Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41193
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Απρ 2019, 18:22

gassim έγραψε:
09 Απρ 2019, 15:49
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
09 Απρ 2019, 15:20
Αυτά είναι γνώσεις ευρωπαϊκής ιστορίας γυμνασίου, οι οποίες γι κάποιο λόγο διαφεύγουν από τους πανεπιστήμονες ελ :lol:
Νομίζω οτι αν απλά θυμάσαι (απο κάποια ταινία;) οτι εκεί κάπου το 40 έγινε ένας πόλεμος κάπως καταστροφικός για την Ευρώπη, σταματάς την όποια σύνδεση του σημερινού πλούτου με την εκμετάλλευση των μαύρων.
Διότι καταστράφηκαν τελείως όλες οι υποδομές της χώρας, οι νόμοι, οι εμπορικές σχέσεις, τα trade names και οι προδιαγραφές; Delete έκανε ο πόλεμος στην Ολλανδία; Απ' όσο θυμάμαι δεν θεωρείται ότι πολέμησαν καν, παραδόθηκαν σε λιγότερο από μια εβδομάδα.

Επίσης, ναι. Οι εταιρείες των αποικιοκρατών δεν είχαν απλώσει τα πλοκάμια τους στις αποικίες, συνεχίζοντας την εκμετάλλευση πρακτικά μέχρι σήμερα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41193
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Απρ 2019, 18:24

gassim έγραψε:
09 Απρ 2019, 18:22
Αν βρεις μια ακομη πιο λεπτομερη ερευνα του 1980 θα την ανεβασεις κι αυτη να βγάλουμε συμπερασματα για σήμερα ;
Το γεγονός ότι τα αποτελέσματα είναι σχεδόν πανομοιότυπα δεν σου λέει ότι η έρευνα δεν είναι παρωχημένη; Επίσης, ναι... τι 10, τι 30, τι 50, τι 100. Όλα το ίδιο είναι. Κι αυτή που έφερες παλιά είναι, δεν δημοσιεύθηκε χθες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7789
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 09 Απρ 2019, 18:29

Μα τι λες ;
Εν παση περιπτώσει εχεις ενα θεμα με τις συγγνωμες, το εχουν αρκετοί ανθρωποι κατανοητό.
Το οτι χαρακτηριζεις τον ρεμπραντ και τον βαγκ κοχ μπογιατζηδες να το μετρήσουμε κι αυτο στις μετριοπαθεις τοποθετήσεις σου πανω στην ιστορια της τεχνης ;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41193
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Απρ 2019, 18:38

Μου αρέσει να προκαλώ. Επίσης τονίζω την διαφορά ουσίας ανάμεσα στον Βαν Γκονγκ και τον Χάιγκενς.

Αν θέλεις, μπορώ να παραθέσω δίπλα-δίπλα τις ερωτήσεις που είναι ίδιες και τι ποσοστά παίζουν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7789
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 09 Απρ 2019, 18:46

Παρεθεσα μια ερωτηση εγω που ειχε πρωταγωνιστικο ρολο στο αρχικο σου ποστ και τα αποτελεσματα της πιο προσφατης ερευνας ηταν εκ διαμέτρου αντιθετα .
Οκ ανθρωπος εισαι, σε ολους μας εχει συμβει να ανεβασουμε κατι χωρις να το εχουμε ψαξει καλα.
Δεν ειναι οτι ειμαστε και ολλανδοι και θα το παρουμε βαρια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41193
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Απρ 2019, 18:56

Δεν είναι η ίδια ερώτηση, καλό μου. Η ίδια ερώτηση είναι στην σελίδα 14 της νεότερης έρευνας. Εκεί πράγματι υπάρχει μια διαφορά στα ποσοστά κυρίως της Ελλάδας (οι Ολλανδοί ανέβηκαν λίγο αλλά όχι σημαντικά). Αυτό αντικατοπτρίζει την οικονομική κρίση, γιατί οι απαντήσεις μετατοπίστηκαν στο «the economic situation» που δεν υπήρχε καν σαν επιλογή στο ευρωβαρόμετρο του 2009.

Τα ποσοστά είναι 57% των Ολλανδών, 53% των Ελλήνων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 09 Απρ 2019, 20:25

hellegennes έγραψε:
09 Απρ 2019, 18:22
gassim έγραψε:
09 Απρ 2019, 15:49
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
09 Απρ 2019, 15:20
Αυτά είναι γνώσεις ευρωπαϊκής ιστορίας γυμνασίου, οι οποίες γι κάποιο λόγο διαφεύγουν από τους πανεπιστήμονες ελ :lol:
Νομίζω οτι αν απλά θυμάσαι (απο κάποια ταινία;) οτι εκεί κάπου το 40 έγινε ένας πόλεμος κάπως καταστροφικός για την Ευρώπη, σταματάς την όποια σύνδεση του σημερινού πλούτου με την εκμετάλλευση των μαύρων.
Διότι καταστράφηκαν τελείως όλες οι υποδομές της χώρας, οι νόμοι, οι εμπορικές σχέσεις, τα trade names και οι προδιαγραφές; Delete έκανε ο πόλεμος στην Ολλανδία; Απ' όσο θυμάμαι δεν θεωρείται ότι πολέμησαν καν, παραδόθηκαν σε λιγότερο από μια εβδομάδα.

Επίσης, ναι. Οι εταιρείες των αποικιοκρατών δεν είχαν απλώσει τα πλοκάμια τους στις αποικίες, συνεχίζοντας την εκμετάλλευση πρακτικά μέχρι σήμερα.
Έχουν σχέση αυτές οι ιστορικο-κουτσομπολίστικες θεωρίες του καφενέ με το τμήμα των "Θετικών επιστημών"? :102:

Θεωρώ ότι το νήμα πρέπει να μετακινηθεί άμεσα στον τομέα "Κοινωνικά θέματα" ή "Διεθνής πολιτική". :xena:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27302
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 09 Απρ 2019, 21:09

hellegennes έγραψε:
09 Απρ 2019, 18:38
Μου αρέσει να προκαλώ.
Ο άνθρωπος είναι αστείος
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43856
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Απρ 2019, 21:25

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18383
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 09 Απρ 2019, 21:32

συνοψις: ο πετυχημένος καπιταλισμος , ειναι λίγο χειρότερος απο την αποτυχημένη αριστερά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41193
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Απρ 2019, 22:40

DIOMEDESGR έγραψε:
09 Απρ 2019, 20:25
hellegennes έγραψε:
09 Απρ 2019, 18:22
gassim έγραψε:
09 Απρ 2019, 15:49


Νομίζω οτι αν απλά θυμάσαι (απο κάποια ταινία;) οτι εκεί κάπου το 40 έγινε ένας πόλεμος κάπως καταστροφικός για την Ευρώπη, σταματάς την όποια σύνδεση του σημερινού πλούτου με την εκμετάλλευση των μαύρων.
Διότι καταστράφηκαν τελείως όλες οι υποδομές της χώρας, οι νόμοι, οι εμπορικές σχέσεις, τα trade names και οι προδιαγραφές; Delete έκανε ο πόλεμος στην Ολλανδία; Απ' όσο θυμάμαι δεν θεωρείται ότι πολέμησαν καν, παραδόθηκαν σε λιγότερο από μια εβδομάδα.

Επίσης, ναι. Οι εταιρείες των αποικιοκρατών δεν είχαν απλώσει τα πλοκάμια τους στις αποικίες, συνεχίζοντας την εκμετάλλευση πρακτικά μέχρι σήμερα.
Έχουν σχέση αυτές οι ιστορικο-κουτσομπολίστικες θεωρίες του καφενέ με το τμήμα των "Θετικών επιστημών"? :102:

Θεωρώ ότι το νήμα πρέπει να μετακινηθεί άμεσα στον τομέα "Κοινωνικά θέματα" ή "Διεθνής πολιτική". :xena:
Το νήμα αυτό αφορά την απόρριψη της επιστήμης στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Ανήκει στις επιστήμες.

Δείχνει την θλιβερή κατάντια λαών της Ευρώπης που απορρίπτουν την επιστήμη με θεωρίες συνωμοσίας και κατόπιν εκλέγουν ναζιστικά κόμματα να τους εκπροσωπούν στην βουλή. Η αξιωματική αντιπολίτευση στην Ολλανδία είναι η Χρυσή Αυγή στο λίγο (3 φορές) χειρότερό της -καθόλου τυχαίο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 09 Απρ 2019, 22:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 09 Απρ 2019, 22:41

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
09 Απρ 2019, 21:09
hellegennes έγραψε:
09 Απρ 2019, 18:38
Μου αρέσει να προκαλώ.
Ο άνθρωπος είναι αστείος
:goodpost:
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 10 Απρ 2019, 11:46

hellegennes έγραψε:
09 Απρ 2019, 22:40
Το νήμα αυτό αφορά την απόρριψη της επιστήμης στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Ανήκει στις επιστήμες.

Δείχνει την θλιβερή κατάντια λαών της Ευρώπης που απορρίπτουν την επιστήμη με θεωρίες συνωμοσίας και κατόπιν εκλέγουν ναζιστικά κόμματα να τους εκπροσωπούν στην βουλή. Η αξιωματική αντιπολίτευση στην Ολλανδία είναι η Χρυσή Αυγή στο λίγο (3 φορές) χειρότερό της -καθόλου τυχαίο.
Προσεξε:

Το τι λένε οι επιστημονικές αρχές που λοιδορούνται στις χώρες που αναφέρεις ΕΊΝΑΙ αντικείμενο του νήματος.

Το πως και το γιατί οι άνθρωποι εκει, απορρίπτουν τις αρχές αυτές ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αντικείμενο του παρόντος νήματος αλλά του νήματος που αφορά τις fucking ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ επιστήμες!
Αν δεν μπορείς να διακρίνεις την διαφορά, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Επιπροσθέτως το να λοιδωρείς τους λαϊκιστες απανταχού της Γης που δεν ποίθονται από την Επιστήμη με όρους όπως αυτοί του τίτλου, βρίσκεται στα όρια του politically correct και του κοινωνικού τραμπουκισμού αν όχι της μισαλλοδοξίας.

Και φυσικά δεν προάγει και πολύ την φήμη του phorum σε ότι αφορά την ακρίβεια των θεμάτων και την ταξινόμηση τους. :e040:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7789
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 10 Απρ 2019, 18:37

hellegennes έγραψε:
09 Απρ 2019, 18:56
Δεν είναι η ίδια ερώτηση, καλό μου. Η ίδια ερώτηση είναι στην σελίδα 14 της νεότερης έρευνας. Εκεί πράγματι υπάρχει μια διαφορά στα ποσοστά κυρίως της Ελλάδας (οι Ολλανδοί ανέβηκαν λίγο αλλά όχι σημαντικά). Αυτό αντικατοπτρίζει την οικονομική κρίση, γιατί οι απαντήσεις μετατοπίστηκαν στο «the economic situation» που δεν υπήρχε καν σαν επιλογή στο ευρωβαρόμετρο του 2009.

Τα ποσοστά είναι 57% των Ολλανδών, 53% των Ελλήνων.
θα μας τρελάνεις τελείως εσυ

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕΣ ΤΟΥ 2009



και ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ 2013



δεν είναι η ιδια ερώτηση ή είναι ακριβώς ίδια τα αποτελέσματα;


Προφανώς οι Έλληνες που δεν είναι ψεκασμένοι και που μέχρι το 2009 θεωρούσαν την κλιματικη αλλαγή ως το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη, το 2013 άλλαξαν γνώμη και τοποθέτησαν υψηλότερα τις πολεμικές αποζημιώσεις, το 4ο Ράιχ, τους διεθνείς τοκογλύφους και το thisisacoup.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ολλανδοί, αυτοί οι ψεκασμένοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Απρ 2019, 18:55

Δημοκράτης έγραψε:
09 Απρ 2019, 14:51
hellegennes έγραψε:
09 Απρ 2019, 05:49
gassim έγραψε:
08 Απρ 2019, 23:10
Αναφέρεσαι στο τεράστιο αβαντάζ να βρίσκεσαι κάτω απο την στάθμη της θάλασσας και να χρειάζεσαι εκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο μόνο και μόνο για να μην πνιγείς;
Όχι, στο τεράστιο αβαντάζ να έχεις ρουφήξει το μεδούλι 25 χωρών επί αποικιοκρατίας, κλέβοντας φυσικές πηγές αμέτρητων δισεκατομμυρίων, και να βρίσκεσαι στο κέντρο μιας εμπορικά διασυνδεδεμένης Ευρώπης με ό,τι θετικό συνεπάγεται αυτό για την ανάπτυξη της χώρας σου. Μιας Ευρώπης που συνολικά ρούφηξε μεδούλι αξίας αμέτρητων σημερινών τρισεκατομμυρίων για να γίνει αυτό που είναι, πλιατσικολογώντας όλην την οικουμένη.

Θα μου πεις, αυτά τα έκαναν οι πρόγονοί τους. Ναι. Αυτό είναι το αβαντάζ που έχουν κληρονομήσει. Αν ο τρίτος κόσμος απαιτούσε αποπληρωμή όλου του πλιατσικολογήματος, θα δούλευαν τζάμπα για τα επόμενα 1500 χρόνια για να αποπληρώσουν τα χρέη τους.

Και για να απαντήσω στο ερώτημά σου, ναι, όταν μια εταιρεία ανοίγει στο Άμστερνταμ, το κάνει λόγω αποικιοκρατίας. Δίχως αυτήν, το κράτος τους θα ήταν σε παρόμοια κατάσταση με τις χώρες της Ανατολικής Ευρώπης (με τις οποίες άλλωστε τακιμιάζει σε όλα τα ευρωβαρόμετρα σε επίπεδο απόψεων).
αυτά ίσχυαν μέχρι τον 19ο αιώνα. Η Ολλανδία παράτησε όλες τις αποικίες της χωρίς μάχες. Ακόμα και το μισό Β¨ελγιο το έδωσε με μερικές διαδηλώσεις και καμιά 100ή νεκρούς. Οι Ολλανδοί επίσης δεν ήταν πλούσιοι το 50. Η χώρα έβγαλε λεφτά την 10ετία του 80 που βρήκαν φυσικό αέριο και λόγω της φιλελευθεροποίησης της οικονομίας. Προφανώς και ότι δεν πληρώνουν λεφτά για στρατό είναι μεγάλο συν
Τι λετε ρε λακεδες των κατωχωριτων τι νομιζετε οτι ζουμε σε γυαλα,αιντε να δειτε τα εγκληματα πολεμου των ολλανδων στην ιαβα το 1945 ,σε λιγο θα μας πειτε οτι οι μαύροι μόνοι τους εμπαιναν στα καράβια σας για να γινουν σκλάβοι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών