Life coaching χωρίς αναισθητικό

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Μαρ 2019, 16:38

Cecily Anne έγραψε:
02 Μαρ 2019, 16:33
Προφανώς και είχες άδικο, διότι ο άλλος πήγε να κάνει κάτι στημένο δεκαετιών με συγκεκριμένο από πίσω υποστηρικτικό υλικό και εγγυήσεις. Δεν μπήκε σε βιβλιοπωλείο να πει "μάστορα, δώσε με να ντιαβάσω ουγκ ουγκ".
Από ότι κατάλαβα από την απάντηση του mec στην περίπτωση του life coach το ξεκαθάρισμα του ποιος είναι ή ποιος τον παριστάνει δεν το κάνει ένα πτυχίο αλλά ο επαγγελματικός σύλλογος. Αν αυτοί έχουν αυστηρά κριτήρια τότε το πράγμα θα λειτουργεί ικανοποιητικά. Αν όχι τότε είσαι ότι δηλώσεις.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Μαρ 2019, 16:41

ST48410 έγραψε:
02 Μαρ 2019, 16:38
Cecily Anne έγραψε:
02 Μαρ 2019, 16:33
Προφανώς και είχες άδικο, διότι ο άλλος πήγε να κάνει κάτι στημένο δεκαετιών με συγκεκριμένο από πίσω υποστηρικτικό υλικό και εγγυήσεις. Δεν μπήκε σε βιβλιοπωλείο να πει "μάστορα, δώσε με να ντιαβάσω ουγκ ουγκ".
Από ότι κατάλαβα από την απάντηση του mec στην περίπτωση του life coach το ξεκαθάρισμα του ποιος είναι ή ποιος τον παριστάνει δεν το κάνει ένα πτυχίο αλλά ο επαγγελματικός σύλλογος. Αν αυτοί έχουν αυστηρά κριτήρια τότε το πράγμα θα λειτουργεί ικανοποιητικά. Αν όχι τότε είσαι ότι δηλώσεις.
Δεν υπάρχει σοβαρός επαγγελματικός σύλλογος που να δέχεται εγγραφή μελλών πολυκλαδικά. Ο οικονομικός παίρνει οικονομολόγους, των μηχανικών μηχανικούς, των ιατρών γιατρούς, των δικαστικών απόφοιτους νομικής που μπήκαν δικαστικό σώμα και πάει λέγοντας.

Ναι, φαντάζομαι ο σύλλογος γιόγκι Ελλάδας δεν απαιτεί πτυχίο γυμναστικής ακαδημίας.
Ο σύλλογος ΡΕΙΚΙ το ίδιο.
Ο σύλλογος σεξ κόουτς (τμ Χειρδάρη, I luv) το ίδιο.
ΚΛΠ. ΚΛΠ. ΚΛΠ.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

mec
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 14:43
Phorum.gr user: mec

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 02 Μαρ 2019, 17:04

Cecily Anne έγραψε:
02 Μαρ 2019, 16:33
ST48410 έγραψε:
02 Μαρ 2019, 16:31
Cecily Anne έγραψε:
02 Μαρ 2019, 16:12
Στην απίθανη αυτή νηματάρα είδαμε σύγκριση MBA με life coaching.... ?
Όχι ακριβώς. Απλά την εποχή εκείνη με είχε ζαλίσει ο φίλος με το κήρυγμα που τους έκαναν για την σημασία του να είναι κάποιος αισιόδοξος, να βλέπει το ποτήρι μισογεμάτο κοκ και έβλεπα τις σπουδές του και την όλη φιλοσοφία με πολύ μεγάλη επιφύλαξη. Τελικά είχα άδικο.
Προφανώς και είχες άδικο, διότι ο άλλος πήγε να κάνει κάτι στημένο δεκαετιών με συγκεκριμένο από πίσω υποστηρικτικό υλικό και εγγυήσεις. Δεν μπήκε σε βιβλιοπωλείο να πει "μάστορα, δώσε με να ντιαβάσω ουγκ ουγκ".
Ποιος μπήκε να κάνει σπουδές σε βιβλιοπωλείο; Αυτό που έγραψα είναι ότι ο πελάτης, αν δεν ξέρει απο πού να αρχίσει, μπορεί να ρωτήσει εκεί. Κι επίσης, το έχω γράψει ότι αναφέρομαι στη Γαλλία. Στα βιβλιπωλεία υπαρχουν sections προσωπικής ανάπτυξης με ενημερωμένους πωλητές που μπορούν να βοηθήσουν.
Και γιατί τα έχεις τόσο με τους life coaches? Σου τρώνε το ψωμί ή νομίζεις ότι νομιμοποιείσαι να συγκρίνεις επαγγέλματα με βάση τα προσωπικά σου κριτήρια; Είχανε μια σκασίλα οι life coaches για το τι νομίζεις.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Μαρ 2019, 17:07

mec έγραψε:
02 Μαρ 2019, 17:04
βάση τα προσωπικά σου κριτήρια;

Η επιλογή "μέλους" επαγγελματικού συλλόγου στην τύχη, βάσει μη καταγεγραμμένων συγκεκριμένων κριτηρίων προσωπικά κάνει τα κριτήρια που περιγράφεις εσύ και όχι αυτά που περιγράφω εγώ.

Στον δικό μου κλάδο έχουν πολύ καλώς ορισμένα κριτήρια. Στον δικό σου όχι, το είπες μόνος σου. :bored:
Έχω ήδη απαντήσει κάπου στον OYTIS, αλλά θα το ξαναγράψω (μιλώντας για Γαλλία): δεν χρειάζεται κανένος είδους πτυχίο για να εξασκήσεις το επάγγελμα του life coach.
To καταλάβαμε από τις σάχλες που μας λές τόσες μέρες.

Οπότε επανερχόμαστε στο αρχικό μου ποστ.
Cecily Anne έγραψε:
27 Φεβ 2019, 23:48
Εγώ έχω να πω ότι ναι ΟΚ, ζητάω συμβουλές από παππούδες κλπ. αλλά αν μη τι άλλο έχουν βγάλει μια νομική κατ'ελάχιστο και κάπου 40 χρόνια στο κουρμπέτι έκαστος συμβουλάτορας. Που θα μου συγκρίνετε τις επαγγελματικές συμβουλές τους με τα σεμινάρια παπατζήδων, ο χριστός κι ο απόστολος.
Ούτε από αυτά έχουν.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23709
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Μαρ 2019, 17:24

έχει πλάκα πάντως η σέσι στο νήμα, δεν θέλει με τίποτα να υπάρχει τέτοιο πράγμα, και ας είναι το πραγματικά αρχαιότερο επάγγελμα του κόσμου. :003:

μπορούμε νομίζω να φανταστούμε έναν καλό λιφε κοατσ, με πτυχία και μάστερ, σαν ένα neutral evil ψυχολόγο. Ένα ψυχολόγο gone rogue, μπορεί απλά να έχει πάρει και μπισνες μβα στην πορεία.

έναν άνθρωπο που ξέρει περίπου πώς δουλεύουμε, αλλά δεν θέτει όρια, εμπόδια ίσως που πρέπει να πηδήξουμε, για να δέσει με το παράδειγμα του νταζέ. :003:

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 02 Μαρ 2019, 17:27

Hey Baby έγραψε:
02 Μαρ 2019, 15:57
taliban έγραψε:
02 Μαρ 2019, 08:48
Life coaching lesson της ημέρας:
Αν δεν σου αρέσει το ψωμί από τον φούρνο δεν θα αλλάξεις την συνταγή του φούρναρη.Εσύ θα αλλάξεις φούρνο.

Life coacher taliban
I want your money
και αν εισαι ο γιος του φουρναρη;;;;;;
Ανοίγεις σουβλατζίδικο.

mec
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 14:43
Phorum.gr user: mec

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 02 Μαρ 2019, 17:31

Cecily Anne έγραψε:
02 Μαρ 2019, 17:07
mec έγραψε:
02 Μαρ 2019, 17:04
βάση τα προσωπικά σου κριτήρια;

Η επιλογή "μέλους" επαγγελματικού συλλόγου στην τύχη, βάσει μη καταγεγραμμένων συγκεκριμένων κριτηρίων προσωπικά κάνει τα κριτήρια που περιγράφεις εσύ και όχι αυτά που περιγράφω εγώ.

Στον δικό μου κλάδο έχουν πολύ καλώς ορισμένα κριτήρια. Στον δικό σου όχι, το είπες μόνος σου. :bored:
Έχω ήδη απαντήσει κάπου στον OYTIS, αλλά θα το ξαναγράψω (μιλώντας για Γαλλία): δεν χρειάζεται κανένος είδους πτυχίο για να εξασκήσεις το επάγγελμα του life coach.
To καταλάβαμε από τις σάχλες που μας λές τόσες μέρες.

Οπότε επανερχόμαστε στο αρχικό μου ποστ.
Cecily Anne έγραψε:
27 Φεβ 2019, 23:48
Εγώ έχω να πω ότι ναι ΟΚ, ζητάω συμβουλές από παππούδες κλπ. αλλά αν μη τι άλλο έχουν βγάλει μια νομική κατ'ελάχιστο και κάπου 40 χρόνια στο κουρμπέτι έκαστος συμβουλάτορας. Που θα μου συγκρίνετε τις επαγγελματικές συμβουλές τους με τα σεμινάρια παπατζήδων, ο χριστός κι ο απόστολος.
Ούτε από αυτά έχουν.
Πού γράφω εγώ ότι γίνεται επιλογή μέλους επαγγελματικού συλλόγου στην τύχη; Ποιος σου είπε ότι δεν υπάρχουν συγκεκριμμένα καταγεγραμμένα κριτήρια στον επαγγελματικό σύλλογο; Από το «μπαίνει ένας στους δέκα από όσους κανουν αίτηση» που έγραψα, αυτό κατάλαβες; Σφαγείο γίνεται για να μπεις.
Βεβαίως από απόψεως πολιτείας δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο. Δεν έχει κριθεί ότι όποιος παρέχει συμβουλές/τεχνικές προσωπικής ανάπτυξης πρέπει να έχει ένα πτυχίο. Δεν είπε κανένας ότι το life coaching είναι επιστήμη. Η αγορά αποφασίζει ποιος είναι καλός και ποιος όχι.

Κι επειδή μου λές ότι λέω σαχλες, νομιμοποιούμαι να σου απαντήσω στο ίδιο στυλ: δεν μπορείς να το χωνέψεις ότι έχεις λιώσει στις σπουδές σε 4 χωρες και κατέληξες working for the man, ενώ κάποιοι άλλοι κερδίζουν πιο έξυπνα τη ζωή τους ως ελεύθεροι επαγγελματίες. Πρέπει σώνει και καλά να τους μειώσεις για να φανείς.
Υπάρχει κάποιος λόγος σύγκρισης επαγγελμάτων; Δεν βλέπω κανέναν. Τι τρώγεσαι με τα ρούχα σου;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mec την 02 Μαρ 2019, 17:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27242
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 02 Μαρ 2019, 17:41

Έλα μωρέ τώρα ποιό μβα, αυτά είναι για αεριτζήδες. Το μυστικό είναι να περπατήσεις στην πράγα στην γένοβα και σε πολλούς άλλους κινηματικούς σταθμούς ανά την υφήλιο
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49099
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 02 Μαρ 2019, 18:14

Ωραίο νήμα.
Εικόνα
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Μαρ 2019, 18:15

mec έγραψε:
02 Μαρ 2019, 18:12
Είδαμε και τα δικά σου ποστ μέχρι τώρα στο νήμα πόσο σοβαρά κρίθηκαν. Περιμένω να δω κι εγώ, έχει ενδιαφέρον.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3199
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 02 Μαρ 2019, 18:30

Δεν διαβασα το νημα. Τι νιου ειτζ παπαρια ειναι παλι αυτο το life coaching;

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 02 Μαρ 2019, 18:51

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
02 Μαρ 2019, 18:30
Δεν διαβασα το νημα. Τι νιου ειτζ παπαρια ειναι παλι αυτο το life coaching;
Αν μπορέσεις δες αυτό εδω το επεισόδιο της ξένης σειράς Penn & Teller Bulshit, που ξεμπροστιάζει με πολύ χιούμορ τους life coaches. Το χα δει πριν χρόνια και γέλασα με την ψυχή μου.

https://m.imdb.com/title/tt0771117/

Δυστυχως, δεν βρίσκεται στο YouTube απόσο ξέρω.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14686
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 02 Μαρ 2019, 18:54

Ποιος ο λογος να μαλωνετε σαν τα κοκορια και να βαζετε μεσα στο παιχνιδι και οικογενειες?
Ενα φορουμ ειναι ρε παιδια.
Αγαπατε αλληλους.
(ιδιαιτερα αν μιλαμε για ναρες...)
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25481
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 02 Μαρ 2019, 18:56

DIOMEDESGR έγραψε:
02 Μαρ 2019, 18:51
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
02 Μαρ 2019, 18:30
Δεν διαβασα το νημα. Τι νιου ειτζ παπαρια ειναι παλι αυτο το life coaching;
Αν μπορέσεις δες αυτό εδω το επεισόδιο της ξένης σειράς Penn & Teller Bulshit, που ξεμπροστιάζει με πολύ χιούμορ τους life coaches. Το χα δει πριν χρόνια και γέλασα με την ψυχή μου.

https://m.imdb.com/title/tt0771117/

Δυστυχως, δεν βρίσκεται στο YouTube απόσο ξέρω.


αυτο λες; μολις γοογλισα, δεν παιρνω θεση

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3199
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Life coaching χωρίς αναισθητικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 02 Μαρ 2019, 18:58

Ωραιο νημα, διαβασα λιγακι... γνωριζω μονο ενα ατομο που παρουσιαζεται κατι ως λαιφ κοουτς, αλλα αυτος αυτοαποκαλειται «inspirational speaker»... μεσηλικας, με ασπρισμενα δοντια, δεν παντρευτηκε ποτε, δεν εχει ουτε παιδια, ουτε γατια, παρα μονο μια (υπερμουναρα) γκομενα καμια 10ετα μικροτερη του. Ειναι ολη την ωρα ειτε στα γυμναστηρια, ειτε σε ποδηλατικες εκδρομες, εκδρομες με κανο κτλ. Καλα κανει ο ανθρωπος αμα αυτο το ευχαριστει, δεν κατακρινω καθολου τον τροπο ζωης του, αλλα να δινει «συμβουλες ζωης» σε επιτυχημενα στελεχη μεγαλων εταιρειων, σε οικογενειαρχες, σε επιχειρηματιες κτλ... απο που και ως που 😆 ;

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών