3 ευρώ το σουβλάκι

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12150
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 19 Απρ 2019, 18:30

waldorf έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:22
Sid Vicious έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:19

Θα παρατηρήσεις στην επόμενη παραλαβή λογικά. Νομίζω (δεν παίρνω όρκο) ότι η αύξηση θα είναι κάπου 20 με 30 λεπτά το κιλό (εγώ θα το δω μετά το Πάσχα αφού κλείνω για δύο βδομαδουλες διακοπές).
Στην Κίνα θανατωσαν 200 εκατομμύρια από τα 350 που έχουν συνολικό πληθυσμό λόγω πανωλης και κάναν ντου στην ευρωπαϊκή αγορά για να καλύψουν τις ανάγκες τους, για αυτό και η αύξηση, αυτά τουλάχιστον έχω ακούσει.
Άρα μάλλον σωστά μας βρωμάει κάτι,γιατί 30 λεπτά/κιλό αύξηση στην πρώτη ύλη δεν δικαιολογεί 1 ευρώ αύξηση στο τελικό προϊόν.
Αν θα είναι η αύξηση τόσο, μπορεί να είναι και παραπάνω δε το ξέρω σίγουρα, απλά από ότι με είπαν λέω.
Από εκεί και πέρα φαντάζομαι πως σουβλάκι εννοείτε το σάντουιτς με γύρο; 2 ευρώ έχει στην Αθήνα; Εγω 3 ευρώ το έχω (και 2,5 αν είναι με σουβλάκι αντί για γύρο) έτσι κι αλλιώς όπως και οι περισσότεροι στην Θεσσαλονίκη.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10114
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 19 Απρ 2019, 18:31

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:28
Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 17:48
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 17:47


Περιμένω απόδειξη ότι η έννοια καλαμάκι αντί σουβλάκι, ένας τοπικός ιδιωματισμός της Αθήνας, είναι παλιότερος από το καλαμάκι πόσης.
Γιατί δεν μας φέρνεις εσύ την ανταπόδειξη;
Πινακίδες, ταινίες κτλ που αναφέρεται ως σουβλάκι, εννοείς; Υπάρχουν άφθονες πηγές.
Ο Saliveros, τι λέει;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Al Bundy

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 19 Απρ 2019, 18:31

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:28
Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 17:48
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 17:47


Περιμένω απόδειξη ότι η έννοια καλαμάκι αντί σουβλάκι, ένας τοπικός ιδιωματισμός της Αθήνας, είναι παλιότερος από το καλαμάκι πόσης.
Γιατί δεν μας φέρνεις εσύ την ανταπόδειξη;
Πινακίδες, ταινίες κτλ που αναφέρεται ως σουβλάκι, εννοείς; Υπάρχουν άφθονες πηγές.
Όπου το καλαμάκι ρουφήγματος προηγείται του καλαμακίου σούβλας.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Απρ 2019, 18:38

Σουβλάκι vs καλαμάκι ήταν μία κόντρα πολυτέλειας σε εποχές μαγκιάς.
Σήμερα, ο σουβλατζής θα σου δώσει ό,τι θέλεις, όπως κι αν το πεις, χωρίς δεύτερη κουβέντα ή ματιά.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12150
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 19 Απρ 2019, 18:42

stavmanr έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:38
Σουβλάκι vs καλαμάκι ήταν μία κόντρα πολυτέλειας σε εποχές μαγκιάς.
Σήμερα, ο σουβλατζής θα σου δώσει ό,τι θέλεις, όπως κι αν το πεις, χωρίς δεύτερη κουβέντα ή ματιά.
Νομίζεις φίλε μου, εδώ στη Τούμπα αν πεις καλαμάκι και δεν είσαι όμορφη κοπέλα θα λάβεις ένα σωληνάκι ρουφηγματος φραπέ και αναψυκτικών. ΠΑΟΚ θα λέτε και θα κλαίτε.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Απρ 2019, 18:46

Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:31
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:28
Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 17:48

Γιατί δεν μας φέρνεις εσύ την ανταπόδειξη;
Πινακίδες, ταινίες κτλ που αναφέρεται ως σουβλάκι, εννοείς; Υπάρχουν άφθονες πηγές.
Όπου το καλαμάκι ρουφήγματος προηγείται του καλαμακίου σούβλας.
Το βράδυ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Απρ 2019, 18:47

Στη Θεσσαλονίκη έμενα επί 18 χρόνια. Ποτέ δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα στην επικοινωνία, όπως κι αν το έλεγα.

Σαλονικιώτικο παλιό ανέκδοτο:

3 χαράματα. Μεθυσμένος μπαίνει σε γυράδικο.
- Μέραααα
- Μέρα.
- Πίασε δύο γύρους ρε φίλε γιατί μου έχουν γυρίσει τα άντερα.
- Πίτα;
- Γα...σέ τα.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2019, 19:30

Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:31
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:28
Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 17:48

Γιατί δεν μας φέρνεις εσύ την ανταπόδειξη;
Πινακίδες, ταινίες κτλ που αναφέρεται ως σουβλάκι, εννοείς; Υπάρχουν άφθονες πηγές.
Όπου το καλαμάκι ρουφήγματος προηγείται του καλαμακίου σούβλας.
Το καλαμάκι σαν όρος δεν είναι παράλογο, αν βγαίνει (όπως λες) από τα καλάμια.
Σε παλιές ταινίες βέβαια, δεκαετίας 60 πχ, δεν έχει τύχει ποτέ να το ακούσω, μόνο σουβλάκια τα λέγανε. Ακόμα και σε σκηνές σε σουβλατζίδικα στην Αθήνα.

Το σουβλάκι μπορείς να μου εξηγήσεις πού σκατά έχει την βάση του, να το λέτε έτσι; Εννοώ, το τυλιχτό σάντουιτς/πιτόγυρο ή όπως αλλιώς θες να το πεις. Αλλά... σουβλάκι ρε πούστη μου; Από πού κι ως πού;


Edit: επίσης, λίγο πιο βόρεια από σας εκεί χάμου, στη Λιβαδιά που μη μου πεις ότι δεν ξέρουν από σουβλάκια ή ότι είστε πιο ειδικοί απ' αυτούς για κάποιον λόγο, σουβλάκια τα λένε. Τα καλαμάκια για τον φραπέ τα 'χουν μόνο.


Al Bundy

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 19 Απρ 2019, 19:53

shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 19:30
Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:31
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:28


Πινακίδες, ταινίες κτλ που αναφέρεται ως σουβλάκι, εννοείς; Υπάρχουν άφθονες πηγές.
Όπου το καλαμάκι ρουφήγματος προηγείται του καλαμακίου σούβλας.
Το καλαμάκι σαν όρος δεν είναι παράλογο, αν βγαίνει (όπως λες) από τα καλάμια.
Σε παλιές ταινίες βέβαια, δεκαετίας 60 πχ, δεν έχει τύχει ποτέ να το ακούσω, μόνο σουβλάκια τα λέγανε. Ακόμα και σε σκηνές σε σουβλατζίδικα στην Αθήνα.

Το σουβλάκι μπορείς να μου εξηγήσεις πού σκατά έχει την βάση του, να το λέτε έτσι; Εννοώ, το τυλιχτό σάντουιτς/πιτόγυρο ή όπως αλλιώς θες να το πεις. Αλλά... σουβλάκι ρε πούστη μου; Από πού κι ως πού;


Edit: επίσης, λίγο πιο βόρεια από σας εκεί χάμου, στη Λιβαδιά που μη μου πεις ότι δεν ξέρουν από σουβλάκια ή ότι είστε πιο ειδικοί απ' αυτούς για κάποιον λόγο, σουβλάκια τα λένε. Τα καλαμάκια για τον φραπέ τα 'χουν μόνο.
Σούβλα-σουβλάκι

Για τα άλλα δεν απαντώ.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 19 Απρ 2019, 19:58

shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 19:30
Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:31
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 18:28


Πινακίδες, ταινίες κτλ που αναφέρεται ως σουβλάκι, εννοείς; Υπάρχουν άφθονες πηγές.
Όπου το καλαμάκι ρουφήγματος προηγείται του καλαμακίου σούβλας.
Το καλαμάκι σαν όρος δεν είναι παράλογο, αν βγαίνει (όπως λες) από τα καλάμια.
Σε παλιές ταινίες βέβαια, δεκαετίας 60 πχ, δεν έχει τύχει ποτέ να το ακούσω, μόνο σουβλάκια τα λέγανε. Ακόμα και σε σκηνές σε σουβλατζίδικα στην Αθήνα.

Το σουβλάκι μπορείς να μου εξηγήσεις πού σκατά έχει την βάση του, να το λέτε έτσι; Εννοώ, το τυλιχτό σάντουιτς/πιτόγυρο ή όπως αλλιώς θες να το πεις. Αλλά... σουβλάκι ρε πούστη μου; Από πού κι ως πού;


Edit: επίσης, λίγο πιο βόρεια από σας εκεί χάμου, στη Λιβαδιά που μη μου πεις ότι δεν ξέρουν από σουβλάκια ή ότι είστε πιο ειδικοί απ' αυτούς για κάποιον λόγο, σουβλάκια τα λένε. Τα καλαμάκια για τον φραπέ τα 'χουν μόνο.
δυστυχώς αγαπητέ, αυτή η κακοδοξία έχει περάσει και στα λεξικά. Ιδού.

Εικόνα

Έτσι φθείρεται η ακρίβεια της ελληνικής γλώσσας, που τη χρησιμοποιούσαν για να φτιάχνουν υπολογιστές.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43790
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Απρ 2019, 20:36

Ο μεγαλύτερος μύθος των Θεσαλλονικιών είναι ότι υπάρχουν "Αθηναϊκά ιδιώματα". Ότι μιλιέται στην Αθήνα μιλιέται και στην υπόλοιπη Ελλάδα πλην μπουγατσούπολης. Και αυτό το λέω ως τίποτα από τα δύο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2019, 20:41

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:36
Ο μεγαλύτερος μύθος των Θεσαλλονικιών είναι ότι υπάρχουν "Αθηναϊκά ιδιώματα". Ότι μιλιέται στην Αθήνα μιλιέται και στην υπόλοιπη Ελλάδα πλην μπουγατσούπολης. Και αυτό το λέω ως τίποτα από τα δύο.
Εγώ είπα ένα υπαρκτό παράδειγμα πιο πάνω, αλλά μάλλον δεν το είδες.

Στη Λιβαδιά, μια γκαζιά δρόμο απ' την Αθήνα, σουβλάκι λένε το... σουβλάκι. Αυτό που θ' ακούσεις και στον Βόλο, στην Ήπειρο, στη Θεσσαλονίκη... παντού. Μόνο στην Αθήνα λένε έτσι τα πιτόγυρα, δεν ξέρω τι παίζει με Πελοπόννησο επειδή δεν έχω πάει ποτέ. Και στην Αθήνα ακόμα, η ιστορία για το σουβλάκι = τυλιχτό σάντουιτς πρέπει να 'ναι των τελευταίων λίγων δεκαετιών, παλιότερα το καλαμάκι με κομάτια κρέας λέγαν κι αυτοί έτσι.

Τώρα, να μου πεις για τα κασέρια και τα τυριά, αυτό είναι άλλη ιστορία.


Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 19 Απρ 2019, 20:46

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Απρ 2019, 15:50

1. Ισχυει αυτο. Μαλιστα μπορει να ειναι και χειροτερο το κρεας που θα αγορασει ο καταναλωτης αν δεν προσεξει.

2. Αλλο το γιαουρτι και αλλο το επιδορπιο γιαουρτιου. Το δευτερο περιεχει τεχνητα λιπη και ειναι πιο φτηνο.

3. Δεν εχει σημασια μονο αν ειναι προτηγανισμενες αλλα αν τις τηγανιζει σε φριτεζα. Η φριτεζα του σουβλατζη πιθανοτατα ειναι πιο επικινδυνη.

4. Οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν πιτες Αλεξακης. Δε μου αρεσουν, οπως δε μου αρεσει το σημερινο ψωμι που μοιαζει με αφρολεξ. Φταινε τα χαμηλης ποιοτητας αλευρα σε συνδυασμο με τα βελτιωτικα ζυμης. Παιζει να βαζουν και εξτρα γλουτενη.
2. Βρε Ορεστη τι καθεσαι και λες; Δεν χρησιμοποιουν επιδορπια γιαουρτιου για τζατζικι, παρε μια φορα να φτιαξεις τζατζικι απο επιδορπιο γιαουρτιου και αν δεν το φτυσεις με το που θα το βαλεις στο στομα σου, τοτε σημαινει πως εχεις περιεργα γουστα. Δεν θα σου πω γιατι δεν φτιαχνετε τζατζικι απο επιδορπιο γιαουρτιου ειναι πολυ ευκολη απαντηση μπορεις να την βρεις και μονος σου.

3. Για την φριτεζα δεν μπορω να σου πω κατι, αλλα μπορεις να μην βαλεις πατατες οπως ειπα. Ωστοσο το ιδιο προβλημα εχεις για ολα τα τηγανιτα σε ταβερνες κλπ.

4.Αυτο με τα ψωμια εχεις δικιο, τα περισσοτερα που αγοραζουμε απο φουρνους για το καθημερινο μας φαγητο ειναι σαν αφρος, οι πιτες λοιπον δεν ειναι χειροτερες απο αυτο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 19 Απρ 2019, 20:52

shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:41
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:36
Ο μεγαλύτερος μύθος των Θεσαλλονικιών είναι ότι υπάρχουν "Αθηναϊκά ιδιώματα". Ότι μιλιέται στην Αθήνα μιλιέται και στην υπόλοιπη Ελλάδα πλην μπουγατσούπολης. Και αυτό το λέω ως τίποτα από τα δύο.
Εγώ είπα ένα υπαρκτό παράδειγμα πιο πάνω, αλλά μάλλον δεν το είδες.

Στη Λιβαδιά, μια γκαζιά δρόμο απ' την Αθήνα, σουβλάκι λένε το... σουβλάκι. Αυτό που θ' ακούσεις και στον Βόλο, στην Ήπειρο, στη Θεσσαλονίκη... παντού. Μόνο στην Αθήνα λένε έτσι τα πιτόγυρα, δεν ξέρω τι παίζει με Πελοπόννησο επειδή δεν έχω πάει ποτέ. Και στην Αθήνα ακόμα, η ιστορία για το σουβλάκι = τυλιχτό σάντουιτς πρέπει να 'ναι των τελευταίων λίγων δεκαετιών, παλιότερα το καλαμάκι με κομάτια κρέας λέγαν κι αυτοί έτσι.

Τώρα, να μου πεις για τα κασέρια και τα τυριά, αυτό είναι άλλη ιστορία.
και στο μοριά κανονικά μιλάνε. οι αθηναίοι είναι τραγικά μόνοι τους εδώ.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2019, 20:56

Κουρκούας έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:52
shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:41
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:36
Ο μεγαλύτερος μύθος των Θεσαλλονικιών είναι ότι υπάρχουν "Αθηναϊκά ιδιώματα". Ότι μιλιέται στην Αθήνα μιλιέται και στην υπόλοιπη Ελλάδα πλην μπουγατσούπολης. Και αυτό το λέω ως τίποτα από τα δύο.
Εγώ είπα ένα υπαρκτό παράδειγμα πιο πάνω, αλλά μάλλον δεν το είδες.

Στη Λιβαδιά, μια γκαζιά δρόμο απ' την Αθήνα, σουβλάκι λένε το... σουβλάκι. Αυτό που θ' ακούσεις και στον Βόλο, στην Ήπειρο, στη Θεσσαλονίκη... παντού. Μόνο στην Αθήνα λένε έτσι τα πιτόγυρα, δεν ξέρω τι παίζει με Πελοπόννησο επειδή δεν έχω πάει ποτέ. Και στην Αθήνα ακόμα, η ιστορία για το σουβλάκι = τυλιχτό σάντουιτς πρέπει να 'ναι των τελευταίων λίγων δεκαετιών, παλιότερα το καλαμάκι με κομάτια κρέας λέγαν κι αυτοί έτσι.

Τώρα, να μου πεις για τα κασέρια και τα τυριά, αυτό είναι άλλη ιστορία.
και στο μοριά κανονικά μιλάνε. οι αθηναίοι είναι τραγικά μόνοι τους εδώ.
Άρα, μάλλον είναι ακριβώς αντίστροφα τα πράγματα, απ' αυτό που λέει ο Νάνος.
Τουλάχιστον στο θέμα του σουβλακίου.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών