Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 14 Μάιος 2018, 17:17

Οχθεμ... τι τραβαω η γυναικα...

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 14 Μάιος 2018, 17:18

Custom_F έγραψε:
14 Μάιος 2018, 17:17
Οχθεμ... τι τραβαω η γυναικα...
Ακόμα το σκέφτεσαι; Δεν έκανες ούτε ένα βήμα;
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 14 Μάιος 2018, 17:25

Isomnia έγραψε:
14 Μάιος 2018, 17:18
Custom_F έγραψε:
14 Μάιος 2018, 17:17
Οχθεμ... τι τραβαω η γυναικα...
Ακόμα το σκέφτεσαι; Δεν έκανες ούτε ένα βήμα;
Αυτο ηταν για τον απο πανω! :003:

Αλλα οχι... δεν εκανα... δε νομιζω οτι θα καταφερω να κανω ποτε.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 14 Μάιος 2018, 17:26

Custom_F έγραψε:
14 Μάιος 2018, 17:25
Αλλα οχι... δεν εκανα... δε νομιζω οτι θα καταφερω να κανω ποτε.
Τότε, ξαναδιάβασε την υπογραφή σου :D
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

name
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 02:28
Phorum.gr user: name

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από name » 14 Μάιος 2018, 17:30

Ίφιδα έγραψε:
14 Μάιος 2018, 17:03
Στη θέση σου θα μάζευα κάθε κόκκο γενναιότητας, θα του έλεγα πως τον αγαπάω συχνά, θα τον αγκάλιαζα ακομα κι αν αισθανόταν αμήχανα. Στην τελική πίσω απ όλο αυτό το βαρύ κι ασήκωτο, υπάρχει και στη θέση του πατέρα σου ένα παιδί που δεν αγαπήθηκε όσο του άξιζε. Δεν ήξερε πως...δείξτου. Ακούγονται πολύ γλυκατζούρα τα παραπάνω αλλά έτσι είναι. Και που ξέρεις μπορεί να λυθεί κι αυτός, όπως λύνεται σιγά σιγά με την εγγονή και να αποκτήσετε μέρα με τη μέρα μια διαφορετική σχέση που θα γιατρεύει και πληγές του παρελθόντος, όσο αυτό είναι δυνατό.
Εισαι πολυ καλη....

Ποτε δεν μπορεσα να μπω σε αυτη την κατασταση που περιγραφεις. Εδω και 40 χρονια ειμαι με το μαχαιρι στα δοντια...


Γιατι οτι και να κανεις οσο ερχεσαι κοντα ξαναβλεπεις συμπεριφορες η κουβεντες και βλεπεις τελικα οτι οπου σε βρισκει θα σε γαμαει μια ζωη. Επιτηδες, για να γλιτωσει απ τις δικες του αμαρτιες. Πληγωμενο παιδακι η οχι, να παει να γαμηθει...

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 14 Μάιος 2018, 17:31

Isomnia έγραψε:
14 Μάιος 2018, 17:26
Τότε, ξαναδιάβασε την υπογραφή σου :D
Γιατι νομιζεις οτι μου αρεσε οταν το διαβασα και αποφασισα να το κανω υπογραφη; Ειναι κατι που θελω να κανω, γενικα. Καποιοι το εχουν παρεξηγησει και το θεωρουν συμβιβασμο, αλλα δεν ειναι. Ο συμβιβασμος εχει μεσα δοση πιεσης. Αυτο δεν εχει. Προσπαθω οσο μπορω, αλλα απο τη φυση μου ειμαι λιγο αργη. Θα κανω ο,τι ειναι να κανω, πραγματικα, απλως κανεις δεν ξερει ποσο θα παρει!

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Nameless Ghoul

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nameless Ghoul » 14 Μάιος 2018, 17:38

name έγραψε:
14 Μάιος 2018, 17:30
Ίφιδα έγραψε:
14 Μάιος 2018, 17:03
Στη θέση σου θα μάζευα κάθε κόκκο γενναιότητας, θα του έλεγα πως τον αγαπάω συχνά, θα τον αγκάλιαζα ακομα κι αν αισθανόταν αμήχανα. Στην τελική πίσω απ όλο αυτό το βαρύ κι ασήκωτο, υπάρχει και στη θέση του πατέρα σου ένα παιδί που δεν αγαπήθηκε όσο του άξιζε. Δεν ήξερε πως...δείξτου. Ακούγονται πολύ γλυκατζούρα τα παραπάνω αλλά έτσι είναι. Και που ξέρεις μπορεί να λυθεί κι αυτός, όπως λύνεται σιγά σιγά με την εγγονή και να αποκτήσετε μέρα με τη μέρα μια διαφορετική σχέση που θα γιατρεύει και πληγές του παρελθόντος, όσο αυτό είναι δυνατό.
Εισαι πολυ καλη....

Ποτε δεν μπορεσα να μπω σε αυτη την κατασταση που περιγραφεις. Εδω και 40 χρονια ειμαι με το μαχαιρι στα δοντια...


Γιατι οτι και να κανεις οσο ερχεσαι κοντα ξαναβλεπεις συμπεριφορες η κουβεντες και βλεπεις τελικα οτι οπου σε βρισκει θα σε γαμαει μια ζωη. Επιτηδες, για να γλιτωσει απ τις δικες του αμαρτιες. Πληγωμενο παιδακι η οχι, να παει να γαμηθει...

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 14 Μάιος 2018, 17:43

Πέρασα όλη την παιδική και τη μισή εφηβική μου ηλικία, δουλεύοντας πολύ σκληρά, ζώντας υπο στρατιωτική σχεδόν πειθαρχία μόνο και μόνο για να κάνω τον πατέρα μου περήφανο, για να ακούσω μια καλή κουβέντα. Ακόμα κι όταν του έφερα τον υψηλότερο τίτλο που θα μπορούσα εκεινη την εποχή και τον "έλουσα" με μετάλλια και κύπελλα (για τα οποία εγώ στην πραγματικότητα αδιαφορούσα) εκείνος απλώς γύρισε απ την άλλη και κοιμήθηκε. Δεν περιγράφεται η οργή και η απογοήτευσή μου αλλά και τότε τον δικαιολόγησα ότι δε μου λέει καλές κουβέντες για να μην πάρουν τα μυαλά μου αέρα, ακόμα κι αν ποτέ δεν έδωσα σα χαρακτήρας τέτοιο δικαίωμα, ίσα ίσα το αντίθετο. Όταν πέθανε έκανα στροφή 180 μοιρών, την επανάστασή μου αν θέλετε που περιελάμβανε κάθε ειδους κατάχρηση. Μια "επανάσταση" που κράτησε κοντά δεκαετία κι ακομα πιάνω τον εαυτό μου να έχει τέτοιες τάσεις. Μαντέψτε ποιός άλλος είναι της άποψης ότι οι "καλές κουβέντες δεν υπάρχει λόγος να λέγονται, μονο οι αρνητικές κι αυτό για να γινόμαστε καλύτεροι" ...
Λοιπόν, το μόνο που μπορώ να αλλάξω είναι τον εαυτό μου. Αντί να περιμένω την καλή κουβέντα και την συναισθηματική υποστήριξη απο άλλους να τη δίνω στον εαυτό μου. Να μάθω να μην έχω ανάγκη την αναγνώριση απ έξω, αλλά να με αναγνωρίσω εγώ επιτέλους. Γιατί τσίμπησα τη τελειομανία του μπαμπά και την αυστηρότητα στον εαυτό μου απ τη γιαγιά (αφού αυτή με μεγάλωσε) κι έτσι σπανίως μου δίνω εύσημα, απ όσα κάνω σχεδόν τίποτα δεν είναι αρκετό ή αρκετά ικανοποιητικό. Εξαιρετικά κουραστική διαδικασία κι έχω δρόμο ακόμα.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 14 Μάιος 2018, 17:48

name έγραψε:
14 Μάιος 2018, 17:30
Ίφιδα έγραψε:
14 Μάιος 2018, 17:03
Στη θέση σου θα μάζευα κάθε κόκκο γενναιότητας, θα του έλεγα πως τον αγαπάω συχνά, θα τον αγκάλιαζα ακομα κι αν αισθανόταν αμήχανα. Στην τελική πίσω απ όλο αυτό το βαρύ κι ασήκωτο, υπάρχει και στη θέση του πατέρα σου ένα παιδί που δεν αγαπήθηκε όσο του άξιζε. Δεν ήξερε πως...δείξτου. Ακούγονται πολύ γλυκατζούρα τα παραπάνω αλλά έτσι είναι. Και που ξέρεις μπορεί να λυθεί κι αυτός, όπως λύνεται σιγά σιγά με την εγγονή και να αποκτήσετε μέρα με τη μέρα μια διαφορετική σχέση που θα γιατρεύει και πληγές του παρελθόντος, όσο αυτό είναι δυνατό.
Εισαι πολυ καλη....

Ποτε δεν μπορεσα να μπω σε αυτη την κατασταση που περιγραφεις. Εδω και 40 χρονια ειμαι με το μαχαιρι στα δοντια...


Γιατι οτι και να κανεις οσο ερχεσαι κοντα ξαναβλεπεις συμπεριφορες η κουβεντες και βλεπεις τελικα οτι οπου σε βρισκει θα σε γαμαει μια ζωη. Επιτηδες, για να γλιτωσει απ τις δικες του αμαρτιες. Πληγωμενο παιδακι η οχι, να παει να γαμηθει...
Είσαι πολύ θυμωμένος γι αυτό. Δοκίμασες να βγάλεις το μαχαίρι απ τα δόντια για να τους πεις να πάνε να γαμηθούνε; Να τους φέρεις προ των ευθυνών και των αμαρτιών τους;
Δεν προτείνω αυτή την αντιμετώπιση απο καλοσύνη. Ίσα ίσα, απο εγωισμό. Είναι ο μόνος τρόπος για να βγεί κάτι θετικό απ την όλη ιστορία. Ο μόνος τρόπος για να βγούμε κερδισμένοι, να αποκομίσουμε κάτι καλό απ τα άσχημα

name
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 02:28
Phorum.gr user: name

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από name » 14 Μάιος 2018, 18:27

Ίφιδα έγραψε:
14 Μάιος 2018, 17:48


Είσαι πολύ θυμωμένος γι αυτό. Δοκίμασες να βγάλεις το μαχαίρι απ τα δόντια για να τους πεις να πάνε να γαμηθούνε; Να τους φέρεις προ των ευθυνών και των αμαρτιών τους;
Δεν προτείνω αυτή την αντιμετώπιση απο καλοσύνη. Ίσα ίσα, απο εγωισμό. Είναι ο μόνος τρόπος για να βγεί κάτι θετικό απ την όλη ιστορία. Ο μόνος τρόπος για να βγούμε κερδισμένοι, να αποκομίσουμε κάτι καλό απ τα άσχημα
Εχω δοκιμασει, εχω ερθει σε μεγαλες συγκρουσεις. Εχω πει αυτα που σκεφτομαι. Αδικος κοπος, παντα εγω θα φταιω γιατι ειμαι αναξιος και καθηκι


Δεν μπορω να ξεθυμωσω με τιποτα, μεχρι και στην εκκλησια πηγα. Η κατασταση αυτη με εχει επηρεασει πολυ προσωπικα, σε ολη την ζωη μου, επαγγελματικα, φιλικα, ερωτικα. Πολλες φορες σκεφτομαι οτι εξαφανιζονται η πεθαινουν για να με παρει ο υπνος.




Μηπως σε ενδιαφερει αυτο;
http://www.i-psyxologos.gr/goneis-narki ... iataraxes/

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 14 Μάιος 2018, 18:41

name έγραψε:
14 Μάιος 2018, 18:27
Εχω δοκιμασει, εχω ερθει σε μεγαλες συγκρουσεις. Εχω πει αυτα που σκεφτομαι. Αδικος κοπος, παντα εγω θα φταιω γιατι ειμαι αναξιος και καθηκι


Δεν μπορω να ξεθυμωσω με τιποτα, μεχρι και στην εκκλησια πηγα. Η κατασταση αυτη με εχει επηρεασει πολυ προσωπικα, σε ολη την ζωη μου, επαγγελματικα, φιλικα, ερωτικα. Πολλες φορες σκεφτομαι οτι εξαφανιζονται η πεθαινουν για να με παρει ο υπνος.




Μηπως σε ενδιαφερει αυτο;
http://www.i-psyxologos.gr/goneis-narki ... iataraxes/

Α είναι και τοξικοί συν τοις άλλοις. Πολύ δύσκολο δρόμο έχεις Name, παράτα τους και δες αν και τί μπορείς να σώσεις απο σένα. Θα ελευθερωθείς μόνο αν τους συγχωρήσεις κι αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο. Δοκίμασε ότι μπορεί να σε βοηθήσει, από προσευχή (αν και δεν ειμαι ένθεη πιστεύω πως βοηθάει όσους πιστεύουν) μέχρι ψυχολόγο,ότι είναι καλύτερο για σένα.

Πολύ ενδιαφέρον όντως το κείμενο που μ έστειλες κι εχω χαρακτηριστικά που αναφέρει, εκτός απ τον ναρκισισμο που δε τόχω, τα υπόλοιπα προσαρμοστικότητα, "μαύρο πρόβατο" "επαναστάτης χωρίς αιτία" (φακ ακριβώς έτσι με χαρακτηρίζουν στο σχολικό λεύκωμα :lol: ) τα είχα-έχω. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ την πιθανότητα να ήταν ναρκισσιστής, θέλει μελέτη το θέμα.

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 14 Μάιος 2018, 18:58

name έγραψε:
14 Μάιος 2018, 18:27
Ίφιδα έγραψε:
14 Μάιος 2018, 17:48


Είσαι πολύ θυμωμένος γι αυτό. Δοκίμασες να βγάλεις το μαχαίρι απ τα δόντια για να τους πεις να πάνε να γαμηθούνε; Να τους φέρεις προ των ευθυνών και των αμαρτιών τους;
Δεν προτείνω αυτή την αντιμετώπιση απο καλοσύνη. Ίσα ίσα, απο εγωισμό. Είναι ο μόνος τρόπος για να βγεί κάτι θετικό απ την όλη ιστορία. Ο μόνος τρόπος για να βγούμε κερδισμένοι, να αποκομίσουμε κάτι καλό απ τα άσχημα
Εχω δοκιμασει, εχω ερθει σε μεγαλες συγκρουσεις. Εχω πει αυτα που σκεφτομαι. Αδικος κοπος, παντα εγω θα φταιω γιατι ειμαι αναξιος και καθηκι


Δεν μπορω να ξεθυμωσω με τιποτα, μεχρι και στην εκκλησια πηγα. Η κατασταση αυτη με εχει επηρεασει πολυ προσωπικα, σε ολη την ζωη μου, επαγγελματικα, φιλικα, ερωτικα. Πολλες φορες σκεφτομαι οτι εξαφανιζονται η πεθαινουν για να με παρει ο υπνος.




Μηπως σε ενδιαφερει αυτο;
http://www.i-psyxologos.gr/goneis-narki ... iataraxes/
Τώρα μ' έκανες κομμάτια ρε μπαγάσα!
Έχω ένα δυο φίλους που βρέθηκαν στη θέση σου. Το καλό είναι ότι είχαν ο ένας τον άλλο. Το πρώτο πράγμα που έκαναν ήταν αποσταστιοποίηση. Ο ένας μάλιστα έκανε να μιλήσει στους γονείς του περίπου 5 χρόνια.
Τίποτα δεν είχε αλλάξει, μόνο ο θυμός είχε καταλαγιάσει. Οι απόψεις παρέμεναν οι ίδιες.
Άσ' τους και κοίτα τον εαυτό σου. Όπως σου είπε η Ίφιδα, η ψυχολογική υποστήριξη είναι σημαντική.
Χειρότερο πράγμα από τους τοξικούς γονείς δεν υπάρχει. Έχω μια τέτοια μητέρα....
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

name
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 02:28
Phorum.gr user: name

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από name » 14 Μάιος 2018, 19:01

Ίφιδα έγραψε:
14 Μάιος 2018, 18:41



Α είναι και τοξικοί συν τοις άλλοις. Πολύ δύσκολο δρόμο έχεις Name, παράτα τους και δες αν και τί μπορείς να σώσεις απο σένα. Θα ελευθερωθείς μόνο αν τους συγχωρήσεις κι αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο. Δοκίμασε ότι μπορεί να σε βοηθήσει, από προσευχή (αν και δεν ειμαι ένθεη πιστεύω πως βοηθάει όσους πιστεύουν) μέχρι ψυχολόγο,ότι είναι καλύτερο για σένα.

Πολύ ενδιαφέρον όντως το κείμενο που μ έστειλες κι εχω χαρακτηριστικά που αναφέρει, εκτός απ τον ναρκισισμο που δε τόχω, τα υπόλοιπα προσαρμοστικότητα, "μαύρο πρόβατο" "επαναστάτης χωρίς αιτία" (φακ ακριβώς έτσι με χαρακτηρίζουν στο σχολικό λεύκωμα :lol: ) τα είχα-έχω. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ την πιθανότητα να ήταν ναρκισσιστής, θέλει μελέτη το θέμα.
Πηγα σε ψυχολογο 6 χρονια. Τα 3 πρωτα μαλιστα πηγαινα 2 φορες την βδομαδα. Πως να συγχωρησω, αφου και 5 λεπτα το διμηνο να τους δω παλι τα ιδια γινονται. Η προσευχη δεν ξερω, η αληθεια ειναι οτι μετα την επαφη μου με την εκκλησια εγινα πολυ σκεπτικιστης με αυτα που ειδα και ακουσα. Το εχω αφησει ανοιχτο.


Και εγω τα ιδια, ετσι οπως λες με την επανασταση. Το χωρις αιτια το λενε γιατι ολοι κοιτανε την παρτη τους και δεν την βλεπουν (την αιτια). Αυτο με τον ναρκισσισμο εχει τρομερο ενδιαφερον και ειναι τετοια η μαστιγα του ναρκισσου γονεα που εκτος οτι θα βρεις πολλα στοιχεια να ταιριαζουν γαντι, θα βρεις και πολλες μαρτυριες στα ελληνικα, απο ατομα που εχουν τις ιδιες ακριβως εμπειριες με μενα και σενα.

Ουσιαστικα καταληγουν ολοι στο συμπερασμα οτι ο γονιος ηθελε να τους "φαει". Δεν υπαρχει αγαπη εδω...

name
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 02:28
Phorum.gr user: name

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από name » 14 Μάιος 2018, 19:13

Isomnia έγραψε:
14 Μάιος 2018, 18:58



Χειρότερο πράγμα από τους τοξικούς γονείς δεν υπάρχει. Έχω μια τέτοια μητέρα....
Πως σε εχει επηρεασει στην ζωη σου;

Εγω πχ εχω μεγαλο θεμα με την εξουσια. Στον πρωτο εργοδοτη μου την ειπα πολυ χοντρα, τον δευτερο τον σαπισα στο ξυλο. Με μπατσους πετρες, ξυλο κλπ δεν το συζηταω, τα εχω κοψει αυτα βεβαια. Οι δε καθηγητες στο σχολειο, με βλεπαν και αλλαζαν δρομο. Τις προαλλες ειχα παει στο σχολειο του παιδιου μου και ηρθε ενας ταλαιπωρος επιστατης να μου πει "τι κανετε εδω κυριε;" και μονο που δεν τον γαμησα.

Για γυναικες και σχεσεις που ειναι και το μεγαλυτερο σοου, ισως μιλησω αργοτερα.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Γιατι υιοθετούμε προβληματικές γονεϊκές συμπεριφορές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 14 Μάιος 2018, 19:17

Ρίξε μαύρη πέτρα name. Μπορείς να μη ξαναπατήσεις; Κοίτα τον εαυτό σου γιατί κανείς άλλος δε θα το κάνει για σένα. Πονάει αυτή η γαμημένη συνειδητοποίηση ιδίως απ τη στιγμή που κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να αγαπηθεί ανιδιοτελώς τουλάχιστον απ τους γονείς του. Αλλά απ τη στιγμή που δεν υπάρχει αυτό, προσαρμόσου στη συνθήκη και σώσε ότι σώζεται. Απ τη στιγμή που κάνεις 2 βήματα μπροστά και μόλις τους δεις κάνεις δυο βηματα πίσω, μην πάς. Όσο για την εκκλησία, θέλει προσοχή, να βρεις άτομο που σου ταιριάζει (απ όσο ξέρω απο άτομο που κάνει την ίδια αναζήτηση), αλλιώς μπορεί να έχει αντιθετα αποτελέσματα και να προσθέσει στην ήδη υπάρχουσα οργή

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών