανται βαθμοί. τι πάει να πει είχα πει το 2020 να μιλήσουμε για το μπουλινγκ?από συζητήσεις χαίρω πολύ.ο Βελόπουλος είχε γενικά βεβαρημένο παρελθόν τις προάλλες είπε να παίρνουν 4000 ευρώ οι συνταξιούχοι ενώ η χώρα είναι χρεοκοπημένη και υπεργερασμενη-κι εγώ συνταξιουχος είμαι.
αυτός από τον οποίο ΔΕΝ το περίμενα ήταν ο νατσιος αλλά δυστυχώς ο πολιτικαντισμος εξαπλώνεται.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24051
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 10 Απρ 2024, 17:51

Niki έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:49
Green Dragon έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:35
Niki έγραψε:
10 Απρ 2024, 17:32


Καθόλου ,.
Θεωρώ ανεκτίμητη περιουσία το παιδί οποιουδήποτε ανθρώπου.
Όχι τις κτιριακές εγκαταστάσεις του σχολείου.
Σχολεία χωρίς παιδιά χιλιάδες σαν φαντάσματα σε όλη την χώρα.
Αν για οποιοδήποτε λόγο τα παιδιά δεν μπορούνε να κάνουνε μάθημα πρέπει να μπορούνε να διαμαρτυρηθούν.
Αν κάνουν κατάληψη και περάσει ένα εύλογο διάστημα π.χ ένας μήνας και δεν πάει κάποιος από το υπουργείο παιδείας να δώσει λύση στα προβλήματα του σχολείου.
Τα παιδιά δικαιούνται να κάνουν πλέον ότι τους φωτίσει ο θεός χωρίς καμιά επίπτωση ούτε σε αυτούς ούτε στους γονείς τους.

Είναι ντροπή που οι σύλλογοι γονέων οι εκπαιδευτικοί όλοι σαν φοβισμένοι κώλοι βάζουνε μπροστά τα παιδιά για να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.
Αυτό το καταλαβαίνω μήπως όμως δεν έχουν και αυτοί εναλλακτική;
Αλλά και η καταστολή στην παιδεία δεν είναι ούτε θα είναι ποτέ η λύση.
Λύση είναι ο διάλογος.
Αυτός που αποφεύγει τον διάλογο είναι πάντα ο φταίχτης.
Στην περίπτωση το κράτος.
Είναι κρίμα σε μια χώρα με υπογεννητικότητα με χιλιάδες σχολεία κλειστά από έλλειψη παιδιών αυτά που λειτουργούν να είναι σε αυτό το χάλι και να απαιτούμε από τα παιδιά να σκάσουν.
Το επόμενο βήμα πιο θα είναι να τους κάνετε ευθανασία;
Δυστυχώς αυτή ακριβώς είναι η ελληνική λογική που οδηγεί στην ανευθυνότητα. Η τιμωρία είναι απαραίτητο στοιχείο της εκπαίδευσης του ανθρώπου.


Θα το εκφράσω όπως εγώ το νοιώθω και το αντιλαμβάνομαι.
Στην χώρα μας το κράτος σε θεωρεί πάντα ένοχο για αυτό σε φοροκλέβει γιατί πιστεύει δεδομένα ότι τον κλέβεις.
Δεν υπάρχει σύμπνοια κράτους με πολίτες.
Πάντα υπάρχει πόλεμος οι πολίτες πολεμάνε το κράτος.
Σαν να βρισκόμαστε σε μια διαρκή επανάσταση.
Με τις λαμογιές με τι λοβιτούρες και το κράτος πάντα σε κατάσταση επίθεσης προς στους πολίτες.
Οι καταλήψεις είναι ακριβώς το όριο που το κράτος θα πρέπει να σκύψει και να δώσει λύσεις στα προβλήματα των αυριανών πολιτών εκπαιδεύοντας τους να είναι στο πλευρό του κράτους και να σταματήσει αυτόν τον πόλεμο μεταξύ κράτους και πολιτών.
Αντί όμως να επιλέγει αυτό το κράτος δηλαδή να πηγαίνει για μένα ο ίδιος ο υπουργός παιδείας σττα υποκατάληψη σχολεία και να δίνει λύσεις μιλώντας με τα παιδιά επιλέγει τον αντίθετο δρόμο πράγμα που οδηγεί στην διαιώνιση του μεγαλύτερου προβλήματος της χώρας.
Να έχουμε και τους αυριανούς πολίτες πολέμιους του κράτους.
εδω το προβλημα δεν ειναι οι καταληψεις και αν ειναι νομιμες αλλα οι ζημιες σε σχολεια που προκυπτουν απο διαφορα γεγονοτα αλλα και καταληψεις ...ειναι τελειως διαφορετικα θεματα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20563
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 10 Απρ 2024, 17:52

Εγώ όταν ήμουν μαθητής πάντως θυμάμαι ότι οι περισσότερες καταλήψεις γινόντουσαν από μόδα. Μόνο τις 2 πρώτες χρονιές όντως υπήρχαν αιτήματα (που όμως ήταν λάθος - επιδίωκαν την διατήρηση κακών στοιχείων της πασοκοποιημένης παιδείας αλλά τουλάχιστον υπήρχαν).

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών