Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 08 Μάιος 2024, 12:16

klg έγραψε:
08 Μάιος 2024, 12:12
Ρε μαλάκα Σενέκας, με έβαλες στο τριπάκι να δω 4+ ώρες Joe Rogan :smt005:
Δεν φταίει ο Σεν, το γνωρίζουμε αυτό ε;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3333
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Μάιος 2024, 12:18

sys3x έγραψε:
08 Μάιος 2024, 12:16
klg έγραψε:
08 Μάιος 2024, 12:12
Ρε μαλάκα Σενέκας, με έβαλες στο τριπάκι να δω 4+ ώρες Joe Rogan :smt005:
Δεν φταίει ο Σεν, το γνωρίζουμε αυτό ε;
:8):8):8)
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6430
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 08 Μάιος 2024, 12:47

Νετο Γκουερινο έγραψε:
08 Μάιος 2024, 10:41
Jimmy81 έγραψε:
08 Μάιος 2024, 09:37
Νετο Γκουερινο έγραψε:
08 Μάιος 2024, 08:46
Αυτές είναι οι πυραμίδες που έφτιαξαν πραγματικά οι Αιγύπτιοι μετά τις τρεις
Είναι γεμάτες ιερογλυφικά και είναι όλες της πλάκας
Αλλά μέσα στο μυαλό κάποιων ορθολογιστων του κώλου,αυτό τους φαίνεται φυσιολογικό
Άρρωστοι ειστε
Και πού το ξέρεις ότι τις έφτιαξαν αυτοί; Ποιες αποδείξεις έχεις;
Τα λεγόμενα κείμενα των πυραμίδων σε καμία δεκαριά από αυτές και ιερογλυφικά στο σύνολο τους
Ότι άλλο χρειαστείς μην διστάσεις
Δηλαδή γραπτές μαρτυρίες. Ό,τι έχουμε και για την πυραμίδα του Χέοπα. Πέρα από τους μεταγενέστερους αρχαίους ιστορικούς που του αποδίδουν την μεγάλη πυραμίδα έχουμε από την περίοδο του Χέοπα ή κοντά σε αυτήν:

-Επιγραφές με το όνομά του σε κοντινό λατομείο της εποχής του.
-Απεικόνιση του Χέοπα και το όνομά του στον διάδρομο που οδηγούσε στην μεγάλη πυραμίδα.
-Το όνομά του Χέοπα γραμμένο στο κάτω μέρος πέτρας της επένδυσης της μεγάλης πυραμίδας στο 4ο επίπεδο.
-Το γκράφιτι στον γρανιτένιο ογκόλιθο από τον θάλαμο του βασιλιά όπου οι εργάτες δηλώνουν ότι εργάζονται για τον Χέοπα (λες να είχαν παραισθήσεις;).
-Τις επιγραφές που μιλούν για «πόλη της πυραμίδας» του Χέοπα από τους γειτονικούς μασταμπάδες του συγκροτήματός του της 4ης δυναστείας.
-Την σύνδεση της πυραμίδας με τον Χέοπα υπό την ονομασία Akhet-Khufu που κάνει ο εργοδηγός Merer που μετέφερε τις πέτρες στην Γκίζα. Με το ίδιο όνομα αναφέρεται η πυραμίδα και στον διάδρομο που οδηγούσε σε αυτήν (Akhet-Khufu)

Γιατί αυτά τα κείμενα μέσα και έξω από την Μεγάλη Πυραμίδα δεν αποδεικνύουν ότι η πυραμίδα ανήκει στον Χέοπα, ότι είναι δικό του έργο, αλλά στις δικές σου περιπτώσεις αποδεικνύουν ότι ανήκουν στον κάθε αναφερόμενο φαραώ;
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15367
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 08 Μάιος 2024, 13:05

klg έγραψε:
08 Μάιος 2024, 12:12
Ρε μαλάκα Σενέκας, με έβαλες στο τριπάκι να δω 4+ ώρες Joe Rogan :smt005:
ακόμα δεν το έχω δει όλο, μόνο σε αποσπάσματα. Δεν αντέχει πλέον ο εγκέφαλος τόσο κάψιμο :lol:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3333
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Μάιος 2024, 13:13

Σενέκας έγραψε:
08 Μάιος 2024, 13:05
klg έγραψε:
08 Μάιος 2024, 12:12
Ρε μαλάκα Σενέκας, με έβαλες στο τριπάκι να δω 4+ ώρες Joe Rogan :smt005:
ακόμα δεν το έχω δει όλο, μόνο σε αποσπάσματα. Δεν αντέχει πλέον ο εγκέφαλος τόσο κάψιμο :lol:
Ε ναι εντάξει, το καταλαβαίνω. Εγώ το έβαλα στο background, σας new age μπάρμπας που ακούει ραδιόφωνο.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2846
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 08 Μάιος 2024, 13:13

Αρίστος έγραψε:
07 Μάιος 2024, 20:37
Dorian έγραψε:
07 Μάιος 2024, 19:14
Αρίστος έγραψε:
07 Μάιος 2024, 18:02




Ακριβως το γεγονος οτι δεν βρεθηκε πολη 100.000-150.000 εργατων δειχνει πως οποιοι και να το καναν ειχαν καποια διαδικασια που απλοποιουσε τις εργασιες με τους ογκολιθους, τοσο στη μεταφορα, οσο και στην ανυψωση αλλα και στη χαραξη της πετρας στους εσωτερικους θαλαμους και αεραγωγους.

Και αυτο φαινεται επιπλεον απο το οτι ακομη και σημερα κανεις δεν μπορει να αποδειξει με στοιχεια πως κατασκευαστηκε η πυραμιδα. Καμια θεωρια δεν εχει επαληθευθει. Συνεπως κατι μας διαφευγει στις μεθοδους που χρησιμοποιησαν. Κι αυτο δειχνει προχωρημενο πολιτισμο, οχι του χαλκου.

.
Δίπλα δεν είναι το Κάιρο και ο Νείλος; Τώρα έχει δεν ξέρω πόσα εκατομμύρια είναι τότε μια χαρά θα είχε μερικές δεκάδες χιλιάδες Προφάνως δεν τις έκτισαν στην υπερπολύτιμη καλλιεργήσιμη γη αλλά στην έρημο αλλά ούτε μακρυά για να μην τρέχουν, ακριβώς δίπλα. Δεν υπάρχουν ούφο εξωγήινοι χαμένοι πολιτισμοί και τέτοια. Δεκαετίες ιντερνετ και σμαρτφοουν το απέδειξαν . Ακόμα θολά βιντεάκια του 50 πουλάνε όσοι ασχολούνται με αυτό το εμπόριο.


Φιλε βρεθηκε χαμενος πολιτισμος που το 9.500 π.Χ. εχτιζε μεγαλιθικους ναους με κολωνες 20 τονων.

Οποτε ναι υπαρχουν χαμενοι πολιτισμοι σε περιοδους που εμεις νομιζαμε οτι ολοι ζουσαν στις σπηλιες και φορουσαν αρκουδοτομαρα.

Στη αναπαρασταση βλεπεις μονο ενα ναο, στην τοποθεσια υπηρχε συμπλεγμα 20 τετοιων ναων.

Και γυρω απο αυτο το θρησκευτικο κεντρο υπηρχαν μικρες πολεις αυτου του πολιτισμου με σπιτια που ηταν κτισμενα απο τσιμεντο.


Εικόνα

.
Δεν ειναι και καμία τρομερή εκπληξη βρεθηκε στην ανω μεσοποταμία την περιοδο που αρχιζε η αγροτική επανάσταση, δηλαδη εκεί ακριβώς που θα το περίμενες την περίοδο που ΄΄επρεπε. Τώρα μπορεί να είναι η περιοχή κώλος τότε ήταν από τις πιο φιλικές σε ανθρωπινη εγκατάσταση.
At the time when Göbekli Tepe was occupied, the climate of the area was warmer and wetter than it is today.[12] It was surrounded by an open steppe grassland,[12] with abundant wild cereals, including einkorn, wheat, and barley,[33] and herds of grazing animals such as wild sheep, wild goat, gazelle, and equids.[34] Large herds of goitered gazelle may have passed by the site in seasonal migrations.[35] There is no evidence of substantial woodlands nearby;[12] 90% of the charcoal recovered at the site was from pistachio or almond trees.[36]
Ουτε αδιαπέραστες ζούγκλες, ούτε σκοτεινά δάση του Βορρά, αγρια σιτηρά ζωα προς εξημέρωση και κυνήγι, πεδιάδες για να αρχισεις να καλλιεργεις σιγά σιγά. Σιγά την τεχνολογία, ακανόνιστες ξερολιθιές και ψάχνοντας δεν βρέθηκαν καν κεραμικά καθώς δεν είχαν ανακαλυφθεί ακόμα.
Aυτό με το τσιμέντο μοιάζει πατητό πάτωμα με κάποιο μίγμα για ενίσχυση, όχι δομικό στοιχείο.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6430
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 08 Μάιος 2024, 13:26

Οι ακανόνιστες ξερολιθιές είναι η προηγμένη Ατλάντεια τεχνολογία λέμε :giggle:
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 08 Μάιος 2024, 13:29

klg έγραψε:
08 Μάιος 2024, 13:13
Σενέκας έγραψε:
08 Μάιος 2024, 13:05
klg έγραψε:
08 Μάιος 2024, 12:12
Ρε μαλάκα Σενέκας, με έβαλες στο τριπάκι να δω 4+ ώρες Joe Rogan :smt005:
ακόμα δεν το έχω δει όλο, μόνο σε αποσπάσματα. Δεν αντέχει πλέον ο εγκέφαλος τόσο κάψιμο :lol:
Ε ναι εντάξει, το καταλαβαίνω. Εγώ το έβαλα στο background, σας new age μπάρμπας που ακούει ραδιόφωνο.
Άμα καμμία φορά δεν σε πιάνει ο ύπνος δοκίμασε ακριβώς το ίδιο πράμα αλλά με Χίο, προσοχή, όχι σε φάση που μιλάει με άλλους (κάνει κάτι απότομα κοκοράκια και μπορεί να σου χαλάσει το ζεν) αλλά μόνος του. Θα εκπλαγείς με το αποτέλεσμα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6430
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 08 Μάιος 2024, 13:30

Αστείο το επιχείρημα ότι επειδή οι επόμενες πυραμίδες από τις τρεις σπουδαίες του Παλαιού Βασιλείου είναι κατώτερες σαν κατασκευές, άρα δεν μπορεί να φτιάχτηκαν οι παλιότερες από τους Αιγύπτιους. Αυτό είναι θέμα διαθέσιμων πόρων, προσωπικής διάθεσης και φιλοδοξίας του κάθε ηγεμόνα καθώς και άλλων κοινωνικο-οικονομικών συνθηκών (απειλές από εξωτερικούς εχθρούς, υποψίες για εσωτερική δυσαρέσκεια κλπ). Π.χ. δύσκολα οι ηγεμόνες που οργάνωσαν στρατιωτικές επιχειρήσεις στη Νουβία την δεύτερη χιλιετία π.Χ. θα ξόδευαν παράλληλα πόρους για μια τεράστια πυραμίδα επιπέδου Χέοπα δεσμεύοντας χιλιάδες ανθρώπους ως εργατικό δυναμικό. Όταν κάποιος δεν έχει στοιχεία των συνθηκών βασιλείας του κάθε φαραώ δεν μπορεί να αποδίδει την κατασκευή υποδεέστερων πυραμίδων σε υποτιθέμενη ανικανότητα των Αιγύπτιων. Εξάλλου μέσα στους ίδιους πολιτισμούς συναντάμε μεγαλειώδεις κατασκευές αλλά και χλαπάτσες. Σε μια σύγχρονη πόλη συναντάμε ουρανοξύστες και παράγκες. Βέβαια οι εκφραστές τέτοιων απλοϊκών συμπερασμάτων ξέχασαν να σας πουν ότι και πριν τις τρεις μεγάλες πυραμίδες συναντάμε πυραμίδες σαπάκια. Ορίστε δύο:
ΕικόναΕικόνα

Αλλά και η πρώτη βαθμιδωτή του Ζοζέρ δεν ήταν τίποτα δύσκολο να φτιαχτεί. Ακόμα και την ίδια περίοδο της μεγάλης Πυραμίδας ή των άμεσων διαδόχων της έχουμε πυραμιδούλες της πλάκας όπως της μάνας του Χέοπα.
Εικόνα
Λοιπόν τώρα τι θα πούμε; Οτι ήρθε αυτή η προκατακλυσμιαία συντεχνία και έχτισε μόνο τις τρεις σπουδαίες του Χέοπα, του Χεφρήνου και του Μυκερίνου αφήνοντας τις χαμαλοδουλειές για τους Αιγύπτιους; Οι Αιγύπτιοι σε όλη αυτή την διάρκεια δεν μπόρεσαν να αντιγράψουν τις μεθόδους της προκατακλυσμιαίας συντεχνίας; Βρε μπας και η συντεχνία δούλευε πίσω από τεράστια ουφο-παραβάν κρύβοντας τη δουλειά της; :003:

Μπαρούφα κι αυτό για τις ανεικονικές πυραμίδες χωρίς ιερογλυφικά. Το φαινόμενο να διακοσμούν με πολλά ιερογλυφικά το εσωτερικό των πυραμιδών ήταν καινοτομία του φαραώ Ουνας στα μέσα του 24ου αιώνα π.Χ. του οποίου η πυραμίδα είναι μικρή και υποδεέστερη των μεγάλων της Γκίζας.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pyramid_of_Unas
Όμως και πριν την δική του πυραμίδα υπάρχουν πολλές υποδεέστερες από αυτές της Γκίζας που ούτε αυτές έχουν ιερογλυφικά. Άρα η χρονοπολιτισμική διχοτόμηση που επιχειρήθηκε "Παλιές μεγάλες πυραμίδες ανεικονικές=προκατακλυσμιαία συντεχνία" vs "νεότερες μικρές υποδεέστερες πυραμίδες με ιερογλυφικά=Αιγύπτιοι" πέφτει στο κενό.

Άλλη μία ανακρίβεια που γράφτηκε είναι ότι η στήλη της απογραφής γράφει ότι ο Χέοπας ανακαίνισε την Μεγάλη Πυραμίδα. Η στήλη λέει ότι ανακαίνισε το Ναό της Ίσιδας και ότι έχτιζε πυραμίδες
https://www.ancientpages.com/2017/07/15 ... l-remains/
“Long live The King of Upper and Lower Egypt, Khufu, given life
He found the house of Isis, Mistress of the Pyramid, by the side of the hollow of Hwran (The Sphinx) and he built his pyramid beside the temple of this goddess and he built a pyramid for the King's daughter Henutsen beside this temple. The place of Hwran Horemakhet is on the Southside of the House of Isis, the Mistress of the pyramid.
He restored the statue, all covered in painting, of the guardian of the atmosphere, who guides the winds with his gaze. He replaced the back part of the Nemes headdress, which was missing with gilded stone. The figure of this god, cut in stone, is solid and will last to eternity, keeping its face looking always to the East '(10).


Σε κάθε περίπτωση το κείμενο περιέχει αναχρονισμούς σχετικά με την Ίσιδα και δεν θεωρείται γενικά αξιόπιστο με όρους ιστορικούς. Αφήνει και υπονοούμενο για την παλιότερη ηλικία της Σφίγγας. Όμως για ανακαίνιση της Μεγάλης Πυραμίδας από τον Χέοπα δεν λέει.
https://en.wikipedia.org/wiki/Inventory_Stela

Αστεία η όποια σύνδεση των πολιτισμών της νοτιοανατολικής Τουρκίας του 9500-8000 π.Χ. με τη Μεγάλη Πυραμίδα. Κατ’ αρχάς ο πολιτισμός αυτός απέχει περίπου 5500 χρόνια από τη Μεγάλη Πυραμίδα ενώ δεν έχει δείξει ότι έχτιζε πυραμίδες ή κτίρια προδρόμους των πυραμίδων όπως έχτιζαν οι Αιγύπτιοι τους μασταμπάδες.

Απατεωνιές και οι θεωρίες για τσιμέντο και καλούπια στην κατασκευή της Μεγάλης Πυραμίδας. Δεν έχουν βρει την παραμικρή ένδειξη οι αρχαιολόγοι που ασχολούνται με το θέμα ενώ τα όποια «περίεργα» αποτελέσματα σε αναλύσεις πετρών μπορεί να είναι προϊόν μεταγενέστερων εργασιών στην πυραμίδα.

Εικόνα
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3333
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Μάιος 2024, 13:31

sys3x έγραψε:
08 Μάιος 2024, 13:29
klg έγραψε:
08 Μάιος 2024, 13:13
Σενέκας έγραψε:
08 Μάιος 2024, 13:05


ακόμα δεν το έχω δει όλο, μόνο σε αποσπάσματα. Δεν αντέχει πλέον ο εγκέφαλος τόσο κάψιμο :lol:
Ε ναι εντάξει, το καταλαβαίνω. Εγώ το έβαλα στο background, σας new age μπάρμπας που ακούει ραδιόφωνο.
Άμα καμμία φορά δεν σε πιάνει ο ύπνος δοκίμασε ακριβώς το ίδιο πράμα αλλά με Χίο, προσοχή, όχι σε φάση που μιλάει με άλλους (κάνει κάτι απότομα κοκοράκια και μπορεί να σου χαλάσει το ζεν) αλλά μόνος του. Θα εκπλαγείς με το αποτέλεσμα.
Ο Χίος είναι από τους ήρωές μου, thanks to him έχουμε gif για κάθε περίσταση στα social media.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 08 Μάιος 2024, 13:37

Ε ναι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2846
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 08 Μάιος 2024, 13:38

To "τσιμέντο" στο Πάτωμα πρέπει να είναι τυπικό πατητό χώμα με μιξης διάφορων υλικών αχυρα κοπρια φύκια , ο καθενας ότι είχε ή ότι ήξερε ή και σκέτο χωμα απλώς πατημένο. Τα προπολεμικά πετρινα χωριατόσπιτα τέτοια πατώματα ειχαν σιγά μην βαζαν πλακακια εκτός από περιοχές που είχαν κατάλληλες πέτρες τύπου πλάκα Ηπειρος νομίζω. Εχω μπει σε πολλά. https://en.wikipedia.org/wiki/Earthen_floor
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40588
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 08 Μάιος 2024, 13:39

Jimmy81 έγραψε:
08 Μάιος 2024, 12:47
Νετο Γκουερινο έγραψε:
08 Μάιος 2024, 10:41
Jimmy81 έγραψε:
08 Μάιος 2024, 09:37
Και πού το ξέρεις ότι τις έφτιαξαν αυτοί; Ποιες αποδείξεις έχεις;
Τα λεγόμενα κείμενα των πυραμίδων σε καμία δεκαριά από αυτές και ιερογλυφικά στο σύνολο τους
Ότι άλλο χρειαστείς μην διστάσεις
Δηλαδή γραπτές μαρτυρίες. Ό,τι έχουμε και για την πυραμίδα του Χέοπα. Πέρα από τους μεταγενέστερους αρχαίους ιστορικούς που του αποδίδουν την μεγάλη πυραμίδα έχουμε από την περίοδο του Χέοπα ή κοντά σε αυτήν:

-Επιγραφές με το όνομά του σε κοντινό λατομείο της εποχής του.
-Απεικόνιση του Χέοπα και το όνομά του στον διάδρομο που οδηγούσε στην μεγάλη πυραμίδα.
-Το όνομά του Χέοπα γραμμένο στο κάτω μέρος πέτρας της επένδυσης της μεγάλης πυραμίδας στο 4ο επίπεδο.
-Το γκράφιτι στον γρανιτένιο ογκόλιθο από τον θάλαμο του βασιλιά όπου οι εργάτες δηλώνουν ότι εργάζονται για τον Χέοπα (λες να είχαν παραισθήσεις;).
-Τις επιγραφές που μιλούν για «πόλη της πυραμίδας» του Χέοπα από τους γειτονικούς μασταμπάδες του συγκροτήματός του της 4ης δυναστείας.
-Την σύνδεση της πυραμίδας με τον Χέοπα υπό την ονομασία Akhet-Khufu που κάνει ο εργοδηγός Merer που μετέφερε τις πέτρες στην Γκίζα. Με το ίδιο όνομα αναφέρεται η πυραμίδα και στον διάδρομο που οδηγούσε σε αυτήν (Akhet-Khufu)

Γιατί αυτά τα κείμενα μέσα και έξω από την Μεγάλη Πυραμίδα δεν αποδεικνύουν ότι η πυραμίδα ανήκει στον Χέοπα, ότι είναι δικό του έργο, αλλά στις δικές σου περιπτώσεις αποδεικνύουν ότι ανήκουν στον κάθε αναφερόμενο φαραώ;


O Xεοπας εκανε την ανακαινιση στη Μεγαλη Πυραμιδα τοποθετωντας τις λευκες ασβεστολιθικες πλακες που εντυσαν το πασλιοτερο κτιριο. Και αυτες ακριβως τις πλακες μετεφερε ο Μερερ.

Ολες αυτες οι επιγραφες στις οποιες αναφερεσαι δεν ηταν ΕΠΙΣΗΜΕΣ, δεν χαραχτηκαν επειδη το διεταξε ο Χεοπας αλλα απο τους εργατες του συνεργειου και ειχαν βαρυτητα τυπου ο Μακης αγαπαει την Αννα.

Στη Στηλη της Απογραφης ο ιδιος ο Χεοπας λεει πως εκτισε εκ νεου την Πυραμιδα κατι το οποιο παραπεμπει σε ανακαινιση.

.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7394
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 08 Μάιος 2024, 13:41

τον καιρο που δεν υπηρχαν μεγαλες πολεις και ανεπτυγμενη γεωργια κτηνοτροφια κλπ

οι ανθρωποι αλλη δουλεια δεν ειχαν παρα να σηκωνουν πετρες που ζυγιζουν τονους;

ρε σεις πατε καλα;

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40588
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 08 Μάιος 2024, 13:44

Dorian έγραψε:
08 Μάιος 2024, 13:38
To "τσιμέντο" στο Πάτωμα πρέπει να είναι τυπικό πατητό χώμα με μιξης διάφορων υλικών αχυρα κοπρια φύκια , ο καθενας ότι είχε ή ότι ήξερε ή και σκέτο χωμα απλώς πατημένο. Τα προπολεμικά πετρινα χωριατόσπιτα τέτοια πατώματα ειχαν σιγά μην βαζαν πλακακια εκτός από περιοχές που είχαν κατάλληλες πέτρες τύπου πλάκα Ηπειρος νομίζω. Εχω μπει σε πολλά. https://en.wikipedia.org/wiki/Earthen_floor


Terrazzo is a composite material, poured in place or pre-cast, a type of ancient man-made artificial concrete, made with limestone fragments embedded in a lime mortar.

This 'artificial stone' mixture, what some call a geopolymer, was used between 11,000 to 12,000 years ago, a genuine ancient technology and innovation before humans had even invented pottery and is found at Göbekli Tepe, Çayönü Tepesi and Nevali Çori, and as I show in this video, I believe it was also used at Karahan Tepe.

Crushed limestone in the mortar gave the floors added strength and also a mottled appearance but the ancient people would have had to manufacture the lime mortar first of all.

When the terrazzo floor of Çayönü was analysed, the mortar contained burned and slaked limestone, which was produced using extremely high temperatures, around 870 degrees, meaning there must have been kilns to fire the crushed limestone.

This video is a fascinating and fact-based look at how the Pre-Pottery Neolithic people of ancient Anatolia made amazing stone-like floors in special buildings, many thousands and thousands of years ago.

All images are taken from the below sources for educational purposes only. Please subscribe to Ancient Architects, Like the video and please leave a comment below. Thank you.

Sources:
https://dergipark.org.tr/en/download/...
https://www.pnas.org/doi/pdf/10.1073/...
https://www.researchgate.net/publicat...
https://www.researchgate.net/publicat...
https://www.tandfonline.com/doi/abs/1...
https://www.mynet.com/galeri/dunya-uy...
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/a...

#AncientArchitects #GobekliTepe #KarahanTepe



.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών