Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6827
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 07 Μάιος 2024, 18:59

Casp έγραψε:
07 Μάιος 2024, 16:29
Λοξίας έγραψε:
07 Μάιος 2024, 15:43
Νομίζω ότι ψάχνεις για επιβεβαίωση της άποψής σου και παραβλέπεις τι σου λέει ο άλλος.
Δεν τα λέω εγώ αυτά, τα λένε οι κτηνίατροι και βασίζονται σε χιλιάδες παρατηρήσεις, ή αλλιώς, υπάρχει επιβεβαίωση από την στατιστική για αυτά που ισχυρίζονται. Η αλήθεια είναι ότι:
Οι γάτες, θα δοκιμάσουν να σαλτάρουν για να πιάσουν ένα πουλί που περνάει από πάνω τους, ακόμα και αν βρίσκονται στον δέκατο όροφο.
Αυτό είναι γεγονός.
Μόνο που δεν το κάνουν όλες οι γάτες ανεξαιρέτως. Το κάνει το 75% των γατών.
Το που ανήκει ο δικός σου γατούλης, θα το μάθεις εκ του αποτελέσματος...
Δεν ψάχνω επιβεβαίωση, ρωτάω. Άρα η λύση για να μην υπάρχει ρίσκο είναι είτε να μην έχουμε γάτο σε διαμέρισμα, είτε να κλείσουμε όλη την βεράντα;
Το ακραίο δίπολο (ή το ένα ή το άλλο), δεν είναι και τόσο συχνό φαινόμενο στην πραγματική ζωή.
Και γάτο μπορείς να έχεις σε διαμέρισμα και την βεράντα να την ασφαλίσεις με γνώμονα την ασφάλεια του γάτου.
Και εγώ σε διαμέρισμα έμενα πάντα και πάντα είχα (και έχω) γάτα. Αλλά και πάντα ασφάλιζα τις βεράντες, διότι προτιμώ να μην μάθω (εκ του αποτελέσματος) που ανήκει η γάτα μου. Απλό δεν είναι; Γιατί δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις;

Casp
Δημοσιεύσεις: 3041
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 07 Μάιος 2024, 19:08

Λοξίας έγραψε:
07 Μάιος 2024, 18:59
Casp έγραψε:
07 Μάιος 2024, 16:29
Λοξίας έγραψε:
07 Μάιος 2024, 15:43
Νομίζω ότι ψάχνεις για επιβεβαίωση της άποψής σου και παραβλέπεις τι σου λέει ο άλλος.
Δεν τα λέω εγώ αυτά, τα λένε οι κτηνίατροι και βασίζονται σε χιλιάδες παρατηρήσεις, ή αλλιώς, υπάρχει επιβεβαίωση από την στατιστική για αυτά που ισχυρίζονται. Η αλήθεια είναι ότι:
Οι γάτες, θα δοκιμάσουν να σαλτάρουν για να πιάσουν ένα πουλί που περνάει από πάνω τους, ακόμα και αν βρίσκονται στον δέκατο όροφο.
Αυτό είναι γεγονός.
Μόνο που δεν το κάνουν όλες οι γάτες ανεξαιρέτως. Το κάνει το 75% των γατών.
Το που ανήκει ο δικός σου γατούλης, θα το μάθεις εκ του αποτελέσματος...
Δεν ψάχνω επιβεβαίωση, ρωτάω. Άρα η λύση για να μην υπάρχει ρίσκο είναι είτε να μην έχουμε γάτο σε διαμέρισμα, είτε να κλείσουμε όλη την βεράντα;
Το ακραίο δίπολο (ή το ένα ή το άλλο), δεν είναι και τόσο συχνό φαινόμενο στην πραγματική ζωή.
Και γάτο μπορείς να έχεις σε διαμέρισμα και την βεράντα να την ασφαλίσεις με γνώμονα την ασφάλεια του γάτου.
Και εγώ σε διαμέρισμα έμενα πάντα και πάντα είχα (και έχω) γάτα. Αλλά και πάντα ασφάλιζα τις βεράντες, διότι προτιμώ να μην μάθω (εκ του αποτελέσματος) που ανήκει η γάτα μου. Απλό δεν είναι; Γιατί δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις;
Εσυ γιατι δυσκολευεσαι να καταλαβεις οτι δεν γουσταρω να ζω σε φυλακη, ουτε εγω ουτε το ζωακι και οτι το διαμερισμα δεν ειναι δικο μου για να βαζω συρματα απο πανω μεχρι κατω για να τα στερεωσουμε;;; (και ειδικα αυτη την στιγμη). Απλο δεν ειναι αυτο που λεω; Γιατι δυσκολευεσαι να το καταλαβεις; Πιο απλη λυση εψαχνα. Δεν υπαρχει ή δεν την ακολουθειτε; Δεκτο. Θα δω τι θα κανω εγω αναλογως της καταστασης.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 3041
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 07 Μάιος 2024, 19:10

enaon έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:30
εχει δει ρε παιδια κανεις γατί να πηδαει στο κενό να πιασει πουλί, ή το συνάγουμε με την λογική μας; Δεν γινονται αυτα που λεμε, δεν πηδανε, απο λαθος θα πεσουν, πανω σε παιχνιδι με άλλα ή αν γλυστρίσουν, αλμα στο κενό δεν κανουν.

μια χαρα το εχεις κασπ, σουπερ βεραντα του εκανες, μην το ζαλίζεις αλλο νομιζω.
Δεν εχεις γατο εσυ, δεν καταλαβαινεις.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23705
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Μάιος 2024, 19:11

Casp έγραψε:
07 Μάιος 2024, 19:10
Δεν εχεις γατο εσυ, δεν καταλαβαινεις.
εχω καναρίνια όμως, τα στελνω να κανουν τις γατες να πηδανε απο τα μπαλκόνια :lol:

Casp
Δημοσιεύσεις: 3041
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 07 Μάιος 2024, 19:12

Στο πατρικο μου εχουμε πολυ ψηλο τοιχο εξω στον κηπο εν τω μεταξυ. Καθε φορα που εβλεπα τους γατους (ακομα και μικρα γατακια) να πεφτει απο εκει πανω φρικαρα και νομιζα "τελος, αυτο ηταν". Ειναι εφταψυχα τα ατιμα.

Τωρα εχω πιο σοβαρο προβλημα να ασχοληθω. Τρωει ειδικη ξηρη τροφη sensitive (πρωι και νυχτα) χωρις υγρη τροφη και εδω και πανω απο βδομαδα κανει διαρροιες 6 φορες την μερα. Την Πεμπτη του κλεισαμε ραντεβου σε κτηνιατρο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Casp την 07 Μάιος 2024, 19:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 3041
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 07 Μάιος 2024, 19:12

enaon έγραψε:
07 Μάιος 2024, 19:11
Casp έγραψε:
07 Μάιος 2024, 19:10
Δεν εχεις γατο εσυ, δεν καταλαβαινεις.
εχω καναρίνια όμως, τα στελνω να κανουν τις γατες να πηδανε απο τα μπαλκόνια :lol:
Και; πηδανε;
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9583
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 07 Μάιος 2024, 19:15

Casp έγραψε:
07 Μάιος 2024, 19:12
enaon έγραψε:
07 Μάιος 2024, 19:11
Casp έγραψε:
07 Μάιος 2024, 19:10
Δεν εχεις γατο εσυ, δεν καταλαβαινεις.
εχω καναρίνια όμως, τα στελνω να κανουν τις γατες να πηδανε απο τα μπαλκόνια :lol:
Και; πηδανε;
Αμ τι νομιζεις;
Αναγκαστηκε να τους φτιαξει χεστρες για να μενουν μεσα.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23705
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Μάιος 2024, 19:15

Casp έγραψε:
07 Μάιος 2024, 19:12
Και; πηδανε;
μπα, προσποίηση κάνουν :011:

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1737
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 07 Μάιος 2024, 19:18

Casp έγραψε:
07 Μάιος 2024, 14:16
Aitwlos έγραψε:
07 Μάιος 2024, 14:02
Casp έγραψε:
07 Μάιος 2024, 13:13


Στο "αλλά, δεν".

Εσύ γιατί ανακατεύεσαι παντού;
Με πληρώνει για δικηγορο
Όχι, απλά θες να βρίσκεις την παραμικρή ευκαιρία για να μου την λες.
Ζωή δεν έχεις εσύ;
:smt005::smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4568
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 07 Μάιος 2024, 20:06

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα




:102:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6827
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 07 Μάιος 2024, 22:01

enaon έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:30
εχει δει ρε παιδια κανεις γατί να πηδαει στο κενό να πιασει πουλί, ή το συνάγουμε με την λογική μας; Δεν γινονται αυτα που λεμε, δεν πηδανε, απο λαθος θα πεσουν, πανω σε παιχνιδι με άλλα ή αν γλυστρίσουν, αλμα στο κενό δεν κανουν.

μια χαρα το εχεις κασπ, σουπερ βεραντα του εκανες, μην το ζαλίζεις αλλο νομιζω.
Ναι παλικάρι μου, γίνονται.
Έχεις υπ' όψιν σου ότι δεν γίνονται μόνον τα πράγματα που βλέπουμε εμείς οι ίδιοι με τα μάτια μας...γίνονται και πράγματα που δεν βλέπουμε.
Κανείς δεν είπε ή υπενόησε πως οι γάτες έχουν αυτοκτονικές τάσεις για να κάνουν άλμα στο κενό.
Έγραψα καθαρά πως η έξαψη του κυνηγιού τις κάνει να μην υπολογίζουν σωστά τον κίνδυνο. Και όχι όλες.
Μην ερμηνεύεις κατά το δοκούν...

Η Λουλού (μια γάτα που είχα πριν καμιά 20ριά χρόνια), καθόταν στο κάγκελο της βεράντας και χάζευε κάτω.
Εγώ και η γυναίκα μου πίναμε καφέ.
Μία δεκαοχτούρα ήρθε πάνω σε ένα μονό ηλεκτρικό σύρμα που ένωνε δύο μικρές κολώνες, σε μια απόσταση περίπου δύο μέτρα.
Η Λουλού, χωρίς δεύτερη σκέψη, σαλτάρισε από καθιστή θέση στον αέρα. Η δεκαοχτούρα της ξέφυγε για μια τρίχα.
Από κάτω όμως, έχασκε το ύψος τριών ορόφων. Η Λουλού κούτσαινε για 2-3 ημέρες και επανήλθε.
Τα κάγκελα όμως τα έντυσα με κουνελόσυρμα.

Ό,τι άλλο θελήσεις, μην διστάσεις να ρωτήσεις...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6827
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 07 Μάιος 2024, 22:11

kongrosian

Δεν θα πέσει αυτή η γάτα...δεν είναι τρελή.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23705
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Μάιος 2024, 22:11

ωραία, θα το κανει το 75% μαλλον τοτε, να βαλει συρμα.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6827
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 07 Μάιος 2024, 22:25

enaon έγραψε:
07 Μάιος 2024, 22:11
ωραία, θα το κανει το 75% μαλλον τοτε, να βαλει συρμα.
Άσε να πιάσουν οι μεγάλες ζέστες...τώρα κρύωσα...

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16099
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 07 Μάιος 2024, 22:42

Λοξίας έγραψε:
07 Μάιος 2024, 22:01
enaon έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:30
εχει δει ρε παιδια κανεις γατί να πηδαει στο κενό να πιασει πουλί, ή το συνάγουμε με την λογική μας; Δεν γινονται αυτα που λεμε, δεν πηδανε, απο λαθος θα πεσουν, πανω σε παιχνιδι με άλλα ή αν γλυστρίσουν, αλμα στο κενό δεν κανουν.

μια χαρα το εχεις κασπ, σουπερ βεραντα του εκανες, μην το ζαλίζεις αλλο νομιζω.
Ναι παλικάρι μου, γίνονται.
Έχεις υπ' όψιν σου ότι δεν γίνονται μόνον τα πράγματα που βλέπουμε εμείς οι ίδιοι με τα μάτια μας...γίνονται και πράγματα που δεν βλέπουμε.
Κανείς δεν είπε ή υπενόησε πως οι γάτες έχουν αυτοκτονικές τάσεις για να κάνουν άλμα στο κενό.
Έγραψα καθαρά πως η έξαψη του κυνηγιού τις κάνει να μην υπολογίζουν σωστά τον κίνδυνο. Και όχι όλες.
Μην ερμηνεύεις κατά το δοκούν...

Η Λουλού (μια γάτα που είχα πριν καμιά 20ριά χρόνια), καθόταν στο κάγκελο της βεράντας και χάζευε κάτω.
Εγώ και η γυναίκα μου πίναμε καφέ.
Μία δεκαοχτούρα ήρθε πάνω σε ένα μονό ηλεκτρικό σύρμα που ένωνε δύο μικρές κολώνες, σε μια απόσταση περίπου δύο μέτρα.
Η Λουλού, χωρίς δεύτερη σκέψη, σαλτάρισε από καθιστή θέση στον αέρα. Η δεκαοχτούρα της ξέφυγε για μια τρίχα.
Από κάτω όμως, έχασκε το ύψος τριών ορόφων. Η Λουλού κούτσαινε για 2-3 ημέρες και επανήλθε.
Τα κάγκελα όμως τα έντυσα με κουνελόσυρμα.

Ό,τι άλλο θελήσεις, μην διστάσεις να ρωτήσεις...

:+1:

(το είχα γράψει και πριν), έχω "χάσει" γατί με αυτό τον τρόπο. :cry
(και όχι μόνο εγώ).
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών