Σας αρέσει η δουλειά σας;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 05 Μαρ 2019, 13:20

Δουλειά και καλή δεν υπάρχει.
Και η προσπάθεια ευχαρίστησης
της δουλειάς είναι ιδεολογικός
μηχανισμός διαιώνισης του
συστήματος.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Μαρ 2019, 13:25

μια "δουλεια" που εκανα καποτε, ηταν κριτης σε αγωνες μοτοσικλετας και αυτοκινητου. σε εισαγωγικα, γιατι δεν πληρονωμουν :lol:

εκτος απο μερικες φορες, με εναν συγκεκριμμενο διοργανωτη "iron team". την πρωτη φορα που εγινε αυτο, που μας μαζεψαν μετα το τελος του αγωνα και μας εδωσαν λεφτα, εμεινα παγωτο. γιατι μας πληρωνουν; ολες τις αλλες φορες, βαζαμε και απο την τσεπη μας, και ηταν θαυμα αν μας εδινε ο οργανωτης κανα μπουκαλακι νερο να μην ψοφησουμε πανω στο βουνο.

ημουν πολυ νεος για να σκεφτομαι επαγγελματικη αποκατασταση, αλλα τοτε κυκλοφορουσε και η ιστορια με την πιστα f1 στην χαλανδριτσα, και θυμαμαι οτι εκανα τη σκεψη, τι καιγαμω δουλεια θα ηταν. αληθεια, θα το εκανα (και το εκανα πολλες φορες) απληρωτος. να βιοποριζομαι και απο αυτο; παραδεισος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7958
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 05 Μαρ 2019, 13:29

paul25 έγραψε:
05 Μαρ 2019, 13:14
Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, αν υπάρχουν πχ 100 ειδικεύσεις από ανώτατες σχολές, το μέγεθος, η μορφή και η ανάγκη της Ελληνικής αγοράς εξυπηρετούν τις 20 από αυτές, ακόμα και αύριο-μεθαύριο να έρθουν επενδυτές, δεν θα απασχοληθούν όλες οι ειδικότητες εφόσον η αγορά είναι τεχνοκρατική και μόνο τα αντίστοιχα επαγγέλματα ευνοεί. Από την άλλη να κλείσουμε τις σχολές που δίνουν τις υπόλοιπες 80 ειδικότητες το βρίσκω ακραία λύση και αυτό είναι θεωρώ στρέβλωση ενός μικροαστικού και αναχρονιστικού πλέον ονείρου των Ελλήνων (από την εποχή της Ελλάδος των δεκαετιών 60,70 και 80 που ελάχιστοι είχαν πτυχίο και γινόντουσαν όντως κάτι στη ζωή τους) που διατυπώνεται στη φράση "πάρε εσύ ένα πτυχίο τουλάχιστον και θα βρεις δουλειά". Συγκεκριμένα τα ΑΕΙ, ο κύριος λόγος ύπαρξης τους δεν είναι να βρεις δουλειά από αυτά. Συμφωνώ όμως στη δημιουργία είτε ιδιωτικών σχολών με αποκλειστική σύνδεση στην αγορά (επομένως θα υπάρχει και πολύ μικρή ποικιλία αντικειμένων σπουδών και πιο "φτωχών") είτε πανεπιστήμια δύο ταχυτήτων.
Δεν ξέρω πως θα λυθεί αυτό το πρόβλημα. Δεν νομίζω να ενδιαφέρονται ουσιαστικά για την παιδεία. Μάλλον το αντίθετο, γι΄αυτό έγραψα ότι πολλοί θα έριχναν μαύρη πέτρα από τα 18 αν γνώριζαν ποιοι κυβερνούν εδώ πέρα.
Από την άλλη η πλειοψηφία δεν ενδιαφέρεται για το συλλογικό, μόνο για το ατομικό ή οικογενειακό. Ιδιωτικά σχολεία και σχολές ήδη υπάρχουν. Δεν πιστεύω ότι αν αποκτήσουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια θα είναι κάποιου επιπέδου. Ας τα αποκτήσουμε και αυτά όπως η Κύπρος.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 05 Μαρ 2019, 13:35

Antares έγραψε:
05 Μαρ 2019, 13:29
paul25 έγραψε:
05 Μαρ 2019, 13:14
Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, αν υπάρχουν πχ 100 ειδικεύσεις από ανώτατες σχολές, το μέγεθος, η μορφή και η ανάγκη της Ελληνικής αγοράς εξυπηρετούν τις 20 από αυτές, ακόμα και αύριο-μεθαύριο να έρθουν επενδυτές, δεν θα απασχοληθούν όλες οι ειδικότητες εφόσον η αγορά είναι τεχνοκρατική και μόνο τα αντίστοιχα επαγγέλματα ευνοεί. Από την άλλη να κλείσουμε τις σχολές που δίνουν τις υπόλοιπες 80 ειδικότητες το βρίσκω ακραία λύση και αυτό είναι θεωρώ στρέβλωση ενός μικροαστικού και αναχρονιστικού πλέον ονείρου των Ελλήνων (από την εποχή της Ελλάδος των δεκαετιών 60,70 και 80 που ελάχιστοι είχαν πτυχίο και γινόντουσαν όντως κάτι στη ζωή τους) που διατυπώνεται στη φράση "πάρε εσύ ένα πτυχίο τουλάχιστον και θα βρεις δουλειά". Συγκεκριμένα τα ΑΕΙ, ο κύριος λόγος ύπαρξης τους δεν είναι να βρεις δουλειά από αυτά. Συμφωνώ όμως στη δημιουργία είτε ιδιωτικών σχολών με αποκλειστική σύνδεση στην αγορά (επομένως θα υπάρχει και πολύ μικρή ποικιλία αντικειμένων σπουδών και πιο "φτωχών") είτε πανεπιστήμια δύο ταχυτήτων.
Δεν ξέρω πως θα λυθεί αυτό το πρόβλημα. Δεν νομίζω να ενδιαφέρονται ουσιαστικά για την παιδεία. Μάλλον το αντίθετο, γι΄αυτό έγραψα ότι πολλοί θα έριχναν μαύρη πέτρα από τα 18 αν γνώριζαν ποιοι κυβερνούν εδώ πέρα.
Από την άλλη η πλειοψηφία δεν ενδιαφέρεται για το συλλογικό, μόνο για το ατομικό ή οικογενειακό. Ιδιωτικά σχολεία και σχολές ήδη υπάρχουν. Δεν πιστεύω ότι αν αποκτήσουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια θα είναι κάποιου επιπέδου. Ας τα αποκτήσουμε και αυτά όπως η Κύπρος.
Άλλωστε να μην ξεχνάμε πως ο λόγος ύπαρξης των ΤΕΙ ήταν ακριβώς αυτός, να είναι οι πρώτες σχολές ανώτατου επιπέδου που θα βγάζουν ειδικότητες που ανταποκρίνονται στην αγορά και μόνο. Δηλαδή, όταν άρχισε να μαζικοποιείτε η Παιδεία και να υπάρχει ζήτηση, το είδαν από τότε το πρόβλημα και η απάντηση ήταν η δημιουργία των ΤΕΙ, τώρα αν πέτυχε αυτό σαν λύση; Εγώ λέω όχι! Ίσως και να χειροτέρεψε τα πράγματα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 05 Μαρ 2019, 19:17

Προσωπικά μου βγαίνουν περίπου 70 ώρες την εβδομάδα

Εννοείται ΣΚ κ αργίες

Δεν βαριέμαι το αντικείμενο αλλά λίγο λιγότερες ώρες θα τις ήθελα . Υπάρχει ζωή κι εκτός ιδρύματος
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 05 Μαρ 2019, 22:50

lyna έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:17
Προσωπικά μου βγαίνουν περίπου 70 ώρες την εβδομάδα

Εννοείται ΣΚ κ αργίες

Δεν βαριέμαι το αντικείμενο αλλά λίγο λιγότερες ώρες θα τις ήθελα . Υπάρχει ζωή κι εκτός ιδρύματος
Οι 70 ώρες είναι πολλές.
Εκτός βέβαια αν οι απολαβές είναι αντίστοιχες.
(όταν λες ίδρυμα, τί εννοείς;)

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 06 Μαρ 2019, 07:36

Belladonna έγραψε:
05 Μαρ 2019, 22:50
lyna έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:17
Προσωπικά μου βγαίνουν περίπου 70 ώρες την εβδομάδα

Εννοείται ΣΚ κ αργίες

Δεν βαριέμαι το αντικείμενο αλλά λίγο λιγότερες ώρες θα τις ήθελα . Υπάρχει ζωή κι εκτός ιδρύματος
Οι 70 ώρες είναι πολλές.
Εκτός βέβαια αν οι απολαβές είναι αντίστοιχες.
(όταν λες ίδρυμα, τί εννοείς;)
Τη δουλειά γτ τόσες ώρες εκεί σε κάνουν ιδρυματοποιημενο

Οι οποίες απολαβές κ να είναι θα προτιμούσα λιγότερες ώρες κ αργίες . Αυτό που λέει ο σατανικός κάπου πιο πίσω .
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 06 Μαρ 2019, 15:05

Ξαναλέω, κανείς δε γουστάρει αυτό που κάνει αν δε παίζουν στη μέση οι απολαβές. Εκτός απο κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις απο τους οποίους οι περισσότεροι δε βγάζουν μια απο τη δουλειά που κάνουν. Ζουν απο περιφερειακές πηγές.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 06 Μαρ 2019, 17:12

Απολαβές είναι κ αυτές που σου εξασφαλίζουν ένα πιάτο φαγητό απολαβές είναι κ αυτές που σου εξασφαλίζουν να προσλάβεις άλλον να κάνει τη δουλειά για εσένα .

Ανάμεσα όμως σε ενδιαφέρον που προσφέρει η κάθε δουλειά , προτιμώ κάτι που με κρατά σε εκγρηγορση κάθε μέρα με χαμηλότερες απολαβές από κάτι πιο ήρεμο αλλά με υψηλότερες .
Το πολύ ελάχιστο σε απολαβές δεν το λες επιλογή εργασίας αλλά ανάγκη .
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Μαρ 2019, 18:05

Ερμής έγραψε:
06 Μαρ 2019, 15:05
Ξαναλέω, κανείς δε γουστάρει αυτό που κάνει αν δε παίζουν στη μέση οι απολαβές.
Τι πραγματικά σημαίνει αυτό όμως;
Δηλαδή κι εγώ υπάρχουν ένα σωρό πράγματα εκτός δουλειάς που δεν κάνω ποτέ από μόνος μου αλλά αν είναι στη μέση Χ, γουστάρω.
Όπου Χ μπορεί να είναι καλή παρέα, να είσαι ταξίδι κάπου και να θες να βιωσεις λίγο τα έθιμα κλπ.

Δεν έχει νομίζω πολύ νόημα να ψάχνουμε ένα πλατωνικό ιδεατό του "γουστάρω". Αν περνάς καλά, γουστάρεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 06 Μαρ 2019, 18:57

lyna έγραψε:
06 Μαρ 2019, 17:12
Απολαβές είναι κ αυτές που σου εξασφαλίζουν ένα πιάτο φαγητό απολαβές είναι κ αυτές που σου εξασφαλίζουν να προσλάβεις άλλον να κάνει τη δουλειά για εσένα .

Ανάμεσα όμως σε ενδιαφέρον που προσφέρει η κάθε δουλειά , προτιμώ κάτι που με κρατά σε εκγρηγορση κάθε μέρα με χαμηλότερες απολαβές από κάτι πιο ήρεμο αλλά με υψηλότερες .
Το πολύ ελάχιστο σε απολαβές δεν το λες επιλογή εργασίας αλλά ανάγκη .
Εξαρτάται και τη φαση.

Εμένα πλέον (δε ξέρω για πόσο καιρό ομως) δε θα με χάλαγε καθόλου κάτι πολύ ήρεμο με πολύ καλές απολαβές. Το εξήγησα και στον Οττο παραπανω
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 06 Μαρ 2019, 19:00

Άκαιρη ερώτηση τη στιγμή που υπάρχουν 1.2 εκατομμύριο άνεργοι και είναι τυχερός κανείς αν έχει δουλειά και πληρώνεται κανονικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 06 Μαρ 2019, 21:47

Ερμής έγραψε:
06 Μαρ 2019, 18:57
lyna έγραψε:
06 Μαρ 2019, 17:12
Απολαβές είναι κ αυτές που σου εξασφαλίζουν ένα πιάτο φαγητό απολαβές είναι κ αυτές που σου εξασφαλίζουν να προσλάβεις άλλον να κάνει τη δουλειά για εσένα .

Ανάμεσα όμως σε ενδιαφέρον που προσφέρει η κάθε δουλειά , προτιμώ κάτι που με κρατά σε εκγρηγορση κάθε μέρα με χαμηλότερες απολαβές από κάτι πιο ήρεμο αλλά με υψηλότερες .
Το πολύ ελάχιστο σε απολαβές δεν το λες επιλογή εργασίας αλλά ανάγκη .
Εξαρτάται και τη φαση.

Εμένα πλέον (δε ξέρω για πόσο καιρό ομως) δε θα με χάλαγε καθόλου κάτι πολύ ήρεμο με πολύ καλές απολαβές. Το εξήγησα και στον Οττο παραπανω
ηρεμο εννοούμε κάτι με λιγότερες ευθύνες;
εγώ δεν μπορώ κάτι τετοιο. αυτοκτονώ γτ νιώθω παντελώς χαζή.
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30101
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 06 Μαρ 2019, 21:51

Οι ευθύνες και οι προκλήσεις είναι καλές αλλά πρέπει να ισοδυναμούν με απολαβές.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Σας αρέσει η δουλειά σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 06 Μαρ 2019, 21:59

Otto Weininger έγραψε:
12 Φεβ 2019, 10:47
Λέγω το εξής : Τρία είναι τα ερωτήματα;

1)Σου αρέσει;
2)Σου φέρνει λεφτά;
3)Σε κάνει καλύτερο άνθρωπο γενικά ή ειδικά;

Αν ναι και στα τρία, τότε είσαι από τους υπερτυχερους.

Αν 2/3 είσαι και πάλι τυχερός.

Αν 1/3 τότε πρέπει να ζυγισεις αν αυτό το ένα είναι αρκετό.

Αν 0/3 τότε δεν αξίζει τον χρόνο σου καθόλου. Και αυτό ισχύει για όλα αλλά και για την δουλειά.
1)Μου αρέσει αλλά ο τρόπος που γίνεται με κάνει να την βαριέμαι απίστευτα.

2)Βασικό μισθό συν έξτρα αλλά όχι κάθε μέρα.

3)Με τον τρόπο που πρέπει να κάνω την δουλειά ,όχι μόνο δεν μέ κανει καλύτερο άνθρωπο αλλά μου δημιουργεί πολλά νευρα και γενικά εκνευρισμό.
:roll:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών