Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71662
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Απρ 2024, 14:07

metaxoskolikas έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:50
Green Dragon έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:47
metaxoskolikas έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:39


ούτε οι ίδιες οι γυναίκες και δη οι φεμινίστριες δεν πιστεύουν προφανώς ότι είναι ίσες με τους άντρες. εαν το πίστευαν δε θα ζητούσαν ένα κάρο θετικές διακρισεις, ξεχωριστές κατηγορίες για γυναίκες σε διαγωνισμούς και πάει λέγοντας.
Οι ξεχωριστές κατηγορίες σε διαγωνισμούς δεν είναι θετική διάκριση. Θετική διάκριση θα ήταν να αγωνίζονται οι γυναίκες μαζί με τους άντρες στα 100 μ. και να ξεκινάνε 20 μέτρα μπροστά. Οι αληθινές φεμινίστριες όμως (όχι δηλαδή τα σημερινά σούργελα) έλεγαν ότι τα φύλα πρέπει να είναι ίσα, όχι ίδια (που δεν γίνεται αφού αυτό καθορίζεται από την φύση).
εάν οι γυναίκες ήταν πράγματι ίσες με τους άνδρες δε θα χρειαζονταν ξεχωριστές κατηγορίες, ποσοστώσεις και διαφορετικές προϋποθέσεις για εισοδο σε κάποιο σώμα.θα συναγωνιζονταν απλά τους άνδρες με τους ίδιους όρους.οπως ένας άντρας με χαμηλή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει στο σκάκι έναν άντρα με υψηλή νοημοσυνη δε δημιουργείται ξεχωριστή κατηγορία για άνδρες χαμηλοτερης νοημοσύνης επειδή αλλιώς δεν μπορεί να κερδίσει.
Το θέμα δεν είναι το τι έλεγαν οι φεμινίστριες τότε.

Το θέμα είναι ότι οι άντρες που επικαλούνται κάποια επιχειρήματα ανισότητας όπως αυτά που αναφέρετε μονίμως, δεν είναι ούτε αθλητές ούτε σκακιστές.

Αυτά είναι τσιτάτα τύπου "όταν εμείς χτίζαμε παρθενώνες..."

Προσοχή στο μυστρί και το πηλοφόρι.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41806
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 22 Απρ 2024, 14:10

Βρε συ Γαλη δηλαδη η γυναικα δεν ειναι το αδυναμο φυλο;

.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Απρ 2024, 14:11

Αρίστος έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:05
Ασέβαστος έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:00


ναι, οτι και τα δυο εχουν συμπεσει με την κατακορυφη αναπτυξη των λεοντοψαρων, αλλα δε σημαινει οτι ειναι σχετικα.

οπως ξαναειπα, το αν ειναι διαλυμενη η οχι μια οικογενεια, δεν εχεις σχεση με το αν εχουν παρει διαζυγιο η οχι.


Αν θες να διευρυνεις τον ορο διαλυμενες οικογενειες δεν εχω αντιρρηση. Παλια παντως που η νεανικη εγκληματικοτητα ηταν ασημαντη οι οικογενειες δεν ηταν διαλυμενες ουτε τυπικα, ουτε ουσιαστικα, αντιθετα ευρισκαν ευκαιριες καθε μηνα και ανταμωναν ολα τα σογια σε κοινο τραπεζι. Τοτε δηλαδη τα παιδια δεν μεγαλωναν μονο με την προστασια της οικογενειας αλλα ειχαν διπλα τους ενα σκασμο αδελφια και πισω ολοκληρο σοι-λοχο.

.
λαθος σε ολα. και νεανικη εγκληματικοτητα δεν ηταν ασημαντη, και υπηρχαν καθε ειδους οικογενειες. και ενωμενες και διαλυμενες, με διαζυγια και χωρις, με αδερφια και χωρις, με τραπεζωματα και χωρις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7579
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 22 Απρ 2024, 14:13

Αρίστος έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:10
Βρε συ Γαλη δηλαδη η γυναικα δεν ειναι το αδυναμο φυλο;

.
στον ψυχισμο η γυναικα υπερτερει τον ανδρα ..ασχετως αν σημερα το παιζουν αδυναμες
στο οπουδηποτε

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41806
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 22 Απρ 2024, 14:14

ΛΟιπον αυριο θα σας ανεβασω στατιστικες για την παραβατικοτητα ανηλικων σε ΕΛλαδα, ΗΠΑ και ΕΥρωπη.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71662
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Απρ 2024, 14:14

Αρίστος έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:10
Βρε συ Γαλη δηλαδη η γυναικα δεν ειναι το αδυναμο φυλο;
.
Αδύναμο σε τί βρε Αρίστο;

Μυϊκώς; Σαφώς και είναι.

Παρακάτω; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Καπετάν Μιχάλης
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 22 Φεβ 2024, 14:36
Τοποθεσία: Άπαρτα Βουνά
Επικοινωνία:

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καπετάν Μιχάλης » 22 Απρ 2024, 14:15

Αρίστος έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:49
Οι απλοι παπαδες παντως συντηρουν την παπαδια που μενει σπιτι και συνηθως αρκετα παιδια με ενα απλο μισθο.

Και στις περισσοτερες δεκαετιες του περασμενου αιωνα οι πιο πολυτεκνες οικογενειες ηταν και οι περισσοτερο φτωχες.

Το ιδιο ισχυει και για τη γειτονα Τουρκια.

.
Οι απλοί παπάδες εκτός απ' τον απλό μισθό έχουν και τα τυχερά. Επίσης, δεν είμαι σίγουρος πόσες από τις παπαδιές κάθονται στο σπίτι, μερικές που γνωρίζω κάνουν τις νεοκόρες στην εκκλησιά του παπά (πόστο το οποίο δεν είμαι αμισθί). Ξέρω και περιπτώσεις που οι παπαδιές είναι δημόσιοι υπάλληλοι (δασκάλες π.χ.). Δεν είναι και λίγα τα γκαφρά σ' αυτές τις περιπτώσεις.

Τις περασμένες δεκαετίες, οι φτωχές οι οικογένειες έκαναν πολλά παιδιά για πολλούς και διάφορους λόγους, όχι απαραίτητα για το καλό τις κοινωνίας. Επίσης, στις προηγούμενες δεκαετίες του περασμένου αιώνα, τα παιδιά ήταν άλλο ένα στόμα για να θρέψεις συν άλλο ένα ζευγάρι εργατικών χεριών. Στα παπάρια τους η ανατροφή τους κιόλας. Ε μάντεψε, και πάλι δεν εμπόδιζε κάποιους από το να εγκληματούν.

Αλλά ξανά, δεν είμαστε στον περασμένο αιώνα. Το περασμένο αιώνα σου έβαζαν πετρέλαιο στο κεφάλι για να σου φύγουν οι ψείρες, ή σε έβαζαν να μασάς μαντζουράνα και να λες αυτά νταούλια τσιτσιμπά, καυτά τηγάν καμπαρντινά για να σου περάσει το μάτι. Εμπρός πίσω είναι το σύνθημά μας, σαν τον Κατακουζηνό;

Και οι ρυθμοί γεννήσεων στην τουρκία μειώνονται χρόνο με το χρόνο, αλλά και πάλι δεν θα 'θελα να ζω στην τουρκία, δεν είμαι ραγιάς. Εσείς που τα γουστάρετε όμως κάτι τέτοια, από την μια θεωρείτε αυτούς τους μουσουλμάνους που είναι από φτωχές και πολύτεκνες οικογένειες που τους μεγάλωσε η μάνα τους στο σπίτι και έρχονται λαθραία στη χώρα εγκληματικά στοιχεία, αλλά όταν δεν σας συμφέρει, ξαφνικά φταίει η γυναίκα που δουλεύει που τα παιδιά έχουν τάση στην εγκληματικότητα και τα παιδιά δεν εγκληματούν αν τα μεγαλώνει η μάνα τους στο σπίτι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71662
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Απρ 2024, 14:16

Αρίστος έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:14
ΛΟιπον αυριο θα σας ανεβασω στατιστικες για την παραβατικοτητα ανηλικων σε ΕΛλαδα, ΗΠΑ και ΕΥρωπη.
.
Το βιολί βιολάκι.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41806
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 22 Απρ 2024, 14:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:14
Αρίστος έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:10
Βρε συ Γαλη δηλαδη η γυναικα δεν ειναι το αδυναμο φυλο;
.
Αδύναμο σε τί βρε Αρίστο;

Μυϊκώς; Σαφώς και είναι.

Παρακάτω; :lol:


Ε αν δεν ειναι αδυναμο τοτε για ποιο λογο προσπαθουνε καποιοι αντρες να σας φερουν ισα βαρκα ισα πανια κοινωνικα, επαγγελματικα, πολιτικα, οικονομικα;

Αποφασιστε τελικα τι ειστε.

.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 22 Απρ 2024, 14:18

Τεσπα, πέρα απ'τα λεγομενα του τράγου, η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία. Η οικογένεια παίζει σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση ενός ανθρώπου. Πρωτιστως. Όχι με την έννοια πως το παιδί είναι κτήμα των γονέων, αλλά στο να καλλιεργεί τη δυνατότητα αυτή ενώ μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον που ακούγονται πλείστες γνώμες, που συμμετέχει ισότιμα και που μπορεί να διαφωνήσει ή να συμφωνήσει το ιδιο απλά και κατανοητά.
Θεωρώ πως έτσι χτίζεται η εμπιστοσύνη και δύσκολα παίρνει άλλο δρόμο η φάση. Εν ολίγοις όταν τα παιδιά έχουν ανθρώπους που ''ακουνε'' τα θέλω τους και τις ανάγκες τους, που έχουν το θάρρος και το θράσσος να απαιτήσουν προσοχή, ελαχιστοποιουνται τα λάθη.
Σημαντικό. Πάντα να παίρνετε στα σοβαρά τα παιδιά σας. Ακόμη κι αν θεωρησετε πως κάποιος προβληματισμός τους, που για σας ειναι κάτι ''σαφές'', δείξτε ουσιαστικο ενδιαφέρον.

Γενικα, μου αρέσει που πλέον ασχολούμαι αβίαστα με την οικογένειά μου. Που δεν δουλεύω και κάνω πράγματα που με ευχαριστούν, γι'αυτούς. Τους αγαπώ ,με αγαπάνε, υπάρχει σεβασμός και τσουλάμε όμορφα.
Αυτο έπαιζε φυσικά και παλαιότερα που δούλευα ασταματητα. Με τις όποιες καθημερινές ψιλοεντάσεις και δυσκολίες. Αλλά τουλάχιστον φροντίζαμε πάντα να ακούγονται όλες οι φωνές στο ''Πασιφοσπιτο''. :003:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 9001
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 22 Απρ 2024, 14:18

metaxoskolikas έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:50
Green Dragon έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:47
metaxoskolikas έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:39


ούτε οι ίδιες οι γυναίκες και δη οι φεμινίστριες δεν πιστεύουν προφανώς ότι είναι ίσες με τους άντρες. εαν το πίστευαν δε θα ζητούσαν ένα κάρο θετικές διακρισεις, ξεχωριστές κατηγορίες για γυναίκες σε διαγωνισμούς και πάει λέγοντας.
Οι ξεχωριστές κατηγορίες σε διαγωνισμούς δεν είναι θετική διάκριση. Θετική διάκριση θα ήταν να αγωνίζονται οι γυναίκες μαζί με τους άντρες στα 100 μ. και να ξεκινάνε 20 μέτρα μπροστά. Οι αληθινές φεμινίστριες όμως (όχι δηλαδή τα σημερινά σούργελα) έλεγαν ότι τα φύλα πρέπει να είναι ίσα, όχι ίδια (που δεν γίνεται αφού αυτό καθορίζεται από την φύση).
εάν οι γυναίκες ήταν πράγματι ίσες με τους άνδρες δε θα χρειαζονταν ξεχωριστές κατηγορίες, ποσοστώσεις και διαφορετικές προϋποθέσεις για εισοδο σε κάποιο σώμα.θα συναγωνιζονταν απλά τους άνδρες με τους ίδιους όρους.οπως ένας άντρας με χαμηλή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει στο σκάκι έναν άντρα με υψηλή νοημοσυνη δε δημιουργείται ξεχωριστή κατηγορία για άνδρες χαμηλοτερης νοημοσύνης επειδή αλλιώς δεν μπορεί να κερδίσει.
Εσύ τι πτυχία έχεις; Οι χρυσαυγιτες σε τι ποσοστό είχαν ακαδημαϊκές επιτυχίες;
Εν πάση περιπτώσει πλέον οι νεαρές γυναίκες τείνουν να έχουν ακόμη και καλύτερες επιδόσεις από τους άντρες.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41806
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 22 Απρ 2024, 14:20

Καπετάν Μιχάλης έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:15
Αρίστος έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:49
Οι απλοι παπαδες παντως συντηρουν την παπαδια που μενει σπιτι και συνηθως αρκετα παιδια με ενα απλο μισθο.

Και στις περισσοτερες δεκαετιες του περασμενου αιωνα οι πιο πολυτεκνες οικογενειες ηταν και οι περισσοτερο φτωχες.

Το ιδιο ισχυει και για τη γειτονα Τουρκια.

.
Οι απλοί παπάδες εκτός απ' τον απλό μισθό έχουν και τα τυχερά. Επίσης, δεν είμαι σίγουρος πόσες από τις παπαδιές κάθονται στο σπίτι, μερικές που γνωρίζω κάνουν τις νεοκόρες στην εκκλησιά του παπά (πόστο το οποίο δεν είμαι αμισθί). Ξέρω και περιπτώσεις που οι παπαδιές είναι δημόσιοι υπάλληλοι (δασκάλες π.χ.). Δεν είναι και λίγα τα γκαφρά σ' αυτές τις περιπτώσεις.

Τις περασμένες δεκαετίες, οι φτωχές οι οικογένειες έκαναν πολλά παιδιά για πολλούς και διάφορους λόγους, όχι απαραίτητα για το καλό τις κοινωνίας. Επίσης, στις προηγούμενες δεκαετίες του περασμένου αιώνα, τα παιδιά ήταν άλλο ένα στόμα για να θρέψεις συν άλλο ένα ζευγάρι εργατικών χεριών. Στα παπάρια τους η ανατροφή τους κιόλας. Ε μάντεψε, και πάλι δεν εμπόδιζε κάποιους από το να εγκληματούν.

Αλλά ξανά, δεν είμαστε στον περασμένο αιώνα. Το περασμένο αιώνα σου έβαζαν πετρέλαιο στο κεφάλι για να σου φύγουν οι ψείρες, ή σε έβαζαν να μασάς μαντζουράνα και να λες αυτά νταούλια τσιτσιμπά, καυτά τηγάν καμπαρντινά για να σου περάσει το μάτι. Εμπρός πίσω είναι το σύνθημά μας, σαν τον Κατακουζηνό;

Και οι ρυθμοί γεννήσεων στην τουρκία μειώνονται χρόνο με το χρόνο, αλλά και πάλι δεν θα 'θελα να ζω στην τουρκία, δεν είμαι ραγιάς. Εσείς που τα γουστάρετε όμως κάτι τέτοια, από την μια θεωρείτε αυτούς τους μουσουλμάνους που είναι από φτωχές και πολύτεκνες οικογένειες που τους μεγάλωσε η μάνα τους στο σπίτι και έρχονται λαθραία στη χώρα εγκληματικά στοιχεία, αλλά όταν δεν σας συμφέρει, ξαφνικά φταίει η γυναίκα που δουλεύει που τα παιδιά έχουν τάση στην εγκληματικότητα και τα παιδιά δεν εγκληματούν αν τα μεγαλώνει η μάνα τους στο σπίτι.


Δυνατη επιχειρηματολογια, τα συχαρικια μου, θα σου απαντησω μολις βρω χρονο.

.

Καπετάν Μιχάλης
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 22 Φεβ 2024, 14:36
Τοποθεσία: Άπαρτα Βουνά
Επικοινωνία:

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καπετάν Μιχάλης » 22 Απρ 2024, 14:24

Αρίστος έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:20
Δυνατη επιχειρηματολογια, τα συχαρικια μου, θα σου απαντησω μολις βρω χρονο.

.
Δεν ξέρω αν ο τόνος είναι ειρωνικός ή όχι, πριν απαντήσεις όμως ψάξε να βρεις πόσο συνεπής είσαι σ' αυτά που πιστεύεις. Δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις, άλλος ένας άγνωστος ημίτρελος στο ιντερνέτ είμαι, στα παπάρια σου στο φινάλε.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41806
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 22 Απρ 2024, 14:25

Καπετάν Μιχάλης έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:24
Αρίστος έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:20
Δυνατη επιχειρηματολογια, τα συχαρικια μου, θα σου απαντησω μολις βρω χρονο.

.
Δεν ξέρω αν ο τόνος είναι ειρωνικός ή όχι, πριν απαντήσεις όμως ψάξε να βρεις πόσο συνεπής είσαι σ' αυτά που πιστεύεις. Δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις, άλλος ένας άγνωστος ημίτρελος στο ιντερνέτ είμαι, στα παπάρια σου στο φινάλε.


Οταν ειρωνευομαι συνηθως βαζω και εμοτικον.

.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7579
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 22 Απρ 2024, 14:26

Καπετάν Μιχάλης έγραψε:
22 Απρ 2024, 14:15
Αρίστος έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:49
Οι απλοι παπαδες παντως συντηρουν την παπαδια που μενει σπιτι και συνηθως αρκετα παιδια με ενα απλο μισθο.

Και στις περισσοτερες δεκαετιες του περασμενου αιωνα οι πιο πολυτεκνες οικογενειες ηταν και οι περισσοτερο φτωχες.

Το ιδιο ισχυει και για τη γειτονα Τουρκια.

.
Οι απλοί παπάδες εκτός απ' τον απλό μισθό έχουν και τα τυχερά. Επίσης, δεν είμαι σίγουρος πόσες από τις παπαδιές κάθονται στο σπίτι, μερικές που γνωρίζω κάνουν τις νεοκόρες στην εκκλησιά του παπά (πόστο το οποίο δεν είμαι αμισθί). Ξέρω και περιπτώσεις που οι παπαδιές είναι δημόσιοι υπάλληλοι (δασκάλες π.χ.). Δεν είναι και λίγα τα γκαφρά σ' αυτές τις περιπτώσεις.

Τις περασμένες δεκαετίες, οι φτωχές οι οικογένειες έκαναν πολλά παιδιά για πολλούς και διάφορους λόγους, όχι απαραίτητα για το καλό τις κοινωνίας. Επίσης, στις προηγούμενες δεκαετίες του περασμένου αιώνα, τα παιδιά ήταν άλλο ένα στόμα για να θρέψεις συν άλλο ένα ζευγάρι εργατικών χεριών. Στα παπάρια τους η ανατροφή τους κιόλας. Ε μάντεψε, και πάλι δεν εμπόδιζε κάποιους από το να εγκληματούν.

Αλλά ξανά, δεν είμαστε στον περασμένο αιώνα. Το περασμένο αιώνα σου έβαζαν πετρέλαιο στο κεφάλι για να σου φύγουν οι ψείρες, ή σε έβαζαν να μασάς μαντζουράνα και να λες αυτά νταούλια τσιτσιμπά, καυτά τηγάν καμπαρντινά για να σου περάσει το μάτι. Εμπρός πίσω είναι το σύνθημά μας, σαν τον Κατακουζηνό;

Και οι ρυθμοί γεννήσεων στην τουρκία μειώνονται χρόνο με το χρόνο, αλλά και πάλι δεν θα 'θελα να ζω στην τουρκία, δεν είμαι ραγιάς. Εσείς που τα γουστάρετε όμως κάτι τέτοια, από την μια θεωρείτε αυτούς τους μουσουλμάνους που είναι από φτωχές και πολύτεκνες οικογένειες που τους μεγάλωσε η μάνα τους στο σπίτι και έρχονται λαθραία στη χώρα εγκληματικά στοιχεία, αλλά όταν δεν σας συμφέρει, ξαφνικά φταίει η γυναίκα που δουλεύει που τα παιδιά έχουν τάση στην εγκληματικότητα και τα παιδιά δεν εγκληματούν αν τα μεγαλώνει η μάνα τους στο σπίτι.
δικαιολογιες του κωλου ειναι αυτες που αραδιαζετε ολοι σας
στην ουσια ειμαστε νεκροι απο την στιγμη που γεννιόμαστε και μετα τα σαραντα ειμαστε
ετοιμοθανατοι μια και η ενεργεια μας εγκαταλειπει σιγα σιγα
οποτε χεστηκε η φοραδα στο αλωνι της γης ...τα σπαρτα θα συνεχισουν να μεγαλωνουν και να θεριζονται απο καποιους που δεν νοιαζονται αν η κορακλα τους θα εχει μπαλετο ή καινουργιο κινητο
αυτος ο ατομικισμος που επιδεικνυετε σε καθε φαση της ζωη σας ειναι ιδιος θανατος
με τον οριστικο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών