Στράτευση γυναικών

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 21 Μάιος 2019, 14:04

stavmanr έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:00
stergiosbik έγραψε:
21 Μάιος 2019, 13:56
Αν μιλαμε για λογικους ανθρωπους,ναι.
Για λογικούς μιλάμε. Εκτός κι αν πιστεύεις ότι οι νομοθέτες και το ΣτΕ είναι λιγότερο λογικοί από εσένα.
Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα, δεν είναι απαραίτητο να στηρίζονται σε λογικά και στέρεα κριτήρια οι Νόμοι (αν το κάνουν είναι ιδανικό και προτιμητέο) αλλά να "στέκονται" και να ικανοποιούν κυρίως τη λογική του Νομικού συστήματος, παράδειγμα οι αμβλώσεις.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8503
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 21 Μάιος 2019, 14:05

Υπαρχουν 3 πολυ σημαντικοι λογοι για να μην πηγαινουν στρατο οι γυναικες:

1) σε περιπτωση πολεμου, εαν ο αντιπαλος εχει γυναικεια σωματα, μπορεις να καταφερεις πολυ μεγαλυτερα πληγματα στον αντιπαλο πλητωντας τα γυναικεια στρατιωτικα σωματα αντι για τα αντρικα, ειδικα οταν η μαχη γινεται σωμα με σωμα ή στο εδαφος.

2) εαν εξολοθρευσεις τις γυναικες των αντιπαλων, το μονο που πρεπει μετα ειναι να περιμενεις να πεθανουν ολοι οι αντρες τους, για να καταλαβεις την χωρα τους. Χωρις γυναικες, ο αντιπαλος δεν μπορει να αναπαραχθει. Δεν χρειαζεται να εξοντωθουν ολες οι γυναικες, ενα σεβαστο ποσοστο των νεων γυναικων μονο.

3) η περιοδος των γυναικων. Ειδικα οταν ειναι πολλες μαζι, η περιοδος συντονιζεται και ολες μαζι την εχουν την ιδια χρονικη στιγμη. Αυτο θα εκανε τα γυναικεια στρατιωτικα σωματα πολυ ευαλωτα για τουλαχιστον μια φορα τον μηνα, καθιστωντας τα ουσιαστικα αρνητικους παραγοντες στην στρατηγικη.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Μάιος 2019, 14:05

stergiosbik έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:03
stavmanr έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:00
stergiosbik έγραψε:
21 Μάιος 2019, 13:56
Αν μιλαμε για λογικους ανθρωπους,ναι.
Για λογικούς μιλάμε. Εκτός κι αν πιστεύεις ότι οι νομοθέτες και το ΣτΕ είναι λιγότερο λογικοί από εσένα.
Kαλα,αυτο τωρα δεν ειναι σοβαρο επιχειρημα.
Αν θεωρεις οτι οι νομοι στην Ελλαδα κινουνται στην βαση της λογικης τι να πω.
Νομίζω ότι είναι καλύτερο επιχείρημα από το "όλοι είναι ηλίθιοι εκτός από εμένα".

Επαναλαμβάνω, λοιπόν:
η μητρότητα προστατεύεται συνταγματικά στο άρθρο 21, παρ. 1 του Συντάγματος. Η μητρότητα, όπως η οικογένεια, θεωρούνται θεμελιακά για τη λειτουργία του έθνους και τελούν υπό αυστηρή προστασία.
Προφανώς, λοιπόν, οι φορείς της μητρότητας (γυναίκες) τυγχάνουν προνομιακής μεταχείρισης εξαιτίας της λειτουργίας αυτής που προκαλεί μειονεκτήματα στη ζωή τους και ταυτόχρονα πρέπει να διαφυλαχθεί με κάθε τρόπο για την επιβίση του έθνους.
Τώρα, αν κάποιος δεν καταλαβαίνει πώς ήρθε στη ζωή, τί είδους επιπλοκές δημιούργησε στη ζωή της μάνας του η ίδια η μητρότητα που τον δημιούργησε, και πώς μεγάλωσε για να φτάσει σε ηλικία στράτευσης, προφανώς και μιλάμε για εξαιρετική περίπτωση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 21 Μάιος 2019, 14:13, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23913
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Μάιος 2019, 14:08

stavmanr έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:01
enaon έγραψε:
21 Μάιος 2019, 13:57
Το πρόβλημα είναι οτι φυτρώνουμε εκεί που δεν μας σπέρνουν. Ας αφήσουμε τα κορίτσια να εκφραστούν, είναι δικό τους θέμα κυρίως.
Διαφωνώ. Το θέμα αφορά την πραγματική ισότητα μεταξύ των φύλων κι όχι την οριζόντια ισοπέδωση του όρου. :smt018
νομίζω ακούω χαχανιτά :lol:

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 21 Μάιος 2019, 14:13

stavmanr έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:05
stergiosbik έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:03
stavmanr έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:00


Για λογικούς μιλάμε. Εκτός κι αν πιστεύεις ότι οι νομοθέτες και το ΣτΕ είναι λιγότερο λογικοί από εσένα.
Kαλα,αυτο τωρα δεν ειναι σοβαρο επιχειρημα.
Αν θεωρεις οτι οι νομοι στην Ελλαδα κινουνται στην βαση της λογικης τι να πω.
Νομίζω ότι είναι καλύτερο επιχείρημα από το "όλοι είναι ηλίθιοι εκτός από εμένα".
:alright:

Γραφικός

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 21 Μάιος 2019, 14:14

Το "επειδή το παθαίνω εγώ, ας το παθαίνουν κι άλλοι" δεν δικαιούται να το χρησιμοποιεί κανένας άνθρωπος άνω των δέκα. Περιμένω να δω παραδείγματα για το πώς θα βελτιωνόταν η ζωή των ανδρών σε περίπτωση στράτευσης των γυναικών.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 21 Μάιος 2019, 14:25

Να πάμε, τά χουμε πει εκατό φορές

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 21 Μάιος 2019, 14:26

axilmar έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:05
Υπαρχουν 3 πολυ σημαντικοι λογοι για να μην πηγαινουν στρατο οι γυναικες:

1) σε περιπτωση πολεμου, εαν ο αντιπαλος εχει γυναικεια σωματα, μπορεις να καταφερεις πολυ μεγαλυτερα πληγματα στον αντιπαλο πλητωντας τα γυναικεια στρατιωτικα σωματα αντι για τα αντρικα, ειδικα οταν η μαχη γινεται σωμα με σωμα ή στο εδαφος.

2) εαν εξολοθρευσεις τις γυναικες των αντιπαλων, το μονο που πρεπει μετα ειναι να περιμενεις να πεθανουν ολοι οι αντρες τους, για να καταλαβεις την χωρα τους. Χωρις γυναικες, ο αντιπαλος δεν μπορει να αναπαραχθει. Δεν χρειαζεται να εξοντωθουν ολες οι γυναικες, ενα σεβαστο ποσοστο των νεων γυναικων μονο.

3) η περιοδος των γυναικων. Ειδικα οταν ειναι πολλες μαζι, η περιοδος συντονιζεται και ολες μαζι την εχουν την ιδια χρονικη στιγμη. Αυτο θα εκανε τα γυναικεια στρατιωτικα σωματα πολυ ευαλωτα για τουλαχιστον μια φορα τον μηνα, καθιστωντας τα ουσιαστικα αρνητικους παραγοντες στην στρατηγικη.


Κανενας απο αυτους τους λογους δε συντελει ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ "είναι υποχρεωμένες να συντελουν στην άμυνα της Πατρίδας"
** Ερμηνευτική δήλωση: Η διάταξη της παραγράφου 6 δεν αποκλείει να προβλέπεται με νόμο η υποχρεωτική προσφορά άλλων υπηρεσιών, εντός ή εκτός των ενόπλων δυνάμεων (εναλλακτική θητεία), από όσους έχουν τεκμηριωμένη αντίρρηση συνείδησης για την εκτέλεση ένοπλης ή γενικά στρατιωτικής υπηρεσίας.

Η ερμηνευτικη εντωμεταξυ το κανει και χειροτερο καθως φωτογραφιζει σαν αμυνα της Πατριδας την θητεια
Ας το αλλαξουν να τελειωνουμε
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 21 Μάιος 2019, 14:32

Γραφικός έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:14
Το "επειδή το παθαίνω εγώ, ας το παθαίνουν κι άλλοι" δεν δικαιούται να το χρησιμοποιεί κανένας άνθρωπος άνω των δέκα. Περιμένω να δω παραδείγματα για το πώς θα βελτιωνόταν η ζωή των ανδρών σε περίπτωση στράτευσης των γυναικών.
Εκτος θεματος τελειως,
το παθαινεις επειδη θες δεν εισαι υποχρεωμενος
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 21 Μάιος 2019, 14:32

Ίφιδα έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:25
Να πάμε, τά χουμε πει εκατό φορές
Ωπ! Στρατηγέ μου; :blm::lol:
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 21 Μάιος 2019, 14:33

foscilis έγραψε:
21 Μάιος 2019, 13:24
Δεν υπάρχει αληθινό επιχείρημα για τη μη στράτευση των γυναικών, είναι καθαρά πολιτική επιλογή που δε στρατεύονται (όπως και η ύπαρξη στράτευσης γενικά με τη μορφή που έχει).
Για το πρώτο: διαδικαστικά θα ήταν τεράστια μανούρα η απορρόφηση τόσων γυναικών στο στράτευμα. Προφανώς δεν μπορείς απλά να βάλεις τις γυναίκες να κατατάσσονται, εκπαιδεύονται και να υπηρετούν ανάμεικτα με τους άντρες χωρίς αλλαγές. Ακόμα και στο παράδειγμα που ανέφερα παραπάνω, της θητείας μου, οι γυναίκες είχαν το δικό τους θαλαμίσκο με ξεχωριστό μπάνιο και τουαλέτα, το πρώην γρεφείο του υποδιοικητή του λόχου λογικά (ο οποίος όταν κοιμόταν στο λόχο χρησιμοποιούσε ένα άλλο δωματιάκι χωρίς τουαλέτα).

Για το δεύτερο: το έχω εξηγήσει πολλές φορές στο παρελθόν. Σαφώς και ο τρόπος που εφαρμόζεται η υποχρεωτική θητεία στις ΕΔ πάσχει πολύ αλλά η υποχρεωτική θητεία είναι απολύτως απαραίτητη για τις ΕΔ. Επαγγελματικό προσωπικό σε αριθμούς που απαιτεί η άμυνα της Ελλάδας δεν μπορεί να βρεθεί αφενός για δημογραφικούς λόγους αφετέρου για δημοσιονομικούς. Ήδη με ημιεπαγγελματικές ΕΔ το 70-75% του προϋπολογισμού του ΥΠΑΜ πάει για έξοδα προσωπικού τη στιγμή που πλήρως επαγγελματικοί στρατοί του ΝΑΤΟ δίνουν λιγότερο από 50%. Βλέψη για πλήρως επαγγελματιές ΕΔ δεν υπήρχε ούτε την εποχή των "παχιών" (δήθεν) αγελάδων, πόσο μάλλον σήμερα. Επιπλέον σημείωση: τελευταία προκήρυξη για ΕΠΟΠ βγήκε το 2010.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 21 Μάιος 2019, 14:40

paul25 έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:32
Ίφιδα έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:25
Να πάμε, τά χουμε πει εκατό φορές
Ωπ! Στρατηγέ μου; :blm::lol:
Ε όχι και Στρατηγός :lol::003:

Αλλά να πάμε, μας τά χουν κάνει τσουρέκια, . Να πάμε και να αρχίσουμε να μοιραζόμαστε όλες τις υποχρεώσεις επιτέλους, που νομίζουν ότι είναι αδικημένοι επειδή πάνε στρατό

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 21 Μάιος 2019, 14:42

Θέλω καθάρισμα καλλιοπης από γυναικείο χέρι
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24698
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Μάιος 2019, 14:45

"Ειδικα οταν ειναι πολλες μαζι, η περιοδος συντονιζεται και ολες μαζι την εχουν την ιδια χρονικη στιγμη"

χριστέ μου

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23913
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Μάιος 2019, 14:47

paul25 έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:32
Ίφιδα έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:25
Να πάμε, τά χουμε πει εκατό φορές
Ωπ! Στρατηγέ μου; :blm::lol:
και δυναμικά κιόλας, με το σπαθί της. Έχουμε νικήτρια :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών