Επιστολή προς αθέους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12279
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 01 Μαρ 2019, 09:22

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη επιχειρηματολογία νομίζω.
Διαβάζεις την Αγία γραφή όπως διαβάζεις βιβλία του Μάρτιν.
Τα γραφόμενα ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας.
Τα υπόλοιπα είναι μια στημένη κερδοσκοπική επιχείρηση που βασιζεται στον φόβο,στον πόνο και στην ενοχή.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 12008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 01 Μαρ 2019, 10:01

bluerose έγραψε:
01 Μαρ 2019, 09:46
Για αυτό πανε με χαρά στις εκκλησίες
Εγω πάω αλλά νυστα νιωθω και δε καταλαβαίνω τίποτε
:smt005:
Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.

GoBack έγραψε:
30 Μάιος 2024, 00:31
Tι αμαρτιες πληρωνω ρε πουστη
FUCK DONALD TRUMP

σύντροφος διαβάτης
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2018, 10:16
Τοποθεσία: πόλις-κράτος των Αθηνών

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σύντροφος διαβάτης » 01 Μαρ 2019, 10:19

η θρησκεία καθεαυτή εκφράζει την πνευματική αναζήτηση του ανθρώπου. Οι θεσμοθετημένες θρησκείες (όπως ο χριστιανισμός) είναι εξουσιαστικοί μηχανισμοί που καταδυνστεύουν τον άνθρωπο.
η Αόρατος Αρχή είναι όχι μόνο αόρατος αλλά και ανύπαρκτος.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 12008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 01 Μαρ 2019, 10:20

Μην κρίνετε τη θρησκεία ως θρησκεία διότι τότε είναι απωθητική. Να την κρίνετε ως λαμπατέρ των ΙΚΕΑ, ως αυτοκίνητο του ‘60, ως ταλιατέλες με θαλασσινά, για να σας αρέσει.
Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.

GoBack έγραψε:
30 Μάιος 2024, 00:31
Tι αμαρτιες πληρωνω ρε πουστη
FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 01 Μαρ 2019, 10:42

Λεγεών έγραψε:
01 Μαρ 2019, 10:20
Μην κρίνετε τη θρησκεία ως θρησκεία διότι τότε είναι απωθητική. Να την κρίνετε ως λαμπατέρ των ΙΚΕΑ, ως αυτοκίνητο του ‘60, ως ταλιατέλες με θαλασσινά, για να σας αρέσει.
Εικόνα
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 01 Μαρ 2019, 10:42

Σχετικά δύσκολη μία έρευνα επι αυτού καθώς η Ελλάδα με βάση τις έρευνες έχει σταθερά μονοψήφια ποσοστά άθεων(η τελευταία έρευνα της pew βρήκε 6% άθεους) τα οποία είναι από τα μικρότερα της ΕΕ.Φαίνεται ότι στην Ελλάδα η ταυτότητα του Ορθόδοξου χριστιανισμού έχει καταλήξει βασικά εθνική αντί για θρησκευτική ταυτότητα.
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Άβαταρ μέλους
urbilum
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 11:22

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από urbilum » 01 Μαρ 2019, 11:46

δηλαδή αν σε αυτά τα ζητήματα που βρήκατε λογική αντίφαση και άρα δεν πιστεύετε οτι υπάρχει Θέος ή ο χριστιανικός Θεος για να είμαστε οντοπικ, και δίνονταν λογική απάντηση, θα πιστεύατε;
σοβαρά τώρα;
δηλαδή βάζατε στο τραπέζι την μεγαλύτερη αντίφαση, και παίρνατε απάντηση, που χαλάει την κοσμοθεωρία σας, θα πιστεύατε;
μάλλον όχι

ο νηματοθέτης προφανώς ζητάει λογικά επιχειρήματα για να ενισχύσει την απιστία του που δεν είναι και τόσο δυνατή

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5692
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 01 Μαρ 2019, 12:04

urbilum έγραψε:
01 Μαρ 2019, 11:46
δηλαδή αν σε αυτά τα ζητήματα που βρήκατε λογική αντίφαση και άρα δεν πιστεύετε οτι υπάρχει Θέος ή ο χριστιανικός Θεος για να είμαστε οντοπικ, και δίνονταν λογική απάντηση, θα πιστεύατε;
σοβαρά τώρα;
δηλαδή βάζατε στο τραπέζι την μεγαλύτερη αντίφαση, και παίρνατε απάντηση, που χαλάει την κοσμοθεωρία σας, θα πιστεύατε;
μάλλον όχι
Αν το παράλογο ήταν λογικό δεν θα ήταν παράλογο. Τι ρωτάς ακριβώς εδώ;

Κάθε αντίφαση μπορεί να λυθεί με επαρκή πολλαπλασιασμό οντοτήτων, αλλά μετά το ερώτημα απλά γίνεται στα πόσα διαδοχικά στρώματα απολογητικής συσκότισης δικαιούται κάποιος να αμφισβητεί την θεμελίωση.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
urbilum
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 11:22

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από urbilum » 01 Μαρ 2019, 12:13

Stalker έγραψε:
01 Μαρ 2019, 12:04
Αν το παράλογο ήταν λογικό δεν θα ήταν παράλογο. Τι ρωτάς ακριβώς εδώ;
ρωτάω γιατί είναι λογικό για σένα άλλα όχι για άλλον ή γενικά για την αλήθεια-πραγματικότητα, και το αντίστροφο
πχ η κβαντομηχανική είναι παράλογη για όλους αλλά είναι πραγματικότητα,
Stalker έγραψε:
01 Μαρ 2019, 12:04
Κάθε αντίφαση μπορεί να λυθεί με επαρκή πολλαπλασιασμό οντοτήτων, αλλά μετά το ερώτημα απλά γίνεται στα πόσα διαδοχικά στρώματα απολογητικής συσκότισης δικαιούται κάποιος να αμφισβητεί την θεμελίωση.
άρα μην ψάχνουμε τίποτα γιατί μπορεί να επιβεβαιωθεί με κάποιο τρόπο, ας κλειστούμε στο δωματιάκι μας γιατί έξω υπάρχει η λογική και η πίστη

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5692
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 01 Μαρ 2019, 12:37

urbilum έγραψε:
01 Μαρ 2019, 12:13
Stalker έγραψε:
01 Μαρ 2019, 12:04
Αν το παράλογο ήταν λογικό δεν θα ήταν παράλογο. Τι ρωτάς ακριβώς εδώ;
ρωτάω γιατί είναι λογικό για σένα άλλα όχι για άλλον ή γενικά για την αλήθεια-πραγματικότητα, και το αντίστροφο
πχ η κβαντομηχανική είναι παράλογη για όλους αλλά είναι πραγματικότητα,
Σε ποια σημεία πιστεύεις είναι σαν την κβαντομηχανική η θρησκεία;

urbilum έγραψε:
01 Μαρ 2019, 12:13
Stalker έγραψε:
01 Μαρ 2019, 12:04
Κάθε αντίφαση μπορεί να λυθεί με επαρκή πολλαπλασιασμό οντοτήτων, αλλά μετά το ερώτημα απλά γίνεται στα πόσα διαδοχικά στρώματα απολογητικής συσκότισης δικαιούται κάποιος να αμφισβητεί την θεμελίωση.
άρα μην ψάχνουμε τίποτα γιατί μπορεί να επιβεβαιωθεί με κάποιο τρόπο, ας κλειστούμε στο δωματιάκι μας γιατί έξω υπάρχει η λογική και η πίστη
Για να το θέσω αλλιώς, αν βρεθεί σεναριακή τρύπα στο αγαπημένο σου σήριαλ και οι υπεύθυνοι αφηγηματικής κατεύθυνσης πάνε να την μπαλώσουν λέγοντας ότι το έκανε ένας μάγος ή ότι ο χαρακτήρας στην πραγματικότητα ήταν κλώνος και ο αληθινός έκανε διακοπές, αυτό δεν κάνει την τρύπα λιγότερο φάουλ, παρόλο που θεωρητικά πλέον έχει αφομοιωθεί στον κανόνα του σήριαλ.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Μαρ 2019, 12:55

urbilum έγραψε:
01 Μαρ 2019, 11:46
δηλαδή αν σε αυτά τα ζητήματα που βρήκατε λογική αντίφαση και άρα δεν πιστεύετε οτι υπάρχει Θέος ή ο χριστιανικός Θεος για να είμαστε οντοπικ, και δίνονταν λογική απάντηση, θα πιστεύατε;
σοβαρά τώρα;
δηλαδή βάζατε στο τραπέζι την μεγαλύτερη αντίφαση, και παίρνατε απάντηση, που χαλάει την κοσμοθεωρία σας, θα πιστεύατε;
μάλλον όχι
ναι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
urbilum
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 11:22

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από urbilum » 01 Μαρ 2019, 13:03

Stalker έγραψε:
01 Μαρ 2019, 12:37
Σε ποια σημεία πιστεύεις είναι σαν την κβαντομηχανική η θρησκεία;
δεν είπα αυτό, είπα ότι μία θεωρία πράγματικότητας φαίνεται να είναι τελείως παράλογη παρόλα αυτά τη δεχόμαστε
πόσο μάλλον ο χριστιανισμός (παλαιάς και καινής διαθήκης) που δεν έχει σεναριακές τρύπες
Stalker έγραψε:
01 Μαρ 2019, 12:37
Για να το θέσω αλλιώς, αν βρεθεί σεναριακή τρύπα στο αγαπημένο σου σήριαλ και οι υπεύθυνοι αφηγηματικής κατεύθυνσης πάνε να την μπαλώσουν λέγοντας ότι το έκανε ένας μάγος ή ότι ο χαρακτήρας στην πραγματικότητα ήταν κλώνος και ο αληθινός έκανε διακοπές, αυτό δεν κάνει την τρύπα λιγότερο φάουλ, παρόλο που θεωρητικά πλέον έχει αφομοιωθεί στον κανόνα του σήριαλ.
αν έβρισκα σεναριακή τρύπα θα πήγαινα στον Κύριό μου Ιησού Χριστό και θα του έλεγα εξήγησε μου αυτό και θα έπαιρνα απάντηση άμεση, σε ένα μήνα σε ένα χρόνο, δεν ξέρω πόσο, πάντως θα έκανα αυτό το πράγμα
Εσύ λοιπόν αφού αμφισβητείς ότι υπάρχει και η μεγαλύτερη σου αντίρρηση είναι αν υπάρχει τέλος πάντων κάνε αυτό το πράγμα
πήγαινε και πες του, Υπάρχεις; θέλω να σε γνωρίσω,
έτσι όταν μετά θάνατο τον βρείς θα του πεις εγώ σε ζήτησα και δεν μου απάντησες
πρόσεξε όμως, γιατί θα απαντήσει, αν είσαι ειλικρινής

γιατί ο Κύριος δεν ανακαλύπτεται αλλά αποκαλύπτεται, αν ανακαλυπτόταν τότε αυτοί που είναι ποιο έξυπνοι θα είχαν πλεονέκτημα και δεν θα ήταν δίκαιο

Άβαταρ μέλους
urbilum
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 11:22

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από urbilum » 01 Μαρ 2019, 13:11

Ασέβαστος έγραψε:
01 Μαρ 2019, 12:55
urbilum έγραψε:
01 Μαρ 2019, 11:46
δηλαδή αν σε αυτά τα ζητήματα που βρήκατε λογική αντίφαση και άρα δεν πιστεύετε οτι υπάρχει Θέος ή ο χριστιανικός Θεος για να είμαστε οντοπικ, και δίνονταν λογική απάντηση, θα πιστεύατε;
σοβαρά τώρα;
δηλαδή βάζατε στο τραπέζι την μεγαλύτερη αντίφαση, και παίρνατε απάντηση, που χαλάει την κοσμοθεωρία σας, θα πιστεύατε;
μάλλον όχι
ναι.
ωραία, πες μας την μεγαλύτερη αντίφασή,

Άβαταρ μέλους
Ιωάννης Ειρηναίος
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 25 Ιουν 2018, 00:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ιωάννης Ειρηναίος » 01 Μαρ 2019, 13:14

bluerose έγραψε:
01 Μαρ 2019, 09:14
Αυτό το έχεις ξαναγράψει.
Δεν είδες το βίντεο το τελευταίο που έβαλα; Καταγεγραμμένο στη Σουρωτή
Το κέρδισε. Άκουσε τι λέει
Όλο εκεί είμαι, χαζή ήταν; Ή προβληματική;....
Ήρθε κι έκλαιγε πριν. Μετά καθ οδόν γινηκε το θαύμα. Δες το βίντεο
Κολλησες με το τζόκερ
Βασικά δε κάνει να παίζεις συστηματικά
Και μη πεις γιατί τότε το κέρδισε.
Ανθρωπινως ήταν αδύνατο να ξεφύγει απ' το οικονομικό αδιέξοδο, κι έτσι έγινε να κερδίσει το συγκεκριμένο που αν το έπαιρνε άλλος μπα.

Και αν θες τέτοια απόδειξη, θα κάνει οτιδήποτε για να έρθεις κοντά
Πρόσεξε μόνο μην χάσεις κι αυτά που έχεις. Δλ.....αν τοχεις ανάγκη πραγματική θα τοχεις.
Αλλιώς είναι αυτό ειδικά ένα θέμα για το οποιο σίγουρα δεν είναι απόδειξη ότι υπάρχει Θεός και δεν πρέπει να επιμένεις


Ας αρχίσουμε απ' τη πρώτη εντολή. Πιστεύεις; Τι; Έτσι απλά είσαι καλός;
Αυτό. Η βασική εντολή η πρώτη
Πλέον όχι δεν πιστεύω. Αλλά όπως έχω πει δεν ανήκω πουθενά. Δεν είμαι ταγμένος κάπου. Δεν είμαι ούτε άθεος, ούτε χριστιανός.

Πολύ απλά όταν τα πράγματα πάνε καλά, τότε αρχίζω να ψιλοπιστεύω στο θεό. Όταν πάνε χάλια, τότε δεν πιστεύω. Είναι μία καθαρά συμφεροντολογική σχέση η δική μου.

Αν πιάσω δηλαδή το τζόκερ, τότε θα ξαναπιστέψω σίγουρα. Ό,τι γίνεται προς το συμφέρον μου και συμβάλλει ο θεός, τότε θα δέχεται και την πίστη μου. Ό,τι πάει στραβά και χάλια όμως θα το φορτώνεται. Έτσι δεν είναι :D ;

Οπότε κάνε εσύ τις προσευχές σου να βγάλω δισεκατομμύρια στη ζωή μου και μη σε νοιάζει αν πιστεύω ή όχι. :D
Ο παλαιός των ημερών...

Άβαταρ μέλους
Ιωάννης Ειρηναίος
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 25 Ιουν 2018, 00:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ιωάννης Ειρηναίος » 01 Μαρ 2019, 13:17

Ευχαριστώ όλους τους άθεους για την πολιτισμένη επιχειρηματολογία τους.
Ο παλαιός των ημερών...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών