Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.

Κάνατε αντιγριπικό εμβόλιο;

Ναι
17
21%
Όχι
63
79%
 
Σύνολο ψήφων: 80

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5692
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 01 Φεβ 2019, 22:44

Όχι επειδή γουστάρω god emperor





http://www.trumptwitterarchive.com/highlights/vaccines
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stalker την 01 Φεβ 2019, 22:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

User_601

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 01 Φεβ 2019, 22:44

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:37
Όχι. Σαφώς όχι.

Το αντιγριπικό εμβόλιο επιβάλλεται σε ομάδες υψηλού κινδύνου. Ο ίδιος δεν κάνω, αλλά κάθε χρόνο πηγαίνω τους παππούδες μου να κάνουν.
Ωραιος! :smt023

Von Mackensen

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 01 Φεβ 2019, 22:44

Το έκανα.Δεν ανήκω σε ευπαθή ομάδα.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30650
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Φεβ 2019, 22:45

Εσθήρ έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:42
Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:40
Να ένας
Ναι,οντως να ενας μακακας...αλλα οταν η ψηφοφορια εχει τιτλο αν ΚΑΝΑΤΕ ΑΝΤΙΓΡΙΠΙΚΟ ΕΜΒΟΛΙΟ,περιλαμβανει ολο τον πληθυσμο και οχι την πραγματικοτητα,δηλαδη ΜΟΝΟ τις ειδικες ομαδες.Αυτο συμβαλει στην παραπληροφοριση.
Οποτε η σωστη ψηφοφορια εχει τιτλο:Οσοι ειστε σε ομαδα υψηλου κινδυνου και πρεπει να κανετε το αντιγριπικο,το κανατε;
Ετσι μαναρι μου .
Μόνο οι ομάδες υψηλού κινδύνου κολλάνε γρίπη;
Μόνο οι ομάδες υψηλού κινδύνου κινδυνεύουν με θάνατο από γρίπη;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2019, 22:51

Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:45
Μόνο οι ομάδες υψηλού κινδύνου κολλάνε γρίπη;
Μόνο οι ομάδες υψηλού κινδύνου κινδυνεύουν με θάνατο από γρίπη;
Όχι και το ίδιο ισχύει για οτιδήποτε αφορά ομάδες υψηλού κινδύνου. Δεν υπάρχει κάτι που το παθαίνουν μόνο οι ομάδες υψηλού κινδύνου. Αλλά υπάρχει λόγος που αναφερόμαστε σε τέτοιο πράγμα, αλλιώς δεν θα είχε καν νόημα αυτός ο όρος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2141
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 01 Φεβ 2019, 22:52

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:51
Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:45
Μόνο οι ομάδες υψηλού κινδύνου κολλάνε γρίπη;
Μόνο οι ομάδες υψηλού κινδύνου κινδυνεύουν με θάνατο από γρίπη;
Όχι και το ίδιο ισχύει για οτιδήποτε αφορά ομάδες υψηλού κινδύνου. Δεν υπάρχει κάτι που το παθαίνουν μόνο οι ομάδες υψηλού κινδύνου. Αλλά υπάρχει λόγος που αναφερόμαστε σε τέτοιο πράγμα, αλλιώς δεν θα είχε καν νόημα αυτός ο όρος.
Θα λέγονταν the immortals

Edit : δεν πρόλαβα ν το κάνω γτ ποτέ είχαμε έλλειψη πότε δεν είχα χρόνο ... ώσπου την πέρασα . Απαίσια εμπειρία
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lyna την 01 Φεβ 2019, 22:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30650
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Φεβ 2019, 22:53

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:51
Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:45
Μόνο οι ομάδες υψηλού κινδύνου κολλάνε γρίπη;
Μόνο οι ομάδες υψηλού κινδύνου κινδυνεύουν με θάνατο από γρίπη;
Όχι και το ίδιο ισχύει για οτιδήποτε αφορά ομάδες υψηλού κινδύνου. Δεν υπάρχει κάτι που το παθαίνουν μόνο οι ομάδες υψηλού κινδύνου. Αλλά υπάρχει λόγος που αναφερόμαστε σε τέτοιο πράγμα, αλλιώς δεν θα είχε καν νόημα αυτός ο όρος.
Ποιος είναι ο λόγος;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
metaxoskolikas
Δημοσιεύσεις: 3718
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 17:38

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metaxoskolikas » 01 Φεβ 2019, 22:55

φυσικά και ναι.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 01 Φεβ 2019, 22:56

Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:06
Οι του ΟΧΙ, αν θέλουν δικαιολογουν και το σκεπτικό τους.
Όχι, ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο σκεπτικό, απλά δεν πατάω σε γιατρούς...(μόνο αν με πάρουν με φορείο) στο στρατό που έκαναν, τα έκανα.
the end

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Φεβ 2019, 22:58

Δεν έκανα.

Δεν ανήκω σε ομάδα υψηλού κινδύνου αλλά οι κυριώτεροι λόγοι είναι δύο: Δεν έχω καθημερινή επαφή με πολυσύχναστους χώρους και κυρίως γιατί δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που έμεινα στο κρεβάτι λόγω γρίππης, κρυολογήματος κλπ
Απλώς κρατάω στοιχειώδεις κανόνες όπως το να πλένω τα χέρια μου όταν γυρίζω από σ/μ κλπ

Είναι λάθος;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 01 Φεβ 2019, 22:59

Εσθήρ έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:43
Σαμψών έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:39
Όχι γιατί δεν θέλω να πάθω αυτισμό
Μην φοβασαι,ηδη τον εχεις. :smt005: Αστειακι βεβαια!
:a040:

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2141
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 01 Φεβ 2019, 23:00

Πάνας έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:56
Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:06
Οι του ΟΧΙ, αν θέλουν δικαιολογουν και το σκεπτικό τους.
Όχι, ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο σκεπτικό, απλά δεν πατάω σε γιατρούς... στο στρατό που έκαναν, τα έκανα.
Ούτε εγώ . Νμζ φοβάμαι μη σεληνιαστουν , δεν είναι να μπλέκεις τώρα στα γεράματα (μου)
~~¥~~

User_601

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 01 Φεβ 2019, 23:01

Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:45
Εσθήρ έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:42
Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:40
Να ένας
Ναι,οντως να ενας μακακας...αλλα οταν η ψηφοφορια εχει τιτλο αν ΚΑΝΑΤΕ ΑΝΤΙΓΡΙΠΙΚΟ ΕΜΒΟΛΙΟ,περιλαμβανει ολο τον πληθυσμο και οχι την πραγματικοτητα,δηλαδη ΜΟΝΟ τις ειδικες ομαδες.Αυτο συμβαλει στην παραπληροφοριση.
Οποτε η σωστη ψηφοφορια εχει τιτλο:Οσοι ειστε σε ομαδα υψηλου κινδυνου και πρεπει να κανετε το αντιγριπικο,το κανατε;
Ετσι μαναρι μου .
Μόνο οι ομάδες υψηλού κινδύνου κολλάνε γρίπη;
Μόνο οι ομάδες υψηλού κινδύνου κινδυνεύουν με θάνατο από γρίπη;
Με επιβεβαιωσες.Ειδες που εισαι καραασχετος; :smt005:
Ολοι κολλανε γριπη,αλλα δεν κινδυνευουν ολοι να πεθανουν απο γριπη.
Γρίπη: Ποιοι πρέπει να κάνουν δύο δόσεις του εμβολίου, ποιοι ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου
1. Εργαζόμενοι σε χώρους παροχής υπηρεσιών υγείας (ιατρονοσηλευτικό προσωπικό και λοιποί εργαζόμενοι).

2. Άτομα ηλικίας 60 ετών και άνω

3. Παιδιά > 6 μηνών και ενήλικες που παρουσιάζουν έναν ή περισσότερους από τους παρακάτω επιβαρυντικούς παράγοντες ή χρόνια νοσήματα: - Άσθμα ή άλλες χρόνιες πνευμονοπάθειες - Καρδιακή νόσο με σοβαρές αιμοδυναμικές διαταραχές - Ανοσοκαταστολή (κληρονομική ή επίκτητη εξαιτίας νοσήματος ή θεραπείας). - Μεταμόσχευση οργάνων - Δρεπανοκυτταρική νόσο (και άλλες αιμοσφαιρινοπάθειες) - Σακχαρώδη διαβήτη ή άλλο χρόνιο μεταβολικό νόσημα - Χρόνια νεφροπάθεια - Νευρολογικά ή Νευρομυϊκά νοσήματα 4. Έγκυες γυναίκες ανεξαρτήτου ηλικίας κύησης.

5. Λεχωίδες 6. Θηλάζουσες

7. Άτομα με Δείκτη Μάζας Σώματος (BMI) μεγαλύτερο των 40 kg/m2

8. Παιδιά που παίρνουν ασπιρίνη μακροχρόνια (π.χ. για νόσο Kawasaki, ρευματοειδή αρθρίτιδα και άλλα) για τον πιθανό κίνδυνο εμφάνισης συνδρόμου Reye μετά από γρίπη.

9. Άτομα που βρίσκονται σε στενή επαφή με παιδιά μικρότερα των 6 μηνών ή φροντίζουν άτομα με υποκείμενο νόσημα, τα οποία διατρέχουν αυξημένο κίνδυνο επιπλοκών από τη γρίπη.

10. Οι κλειστοί πληθυσμοί (προσωπικό και εσωτερικοί σπουδαστές σχολείων, στρατιωτικών και αστυνομικών σχολών, ειδικών σχολείων ή σχολών, νεσύλλεκτων στις ένοπλες δυνάμεις, τρόφιμοι και προσωπικό ιδρυμάτων κ.ά.). Στρατεύσιμοι στα κέντρα κατάταξης και ειδικά όσοι κατατάσσονται κατά τους χειμερινούς μήνες (Οκτώβριο –Μάρτιο). 11. Επαγγελματίες όπως κτηνίατροι πτηνοτρόφοι, χοιροτρόφοι, σφαγείς και γενικά άτομα που έρχονται σε συστηματική επαφή με πουλερικά
https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... y-kindynou
Ακομα δεν κατααβες οτι δεν το κανουν ολοι; :102:

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30650
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Φεβ 2019, 23:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:58
Δεν έκανα.

Δεν ανήκω σε ομάδα υψηλού κινδύνου αλλά οι κυριώτεροι λόγοι είναι δύο: Δεν έχω καθημερινή επαφή με πολυσύχναστους χώρους και κυρίως γιατί δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που έμεινα στο κρεβάτι λόγω γρίππης, κρυολογήματος κλπ
Απλώς κρατάω στοιχειώδεις κανόνες όπως το να πλένω τα χέρια μου όταν γυρίζω από σ/μ κλπ

Είναι λάθος;
Όχι λάθος εν προκειμένω. Λόγω μειωμενης επαφής με πολυσύχναστους χώρους, όπως λες.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


User_601

Re: Εμβόλιο: Ψηφοφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 01 Φεβ 2019, 23:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Φεβ 2019, 22:58
Δεν έκανα.

Δεν ανήκω σε ομάδα υψηλού κινδύνου αλλά οι κυριώτεροι λόγοι είναι δύο: Δεν έχω καθημερινή επαφή με πολυσύχναστους χώρους και κυρίως γιατί δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που έμεινα στο κρεβάτι λόγω γρίππης, κρυολογήματος κλπ
Απλώς κρατάω στοιχειώδεις κανόνες όπως το να πλένω τα χέρια μου όταν γυρίζω από σ/μ κλπ

Είναι λάθος;
Οχι,σωστη εισαι,αν εισαι και κατω απο 60 χρονων,τελεια! :smt023

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών