Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 06 Ιούλ 2019, 17:33

Archmage έγραψε:
02 Ιούλ 2019, 18:13
Ασέβαστος έγραψε:
02 Ιούλ 2019, 17:27
και γιατι οχι 1:8 η και 1:18;

στο λεω για να μη μπαινεις στον κοπο να κανεις μαθηματικα διαφορετικα για καθε διασταση :a108:

τα κανεις για αυτο, και μετα πολλαπλασιαζεις με 7 η 8 η 18 η οσο τελοσπαντων σου καπνισει, κι ετοιμος. :c020:
Το ίδιο τον έχω ρωτήσει πολλές φορές και το παίζει τρελλίτσα.

Αν φτιάξει το σπίτι πχ 1000 φορές πιο μεγάλο, σαν το Έβερεστ ας πούμε, θα αντέχει σε 28 εκατομύρια τζι. Είναι επειδή έχει διαβάσει διδακτορικά και διατριβές στο ίντερνετ και.. έμαθε :a040:
Δηλαδή είναι μ@λ@κες αυτοί που κάνουν πειράματα σε μικροκλίμακα. :xena:
Τα μοντέλα όταν έχουν την κλίμακα εντός της δομής
τους (στο μέτρο ελαστικότητας), ώστε η υπο κλίμακα ένταση
του σεισμού να προκαλεί αντίστοιχες υπό κλίμακα μετακινήσεις που να συμφωνούν με την ελαστική θεωρία, μια χαρά είναι.
Αν έβαζα κανονικό σκυρόδεμα και οπλισμό, θα είχα μικρή μάζα
και τεράστια δυσκαμψία που σημαίνει πρακτικά μηδενική ιδιοπερίοδο. Αλλά πες μου χωρά ο κανονικός οπλισμός και το χαλίκι σε μια διατομή 4cm?
Απλά η μορφή και το μέγεθος που δίνεις στις διατομές της κατασκευής καθώς και η ποιότητα αντοχής των υλικών, και η ελαστικότητά τους έχει να κάνει με την ιδιοπερίοδο. Το ύψος επίσης είναι ένας βασικός παράγοντας. Ο βασικότερος παράγοντας όμως από όλους τους άλλους που κάνει κόκαλο την κατασκευή είναι το βίδωμα της κατασκευής ( η οποία είναι κατασκευασμένη εξολοκλήρου από Ο.Σ ) με το έδαφος.
Παλιά υπήρχαν πολιτικοί μηχανικοί που έσκισαν τα πτυχία τους όταν επικράτησε η ελαστική θεωρεία στους κανονισμούς γιατί αυτοί πίστευαν στην δυναμική θεωρεία, δηλαδή μεγάλα τοιχώματα τα οποία αναλάμβαναν δυναμικά τις εντάσεις του σεισμού. Τα μεγάλα τοιχώματα λόγο δυσκαμψίας μετέφεραν μεγάλες ροπές στους κορμούς των δοκών και τους έσπαγαν εύκολα Δες σχήμα.( 2 ) Η ελαστική θεωρεία κατανέμει την κάμψη και στην δοκό και στο υποστύλωμα.Δες σχήμα.( 1 ) Εγώ ήρθα και έδωσα την λύση στην δυναμική θεωρεία βιδώνοντας τα ανώτατα άκρα των τοιχωμάτων με το έδαφος και απέτρεψα την μεταφορά ροπών στους κορμούς των δοκών. Δες σχήμα.( 3,4,5 ) Σταμάτησα την στροφή και την κάμψη του τοιχώματος οπότε και την μεταφορά των ροπών στους δοκούς. Και που μετέφερα αυτές τις εντάσεις? = μέσα στο έδαφος. Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 06 Ιούλ 2019, 20:44

seismic έγραψε:
06 Ιούλ 2019, 17:33
Δηλαδή είναι μ@λ@κες αυτοί που κάνουν πειράματα σε μικροκλίμακα
«Αυτοί που κάνουν πειράματα σε μικροκλίμακα» όχι. Μάλιστα κάποιοι ξοδεύουν χρόνια από τη ζωή τους για να τα κάνουν σωστά.

Εσύ δεν κάνεις πειράματα σε μικροκλίμακα. Στο απέδειξα με νούμερα αλλά δε σκαμπάζεις.

Τα υπόλοιπα είναι οι γνωστές μπούρδες στη seismicοδιάλεκτο που αντιγράφεις τόσα χρόνια άνευ αποτελέσματος. Σίγουρα θα μας ενημερώσεις αν και όταν κάποιος ενδιαφερθεί :lol:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 06 Ιούλ 2019, 22:04

Archmage έγραψε:
06 Ιούλ 2019, 20:44
seismic έγραψε:
06 Ιούλ 2019, 17:33
Δηλαδή είναι μ@λ@κες αυτοί που κάνουν πειράματα σε μικροκλίμακα
«Αυτοί που κάνουν πειράματα σε μικροκλίμακα» όχι. Μάλιστα κάποιοι ξοδεύουν χρόνια από τη ζωή τους για να τα κάνουν σωστά.

Εσύ δεν κάνεις πειράματα σε μικροκλίμακα. Στο απέδειξα με νούμερα αλλά δε σκαμπάζεις.

Τα υπόλοιπα είναι οι γνωστές μπούρδες στη seismicοδιάλεκτο που αντιγράφεις τόσα χρόνια άνευ αποτελέσματος. Σίγουρα θα μας ενημερώσεις αν και όταν κάποιος ενδιαφερθεί :lol:
Εγώ έχω ξοδέψει 11 χρόνια από την ζωή μου να σας διδάξω το ΝΕΟΝ Εσύ που τόσο εύκολα και ανέξοδα μου κάνεις τον έξυπνο γιατί δεν απαντάς σε αυτά που λέω? Είσαι χαζός ή τον προσποιείσαι? Αυτοί που ξόδεψαν τα χρόνια τους τους σέβομαι
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 06 Ιούλ 2019, 22:09

seismic έγραψε:
06 Ιούλ 2019, 22:04
γιατί δεν απαντάς σε αυτά που λέω?
Σου απάντησα. Δε σκαμπάζεις. Τι να κάνουμε;
seismic έγραψε:
06 Ιούλ 2019, 22:04
Αυτοί που ξόδεψαν τα χρόνια τους τους σέβομαι
Το βλέπω. Ούτε βασική ορολογία δεν έχεις καταφέρει να μάθεις τόσα χρόνια.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 06 Ιούλ 2019, 22:25

Archmage έγραψε:
06 Ιούλ 2019, 22:09
seismic έγραψε:
06 Ιούλ 2019, 22:04
γιατί δεν απαντάς σε αυτά που λέω?
Σου απάντησα. Δε σκαμπάζεις. Τι να κάνουμε;
seismic έγραψε:
06 Ιούλ 2019, 22:04
Αυτοί που ξόδεψαν τα χρόνια τους τους σέβομαι
Το βλέπω. Ούτε βασική ορολογία δεν έχεις καταφέρει να μάθεις τόσα χρόνια.
Αν δεν ήξερα βασική ορολογία οι κριτές του περιοδικού που απευθύνεται στο Τ.Ε.Ε ούτε που θα δημοσίευαν αυτά που λέω.
Για το πείραμα που έκανα απάντησα Δώσε συγκεκριμένες απαντήσεις σε αυτά που είπα. Απαντήσεις πρέπει να δίνεις και εσύ ... όχι μόνο εγώ.
Αλλά μέχρι εκεί σταματά ή γνώση σου Τι να κάνουμε ? :102::102:
Τα μοντέλα όταν έχουν την κλίμακα εντός της δομής
τους (στο μέτρο ελαστικότητας), ώστε η υπο κλίμακα ένταση
του σεισμού να προκαλεί αντίστοιχες υπό κλίμακα μετακινήσεις που να συμφωνούν με την ελαστική θεωρία, μια χαρά είναι.
Αν έβαζα κανονικό σκυρόδεμα και οπλισμό, θα είχα μικρή μάζα
και τεράστια δυσκαμψία που σημαίνει πρακτικά μηδενική ιδιοπερίοδο. Αλλά πες μου χωρά ο κανονικός οπλισμός και το χαλίκι σε μια διατομή 4cm?
Απλά η μορφή και το μέγεθος που δίνεις στις διατομές της κατασκευής καθώς και η ποιότητα αντοχής των υλικών, και η ελαστικότητά τους έχει να κάνει με την ιδιοπερίοδο. Το ύψος επίσης είναι ένας βασικός παράγοντας. Ο βασικότερος παράγοντας όμως από όλους τους άλλους που κάνει κόκαλο την κατασκευή είναι το βίδωμα της κατασκευής ( η οποία είναι κατασκευασμένη εξολοκλήρου από Ο.Σ ) με το έδαφος.
Παλιά υπήρχαν πολιτικοί μηχανικοί που έσκισαν τα πτυχία τους όταν επικράτησε η ελαστική θεωρεία στους κανονισμούς γιατί αυτοί πίστευαν στην δυναμική θεωρεία, δηλαδή μεγάλα τοιχώματα τα οποία αναλάμβαναν δυναμικά τις εντάσεις του σεισμού. Τα μεγάλα τοιχώματα λόγο δυσκαμψίας μετέφεραν μεγάλες ροπές στους κορμούς των δοκών και τους έσπαγαν εύκολα Δες σχήμα.( 2 ) Η ελαστική θεωρεία κατανέμει την κάμψη και στην δοκό και στο υποστύλωμα.Δες σχήμα.( 1 ) Εγώ ήρθα και έδωσα την λύση στην δυναμική θεωρεία βιδώνοντας τα ανώτατα άκρα των τοιχωμάτων με το έδαφος και απέτρεψα την μεταφορά ροπών στους κορμούς των δοκών. Δες σχήμα.( 3,4,5 ) Σταμάτησα την στροφή και την κάμψη του τοιχώματος οπότε και την μεταφορά των ροπών στους δοκούς. Και που μετέφερα αυτές τις εντάσεις? = μέσα στο έδαφος.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 06 Ιούλ 2019, 23:39

seismic έγραψε:
06 Ιούλ 2019, 22:25
οι κριτές του περιοδικού
Τα είπαμε για τα περιοδικά.

seismic έγραψε:
06 Ιούλ 2019, 22:25
Για το πείραμα που έκανα απάντησα
Απάντησες ότι δεν καταλαβαίνεις τίποτα από σχέσεις ομοιότητας, μήπως το ξέχασες; :lol:

seismic έγραψε:
06 Ιούλ 2019, 22:25
Δώσε συγκεκριμένες απαντήσεις σε αυτά που είπα. Απαντήσεις πρέπει να δίνεις και εσύ ... όχι μόνο εγώ.

Τα μοντέλα όταν έχουν την κλίμακα εντός της δομής τους (στο μέτρο ελαστικότητας), ώστε η υπο κλίμακα ένταση του σεισμού να προκαλεί αντίστοιχες υπό κλίμακα μετακινήσεις που να συμφωνούν με την ελαστική θεωρία
Τι απαντήσεις ρε κακόμοιρε; :smt005:

Τι σημαίνει «έχουν την κλίμακα εντός της δομής τους», πού το όρισες και πώς απέδειξες ότι το τήρησες;
Πού έδειξες ότι δημιούργησες «υπο κλίμακα ένταση σεισμού»;
Πώς ορίζονται οι «αντίστοιχες υπό κλίμακα μετακινήσεις» και πού έδειξες ότι ισχύει αυτό στο μπετό που κούνησες;
Ποια είναι η ελαστική θεωρία, γιατί και πώς την εφάρμοσες;

Καλή φάση να αντιγράφεις ότι σου γυαλίζει από όπου βρεις, αλλά δεν κοροϊδεύεις κανέναν. Ούτε καν οι δικοί σου συγγενείς δεν τα χάφτουν αυτά - και εννοείται ούτε καθηγητές, ούτε επενδυτές, ούτε εταιρίες.

Δεν πειράζει όμως, εσύ είσαι εφευρέτης και δεν τα χρειάζεσαι αυτά!

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 06 Ιούλ 2019, 23:55

Είναι δευτερεύον ότι δεν μπορεί να τεκμηριώσει επιστημονικά αυτά που λέει.
Σημασία έχει ότι η πατέντα του είναι μια σαχλαμάρα, δεν έχει τίποτα που να αξίζει να ασχοληθεί κάποιος.

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 07 Ιούλ 2019, 00:16

Μηχανικός έγραψε:
06 Ιούλ 2019, 23:55
Είναι δευτερεύον ότι δεν μπορεί να τεκμηριώσει επιστημονικά αυτά που λέει. Σημασία έχει ότι η πατέντα του είναι μια σαχλαμάρα, δεν έχει τίποτα που να αξίζει να ασχοληθεί κάποιος.
Ίσως ο μηχανισμός που πιέζει τα τοιχώματα τόσο σε εφελκυσμό όσο και σε θλίψη να έχει ενδιαφέρον. Δηλαδή να μην εστιάζει στο μπετό που κουνάει (το οποίο μόνο γέλιο προκαλεί) αλλά να κάνει επίδειξη συγκεκριμένα του μηχανισμού. Στα δέκα χρόνια που πέρασαν θα έπρεπε να είχε μια παρουσίαση της προκοπής, μαζί με προσομοίωση και βίντεο. Δυστυχώς με τόση σαχλαμαροσάλτσα είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 07 Ιούλ 2019, 00:34

Archmage έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 00:16
Ίσως ο μηχανισμός που πιέζει τα τοιχώματα τόσο σε εφελκυσμό όσο και σε θλίψη να έχει ενδιαφέρον.
Τι ενδιαφέρον θα μπορούσε να έχει;
Για πες κάτι που θα μπορούσε να ωφελήσει.

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 07 Ιούλ 2019, 01:03

Μηχανικός έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 00:34
Τι ενδιαφέρον θα μπορούσε να έχει; Για πες κάτι που θα μπορούσε να ωφελήσει.
Μα.. δεν ξέρω αν είναι ωφέλιμος, απλά βρήκα ενδιαφέρουσα την ιδέα πίεσης είτε σε εφελκυσμό είτε σε θλίψη.

Το αν αυτό έχει πρακτική χρησιμότητα ελέγχεται και φυσικά ο ίδιος πρέπει να το αποδείξει. Πιθανόν να είναι όπως η μεγάλη πλειοψηφία των πατεντών: με μια πρώτη ματιά ενδιαφέρουσες αλλά πρακτικά εντελώς άχρηστες :lol:

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 07 Ιούλ 2019, 01:17

Ποιά ιδέα σκέφτηκε, προένταση οπλισμού λέγεται αυτό και εφαρμόζεται 100 χρόνια σε έργα οπλισμένου σκυροδέματος.
Αλλά εκατομμύρια μηχανικοί δεν είναι μαλάκες που δεν κάνουν προένταση οπλισμού σε υποστυλώματα αλλά μόνο σε μεγάλους δοκούς.

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 07 Ιούλ 2019, 01:43

Μηχανικός έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 01:17
Ποιά ιδέα σκέφτηκε, προένταση οπλισμού λέγεται αυτό
Είπα μόνο για το μηχανισμό, άσχετα με προένταση, οπλισμούς, θεμέλια, σεισμούς, κλπ.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 07 Ιούλ 2019, 01:45

Archmage έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 01:43
Είπα μόνο για το μηχανισμό, άσχετα με προένταση, οπλισμούς, θεμέλια, σεισμούς, κλπ.
Πιό μηχανισμό, αυτόν που βάζει στην γεώτρηση;

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 07 Ιούλ 2019, 01:50

Μηχανικός έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 01:45
Πιό μηχανισμό, αυτόν που βάζει στην γεώτρηση;
Ναι, αυτό το «πράγμα» που είτε τραβάς είτε θλίβεις πιέζει τα τοιχώματα. Ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα ότι κάνει.

Το αν χρησιμεύει ή όχι, δηλαδή αν είναι πρακτικό, οικονομικό ή έστω αν λύνει κάποιο πρόβλημα και σε ποιές περιπτώσεις ή τομείς δεν το εξετάζω.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 07 Ιούλ 2019, 02:39

Archmage έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 01:50
Μηχανικός έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 01:45
Πιό μηχανισμό, αυτόν που βάζει στην γεώτρηση;
Ναι, αυτό το «πράγμα» που είτε τραβάς είτε θλίβεις πιέζει τα τοιχώματα. Ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα ότι κάνει.

Το αν χρησιμεύει ή όχι, δηλαδή αν είναι πρακτικό, οικονομικό ή έστω αν λύνει κάποιο πρόβλημα και σε ποιές περιπτώσεις ή τομείς δεν το εξετάζω.
Ο μηχανισμός του δουλεύει μόνο σε εφελκυσμό, σε θλίψη δεν δουλεύει καθόλου.

Και τώρα γίνονται ακυρώσεις στο έδαφος για εφελκυσμό, χωρίς τον βλακώδη μηχανισμό του, πολύ καλύτερα και φτηνότερα μόνο με τσιμέντο στην γεώτρηση. Συνηθίζονται σε σταθεροποίηση πρανών.
Κάθε πλάκα μπετού που βλέπεις στην φώτο, πατιέται πάνω στο έδαφος με έναν τένοντα.
Εικόνα


Αλλά για θεμελίωση κτιρίου κανείς δεν είναι τόσο ηλίθιος να βάλει κάτι που δουλεύει μόνο σε εφελκυσμό.
Βάζουν πασσάλους σκυροδέματος που δουλευουν και σε εφελκυσμό, και σε θλίψη που είναι το πιό απαραίτητο στην θεμελίωση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών